Valsch Getuigenis Congres van den K VI LanasDODd. Per Vliegmachien Verdraagzaamheid. Zware fabrieksbrand te Loke De groote vluchten Doodelijk ongeluk te Gheel Zeven nieuwe Zwarli* Priesters gewijd ÜjeF re mogelijkheid blijven Duitschland te kunnen dwingen, bijaldien dit eerlooze land niet betalen wil... En aizoo zit het met de Conferentie maar flauwtjes. Alia 1 al die diplomaten tegenwoordig vragen niet genoeg Gods zegen over hun werk. Dat is de waarheid. der Zusters van Liefde van Nevers. Een voorloopig onderzoek werd gedaan over twee wonderen, die toegeschreven wor den aan de voorbidding van de eerbied waardige. Groot voorwaar is de eer van ecne familie die onder hare zonen een priester heeft rijk in zedelijke grootheid is het land dat kan bogen op een sterk getal priesters. Dat lezen wij in een goed boek, en 't is maar al te waar. Moet het dan niet spijtig, aartsspijtig heeten, dat sommige ouders niet beter waken om het bederf af te houden van hun kinderen, 't bederf dat teweegbrengt dat de jongeling zijn roeping tot het Heilig Priesterschap niet volgt IJselijke verantwoordelijk heid. Goed jongens 1 't Was van over vele jaren de gewoonte, dat er op 14 Juli, verjaardag van het los barsten der Fransche Omwenteling op 't einde der 18e eeuw, een groote revue ofte oogenschouw plaats greep van de leger- troepen die te Parijs verblijven. Alleen om de overgroote hitte werd ooit die revue door 't gouvernement vroeger afgezegd. Maar dit jaar alhoewel het weder op 14 Juli gematigd en frisch voorkwam heeft het nieuwe gouvernement van den fa- meuzen Herriot en Cie de revue niet toe gelaten III... En de reden Wel I die nieuwe helden zijn 't gedacht tmgt- daan, dat Frankrijk zich zijn leger niet meer aantrekken moet, terwijl de Duit- schers 't hunne van dag tot dag sterker maken Hé I menschen I wat denkt gij nu van onzen edelen Franschen Bond genoot 't Vlaamsche land door in West-Vlaanderen, in Oost-Vlaanderen, in Antwerpen, in Limburg, in 't Luiksche en in Brabant, alom werd schier algemeen den roemrijken 1! Juli plechtig en geest driftig herdacht. Heel ons volk houdt er aan de nagedachtenis van het grootsche wapenfeit der Middeleeuwen te huldigen Dat deed ons dit jaar bijzonder deugd, wij zeggen bijzonder, pn dat deed ons bij- zonderdeugd,omdat we weten dat ereenige fameuze vaderlanders zitten, die zouden willen, dat er nooit gesproken werde over een der duizenden heldhaftige drden onzer Vlaamsche voorouders... Zij zijn er tegen, goed en wij zijn ervoor. Elk zijn recht. En wij houden staan, dat wij duizendmaal beter Belgen zijn dan die uitzinnigen, die steeds het scheldwoord flamin-boches op de lippen hebben. De toekomst zal onzebevestiginghekrach- tigen. Wij, intusschen, wij lachen met I welke zij voor snoepgoed hadden aanzien hun woede De V aamsche Leeuw s aan De groote krijgsinvalieden in Oos tenrijk, hebben Woensdag morgend het ministerie van financiën bezet. Zij ver klaarde hetzelfde niet te .zullen ontruimen zoolang men niet ingaat op hunne eischen Z. D Hoogw. Mgr. Heylen bjsschop van Namen is Maandag in gezelschap van zijn secretaris, de Z. E H. Kanunnik Ta rusius, per vliegmachien naar Am'sterdarn vertrokken, om aldaar het Eucharistisch Kongres voor te zitten. Te Tatar Pasardschik, (Bulgarië) werd een afschuwelijke politieke misdaad begaan. Een gewezen gendarmeriekapitein werd gebonden en per auto naar het open veld gevoerd. Hier kapten de moorde naars hem het hoofd af. Nagelden het aan de tronk van een boom met er onder vol gende opschrift Zoo zullen de land verraders gestraft worden Ja, 't blijft altijd waar. De menscli, die God niet vreest, Is dikwijls wreeder dan een beest. Er worden in Ierland, r.og altijd ge heimzinnige misdaden gepleegd, doch meest allen gaan schier onopgemerkt voorbij. Het Japansch koopvaardijschip "Mat suigama met 57 personen aan boord, is ten Westen der Goto-eilanden naar den kelder gegaan. De eenige overlevende i^ de stoker, die eene week lang zonder eten of drinken op een vlot bleef en opgepikt werd door een voorbijvarende visschers sloep. Eene barreelwachtster te Saint-Au- bin des-bois (Frankrijk) zag eene oude dame de spoorbaan over sukkelen, toen juist de sneltrein Parijs-Granville in aan tocht was. Zij snelde de oude vrouw ter hulp, doch beiden werden door de loko motief gevat en op den slag gedood. Aai Aai M. Citroën, de gekende autofabri kant uit Frankrijk, is met een auto aan zijn einde gekomen. In volle vaart rijdende is zijn voertuig tusschen Evreux en Nantes uitgeglibberd en omgekanteld. Hij is aan de bekomene wonden bezweken. Te Saiford (Engeland) zijn drie jon gens overleden, na het gebruik van pillen, onze zijde. Wat is abstract Flipje, zegt de meester, geeft mij nu eens een abstract woord Abstract. Maar ja, iets dat ge niet kunt vast nemen Ah, ja Een gloeiende koterijzer, meester De Conferentie te Londen en die zich bevonden in een flesch, welke zij uit den kelder van een dokter hadden gestolen. Tijdens de onweders op onze zee kust zijn er verscheidene visscherssloepen vergaan. Een dertigtal visschers zijn in zee verdronken. Zijne Majesteit Koning Albert heeft 10.000 frank voor de slacht offers aan den burgemeester van Oostende gestuurd. Onlangs werden de heeren Littaye en Desmets,nijveraars teRoubais.in faling komt keer op keer op een harden weer! verklaard. Het passief bedraagt meer dan Dien doorzagen ziedat kan de beste zagers doen zweeten... De geldmannen uit Amerika, ze willen volgaarne de 800 millioenen voorschieten voor de ontwor pen groote leening, maar ze moeten alles zins verzekerd wezen, dat ze geen centje zullen verliezen kunnen... En daarom moet de Rliur ontruimd worden, eischen zij... En Frankrijk wil van zijn kant in de zeke- 41e Vervolg. Onder de gegeven omstandigheden zou het natuurlijk volstrekt onmogelijk voor mij zijn, hier te blijven in mijn tegenwoor dige positie, en ik ben er van overtuigd dat u zulks ook niet zoudt wenschen. Wat uw zeer edelmoedig aanbod betreft kan ik u slechts zeggen dat mijn u daarop ge geven antwoord absoluut onveranderlijk is. In verband met den voorgenomen in braak hier en den aanval op mejuffrouw Devereux in den afgeloopen nacht ben ik gaarne bereid om te zijner tijd te getui gen. Er zijn verder nog verschillende za ken betreffende het mij toevertrouwde beheer waarmede ik u thans niet wil las tig vallen, maar die ik gaarne voor mijn vertrek u zelf of M. Benson zal voorleggen. Mijn boeken kan ik op elk gewenscht mo ment aan mijn opvoleger of aan M. Benson overdragen. U nogmaals dankend voorde onveran derlijke, en naar ik vrees onverdiende welwillendheid die ik steeds van u heb mogen ondervinden verblijf ik uw dienstwillige Hugh Arbuthnot. Aan Kolonel Sir Frrancis Devereux. Nadat ik dezen brief had afgegeven om bezorgd te worden, liet ik den Zwarten 6 inillioen de twee nijveraars hadden op den wissel gespeeld. Een Belg, met name A. Witlak, werd in den trein Dover-Londen het slachtoffer van een belangrijken diefstal. Hij werd namenlijk beroofd van juweelen ter waar de van meer dan 600,000 frank. Een 30tal wagons met koopwaren geladen zijn te Boric-Estavels (Frankrijk) Prins voorbrengen en reed naar een afge legen deel van het landgoed om daar toe zicht te houden op het vellen van een aantal boomen. Als naar gewoonte wan neer ik op eenigen afstand van huis moest zijn, nam ik wat etenswaren mede, die ik des middags, op een boomstronk gezeten, veroberde, terwijl de werklieden naar huis waren. Juist toen ik mijn pijp had aange stoken en mij gereedmaakte om weder aan het werk te gaan want ik was er niet afkeerig van om de handen uit de mouwen testeken, en had er pleizier in om minstens evenveel werk te leveren als een der werklieden hoorde ik den hoefslag van paarden op den zachten grond, en snel opziende, zag ik het heheele gezelschap van het kasteel vlak achter mij, allen behalve Maud en de ouderen. Ik trad met een onverschillige houding terug om hen te laten passeeren en boog voor Oiive, die naast Francis Devereux reed. Zij ontstelde toen ze mij zag, en zich afscheidend van de rest van het gezel schap, kwam zij naar mij toe. Toevallig dat wij u voorbijkomen, M. Arbuthnot En nog wel zoo hard aan 't werk Wat doet u Boomen vellen, mejuffrouw. Maar waarvoor doet u dat? Het is een schande dat u zoo zwaar moet werken Ik lachte om haar naïve verontwaardi ging, en even kwam de gedachte in mij op dat haar blozende wangen haar een bij zondere aantrekkelijkheid verleenden. in brand gekomen en gansch vernield door het ontploffen eener kruik essence. De schade bedraagt 2 millioen frank. In de Duitsche gemeente Schmiede feld, bij Breslau, heeft een geweldige brand gewoed in de werkhuizen van de maatschappij voor veldspoorwegen. De uitgesterkte gebouwen zijn schier allen puin gelegd. De schade zal een reuzen cijfer uitmaken. In Griekenland hebben zich de laat ste dagen verscheidene gevallen van cho lera voorgedaan. Er werden reeds eenige sterfgevallen aangestipt. Een hovenier die in het gasthuis van Dijon verpleegd werd, is er versmacht door het inslikken, bij het eten, van een valsch gebit. De arme man was 27 jaar oud. Van een haastige en onvoorziene dood, verlos ons Heer Te Bordeaux, Fiankrijk wilde eene vrouw, wier naam nog niet gekend is, de tramlijn oversteken, op het oogenblik dat een tram in volle vaart kwam aangehold De wattman sloeg dadelijk de remmen dicht doch kon het voertuig niet tijdig meer stoppen. De ongelukkige werd door het motorrijtuig gevat en op het spoor ge slingerd. Zij werd dooreen der wielen let terlijk het hoofd afgereden. De geburen van vrouw Ernestine Dussae, 60 jaar, wonende in de Fransche gemeente Laval, zagen een dikken rooi. uit de woning opstijgen. Zij drongen ir het huis en vonden er het verkoold lijk der ongelukkige vrouw. Deze gaf sinds eenigen tijd teekeus van zinsveibijstering Zij had eene partij watte en strooi rond het lichaam gebonden en er het vuur aan gestoken. Donderdagavond brak een hevig on- weder los boven Ronquières (Henegou wen) bij 's Gravenbrake! en omgeving. Vele telegraaf- en telefoonpalen werden omgeworpen. De kerk werd door den bliksem getroffen en brandde volledig op een kind dat op den schoot zijner moeder zat, werd aan de beenen verbrand. Als er een woord is dat bij de liberale partij veel opgang heeft gemaakt een woord dat alle blauwe aanhangers hon derden keeren (in 't bijzijn van anders denkenden natuurlijk) zullen uitkramen, 't is wel verdraagzaamheid. Bij hen alleen is die te vinden ze hebben er het mono- pool van. Spijtig dat ze zulke wondere woordenboeken bezitten waar liet woord je verdraagzaamhiid zulke zonderlinge beteekenis krijgt. VérdraagzajoJheid staat er gelijk met lafheid, beschimping, bespot ting met lichaamsgebreken van anders denkenden. Ter bevestiging het artikel uit het liberaal blad onzer stad, voor lioofding dragende De Katholieke Jonge Wacht van Aalst. Verdraagzaam zijn ze, zelfs lijdelijk ver draagzaam als er voordeel uit te trekken is, verdraagzaam ook als alles draait zoo zij willen, doch opgepast,gij tegenstrevers! n roert u niet of die verdraagzaamheid verdwijnt om plaats te maken voor het grootste sectarisme. Is er iets getneener, iets lager, iets laffer, meer tegen de borst stuitend dan het spot ten met lichaamsgebreken van anderen O, men moet diep gevallen zijn om tot zulke middelen zijnen toevlucht te nemen. Alle weldenkende lieden zullen het met ons eens zijn om zulke handelwijze ten- volle af te keuren en de schrijvers van zulke artikels aan te duiden met den naam van lage, gemeene ketels. Het Bestuur der Katholieke Jonge Wacht van Aalst. De Katholieke Vlaamsche Landsbond heeft lofwaardige pogingen aangewend om met ernst en bezadigdheid de belangen van het Vlaamsch Volk en de werkzaam heid der Vlamingen te bestudeeren. Daar is dan al eerst gebleken dat de werking over veel aangelegenheden loopt, ook buiten het taalvraagstuk en daarneven, die alle van het grootste gewicht zijn voor ons volksbestaan en voorde welvaart der Vlaamsche gewesten en die niet ten goede kunnen opgelost worden buiten het Bel gisch staatsverband. Het valt aan te schrijven dat hetCongres van den Katholieken Vlaamschen Lands bond heeft laten zien alhoewel 'ook maar ten deele hoe veelzijdig en veel omvattend onzen strijd is, wanneer hij zich op sociaal gebied beweegt, en hoe nood zakelijk het is de Vlaamsche werking in' haar geheel te beschouwen, ais één vast lichaam, waar men geen stuk kan afnemen zonder het te verminken. Op den weg, die nu ingeslagen wordt, kan men wezentlijk nutttig werk leveren voor de cultureele ontwikkeling van het Vlaamsche Volk in het kader van zijne al geheele sociale opbeuring. Het schreeuwers-gedoe heeft volstrekt niets bijgedragen om in Vlaanderen eigen Vlaamsch leven te brengen, en wij kunnen er genoeg aanwijzen tusschen de beiha mels van 't oorlogsch activisme en de fronters van heden, die in hun eigen huis kring het Vlaamsch leven dooden, hunne kinderen in het Fransch opbrengen, en in hunne naast omgeving heel veel Fransch doen. De Vlaamsche jeugd moet voor goed de leiding van zulke straatflaminganten af schudden. De Katholieke Vlaamsche Landsbond is begonnen met eene poging om het pad zuiver te maken, op Vlaamsch gebied ten minste. Echter spijt het aan velen dat hij nog niet stevig en kranig bevestigd heeft, de politieke werking tegen de Katholieke Partij te willen verloochenen hij tast nog wat rond gelijk een duif die niet weet op welk dak zich te zetten. Het is mooi zeggens, dat men zich boven de politiek stelt,*maar een Vlaam sche Landsbond kan geen twee partijen dienen. De Frontpartij zal, bij de aanstaande kiezingen, een hevigen strijd anbinden tegen de katholieken en 't zal dan wel on vermijdelijk worden voor den Katholieken Vlaamschen Landsbond zich volstrekt katholiek te toonen hij had beter gedaan het nu te verklaren, in stee van te schom melen. t Is te hopen en zelfs waarschijnlijk v/ant de voorteekenen zijn reeds merkbaar dat een volgend Congres de katholieke eendracht zat steunen. G. v. L. verdween onderden zwaren steenlijed Aanstonds snelden al de werkli n|S? toe. Men haalde herslachtoffer ondef puinen uit, maar de man had reeds houden te leven. Men vreest voor de verstandsvermi der diepbeproefde weduwe. Di too Egg tef eric mi 'erh emt laroi wik EEN HALF MILLIOEN SCHADE Omstreeks half vijf, gister namil leze brak een zware brand uit in de vlasfat ties van de hh Van de Putte en Rotlisbell d gelegen in de Nijverheidstraat. Een beider gaf het noodsein. De branclLec werd gewaarschuwd. )dli Na meer dan één uur werkens.slaai men er in het vuur te bedwingen, na instorten van het dak en de zoldering een werkplaats. Het uitgebrande werkhuis heeft lengte van ongeveer 50 meter bij ton s v' breedte. Het bevatte ruim 100,000 kg. Russisch vlas, ten minste 50,000 kg. sisch werk, le hoedanigheid, alsook groote hoeveelheid fijne spoelegai Men schat de schade op een half mill All filh ties Da frank. en, ucl Do ter, Ibrt Irik; tan liris linn Mac Laren op Kamchatka Tokio, 25 juli. De.Engelsche vlic Mac Laren die de reis om de wereld ma. is aangekomen te Petropaviosk (K, m v chatka). pleii :ilig an k Atli Ik houd van werken, antwoordde ik toen. Wat wilde u mij anders laten doen Den ganschen dag met de handen in de zakken rondslenteren en niets uitvoeren Dat weet ik niet, zeide zij heftig. Maar als ik denk aan dien luien, dommen Fran cfs die zijn leven doorbrengt met voort durend den een'of anderen modegek na te apen, en u dan den ganschen dag hard zie werken, daarbij bedenkend wie u eigenlijk zijl, dan word ik onwillekeurig boos. ik heb veel lust om hem uit den zadel te werpen en geloof dat dat weinig moeite zou kosten. Ik lachte hartelijk, maar Olive bleef ernstig en ik ging voort Nu, het zal u dan waarschijnlijk genoegen doen, te we ten dat ik er met werken uitscheid hier ten minste. Natuurlijk kan ik nu hier niet taeer blijven. Zij werd bleek en zag rechtuit tusschen de ooren van haar paard ik leunde tegen een boomstam en bewonderde onwille keurig haar klein, gracieus figuurtje en uitmuntend getailleerd rijcostuum. Wanneer gaat u heen vroeg zij plot seling. Ik haalde de schouders op en antwoord de Zoodra Sir Francis mij wil laten gaan ik heb mijn betrekking reeds opgezegd. Zij zag op mij neer en sprak een weinig gehaast, maar met een eerlijke, ernstige uitdrukking op haar blozend gezichtje M. Arbuthnot - zoo moet ik u immers noemen?—ik geloof dat uw levensge- Donderdag moigen, om 6 1/4 uur, ge beurde een schrikkelijk ongeluk op de bouwwerken der Kolonie. De genaamde Georges Matheve, ge huwd en vader van drie kleine kinderen, kwam uit zijn werkplaats om een kleine boodschap te doen. Hij liep tot tegen een muur, welke men juist neerhaalde. Het geroep van een ander werkman kon het ongeluk niet meer verhinderen. De muur viel en de brave oppassende werkman I schiedenis de droevigste is die ik ooit ge hoord heb, en ik heb er behoefte aan om u te zeggen dat ik met u meevoel zooals iemand maar bij mogelijkheid doen kan. Ik vind dat u prachtig gehandeld hebt, juist zooals ik gaarne mijn broeder zou hebben zien doen in dezelfde positie. Ik was meer ontroerd dan ik wilde doen blijken, want ik was juist in een stemming waarin een man 'n vriendelijk woord dub bel waardeert, en Olive was altijd goed en hartelijk voor mij geweest. U is wel goed, zeide ik op warmen toon. Geloof mij, het doet mij werkelijk groot genoegen, u zoo te hooren spreken. Hebt u reeds eenig idee waar u heen zult gaan vroeg zij, of wat u van plan zijt te doen Ik schudde het hoofd, en antwoordde In elk geval ga ik eerst naar Londen, en daarna zal ik trachten, mijn vader te vin den, om zijn lot te deelen. Op de eene of andere manier zal het er wel op uitloopén dat ik soldaat word dat zit ons in het bloed, geloof ik. M. Arbuthnot, zeide zij openhartig, mij de hand reikend,willen wij vrienden zijn? Ik heb dat nog nooit aan een man ge vraagd, maar. Ik nam haar hand in de mijne -en hield ze een oogenblik vast. Het zal mij steeds tot vreugde zijn, aan u als zoodanig te denken, antwoordde ik toen op hartelijken toon. Maar ik vrees dat wij elkaar na mijn vertrek van hier wel niet meer zullen Hoe noodig het is Belgisch Congo heel Afrika krachtdadig en vlug te bew ken en voor Christus te winnen, bewiji de verschillende gedachtenstroomin£ die zich over Afrika uitstorten. Om n,; een voorbeeld te geven hoorden we reeds niet van eene Bolsjewistische stimse ving, die 't negerras voor zijne verdereial lijke leer opeischte Dit hebben de Missionarissen van ka (Witte Paters)'sedert lang reeds L pen niet alleen begrepen, maar hun 'd beste krachten gewijd aan het meest dozijn treffende werk om Afrika voor Christus veroveren, namelijk aan de vorming v al M inlandsche priesters. Heden ten dagen mogen ze zich vt heugen in prachtige uitslagen op dat g gel bied. Laten we eens vluchtig die uitslag! opsommen. In 't Vicariaat Tanganyca zijn tw urên inlandsche priesters. Vooralsnog helpi ze de Europeesche Missionarissen hunne zware dagelijksche taak. De Bisschop van Belgisch Opper-Conj '6 wijdde, zoo heel lang is het nog niet leden, zijn derden zwarten priester. Eei ieder herinnert zich nog den Eerw. Hei Stefano Kaoze, den eersten Congoleesclnöe priester, die hier te lande overal preekt1(121 en voordrachten hield. In Belgisch Ruanda, zijn reeds vijf ii oot landsche priesters. De Bisschop aldaicllts gaf aan twêe hunner het bestuur van eei inlandsche parochie, met namè Murunc (O. L. Vrouw van den Rozenkrans). D lrwi andere zwarte priesters helpen tot hierlo,der de Missionarissen in hun bediening. 't Vicariaat van Victoria-Nyanza telrvar tien inlandsche priesters, die uitsteken ontmoeten. Mijn leven en het uwe zullejood wel in geheel verschillende banen gaan. Daar ben ik nog in het geheel niet z< zeker van, antwoordde zij met een pogiflf' om te schertsen. Ik ga voor een goed dei l(^Pl van het volgend jaar op reisen en kt n M. Arbuthnot, voegde zij er bij terwijl di ie, 2 blos op haar wangen wat dieper werd, i hoop dat u mij het niet kwalijk zult nemen maar mijn vader is op het oogenblik aa: het gezantschap in Rome, en heeft veekon invloed in Londen, en vooral aan hefrdt Ministerie van Buitenlandsche Zaken als hij misschien ooit eens iets voor doen kon och, u weet wel wat ik zeg gen wil, brak zij plotseling af, terwijl zi het hoofd afwendde opdat ik de tranen ii erir haar oogen niet zien zou. Misschien wilts trachten in het buitenland een positie t( krijgen, en zelfs als u besluiten zoudt om in het leger te treden, zou hij u nog van dienst kunnen zijn, en hij doet gaarne alle! wat ik hem vraag. Hij is zoo goed en het zou mij gelukkig maken, te weten dal Ha wij u een weinig helpen. I,di Mejuffrouw, zeide ik ernstig, ik weei(ee nauwelijks hoe ik u danken zal ik kani niet zeggen hoe zeer ik uw vriendelijkheif waardeer. Ik zal u aan uw woord houden en u schrijven als ik ooit hulp mochNitj behoeven. En mocht zich dat onver- n vt hoopt geval niet voordoen, dan zal hei (r mij toch steeds een genoegen zijn, aan uw aanbod te denken. (Wordt vervolgd). Ter hept Het ir L De: n da Lont rkei nidd iden be sar Bori kte. twi rge twa Hza

De Denderbode | 1924 | | pagina 2