Praatjes over Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NAND SNOECK. De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Katholieke partijbelan gen in onze stad. Arme Rijkdom. m W O Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERT ENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 12 JULI 1924. Juli of Hooimaand. 13 Zondag. 5C Zondag na Sinxen. H. Eugenius, Bisschop, Belijder. H. Anacletus, Paus, Martelaar. 14 Maandag. H. Vincentius van Zoningen (Henegouw) Belijder. H. Bonaventura, Cardinaal-Bisschop, Kerkleeraar. 15 Dinsdag. H. Hendrik, Keizer, Belijder. 16 Woensdag. O. L. Vr. van den Carmé- lusberg. H. Renilda, geboren te Aalst op het Slot te Ham-Paperode,Mijibeke,Maagd, Zuster van de H. Gudula en Emer- bertus, Bisschop van Kanrerijk. Zij onderging de Marteldood te Sain- tesfwabant)genoemd Sint Ernelle. 17 Donderdag. H. Alexius, Belijder. Gedurige aanbidding op het begijnhof. H. Fregandus van Deurne bij Antwer pen, Monik. i Vrijdag. H. Qamlllus, insteller der priesters Ziekenverplegers,Belijder. H. Fredericus, Bisschop van Utrecht, Martelaar. 19. Zaterdag. H. Vincentius a Paulo. In- steller der priesters Missionnaris- sen gezegd Lazaristen. H. Arsenius, Hermijt, Belijder. leiddraad moeten nemen de voorschrif ten en standregelen, uitgegeven door het Katholiek Verbond van België. In dag- en weekbladen zijn vroeger reeds in 't breed, genoemde standrege len en de wenken en de raadgevingen gegeven voor het inrichten van Arron- dissements- en Plaatselijke Katholieke Vereenigingen. Heer Hendrik Heyman, volksverte genwoordiger, de huidige voorzitter van 't Verbond, liet in de Gazet van Ant werpen eene reeks artikelen verschij nen. uitsluitelijk gewijd aan de studie van het inrichten van plaatselijke Katho lieke Associate's naar het voorbeeld en op dezelfde basis als de Katholieke Unie zelf. Men weet dat het katholiek Verbond in zijne standregelen vier groe peeringen voorziet, bestaande en samen gesteld als volgt 1) Het Christelijk Democratisch Ver bond, dat de groote meerderheid onzer arbeidersvereenigingen omsluit. 2) De Middenstand, samengesteld uit de vertegenwoordigers van de kleine en middelmatige Nijveraars en Handelaars. 3) De landbouwstand, met al wie zich met de Boerenbelangen bezig houdt. 4) De vertegenwoordigers der vrije beroepen, van de burgerij, den handel en de nijverheid en van deze katholieken welke zich bij geen der andere groepee ringen wenschen aan te sluiten. Zoo omschrijft het Katholiek Verbond in eene toelichting, de samenstelling der verschillige politieke groepeeringen in de katholieke partij en voegt er bij dit stelsel waarborgt een doeltreffende ver tegenwoordiging van alle groote maat schappelijke belangen en is er op gericht de eendracht, waaruit alleen de macht der katholieke partij kan groeien te handhaven. En verder lezen wij Overigens, in al wat aangaat den vorm, welken praktisch de inrichting van het verbond der groepen dient aan te nemen in eene gemeente, past het re kening te houden met plaatselijke om standigheden, noodwendigheden en be langen, uitgaande van de betrachting aan elke groep de haar toekomende ver tegenwoordiging te schenken en de een dracht te handhaven Daar ligt dus een gereedgemaakt plan voorhanden, met de noodige inlichtingen en aanwijzingen. Wie het wel meent met de zaak van de partij, kan geen be zwaren opperen tegen eene inrichting die aangenomen is door al de vooraan staande leiders der vier politieke sociale en economische groepeeringen. De hoogste partijleiding heeft den weg klaar en effen gemaakt, we hoeven hem maar op te gaan. Tot nog toe kwamen op politiek ge bied slechts drie groepen in aanmerking; 't was een fout die spijtige gevolgen had, onnoodig hier nu te bespreken, misschien later bij gelegenheid, als het pas geeft. In feite bestaan de vier groepen door de standregelen voorzien; we hebben 1) het Christen Werkersverbond 2) de Boerenbond 3) de Christen Midden- standbond 4) de burgers met Burgers kring en daarrond al onze katholieke maatschappijen met hun verdienstvol verleden voor de partij. Men heeft dus enkel de plaatselijke toestanden aan te passen naar de voor geschreven bepalingen van het Verbond. We verwachten dat men nu toch eens ernstig de handen aan 't werk zal slaan blijvend, duurzaam werk zal leveren, de Katholieke Partij en hare toekomst ten goede. G. v. L. Ai, wordt wijzer toch, en houdt Eindlijk op van mijnegraven, Zijt niet langer rijke slaven Gouden vrijheid gaat voor goud Vreest gij dat de kerkhofkuilen Zullen steigeren in prijs, Dat gij dus, bedaagt en grijs, Rust en lust om geld loopt ruilen Of denkt ge eens met fijn metaal 't Straffe sterflot om te koopen Cresus zou dat vruchtloos hopen. Justus van Effen. Een nieuwe schoolstrijd Zoowat van overal uit de kampen onzer tegenstrevers waaien, in de laatste tijden, geruchten aan die er op wijzen dat wij wellicht aan den vooravond van een nieu wen schoolstrijd staan. Het is precies als of liberalen en socialisten die, op louter politiek terrein, steeds meer van elkaar verwijderd geraakten, het patriotar- disme der eenen, liet zich steeds moeilij ker verzoenen thans dankbaar de han den uitsteken naar het wapen van den schoolstrijd waarmede zij, eindelijk, weer om eens zijde aan zijde kunnen strijden, en front maken tegenover den algemeenen vijand de katholieke godsdienstige idee. Want deze laatste blijft toch wel een onverbiddelijke scheidingslijn trekken tusschen de partijen van rechts en links. Moeten wij daarom treuren Stellig niet. Wij schreven het reeds herhaaldelijk: daar was met de zoogenaamde nationale verzoeningspolitiek allengs een groote laksheid en verbastering geslopen in ons katholiek organisme. Het zuivere katho liek princiep werd meer en meer naar het achterplan teruggedreven, en geraakte daar weggedoezeld, haast verstikt... met Marseillaises en Brabangonnes vooral met de eerste, en met aanhou dend gewapper van Fransche en Belgische vlaggen, vooral met de eerste! werd de Nationale eenheid werd de politique nationale gehuldigd en gevierd, doch... waar bleef intusschen de vlag onzer onverbasterd katholieke gedachten en princiepen Men moffelde ze weg in den achtersten zak zijner slip jas. Ofwel liet men ze, namens het hoo- ger nationaal belang cynisch aan flar den scheuren. Ofwel nog had men haar, steeds pour de motifs de bonne entente et de pur nationalisme ergens wegge borgen in een hoekje van zijn zolder, waar de mot er in kwam en ze, met een gerust geweten, zoo gerust als het ge weten onzer nationalisten stukje voor stukje opvrat. Armé vlag, en arme katholieke princiepen! Intusschen dachten liberalen en socialisten er geens zins aan hunne vlag weg te stoppen, en bij elke passende gelegenheid gaven zij bond belijdenis van hun kleur en hun gedacht. Hewel, op specifiek godsdienstig terrein, zijn die kleur en die gedachte ra- dikaal tegen ons. Dus klaar uitgesproken anti-godsdienstig.Op schoolgebied blijven die kleur en die gedachte vrank gekant tegen alle godsdienstonderricht. Daaruit wordt thans wellicht een nieuwen school strijd geboren. Geen twijfel of het Walen land, waar die strijd immer zou vinnig werd gevoerd, zal thans weerom de lont aan het vuur steken. Het was toch een Waalsch liberaal blad van La Louvière Les Nouvelles dat schreef den 30 Sep tember 1904 De catechismus is een politieke leer gang, vol eng en hatelijk sectarisme, die slechts noodlottige, oproerige gedachten kan doen kiemen in het brein der kinde ren. Een gevaar voor den openbaren vre de. Het is een revolutionnair boek... Zie daar waarom de liberale pers de ouders waarschuwt tegen dien zoogenaamden leergang van godsdienst in de school; ziedaar waarom zij hun zegt dat die leer gang niet verplichtend is Deze regelen werden haast twintig jaar geleden ge schreven. Men kome echter niet bazelen dat de mentaliteit onzer tegenstrevers thans zou gewijzigd zijn. Evenals vroeger is de catechismus hun vijand. Daaraan heeft de oorlog niets veranderd/ De oor log heeft een tijd lang, onder een bedrieg lijke plaasteren laag van zoogenaamde nationale verbroedering de antigods dienstigheid van liberalen en socialisten verborgen gehouden, maar het plaaster is sinds lang weggestoven, en nu komt de oude, onverzoenlijke veete terug aan het daglicht. Wij moeten er niet om jammeren, integendeel. Moest een nieuwe schoolstrijd over het land losbre ken, dan hopen wij dat de katholieken uit hun slaap van mummier zullen wakker schieten, en zich herinneren zullen dat zij eenmaal, met het zegepralende Christi- kruis vooraan, de leidende partij van dit land zijn geweest. Dan schudden zij wel licht de godsdienstige verdooving af, waarin het heulen met liberalen en socia listen, pour des motifs d'une bonne po litique nationale, etc.hun ziel had ge dompeld. Dan durven zij hun katholieke vlag misschien terug uit hun zak of van hun zolder halen. Dan krijgen wij, God geve 't, een min verwaterde, min ver wijfde, en min geldzuchtige pers, die het licht der oude, onaantastbare princiepen terug op den kandelaar durft plaatsen, en er eens ernstig aan denken gaat ons volk op te leiden en voor te lichten, in plaats van het een saai en suf makende lektuur op te disschen. Dan slaat, God geve 't, eenieder van ons zijn mea culpa, en zullen wij zeggen; genoeg "Marseillaises,, en Brabangonnes genoeg gezwaaid met vaderlandsche wimpels en ronkende patriotische woorden Laten wij, eerlijk en kranig, met open vizier, in het strijd perk treden voor de eer van onzen katho lieken naam, en de ziel onzer kinderen Dr Elm. Een socialistisch voorvechter zekere Francois Maigre, beheerder der kooperatiefLa Concorde te Roux, is er van door getrokken met 35.000 frank uit de kas I Die vent heeft in de kommu- nistische leerstelsels van de socialisten de daad bij liet woord gevoegd. Ze hebben het hem zóó altijd geleerd Men zal na tuurlijk meenen dat de roode bazen zich wel hebben gewacht bij het gerecht eene klacht in te dienen. JawelZe zijn in volle vaart naar liet parket geloopen en hebben Francois Maigre van diefstal beschuldigd. Rare kerels, die socialisten 1 Ze kunnen nog niet eens verdragen dat hunne leer stelsels in de praktijk worden gesteld. Zoo lazen wij, en 't is waarlijk goed gezegd. Wacht u van stelen en onrechtvaardig leven zoo luidt het zevende der Tien Geboden Gods. De Dikke Bertha's die Parijs beschoten Deze zware kanonnen beschoten Parijs van op een afstand van 120 km.er waren er drie. De Duitschers hadden ze, in bat terij gesteld op den heuvel Mont-de-Joie, tusschen La Fère en Laon. Het bom bardement van Parijs begon den 23 Maart 1918 om 7 uur 's morgens. De Fransche vliegers gingen op zoek en ontdekten nog denzelfden dag de plaats van de gevaar lijke ruststoorders. Van Maart tot Juli vie len ongeveer 300 obussen op Parijsde obussen werden weggeslingerd met een aanvangssnelheid van 1700 m., ze bereik ten in booglijn een hoogte van 40 km., om neer te vallen met nog een eindsnelheid van 650 meters De ware vrijheid bestaat in de gehoor zaamheid aan 's lands wetten. De ware wijsheid ligt in het ondervin den dat men niets weet. Een klein wondje aan den grooten teen van den linkervoet veroorzaakte deze week de dood aan den jongsten zoon van M. Coolidge, President van de Vereenigde Staten in Amerika. Daar was eenig vuil in dat schier onzicht baar wondje gekomen. Vandaar een groot gezwel en, verder, de dood. Welke les voor velen, die zoo aartsonvoorzichtig zijn bij opdoen van kwetsuren Zuinigheid, gespaarzaamheid in 't Bestuur hoort men op alle toonen zingen en herzingen. Dat is goed maar, als men wil sparen, waarom verzaakt men niet aan de zaken en werken, die er niet noodig zijn. Zoo bijvoorbeeld In den tijd bewezen bevoegde mannen, dat de offi- cieele publieke wedstrijden tusschen de leerlingen der Lagere Seholen zeer nadee- lige gevolgen, na zich slepen. Daarop schafte men toen die wedstrijden af. En tegenwoordig, sedert dat de fameuze roode Destrée eens zetelde in 't Ministerie bestaan die noodlottige wedstrijden we derom... Telken jare kosten zij voor het heele land eene overgroote som geld aan de Staatskas Is dat sparen ofte bezuini gen Om goeden raad vraagt ons weêral onze vriend Jan Moei al. Wat gaan wij hem zeggen dezen keer Alla nu dat 't Zomer gaat worden (11!) herinneren wij hem en alleman de vol gende hulpmiddelen bij ongevallen Zonnesteek. De kleederen losmaken; koude watercompressen op het hoofd leggen. Onmacht. De kleederen losmaken de vensters openen den zieke plat leggen, het hoofd omlaagop de huid kloppen met natte koude doeken geestrijke voch ten doen inademen. Brandwonden. Wasschingen met versche melk bestrijken met olijfolie, eiwit, enz. En hem en andere katholieken vrienden herinneren wij, dat het hoogst tijd is, dat er gewerkt worde voor de naaste alge- meene kiezingen. Van de Daensisten krijgen de kieziers wekelijks gratis eene gazet in huis, en van onze katholieke vrienden ziet men niets afkomen. Zie l dat is mis en verkeerd. De Verwoeste Gewesten. In den loop dezer maand zullen ter Nati onale Bank, telkens ten 10 ure 's morgens, twee trekkingen plaats hebben, te weten Den 15 Juli 29e trekking der eerste leening met loten (4 °/o van 1921:1 lot van 1.000.000 frank. Den 19 Juli 14c trekking der derde leening met loten (5 °/0 van 1923)2 loten van 100.000 frank,3 loten van 50.000 frank en 15 loten von 10.000 frank. Alleen definitieve titels nemen deel aan de trekkingen dezer verscheidene leenin gen dat de houders van voorloopige

De Denderbode | 1924 | | pagina 1