II Juli 1302. Scholen zonder God x VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Voor 't Kristen Sanatorium Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat, AALST NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. 8 DAGWIJZER <9 Menschelijke zwakheid CE Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENT1ËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 5 JULI 1924. 1LS Juli of Hooimaand. 6 Zondag. 4e Zondag na Sinxen. H.Godelieva, Maagd, Martelares te Gis tel bij Brugge. 7 Maandag. Wijding van de Catliedrale kerk van Sint Baafs te Gent. Feest'van 1® klas met Octaaf. H.H. Cyrillus en Methodius, Bisschop pen en Belijders. 8 Dinsdag. H. Landrada, Maagd. H. Elisabeth, Koningin van Portugaal, Weduwe. 9 Woensdag. De 19 Heilige Martelaren van Gorcuni, waaronder de H. Ja cobus Lacops van Oudenaerde en de H. Petrus Ascanius zoo genoemd omdat hij geboortig was van As- sche. 10 Donderdag H. Amelberga, Maagd te Temsche (Waas). H. Felicita en hare zeven zonen, Marte laars. H.H. Rufina en Secunda gezusters Maagden, Martelaressen. 11 Vrijdag. Herinnering van den Gulden- spoorslag op Groening bij Kortrijk, op 1 le Juli 1302. H. Pius I, Paus, Belijder. 12 Zaterdag. H. Joannes Geralbertus, Abt, Belijder. H.H. Nabor en Félix, Martelaars. 't Is zes honderd twee en twintig jaren geleden, en toch kan een Vlaming niet laten te herdenken wat op dien roem- vollen dag geschiedde. Vlaandren stond op het punt door Fransche dwingelandij overrompeld te worden, in een vreemd land met vreemde taal ingelijfd, versmacht te worden door een vreemd volk, en zoo zijn eigen volks aard te verliezen, als volk te sterven en te verdwijnen uit de geschiedenis. En, na Vlaanderen, zou de vernederende beurt der andere Belgische gewesten volgen. 1302! Op een vroegen morgend, rond Kort rijk, lag het Vlaamsche leger, nauwelijks 20 duizend mannen sterk. 60 duizend welgeoefende Fransche wapenlieden, waaronder duizenden Rid ders en Ruiters, lagen gereed in 't zicht van het kamp der Vlamingen. Zij waren de dood en de vernieling, zij waren de overwegende macht die Vlaanderen kwam bespringen, die de vrijheid kwam in boeien slaan en 't Vlaamsche volk uitroeien. Zij, de Vlaamsche helden, wisten het, doch kalm in hun moed en wel overtuigd van het nakend gevaar, trokken zij naar het midden van hun kamp. Daar stond een altaar opgericht, daar knielden zij neêr, en een priester zegende het Vlaam sche leger met het Allerhoogste. Vurig vroeg ons Vlaamsche volk aan God te winnen of te sterven. Reeds stonden de Vlamingen in hunne gelederen. De slag ging beginnen. Nu knielden zij, en kusten den kostbaren grond, die aarde waar hun vaderen voor streden, dat dierbaar Vaderland, vrij door het bloed van hun voorzaten, het vaderland waarvoor zij nu op hunne beurt het bloedrecht gingen betalen om het vrij te houden voor hun kinders, voor ons, voor het Vlaamsche Volk. De Fransche ridderschap met al hun ruiters stormde vooruit, de eerste storten in de Groeninghebeek, en als deze vol was, kwamen de volgende al over de lijken van menschen en peerden en kwamen hen spijkeren op de lange spe ren en goedendags der Vlamingen. Deze aanriepen O. L. Vrouwe van Groeninghe en, onder de kreet Vlaan deren den leeuw sloegen zij en staken en korven op al wat voor hen kwam. De dag eindigde door noen en door al was er gevochten en de zon dook weg in een bloedbad. De Fransche bevelhebber, Robert d'Artois, was onder de slagen gevallen en de vrouwen, en kinders, en de onver moeibare kampers raèpten van zes tot zeven honderd gulden sporen. Meer dan driehonderd Fransche ridders waren gesneuveld. De Fransche legerbenden waren op de vlucht gedreven. De Vlamingen had den geen ruiters genoeg anders waren er geen Fransche mannen genoeg over gebleven om de ramp te gaan naar Frankrijk melden. God dankend en Onze Lieve Vrouwe van Groeninghe dankbaar, gingen de dappere Vlamingen stoetsgewijze naar de Groeninghe kapel de Gulden sporen gaan hangen aan de muren als herinne ring en dankbewijs voor de behouden vrijheid. De Vlamingen hadden hun land vrij gevochten nu mochten zij rusten. De toekomst gisteren zoo zwart, lag nu open en heerlijk hunne kinderen mochten nu vrij leven op vrijen bodem. De zon mocht 's anderdaags heerlijk schijnen op een volk, dat nog eeuwen blijven zou op Gods wijde wereld. Wij zijn dat volk, wij Vlamingen. Aan hen, naast God, aan de helden van 1302 zijn wij onze zelfstandigheid ver schuldigd, onze taal en onzen heiligen godsdienst. Vlamingen viert den 11 Juli, viert den Guldensporenslag, die ons bevrijdde van den Franschman en van zijne hate lijke dwingelandij, van zijn priesterhaat en goddeloosheid. Vlamingen gedenkt uwe helden Gedenkt uwe voorouders van 1302 en hunnen vromen strijd voor God, Land en Taal. Bevlagt uwe huizen op dien grooten dag Er is, neen, geene heiligheid, Zoo Gij, o Heer, uw hulp ontzeit, Geen wijsheid baat, die Gij niet leidt Geen sterkte helpt, die Gij niet voedt Geen kuischheid die Gij niet behoedt Geen eigen macht, die ons verweert, Iudien ze uw heiige wake ontbeert. Verlaten, zinken wij ten grond, Bezocht, herrijzen wij terstond Want zijn wij ongestadig, Gij Versterkt en staat de zwakheid bij- K. Ledeganck. ROND EEN MOORDAANSLAG. Er werd dezer dagen, in de Amerikaan- sche pers en ook in de pers der andere landen, heel wat geschreven over den cynischen moordaanslag, te Chicago, ge pleegd op het zoontje van een millionnair door twee andere millionnairszonen. Het slachtoffer, de 14-jarige, Robert Frank, en zijne moordenaars, de 19-jarige Nathan Leopold Jr. en Richard Loeb, studeerden in de Harvard-school te Chicago, eene school waar God totaal buiten het onder wijs gebannen bleef. Leopold en Loeb waren uitnemend schit terende studenten, en legden eene vroeg rijpheid van geest aan den dag welke hunne meesters verstomde, en hunne kameraden met bewondering vervulde. Zij genoten daarbij een bij uitstek verzorgde opvoe ding, en zouden eenmaal, zooals hun mii- lioenrijke ouders, op de voorlinie in de maatschappij staan.Wat heeft nu die twee begaafden, haast nog kinderen, tot misdadigers gemaakt Wat heeft hun aangezet, op de meest koelbloedige wijze, hun jongen kameraad Frank, te vermoor den Die moord werd niet bedreven uit haat of eenige vijandschap. Ook niet uit geldbejag. Evenmin in een oogenblik van onverantwoordelijken hartstocht, want de intellectueele schurken zijn uiterst kalm te werk gegaan. Allerminst uit waan zin, vermits de twee schuldigen zulke klare, schrandere koppen op hun lijf hebben. Wat is dan de drijfveer hunner euveldaad? Wij moeten ze niet ver zoeken. Zij zelf hebben haar aan den onderzoeksrechter bekend gemaaktzij hebben gemoord een voudig om daarmede eens een wetenschap pelijk proefje te doen, even goed als men, met experimenteele doeleinden, een dier opensnijdt... Welk cynisme en welke ontaarding in deze 19-jarigen, geroemd als de flinkste bollen hunner schoot I Hoe kan zooveel geleerdheid gepaard gaan met zulk een schromelijk afwijk*" •im^-meest elf men - taire zedelijkheidsprinciepen Hoe gaat zooveel helderheid van geest gekoppeld met zulke donkere crimineele instinkten Hier is de sleutel van het raadsel het Godsbegrip was hun onbekend. At hun wetenschap was op drijfzand gebouwd. Wijl het verstand vroeg bloeide en rijpte, was het ook in hun hart een weelderig tieren en woekeren van alle booze instink ten, door geen enkele moreele wet gebrei deld. Intusschen, bij het plukken van steeds vleiender studielauweren, ontwikkelde hun egoïsme zich op een monsterachtige wijze, en daaruit sproot een even groote harte loosheid voort. De wetenschap was hun God. Maar de wetenschap predikt geen onderdrukken der booze neigingen. Zij leert nietgij zult niet dooden. Zij heeft geen hart, geen ziel, geen geweten. Ziedaar twee wanprodukten onzer mo derne scholen zonder God: 19-jarige studenten, het brein vol gepropt met ge leerdheid, die kalm een moord plegen in naam der wetetenschap Klaarder bewijs van den noodlottigen invloed van alle atheïstisch onderwijs zou men moeilijk kunnen vinden. In den per soon van Nathan Leopold en Richard Loeb, moordenaars van hun studiemakker Robert Frank, blijkt zonneklaar het fail liet van een dergelijk onderwijs. Wij zien hier hoe al de wetenschap der wereld niet bij machte is de slechte neigingen in den mensch te remmen. Integendeel. Men kan tevens een heel groot geleerde zijn en een heet groote schurk. De feiten spreken. Alle verstandelijke opvoeding, welke God als een ballast over boord gooit, kweekt derhalve menschen die een gevaar kunnen worden voor de maatschappij, omdat hun zucht naar ken'nis, naar macht, naar genot door niets wordt beteugeld, en hun egoïsme al eveneens zonder palen is. Want het volstaat immers niet schitterende diplo mas te bemachtigen, miliioenen te bezitten, en per auto te rijden, om tevens een goed en eerlijk mensch te zijn. Dat wetenschap en rijkdom vaak schurkeninstinkten ver bergen, wanneer daar geen moreele princiepen aanwezig zijn, zien wij hier andermaal bevestigd door den ongehoor- den moordaanslag te Chicago. misdadigers te worden. Zulk eene bewe ring ware idioot. Doch gerust durven wij besluiten dat het hooger vermeld onderwijs STEEDS, veel kwaad aanricht in de jonge zielen, en de geesten ten slotte verminkt. Want scholen zonder God baren onvermijdelijk geesten zonder kompas. En wie kan, zonder kom pas, de klippen ontwijken Dr Elm. ERRATA In ons artikel Praatjes over Politiek verschenen in ons blad van verleden Zondag, gelieve men te lezen De president der Fransche Republiek Millerand in plaats van Briand te MONT-SUR-MEUSE. VIERDE LIJST. Onderlinge Bijstand De Volksliefde „Aalst, 1000. Onderlinge Bijstand Voorzienigheid en Broeder min Hofstade, 926. Heer Algemeene Bestuurder der fabriek Viscose „Hofstade, 250. Krist. Vakvereenig. 150. M. Th. De Nayer 100. M. Van Wezemael 25. M. A. Caudron 20. M. H. Caudron 20. M. A. Eeman 20. M. P. Hendrickx 20. M. DeClippele 20. M, A- V. D. Bossche 20. M. C. V. Hauvermen en 20, M. A Daehnan 20. M. F. Buys 20. E. H. Michiels, Onderp. 20. M. R. De Ridder 15. M. A. Saey 15. M. A. Buys ]0- M. J. Clinckaert 10- M. F. V. Mulders 10. M. J. De Man 10. M. E. Van Neck 10. M.J. Mertens 10. M. F. V. D. Vinckeii 10. M. A. Mertens 10. M. C. Buys 10- M. J. B. De Winne 10. We A. Coppens 10. M. J. Sceau 10. M. J. De Vos 10. M. F. Daelman 10. M. D. Veideman 10. M. P. Cooreinan 10. M. L. Everaert 10. M. Clar. Callebaut 10. M. L. Keymeulen 1°. M. A. Caudron 10. M. Posemiers 1°. M. L. Moernaut 10. M. G. Matthys 10. M. X. Van Cauter M. L. De Smet 10. M. G. De Haeck 10. Kinderen Klinckaert 10. M. B. V. D. Haegen 10. M. G. Daelman J0- E. H. Van Mol, Pastoor 10. Onderl. Bijstad Meldert, 231. E. H. De Smet, Past. 20. E. H. Verstraete, Onderp. 20. M. Van Langenhove 20. Mej. Goossens E. H. Pastoor, St. Lievens-Essche 20. Pensioenkas Leo XIII, Aalst, 100. M. L. Geerinck j™- M. A. Borreman 'oa M. P. Moens de Hase M. Monfils M. en Mme Wellekens 2U. M. Van Sande Totaal Vorige lijsten 3752. 32141.32 Wij gaan nu daaruit niet afleiden dat AL dezen die een atheïstisch of onzijdig onderwijs genoten, schurken of moorde naars zijn, of voorbestemd zijn om later Totaal op heden 35893.32 Alle stortingen en giften worden met dank aangenomen. Men kan storten op postcheckrekening N° 97351 ofwel aan M. Moyersoen, Oud-Minister van Nijver heid en Arbeid, Nieuwstraat, Aalst. 't Is nu wel In Rusland waren 't voornamelijk de werklieden en de studenten, die 't szarism omwierpen en 't bewind in de handen van het socialism gaven. Dat onbezonnen werk was oorzaak dat reeds omtrent 8 millioen menschen ter dood gebracht werden of van honger stierven. En nu, na al die ellende, nu is in dat ongelukkige land een nieuw schrikbewind begonnen,en ditmaal tegen de studenten en de werk lieden. Met een ongehoorde razernij wordt er tegen hen te werk gegaan. Ja, ja, het blijft altijd w-aar. De mensch die God niet vreest Gedraagt zich vaak als wreede beest. De wijze ouders weten zoo goed waar het best is voor 't onderwijs en de opvoeding hunner kin ders. Volgens officieele cijfers telt het vrije katholiek middelbaar onderwijs 24.000 leerlingen in de bisschoppelijke colleges 5070 in de colleges der Jezuïten, en 2578 bij de Broeders der Christelijke Scholen, 't zij een totaal van 32000 leer lingen, tegenover 10000 in de middelba re gestichten van den Staat. Die cijfers sproken luide en klaar. Het stervende Frankrijk zoo stond er te lezen in de dagbladen deze week, Ge moet weten menschen, in dat land zijn er gedurende den eersten trimes ter duizenden en duizenden meer lijkkis ten dan wiegen geweest... Het groote Fransche dagblad Le Temps noemt dat allertreurigstIk geloof het wel, dat 't allertreurigst is voorde Fransche natie, die nu kan zien, wat een schrikbare toe- ctanH #r kcimf ale m pn ppn trnUr 71'iti christenen godsdienst ontneemt. Een droevig pluimpje op den hoed der vrij metselarij... En Duitschland lacht in zijn wraakgierige vuist. 6 Gij bijt op graniet zoo ge aan onze religieuse en onderwijs- voordrachten wilt-komen, en verliest uw tijd gaat van' mond tot mond, tegen woordig in den Elzas en in Lotharingen, wijl te allen kante meetingen plaats heb ben, om te protesteeren tegen de gehate godsdienstvervolging van Herriot, Frank- rijks eersten minister. En die nu in hun vuist lachen, dat zijn de Duitschers te Berlijn. Nog een voetje verder in de protestbeweging, en de Elzas en Lotha ringen vragen om terug van Frankrijk af gescheurd te worden en weder te keeren tot Duitschland, dat hen op godsdienstig gebied altijd met rust gelaten heeft. Wacht u wel, het is versproken, 't Kwaad en blijft niet ongewroken. Beidt en doet met rijpen rade, Doet gij geern nooit geen schade. En onze framassons die zijn geen haarken beter dan de Fran sche. Wilt gij een voorbeeld, onder hon derden In een engen geest van vijand schap tegen godsdienst en Kerk weigeren de drie provincies Brabant, Henegouw en Luik, alsook de njet-katholieke steden en gemeenten, de minste toelage te vergun nen aan de katholieke vakscholen. Het geld dat van alle belastingbetalers komt, wordt hun moedwillig geweigerd, omdat zij God en godsdienst niet buitensluiten. Mild echter worden de ongodsdienstige of onzijdige gestichten vrije of officiee le het is om 't even door hen gehol pen. Doch zoodra het schoolbestuur katholiek is, is er niets te krijgen. De provinciale overheid heeft zelfs soms, als voorwaarde voor den minsten cent toela ge, durven eischen dat noch priesters noch kloosterlingen, hoe geleerd en uit stekend zij ook mochten wezen in hun onderwijs, er eenigen invloed zouden uit oefenen of iets te zeggen hebben. Ja zoo ver gaat het in ons België. Geschoolde werklieden die hebben wij te kort, dat is en blijft waar voor België, en bijzonderlijk voor het Vlaamsche land. Om het ruw werk te verrichten zijn er arbeiders in overvloed,

De Denderbode | 1924 | | pagina 1