Valsch Getuigenis m Kam Per Vliegmachien Uit de streek G0EDK00PE WONINGEN Openbare Aanbesteding ze niet vermoord en zijn zeiven niet van kant gemaakt hebben, en zijii arm bloedje zou nu niet zonder ouders zijn!... Daar wordt te weinig gebeden in vele huis houdens En 't vrouwken heeft volle gelijk. Een goed voorteeken, een verblijdend straalken van hoop voor Frankrijk is het verbazend aangroeien der katholieke jeugdorganisaties. Zoo gaat er op 3, 6 en 7 September te Bor deaux een groot congres van de leerlin gen der vrije scholen plaats grijpen. O! verstonde men beter, dat de boozen plots de drij vierden van hun stoutheid zouden verliezen, indien de goeden krachtdadig wilden optreden. Zoo is 't voor Frankrijk en zoo is 't eveneens voor Belgenland. DAGERAAD. De dageraad begint te blinken, De roosjes zijn aan 't opengaan De nuchtre zon komt peerlen drinken, Öe zuidenwind speelt met de blaan Het nachtegaaltje fluit En 't schaapje scheert het kruid. Hoe zoet Is een gemoed Met zulk een vreugd gevoed. Johan Luiken. De fameuze nieuwe Fransche premier ofte eerste minister Herriot, zit intusschen al in conferentie te Londen. Al de confe renties van vroeger draaiden uit teil voor- deele van het snoode Duitschland Daar om wilde Poincaré langs dat baantje niet voort Maar Herriot wil het nu beter weten. Als een preusch haantje vloog hij naar Londen en Brussel.... en nu zit hij reeds weer te Londen in conferen tie, met de beenen onder 't groen tapijt... En Duitschland lacht in zijn vuist en loert als een slimme vos... Ik ben benieuwd qm den eind te zien zou Stien Kijkers in zijn tijd gezegd hebben. De 11 Juli. werd heel 't Vlaamsche door plechtig ge vierd. Ook Aalst bleef niet ten achter. Dat bewijst dat de herinnering aan de heldendaden onzer voorvaderen nog voortleeft in ons dierbaar Vlaamsche volk. Mijn Vlaanderen spreekt uw eigen taal, God gaf elk land de zijne En laat ze rijk zijn, laat ze kaal, Ze is Vlaamsen en ze is de mijne. Ja, op 11 Juli hebben de Vlamingen met honderd duizenden geestdriftig betuigd dat zij hun taal en hun recht willen geëer biedigd ziendat zij houden aan hun Vlaamsche zeden en hun Vlaamschen aard, aan hun geloof en hun heiligen Godsdienst. Te Hannover (Duitschland) voorstad van Hessen is eene wapenbewaarplaats ontdekt van de Communisten. De politie heeft alles in beslag genomen. Aan boord van het Duitsche schip Slesiën heeft men in de haven van Colombo (Ceylan) 400 geweren, 200 Duit sche revolvers en munitie aangeslagen. Men denkt dat de wapens voor China be stemd waren. Woensdag werd de bespreking over de Amnestiewet, in de Fransche Kamer voortgezet en ze ontaardde in eene vecht partij. Merciedele Fransche ridder lijkheid De bladen van Montevideo publi- ceeren een telegram uit Santos volgens het welk de oproerlingen in Brazilië mees- 40e Vervolg. Zij bracht de hand aan het hoofd en zag mij smeekend aan. Ik maakte mijn stem zoo vast als mij maar mogelijk was, en vermeed den blik harer oogen. Ik geloof u wel te kunnen zeggen wat er gebeurd is, antwoordde ik toen. U is blijkbaar in uw slaap opgestaan. Er waren twee mannen buiten ik geloof dat zij wilden trachten, hier in te breken, en een van hen heeft u toen gegrepen, want toen ik uw gil hoorde en naar buiten snelde, worstelde u in zijn greep. Ik sloeg hem neer, en de ander vluchtte. Toen droeg ik u hierheen en hier is u nu Marian is wat brandewijn gaan halen. Echt vrouwelijk, dacht zij het eerst aan haar uiterlijk zij ging overeind zitten en bekeek zichzelf met critischen blik. Blijk baar was zij reeds in slaap gevallen voor dat zij toebereidselen voor het naar bed gaan gemaakt had, want de eenige veran dering in haar kleeding sedert den vorigen avond was dat zij haar avondcostuum voor een lange witte kamerjapon had ver wisseld, en heur haar had losgemaakt. Desondanks bloosde zij toen ze overeind zat en zag mij met verlegen blik aan, ter wijl zij telkens het haar van haar gelaat wegstreek. Ik herinner mij dat ik in den ligstoel in ter zouden zijn van Sao Paolo en naar Santos zouden oprukken. Er werden 400 burgers gedood. De haven van Buenos-Aires staat in brand. De koning van Spanje, Alfonso XIII, zal tusschen 10 en 15 Oogst enkele dagen te Oostende overbrengen. De hevige hitte, die sedert eenige dagen in Engeland heerscht, heeft talrijke slachtoffers gemaakt. Vier menschen vie len dood op straat en velen moesten naar het gasthuis worden overgebracht. Tijdens de vliegmeeting van Nijvel, die Zondag plaats had, plofte het vlieg toestel, bemand door de luitenanten Des- clée en Verhaegen, op een kleine hoogte, schielijk ten gronde Luitenant Desdée werd op den slag gedood, en luitenant Verhaegen werd stervend naar het gast huis gebracht. Vliegen Vliegen daar valt op te passen, broêrkens In het stadspark van Mainz (Duitsch land) had Zondag morgen eene betooging plaatsten voordeele van den vrede. Vijfduizend personen nameneraan deel. Verscheidene socialistische afgevaardig den voerdden er het woord. Zouden de Duitschers wel den vrede verlangen 't Ware te wenschen. Ten gevolge van den overvloedigen regen, is een oude muur, staande dicht bij een der forten van Salonika, ingestort, de barakken vernielende, die talrijke Griek- sche vluchtelingen herbergden. Veertien vluchtelingen werden gedood en 20 ge kwetst. Te Marcinelle heeft eene grauwvuur ontploffing plaats gehad. Verscheidene werklieden werden onder de puinen be dolven. Van een haastige en onvoorziene dood, verlos ons, Heer In eene gaanderij der koolmijnen van Bruay (Frankrijk) werden verscheidene werklieden onder eene instorting bedol ven. De reddingswei ken onmiddellijk in gericht zijnde, kon men de slachtoffers nogal spoedig redden. Een hunner had reeds opgehouden te leven. Op de houtwerven van Winhingham and Sons, te Grimsby, werd een arbeider ondereen neerstortende houtmassa van 4000 kilos bedolven. Twintig mannen to gen dadelijk aan het werk om den getrof fene te bevrijden. Toen men hem bereikt had, bleek het eenige zichtbaar letsel, dat hij gekregen had, te bestaan in een schram op zijn gelaat. Terwijl in Uhraïna een warmte heerscht welke, naar men zegt, in geen zeventig jaar is voorgevallen, heeft het in Noord-Ruslanden Siberië gesneeuwd en gevrozen. Ernstige schade is toegebracht aan de veldvruchten. De Deensche bootThor is niet ver van de kust van Kopenhagen gezon ken. Veertien personen konden gered worden, maar elf verdronken. De oorzaak der ramp is onbekend. Zondag hadden in den omtrek van Belfort betoogingen plaats ingericht door de Orangemen Geweldige botsingen met tegenstrevers en met de politie had den plaats. De genaamde Robert Stewacht, policieman, werd dood gevonden, aan den voet eener kustrots. Een werkman vond in de kelders van een der grootste gebouwen var. Moscou drie geheime deuren. Deze werden inge beukt en nu vond men in die kelders ver scheidene tonnen wapens, een 50 tal zeer schoone schilderijen, kistjes met juweelen, alsook eene groote hoeveelheid ongesle pen edelgesteenten. James Burk wonende in Los Angeles, slaap gevallen ben, zeide zij langzaam, en alles wat daarna gebeurd is, lijkt mij een vreeselijke droom toe. De vreeselijke gezichten van die mannen, en u o, wat zag u er woest uitMaar het is toch alles wat ik mij zeer vaag herinneren kan. Op dat oogenblik kwam Marian binnen en Maud wendde zich glimlachend tot haar. Mejuffrouw Arbuthnot, ik vrees dat dit een zeer familiair ochtendbezoek is. U wist niet dat ik een slaapwandelaarster was, wel Marian zette met een kreet van verlich ting de karaf neer die zij droeg. O, lieve, ik ben zoo blij dat u weer goed in orde is riep zij uit. Wat een vreeselijk avon tuur hebt u gehad Maud glimlachte vriendelijk zij was weer geheel zichzelf, statig en bedaard. Het zou nog heel wat erger hebben kunnen zijn als uw broer mij niet te hulp gekomen was, bekende zij ik ben be nieuwd of men op het kasteel reeds alles weet. Dan zullen zij zeker wel angstig zijn. Tenzij ik mij sterk vergis, is alles reeds bekend, zeide ik. Luister. Ik ging de gang op en opende de deur van de hal. Duide- delijk konden wij de alarmklok van het kasteel hooren, slaande met schrille, korte tonen, en het geheele park scheen te we melen van mannen met brandende lan taarns, terwijl de echo van hun geroep door het stille park klonk. Twee mannen naderden het huis met snelle schreden, en ik ging hen tegemoet. Hebt u soms mejuf- is met zijne schoonmoener getrouwd. Hij is 58 jaar en zijn vrouw 72. M. Burk heeft vier kinderen van zijne eerste vrouw, zoo dat zijn tweede nu de stiefmoeder wordt van haar eigen kleinkinderen, en daar zij zelf nu nog vier zoons in leven heeft, wordt M. Burk thans stiefvader van zijn vier schoonbroers, terwijl deze vier zwa gers tegelijk de ooms en de stiefbroers zijn van Burk's vier eigen kinderen. De geheele familie leeft onder één dak, en is onder elkaar zeer gelukkig. -Een Engelsch meisje, sedert twee jaar volslagen lam, werd op een draagberrie naar Lourdes gevoerd en is volkomen ge nezen naar haar vaderland terug gekeerd. Men zal zich herinneren dat, nauwe lijks een week geleden, een 50tal Engel- sche geneesheeren te Londen het geval onderzocht hebben van een ander meisje, welk het gebruik der hand herkregen had na een bedevaart te Lourdes. Toen op het meer Harriet, te Saint Paul, Amerikaansche Staat Minnesota, een boot omsloeg, stond eene familie van drie personen, vader, moeder en zoon op 't punt te verdrinken. Vader Leo Leyden, pastoor van de Sint-Lukaskerk. zag het ongeval en sprong in het water. Hij, was gelukkig genoeg van de drie drenkelingen behouden aan wal te brengen. De moeder was reeds tweemaal ondergegaan wan- hij haar bereikte. Zulke daad verdient vermelding. NINOVE. Bijzondere correspondentie). Jubelfeest Pauwels-Van Damme. 1874 - 1924 Maandag len Juli vierde Ninove, de gouden bruiloft, der echtelingen Pieter Pauwels—Camillia Van Damme, geboren te Geeraerdsbergen in 1850 en sedert tal van jaren woonachtig te Ninóve. Uit hun huwelijk sproten acht kinderen die nog allen in leven zijn en 23 kleinkinderen. De Nationale driekleur wapperde aan ieder huis, bijzonderlijk de Burchtstraat haalde eer van haar werk, een ark was geplaatst en al de huizen prachtig versierd. Als Godsdientige overtuigde katholie ken, werden de feestelijkheden begonnen ten tien u;en, met een solemneele mis van dankzegging in de parochiale kerk, waar zij heen gevoerd werden met tien pracht- autos. D-■ Jubilarisi, kinderen, kleinkin deren er. familieleden, werden verwelkomd door de Zeer Eerwaarden Heer Deken Weemaes in een roerende aanspraak. De kerk was proppensvol. Onder de aanwezigen bemerkten wij, al de geeste lijken der stad, den Heer Josef De Clercq, Senator, leden der katholieke vereeniging en een groot deel der bevolking. Na de Mis legden de Jubilarissen twee prachtige bloemtuilen neder aan het monument on zer gesneuvelde soldaten en opgeeischten. Dan had er een plechtige ontvangst plaats in de zaal van de katholieke Keizer waar de Jubilarissen ontvangen werden door onze katholieke voormannen. Te dier gelegenheid was de zaal prachtig versierd. Onze geachte Senator Josef De Clercq, wenschte in naam der katholieke ver eeniging, maatschappijen en bevolking, de Jubilarissen hartelijk proficiat. In aandoenlijke en gepaste woorden schilderde hij de loopbaan af der Jubilaris sen, bijzonderlijk wijzende, op de k ris - tene overtuigingsgeest, op de vroolijke werkzaamheid en heldhaftige eerlijkheid die deze puike familie Pauwels-Van Dam me kenmerkt. frouw Devereux gezien riep Groves, het hoofd der bedienden, mij reeds van verre toe. Zij moet in haar slaap ergens hier in den omtrek in het park wandelen. Zij is hier, antwoordde ik en ging toen naar binnen om Maud te zeggen dat men haar kwam halen. Marian haalde nog even een warme mantel en een paar schoenen, en nog 'n enkel oogenblik waren wij alleen. Maud keerde zich dadelijk naar mij om met een lief-droevigen glimlach om de lippen, en een uitdrukking van spijt in haar diep blauwe oogen. M. Arbuthnot, ik heb in de opwinding van het oogenblik bijna ver geten wat er in de portrettengalerij gebeurd is. Wij zijn eigenlijk neef en nicht, niet waar Ik schudde het hoofd en antwoordde Het is toch geen bloedverwantschap, en zelfs als het dat ware zou ik ze niet erken nen. Als u mij voor mijn vertrek nog zult terugzien, dan zal het zijn als M. Arbuth not. Haar oogen spraken een taal tot mij die haar lippen niet konden spreken, maar ik vermeed haar blik. Opgewonden stemmen klonken op dat oogenblik in den tuin en Maud hief met een haastig gebaar de hand op. Laat mij u in elk geval hartelijk dan ken voor uwe tijdige en krachtige hulp. Zonder u weet ik werkelijk niet wat er met mij zou gebeurd zijn. Ik greep haar hand en bracht die aan mijn lippen toen liet ik ze los en wendde Nadien werd hun een rijkelijk geschenk aangeboden niet een twaalftal bloemrui kers en aan het applaus en de geestdrift scheen geen einde te kqmen. De Eerwaarde Broeder Van Damme, familielid, leeraar te Antwerpen, bedankte in naam der gansche familie, op humorvol le wijze, de leden der Katholieke Vereeni ging en hoopte binnen tien jaren een diamanten bruiloft te mogen vieren. Aan de woning der Jubilarissen werd hun nog een geschenk aangeboden in naam der geburen die de Jubilarissen waarlijk op een gansch bijzondere manier gevierd en verreerd hebben. 's Avonds ten achturen gaf de Katholieke Koninklijke Harmonie Eendracht een puike serenade. De gansche bevolking kwam de Jubilarissen toejuichen. Toen de Brabangonne gespeeld werd, scheen hooren en zien te vergaan van de toejuichingen en handgeklap Eenige herbergen werden bezocht. Het muziek speelde zijn schoonste dansarias en gansch de menigte bezield met den grootsten geestdrift danstte tot in de klein uurkens. Dinsdag 15en te 7 uren kwam de fan fare van Geeraerdsbergen, van waar de achtbare Jubilarissen afkomstig zijn, met de heeren Vincent Dierickx, -Oud-Volks vertegenwoordiger, Ferdinand Van Nieu- wenhove, Volksvertegenwoordiger en Flamand, Burgemeester, hunne oude vrienden gelukwenschen en hun tevens een serenade geven. Daarna had er een kleine uitstap plaats gevolgd door een groote menigte. Ten acht uren vertrokken onze vrienden, maar de Ninovieters hielden eraan de Jubilaris sen naar huis te vergezellen met muziek. Nu bereikte de geestdrift zijn toppunt. Het muziek aan 't hoofd moest zich een weg banen in de straten der stad, allen juichten en jubelden om te meest. Onze geachte vriend, Volksvertegen woordiger van deKatholiekeMiddenstand, M. Ferdinand Van Nieuwenhove van Geeraerdsbergen dankte in gepaste woor den gansch de bevolking en wenschte de Jubilarissen nogmaals proficiat. Toen kwam onze Heer Senator Josef De Clercq nog een woord van dank te zeggen. Bij zijn verschijnining scheen er geen einde te komen aan de toejuichingen en zijn aanspraak werd gedurig onder broken door handgeklap. Hij bedankte de vrienden van Gee raerdsbergen voor hunne medewerking aan dit schoon feest en sluitte met de hoop uit te drukken, binnen 10 jaren de diamanten bruiloft te kunnen vieren der echtelingen Pieter Pauwels-Camillia Van Damme. Eenige dansarias werden -gespeeld en het feest eindigde in de beste stemming en allen zullen er de beste herinnering van bewaren. Eere aan de achtbare Jubilarissen, Pau wels-Van Damme, kinderen en kleinkin deren, die ondervonden hebben hoe eene eerlijke, vroolijke, werkzame, Katholieke Burgerfamilie, te Ninove bemind en ge vierd wordt. Iedereen is er over 't akkoord, nooit heeft men dat in onze stad beleefd. SAMENWERKENDE MAATSCHAPPIJ voor voor het Gewest Aalst De Maatschappij voor Goedkoope Wo ningen van het Gewest Aalst, brengt ter kennis dal er op Donderdag 24 Juli 1924, te lü uren voormiddag, ten Stadhuize, zal overgegaan worden tot de openbare aan besteding' van 6 arbeiderswoningen te bouwen op hetterrein der nieuwgebouwde huizen langsden Ouden Dendermondschen Steenweg en Breedestraat. Plans, lastboek en begrooting liggen ter inzage ten Stadhuize, Bureel van Open mij naar de deur. Ik meen dat ik eerder u moet bedanken, zeide ik met een poging tot schertsen, omdat u het alarmsein gaaft. Als die kerels in mijn huis gekomen waren en mij verrast hadden, zou het voor mij wel heel wat slechter zijn afgeloopen. Ik opende de deur en liet Groves met verschillende andere dienaren van het kasteel binnen. Ook Francis Devereux was bij hen, maar hij bleef buiten staan op het voedpad, blijkbaar zonder de bedoe ling te hebben om binnen te treden en ik vroeg het hem niet. Maud ging terstond naar hem toe, en daarop vertelde ik aan het met open mond luisterend groepje wat er gebeurd was. Wat is er geworden van den man dien u hebt neergeslagen, mijnheer vroeg Groves, nadat het koor van bewonderende uitroepen was weggestorven. Wel duivels, antwoordde ik verschrikt, dien heb ik geheel vergeten. Wij begaven ons terstond naar de plaats waar ik Maud uit den greep van den man had bevrijd, en daar lag hij, het gelaat vertrokken van pijn en nog steeds bewusteloos. Ik kan niet zeggen dat het mij leed deed om den schurk, maar toch lag hij zoo stil en be wegingloos dat ik mij angstig bukte en naar zijn hart voelde. Het klopte nog, maar zeer zwak ik voelde mij werkelijk verlicht toen ik ntij weer oprichtte. Hij leeft, verklaarde ik, maar 't is toch op 't kantje af. Het zal goed zijn, hem wat brandewijn te geven. bare Werken, vanaf Maandag 14 Juli alle werkdagen van 9 tot 12 uren 's v middags. Het Bestuii Ontvi Z3 ken V l> Ee ren kt Davidsfonds Aalst en Omstreken. waarlijk prachtig avondfeest mochten verleden Maandagbijwonen in den tholieken Burgerskring alhier. De Voorzitter Advokaat Eug. Bosteels, h te de 200 toehoorders hartelijk well Ta|rij en trok de aandacht op de lange vooi bocje, reiding en op den inneriijken grond den strijd onzer voorvaderen in 1302. feestredenaar, Heer Ad. Fordeyn. drie kwart uurs lang de menigte tei-i^p. geesteren door zijn machtig woord j^'y tevens allen aan te wakkeren om, na; voorbeeld onzer groote voorouders, eüvv vermoeid te streven en te strijden voc enstvej heil van Godsdienst, Moedertaal en Va ,nnets land De zangmaatschappij van 'tSchujt L\ ken voerde de schoonste en liefste s je n ken uit, en de Heer Jozef Cummaert zich waardeeren als kunstenaar 't klavier. Terecht werd een bijzon hulde gebracht aan de Heeren Gebroe Jan en Henri Matthieu, den eerste, als stuurder van de gevierde zangmaatscl pij, en den tweede, als schitterenden a in't uigevoerde stuk "De Nachtegn r pup Eere die offervaardige harten Majoi Moge ons Davidsfonds dikwijls i lortcli een feestje geven gen, t; n op e een De Burgemeester van Aalst verzinnen zijne ingezetenen voor den 21 Juli 1! den Heer Bevelhebber der Gendarm te Aalst te willen verwittigen als zij in zit zijn, of gedolven hebben, Springstol Obussen, of iets dergelijks, door de lq óetba tijdens den Oorlog achtergelaten. daaraan niet voldoet stelt zich bloot verantwoordelijkheid en vervolgingen De Burgemeestelsc1!^' rf :n Hc F. De Hert. Aalst, den 14 Juli 1924. hletei ïden, neyer p; >y c oedvo Vand Eer mgst i Mu> r.Cle De z rs zoo lien t n goe ijgerc M. El cliste Al. Gi edtn i ior 2 ize M. Daari oord lar str ke kei t het Vlaamsche Toeristenbond. De stap naar Gaasbeek,zeer drukmeegem per auto en fiets, verleende op eene fende wijze uiting aan de verknochi! lor d'( tusschen leden en leiding. Voor dezel ^e.r(^c ste blijft het eene sterke aanmoediging nog meer te ijveren voor den bloei den reeds machtigen tak Aalst. De fietstocht van Zondag 20 Juli hoewel tamelijk lang, zal niet zoo moeiend wezen als de voorgaande, daai gaat over goede wegen, door een vla streek en buiten de heetste uren. We m zoeken St Niklaas en Hulst, en verbi -aar ook M. D. was mdige tie wc am e (er zij Daari irven aide bi Bel deren in dit eigenaardige stadje met Antwerpsche en Zeeuwsche V. T. Afstand 45 Km. Vertrek te 7. u. aan St Jozefskerk. Eenzelvigheidskaart ra jj™™1 De rijwielen en fototoestellen Zatei laten looden op het Aalstersch tolkant Voor de autoreis tijdig inschrijven. oet zij 7fr.) Op Maandag 21 Juli, wandelingske ïjuicl" fiets naar Affligem, Meldert, Kravaalboi Assche ter Heiden. Vertrek te 2 u. op Houtmarkt. Op Zondag 27 Juli, 's nan uziek, dags, naar Ommeire-Donk. portel chappi laser, Examen. M. Roger de Coninck uto, IV Noyen, aspirant marine-officier meiert, grootste onderscheiding Moyersoen le proef van het examen voorbereid tot de rechten. Hartelijke gelukwenschen. le) A Er kwam spoedig iemand met het vo iroy aandragen, en ik goot hem een we'JDev tusschen de lippen. Hij herkreeg terst ir Hae zijn bewustzijn. We moesten hem naar kasteel brengen, mijnheer,meende Gro )Van U zult er wel- niet bijster op gesteld I r'° hem bij u te hebben, nu u alleen thuis Zij namen hem mede, en toen in oosten lange roode lichtstrepen ste werden totdat de herfstzon achter dep boomenalseen gloeiende bal boven kim rees, wierp ik mij op een rustbed sliep terstond in. HOOFDSTUK XXVI IK ZEG MIJN BETREKKING OPfcep,' oi Om tien uur 's morgens had ik een tean,w geschreven die mij niet weinig hoofd! kens gekost had. Hij was bestemd v Sir Francis Devereux en luidde als vol U zult wel met mij eens zijn dat de beurtenis van gisteravond het voor noodzakelijk gemaakt heeft, Dever Court tersond, of in elk geval zoo spoi mogelijk, te verlaten. Ik moet u daa Rdat verzoeken, met mijn wensch om dal gedai doen zoodra het u schikt, rekening Imdat houden. tagne Niemand kan meer dan ik betreuren i deze noodzakelijkheid is ontstaan, ei I ben zeer gevoelig voor de vriende mdat welwillendheid die u tegenover mijn3 mdat ster en mij steeds hebt getoond. andei mdat (Wordt vervolg" mdat gden i 'aar hooi I li tev onz icliter it wij er bij Na di ïngep; Aan c ilkstoi aclitei ir/2 ui Prims an Ge pr.;C Name ij onz tor hu eelnen invve an de 'tegen

De Denderbode | 1924 | | pagina 2