et Wonderbare Lourdes VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST' Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat, AALST r N AND SNOECK. De Boerenzoon Voor alle advedentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER GLADIOLEN Het le Lustrumfeest J Binnenland 8.50 Buitenland 15.00 Amerika 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 19 JULI 1924. Juli of Hooimaand. Zondag, 6e Zondag na Sinxen. 1. Margaretha, Maagd, Martelares. i Hieronymus, Emilianus, Belijder. Maandag, H. Victor, Soldaat, Mart. 1. Praxedis, Maagd. leden in de stad en Zondag op den buiten na de hoogmis "Te Deum ter gelegenheid van den verjaar dag der inhuldiging van het Bel gisch Koninkrijk. Dinsdag, H. Maria-Magdalena, Boetv. 1. Laurentius de Brinde, Generaal der Capucienen, Belijder. Woensdag, H. Appolinaris, Bis. Mart. 1. Liborius, Bisschop, Belijder. Donderdag, HH. Romanus en David, Martelaars. 1. Christina de Wonderbare Maagd te Sint Truiden. Vrijdag, H. JacobusdeMeerdere, Apos tel. Martelaar. H. Christoffel, Martelaar. Zaterdag, H. Anna, Moeder der H. Maagd Maria. H. Germanus, Bisschop, Belijder. Dezer dagen zijn steeds meer wonde- (o. a. de wonderbare genezing van meisje van Veurne, en van den Fran- ïen oorlogsinvalied Albert Gérard,) oogen der katholieke wereld komen stigen op dit buitengewoon genaden- :d dat Lourdes heet. Niet alleen de tholieken, ook de andersdenkenden, de geleerden aan de spits, moeten ilens nillens hunne oogen daarheen aden, en wie zal ons zeggen wat er hun binnenste omgaat, wanneer zij de :akelen-faam van Lourdes aldus over wereld hooren uitbazuinen Want r staat alle menschelijke wetenschap li immers machteloos om dergelijke inderen te verklaren. Nochtans, ook wanneer een bepaald wonderbaar ral door de geneesheeren van alle tonaliteit wordt bevestigd, zooals ta gebeurde voor de mirakuleuze ge- ling van den Franschen invalied, zien wij zooveel ongeloovigen koppig hoofd schudden, en moedwillig hun gen sluiten voor het verblindende ht. Een typisch feitLa Dernière ure had, naar aanleiding der hier- ven vermelde wonderbare genezing, bij monde van een geneesheer, ge- igd dat het zoo genaamde mirakel Lourdes door mannen der weten- iap onpartijdig zou onderzocht wor- Namelijk, hij vroeg of de invalied, 6r zijn afreis naar Lourdes, degelijk derzocht werd door bekwame genees ten, en of deze beslissend verklaar- dat zijne kwaal ongeneesbaar was. verlangde nog te weten of de zieke, na het mirakel Lourdes, eveneens door verschillende bevoegde dokters onderzocht werd, daarbij de duidelijke verklaring 'gden dat hier werkelijk een boven- tuurlijk feit was gebeurd. Welnu, al voorwaarden door La Dernière ure gesteld, werden vervuld. En als de genezene zelf aan het blad al de 'raagde dokumenten en getuigschrif- stuurt, die het mirakel, zelfs weten- appelijk gesproken, onomstootbaar "ijzen, weigert het liberale blad hier- iets op te nemen. Het verlangde be zen, en wanneer men die aanbrengt, igert het ze. Het verlangde licht, en wanneer men het licht laat schijnen, knijpt het de oogen dicht gelijk een... uil die geen licht verdragen kan. Het eischte de waarheid op, in naam der weten schap, en wanneer men het die waarheid schenken wil, wil het ze niet aanvaarden. Treurige mentaliteit onzer tegenstrevers! Met mirakelen lachen doen zij graag, edoch, wanneer het mirakel al hunne wijsheid komt verstommen, blijven zij niettemin verstarren in hunne ongeloo- vigheid. Ziende blinden Niettemin trachten zij, af en aan, om toch nog den schijn te redden, een natuurlijken uitleg te geven aan de bovennatuurlijke genezingen van Lourdes. Zoo hebben de materialisten, reeds lang geleden, er een zeker fluidum op uit gevonden, waarmede zij bedoelen willen dat er _van die begeesterde, biddende massas te Lourdes, een magnetische wer king uitgaat, die dan wonderlijke gene zingen voortbrengt. Alsof dit fluidum bij machte ware een teringlijder, die zijn longen sinds maanden kapot hoestte, ineens een kloeke en gezonde borst terug te geven! Nochtans dergelijke wonderen zijn reeds meer te Lourdes gebeurd, en men ziet dan hoe zwak en ontoereikend de "wetenschappelijke uitleg,, der tegen strevers is. Echte onzin. Dergelijke onzinnigheid werd ook opge- discht in Zola's treurig befaamde roman Lourdes een boek vol kwade trouw, waarmede hij den mirakelen-luister van Lourdes meende te dooven. Arme Zola Zijn roman, vol tegenstrijdigheden en kwaadwilligheden over het mirakel, heeft integendeel de ontzagwekkende, boven natuurlijke macht van Lourdes nog meer doen uitschitteren, want dadelijk heeft dit boek verpletterende antwoorden en betoogen van eerlijke geleerden uitge lokt, en het mirakel glansde heerlijk over de wereld. Zoo zal het immer gaan. De duisternis kan het licht niet dooden. De duisternis doet het licht nog klaarder schijnen, en Lourdes, grot rijst steeds, als een stralende baak, boven alle de duisternissen en stormen der aarde. De bekende Fransche bekeerling Adolphe Retté, die, uit dank, een pelgrimstocht naar Lourdes ondernam, en daaraan roerende bladzijden wijdde, zegt het zoo schoon De grot is het ware middelpunt van Lourdes. Aan de grot vindt het Sursum Corda, dat overal in Lourdes merk- baar is, zijn hoogste ontplooiing. De ziel, doordrongen van gebed, voelt daar dat het den Booze verboden is op die plaats een ziel netten te spannen. Het bovennatuurlijke dringt in haar door, met kracht en met zoetheid, en geeft haar nieuw leven het is een soort communie van bovennatuurlijk licht. Het lijkt of men in een warme serre is, waar de palmen en de bloe- men van het beschouwende leven groeien, terwijl buiten de winter heerscht. In die warme atmosfeer voelt men de tegenwoordigheid der H. Maagd. Zij is er uit haar handen vloeien over de vóór haar gebogen ,f hoofden troost en verlichting. Men werpt zich ter aarde, als Bernadette deed, men kust den grond en blijft in wonderbaar rustig geestesvoering. (Ad. Retté Een pelgrimstocht naar Lourdes Nederlansche bewerking uit gegeven te Amsterdam, bij CL Van Lan- genhuysen. Blz. 285-86). Lourdes regent over de wereld licht en genaden Dr Elm. M'n ziel, wat zijt ge een schaamle loof, -k Zag u zoo geern 'n blomme rood.:. Zóó rood als 't gladiolënvuur Dat brandt aan gindschen grijzen muur Door 't schemeruur... Al sluipt er deemster langs hun blaan Zie hoe ze daar te zingen staan De blikk'ring van hun blom-gelaat De flonk'ring van hun kleur-gewaad 't Is dageraad O ziele, blijf geen poovre loot... Kom, drink van 't gladiolenrood Want in die blommen ligt een gloed, Die bleek gedacht en bleek gemoed Weer gloeien doet Alice Nahon. met schouwing van het christen syndikaat van IJzerenwegen P. T. T. en Zeewezen. Op Zondag 13 Juli, heeft de Stad Aalst getuige geweest van een der schoonste feesten welke er sedert jaren binnen hare muren hebben plaats gehad Spijts alles, tegenwerking en kuiperijen is het le Lustrumfeest met schouwdag van het christen syndikaat eene heerlijke en grootsche machtsontplooiing geweest van eene organisatie die ons zeer nauw aan het harte ligt, om dat deze vereeniging de sleutel in handen heeft van de welvaart en voorspoed van ons vaderland. De Aalstersche bevolking heeft met zeer veel genoegen die prachtige feesten ge volgd en brengt hulde aan de inrichters voor de groote orde, regelmatigheid en deftigheid welke ze hebben gekenmerkt. De groote H. Mis welke om 10 u. plaats had in de St. Martinuskerk werd zeer druk bijgewoond door honderde leden van het syndikaat. De E. H. Van den Heuvel, gees telijke raadgever officieerde en Pater Van Roy in vervanging van Pater Rutten, hield een prachtige kanselrede. Na de mis had er een kleine optocht plaatsmet de harmonie uit Mechelen aan het hoofd, gevolgd door een veertigtal vlaggen en honderden leden doortrok men een viertal straten der stad om op het bin nenhof van het Stadhuis aan te landen, alwaar onmiddellijk de vlaggenprijskamp plaats had, welke zeer veel belangstelling wekte. Tijdens dezen prijskamp gaf onze be roemde beiaardier een prachtig concert welke zeer in de smaak viel der toe hoorders. Na de vlaggenprijskamp was het ont vangst der afgevaardigde door de stede lijke overheid in de groote zaal van het gemeentehuis. De Heer Burgemeester De Hert omringd door de schepene de Heer De Valckeneer en de Heeren Gemeente raadsleden. Dr Schelfhout en A. Mertens sprak een schoone redeuitindedrielands talen, welke beantwoord werd door den Heer De Smet in het vlaamsch, de Heer Boulet in het Fransch en den Heer Jung- bluth in het duitsch. De Heer Helmonds Jan, bondsvoorzitter van St. Raphaël uit Holland dankte in naam der vreemde afge vaardigde en wenschte voorspoed en wel vaart aan de lieve stad Aalst en aan het Christen Syndikaat. Daarna proklameerde Voorzitter De Smet de prijzen van den vlaggenprijskamp welke de volgende uitslag gafle prijs Bertrix 2e prijs Oostende en Sottegem 3e prijs Mechelen 4e prijs Utrecht en St. Nikolaas 5e prijs Denderleeuw en Sauvegarde. Tijdens de ontvangst speelde de har monie uit Mechelen een puik concert onder de leiding van den heer Lettany. Om 12.30 had het deniokratisch banket plaats in de Katholieke Kring waaraan flhim honderd twintig personen deelna men. De Heer Van de Velde haalt eer van zijn werk en de dischgenooten lieten het zuiks goed smaken. De Voorzitter De Smet verontschuldigde de E. H. Deken en de Heer Burgemeester belet door de fees telijkheden der vakschool gaf lezing van een brief door volksvertegenwoordi ger Heyman gezonden alsmede kennis van telegrammen door Pater Rutten en volks vertegenwoordiger de Béthune gezonden. De Heeren De Veylder en Boulet brach ten hulde aan de inrichters en een prachtig geschenk werd aan de E. H.Van den Heu vel, geestelijke advisor overhandigd.Deze dankte hartelijk in de twee talen. De heer Vieilfond bracht den broedergroet der Fransche cheminots. Om twee uur vergaderde op het Statie plein duizende spoorwegmannen die naar Aalst getogen waren om de macht hunner organisatie te laten bewonderen en om hulde te brengen aan hunne groote en bekwame leider, de stichter van het chris ten syndikaat de heer Louis De Smet. Machtiger stoet hebben wij reeds zelden bewonderd en de grootste orde heerschte in de rangen. Aan het huis van Voorzitter De Smet hadden er symphatie betoogin gen plaats daar de christene spoorweg mannen hunne Voorzittereeren en bemin nen en er fier op zijn. Een klein incidentje deed er zich voor op het Esplanadeplein alwaar een twaalf tal leden van het nationaal syndikaat had den post gevat en den zeer groote moed aan den dag legde van te jouwen wan neer de stoet al voorbij was. Die fanatiekers welke allen hun baantje te danken hebben aan de katholieken zou den zich de les moeten ten nutte gemaakt hebben welke zij enkele oogenblikken te voren hadde gekregen van den leider van het christen syndikaatdie aan een leider der tegenstrevende organisatie de pen ning jonde en daardoor bewees dat zij breed is van gedachte en de macht en kracht hunner organisatie zal versterken. Fanatiekers het weze u gezegd,Aalst wordt gewonnen aan het christen syndikaat. De groote zaal van de Katholieke Werk manskring alsook de hovingen liepen bomvol. Het woord werd gevoerd door de heeren Pieter Haus in het Fransch, door pastoor Donders uit Holland door de heer Schreins uit Holland pater Van Roy en de heer Saerens. De vergadering sloot om 5.30 uur. Zeer prachtige dag voor het christen syndikaat van IJz. P. T. T. en Z. Wij wenschen hun van harte geluk. Een noenmaaltje, aangeboden aan de Russische afgevaar digden, die naar Londen gekomen waren om met de Engelschen een overeenkomst te sluiten, heeft die heeren een zonderlin gen toer gespeeld. Het dineetje werd ge geven door iemand, die tot over eenige maanden de Russische roode bazen in een vreemd land vertegenwoordigde, en de visch voor de maaltijd was versch uit Rusland toegekomen. Jamaar 1 jamaar! na het feestelijk noenmaal werden ver scheidene dischgenooten zoo ontsteld, dat zij in allerhaast naar 't hospitaal moesten vervoerd worden. Zij schenen vergiftigd... Aanvaard me dan een uitnoo- diging De 4de Graad in de Lagere Scholen, wel die getuigt wat onwetendheid, onkunde, onhandig- heid, ja, grof onverstand en domheid er nestelen kan in de officieele bureelen Het is nu haast tien jaren, 10 volle jaren, dat ermee begonnen werd, en men is in- tusschen niet het minst vooruitgegaan. En daar, waar die 4de graad ingericht ge raakte, zoogezegd, heeft het officieel pro gramma gevoegd bij de officieele onder richtingen, weten teweeg te brengen, dat het doel van de 4de Graad, meest overal volkomen gemist wordt!!!... De 4de Graad, 't is te zeggen, dat naar-school gaan van 12 tot 14 jaren, dat zou toch aan onze kinders, jongens en meisjes, dienen mede te deelen die algemeene cultuur die de grondslag zij en de drijfkracht van geheel hunne bedrijvigheid. Maar helaas daar van is geen sprake Doch... bout, ijzer, koper bewerken, boetsèeren (klei kneden en verwerken), kartonneeren enz. enz. dat slaat de klok... 't Is al te zotroe pen de verstandige ouders luidopJa, waarlijk, 't is te zot Naar het graf van Pius X is de volkstoeloop in den laatsten tijd nog toegenomen. De algemeene wensch is dat er zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt werd met het proces tot Zalig verklaring van wijlen Pius X. Op vacantie gaan Tiensdat gaan nu ook een veertigtal opgeslotenen van 't gevang te Maidstone (Engeland) mogen doen. 't Zijn degenen, die zich best gedroegen. Ze zullen een tijdje mogen gaan overbrengen in een bijzonder kamp van 't eiland Wight. Zie de proeve is niet af te keurendoch er dienen vooraf goede voorzorgen geno men, niet het oog op de verzedelijking der "brave,, vacantiemannen Wat gij doet, Doe'het goed Wat gij heden kunt bezorgen, Stel dat nimmer uit tot morgen. Schandig, ja, schandig is 't, gelijk sommige vrouws personen tegenwoordig durven gekleed loopen Ach waarom toch verzaakt men aan de geroemde eerbaarheid der Vlaamsche vrouwen 't Is spijtig, want die schandelijke kleed^rdracht bewerkt den val en 't ongeluk van vele jonge lie den Ze vechten lijk honden. in de Fransche volkskamer, sedert dat men begon met de bespreking van 't wets ontwerp op de kwijtschelding, dat door 't nieuw ministerie werd neergelegd. Waarlijk, de reputatie van onze noble alliée gaat er in den vreemde niet veel bij winnen. De grondvesting der samenleving, dat is de zedenleer door God zeiven in gesteld. Het moet dan niemand verwon deren, dat heel de aanhang der booswich ten, die durven roepen noch God, noch meester zoo razend gebeten is op de christen zedenleer. Ook, 't is mij 't levent je, dat meestal die kerels leiden, 't is mij 't leventjebr..! Eindelijk begint Amerika in te zien, dat het, in zijn eigen belang, meer moet medewerken aan 't herstel van Europa. Zijn handelen zijn nijverheid gaan aan 't kwijnen geraken. Zie dat komt ervan, als men zoolang al leen al 't verstand wil hebben Revolverdrama Aai wat aardig woord is mij datEn deze week kwam het wederom keer op keer in de bagbladen voor. Een oude vrouw, die hoorde aflezen hoe een revol verdrama zoo met eens één vader en een moeder naar de eeuwigheid gejaagd en een arm kindje, van een jaar oud, had wees gemaakt, zegde terechtHadde die man 's avonds iederen dag met zijn vrouw den paternoster gebeden, hij zou

De Denderbode | 1924 | | pagina 1