r~ VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST College-pen regulier Academy-pen Van een Kruistochtertje Wonderbare genezingen ie tournes Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÈ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER 't Voorbeeld der Katholieke Menschen Vlaanderen I vutll 11 -IV Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 30 AUGUSTI 1924. Augusti of Oogstmaand. 31 Zondag. 12e Zondag na Sinxen. H. Raymundus Kloosterling, Belijder. H. Isabella, Maagd. September of Herfstmaand. 1 Maandag. H. ^Egidius (St Gilles), Hermijt, Belijder. H. Firminus, Bisschop, Belijder. 2 Dinsdag. H. Stephanus, Koning v. Hongarië, Belijder. Gelukzalige Margaretha van Leuven, Dienstmeid, Martelares. 3 Woensdag. H. Mansuetus, Bisschop, Belijder. H. Remaclus, Bisschop, Belijder. Donderdag. H. Rosalia, Maagd. H. Ida, Weduwe. 5 ie Vrijdag. H. Laurentius Justianus, le Patriark van Venetië. Gelukzalige Gentil, Missionaris, Martelaar. G Zaterdag. H. Onésiphore, Discipel van den H. Paulus. Zondag. 13e Zondag na Sinxen. H. Hildewardus van Dikelvenne, Bisschop, Belijder. H. Regina, Maagd, Martelares. Dat vlugge ding was heelemaal aan 't veranderen, sinds het kruistochterken geworden was, en alle dagen te Com munie ging. Maar veel last leed het soms. Op 'nen keer had de Juffrouw haar na de school onder de handen ge nomen-: "Flora,-,, zei. Juffrouw, "dat gebabbel moet er uitscheiden. Uw tongs ken is te lang. Ge moet er een stuksken afknippen. En dat doen voor Onzen Lieven Heer, dien ge alle dagen ont vangt. Hem morgen vroeg beloven, dat zwijgen zult in de klas om hem ple zier te doen. Verstaan Flora had geknikt, en dan met haar twee voorste vingerkens geknipt als met een schaar. De volgende dagen en we ken gingen haar oogskens wel dikwijls aan 't flikkeren en draaide ze haar kop- peken links en rechts naar de andere meiskens. Maar dan moest de Juffrouw :nkel met haar voorste vingeren knip pen als met een schaar, en dan klopte de kleine met haar hand tegen haar mond je, en keek naar 't kruis, daar, boven te gen den witten muur. Want zij wilde goed en heilig wor den voor Onzen Lieven Heer, een echt kruistochterken. Maar dien namiddag was het weer zóó droef thuis. De kinderen zaten rond de tafel, en Moeder was de boterhammen aan 't snij den, toen Vader binnenstrompelde. Hij zag weer rood als een hanekam, en met zijn waterachtige oogen keek hij dwaas; en hij kwam over de tafel hangen, dat de kinderen den jenever uit zijnen mond roken. Moeder zei niets, en ging voort met oterhammen te snijden maar een dik ke traan liep van haar kaak af en viel op het broodmes. En de kinderen zwe gen, aten stommelings en haastig, en iepen dan den hof in. En Flora bleef daar staan, achter den oogen palmstruik, en snikte, snikte, met den voorschot tegen haar gezichtje. Om Vader, en zijn ongelukkigen drank. In de week was de Onderpastoor in de school ge- eest, en had daar zoo schon verteld, ver Jesus-Christus. Dat hadden dje kin eren al dikwijls gehoord, maar nog ooit zóó schoon, meende Flora. Dat Onze Lieve Heer zijn eigen op het kruis ad laten nagelen, met dikke nagelen door zijn handen en zijn voeten. Zie, Zóó, en de Onderpastoor stak met zij- en wijsvinger in de palm van zijn hand. En Hij had dat verdragen, vrijwillig, en voor ons. Opdat de hemel zou open gaan en alle menschen daarin mogen, en eerst allemaal heel goed worden... En omdat Jesus-Christus dat verdragen had heeft God de Vader den hemel openge daan... Zoo'ii dingen als Jesus kunnen ook de kinderen doen, in 't klein. Als zij vrijwillig iets verdragen dat ze nochtans niet geerne verdragen, of iets laten dat ze geerne hebben, 'nen keer fruit laten liggen, en aan God zeggen Die ver sterving doe ik voor Vader en Moeder, of opdat die mensch of die mensch beter zou worden, dan zal God dat ook doen, precies gelijk voor Jesus... Al de kruis- tochters zullen nu en dan zulke verster vingen doen. Want zij moeten werken, om veel menschen goed te maken en naar den hemel te brengen... Daarom zijn zij kruistochters... Moeder kwam uit den hof uit met een groote schotel aardbeziën, en zette ze midden op de tafel. Roode, dikke, sappige aardbeziën, die omendom op de schotel hun malsche toten uitstaken. Het water kwam in de kinderen hun mondje, ze klopten met hun beenen tegen de stoelpooten, en zogen en smulden, dat hun kaken introk ken en zwollen. Flora babbelde al§ een ekster. Maar, Flora, zei Vader, eet gij geen aardbeziën Moogt ge ze niet meer. -'k Heb nu geen lust, zei de kleine. Maar de tranen schoten in haar oogen en door het nat heen, keek ze Vader in zijn gezicht. Hij stond op, pakte haar bij de hand en ging met haar buiten Wat betee- kent dat allemaal, kind?Zijtge koppig?,, Zij schuddekopte van neen. Wat dan Hemel, Vader, 'k zal 't u dan maar zeggen, 'k Heb aan Onzen Lieven Heer beloofd, dat ik geen aardbeziën meer zal eten, zoolang gij blijft drinken.. En later ook geen kersen meer... Als verwezen bleef hij staan, bezag de kleine, neep zijn vuisten dat de nagelen in 't vleesch gingen, beet op zijn tanden om niet aan 't snikken te gaan. Dan trok hij binnen, haalde Moeder, legde zijn handen op het koppeken van het kind. Marie, zei hij, dat kind is een engel. Ik wil geen duivel blijven. Van nu af is 't gedaan, voor goed Th. Van Tichelen. Katholieke menschen gij zoudt onze bevolking willen verbeterd zien Dat is wel, zeer wel Gij zoudt de katholieke geloofsleer de eenige ware leering, willen algemeen aangenomen en nageleefd zien Dat is wel, zeer wel Gij zoudt de heilige wetten der zede lijkheid en der eerbaarheid, zoo schan delijk overtreden op onze dagen, we derom zien in eere komen. Dat is wel, zeer wel En meer andere goede en voordeelige zaken zoudt gij willen, voor 't geen den volke goed is, voor 't tijdelijke en eeu wige welzijn van het volk. Weeral heel goed en prijzenswaardig Maar kunt gij die vurige wenschen in verwezenlijking brengen Voorzeker, gij kunt Ja, gij kunt en ziet hier op welke wijze Woorden wekkenvoorbeelden trek ken, zegt het spreekwoord. De menschen zien meer naar het ge drag der katholieken, dan ze luisteren naar de leering. De bekeering van de heidensche wereld is grootendeels te danken geweest aan het christelijk en moedig voorbeeld der eerste christenen. Iedereen is er mee 't akkoord, zelfs de andersdenkenden, dat de katholieke leering een verhevene en zeer nuttige leering is moesten nu al dezen die zich voor katholieken uitgeven hun leering op de letter toepassen en heiligen zijn, de wereld van nu zou spoedig heelemaal veranderd en katholiek worden. Daarom is de verplichting der katho lieken in de wereld zoo groot. Zij moe ten getuigenis afleggen door hun voor beeld van de waarheid en de heiligheid der leering die zij belijden. Mis hooren 's Zondags en zijn Credo opzeggen, dat is niet voldoende heel het leven, privaat en openbaar leven, moet een Credo zijn, dat allen zien en hooren in werkelijkheid. De katholieken moeten levende argumenten zijn ten voordeele van den godsdienst. Boeken van godsdienstleer en godsdienstverde diging zijn er genoeg geschreven, doch aan godsdienstig leven is er nog te kort. Katholieken, doet ten volle uwen plicht in alles. Uw voorbeeld zal het groote bewijs zijn voor al dezen die in oprechtheid de waarheid zoeken. Noodig is vooral het apostolaat van het goede voorbeeld. R. P. In Vlaanderen blinkt de hemel blauw Gelijk op alle stranden. In Vlaanderen straalt de morgendauw Gelijk in andere landen, De maan bij ons die scheen godin Naar 't beeld der zuivre maagden De moeder van de zoete min Wil 't Vlaamsche hart behagen. Refrein Mijn Vlaanderen spreekt een eigen taal God gaf elk land de zijne, En, laat ze rijk zijn, laat ze kaal Ze is Vlaamsch en is de mijne. Lijk elders riekt de roos hier goed Hier klinkt der vogelen talen, En Philomene zingt er zoet Al heet zij nachtegale. De jonge wietster galmt haar lied Van 's morgens vroeg aan 't polken En z'antwoordt dien ze niet en ziet De leeuwerik in de wolken. O Landeken ja zijt maar kleen Niet grooter zou ik u geren En 'k zie u en 't is er maar één En ik zie u toch zoo geren En nievers is geen ander land, Hoe vruchtbaar 't moge wezen, Kan Jezus in zijn blinkend hand Meer hemel bloemkens lezen, Guido Gezelle. Drie wonderbare genezingen werden te Lourdes aangeteekend door het Bureel der Bestatigingen. Mej. Helena Macagne, 21 jaar oud wonende te Muy, in het departement du Var, aangetast door dePottziekte, sedert twee jaren een plaasteren keurslijf dra gende en zich niet meer kunnende be wegen sedert veertien maand, werd plots genezen op den doortocht van het Allerheiligste langs de Esplanada. Mej. Madeleine Delaitre, wonende te Trouville-sur-Mer, aangetast door een ongeneesbare ziekte aan de wervelko-^ lom, kreeg plots de gezondheid terug bij een indompeling in de wateren van de wonderbare bron. Mej. Paula Parisot, wonende te Pavil- lon-sous-Bois (Seine), 24 jaar oud, stu dentin in de geneeskunde, was aange tast door teringachtige borstvliesontste king en reeds driemaal geopereerd. Toen zij in de bron werd gedompeld, gevoelde zij eerst haar pijnen plots ver dubbelen, en daarna was zij volkomen genezen. Deze genezing vooral heeft de aandacht der geneesheeren gewekt, want bij den ernstigen toestand van de zieke, die gedurig te bed moest blijven en zeer uitgeput was, voegde zich nog een ongeval tijdens de reis overkomen. Niet verre van Blois was mej. Parisot uit haar bed op den vloer van den wa gon gevallen en had aan den buik een wonde bekomen van 3 centimeters, langs waar men de ingewanden kon zien. Die wonde ook is onmiddellijk en spoorloos genezen. Mej. Parisot, die als studentin in de geneeskunde haar geval goed kon bepalen, werd ondervraagd door doktor Marchand, hoofd van het Bestatigingsbureel, in de tegenwoordig heid van Mgr. Chaptal, hulpbisschop van Parijs, van Mgr. Guillibert, Bis schop van Frejus, en en van meer dan dertig geneesheeren van alle gezindheid. Die drie wonderbare genezingen heb ben een groote voldoening verwekt on der de talrijke deelnemers der Fransche Nationale Bedevaart naar Lourdes. De katholieke school, alleen de katholieke school, die past voor christen kinderen. Een katholieke ouder vergete dat nooit De jeugd zij als een korenveld Verrukkelijk schoon voor de oogen, Dat joelt en woelt en bruist en zwelt, Door uchtenswind bewogen Staan eens die wilde velden kalm Bij schooven saamgebonden, Dan word'aan iedren gouden halm Een rijke vrucht bevonden De Genestet. Alleen de school, waar oprecht en onvervalscht de ware godsdienst woont en in eere troont, kan de jeugd brengen tot die volledige verstandelijke en zede lijke ontwikkelijk, die 't geluk schenkt aan de kinders en de zoetste voldoening aan de ouders. Bloei in uw vaders gaarde, Bloei aan uw moeders zij, Hun schoonste bloem op aarde, Gij knaapje van den Mei Een huishuur wat redelijker, wat minder hoog stellen voor een moeder die haren man verloor, zie dat is een daad, die alleszins passend heeten voor allen rijken mensch. Zulke daad gebeurde dezer dagen en voorze ker zal zij Gods zegen nedertrekken over den begoeden man, die ze pleegde. Aal moezen geven verarmt niet... O herin nerde men zich dikwijler die waarheid, 't ware 't geluk van vele rijke menschen, ja, zeg ik, hun geluk, terwijl ze 't nu nooit zien komen. Rijkdom, zonder goe de werken, geeft geen ware geluk. Al de eeuwen getuigen het luide, overluide. Baffe zei Boer Botsers, telkens als zijn koe wachter een of ander verkeerd deed, en iedermaal ontving de arme jongen een slag in zijn aangezicht, die hem de wang gloeiend maakte. En dan later was Boer Botsers verwonderd, omdat zijn koe wachter hem niet beminde 't Is pre cies hetzelfde geval met den slimmen Heer Herriot ten opzichte van den Elzas en Lotharingen. Om de menschen dier provinciën liefde voor Frankrijk in te boezemen, doet hij hun vervolgings- wetten en verbeurdverklaring van ker ken en kloosters naar het hoofd werpen Aaiwat verstandige staatsmannen kweekt de loge Als verworpelingen zoo worden in Frankrijk de katholieken behandeld. Waarbij komt dat Wel doodeenvoudig, omdat zij zich nooit tot een eendrachtige politieke partij hebben ingericht. God dank in België staan wij er beter voor. Ook heeft men ten onzent reeds te allen kante de kiezingen van het toekomende jaar in 't oog. Elkander pootjes geven, Dat ziet men de liberalen en de socia listen tegenwoordig aanhoudend doen. Zij droomen van niets anders meer dan van een gezamenlijk anti-katholiek be stuur des lands. Zij willen hun gods diensthaat koelen en ons dierbare België naar den afgrond leiden. Welaan alle christen menschen de oogen open en aan 't werk. 't Is te laat den put gevuld, Als 't kalf verdronken ligt spotte terecht Jantje Snaps als boer Jan zijn schoonste koe gestolen was. Heel Elsas en Lorreinen blijft voort in opschudding en gisting ter oorzake van de godsdienstvervolging, die de fameuze eerste minister van Frankrijk, Heer Herriot, tegen die pro vinciën heeft aangekondigd en heel de katholieke bevolking van Frankrijk trekt partij voor hen. Sedert drie volle maan den regent het protesten in geheel de streek en men vraagt zich af, of men te kiezen heeft tusschen vaderland en ge loof. De vurige framassonsloge en Her riot hadden zich aan zoo iets niet ver wacht en zitten nu kommervol de toe komst in te kijken... Wat zullen zij aan durven De zoete hoop dat de wereld door verdwaalde schapen tot de schaapskooi gaan terugkeeren, welt op in de harten van alle klaarziende katholieken, bij het aanschouwen van de bewegingen bij de Anglïkanen ontstaan zoowel in Amerika als in Engeland en van de pogingen in 't Oosten aangewend om de Oostersche afgescheurde kerk met de Westersche, de Roomsche kerk te vereenigen. Alom wordt er gestreefd en gewerkt om de verdoolde volkeren terug te brengen tot de katholieke kerk, die de eenige bewaarster is van den grooten schat der goddelijke Veropen baring. 't Is 10 jaren geleden dat de Duitschers zoo duivelsch huis hielden in Leuven, waar zij 116 men schen doodschoten of lieten verbranden, 1100 huizen neerbrandden en ruim 600 menschen wegvoerden.,, 't Is droevig om er aan te denken... De Guido-Gezelle gedenkdag te Brugge is iets prachtigs geweest. Hij heeft bewezen, dat de geest van den machtigen priester-dichter onze opko mende jeugd al meer en meer bezielt. God dank

De Denderbode | 1924 | | pagina 1