Valsch Getuigenis Per Vliegmachien Bloemen Rekiaamstoet 13 Ju Uit de streek Burgersbank van Aelst te, l\ A :er/ een leger beschikken, dat zoo ontzettend zal wezen als dat waarmede het in België viel ten jare 1914... Lief bericht voor het proper Fransche gouvernement dat den oorlog verklaard heeft aan zijn eigen landgenooten. Eerst gedaan en dan gedacht, Heeft er menig in 't verdriet gebracht Een goede raad vraagt ons ditmaal de vriend Tijdgenoeg hier ter" stede. Daarom zeggen wij den vriend het volgende Moet er een gewichtige zaak gewon nen worden, sluit dan eerst de verblinden de eigenliefde buiten de deur. Dat is het benige middel om niet eindeloos te treu zelen. Moet er afgebroken of ook opgebouwd worden, doe het dan zonder luid roepen. Moet iemand gewonnen worden, dan zijn de kleinste kleinigheden van 't hoog ste belang. Moet het volk gewonnen worden, voed het op in deugd en waarheid en helpt het in den nood en het zal_uwe~ leering aan nemen. Een ernstige vooruitgang op maatschappelijk gebied is het ontwerp van de nieuwe pensioenwet. De Kamer gaat het afhandelen. Nu zal er vastheid komen in den toestand der gepension- neerden en men zal niet meer moeten zien dat ouderlingen zich van al hunne bezit tingen ontdoen om toch aan een pensioen te kunnen geraken, 't Zal nu een recht uitmaken, dat aan niemand kan ontnomen worden. Ook het verleenen van pensioen aan weduwen en weezen is een gelukkige hervorming door het nieuw wetsontwerp voorgesteld. Die met gemak nu leven wille, Hoore, zie en zwijge stille. Een oude voerman hoort nog geeme 't klappen van de zweep. Maarschalk Joffre een der meest beroemde overwinnaars van den grooten oorlog, heeft zich dezer dagen terug laten- opnemen in den schoot der Katholieke kerk. Met ware vreugde werd die bekeering overal vernomen. Den goeden God zij dank De slag aan de Marne. (5-12 September 1914) is het werkelijke keerpunt in de Geschiedenis van den oor log. De Fransche legers van Foch, Espe- rey, Mannoury en Cary stonden er tegen over die van von Klück en Büllow. Deze laatsten, misleid door hunne aanvankelij ke zegepralen, onderschatten de Fransche troepen en dachten ze reeds verslagen. Nog één stoot en Parijs was aan hen Maar Joffre waakte en als een onverzette lijke muur stond op eens het Fransche le ger pal, nam zelf het initiatief van het ge vecht in handen en sloeg in enkele dagen den vijand 40 km. achteruit. De 11 Juli nadert, de groote gedenkdag van het schitterendste wapenfeit der middeleeu wen. Welke Vlaming, dien eerenaam waardig, zal nog nalaten dien grooten dag meê te vieren, nu vooral, dat de ver drukkers van onzen naam en van ons volk zoo stoutmoedig te allen kante optreden Niemand vergete ooit, dat het aan den Guldelisporenslag op 11 Juli 1302 te dan ken is dat België bestaat. Dan immers werd voorgoed het plan verijdeld, dat de opslorping in 't Fransche rijk beoogde van al de streken aan den linkeroever van den Rhijn gelegen. Zulk een heuglijke gebeur- A 37e Vervolg. De hoop die in mijn hart was opgeko men, stierf weder weg, en in de plaats daarvan trad een bittere haat haat je gens Rupert Devereux, jegens mijn groot vader, jegens Maud, jegens allen die weigerden, in de onschuld mijns vaders te gelooven. Ik trad terug van Sir Francis die met uitgestoken hand op mij was toe getreden, en zag hem met trotschen blik aan. Nooit Sir Francis. Ik wil mijzelf niet uw kleinzoon noemen of den naam Devereux dragen, zonder dat mijn vader óók den hem rechtmatig toekomenden naam draagt. Liever wil ik als Hugh Arbuthnot leven en sterven. Toen, zonder hen nog eenmaal aan te zien, zonder zelfs een enkelen blik te wer pen op Maud's bleek gelaat, wendde ik mij om, en ging met trotsch opgeheven hoofd de portretten-galerij en het kasteel uit. HOOFDSTUK XXIV. NACHTELIJK BEZOEK. Als een slaapwandelaar ging ik met on zekere schreden de kasteellaan langs en door het park naar ons huis. Ik had mijn sleutel vergeten en de huisknecht die op mijn belleu de deur opende verwelkomde tenis dient gevierd niet alleen door iede- ren Vlaming, maar ook door heel het Walenland. Het Pensioen der Lagere Onderwijzers is op goeden voet en dat verheugd oifl>. Ziehier de tekst der wet op de pen sioenen der lagere onderwijzers, door de Kamer in eerste lezing aangenomen. Eenig artikel. De onderwijzers, die hun ambt moesten neerleggen sedert 1 Mei 1920 of die het zullen moeten neerleggen vooraleer zij gedurende vijf jaar de maxi mum-wedde hebben genooten, kunnen het voordeeligste jaar van hunne jaarwed de doen gelden als gemiddelde jaarwedde der laatste vijf jaren, dienende tot grond slag voor de berekeningvan het pensioen. De pensioenen der onderwijzers, op pensioen gesteld vóór 1 Mei 1920, zullen herzien worden de jaarwedde, welke aan deze herziening ten grondslag zal dienen, is die, waarop zij zouden recht hebben, indien de diensten van het laatste jaar mochten bewezen geweest zijn onder het beheer der wet van 14 Augustus 1920. Bovenstaade bepalingen zijn van toe passing op artikel 10 der wet van 31 Maart 1884. De jaren, gedurende den oorlogstijd als vluchtelingen doorgebracht in het buiten land, komen in aanmerking tot berekening van het pensioen. Zeg ne keer, Ko zegt de Juge aan een betichte waarom hebt gij uw baas zoo afgetakeld. E mo meneer de juge antwoord Ko de baas verweet me gedurig voor vlegel. Welnu 'k hên ik die vlegel dan eens in 't mouvement gebracht. Zou'je 't ook niet gedaan hên in mijn cas, meneer de Juge Het index-number werd op 15 Juni voorgesteld door 492 te gen 485 op 15 Mei j.l. Te Brussel bedraagt het 524; te Antwerpen 506; te Gent 491; te Luik 489. Zie dat is ook al vooruit gangzou Tjeef Gobs in zijn tijd geant woord hebben, bij 't hooren van zulk nieuws. Voorzeker is de lichtzinnigheid, die zoovele menschen gedurig aan den dag 'eggen in 't aankoopen van duizen den zaken, die zij niet noodig hebben, hoegenaamd niet vreemd aan het stijgen der levensduurte. Nog nooit zoo sprak onze Vriend Snuyvers deze week, nog nooit ontmoete of vond ik een baas van 't socialism, die arm gewor den is met zijn rood stieltje van volksop hitsing Zou er niet een onzer lezers dal gezegde kunnen leugenachtig maken onze gazet is ten dienste. Te Canton is er een aanslag gepleegd tegen M. Merlin, goeverneur-generaal van Indo-China. De hooge Fransche ambte naar is er ongedeerd vanaf gekomen, doch drie personen die bij hem zaten werden gedood, twee anderen doodelijk gekwetst en zes min of meer erg gèkwetst. Prins Teferi, regent van Ethiopië is Woensdag met zijn gevolg te Rome aan gekomen. Hij werd in de statie ontvangen door den koning en de ministers. M.M. De Muyter en Coeckelberg, onze koene luchtvaarders, winners van den beker Gordon-Bennet, zijn Zaterdag middag op een ontbijt ten paleize des Konings ontvangen. Zondag namiddag hadden de Com- inij met een lichten uitroep van voldoe ning. John was juist van plan naar het kas teel te komen, mijnheer, zeide hij, de deur weder sluitend. Er is een vreemde vrouw die u bepaald wil spreken. Zij is al meer dan een uur hier, en zat maar steeds te kniezen omdat u er niet waart. Waar is zij vroeg ik. In uw studeerkamer, mijnheer. Ik heb mij ervan vergewist dat er niets lag wat zij kon wegnemen, voordat ik haar bin nenliet. Ik dacht niet anders of het zou de vrouw zijn van een der pachters, maar kon mij niet indenken waarom zij zulk een onge- wonen tijd voor haar bezoek zou hebben gekozen. Toen ikechtermijnstudeerkamer binnentrad zag ik terstond dat zij een vreemde was. En toch neen, ik had dat gezicht reeds vroeger ergens gezien. Zij stond zenuwachtig op toen ik bin nenkwam en trok haar omslagdoek wat vaster om zich heen. Wilt u mij verontschuldigen dat ik de vrijheid genomen heb om op dezen tijd te komen, zeide zij haastig. Ik ben gekomen om u een dienst te bewijzen. U schijnt mij niet te herkennen ik ben de vrouw van John Hilton, u weet wel, dien u de vorige week kwam opzoeken. Ik herkende nu haar onmiddellijk, en mijn belangstelling was opgewekt. Ziet u, mijnheer, het zit zóó, ging zij voort. Mijn Jack is weer eens aan het munisten van Parijs eene betooging inge richt, als protest tegen de moord op Matteoti. Na de betóoging vielen zij een stoet aan, en een bloedige vechtpartij ontstond. Van weerskanten waren er ge kwetsten. Agenten, die waren tusschen gekomen, werden door de Communisten aangevallen. De sovjetregeering heeft 80 miljoen zilverstukken van een halven roebel doen slaan aan het Engelsch munthof. Het ge halte is negen tienden zilver en een tiende koper. Het noodige zilver wordt door de Russische handelsafvaardiging geleverd. In de fabriek Nouvelle Union Li nière te Gent, is een ophaalbak van eene hoogte van dertig meters naar beneden gestort. Twee werklieden, welke zich erin bevonden werden erg gekwetst. Zij zijn naar de kliniek overgebracht. Te San-Francisco werden twee com munisten aangehouden, beschuldigd van bij zekere pachters hel vee besmet te heb ben met baccillen van het mond- en klauwzeer. Op dit oogenblik leven de Ameri kanen onder eene hittegolf, die in de provinciën Ohio en Illinois zeer erge ge volgen schijnt te hebben. Meer dan 60 personen werden te Ch cago door een "zonneslag,, getroffen. Elf personen stierven. In zuidelijk Dakota (Ver. Staten) heeft een ontzettende storm gewoed. Vijf tien personen werden gedood en twintig andere werden gekwetst. Het getal slachtoffers der tramway- ramp van Leimatho, nabij Dortmund (Westfalië) beloopt reeds tot twintig Buiten deze dooden telt men nog veertig gekwetsten, die meest alien, in doodsge vaar verkeeren. Een persoon van Bolazec (Frank rijk) beweert in het struikgewas een reusachtig serpent gezien te hebben. Hij verklaart dat het monster zoo dik is als een mansbil, het kruipdier vluchtte bij zijne aankomst. De inwoners beleven den grootsten schrik. Sadi Lecointe heeft Maandag te Istres het wereldrekord van 500 kilome ters neergehaald met ze af te leggen in 1 uur 37 minuten 40 sekonden 't zij eene gemiddelde snelheid van 306 kilometers per uur. Korporaal Abraham Goldenberg, die indertijd den bankdirecteur Hall te Bordon (Engeland) vermoordde, ten einde zich van het in de bank uinwèzige geldmees ter te maken, is door het hof van assisen te Winchester ter dood veroordeeld. Zondag nacht is in de meubelmaga zijnen De Taye, gelegen op de Stroplaan, te Gent, brand uitgebroken. Niettegen staande de brandweer gansch den nacht doorvverkte konden zij het vuur niet mees ter worden. De schade wordt berekend op meer dan 300.000 frank. Er bestaat enkel eene kleine verzekering. Edmond De Coster, die Zondag nacht den soldaat Planchon doodschoot op den hoek der Van der Elststraat te Brussel, is Maandag morgen door de rech terlijke politie aangehouden. Na zes jaar werkens heeft men nu al de gouden staven en de zilveren mun ten, ter waarde van 1 1/4 miljoen pond sterling, uit het wrak van de Laurentic die door een Duitsche duikboot getorpe deerd was, bovengehaald. Bij e$ne aardafscluiiving in de streek van Gawet, (Nederlandsch-Indië) werd de kamping Tjigambang geheel wegge vaagd. Er zijn 112 dooden: slechts 12 toevallig afwezigen ontsnapten. drinken gegaan, en dan is het altijd of de duivel in hem gevaren is. Hij schijnt een geweldigen hekel aan u gekregen te heb ben, en dan heeft hij liet ook telkens over dat velletje papier, dat u geschreven hebt en waar hij zijn naam onder gezet heeft. Hij zegt dat het slecht voor hem zal af- loopen als u dat aan de politie laat zien. Zoo, en heeft hij u gestuurd om te pro- beeren, het weer terug te krijgen, vroeg ik. Neen Als hij wist dat ik hier ben, zou hij mij misschien vermoorden, was het onverwachte antwoord. Wel, wat is er dan, vroeg ik. Wel, het is dit. Hij komt zelf om te probeeren, het papier terug te krijgen. Werkelijk En wanneer kan ik hem verwachten, informeerde ik, nu toch in derdaad in gespannen verwachting. Vanavond. Ik leunde achterover in mijn stoel en lachte droogjes. De vrouw was bepaald krankzinnig. Daar moet u niet om lachen, mijnheer, zeide zij norsch. U zou misschien niet ge lachen hebben als ik u vanavond niet was komen waarschuwen. U moet niet denken dat hij u er netjes om zal komen vragen Hij komt om het te nemen, en ook om u iets betaald te zetten wat u hem deed toen ik weg was en hij komt niet alleen, maar met z'n kameraad. Ik begon nu te begrijpen waar het om ging, en waarom de vrouw mij was komen waarschuwen. En u bent hier gekomen om mij op m'n In het circus Medrans te Parijs is eenjapaansch acrobaat,terwijl hij zijn laatste krachtstoer uitvoerde aan de tra peze, van eene hoogte van 11 meters ge vallen. De val verbrijzelde hem den sche del. Over een drietal weken is een hevi ge brand uitgebroken in een schoollokaal te Los Angeles (Californië) er zijn 80 meisjes in de vlammen omgekomen. De brand is uitgebroken door een 14 jarige leerlinge, welke eenige dagen verlof aan hare kameraadjes wilde bezorgen. Een oud-student, Charles Gorland geheeten en die er zeer eigenaardige op vattingen op na hoüdt had een erfenis van 1.250.000 dollars gekregen. De zonderling bewoont een klein houten keetje op L' ng Island en bewerkt daar een klein stukje grond. Hij weigerde het geld aan te ne men. Nu komt hij met het geld het "Ame- rikaansch fonds voor openbare hulp,, te stichten. Een Amerikaansche vliegenier is van New-York naar San-Francisco op een enkelen dag gevlogen. De afstand tusschen de twee steden is 4.600 kilometers. In de Reichstagzitting (Duitschland) is het er Dinsdag nog al erg naar toege gaan. Een nationalist werd door een socialist bij de keel gegrepen en schier verwurgd. De zitting is moeten geheven worden. Te Hoboken in den Amerik. Staat New-Jersey, stond een ambachtsman voor den rechter onder betichting van een ver- grijp tegen de wetten en werd verwezen tot 30 dagen gevang. De echtgenoote van den veroordeelde riep de goedertierenheid van den rechter in, er op steunend dat haar man te werken heeft voor het levens onderhoud van zes kinderen. - 't Is goed, antwoordde de rechter. Ik verminder de straf op 20 dagen.,, En zich tot den overtreder richtend vervolgde de moderne Salomon: "Ge zult uwe straf ko men uitboeten den Zondag en zulks gedu rende 20 opeen volgende weken. Ge zult de 6 weekdagen werken om uw luoost te voeden, den zevenden dag zult ge gaan uitrusten in de gevangenis.,, Al i viuchtig overleden de E. H. Van Imp rustend priester. De afgestorvene wasj boren te Nieuwerkerken den 19 Septem 1840, priester gewijd in 1867, en was ar igs tereenvolgens professor en bestuurder v ap het thans verdwenen onderwijsgestie nstr voor jongens te Gysegem waar hij wer zaam was van 1867 tot 1899. Hij was t der eersten die zich hier in België bez hield met de opvoeding van jonge Conj leezen. Hij ruste in vrede I s Zie het Programma der Kermisfeesten op de 4>le bladzijde.fnda KERMIS AALST 1924 Toetredingen aan den uitstallingspri kamp of aan den Bloemen en Reklaai stoet te sturen voor 4 Juli 1924 aan sekretariaat, Hopmarkt, I0T./S. om niia iida nda ni nda kl li doe nda |h< NINOVE. Uitslag van den wedstrijd van kweekmerriën en merrieveulens van Donderdag 26 Juni. I Reeks. Dieren van 2 jaar. lc prijs: Wed. Van Sinay, van Oultre; 2e prijs Paul Cosyns, van Meerbeke3e prijs Cyriel Renuie, van Appelterre 4e prijs Oscar Mertens, id.5e prijs Hector Van Adorp, id. 6e prijs Wed. Van der Stockt, van Oultre. II Reeks. Dieren van 3 jaar. le prijs Wed van Sinay, van Oul tre 2e prijs Jozef Van EesbeeCk, van Appelterre 3e prijs:Amedé Suenaert, van Voorde. Ill Reeks. Dieren van 4 jaar en meer. U prijs Alf. Van Der Maeren, van Ressegern 2e prijs Paul Cosyns, van Meerbeke 3e prijs Denis Matthys, van Aalst4e prijs Wed. Heereman, Oultre 5C prijs Severien Verstraeten, St-Lievens Hauem. De genaamde Alfonsine Sunaert, was verleden week naar eene hoeve in den omtrek gereden. Terwijl haar broeder, die haar vergezelde, in de hoeve was, ging plots het paard op hol. De vrouw sprong 'van het rijtuig, doch viel zoo on gelukkig dat haar been onder een der wielen verbrijzeld werd. De ongelukkige werd naar het gasthuis van Ninove ge voerd, waar het verminkte lichaam moest afgezet worden. Maandag nacht is zij er overleden. Het sladntoffer was 32 jaar oud, gehuwd en moeder van'drie kin deren. ST-NIKLAA'S-WAES. - Men had in de laatsten tijd vastgesteld dat er uit de koopwarenstatie talrijke pakken verdwe nen. Er werden zelfs wagons opengebro ken en gedeeltelijk geplunderd. Een ondërzoek heeft geleid tot de aan houding van vier werklieden, die iiv den laatsten tijd groot verteer maakten. De verheler is eveneens bij den kraag gevat. Het bedrag van de dieften beloopt ruim 30.000 fr. Het onderzot k duurt voort. GYSEGEM. Te Gysegem is god- Viaamsche Toeristenbond. Na dejnda' prachtig geslaagden derden uitstap d Va v over de honderd deelnemers vereenigd in de beste stemming verliep en talrijk jidat nieuwe leden aanbracht, richt de V. T. een reisje in dat aan onvermoed kunst- natuurschoon de vorige stellig zal oveindat treffen. Op 29en Juni gaat het, naar Nino\ ndat (merkwaardige abdijkerk, Koepoort), P; mei (aardbezië'nmaal op den Ledeberg Strijtem, (kerk bosschen, Teutenberg) O. L. Vr. Lombeek (mooiste kerk West-Brabant met heerlijk houtsnijwerk(ndat De wandeling van Strijtem naar Lombee zo bezorgt de aangenaamste verrassingemdat Vertrek te 10 u. 12 naar Ninove. Terugi ndat Aalst te 19 u. 16. Tram Ninove Schoo Verbond en terug. Daarbij 8 km. te voe De fietsers vertrekken te half tien stipt ai Den Haring Vóór 20 u. 't huis. Deelnemers aan de autoreis naar Gaasfcdat beek op Kermis Dinsdag namiddag gelit ndat ven vóór 5 Juli een der afgevaardigden Hp verwittigen. Prijs: 10fr. Aantal beperk idat pdat ku idge de idat gei De eerst-ingeschrevenen gaan vóór. Wij hebben de eer U ter kennis te bren gen dat wij gezien denhuidigen stand de je^ geldmarkt, bij machte zijn de volgend lcjat interesten te vergoeden in loopende reke ^j,, ningen of vaste depositos, en zulks te be 1(jat ginnen van 1 November aanstaande Op zicht 3 15 dagen voorbericht 4 1/4 1 maand voorbericht 4 1/2 3 maanden 4.75 °j vast termijn .6 maanden 4.75 1 jaar 5 3 en 5 jaar 5 zuivei SPAARKAS 4 »/0 zuiver. BURGERLIJKEN STAND Geboorten. Mannelijk 5 g de f ndat D< ka mag idat ïdat idat sliej OAS' we/ i e Ho Zeer ippi len len) st er mmis ren licitt hoede te doen zijn, vroeg ik. Ja, u gaf mij geld toen wij bijna stierven van honger en daar ben ik u dankbaar voor. En toen ik die twee lafaards hoorde afspreken om dat appeltje met u te schil len, dacht ik dat ik dat plan moest verijde len. Als u dien lange Jim, den kame raad van mijn man, een kogel door den kop moest jagen om u zelf te verdedigen, dan zou ik daar dankbaar voor zijn. Hij is de booze geest van mijn man, al is Jack ook erg genoeg als hij weer eens aan het drinken geweest is. Maar Jim stookt hem altijd op. Hoe laat komen zij, vroeg ik. Ik hoorde hen een plaats noemen die een mijl hier vandaan is, en waar zij el kaar als het donker was zouden ontmoe ten, en daar zouden zij blijven tot u naar bed gegaan waart. Ik ben doodsbang dat zij mij zullen zien, al neem ik een ande ren weg naar huis. Ik trachtte haar te overreden om dien nacht in mijn huis te blijven, maar zij weigerde hardnekkig. Jack zou haar ver moorden als hij ontdekte dat zij mij ge waarschuwd had, verklaarde zij. Voor zij heenging liet ik haar een glas wijn drinken en vulde haar omslagdoek met brood en ander voedsel dat ik had laten brengen. Dat belooft voor mij een interessante nacht te worden, dacht ik, terwijl ik mijn revolver uit m'n bureau nam en die zorg vuldig laadde. Ik was het niet met mijzelf eens of ik het verhaal van de vrouw ge- Vrouwelijk 4 Huwelijken. R. Zwaenepoel, bed. met J. Haeck, z. F. Bauwens, bed. met A. Borms, kleeini, H. Clotman, bed. met Y. De Meester, bed F. Van Driessche, metser met E. Me- 111 daerts, z. b. P. Vinck, pasw. met S. D Brauwer, z. b. Ph. Van der Kelei schoenm. met M. De Schryver, fab. Tanckeré, gistbew. met M. Vermail, br. H. Rondou, korporaal met G. Van dei Hulst, fab. A. De Neef, tw. met Ch. Cassiman, br. Overlijdens. A. De Paepe, m. Van Stichel, onderw, jTc' 42 j., Albert Liénartstraat. M. De Wael, vr. Ledegen, z. b., 46 j., wonende te Mes- pelaere. M. Van der Vincken, tw., 23 jIZ\ Papestraat. 1 kind onder de 7 jaren. AAL embc irenb ren lijnen looven moest of niet, maar het was toch geraden om mij op alles voorbereid Ie c houden. Overigens zou er, als ik mij k|[/US' bed begeven had, toch weinig sprake van slapen geweest zijn, omdat mijn hoofd nog vol was van de levende herinnering aan dat vreesëlijk tooneel in de portretten- galerij. Ik durfde er niet aan denken, il durfde mijn gedachten geen oogenblil laten gaan en denken aan de onvermijde lijke gevolgen van wat er gebeurd was. De opwindende gedachte aan wat nu wel spoedig gebeuren zou leidde mij af van,E' het besef der droevige verandering, die de gebeurtenissen van dien avond in mijn leven moesten teweegbrengen, maar toch voelde ik door die opwinding heen een,zen doffe, stekende pijn aan het hart want !ens had ik Maud niet verloren Op dat oogenblik werd mijn gedachten- gang gestoord door de thuiskomst van Marian en Holdern. Ik had hen bijna ge heel vergeten, en terstond nadat HolderrijuJ afscheid genomen had, bestormde-Marian IIU^I mij met opgewonden vagen. Waarom ik zoo plotseling was heengegaan Had ik getwist met Sir Francis Devereux En wat had dat alles te beteekenen Maud was naar haar kamer gegaan met doods- bleek gelaat en er uitziende als een geest, IflC en Olive was de danszaal niet meer bin- nengegaan. (Wordt vervolgd). kens1 »END to Sen, kil. i e 03. F 88. ■Jtali NDE uni. 5,5( loeiè er de ijl, lot ot 70 enne en h< OF Not, «et tu lot M «pent

De Denderbode | 1924 | | pagina 2