Anti=Clericalism Praatjes over Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Voor 't Kristen Sanatorium Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat, AALST r1 NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITË 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER HOE ZALIG!... Karaktervorming. KJ KJ II Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 28 JUNI 1924. Juni of Weimand. !9 3e Zondag na Sinxen. Solemniteit en feestdag der H.H. Apos telen Petrus en Paulus. Beide hebben de Marteldood ondergaan te Rome den 29e Juni van het jaar 65 na Christus Geboorte. De H. Petrus, lste Paus. na eerst gegee- seld te zijn is gekruist met het hoofd omlaag. De H. Paulus, daar hij Romeinscjie Burger was, is met het zwaard omgebracht. 30 Maandag. H. Donatus, Patroon tegen donder en bliksem, Martelaar. H. Odilia, zuster van den H Bavo, Maagd. Juli of Hooimaand. Dinsdag. Feestdag van het H. Bloed. H. Rumoldus, Stichter en Patroon der stad Mechelen, Bisschop.Martelaar. H. Regina, echtgenoote van den H. Adalbert. Woensdag. Feestdag der bezoeking van Maria aan hare nicht Elisabeth. H.H. Processus en Martinianus, Marte laars. H. Otho, Bisschop, Belijder. Donderdag. H. Phocas, hovenier, Mar telaar. Vrijdag. le Vrijdag der maand. H. Bertha, Weduwe. H. Uldaric, Bisschop, Belijder. Zaterdag. H. Antonius Maria Zaccaria, Insteiler der priesters Kloosterlin gen van den H. Paulus gezegd Bar- nabièten. 4e Zondag na Sinxen. H. Godelieva, Patronesse tegen oog en keelziekte. Maagden Martelares te Gistel in West-Vlaanderen. De nieuwe Regeering van Frankrijk ïeft bepaald beslist de oude anti-cleri- le politiek weer te hervatten. Velen dachten dat die strekking in het taatsbesfuur heelemaal verouderd was :n met den oorlog doodgegaan, maar die ïeening blijkt verkeerd. Waarom werd het anti-clericalism Üg^eer bovengehaald in Frankrijk Een hoop menschen van verscheidene politieke gezindheden zoeken naar een w iniddel van vereeniging, van onderling Verband, om een meerderheids-blok op e bouwen sociaal en economisch ge- Bomen, staan zij een heel eind van elkan- ler verwijderd, maar godsdienstig voelen ij de samenhoorigheid van hun aller ïjandschap tegenover de katholieken, ïgenover alle katholieke instellingen, Bet pausdom, de kloosters, de kerken, de ïolen van katholiek-confessioneelen 3rd- Dat is de band, die hen samensnoert fn zoo een voldoende meerdeheid aan lengt om een regeering te vormen, om ichzelf te laten minister noemen. Eens aan het bewind, dan beginnen zij iet de afschaffing van bestaande ver dorven rechten, met de vernietiging van I weldoende instellingen, met de verwij- !Ccing van moreele gunstige invloeden. Zij verrichten dus negatief werk, zij kunnen enkel afbreken, want zij zijn I Biaar alleen te akkoord nopens hun anti- clericalism. Moesten zij er aan denken positief Werk uit te voeren, opbouwenden arbeid e verrichten, dan lag hun blok in duigen fón den eersten aanstoot sociaal en économisch kunnen zij geen aarde aan h den dijk brengen, omdat zij op dien weg pkaar omverstooten. Het onweer dat in 't Zuiden is opge staan, dreigt over te waaien naar ons land ja, als het in Frankrijk regent, zal het in België gewoonlijk druppelen. Siiids den omkeer in de Fransche po litiek, bemerkt men zeer goed dat de an- ti-clericale geest begint te roeren en te woelen in de politieke kringen ten onzent. Daar is misschien een weg te vinden voor sonfmigen om aan de regeering te geraken: een zeker verbond van anti-cle ricalism bestaat ten onzent ook tusschen socialisten en radicaal-liberalen. Zij zien hun kans aangroeien om een linkschen blok te vormen en zij roepen aan het publiek linksch rijden Wij weten aan de gebeurtenissen van vroegere jaren, welke ellende er ons te wachten staat uit een dergelijke politiek, niet alleen op geestelijk gebied wij houden de harten hoog maar ook op sociaal en economisch gebied. De katholieken zullen zich vereenigen tot een sterken rechtschen blok om aan den linkschen blok van socialisten en radikaal-liberalen het hoofd te bieden. G. v. L. Hoe zalig van den hemel droomen, Van 't hemelsch heil, van 't hemelsch strand, En op de vleug'len der gedachten Te stijgen tot het vaderland Hoe zalig van den hemel droomen, Van eng'len in hun blank gewaad, Van Heiligen, van Jezus' Moeder, Schoon als de schoonste dageraad. Hoe zalig van den hemel droomen, Van 't hemelsch blauw met goud bestraald, Van 't eeuwig vonk'lend licht der liefde, En van de zon die nimmer daalt. Hoe zoet te droomen van den hemel Van welbeminden lang ontvloön, Die men onsterfelijk en minnend Hervinden zal in 's Heeren woon. Hoe zoet zich in den hemel wanen, Zijn schat bezitten, Jezus God, Zijn luister zien,zijn zoetheid smaken, En baden in dat hoog genot. O Hemel, vaderland, mijn erfdeel! Verrukt ontvliegt mijn ziele aan de aard', En zingt den lof van haren Schepper Bij de eng'len blij in geest geschaard. Hoe^zalig van den hemel droomen, Als reeds aan 't donk'ren is de kerk, En men door 't venster mag bespieden Een sterre tint'lend in het zwerk. E. Belpaire. Wat gebeurt er in Frankrijk Het wordt tijd dat wij terug onze blik ken wenden naar Frankrijk, waar zich, sedert den val van Poincaré, belangrijke politieke gebeurtenissen hebben afge speeld. De voorzitter der Fransche Republiek Briand, is immers ook onverwacht van het tooneel verdwenen. Zich steunende op de Constitutie, had hij nochtans zijn mandaat hardnekkig verdedigd, doch het blok der socialisten en radikaal-socialisten, aan gevoerd door Herriot, op heden minister president, wierp heel zijn gewicht in de tegenbalans, en Briand, te licht bevonden, moest het aftrappen. In zijne plaats werd Doumergue verkozen, die wel Iclaarblij- kend overhelt naar de linkerpartijen, de zoogenaamde zuiver republikeinsche par tijen. Wat heeft Briand doen vallen Sinds het.failliet van Poincaré's politiek, geraakte ook zijne politiek in het gedrang, en stond aan herhaalde bitsige aanvallen bloot. Zijne vijanden verweten hem o. a. dat hij regeeren wilde met de diktatuur van het driemanschap den generaal, den bankier, en... den bisschop. Dat hij een Staat wilde vormen in den Staat, enz. Alhoewel Briand's gedachten stellig niet fel katholiek getint waren, was dit ka- tholicismus naar het oordeel van Her riot en diens politieke vrienden, er toch te veel. Dan, het zoogenaamd verbond dat hij gesloten had met militaire en finantieele machten, strookte niet, aldus de tegen partij met de nieuwe demokratische strooming welke over Frankrijk was ge varen. De dictator moest dus verdwij nen. Zijn verdwijnen ging gepaard met een volledig changement de décors op het Fransche politiek tooneel. De nieuwe ministerpresident Herriot, heeft reeds enkele weken geleden, toen hij aanstuurde op samenwerking der linker partijen, zijn program omschreven. Als katholieken dienen wij daarin dadelijk twee punten aan te stippen die ons pessi mistisch stemmen opheffing van het ge zantschap bij het Vatikaan, en toepassen der wet op de Congregaties. Dat het eerste punt vooral bij de élite van het Fransche, katholiek gebleven of Roomsch voelend publiek, op een heftigen tegenstand zal stuiten, bleek reeds uit een der jongste kamerzittingen, waar het ongewoon woe lig toeging. Dit belooft ons een spannend debat. Flinke en klaarziende staatshoof den, als Briand, Poincaré e. a., verdedig den tot nog toe immer het gezantschap bij den Paus, omdat zij te goed beseften welk een grooten en heilzamen terugslag zulks had op de buitenlandsche belangen van Frankrijk. Zou Herriot zulks niet inzien Zou een te koppig doorgedreven socialis tisch ideaal, waaronder feitelijk eng sec- tarisme moet schuilen, hem de grootefout doen bedrijven de zoo nuttige, historisch geworden banden met Rome te verbreken? Dan zou dit ons een heel klein gedacht geven van zijn doorzicht als staatsman. Ten andere, wij herhalen het, een groot deel van het Fransche publiek zal zich dan tegen hem keer en, en dan wordt zijne positie reeds dadelijk wankelbaar. Wat de wet op de Congregaties betreft, indien Frankrijk terug de tragische tijden moest beleven welke het, onder het bewind van Combes, onzaliger gedachtenis, te door worstelen had, dan zou zulks, vooral met het oog op den internationalen neteligen toestand van het land, de treurigste ge volgen hebben. De Fransche geestelijkheid heeft immers, tijdens den oorlog, nog schitterend aangetoond dat haar patrio- tisch ideaal gelijken tred houdt met gods dienstig ideaal, en dat zij beiden met lijf en ziel te verdedigen weet. Het uitschake len eener dergelijke opbouwende macht waaraan, door groote publicisten als een Veuillot, een Drumont e. a. hulde werd gebracht, zou het Fransche staatsorganis me met bloedarmoede bèdreigen. Dit zijn enkele redenen waarom wij Herriot's pro gram van inwendige politiek heel misselijk achten. En zijne buitenlandsche politiek Zoo pas is hij naar Londen en Brussel afge reisd, om er in kontakt te komen met de leiders. Enthousiasme genoeg, doch laten wij naar daden wachten. Het feit dat hij een generaal in zijn ministerie heeft opge nomen, schijnt er intusschen op-te wijzen dat men Duitschland nog zoo gauw niet loslaten zal, al blijkt ten andere dat Her riot, andere wegen opwil dan Poincaré. Zal hij zijn doel bereiken Wij wagen ons aan geen voorspellingen. Dr Elm. te MONT-SUR-MEUSE. Het heerlijk Sanatorium te Mont-sur- Meuse behoort aan den Landsbond der Kristene Mutualiteiten van Belgë. Daarop moet echter een miljoen afbe taald worden, opdat het van de Kristene Mutualiteit de onbelaste eigendom worde. Die som moet door de Belgische Kris- telijke offervaardigheid gevonden worden. Het Verbond van Maatschappijen van Onderlingen Bijstand van het Arrondisse ment Aalst, wil zijn deel bijdragen. Al de giften van personen en organisa ties zullen in de Katholieke bladen van het Arrondissement opgenomen worden. DERDE LIJST. Maatschappij van Onderlingen Bijstand Broederliefde Aalst, 1500. Maatschappij van Onderlingen Bijstand Voor Godsdienst Huisgezin en Vaderland Denderleeuwen inwoners, 1362. Maatschappij van Onderlingen Bijstand Werklieden en Burgers Aalst, 1336.75 Firma_ De Wolf-Cosyns 1000. St. Jozefscollegie 650. Maatschappij van Ond. Bijstand,, St.Jozefs- gilde 500. Maatschappij van Ond. Bijstand Eigen Troost Herdersem, 264. M. L. Burny-De Smedt Aalst, 200- M. L De Coen 200. M. C. De Coen 200. M. Herssens, Notaris - 200. M. en Mme. V. D. Haegen 200. M.L. DeSchaepdryver-Moens,, 200. Brouwerij De Ghéest 200. M. De Clercq, Senator Nivove, 150. M. L. Vleminck Aalst, 100. Mme Liénart 100. M. Robert Van de Maele 100. M. Hoorens, Dokter 100. Apothekers 223. Omhaling vergadering Kath. Jonge Wacht 52.02 Naamloos 50. Naamloos 50. M. Borys 50. Naamloos 20. M. Heffinck, Dokter 50. M. V. D. Brempt 20. M. Bosteels, Advocaat 10. M. en Mme Cappuyns 10. M. C. Pilate 10. Verschillige 178. M. J. Moens, Burgem. Lede, 100. E. H. De Muynck, Past. 50. E. Zusters, Maricoll. 50. M. Rubbens, Dokter 50. E. H. De Rop, Aalmoes. v 25. M. De Nooze R. 25. M. J. Galle en Famil. 25. M. DeSmet 25. Broeders en zusters Coppens 25. M. L. Byl 20. M. V. Roeland 20. E. H. Lefèbvre Onderp. 10. Onbekend 10. Eerw. H. Bestuurder Maricollen 10. M. A. Blanckaert 10. M. J. Clinckaert 10. M. A. De Spiegeleer 10. M. E. V. Accoleyen 10. M. R. De Craecker gebr. 10. M. V. Haalst Cl. 10. Verschillige 326.75 Onbekend, Erpe, 56.50 E. H. De Ruyter, Pastoor, Waerbeke, 50. M. S. Buyse, St. Lievens Hautem, 50. E. H. Pastoor, Baerdegem, 20. Kristen Syndikaat, Moorsel, 20. Totaal Vorige lijsten Totaal op heden 10.314.02 21.827.30 32.141.32 Onversaagd zijn onze dappere Kristene Mutuaüsten aan 't werk, en uit alle hoeken van ons Arrondissement ontvangen zij den steun en de aanmoediging van alle Katho lieken. Het Kristen Sanatorium van Mont-sur- Meuse zal en moet gered worden ten koste der grootste opofferingen. Alle stortingen en giften worden met dank aangenomen. Men kan storten op postcheckrekening N. 97351 of wel rechtstreeks aan M. Moyersoen, Oud-Minister van Nijver heid en Arbeid, Nieuwstraat, Aalst. Vorm uw karakter. Dit kan slechts ge schieden door u zeiven geweld aan te doen. Zonder zelfbeheersching verkrijgt gij niet eens aangename manieren in den omgang met anderen veel noodzakelij ker en nuttiger is het, u moeite te geven om orde te brengen in de innerlijke be wegingen van uw gemoed. Er is geen in borst zoo goed, of ze kan allengs door slechte aanwendsels bedorven worden maar ook geen is er zoo verkeerd, of ze kan door aanhoudende inspanning ver delgd worden. Gelijk in iedere stad, zegt een oude hei- densche denker, naast edelen en aanzien lijken ook allerlei gepeupel woont, zoo is ook in iedereen, zelfs in den edelsten en verhevensten mensch, de kiem tot het lage en gemeene voorhanden. Dit gepeu pel moet in toom gehouden worden. Zich zeif bestrijden is de moeilijkste strijd, zich zeiven overwinnen is de aller schoonste zege. Met dit werk komt gij in dit leven nooit ten einde. Uw hart is een akker, waarop altijd onkruid tusschen de de tarwe voortwoekert. Hij, die een val- sche vriend is van zich zeiven, is zijn erg ste" Vijand. De fouten, die gij in uw zeiven ontdekt, moet gij niet verbergen, maar uitroeien. Uwe neigingen en hartstochten moet gij niet uitroeien maar, regelen en in dienst van God gebruiken ook de Verlosser was toornig op huichelaars, had medelij den met het volk, weende met de bedroef den. Vergun uwe verbeelding nooit u vroe ger geleden onrecht, schade beleedigin- gen, minachting, krenking weer voor den geest te brengen, want daardoor wekt gij de sluimerende verontwaardiging, den toorn en alle hatelijke hartstochten weer op en bevlekt uw gemoed. Blik op uw goddelijk voorbeeld en bid Jezus zachtmoedig en ootmoedig van har te, maak mijn hart gelijkvormig aan het Uwe. Een karakter kan alleen dan groot zijn, wanneer het gelijkt op het kruisvati Chris tus, d. i. het moet hoogte, breedte en diepte hebben. De hoogte toont zich voornamelijk door grootmoedigheid, de breedte door milddadigheid, maar de diepte komt uit door heldhaftige berus ting in zware beproevingen. Pater Pesch. Zijne Koninklijke Hoogheid Tefari wiens bezoek wij te Brussel ontvingen, eenigen tijd geleden, is dezer dagen bij Zijne Heiligheid den Paus geweest en heeft den Paus allerprachtigste geschen ken aangeboden, 't is een goed voorbeeld te meer, dat die hoogverheven man uit het zwartenland is komen geven aan het droevig sukkelend Europa, dat altijd voort Zijne Heiligheid den Paus laat gevangen gehouden worden in 't Vaticaan. 't Is van ouden tijd bewezen, Alk Prinsen zijn geleerd, Alle geesten zijn vereerd, Alle kloekheid is geprezen Prinsen mildheid, Vorsten gunst, Baart verstand en voedt de kunst. J. Cats. Duitschlands militaire macht groeit van dag tot dag zegt de Fransche generaal Noliet, in het Engelsch blad Morning Post, en eerlang zal. het over

De Denderbode | 1924 | | pagina 1