Bij het aanstaande Weezencongres. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Kunstkronijk Een en ander Abonnementsprijs KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST f NAND SNOECK. De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER HEMEL-HUIS Si nnenland 8.50 litenland 15.00 nerika 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE 1 PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 k. A ZATERDAG 26 JULI 1924. Juli of Hooimaand. ondag. 7e Zondag na Sinxen. Christina, Maagd te Dikelvenne. Pantaleo, geneesheer, Patroon der dokters, Martelaar, ilaandag. H. H. Nazarius en Celsus, Martelaren. Jnnocentius I, Paus, Belijder. )insdag. H. Martha, zuster van Laza rus, Maagd. Beatrice, Maagd, Martelares. Woensdag. H.H. Abdon en Sennen, Martelaren. tJulitte, Maagd, Martelares. )onderdag; H. Ignatius, insteller der Jesuïten. Augusti of Oogstmaand. Vrijdag. le Vrijdag der maand, int Pieters banden. le 7 Machabiën en hunne Moeder, Mar telaars. Zaterdag. H. Alphonsus de Liguorie, Bisschop belijder. Insteller der Re demptoristen. Stephanus, Paus, Martelaar. DEZE DIE WIJ VIEREN. )e feestelijkheden op touw gezet om weezen en oud-weezen, bij gelegen- t van het 25e Congres te vieren, be en prachtig te wezen. Des te beter, weezenzaak is eene volkszaak onze ónderen zijn volkskinderen. Wij schen dat het Congres vruchten overtuigd van den deugdelijken oed welke van zulk samenvoelen p iefde, onderlinge bijstand, weder- Jj sche lotsverbetering, betrachten de ionden weezen, betere opleiding, [matige opvoeding der ouderloozen 4 ifschaffing van het uitbestedingsstel- Ehet doel van hun streven. De alge- e weezenbond behaalde op dit ge reeds, door zijne werking prachtige igen. Zie de groeiende verbetering le weezenverzorging, hier en elders, laar weet onze Aalstersche bevol- wel, dat de ontwerpers van het jdprogramma, de strijders van den jten dag, de stichters van den alge- ten weezenbond, de pionniers dier le werking in hun midden staan en :n Kennen zij de nederige arbeiders grootsche onderneming, die niet te- taande zij om hun werking soms met ichting bejegend worden, onverpoosd liefdadig doel blijven nastreven jent gij Aalstenaars, Isidoor Hallaert, Muylaert, Albert Mertens, om en tzen te noemen Kweekelingen van iedelijk weeshuis, wisten zij zich, jf eigen pogen op te werken terwijl le nog helpende hand reikten en de :ing aanduidden aan minbegaafde ibroeders om hun voort te helpen, ligen de 24 voorgaande weezen- iressen, van 1894 tot heden, waar zij hunnen ijver en arbeidzaamheid deden op merken. Gaarne vieren tannen die zich op gebied van kunst 'etenschap onderscheiden. Mannen :ich op heldendaden roemen, En wat van hen die zelf ouderloos, hun sdoel richten naar lotsverbetering ouderloozen, ongelukkiger dan zij, tlleen de wereld zijn ingetreden en >r minbegaafden nog leiders zijn. an die onbaatzuchtige werkers, die, ider de minste hoop op wedervergel ding, soms met persoonlijk nadeel, de gebreken, welke het opvoedingsstelsel der weezen van hunnen tijd, kenmerkten, aankloegen en verbetering eischten, zij hulde gebracht Hun werking werd niet altijd begrepen maar kwam steeds ten goede aan de samenleving. Daarom zij hun eere gedaan Eere den Vriend Isidoor Hallaert. die, stichter van den Algemeenen weezen bond als voorman sedert 34 jaren den kring van Aalst met eere vertegenwoor digde op alle congressen en er menigmaal om verbetering van het lot der ouder loozen, in naam zijner weesbroeders, in de bres sprong Heil, onzen Vriend Jean Muylaert ontwerper van het weezenpogramma en opsteller van het reglement van den al- gemeene weezenbond, dat op heden nog in voege is Heil, den Vriend Alb. Mertens, die na 25 volle jaren als bestuurlid der Bur- gelijke Godshuizen de weezen welgedaan te hebben, nog steeds met jeugdig hart op de bres staat Heil al de vrienden Oud-weezen van ons stedelijk weeshuis, die door hun wer king het lot hunner jongere lotsbroeders trachten te yerbeteren. Eere zij hen. Eere ook de gedachtenis van deze die eens tot de stichting v. d. Oud-weezen hebben bijgedragen en sedert uit ons midden door de dood werden weggerukt, Van Aalst is de weldoende invloed van de Oud-weezenbond over geheel het land uitgegaan. Als Aalstenaars hebben zij onze stede eer aangedaan en zijn wij hen dank ver schuldigd. Wij zullen hen vieren gedurende de feestelijkheden van het Congres en de vlaggen aan onze gevels laten wapperen en hun hun zeggen Wij waardeeren uwe pogingen en schatten uw werk hoog. Br. D. M. DE AALSTERSCHE KUNSTKRING Naklank zijner 10c Expositie. Van ons bezoek aan deze tentoonstel ling behielden we mooie indrukken. Als een landschapschilder van eersten rang, die de gesmijdige lijnen eener landouw tot een echt sprookje weet te maken, en steeds een grootsche en sterk harmonische fak- tuur paart aan angstvallige uitvoerigheid van détails, doet zich onze groote De Saedeleer gelden met zijn twee doeken, die t\Vee fel kontrasteerende themas be handelen, einde van een zomerdag en een winterdag, maar beiden evenzeer bekoren door de warmte, de donzigheid van hun koloriet, en de poëzie van hun lijnenzwier.Dit iseen gansch eigenaardige, gansch persoonlijke kunst, die het vlaam- sche landschap tooit met een nooit ver moede gratie en fijnheid. De Saedeleer is onze Vlaamsche Parnassiaan met het pen seel. Zijn zin voor kleur en rythme is deze van een hoogst geraffineerd voelend mensch. Hij schiep zich een eigen, bree- den stijl, en een zeer speciaal koloriet, waarmede hij de pittoreske schoonheid van Vlaanderen omtooveri tot een toppunt van distinctie en harmonie. Met gefioegen wijzen wij op de serie zeer degelijke werken van Jan Van Mal- deren, wiens talent wij hier, van af de eerste ure, erkend en verdedigd hebben. Van Malderen heeft, jaren her, al het pijn lijke gekend van het ondankbare debuut, midden een kring van vittende, sceptische of ironische menschen, die slechts dan de waarde van iemand beseffen gaan wan neer zij, buiten hunne muren, ontdekt werd. Welnu, wij kunnen bevestigen dat ook buiten Aalst reeds den naam van kunstschilder Jan Van Malderen een goe den klank heeft gekregen, en dat, eerlang, zijne kunst in breede kringen zal door dringen. In een tijd waarin, vooral op het terrein der schilderkunst, zooveel aan sno bisme wordt gedaan, en zooveel onmacht van gevoel en techniek aan het licht treedt, is Van Malderen rustig zijn weg gegaan) aansluiting houdend met de gezonde, hechte traditie, en meteen kontakt hou dend met de natuur. Er is op heden onder onze piepjonge schilders-debutanten een streven waar te nemen, dat zich meer en meer -schijnt te willen afkeeren van het stoere, eeuwig-jonge, eeuwig-frissche natuurleven, en zich vermeit in abstrac- tiën en fantasmagoriën, cerebrale kunst trucjes. Die jonge lui lijden aan den drang absoluut iets nieuws te willen op de markt brengen. De natuur is voor hen ver ouderd. Wellicht zelfs te klassiek. Zij hou den er eene andere, meer moderne esthe tiek op na, en willen de natuur geweld aan doen, door haar te vereenvoudigen op eene wijze die ten slotte ontaardt in grove verminking, in oneerbiedige amputatie. Die jonge schilders zijn het goede spoor bijster. Uit den mond van meesters als wijlen Emiel Claus, als Franz Courtens, Edmond Verstraeten, e.a. mochten wij zoo vaak deze gouden waarheid vernemen De natuur, en de natuur alleen blijft de zuiverste bron van insperatie. De kun- stenaar moet tot haar gaan met liefde, en vooral, met eerbied. Wie niet teeke- nen kan, wie de techniek niet baas is, zal aanstonds door de natuur beschaamd worden, want zij stelt hooge eischen, en geeft de eeuwige, onveranderlijke wetten der schoonheid aan De hoogervermelde kunstenaars, waarbij gewis de naam van onzen De Saedeleer mag gevoegd, waren er niet op bedacht mordicus iets nieuws te scheppen. Zij gingen simpel weg tot de natuur, elk met eigen blik en eigen gevoel, en, kijk, hun werk wordt dan ook een persoonlijke visie, maar bij allen blijft de heerlijk afgeronde, harmonische lijn der natuur geëerbiedigd. Op een zelfde wijze, die pleit voor zijn echt kunstenaarsschap, arbeidde Jan Van Malderen, en zijne onbetwistbare gaven van teekenaar en decorateur kwamen hem wonderwel te stade, toen hij zijne natuur impressies in kleur ging vastleggen. Van schreeuwende zon, van helle tinten houdt hij niet. Zijne voorliefde gaat naar een getemperd wazig koloriet, hij lijkt ons zoo wat een geestesgenot van den aristo- cratischen, doezeligen kolorist Tony Van Os, en met deze gamma, die zich uit stekend leent tot droomerige, poëtische stemmingen, bereikt hij heel voorname, bekoringsvolle effekten in doeken als Na 'tOnweder„, De Lente komt De Mijten 't Kapelleken Berg land enz. De steeds gave, fijne mise en page van zijn werk, is bij hem karak teristiek, en geeft aan dit werk een deko ratief gehalte dat, bij poozen, in hooge mate artistiek is. Van Malderen mag met dergelijken arbeid gerust in breeder kring naar voren treden. Wij hopen dat hem weldra die kans gegund wordt. Een aangename verrassing, wij be kennen 't graag brachten ons enkele doekjes als Kapel St-Job bij valavond De Oude Dender Morgend van Franz Callebaut. In deze schilderijen, naar gezonden Dendermondschen trant, is atmosfeer, en door zijn fijne, subtiele kleu rentoetsen welke wij in al de werken van den wakkeren Callebaut zouden willen terugvinden. Blijkbaar onder invloed van De Saede leer en Lod. Taeymans S. J., strevende naar de panoramische lijn van een land schap, zich altemets ontpoppend tot een delikaat impressionist, borstelt Pieter Van Schuylenbergh, die, lacy, zijn onloochen- baren artistieken aanleg zoo lange jaren liet ten onder gaan in het troebele rijk der politiek. Zijn koloriet is bij momenten nog waterachtig, dun, haast neutraal, en niet opgewassen tegen het overweldigend palet der natuur, maar in het stemmige, broze genre, als in zijn Witte Morgen is hem de weergave van een dichterlijken indruk bepaald gelukt. Van Sehuylenbergh heeft de kijken en het temperament van een artiest. De techniek moet nog gedijen. Aan techniek mangelt het onze gunstig bekende Pieter Gilles stellig niet, wiens terug verschijning wij met blijschap aan stippen. Zijn radde, knappe borstelslag is alom aanwezig in zijn twee lentezichten, maar de finesse welke ons in zijn vroegefe maaneffekten en landschappen zoo wisten te bekoren, lieten hier maar schrale sporen achter. Wij zien verlan gend ander werk tegemoet van een be gaafd artiest als Gilles. Van den nieuw aankomenden Karei Van der Meirsch zagen wij liefst de simpele natuurpaneel- tjes Zomeravond Na 't onweder Zicht op Mael waarvan sobere notee ring de verdienste is. Cerebrale, fantas tische dingen als Indruk in mineur,,, kunnen wel even ophef maken, maar zeg gen ten slotte zoo weinig, en staan op het randje van decadente kunst. Dergelijke dingen zijn ten andere hoegenaamd niet nieuw. Daarmede pakten reeds in de ver leden eeuw, in het domein der poëzie, de sombolisten als een Stephane Mallarmé, e. a. uit. Klare, glasheldere kunst zal immer voor ons hoogste kunst blijven. Drie interes sante jongeren zijn De Coninck Franz, Leo Piron en Schelck Maurice. Deze laat ste legt in zijn zeer uiteenloopende werk jes een cosmopolitisme van smaak aan den dag, dat voldoende het nog schreeu wend gemis aan persoonlijkheid teekent, doch daar is wel een zekere technische vaardigheid die, mits rationeele kanali seering, het zuivere esthetische onderwerp kan aanvoelen. Alhoewel fel aoende aan uiterst vereenvoudigde, liniaire kunst weten De Coninck en Piron toch meteen eene dosis stijlschoonheid te bereiken welke ons tot mild oordeelen dwingt, en gelooven doet in den werkelijk artistieken ondergrond van hun modernisme.Theofiel Praet betoont zich in zijn Geraniums en Begijnhof-ingang een ontstuimigen, zerpen kolorist. Zijn werk lijkt ons eerlijk, en is daarom wel waardeering waard. Vermelden wij nog volledigheidshalve een niet onaardig winterzichtjen van Mejuffer Fernande Callebautmooie versierings motieven (toegepaste kunst), van Mejuffer Maria Bonneren werken van Mejuffer Agnès Limpens.De HertRomain en Arthur Carael. Beeldhouwer Jozef De Somer exposeer de een Christus. Onder de uitgenoodigde schilders was de befaamde Isid. Opsomer veruit de merkwaardigste met zijn sterk Pallieter- portret, en zijn niet min forsch gebouwd landschap, zoo kruimig gekleurd en diep atmosferisch. Mevrouw Truus Claes leverde andermaal eenige staaltjes van haar luchtig palet, vol zingende verven en Alfons Proost van wien wij in de jonste tentoonstelling te St-Niklaas eene reeks vrij banale doeken zagen, stelde zich hier sympathiek aan met zijn plezant instantané a Op het Terras een stukje prettige kleurendynamiek. Jef CRICK, Kunstcriticus aan de De Standaard Door mijn woning Speelt een zonnig licht 'k Voel me een kleinen Koning In mijn grooten plicht Vrouw en kind te schragen Op mijne sterke jeugd En ze hoog te dragen In mijn vreugd. Daar op 't schouwke Prijkt mijn eenig kruis Wees mijn engel, vrouwke Wees mijn hemel, huis. Wees mijn stoutste roemen, Wees mijn zoetste troost Frissche levensbloemen Krachtig kroost. O mijn Kinderen Graag gebroken brood. Zou 't geluk verminderen Waar de last vergroot Zou men armoe lijden Om een mondje meer Ach waar menschen strijden Helpt de Heer A. Van de Maele. 'T IS RAAK. Volgens de berekeningen die in de Gazette du Centre te lezen waren, en op officieele cijfers steunen, heeft het be stuur van den socialisten minister Wauters aan het land gekostTWEE MILJARD EN HONDERD MILJOEN.Zie goed de cijfers 2,100,000,000 fr. Wie moet ze betalen Ik en gij 1 Hij niet. Daarom is het dat wij gebukt gaan onder allerhande lasten, welke men nog gedurig verzwaart. Iedereen beseft dat er geld moet zijn in de kas van den Staat maar iedereen eischt ook dat deze zuinig bestuurd worde. Want de boer moet het al betalen. Indien de ministers, alsook de provin ciale en gemeentelijke overheden persoon lijk verantwoordelijk waren voor hun bestuur, zou het anders gaan. Het is zeer gemakkelijk zoogezegde hulpgelden uit te steken aan deze of gene instelling en soci alistische proefnemingen te doen, als men ze zelf niet hoeft te betalen Het spreek woord zegthet is gemakkelijk riemen te snijden uit een andermans lederDe katholieken geven hun eigen geld uit in het stichten hunner scholen en in hunne ontelbare liefdadige werken socialisten en liberalen doen anders. Hunne politiek is een voordeelig stieltje. De kiesstrijd nadert stilaan. Iedereen heeft er het grootste belang aan, om een goeden bril te koopen en klaar door zijne oogen te zien. Om te eindigen wanneer zal men eens de waarheid zeggen over de Duitsche Kartoffelzentrale, van tijdensde bezetting Een Belg van den ouden eed. Het 27e Heilig-Sacramentscongres werd verleden Woensdag te Amsterdam geopend, in de St Willebrorduskerk. De volkstoeloop was uitnemend groot en de ceremoniën waren bijzonder indrukwek kend. Te middernacht was er in al de kerken en kapellen mis met uitreiking van de Heilige Kommunie, waarna het Heilig Sakrament ter aanbidding uitgesteld bleef. Laat ons hopen dat hét Congres zal mach tig bijdragen tot den terugkeer van Hol land tot het ware Geloof. Bernadette Soubirous De Congregatie van de Riten heeft Dinsdag eene voorbereidende vergadering gehouden, in vooruitzicht der zalig- en heiligverklaring van de eerbiedwaardige Bernadette Soubirous, van de Congregatie

De Denderbode | 1924 | | pagina 1