JfejllSjjs r Valsch Getuigenis vaITOVBI'deGRENS BINNEN jjgLAj jjj Per Vliegmachien LANDBOUW. van Oorlogsschade 51. h. ld G0EDK00PE W 0 N I N G Elle Openbare Aanbesteding l titels zich dus haasten deze tegen defini- obligatiën te ruilen. De Tunnel onder 't Kanaal 't is te zeggen, onder de zee, die Frankrijk en Engeland van elkander scheidt, is voor goed in 't dak gestoken door de En- gelschë volkskamer Dat kan weeral eens als lesje dienen voor sommige Fran- schen, die niet verder peinzen, dan hun neus lang is Volledige eensgezindheid zegt men, zou er ontstaan zijn tusschen Engeland en Frankrijk betrekkelijk de her stellingskwestie. Dat nu tengevolge van het reisje van den Engelschen premier naar Parijs. Als nu Frankrijk maar niet gefopt geraakt door Engeland Wie 't be leeft, zal kunnen oordeelen Zondagwerk Zondagwerk Zie dat is een pest onder 't volk... Dat is maar goed om 's Hemels straffen over de huisgezinnen neer te trek ken... Vele gebeurtenissen bevestigen die waarheid. Gestolen goed gedijdt niet 1 Zondagwerk verrijkt niet Onzijdig openbaar leven neen vriendekens dat niet, hoort ge Katholiek, christen, zoo moet ons open baar leven zijn. God is de schepper en blijft meester over alles. Ha hoe wijselijk handelt men door zich te houden buiten alle onzijdige bonden. De lange onder vinding van 't verleden bewijst ten klaar ste, dat het samenloopen met ongods- dienstigen altijd den ondergang der goe den bewerkt. Alla! katholieken vlucht de onzijdige bonden en vereenigingen Het eerste Lustrumfeest van 't christen syndicaat van Spoorwe gen-, Posterijen-, Telegraaf-, Telefoon en Zeewezen-arbeiders zal aanstaanden Zondag te Aalst gevierd worden. Men heeft Aalst verkozen, omdat het de ge boortestad en de woonplaats is van den Voorzitter van dien machtigen bond, den Heer Lodewijk De Smet, den koenen lei der, gekenmerkt door weergalooze durf- kracht, volharding, knapheid, moed en zelfopoffering voor de goede zaak. Alle christen werkersinrichtingen van het land zullen afgevaardigden zenden. Uit voller harte roepen wij hun toe Goed heil kloeke mannenGoed heil 1 in uwen edelen strijd voor God, en Kerk, en Volk En leve lang uw gevierde Heer Bondvoorzitter Lodewijk De Smet Men kent 's mans wijsheid, als hij aan ['t hoofd is Men kent 's mans deugden, als zijn last [groot is Men kent 'smans betalen,als hijgeloofd is; Men kent 's mans rijkdom, als hij dood is I Twee miljard en honderd millioen heeft het bestuur van den socialistischen minister Wautersaan het land gekost. Zie goed de cijfers 2.100.000.000. 't Is waarlijk wraakroepend, een verarmd landeken zoo durven uitzuigen. Daarvoor moet ge socialist zijn, ja II! Alla zoo iets zullen de verstandige menschen goed onthouden tot ten naaste jare. Aaide deftigheid in de kleeding, 't is een zaak van hoogst belang I Lezers, of beter, lezeressen van De Denderbode kleedt u deftig, maar ver mijdt alle buitensporigheden. Gij zijt af komstig van een land waar God heerscht in de familie waar de huisgezinnen tal rijk en de moeders heldhaftig zijn. Wilt u niet bezoedelen aan de Fransche mo lten die passen misschien op modepop pen die slechts moeten zorgen voor kat of papegaai. Wees deftig in uwen handel en wandel, en vergenoegt u met zonder mouwen te staan aan de waschkuip... 't Socialism toont in Rusland al meer en meer wat beestige geest het bezielt, 'tis ginder we derom de eene terdoodveroordeeling op de andere, 't Houdt er niet meer op. Al leen de roode chefs moeten leven en moeten kunnen genieten I Al wie hun niet aanstaat, die moet dood I... Ha! Ziedaar nu 't luilekkerland, dat ze de menschen beloofden en alhier nog beloven De mensch die God niet vreest, is vaak veel wreeder dan een beest. Militaire wanorders zijn uitgebroken in het Zuiden van Brazilië, te S. Paulo. De federale regeering heeft voor 60 dagen den staat van beleg uitgeroepen in het distrikt van S. Paul en Rio-de-Janeiro. De sterk verschanste Riffanen in Marokko strijden met verbitterde koppig heid. De Spaansche troepen behouden al hunne stellingen, maar hunne taak valt zwaar. Gedurende de laatste gevechten verloor het vreemdenlegioen vier honderd inboorlingen. Op het front van Ouergha, zijn de Fransche troepen het voorwerp geweest van twee aanvallen van wege de ononder- worpen stammen.Telkens moest de vijand zich terugtrekken met ernstige verliezen. Te Czernowitch (Oostenrijk) worden den Joden njoeilijkheden berokkend. De vensters der synagogen werden door stu denten verbrijzeld. De Joden die zich in de straten wagen, werden afgeranseld. Een zending van de Fransche Alpi- sche Club (Marokko) zet hare verken- ningswerken voort op de hooge toppen van den Grooten Atlas. Belangrijke waar nemingen worden gedaan. Te Nizza, Frankrijk, is bericht toe gekomen dat het dorp Entraunes, op en kele kilometers van Guillaumes in brand staat. Slechts twee of drie huizen zijn nog niet door de vlammen aangetast. De tele foon verbindingen zijn berbroken. Over Alexandrië en omtrek brak Dinsdag een ontzettend onweder los. Er vielen hagelsteenen die tot 400 grammen wogen en 8 centimeters doorsnede had den. Veel ruiten en lichttoestellen wer den verbrijzeld. Een auto waarin'zich zes personen bevonden, werd nabij Beyrouth (Turksch- Azie) op een overweg verrast door een trein. De auto werd in stukken geslagen vijf inzittenden vonden den dood en de zesde bekwam erge kwetsuren. De Duitsche policie heeft een inval gedaan gedurende den nacht in een schuur gelegen te Horbach. Er werden drie be ruchte personen aangehouden. Zij waren in het bezit van gestolen levensmiddelen, vleesch en drank. - In den trein Aken-Ronheide (Bel gische grens), is een ongemeen stoutmoe- digen en belangrijken diefstal gepleegd geworden. De militaire postkoerier van het Belgisch bezettingsleger werd uit den postfoërgon gestolen. Voor ongeveer zeven miljoen frank waarden werden er uit gestolen. Een der dieven en de verhe ler werden aangehouden. De 9 jarige Jean Desmarets was te Romiremont, op een der boomen van de Place des Ecoles geklauterd, toen hij, het evenwicht verloor en op de punten van een ijzeren hekkeu terecht kwam. Wanneer men den armen knaap losmaakte had hij reeds opgehouden te leven. Een luxe-trein, .komende uit Nicea (Italië) en op weg naar Weenen (Oosten rijk) is op een goederentrijn gestoomd. Vele bedienden bekwamen kneuzingen. De reizigers bleven ongedeerd. De E. H. Vial, 75 jaar oud, pastoor te St. Mauritius in Tricoië (Spanje) plukte krieken, viel uit den boom, brak den schedel en bleef op den slag dood. Te Hannover is een zekere Alirr- mann aangehouden. Hij heeft 22 jongelie den allen van 12 tol 20 jaar om het leven gebracht. Na het bloed zijn slachtoffers uitgezogen te hebben, at hij daarna hun vleesch op. De menscheneter heeft volle dige bekentenissen afgelegd. Binst de autokoers van 12 uren te Madrid (Spanje) is de auto, gevoerd door markies de Cordoba, gekeuteld. De mar kies werd erg gekwetst. Een ander auto, waarin zich vijf personen bevonden, die de koers kwamen bijwonen, onderging hetzelfde lot. Zij werden allen gekwetst. Een auto, waarin zich prins Salf Reifforscheidt, drie damen en de voerder bevonden, werd in twee gesneden door een trein bij 't oversteken van den spoor weg Neuss-Dueren (Duitschland). De prins en de voerder bleven op den slag dood. Een der drie damen werd erg gekwetst en naar het gasthuis van Dueren overge bracht. In de munitiestapelplaaisen van het arsenaal van Lemberg (Oostenrijk) werd een helsch machien ontdekt en verwijderd, enkele stonden vooraleer het tuig moest ontploffen. De daders van voorberaamden aanslag zijn aangehouden en hebben ver klaard het moordtuig gekregen te hebben van Ukraansche kommunisten. den buik en helpen tot het uitdrijven der gassen. Het is ook goed den buik van het peerd te wrijven, 't zij levendig weg met de hand, 't zij met een borstel of met een handsvol stroo. Indien mogelijk zal men ook warm zeepwater inspuiten lansheen het aarsgat. Dit alles gedaan zijnde, zorge men ervoor dat elk voedsel buiten het bereik van het peerd gebracht worde, en verder schikke men zich naar de voor schriften van den veearts. BUIKPIJN BIJ PEERDEN. In hevige gevallen is het wenschelijk het peerd zooveel mogelijk op de pooten te houden, ten einde het te beletten zich met geweld op den grond te werpen. Im mers als het zulks doet kan er onmiddellijk middelrifbreuk of darmbreuk ontstaan. Behandeling: Iserwinderige buikpijn,, in 't spel, zend zonder uitstel naar den veearts. Stel niet uit, en wacht nie,t om te zien of er later soms geen beternis zal komen. Uitstellen is in dergelijke gevallen, met vuur spelen, en al rapper de veearts ter plaatse.is, al rapper het dier van zijn pijnen kan verlicht worden en het gevaar afgeweerd. Het gevaar, in al dergelijke gevallen ontstaat uit de uitzetting van den grooten darm door opeengehoopte gas sen, en de veearts kan spoedige verlich ting aanbrengen door den darm te doorboren langsheen den buikwand, bij middel van een lange luchtpijp waardoor dan ook het gas zal ontsnappen. Zulke operatie moet men niet laten begaan door een gewoon mensch, 't is echter het vak van den veearts, daar heeft hij kennis van en meestal lukt het. De veearts zal ook medecijn voor schrijven en deze diene men met alle nauwkeurigheid toe. Benevens dat komt de oefening. Deze weze ingevolge den toestand van het peerd op stap gaan, sneller doorstappen of zelfs lichtjes galoppeeren. Al deze oefeningen regelen de bewegingen van Drie dubbele misrekening der Fransche godsdiensthaters Minister Herriot is naar Brussel en Londen geweest, in de hoop zijne herstelplannen op te dringen. Hij is tegen den Engelschen premier aan gebotst, en Mac Donald gaat volstrekt niet hem niet akkoord. De kartelblok had gedroomd den kommunist Painlevé aan 't hoofd van de Republiek te brengen, en 't is mislukt. - Het gezantschap bij den H. Stoel moest afgeschaft, en voorloopig durft niemand zijn snater daarover roeren in de Kamer. Want er zijn er anderen die hun tanden toonen en dreigen te bijten als 't nood doet. De voorgenomen kerkvervolging door de roode kartelmannen ontworpen zal, gelooven we, weinig bijval hebben. Want van overal komen protesten toe, zoodat de radikaal-socialistische regeering er tweemaal zal opnadenken alvoren in te grijpen. Die domme snullen zouden'took leelijk kunnen beklagen, moesten ze het aandur ven nog eens van den Paus te wilen eten. Deze liedjes zijn uit gezongen, en de verholen tijden komen in lang niet meer terug. De Duitsche kommunisten hadden, naar het voorbeeld van hunne Rusissche vrienden, eene Tscheka of bloedraad ingericht, die moest zorgen voor het ver moorden van personen, die de kommunis ten al te veel hinderen. De rooden had den hun hoofdkwartier opgeslagen in den Reichstag en in den Pruisischen Landtag. Het gerecht heeft daar huiszoeking ge daan. Men vond er benevens granaten, bommen, revolvers en kogels, ook belang rijke dokuinenten. In den Pruisischen Landtag hebben de kommunisten eene motie neergelegd, waarin zij tegen de huiszoekingen verzet aanteekenen en de teruggave der in be slag genomen voorwerpen eischen. M. Leinert, voorzitter, verklaarde dat de onderzoeksrechter van het Reichsgerecht hem de toelating had gevraagd huiszoe king te mogen doen omdat hij vernomen had dat de Tclieka er belangrijke doku inenten, betreffende het vermoorden van sommige personen, verborgen had. Daar er menschenlevens op het spel stonden, zegde de voorzitter, kon ik de toelating niet weigeren. Men ziet welke poetsen dat janhagel zou spelen indien men het liet begaan. In Canada heeft België een afzet- tiugsgebied gevonden dat jaarlijks 50 mil joen fr. opbrengt. Door een nieuw han delsverdrag, althans gesloten, zal de op brengst nog veel belangrijker worden. 39e Vervolg. Het sloeg twee uur, en juist op dat oogenblik voelde ik een merkwaardige verandering over mij-komen. Ik werd zóó rusteloos en opgewonden, dat ik onmoge lijk langer in mijn stoel kon blijven zitten. Nuchter-denkende menschen mogen hier om spottend lachen, maar ik verklaar dat een onweerstaanbare aandrang mij be woog om naar het dichtstbijzijnde venster te gaan en voorzichtig naar buiten te zien. Het venster was niet aan de voorzijde, maar aan den zijkant van het huis, en het gaf uitzicht over een gedeelte van den tuin, een zware heg en verderop op een aanplanting van donkere pijnboomen, waardoor een voetpad naar de tuinen van het kasteel voerde, in het eerst kon ik niets zien toen stroomde het bloed mij uit alle leden terug naar het hart, en ik stond als aan den grond genageld, mijn ledematen verlamd en krachteloos alsof ik onder den invloed was van een vreeselijke nachtmerrie. Wat mijn oogen zagen, weigerde mijn verstand in de eerste oogenblikken te begrijpen. Met den rug gekeerd naar het hek bij de pijnboomen-aan planting, zon der hoed, en met een weelde van goud blonde haren, neervallend op een flanellen japon, stond Maud Het was onmoge lijk, bespottelijk, het was beslist niet te gelooven I En toch mijn ingespannen, starende blik volgde haar, toen zij lang zaam, met haar gewonen, gelijkmatiger], statigen tred, het voetpad tusschen de aanplanting en de haag die den tuin van het landhuis afsloot, afging en uit het gezicht verdween. Al zou de aarde voor mijn voeten zijn opengespleten, dan ware ik niet in staat geweest, mij te verroeren. Niets dan alleen geluid kan zulk een betoovering verbre ken als door dezen plotselingen schok mij bevangen had. En dat geluid kwam want plotseling werd de diepe stilte van den nacht fel verscheurd door een gillen den kreet, zooals ik er nog nooit een in mijn leven had gehoord de trillende, wanhopige kreet van een vrouw in doods gevaar HOOFDSTUK XXV. HAAR REDDER. Als de schok van een electrische bat terij bracht dat geluid weer leven in mijn verdoofde ledematen. Een zware stoel voor mijn gelaat houdend, stortte ik mij letterlijk door de hooge Fransche vensters, het glas verbrijzelend en het lijstwerk ver splinterend in duizend stukken. Met den kreet, neen, met het gebrul van een wild dier stormde ik over het grasveld en sprong over de heg. Maud, mijn Maud was daar, nauwelijks eenige meters van mij vandaan, worstelend in den greep van den man die gekomen was om mij te berooven van zijn schriftelijke bekentenis, met zijn groote, ruwe hand geklemd in haar wild, door angst vertrokken gelaat, om haar gillen te smoren. Hij hoorden mij komen, en hij liet haar half los, en richtte met de andere hand een revolver op mij. Maar de opwinding en de hartstocht moesten mij vleugelen gegeven hebben, want voordat hij den trekker kon overhalen, had ik het wapen omhoog geslagen in de lucht waar het zonder te schaden, afging, en met gebalde vuist gaf ik hem een slag zooals ik vóór- of nadien nooit gegeven heb. Hij was een krachtig gebouwd man, maar hij viel neer als een blok, en scheen wel nooit meer te zullen opstaan. Zijn metgezel wendde zich zonder geluid te geven om en rende als een hert door het park ik liet hem gaan. Maud rustte in mijn armen, hartstoch telijk snikkend, terwijl de maan scheen op haar bleek, schoon gelaat. Ik dacht ner gens meer aan, maar mij bukkend, bedekte ik haar koud gelaat met kussen. Toen sloot ik haar vast in mijn armen, want zij rilde van de kou, en droeg haar naar ons huis. ledereen was gewekt door het geluid van het brekend glas, het krakend hout werk en het revolverschot. Marian, met haar kleed haastig aangetrokken, stond bevend bovenaan de trap en achter haar stonden de dienaren, nog meer verschrikt dan zij. Toen zij mij de hal zag doorgaan met het schijnbaar levenlooze lichaam van Maud in mijn armen, stiet zij een kreet van schrik en verbazing uit, en snelde toen op ons toe. Hugh, Hugh, fluisterde zij, mijn arm grijpend toen ik mijn last op een sofa had neergelegd en daarnaast op mijn knieën was neergezonken. Maud hier! Maud buiten in het park 0111 dezen tijd, in den nacht Wat is er gebeurd, Hugh Wat moet dit alles be- teekenen Kun je dat niet zien mompelde ik heesch, geen oogenblik mijn blik afwen dend van het bleeke, koude gelaat. Zij is geschrokken en flauw gevallen I Maar wat ter wereld heeft haar hier gebracht in het holle van den nacht, en nog wel op haar pantoffels Ik was op het punt om te zeggen dat ik daarvan even weinig wist als zij, toen plotseling de oplossing van dat raadsel mij als een bliksemflits door het hoofd schoot. Maud was in haar slaap naar bui ten gewandeld Zij had mij nog niet lang geleden gezegd, dat zij geruimen tijd ver plicht was geweest, haar kamenier des nachts in haar kamer te houden en de deuren af te sluiten, en dat zij, toen Sir Francis eenige jaren geleden ernstig ziek was geweest, bijna eiken nacht opstond in haar slaap als zij des avonds bij het naar bed gaan aan hem gedacht had, en toen getracht had, naar zijn kamer te gaan. Dus moest zij nu aan mij gedacht De onderhandelingen, te Lo t tusschen Rusland en Engeland duren al ongeveer 3 maand en laten nog K den minsten uitslag verhopen. In de I tieke middens van Londen is men 7 meening dat de Russische afgevaa I den onverrichter zake naar hun land len mogen terugkeeren. Mgr Seipel, Bondskanselier Oostenrijk,dien een socialist had gepiil te dooden, is thans buiten gevaar en als hersteld beschouwd worden. Hij 't gasthuis verlaten om naar een bu verblijf gevoerd te worden. n Het is Dinsdag aanstaande da ei Belgische afvaardigingter Konferentir Londen uit Brussel afreist. Die afi diging is samengesteld uit MM. The11 eerste ministerHymans, minister ;r' buitenlandsche zaken ;Hannecart,Beli afgevaardigde in de Roer; Weiier lid Hooge Kommissie van Kloblenz, en I 'i lid der Herstelkommissie. Q De Belgische interparlemen groep is voor Dinsdag aanslaande bij ;c geroepen. Er dient beslist te wordeni Belgische parlementsleden zich al oi naar de Konferentie van Bern zullen l> ®j ven, waarop ook de Duitschers uitgei digd zijn. Er wordt gezegd dat de Be zich onthouden zullen. Wat Minister Theunis o. m. als IVI lichting voegde bij zijn ontwerp van in over de nieuwe belastingen Lé Het cijfer van 400 millioen, dat in Maart aangaven ten tijde dat de v, D takrisis tot haar hoogste peil kwam e" den dollar tot boven 31 fr. en het p Le tot 135 fr., niet moeten bereikt worden t wij zullen ons met 170 millioen nieis0 belastingen kunnen tevredenstellen. 't waar is Oi or TREKKING DER LEENiNG Donderdag morgend, ten 10 ure, hai de Nationale Bank, te Brussel de 26c IIJ king plaats der leening 5 t. h. 1922 van Verwoeste gewesten. De winnende mi I mers zijn a Serie 191.220 nr. 12 uitbetaalbaar i L 250.000 fr. Serie 130.908 nr. 11 en Serie 150.318 nr. 19 uitbetaalbaar met 100.000 fr. De andere nummers van de drie sei 111 zijn uitbetaalbaar met 300 fr. rei SAMENWERKENDE MAATSCHAPP f voor ie voor het Gewest Aalst De Maatschappij voor Goedkoope \Y ningen van het Gewest Aalst, brengt i v kennis dat er op Donderdag24 Juli 192 fe te 10 uren voormiddag, ten Stadhuizen w overgegaan worden tot de openbare aa pr besteding van 6 arbeiderswoningen bouwen op het terrein der nieuwgebouw Zl huizen langsdenOudenDendermondscbi P' Steenweg en Breedestraat. lot Plans, lastboek en begrooting liggc ter inzage ten Stadhuize, Bureel v; 'Jl Openbare Werken, vanaf Maandag 14 Ji |o: 1924, alle werkdagen van 9 tot 12 uri 0 's voormiddags. n(j Het Bestuur. Cl] hebben Een plotselinge vreugde doofff tril de mij bij die gedachte, en Marian n 'ei mij aan met een uitdrukking van verbazii op haai gelaat, toen zij mij een oogenbl Qc zag glimlachen. Zij is bepaald in haar slaap naar buiti gegaan, Marian, fluisterde ik haar toe. 1 zwierven een paar mannen buiten roniva 'stroopers, denk ik en die hebbt s haar doen schrikken. Geef vlug wat bral dewijn, en zeg een van de meisjes datz p vuur moet aanleggen. Zij haastte zich weg, en de deur wi sv nauwelijks achter haar gesloten, toe ke Maud zich even bewoog en haar lippc j e trilden alsof ze iets wilde zeggen. Ik boe mij dicht over haar heen en bracht mij oor aan haar lippen dit was wat ik hooi 1 de Hugh, Hugh J" Mijn hart bonsde van een wilde vreugd )ni Plotseling bukte ik mij weer en kuste hna|e met teederheid. Toen trad ik terug e richtte mij snel op, want ik zag dat liaa n bewustzijn ras terugkeerde. Eerst werd liaar ademhaling dieper e ke regelmatigertoen opende zij met ee j lichten zucht de oogen en richtte zich o l haar elleboog een weinig op. e„ In de grootste verbazing keek zij rond toen viel haar blik op mij, en een gloeien de blos steeg haar naar de wangen. M. Arbuthnot Waar ben ik Hoe be ik hier gekomen En die mannen, voegd zij er met een huivering bij, die vreesdij» mannen was alles een droom. (W. vT

De Denderbode | 1924 | | pagina 2