Valsch Getuigenis van OYER"de GRENS Per Vliegmachien Uit de Pers. Kerkelijk Nieuws Er wordt echter vereischt dat het toe staan van deze verlofdagen uitdrukkelijk voorzien zij in het schoolreglement, opge maakt in overleg met het schooltoezicht, Is dat niet het geval dan moet het schoolhoofd hoe ongaarne ook, de verlof dagen weigeren. En dat zal spijtig nog al dikwijls het geval zijn, want betrekkelijk weinige ge meenten en schoolcomiteiten hebben er aangedacht het toestaan van seizoenver loven in hun schoolreglement op te ne men. Laten ze zoo spoedig mogelijk hun verzuim goedmaken. Voor vele kleine boeren vooral is er nu eenmaal geen andere uitkomst. De Wet laat het toe 1 Laten we niet katholieker willen zijn dan de Paus! Intrekking van zilveren muntstukken. In uitvoering van het koninklijk besluit van 3 Augustus 1924, zullen de Belgische zilveren vijffrankstukken met de beeltenis van Leopold I en die met de beeltenis van Leopold II welke een jaartal van vóór 1868 voeren, alsmede de stukken van twee frank, van een frank en van vijftig cen tiem met de beeltenis van Leopold II met het oog op hunne latere ontmunting van 1 November 1924 af, ophouden wet telijk gangbaar te zijn onder particulieren. De Minister van Financiën noodigt de houders van die munten uit ze zoo spoe dig mogelijk, te storten, hetzij tot voldoe ning van om 't even welke betaling aan eene der openbare kassen van den Staat, hetzij tegen terugbetaling van hunne waarde bij de kassen van de Nationale Bank, te Brussel, of van hare agentschap pen in de provinciën, of bij die der post- ontvangers en der ontvangers der belas tingen. Het Lithauwsch dorp Prem werd verwoest ten gevolge van eene aardzak- king. Een groote heuvel der omgeving zakt stilaan in en rondom ontspringen er waterbronnen. De regeeringstroepen in Brazilië, die aan den val van Sao-Paulo de opstande lingen achtervolgden, hebben een nieuwe slag geleverd te Botocatu. Maandag 4 Oogst 11. wierd de ver jaardag gevierd van H. K. H. Prinses Marie-José, geboren te Brussel den 4 Oogst 1906. Een gouden degen bestemd voor Z. M. Koning Albert is Zondag in Le Havre aan Prins Leopold ter hand gesteld. Pro ficiat aan den veelbelovenden Prins De Fransche onderzeeër Pierre Ma- sari schoot Vrijdag in de Middeilandsche zee torpiljes af. De sloep van den kwar tiermeester Alabert werd plotseling door een torpilje, welke van haar weg was af geweken, getroffen en in twee gekloven. De kwartiermeester bleef op den slag dood. In de stad Parijs kwamen er rond middernacht eenige geheimzinnige kerels met een pak aangegaan. Eenige agenten van dienst riepen halt. Daarop begonnen deze kerels te vuren, gelukkig zonder iemand te treffen. De agenten beantwoor den hét vuur en kwetsten een hunner. Het is een Italiaan. De andere zijn gevlucht. Eene groote hitte heerschtin Amerika De thermometer stijgt tot 100 graden Fahrenheit. De bevolking brengt den nacht door in de parken en rond de waters. Een dronkaard heeft te Brussel zijn 43e Vervolg. Hij onteerde de lange rij van onze voor vaderen, onteerde zich zelf en mij, en toen kwam hij thuis weggejaagd uit liet leger voelt ge wat dit zeggen wil, Hugh, een Devereux weggejaagd uit het leger om mijn vergiffenis te vragen Het hart brandde mij in de borst, maar ik oordeelde het verstandig om te zwijgen. Hij had het hoofd trotsch achterover ge worpen, en zijn oogen fonkelden van toorn zijn wenkbrauwen waren zwaar gefronst, en zijn gelaat was even streng en hard als marmer. Vreeselijk zag hij er nu uit, ondanks, zijn ouderdom. Er heerschte een oogenblik stilte, en daarna ging hij voort Genoeg van hem 1 Als het Rupert ge weest was, zou ik hem misschien nooit hebben kunnen vergeven. Maar Herbert, mijn oudste zoon, die na mijn dood het hoofd van de familie Devereux moet zijn o, het is wreed, vreeselijk wreed Hij wendde mij den rug toe, en ik hoor de een hijgenden snik. Ik hield mij alsof ik het vuur oppookte en toen ik mij weer oprichtte had hij zich hersteld. Gedurende twintig jaar, ging hij voort, heb ik eenzaam geleefd met een lood- zwaren last van verdriet op de schouders, een last die mij bijna ten grave dreigde te kind den hals overgesneden met een scheermes en heeft daarna zelfmoord ge pleegd. Ja, de mensch, die God niet vreest wordt vaak een wilde beest. Te Petit-Jamine werd 's nachts in de pastorij door onbekenden eene groote som geld gestolen, alsook twee kelken in zilver en andere kostelijke voorwerpen. In eene fabriek van kisten, brak brand uit door eene gloeiende kool die uit de stoommachien was gevallen. De schade bedraagt 500.000 fr. Een stoker uit de Fransche statie van Chauberg had zich in zijn lokomotief te slapen gelegd. Een zijner kameraden kwam rond 4 ure 's morgens, om het vuur aan te steken en vond hem verstikt. Vruchteloos werd de kunstmatige adem haling toegepast. Hoe onvoorzichtig zijn sommige werklieden toch 1 In Zuid-Polen werd het land door vreeselijke onweders geteisterd, welke overstroomingen teweeggebracht hebben. Talrijke huizen en bruggen zijn vernield. De velden liggen onder water langsheen de rivieren Wezel en Sala. De aangerichte schade kon niet bij benadering aangege ven worden. De kassier en zijn plaatsvervanger van de statie Barmen-Ritterhausen (Duitsch land) hebben verduisteringen gepleegd tot een totaal bedrag van 100,000 goud mark. Beide beambten hebben gedeelten der ontvreemde som aan zakenmenschen te leen gegeven. Zij werden aangehouden en opgesloten. In de Lithausche stad Memel heeft de politie een revolutionnaire beweging ontdekt, op touw gezet door de Duitsche nationalisten. Eene geheime bijeenkomst werd verrast en tien personen werden aangehouden. Volgens aangeslagen doku- menten heeft de beweging voor doel van Memel een vrijstaat te maken. Een garagehouder van Yzeure (Frankrijk) had een solferstekje aangeste- ken toen plots zijne kleederen vuur vatte- den. De ongelukkige was weldra gansch in vlammen gehuld en werd ijselijk ver brand. Hij is in de schrikkelijkste pijnen overleden. In Wervick-Zuid heeft een groote brand gewoed. De onlangs nieuw ge plaatste pannenfabriek van Mr Alfons Dalle is gansch afgebrand. Drie pompiers korpsen zijn in der haast gekomen om het vuur te overmeesteren. Men schat de schade op meer dan 1 millioen frank. De Duitsche delegatie is te Londen aangekomen om te onderhandelen met de gealliëerde delegatie. De gewezen agrarische ministers Athanasoff en Stoianoff, na de laatste Bul- garische regeeringskrisis veroordeeld elk tot 10 jaar gevang voor slecht beheer der staatszaken, waren uit 't gevang naar het gasthuis van Alexander overgebracht. Dank aan de medeplichtigheid van hunne bewakers zijn zij erin gelukt de vlucht te nemen. Zij zijn over de grens geraakt en werden gezien te Tzaribord, inServië. In de Italiaansche provincie Ombrië zijn Maandag vlinders in zulke groote hoeveelheid neergestuikt, dat de autos op sommige banen niet voort konden en de voetgangers fel gehinderd werden. De velden waren als met een witten mantel bedekt. Nabij Assisië moesten twee treinen verscheidene uren stoppen, daar de insek- ten de seinen bedekten en de machinisten onmogelijk hun lokomotieven konden sturen. In den namiddig regende het bij stroomen en de banen werden van de mil joenen vlinders gezuiverd. Tijdens een onweder dat woedde sleepen. En toch heb ik gestreden tegen den dood, maar alleen de gedachte dat de man die zijn en mijn naam onteerde, die eens mijn zoon was, ook eenmaal zich het hoofd mijner familie zou noemen en van het voorvaderlijk huis bezit nemen, heeft mij mezelf doen vastklampen aan het leven. Mijn zoon een lafaard Gevlucht voor den vijand Mijn God, wat heb ik gedaan om dit te verdienen Hij was geen lafaard, viel ik hem harts tochtelijk in de rede. Rupert heeft gelogen Ik weet dat hij gelogen heeft, en dat hij een meineed zwoer uit jalouzie John Hil ton heeft mij alles bekend. Sir Francis schudde verdrietig het hoofd. Het woord van een dienaar die zonder getuigschrift ontslagen werd, is van zeer weinig waarde, vooral waar de beschul diging tegen zijn vroegeren meester ge richt is, zeide hij. Neen Hugh, m'n jongen, als je zoo oud waart als ik en daarbij sol daat geweest waart, dan zoudt ge weten dat een krijgsraad nimmer het schuldig uitspreekt zonder overtuigende bewijzen". Generaal Luxton heeft mij bezocht toen hij in Engejand terugkeerde en van hem hoorde ik de niet te betwijfelen waarheid. Ik zweeg. Men had evengoed tot een Sphinx kunnen spreken als tot dezen koel- hardnekkigen, ouden soldaat. Ik ben hier gekomen om je een aanbod te doen, Hugh, ging hij even later met geheel veranderde stem voort, of liever over de Nederlandsch gemeente Yhorst bij de Wijk, sloeg de bliksem op de hoeve van den landbouwer Geert-Prins en stich- te brand. Al de gebouwen werden ten gronde vernield. De knecht H. Huls, 20 jaar oud, vond den dood in de vlammen. Buiten heel den inboedel en de oogst, zijn ook nog drie koeien, een paard en een varken in den brand gebleven". Bij de Lucerapoorl te Rome, heeft men de lijken ontdekt van twee fascisten. De eene in uniform, hield nog een revol ver in de vuist gekneld de tweede, in burger, had een mes in de hand. De zon derlingste geruchten doen de ronde over den geheimzinnigendood der twee jonge lingen. Het aftreden Van de Vyvere. De Antwerpsche redacteur van de "Maasbode,, schrijft het vólgende aan zijn blad Het bericht, dat de minister van econo mische zaken, Van de Vyvere, in den loop dezer maand zijn ontslag zal indienen, moge voor velen een verassing gebracht hebben, voor degenen, die wel eens in aanraking komen met de naaste omgeving van den minister, vormde de tijding de bevestiging van hetgeen reeds lang werd verwacht. Sinds België aan zijn bezuinigingspoli- tiek begon, werd minister Van de Vyvere's departement voor een groot gedeelte vleugellam geslagen door de schrapping van de posten voor oorlogsschadevergoe ding. Deze ingrijpende daad, maar vooral de omstandigheid, dat zij geschiedde door eigenhandig optreden van den pre mier zonder voorkennis van den be trokken minister zal wel een der rede nen zijn, waarom de heer Van de Vyvere niet langer deze portefeuille wil dragen. Doch er zijn nog andere oorzaken, en de voornaamste is ongetwijfeld de toe stand van de partij welke hij in het kabi net vertegenwoordigt. Zooals men weet, duurt de jammerlijke verdeeldheid in de Katholieke partij en ook in de Vlaamsche Katholieke groep, waarvan de heer Van de Vyvere wel eens de vertegenwoordiger genoemd wordt, nog altijd voort. Wel werden zijdelings pogingen gedaan tot toenadering, maar resultaten leverden deze tot nu toe nog niet op. Zijn wij goed ingelicht, dan wenscht minister Van de Vyvere geheel vrij te staan om met alle kracht te kunnen wer ken aan de grootsche taak herstel der eenheid in de katholieke partij. Dit moet voorzeker van harte toege juicht worden, maar van den anderen kant zal men het ongetwijfeld betreuren, dat België in de moeilijke dagen, welke het thans doormaakt, de machtige medewer king mist van een man, die, al werd zij niet altijd gewaardeerd ontegenzeg gelijk een der knapste en krachtigste staatslieden is van België. Ook voor de Nederlandsch-Belglsche betrekkingen is het heengaan van dezen minister te betreuren. Hij is een goed vriend van Nederland en was er steeds op uit alle pogingen te steunen, welke ge richt waren op de verbetering der relaties. Het Katholiek blad van Charleroi Le Rappel teekent het volgende aan bij het aftreden van Minister Van de Vyvere Na aan het land al de diensten bewezen te hebben welke Hij op den post van CEco- ik wilde je een verzoek doen, en ik smeek je, te willen bedenken dat het er een is waarvan de inwilling een ouden man zeer na aan het hart ligt. Ik ben kinderloos en eenzaam, en mijn hart verlangt er naar, eens iets anders dan meisjes-gezichten om mij heen te zien. Kom en blijf bij mij als mijn kleinzoon Laat het onderwerp waaromtrent wij het toch nooit eens kun nen worden, voor altijd tusschen ons be graven zijn 1 Waarom zou je heengaan en een doel najagen dat je toch nooit zult kunnen berèiken Devereux Court is je ouderlijk huis blijf hier, en leef onder mijn dak 1 Ik stond op en zag hem aan. Hij sprak in vollen ernst, wat ik duidelijk zien kon aan het beven van zijne blanke hand die op den schoorsteenmantel rustte, en aan den gretigen blik waarmede hij op mijn gelaat zocht naar het antwoord op zijn vraag. Wat hij daar echter las kon voor hem niet bemoedigend zijn, want ik wei felde geen oogenblik. Sir Francis, vroeg ik op vasten toon, schend ooit een Devereux zijn eed of verzaakt hij zijn plicht Nooitklonk het antwoord, kort bijna snijdend. Welnu, ik ook wil het niet doen, ant woordde ikmijn plicht kan mij nooit toestaan, mijn vader te verloochenen, mijn vader, in wiens onschuld ik onwankelbaar geloof. Als ik deed wat u mij vraagt, dan zou ik mijn eed schenden, Sir Francis. Ik nomische Zaken bewijzen kon, zal M. Van de Vyver zich met meer inspanning kun nen toewijden aan den bijval van de Ka tholieke partij in den aanstaanden kiesstrijd. Op deze wijze zal hij nog heel het land kunnen dienen, vermits het belang van het land ii\ ons parlementair regiem zonder speelruimte gedekt wordt door het belang zelf van de eenige partij van orde, de Rechterzijde. Maar onder de algemeene inzinking van de waarden na den oorlog, heeft de Ka tholieke partij zoowel als de andere gele den. Zeker, zij beschikt nog over uitste kende geesten en bereidwillige mannen. Dat volstaat jammer niet om leiders te maken. Wij hebben geen leider. M. Van de Vyvere zou dat kunnen wor den. Ongetwijfeld zijn daartoe noodig behalve de gelegenheid, wat behendigheid en de overtuiging, dat men een leider hebben moet. De afschaffing van het departement van Economische Zaken. Wij lezen in de Standaard Een Brusselsch blad dringt er op aan dat het Ministerie van Economische Zaken zou worden afgeschaft, bij gelegenheid van het heengaan van M. Van de Vyvere. De verschillende diensten van dit mi nisterie kunnen op dit oogenblik nog niet bij andere departementen worden ge voegd. Ware dit nog zoo, dan zou het ontslag van M. Van de Vyvere wel aanleiding kunnen zijn, ten minste tot een gedeelte lijke minister-crisis. Wij meenen dat de katholieke partij moeilijk er mede genoe gen zou nemen, dat haar aandeel in de Regeering, dat reeds op zijn minimum werd teruggebracht bij*de laatste Regee- ringscrisis, nu nog zou worden ingekrom pen. Hetzelfde geldt voor de vertegenwoor diging van de katholieke Vlamingen. Het ontslag van M. Van de Vyvere dreigt dus politieke verwikkelingen in het leven te roepen, indien men aan hooger- hand beslist dat het Departement van Economische Zaken ophoudt te bestaan. Italië. Een Italiaansch blad kon digt aan men moet het daarom zoo licht niet gelooven dat Mussolini een eereplaats in de Loge heeft aanveerd. Zou Mussolini, evenals Janus (bij de Romeinen de oorlogsgod), twee gezichten hebben? Wie zal die vraag kunnen beant woorden Immers, Mussolini is tot hier toe een ondoorgrondelijk mensch en waar hij aan den eenen kant veel goeds verwe zenlijkt slaat hij aan den anderen kant weer den verkeerden toon aan. Politiek leidt in veel gevallen tot konkelfoes, dan vooral als het er om gaat een machtige der aarde te worden. De H. Stoel. De Paus heeft ge wichtige voetstappen doen aanwenden met betrekking tot den wereldvrede bij al de regeeringen die op het kongres van Amsterdam tegenwoordig waren. Mochten ze maar luisteren naar den H. Vader, de vrede zou niet lang uitblijven Servië. Samenzwering tegen den koning. Te Belgrado is eene uitge breide samenzwering tegen den koning vair Servië ontdekt geworden. De koning ben u zeer genegen, en ik heb Devereux Court lief, maar wat u vraagt, moet ik ab soluut en onvoorwaardelijk weigeren Hij ging naar het venster, en stond daar een oogenblik, starend in de donkere boomenmassa van het park, de handen op den rug. Toen wendde hij zich plotseling weder om en begon zijn handschoenen aan te trekken, Hij beheerschte zich op zijn gewone stijve, soldaatachtige wijze, maar ik zag dat hij gekrenkt en diep te leurgesteld was. Ik kan niet meer zeggen dan ik gedaan heb, zeide hij op kalmen toon. Vaarwel, Hugh doe mijn groeten aan uw zuster. Ik vergezelde hem tot aan de deur en zag hem na toen hij door het park schreed, het hoofd meer gebogen dan anders, en met langzamen, vermoeiden tred. Kon ik toch slagen in mijn pogen om hem den zoon die hij liefhad, terug te brengen Wat zou ik er niet voor hebben willen geven om dat doel te bereiken HOOFDSTUK XXVIfL VAARWEL, DEVEREUX Holdern dineerde dien avend bij ons toen Marian ons alleen gelaten had en kleine, blauwe rookwolkjes zachtjes om hoog krulden, zeide hij plotseling ik zou gaarne willen dat ge mij Marian reeds nu wildet afstaan. Waarom zouden we niet trouwen voor uw vertrek Ik maakte weinig bezwaar, want het paste goed bij mijn plannen. Marian meen en de minister Pachitch moesten moord worden op bevel van de Russisi bolchevisten. Rusland. 't Schijnt dat de oq mislukt is in het bloedig Sovietland. Intusschen besteden de bolchevisten hun krachten aan het inrichten van leger dat zij het sterkste willen van geh de wereld. Docht 't schijnt dat het Ieelijk begint spoken in 't roode nest en dat de kon nisten en alle soorten van andere is strijden om het schoteltje te bemachtig De laatste berichten meldendat m dan zes millioen Russen door den hong snood zouden gekweld zijn, door roekeloozen graanuitvoer. Tyrol. Twee jonge lieden, Ve noci en Gherzijiaddenondanks het sle weder, de beklimming aangevangen den Rosaberg, in Tyrol. In de afdal gleed Veronoci uit en stortte in den grond, terwijl Gherzi aan de koord b! hangen en aldus bovenden afgrond zwe de. Gedurende vier uren bleef hij in d gevaarlijken toestand, toen er hulp daagde en hij kon verlost worden. Veroi ci was op den slag dood. Diefstal van 300.000 fr. te Brussel Een diefstal van 300.000 fr. werd V dag namiddag te Brussel gepleegd inb ongewone omstandigheden De genaamde Victor Lambrechts, gei omhaler, in dienst eenerfiinantieele insl ling, Koningstraat, en woonachtig Kol niënstraat, kwam rond 1 1/2 ure langs Treurenberg. Alopeens viel de man e bezwijming. Onder den arm had hij e« sacoche, waarin eene som stak 300.000 frbestemd voor de Nation Bank. De sacoche viel nevens den onj lukkige. Onmiddelijk waren verscheidene p sonen ter plaatse samengeschoold em men een zieke op, ten einde hem noodige zorgen te doen toedienen. I van die personen wist zijn hulpvaardigfK te misbruiken om zich de sacoche toe eigenen. Eens in het bezit van den bi maakte hij zich snel uit de voeten. Men heeft slechts een onduidelijke p soonsbeschrijving van den dief, die ieve door de politie opgespoord wordt. I parket werd verwittigd en men hoopt de rekel niet lang op vrije voeten loopen. Merkwaardige genezing te Lourdes. Zelden waren er zooveel bedevaarders Lourders als Dinsdag van de verlede week, o. a900 onderwijzers en onderw zeressen uit Engeland. Onder de aangekomen zieken, was 7-jarig Fransch juffertje Lucie Meunii uit Louchans. Het meisje was sedert N vember 1923 door de geneesheeren i reddeloos beschouwd. Ze kon geen si verzetten, geen lidmaat verroeren, i als ineengegroeid, en geen enkele spi kon nog bewegen. Onlangs nog had n haar met de X-stralen onderzocht gevolg was dat dokter Delore, hoogle raar te Lyon, verklaarde dat de ruggra aangetast was en dientengevolge al gewrichten verlamd waren. Sedert zevi maanden lag de ongelukkige volkom beweegloos te bed men moest haar m de uiterste voorzichtigheid behandelt daar de minste aanraking baar onuitspi kelijke pijnen berokkende. Bij de aankomst te Lourdes liet mi W de in 't eerst dat een maand te kort va maar weldra was zij het geheel met o eens, en met de noodige toebereidseli werd terstond een aanvang gemaakt. E kleermaakster deed weldra haar intre bij ons, en met het rustige leven in o landhuisje was het gedaan 1 Zelfs in p studeerkamer was ik niet veilig, wantdi wijls kwam Marian binnen huppelen, ha mond vol spelden en heur haar in wane de, om mijn meening te vragen over plooien van een japon, of om verlegen informeeren of ik dacht dat Charles voo keur voor dit of voor dat zou hebbel Door het een en ander waren de laats) weken in het landhuis ver van rustig. Olive kwam dikwijls en nam gretig dt aan de ernstige beraadslagingen. Ikz haar echter slechts nu en dan een ooge blik, want er waren vele zaken op landgoed die juist toen mijn volle aandac eischten omdat ik zoo spoedig vertrekk ln moest. Meestal was ik dan ook uit lang na ons gewone etensuur. Eéns kwam Maud, maar ik zag haar nil en daar was ik blij om. Als het m geweest was, zou ik hebben willen vf trekken zonder nog een woord met hf te wisselen maar dat zou anders gaan Op den morgen voor het hu wel zadelde ikzelf den Zwarten Prins, en If de hem naar buiten voor een laatste! ons afscheid. (Wordt vervolgd)- df

De Denderbode | 1924 | | pagina 2