Valsch Getuigenis Per Vliegmachien dan'goud en edelgesteente. Wie deze wijsheid niet bezit, is een dwaas, al is hij dan nog zoo geleerd. Zonder godsdienst is waarlijk niemand wijs. Tonnen bier uitvoeren op een hoogdag Zie dat is toch heel en gansch misplaatst, ja effenaf leelijk. Dat werk zagen wij gebeuren op Onze- Lieve-Vrouw Hemelvaart.... Zondagwerk verrijkt niet zegt het spreekwoord, en 't is zóó. Maar hij, die door zijn zondagwerk het volk verergert, 't is te zeggen, die in 't publiek slafelijk werk verricht, zal aan God een bijzonder strenge rekening te geven heb ben. Dikwijls zijn ontheiligers 'van den Zondag zienlijk gestraft geworden. Welgoede menschen die het geluk geniet geene betrekkingen te willen met degene die op de eene of andere wijze tegen het goed zijn, 't is te zeggen tegen God of Dezes Heilige Kerk, ergert u niet aan den voorspoed der goddeloozen* benijdt het geluk niet van hen die ongerechtigheid bedrijven de profeet David zegt immers in den 36sten Spalm "Vergram u niet over de boos doeners, en benijd hen niet die ongerech tigheid bedrijven, want schielijk als het gras zullen zij verdorren, en spoedig als moeskruid, verwelken. En verder zegt hij nog "Verlustig u in den heer,,, ('t is te zeggen heb lust in den dienst des Hee- ren) "en Hij zal u geven wat uw hert ver langt. Het weinige dat de rechtvaardige be zit, is beter dan de groote schatten der goddeloozenwant de arm der godde- loozen wordt verbrokenmaar de Heer ondersteunt de gerechtigen. Eerst gedaan en dan gedacht Heeft er menig in 't verdriet gebracht. Waarom zijn er zooveel slechte kinderen Omdat zij naar geen goede scholen wor- [den gezonden. Omdat ze niet genoeg bewaakt worden. Omdat ze veel te veel geld op zak krijgen. Omdat ze veel te veel van snoepen en [cinema houden. Omdat de ouders veel te veel toegeven. Omdat de ouders zelf het slechte voor- [beeld geven. Gelijk de ouden zongen Zoo piepen de jongen. Daar is geen vrijheid zonder reclitveerdigheid, en geen rechtveerdigheid zonder de vreeze Gods en de liefde van Diens heilige wet, samen met de liefde van onzen naaste als ons zeiven om God. Oordeel nooit naar den haat, of de liefde, die gij iemand toedraagt. Wees onpartijdig. Ik heb mijn grootvader dikwijls de volgende rijmkens hooren afkeuren 't Is al goed Wat hij doet Dien men bemint 't Is al kwaad Dien men haat Wat hij verzint Het is met oprechte en gewettigde fier heid dat we, Vlamingen, mogen herden ken, hoe oppassend en voorbeeldig onze Vlaamsche werklieden te allen tijde de Heilige Mis hoorden des Zondags. De gierigheid is het laatste hemde dat wij dragen en dat niet dan door de dood uitgetrokken 45' Vervolg. Een vrouw heeft mij eens gezegd dat zij zich altijd geneigd voelde om bij een huwelijk te schreien en te lachen bij een begrafenis. Ik kan mij dat voorstellen. Er is in een huwelijk altijd iets buitengewoon ofschoon wellicht verborgen, aandoen lijks, terwijl bij een begrafenis tranen zóó natuurlijk zijn, dat zij somtijds weigeren te komen, ik ben er zeker van dat de tra nen in Sir Francisj oogen dreigden te ko men toen hij buiten de kerk ons de hand schudde en gelukwenschte. Wellicht wa ren ze ook bij mij niet zoo ver weg. Er waren geschenken van bijna ieder een op het kasteel, en een gesloten enve loppe van Sir Francis die toen ze geopend werd, een chèque van duizend pond ster ling bleek te bevatten, ik had het jonge paar aangeboden, de helft van mijn inko men aan Marian af te staan, maar Holdern had dit standvastig geweigerd. Zij hadden nu heel wat meer geld dan zij in hun rus tig landhuisje konden verteren en toen ik dan ook bemerkte dat het Holdern ernst was met zijn weigering, had ik toegege ven Geld zou mij ongetwijfeld van nut, zelfs noodzakelijk zijn bij de uitvoering van mijn plannen. Nog één dag restte mij op Devereux, en die was droevig voor mij. Den geheelen wordt. En doe toch nooit dat hemde niet aan, zei Liefken Frot, dat ware een zot tigheid. 't Is waar 'k heb dat gelezen in Oxenstirn "Quelle insigne folie de se donner Tant de peine a biens amasser, Puis mourire, et puis tout laisser Op Havana, werd er eene kiesverga dering gehouden, welke aanleiding gege ven heeft tot zeer erge wanordelijkheden. Er werd verwoedt gevochten met revol vers en dolken. De policie onmachtig om de vechters te scheiden, moest de hulp in roepen van de troepen die een einde kon den stellen aan de ergerlijke tooneelen. De conferentie van Londen is ten einde, de Duitschers hebben het protokool geteekend. Een telegram uit Budapest, meldt dat een der moordenaars van wijlen M. Etz- burge'r, zekere Schultze, in Hongarië werd aangehouden. In den loop van eene betooging te Amdurnam, (Egypte), werd de bereden politie, die de menigte uiteendreef, met steenen bestookt. Drie aanhoudingen wer den gedaan. Een Grieksch handelaar werd gesteenigd. In de statie van Courceiles-Motte (Henegouw) is Woensdag een Holland- sche trein binnengestoomd samengesteld uit twee-en-veertig wagons, allen met duiven geladen. De 25,000 duiven werden kort nadien gelost. Het lijk van Matteoti is ontdekt tus- schen Sorofano en Castelunuovo de Porto op ongeveer 22 kilometers van Rome. De weduwe van Matteoti heeft zich naar het kerkhof van Rians begeven. Zij heeft het lijk van haren man herkend. De stad Varnas (Bulgarië) is in op schudding gebracht door eene verschrik kelijke ontploffing. Eene groote hoeveel heid Engelsche munitie, die tijdens den oorlog in de haven geworpen was, is ontploft. Er zijn verscheidene gekwetsten. Een onderzoek is geopend. Een oorlogsvrijwilliger, de soldaat' E. Vriens, die reeds 5 jaar dienst telde en ingelijfd was bij 't bezettingsleger te Aken, was gelast een paard naar den veearts te leiden. Onderweg weigerde het paard nog voort te gaan, tot het opeens op de vlucht sloeg. Vriens kreeg een hoefslag in volle borst en stuikte ten gronde. De ongeluk kige bezweek een half uur later. Generaal von Duimling, die te Ber lijn in eene vergadering het woord voer de, verklaarde dat hij geen uitstaans meer wilde hebben met het keizershuis en hij zich aansluit bij de republiek. Die verklaring heeft een geweldig pro test doen opgaan onder de gewezen krijgsmakkers van den generaal. De zoon van een Franschen generaal was met zijne moeder op wandel op den dijk eener rivier. De jongeling misstapte, verloor het evenwicht en plofte in eene diepte van honderd meters. Eenige perso nen snelden ter hulp doch konden slechts het verminkte lijk van het slachtoffer op halen. Ten gevolge van eemdijkbreuk, aan het groot kanaal, in West-Shautaung, zijn honderd en vijftig dorpen overstroomt. Eene Amerikaansche die te Etreta (Frankrijk), in zee bij lage tij een bad nam, is er alhoewel eene goede zwemster zijn de, Maandag middag verdronken, ondanks de krachtinspanning der redders. Demoe morgen was ik bezig met het overdragen der administratie aan den notaris, en des namiddags maakte ik het laatste gedeelte van mijn bagage gereed. In den avond, na het diner, schreef ik een briefje aan Sir Francis om hem vaarwel te zeggen. Hij zou wel begrijpen, schreef ik, waarom ik hem niet persoonlijk kwam vaarwel zeg gen. Een eed was iets wat men nooit mocht schenden, en ik had gezworen dat ik niet meer den drempel van Devereux Court overschrijden zou indien mijn vader niet mij vergezelde. Ik was derhalve ge dwongen om hem te schrijven ik deed echter mijn best, den brief zoo dankbaar en hartelijk mogelijk te maken, en binnen een uur kwam er antwoord van hem, kort en ongedwongen. Vaarwel, Hugh m'n jongen, God zegen je, waarheen je ook moogtgaan. Bedenk steeds, dat ofschoon je jezelf Hugh Ar- buthnot noemt, je toch altijd een Deve reux blijft, en dit huis het uwe zal zijn op welk oogenblik geshet als zoodanig zult verkiezen. Steeds de uwe Francis Devereux. Dóór vele landen en vele jaren lang droeg ik dat halve velletje papier met de forsche letters bij mij, en thans, geel van ouderdom, berust het nog altijd in het ge heime vakje van mijn schrijfbureau. Ik zond geen vaarwel aan Maud het kwam mij voor, dat het beter was, dit niet te doen. Mijn Maud kon zij nooit zijn, of schoon haar plaats in mijn hart nooit door der en de zuster van het slachtoffer zagen het ongeluk gebeuren. In Afghanistan is een oproer uitge broken. Berichten uit Tashkem melden, dat Kaboel ingesloten is door opstande lingen en dat de regeering en het leger al hunne verbindingen afgesneden zijn. Een echte reuzin, zoo mag het meisje Hortense Delolos, van de voorstad la Destrousse,te Marseille, genoemd worden. Zij is 1 meter 64 groot en weegt 72 kilos, terwijl zij slechts 11 jaar oud is en dit jaar hare plechtige communie deed. Eene Engelsche visscherssloep, die op ongeveer 150 kilometers van de Tyne stroom lag, heeft daar een walvisch van 500 kilos gevangen. Het monster werd aan boord gehaald en aan stukken gesne den. De visschers trokken er twee vaten olie uit. Zes menschen, onder wie vijf kinde ren, zijn bij een ongeval zwaar gewond. Dertig personen waren zonder verlof te hebben gekregen, bezig met het afbreken van de bouwvalligeklokketorens, wanneer op eens de steenen massa instortte. Vier en twintig menschen konden zich tijdig in veiligheid brengen. De weduwe Pied, bareelwachtster te Aressy, tegen Pau (Frankrijk), wilde eene koe wegjagen, welke aan het grazen was langs de spoorlijn. Zij zag een lokomotief niet aankomen, werd er door gevat en tegen de riggels geslingerd, waar zij, met gebroken schedel werd opgenomen. Een bankier uit Chicago, welke naar Kaïro reisde, meldt dat een groep oud heidkenners, na langdurige opzoekingen met het goedvinden der Egyptische re geering, drie grafsteden heeft ontdekt, welke een duizendtal jaren ouder zijn dan het beroemde graf van Tutankhamen, Een reizigerstrein is op een koopwa- rentrein gebotst, tegen de statie van Lis sabon, met zulk een geweld, dat verschei dene wagons verbrijzeld werden. Zes lijken werden reeds van onder de puinen gehaald, alsook een veertigtal ge kwetsten. Terwijl wij hier haast bevriezen van koude, klaagt men in New-York over de zomerhitte, die er zoo geweldig is, dat de menschen 's nachts in open lucht sla pen. De parken, de stoepen, de wandel wegen en de terrassen zijn in slaapkamers veranderd. De huidige temperatuur is een van de hoogste, welke men te New-York ooit heeft waargenomen. Overdag is de hitte ondragelijk Talrijke personen zijn door zo icsteken getroffen. D 1 ig'e Lonise Rossignol, hoe vemeid, en de 15jarige Albert Chinon, van Bourg-S4-Andéal (Frankrijk), wilden trou wen, maar de vader van den knaap ver zette er zich tegen, omdat hij het koppel te jong vond. Het meisje was er 't hart van in en be sloot zich te wreken. Zij legde zich in den eigendom harer meesters op loer met een revolver en als vader Chinon in haar be reik kwam, joeg zij hem een kogel in het hoofd. De ongelukkige, vader van vijf kinderen, plofte dood ten gronde. De jeugdige moordenares legde niet het minste spijt aan den dag. Een voorbeeld van een machinist Wij lezen in De Grondwetvan Roosendael De sneltrein Amsterdam-Parijs, die van hier ten ongeveer 11 ure, naar Antwerpen vertrekt, en dit traject zonder stoppen af legt, bleef tusschen Esschen en Antwer- een andere zou worden ingenomen. Mij zou zij spoedig genoeg vergeten ik was niet ijdel genoeg om ook maar één oogen blik anders te denken. Den vorigen dag nog had ik haar gezien met dien nietsnut- ter, lord Annerley. Zij mocht hem hebben als ze wilde, hem of 'n ander laat zij flirten met hem, hem betooveren door de schoonheid van haarsprookjesachtig mooi gelaat en den blik van haar diep-blauwe oogen. Laat zij flirten met hem om hem daarna van zich af te stooten zooals zij het mij wellicht gedaan zou hebben Wat maakten mij alle vrouwen der wereld Een weinig filosofie zou tegen hen allen kunnen opwegen. Maar op vier en twintigjarigen leeftijd zijn slechts zeer weinig menschen fiilosofisch HOOFDSTUK XXIX. VERLEIDING. Reeds vroeg in den morgen van den volgenden dag besteeg ik voorde laatste maal het rijtuig dat in het koetshuis steeds te mijner beschikking geweest was, en wij reden snel heen. Het waseen sombere, mistige morgep, en een waterig zonnetje scheen zwakjes van den zwaarbewolkten hemel. Het weer was troosteloos een lichte doordringende mist rees uit den grond op en verkilde de lucht. Mijn ge dachten waren evenwel niet bij het weder want ik nam een laatste, aarzelend af scheid van Devereux Court. Toen wij een hoek omsloegen en het kasteel eenige oogenblikken uit het oog verloren, bereik- pen, plotseling met een geweldigen ruk stilstaan, zoodat de reizigers door elkaar geschud werden. Men begrijpt wel, dat elkeen verbaasd en verschrokken, naar de oorzaak van dezen plotselingen stilstand vroeg. Wat was het geval De machinist had plotseling op de lijn, nog slechts op korten afstand van zijne machine, een klein kindje bemerkt, dat midden tusschen de rails stond. Met buitengewone tegen woordigheid van geest, haalde hij direct de remmen over en deed den trein oogen- blikkelijk stoppen, die slechts op enkele stappen afstands van het kindje bleef staan. Dit, een klein peuterke, met blond krullekopje, stond met een paar groote kijkers naar dat groote gevaarte voor hem te staren. De machinist sprong van zijne machine en pakte het kindje, dat eerst nog wat bleef staan, op. Na een klein tijd je, kwam tenslotte de vader van het kind je opdagen, die zijn kleintje zocht. De moeder was afwezig. Het is uitsluitend aan de groote oplet tendheid van den machinist, wiens naam wij niet konden achterhalen, te danken, dat het kindje niet vermorzeld is gewor den onder den zwaren trein. Wie het dan ook geweest zij, hij heeft in ieder geval een pluim verdient. Trekking der Verwoeste Gewesten. Woensdag morgend heeft in de Natio nale Bank, de 15e trekking plaats gehad van de leenjng van 1923 der Verwoeste Gewesten. Twee loten van 100,000 fr. Serie 236,289 nr 3 Serie 340,910 nr 1 Drie loten van 50,000 fr. Serie 55,690 nr 5 I Serie 140,351 nr 2 Serie 289,242 nr 2. Vijftien loten van 10,000 fr. S 20,584 nr 4 S. 24,274 nr 4 S. 65,798 nr 3 S. 96,593 nr 2 S. 101,316 nr 5 S. 112,762 nr 5 S. 133,144 nr 3 j S. 135,203 nr 1 S. 138,181 nr 3 S. 148,350 nr 4 S. 230,695 nr 1 S. 260,871 nr 5 S. 271,489 nr 2 S. 317,795 nr 1 S. 331,975 nr 4. De andere nummers van de vorige se ries zijn uitkeerbaar met 550 fr. Een kind door apen opgevoed. Eens gingen eenige kafferkinderen de bergen in buiten het dorp, om konijntjes te vangen. Toen zij 's avonds weer 't huis kwamen, bemerkten zij, dat een kind niet mee teruggekeerd was. Moe geworden, had het zich neergelegd en was ingeslapen. De menschen trokken er op uit om het verloren kind te zoeken maar ze vonden het noch in de dalen, noch boven op de bergen. Alen zocht zelfs verscheidene dagen achtereen doch geen enkel spoor van den klefne was ie ont dekken. Wat was er van hem geworden In de bergen woonden in een rotsspe lonk veel groote apen, die men bavianen noemt. Dezen hadden den knaap gevonden en meegenomen. Toen de menschen naar hem zochten, waren de apen dieper met hem de bergen in gevlucht. Een jaar verliep. Toen kwam op zeke ren dag een jager in de nabijheid van die spelonk en bemerkte naast de sporen der apen ook die van een kind. Hij meldde hét de lieden van het dorp, die aanstonds weer op zoek gingen. En zij vonden den knaap midden tus schen een hoop bavianen zitten., Toen de apen de menschen zagen komen, liepen ze te juist een sterkere zonnestraal dan die welke tot op het oogenblik de zware wol ken hadden vermogen te doordringen, zijn vensters en veranderde als bij toover- slag hetgeheele aanzien. Duizenden licht straaltjes schenen mij toe te lachen van den imposanten gevel en de dreigende torens, en dit scheen nog versterkt te worden door het contrast met de donkere boomen in het rond. Ik was jong en voor alles in de natuur ontvankelijk, en vooral was ik dit in de gegeven omstandigheden, nu het hart mij zoo zwaar was door het afscheid. Als bij ingeving stond ik plotse ling op en wuifde met mijn hoed een laatst vaarwel. Toen zette ik mij weer neder en zag niet meer om, uit vrees dat ik het licht weder uit de als met diamanten om geven vensters zou zien weggestorven zijn, en de donkerte der dreigende wolken daarvoor in de plaats gekomen. Het was misschien overdreven van mij, maar ik wilde in mijn hart de herinnering meene men aan Devereux Court zooals ik het een oogenblik geleden gezien had, dé somber heid van den grijzen gevel verhelderd en de vensters vroolijk flikkerend in dien en kelen zonnestraal En daarom keek ik niet om, ook niet toen John op den laatsten heuvel den loop van het paard inhield en met zijn zweep achter zich wijzend, op merkte, dat dit het laatste wel zou zijn, wat ik van het oude landgoed zien zou. Zes uren later was ik in Londen, zonder vrienden en ik zou bijna willen snel weg, maar den kleine namen ze met De menschen renden hen achterna, haal! den den aap in, die het kind droeg, et ontrukten hem den knaap. Eerst wilde dj3 kleine naar de apen terug, maar toen mei,c hem in 't dorp had teruggebracht, her,e kende hij zijn vroegere omgeving en ver telde, nu hoe het hem gegaan was. Dt apen hadden hem nooit kwaad gedaan als hij moe was hadden ze hem gedragen en hem wortelen en gummi van boomen te eten gegeven. (Antonius' stem.) Te Londen volgde men na jaren zienswijze van den Paus. Rome, 18 Aug. De besluiten der Con^ ferentie van Londeh besprekend, vindt di Osservatore Romano er een zedelijlfo resultaat in dat al de natiën met een le vendige voldoening en met eene heropge- wekte hoop moeten begroeten, want men mag er het beste van verwachten. De r< Osservatore Romano meent dat he; c1 noodig is de gelukkige werking te doen uitkomen der natiën, die vooral eene bevredigings-zending hadden naast een moed, die soms tot de zelfverloochening werd gedreven van wege natiën die in de conferentie heel wat beslister belangen vertegenwoordigden. Het blad denkt ten slotte dat de bijval der Amerikaansche ;ij werkzaamheid aantoont dat de Vereenigdeel Staten niet vreemd mogen blijven aan de EuropeescHe zaken. De Osservatore Romano besluit met te zeggen, dat de woorden en de wenschen die de H. Vader met de helderheid eener voorzeggin| heeft uitgedrukt meer dan een jaar gele den, verwezenlijkt worden. Een bedelares met 3000 fr. op zak verongelukt. In de holte van den ophaalbak van een huis in de rue Lacretelle, te Parijs, heelt e men het lijk gevonden van eene oude be delares. Zij was vreeselijk gekwetst aan het hoofd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de vrouw Donderdag avond naar het nt vierde verdiep geslopen was om er, in de omheining van den ophaalbak, den nacht door te brengen. De vrouw moet in haren slaap in de holte gevallen zijn. Men vond in haar bezit eene som van 3,130 fr. en een geboorteakt op naam van Cathérine Candes, geboren den 22 Oktober 1846 te Prades. Het lijk werd naar het doodenhuis gevoerd. Het Canadeesche graan Van 1 October 1923 tot 1 Juli 1924 voer de Canada dagelijks gemiddeld uil 1,000,000 bushels tarwe, dat is ongeveer voldoende om in de behoeften van de bevolking der Britsche eilanden te voor-| zien. De totale verschepingen bedroegen in genoemd tijdperk 260,000,000 bushels. Dit is de grootste hoeveelheid tarwe die ooit door eenig spoorwegnet in zoo een kort tijdbestek is vervoerd. Dit rekord kon worden behaald omdat de vervoergemak- kelijkheden zoowel van Canada als van de Vereenigde Staten daartoe meewerk ten. In Mei bedroegen de Amerikaansche Lr uitvoeren 3,431,000 bushel's tegen de Ca nadeesche 41,000,000 bushels. Karakte ristiek is de groote uitvoer naar de Ver eenigde Staten geweest met het doel om n daar vermalen en van daar uitgevoerd te worden namelijk de helft van de 22,000,000 «n van uit Canada ingevoerde bushels. zeggen, zonder doel want nadat ik een korten maar smeekenden brief had ge schreven aan mijn vader en dien persoon lijk aan het bureau van The Catholic Times afgegeven, wist ik niet waarheen ik mij wenden of wat ik aanvangen zou. Londen boezemde mij afkeer in en deed ;a mij walgen bij iederen stap dien ik deed voelde ik in mij het verlangen naar een krachtigen, frisschen bries van de Yorks- hiresche heide, naar het zien van een landweg en een troepje goedhartige land lieden met hun blozende gezichten in- plaats van bekommerd uitziende mannen met bleeke gezichten en opgedirkte vrou wen, en de het gezicht vermoeiende rijen van groote gebouwen. Ik voelde mij ook !ls niet op mijn gemak en onrustig, want ter wijl er op het land nooit iets bijzonders |e i geweest scheen te zijn in mijn gestalte, hier stak ik toen ik langs het strand wan- delde, met hoofd en schouders boven bijna iedereen uit, en velén zagen mij verwoir cjerd aan en maakten elkaar lachend op merkingen, waarvan ik er sommige wel moest hooren. Eindelijk, wanhopig ge worden, kwam het in mij op dat mijn landelijke kleeding mij bepaald de op merkzaamheid der wandelaars deed trek ken ik trad daarom in Bondstreet een kleermakerswinkel binnen en verwisselde met een zucht mijn ruim jachtbuis, mijn |*v korte broek met lange kousen voor een* zwarte jas, donkergrijze pantalon en Imo gen hoed. (Wordt vervolgd). :ai

De Denderbode | 1924 | | pagina 2