JÉËÉÉP uitTSTstedI Valsch Getuigenis Mevrouw Achille Eeman, Per Vliegmachien Land en Tuinbouw men zorgen voor de reinheid de vuile, rottende waters trachten te vermijden, de zieke dieren verwijderen, het hok kuischen en ontsmetten en dit zelfs toe passen op het beloop, rondom het hok. Men weet dat de hoenders, zooals meestal het gevogelte, onderworpen zijn aan allerlei ziekten en plagen en dat een zieke hen dikwijls een verloren hen is. Bijgevolg mag men niets verwaarloozen om het gevaar te vermijden. Ziehier hoe we gewoonlijk te werk gaan, en onze doenwijze gaf ons, tot hiertoe, de beste uitslagen. Alle maanden of alle zes we ken het hok kuischen. Na het kuischen fijne, ongebluschte kalk strooien, daarna wat besproeien met créoline water. Ein delijk vijf of zesmaal 's jaars, bijzonder binst den zomer, eens duchtig solfer branden in het hok. Over de ziekten en plagen waaraan de hoenders onderhevig zijn komen we verder terug. Ten tweede. Men zal de hennen niet te oud laten worden. Veredelde legras sen, zooals de Leghorn en de Wyan dotte, houde men liefst maar twee jaar. Anderen rassen, zooals de Minorcas, mag men drie jaar houden, doch meer niet. Men weet dat 't gebruik van ringen een eenvoudig en gemakkelijk middel is, om den ouderdom der hennen te kennen. Ten derde. De voeding, Een doelma tige voeding toedienen is natuurlijk eene zaak van groot belang, bijzonder daar waar men vele hennen bezit of maar over weinig beloop beschikt. De voedings wijze laat dikwijls veel te wenschen, voornamelijk bij wintertijd. De leggende hen eischt natuurlijk een voeding, rijk aan eiwitstoffen, die haar zullen toelaten hare eiers te vormen. Binst den zomer en op den buiten, kan de hen veelal haar rantsoen volledigen, derwijze dat ze de noodige bestanddeelen heeft voor het vormen der eiers. Het jeugdige gras, allerlei kevers, pieren (hier teerlingen genaamd), zullen haar dit toelaten. Doch binst den winter is het heel wat anders. Granen, maïs. of tarwe, zullen dan toe reikend zijn om de hen de noodige eiwit stoffen te bezorgen en haar toe te laten het leggen voort te zetten. Haar rantsoen moet dus, onder dit oogpunt volledigd worden. Vele lieden denken dit doel te bereiken, door het toedienen van ge kookte aardappels en gruis. Dit is gahsch verkeerd. Aardappels zijn doodarm aan eiwit en kunnen bijgevolg het leggen niet bevoordeeligeiï. Ze zullen natuurlijk veel bijbrengen om de hen te vetten en alzoo het leggen veeleer belemmeren. Aanhouding in volle zee. De draadlooze telefoon levert voorwaar on verwachte toepassingen, getuige daar van den stoker William Breant, die ver leden maand, na te Liverpool zijne schonmoeder vermoord te hebben, rus tig zijn beroep uitoefende aan boord van een petrolschip, in volle Atlantischen Oceaan. Hij rekende zonder de radiofo nische stroomingen Een draadloos tele fonisch bericht, door de policie van Li- issH—a verpool gezonden, bracht den kapitei van het schip de persoonsbeschrijvin van den opgezochten moordenaar tt kennis. Hij herkende er onmiddelijk de stoker in, deed deze in de ijzers klinke en leverde hem, te Southampton, aai de verwittigde policie over. Een Chineesche bandietenvroua doodgefolterd. Een Chineesche vrotj Djao genaamd, die de meest beruchte ei bloeddortigste onder de bandietenaan voerders van de provincie Chantont was, werd onlangs ter dood veroordeelt Het vonnis werd thans uitgevoerd te Tchowfou. Zij onderging de vreeselijk ste foltering welke de Chineezen ooi uitvoerden, zij die nochtans meester zijn in de akelige kunst van folteren. Zi werd langzaam in stukken gesneden door behendige snijmeesters, welke eei mensch zoodanig weten te versnijden dat hij uren lang blijft leven en lijden. Djao, die 47 jaar oud was, stond aai het hoofd van verscheidene honderdei bandieten welke de provincie Chantounc onveilig maakten. In den Duitschen Rijksdag. Berlijn^ 29 Aug. In de parlementaire midden] is men Vrijdagmorgend min pessimist; deze verandering kenmerkt zich sinds Donderdagavond. De pers van Vrijdag, morgend spreekt zelfs niet meer van ont binding van 't parlement. De onderhandelingen tusschen de na tionalisten en de populisten begonnen Donderdag namiddag, duurden tot 1 ure 's morgens. Alhoewel er geene beslissing genomen! werd, verzekert'men in de wandelgan-l gen van den Reichstag dat het getal na- tionalisten die de artikelen zullen stem men, zonder ophouden vermeerdert. Vrijdagmorgend te 9 ure hielden de nationalisten nog eene laatste vergade ring, vóór de bepaalde stemming. Het wetsontwerp gestemd. De Reichstag heeft bij geheime stem ming 't wetsontwerp op de ijzerenwegen gestemd met 314 tegen 127 stemmen. De twee derden der stemmen zijn dus behaald. Het jaargetijde voor de zielerust van zal plaats hebben in de St Martinuskerb, op Woensdag 3 September, om 10 ure. IN DE KATHOLIEKE JONGE WACHT. De vergadering Zaterdag 11. gehoil- den bij den heer H. Van de Velde, mag als tamelijk gelukt geboekt worden, er komen nog altijd te weinig leden op, dit getal zou ten minste dubbel moeten we zen. Na de gebruikelijke mededeelingen en 't lezen van 't verslag der vorige ziting, wordt er kennis gegeven van het stich ten van een studiekring en waarvan de secretaris de statuten meedeelde. Op deze vergadering hield den heer dokter E. Rubbens van Lede eene aan spraak dat al de leden zeer aan dachtig aanhoorden. Hij bewees in deze aanspraak hoe de socialistische partij alsook het daensism geboren werd uit mistoestanden die vroeger beston den, wanneer 't werkvolk te weinig be-, taald wierd en. er op vele fabrieken en werkhuizen het truksysteem bestond 't is Wat al catastrophen hadden deze week de dagbladen te mel den!... Een ware zondvloed in t zuiden van Engeland met verwoestingen op verwoestingen Ontzettende wer velstorm aan de Amerikaansche kusten, verscheidene schepen vergaan, groote verwoestingen aangericht, enz. enz.... Bij 't lezen van die schrikkelijke gebeur tenissen schoot vriend Klopterop opeens uit en zegde 't Is niet te verwonderen, als men denkt aan de schandalerij in de vrouwenkleeding tegenwoordig Daar is een God, en die is rechtvaardig, en die loont het goed, maar straft het kwaad Geen goed ongeloond, Geen kwaad ongestraft Wat 't Socialism eigenlijk koestert aan ware liefde voor de lijdenden, dat is te meer vast te stel len in Rusland tegenwoordig. In Oekra- nië en in den Krim dreigt een honger snood en 't Sovietbestuur verwaarloost de beloofde hulp aan de bevolking te zenden, die in opstand komt. Weeral een lesje voor die leeren willen Een woordje raad vraagt weeral onze vriend Jan Moeijal, en daar we weten, dat de man heel gaarn zeer lang leven zou, zoo geven wij hem ditmaal den volgenden raad, gesteund op de ondervinding en goedgekeurd door alle wijze geneesheeren: Gebruik eenvoudige spijzen voed u met moesspijzen (groenten en meel) neem nooit kunstmatige prikkels (peper, mostaaard, enz.) eet weinig of geen vleesch neem water als drank. Zie dat is onze raad voor dezen heer. Dat hij dien volge en hij zal er wél, zeer wél bij varen. Dinsdag nacht is nabij Heine, pro vincie Overysel (Nederland), een auto bus in brand geschoten. Vijf der reizigers werden levend verbrand twee anderen bekwamen erge verwondingen. De jongste dochter van Hugo Stinnes was te Berlijn een kinemastudio gaan bezoeken, waar een film werd ge draaid, waarin een aapshimpanzé mee speelde. De aap was verschrikt geraakt door den verblindenden glans der gloei lampen. De dochter Stinnes wilde het dier streelen, doch dit beet haar vreese- lijk in de hand. De soldaat Petit, op wacht aan de brug van Heschfeld, in bezet Duitsch- land, zag eenen persoon in den verboden omkring gaan. De schildwacht deed de voorgeschreven sommaties en, van den steeds naderenden man geen antwoord krijgende, loste hij een schot. De onbekende werd in het hoofd ge troffen en viel dood neer. In de Fransche gemeente Castellane had Nicolas Genis een twist, voor een belangenkwestie, met zijn vader, 58 jaar, eigenaar op het gehucht Colle. Nicolas, in een plotse woede, loste twee revol- schoten op zijn vader die dood neerviel. De moordenaar ging zich in de gendar- 46e Vervolg. Die verandering in mijn uiterlijk had evenwel succes, want ofschoon men mij nog wel nakeek, gebeurde 't toch niet met de nieuwsgierige verwondering waarmede het een of ander zeldzaam dier wordt aan gegaapt. Op een namiddag in de tweede week van mijn verblijf in Londen begaf ik mij met een menigte van andere wandelaars naar het Victoria-park, en ontmoette daar tot mijn groote verwondering Maud. Zij zat alleen in een victoria, met bleek gelaat en een uitdrukking in haar koele blauwe oogen die schenen te spreken van een vol komen onverschilligheid voor alles en iedereen om haar heen, leunend in de zachte kussens. Toevallig ontstond er op dat oogenblik een opstopping en haar rij tuig, bespannen met 'n paar rustelooze prachtige paarden stond bijna vlak voor mijn voeten stil. Ik wilde achteruit treden, maar het was onmogelijk, ik voelde mij als het ware betooverd en bleef op dezelf de plek, mijn blik strak op haar gelaat ge vestigd. Vanaf dat oogenblik was ik overtuigd van de magnetische kracht in den men- schelijken blik, want i zij keek plotseling op, en haar oogen dwaalden over den stroom van wandelaars waaronder ook ik merie gevangen geven en verklaarde zijn daad niet te betreuren. De Spaansche stelling te Chentofa is in de handen gevallen van Marok- kaansche oproerlingen. San José de be velhebber der stelling joeg zich een ko gel in het hoofd wanneer de Marokkanen de stelling binnenrukten. In de streek van Louisjana (Ame rika) hebben eene verschrikkelijke water hoos en windhoos gewoed. Een hon derdtal personen, verschrikt door het noodweder, waren naar de kerk van Sint-Patrick gevlucht. Eene vreeselijke waterhoos brak op de kerk los. Het gebouw stortte in. Tien personen wer den gedood en twee en twintig anderen gekwetst. In den omtrek van Bordeaux is een erg jacht ongeluk gebeurd. Op 't oogen blik dat een heer een haas schoot, kwam M. Soulié, die zich op korten afstand bevond, schielijk in de schietlijn. Hij kreeg de volle lading in het hoofd. De vallei Rhymnoy (Engeland) waar ongeveer honderd duizend perso nen wonen, wordt bedreigd volkomen bedolven te worden onder de instorting van de bergachtige rotsenmassa, die tengevolge van de stortregens der laat ste dagen aan verschuiving onderhevig is. Te Orage (Frankrijk) kwam Zon dag avond een hollend paard in een rijtuig gespannen, over het gaanpad ge stormd, om neer te ploffen op het terras van een koffiehuis, waar verscheidene personen zaten. Zeven personen werden gekwetst, waaronder twee wier toestand bedenkelijk is. Te Vir-la-Gariole (Frankrijk) was een kind buiten de wete zijner ouders gaan spelevaren op de rivier. Opeens verloor de kleine het evenwicht en stuikte hals over kop in het water. De pastoor, die daar juist voorbij kwam, bemerkte het ongeluk. De moedige priester sprong in de rivier en kon den kleinen drenke ling behouden op het droge brengen. Teneinde gelden te vinden om den grooten achterstand in het betalen der policiesoldijen, heeft de regeering te Peking (China) besloten om tijdelijk een policiebelasting te heffen, te betalen door alle eigenaars of huurders van huizen in de stad. Te New-York heeft op klaarlichten dag een brutale diamantenroof plaats gehad. Drie bandieten drongen de kan toren binnen, bonden de bedienden en bemachtigden voor 100.000 dollars on- gekloven diamanten. Een kleine jongen te Hermanville (Frankrijk) reed per velo langs de weg die nevens de spoorlijn loopt. Bij eene zwenking, juist toen een trein aan bolde, viel de knaap en rolde tusschen twee wagons. Het ongelukkige slachtoffertje werd het hoofd afgereden. Eene weduwe van Hannover (Brandenburg) werd door de policie aan gehouden. Zij wordt zwaar verdacht haar drie echtgenooten te hebben ver moord. Mad. Bonts, 38 jaar oud, wonende te Toulon, (Frankrijk) komt het leven te schenken aan haar een en twintigste kind, een zoontje dat den doopnaam Firmin heeft ontvangen. Van de 21 kinderen zijn er nog 14 in leven. Een landbouwerszoon te Venray mij bevond. Zij zag mij terstond, en on middellijk verdween de hooghartige uit drukking van haar gelaat en zij leunde iet wat voorover in het rijtuig met een glim lach om de half geopende lippen. Ik gaf gehoor aan haar uitnoodigend gebaar en stond met enkele stappen naast het rij tuig. Zij legde een elegant geschoeid handje 'n oogenblik in de mijne en leunde toen weer achterover, mij aanziende met den blik dien ik zoo goed kende half spot tend, half teeder. Saul onder de profeten lachte zij. Sinds wanneer, als ik vragen mag, is M. Arbuthnot een geacclimatiseerd Londe- naar Ik ben alleen in Londen om te wachten op nieuws uit buitenland, antwoordde ik. Wanneer is u van Devereux gekomen Gisteren pas. En ik had niet gedacht u zoo spoedig te zullen ontmoeten, zeide zij op veranderden toon. Waarom stond ik daar eigenlijk aan Maud's voeten Waarom was ik eigenlijk in het park gekomen Ik, die zoo weinig man was, dat het mij groote moeite kostte zelfs in deze groote menigte, om een rus tige houding en kalmen toon te bewaren Inderdaad, ik was boos op mij zelf toen ik met afgewend gelaat antwoordde Ik u evenmin. Ik had vergeten dat u niet op Devereux woonde. U woont hier, niet waar Zij glimlachte om mijn onwetendheid (Nederland) werd door het onweder ver rast en ging eene schuilplaats zoeken onder eenen boom. De jongeling werd door den bliksem getroffen en op den slag gedood. Een 105jarige vrouw uit Romagna, pleegde zelfmoord door zich onder een sneltrein te storten. De arme vrouw liet een brief na, waarin zij verklaart dat zij sedert 25 jaar te vergeefs op den dood wachtte. Japan wordt op dit oogenblik fel geteisterd door de vreeselijke kwaal van hersenontsteking-slaapziekte. In eene enkele week waren er 2500 gevallen, waarvan 900 met doodelijken afloop. Te Zentsujë en te Kotuhiro zijn thans 700 zieken en men vreest dat allen er zullen in blijven. In Transvaal komt een oude van 130 jaren oud den geest te geven. Deze was juist van zin in te schepen naar Engeland om in de koloniale tentoon stelling voorgesteld te worden. Volgens berichten vindt men in Zuid-Afrika vele inwoners van min of meer honderdja rige. Wenken over hoenderteelt. In zake hoenderteelt zooals in andere, mag men noch dwaas, noch onbezonnen te werk gaan, doch men moet modern zijn, d. i. met zijnen tijd meegaan, zijné oogen niet vrijwillig sluiten voor den vooruitgang. Die gedachten komen ons dagelijks te binnen, o. m. als we door de meerschen van 't omliggende gaan. Prachtig uitzicht: veel te veel gele bloe men ranunculus repens die getui gen van vochtigheid maar ook van ge brek, gebrek aan kalk, gebrek aan phos- phoorzuur, gebrek aan potasch en zelfs gebrek aan stikstof. Er zijn nochtans reeds hier en daar schoone voorbeelden van boeren die overvloedig en met ver stand bemesten en die allerbeste uitsla gen bekomen, maar vele willen het niet zien of vinden daaraan allerlei uitleg uitgenomen den echte. Wat we zegden voor de meerschen is nog meer waar voor de klavers Hoeveel plekken vol schapensurkel die men daar piet zou moeten vinden. Doch dit brengt ons te ver. Komen wij „tot onzen hoenderteelt terug. Het is dus hoogst noodzakelijk onze hoenders te verbeteren, 't is te zeggen, het gemiddeld getal eiers, per hen gelegd, te vermeerderen. Daartoe bestaan hoofd zakelijk twee middels lc de beste leg- sters alléén vermenigvuldigen door 't gebruiken van valnesten 2e die dit mid del niet kan gebruiken moet zijn ras ver beteren door zich reeds veredelde pro ducten aan te schaffen. Veronderstellen wij dat we door een dezer twee doenwijzen een puik neerhof gevormd hebben. Wij moeten nu de dieren derwijze behandelen dat ze in staat wezen ons op den kortsten tijd mogelijk een maximum eiers te geven. Ten eerste. Men zal de dieren eene goede huisvesting verschaffen en de voorschriften van den gezondheidsleer nauwkeurig toepassen. Wat het hok aangaat, hierover hebben wij reeds eeni- ge aanduidingen gegeven, Verders zal en zeide Om dezen tijd van het jaar zijn wij altijd hier. Wij bewonen een huis in Mayfair. Komt u ons eens opzoeken Ik schudde het hoofd en antwoordde vrij lonip Neen, mejuffrouw, dank je. Zij boog zich naar voren met een uit drukking van grooter opgewektheid op het gelaat. Je bent een domme jongen, Hugh, zeide zij half boos, half verwijtend. Hoe kun je zoo dwaas zijn om dien onzin over mijn vader te gelooven Wacht tot dat je de menschen over hem hebt hooren spreken, en dan zal je weten hoe dom je je vergist hebt. En hij houdt ook zooveel van je. Je moogt ons gerust zoo dikwijls als je wilt komen bezoeken, als je maar niet zoo dom doet. Hoe maakt je het, mejuffrouw Deve reux? Zij wendde zichsnelom en bemerk te lord Annerley, die aan de andere zijde van het rijtuig stond. Lord Annerley Wat een verrassingIk dacht dat gij naar Monaco gegaan waart om de bank te laten springen. Francis ver telde mij dat. Ik was ook van plan, daarheen te gaan, antwoordde hij, zijn klein, licht kneveltje draaiend tusschen zijn kleine blanke vin gers waarop hij buitengewoon trotsch scheen te zijn maar er was iets dat mij in Londen terughield. Hij zag haar brutaal aan met een blik dien hij ongetwijfeld aantrekkelijk vond. Ik onderdrukte een sterke neiging om het kleine kereltje met zijn onuitstaanbare manier van optreden in den modder te werpen, lichtte den hoed voor Maud en wendde mij af om heen te gaan. Zij riep mij echter terug en vroeg Ik heb nog geen antwoord op mijn vraag van je ont vangen, M. Arbuthnot. Is het ja of neen Het spijt mij, mejuffrouw, maar ik heb aan mijn eens gegeven antwoord niets toe voegen, zeide ik op koelen toon want haar lief glimlachend gezichtje scheen mij op dat oogenblik het gelaat eener verleid ster. Zooals je wilt, natuurlijk, hernam zij koud, met een licht, trotsch hoofdknikje. En nu, lord,. Annerley, hoorde ik haar voortgaan op zeer veranderden toon, ver tel mij eens alles van het nieuwe span dat je naar ik hoor gekocht hebt. Zijn zij grijs of gevlekt? Ik ging heen, en gedurende mijn verder verblijf in Londen betrad ik geen enkele maal het park meer HOOFDSTUK XXX. LEUGENAAR EN LAFAARD. Het is 't boek van den dag. Het is bepaald 't beste wat ik in dat genre ooit gelezen heb. Hebt u recensie gelezen in Athenaeum? En in de Saturday Revieuw Alle bladen roemen het, zelfs de Spec tator Wie is de schrijver Wiens initi alen zijn die R. D. Wat, weet u dat niet Het is majoor J Rupert Devereux, de man die veertien dagen geleden dat opzienbarend artikel schreef in de Fortnightly Hij is lid van het parlement en heeft zitting in tal van comité's. Ik geloof dat hij 'n soort filan-i troop is. Ik stond voor een boekenwinkel tus schen een klein groepje dat een oogenblik was blijven staan om de nieuw uitgege-J ven boeken te bezien, en dit was de con-; versatie die tusschen enkele mannen die vlak naast mij stonden, werd gevoerd. Ik luisterde gretig naar meer, maar even later vervolgden de mannen hun weg. Mijn oom Rupert was dus een groot man- dacht ik bitter. Het verwonderde mij ech ter slechts weinig, want op zijn bleek ge laat was de nerveuse kracht van de fan tasie altijd merkbaar geweest. Wel een weinig nieuwsgierig vroeg ik mij zelf af wat hij dan toch wel geschreven kon heb ben. Ik kocht een courant en sloeg een vluggen blik door de kolommen. Daar was het een recensie van twee kolommen druks Richard Strathdale, novellist door R.' D. Ik keek even de recensie doorhet was een en al lof 1 Een zeer diepzinnige en leerrijke roman, het beste werk op dit ge bied dat sedert jaren geschreven was, en- zoovoorts. Ik trad een boekwinkel binnen en vroeg een exemplaar van Richard Strathdale, de oplage was uitverkocht! Een tweede en derde poging hadden het zelfde resultaat. (Wordt voortgezet). j

De Denderbode | 1924 | | pagina 2