De Vrijheid van Betoogen PARTICULARISM. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST College-pen regulier Academy-pen Een en ander sn Ci 75s,e Jaargang. \r 4915. 15 cenliemen liet nummer. Zondag 14 September 1924. N Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat Brussel. DAGWIJZER Kruiden des V/elds. Land en Tuinbouw nk Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1924. September of Herfstmaand. 14 Zondag. 14e Zondag na Sinxcn. H. Kruisverheffing. H. Maternus, Bisschop, Apostel van Tongeren, Be lijder. Quatertemperweek. 15 Maandag'. Feestdag van O. L. Vrouw van VII Weëen. H. Nicomedus, Martelaar. 16 Dinsdag. H. Cornelius, Paus, Martelaar. Wordt aan roepen en gediend in kinderziekten. H. Edith, Maagd. 17 Woensdag. Quatertemper. Indrukking der H. Wonden van den H. Franciscus. H. Lambertus, Bisschop, Martelaar, Patroon der stad Luik. 18 Donderdag. H. Joseph k Cupertino. Conventuele Kloosterling. H. Désirè, Bisschop, Martelaar. 19. Vrijdag. Quatertemper. H. Januarius, Bisschop, Martelaar. 20 Zaterdag. Quatertemper. H. Eutaschius en gezellen, Martelaars. H. Suzanna, Maagd, Martelares. H. Matheus, Apostel en Evangelist, Martelaar. H Gesulphusvan Meerendré, Martelaar. Jonkheid gemarteld te Drongen bij zijne terugreis van Gent waar hij het H. Vormsel had ontvangen van Eliseus, Bisschop van Kamerijk. Hoe staat het met de vrijheid van be toogen in ons land Het werd zoo vaak op alle torens en daken gekraaid dat de Belgen wel graag kibbelen, doch dat zij voor het overige heel verdraagzaam zijn, dat iedereen hier denkt, schrijft, zegt wat hij wil, dat de straat voor alle burgers is, etc. Gij weet wel in het liedje hebben wij het reeds op alle tonen gezongen, overtuigd en enthousiast Leeft er een grooter volk, Vrijer is het niet Naar hét schijnt houdt dit laatste vers een waarheid in die fel relatief is. Alles is ten andere relatief, doceert de wijs geer. In België alleszins. Daar krijgt bijv. I de vrijheid van betoogen, (om van een onderwerp te gewagen waarvan de re lativiteit heelemaal actueel is), een zeer I rekbare beteekenis al naar gelang het Vlamingen of geen Vlamingen geldt. In j Brussel ten minste, capitale van den Belgiek, Petit Paris, ville-lumière, centrum van faro, Iambic i en kinema, wordt de vrijheid van betoo gen in dien zin opgevat. De Brusselaar j is de charmantste kerel ter wereld, hij is gulrond van gemoed als een bierton, sans-gêne als Manneken Pis, hij dweept met alle gargonnes, hij fraterniseert met alle kwibussen, hij ontploft in laaien gloed als een fusee bij het hooren der Marseillaise hij staat absoluut sym pathiek tegenover alle betoogingen en alle vlaggen, maar attention, geen vlaamsch lied en geen vlaamsche vlag b. Vooral geen Vlaamsche Leeuw en geen Leeuwenvlag want dat zijn horrieble dingen. Als mijn vriend de Brusselaar die hoort en die ziet, dan wordt hij telkens met een aanval van beroerte bedreigd, en dan begint de pro peren vloed van zijn verontwaardigd patriotisch bloed te koken, zoodat hij, een dolle stier gelijk, op de gehate vlag aanstormt. Dan balt hij de vuisten, zwaait met zijn wandelstok of zijn regenscherm als met een degen, en raast vervaarlijk, met de kracht van een paar koeienlongen: Tas de Boches Traïtres A Berlin En zoo voort. Een storm in een glas... Iambic. Jammer genoeg heeft dit alles ook zijn tragische zijde, zooals onlangs is ge beurd aan de Beurs te Brussel, waar een der aangevallen Vlamingen van zijn re volver gebruikt maakte. Daar iè een doode gevallen. Moet dit drama niet op rekening gebracht worden der Brussel- sche onverdraagzaamheid en grievende onrechtvaardigheid? Daar kan geen ernstig, onpartijdig mensch aan twijfe len Want Brussel dat alreeds ten tijde van den schoolstrijd, men denke hier aan den bloedigen 7C Septemberdag van 1884 bij poozen afschuwelijk sectarisch kon optreden ondanks zijn breedronkenden naam van hoofdstad, heeft zich na den wapenstilstand, tegen over al wat Vlaamsch heet of Vlaamsch ruikt, zulk een hatelijke, giftig-fanatieke mentaliteit gekweekt, dat het onver mij delijk tot bloedige konflikten leiden moest. Want deze mentaliteit is noch min of meer dan een brutale, wraakroe pende aanslag op de vrijheid van betoo ging, zelfs meer, op de elementaire vrij heid der straat. Feiten spreken hier best. Enkele maanden geleden, na de beruchte vrijspraak van den beruchten baron Coppée, en na de veroordeeling der spoorwerkstakers, doortrok ten teeken van protest een socialistische, commu nistische stoet de straten der hoofdstad, en daar werden spandoeken gedragen die een vrij vinnige aanklacht tegen het Belgisch gerecht waren. Welnu mijn vriend de Brusselaar heeft zich aan deze politieke betooging, welke alles behalve patriotisch was, niet geër gerd. Althans, bij het zicht dier span doeken is zijn tronie niet purper gewor den, en de koleire is hem niet naar het hoofd geslagen gelijk een delirium tre mens. Alles goed, maar nu trekt enkele weken geleden, buiten alle politiek om, een Vlaamsch muziek door Brussel. De Leeuwenvlag wappert, en de Vlaam sche Leeuw weerklink uit de kopers. Pardaf de Brusselaar, terug veranderd in een razende stier, rukt op de vlag los, en scheurt ze aan flarden. Verleden week nu trekt hetzelfde muziek spelend voor bij de Beurs. Mijn vriend de Brusselaar gaat terug aan het dansen van woede, en men kent het gevolg van het incident dat dramatisch eindigde. Neen, zulk een mentaliteit kan niet blijven duren Men denke nu maar niet dat dit eenige afzonderlijke gevalletjes zijn. Hoegenaamd niet. Dit optreden der Brusselaars tegenover de Vlamingen houdt verband met een stelselmatig ge- kweekten geest van haat en vijandschap, die nog aanhoudend door sommige stook- bladen wordt aangevuurd. Wat hebben wij beleefd bij de 11-Juli-viering vroe ger De ondergeteekende heeft die bij gewoond. In den Vlaamschen Schouwburg te Brussel werd een kunstvolle concert avond gegeven onder de leiding van Emiel Hullebroeck. Veel geestdrift. Doch geen de minste gewelddadigheid. Dan verlaten de Vlamingen den schouw burg, in stoet met vlag en muziek, en begeven zich naar hun lokaal op de Groote Markt. Die stoet was uiterst vredig, maar mijn vriend de Brusselaar verstond het anders. Wij waren pas de Brouckèreplaats, voorbij, of er werd achter al de bierta- feltjes en biertonnen op de terrassen geschuifeld en gehuild in een echt diabo liek tempo, en, o ironie op de drem pels der bars en rijke ontuchtkoten, die in Brussel bloeien als paddestoelen, kwa men de lichtekooien te voorschijn, en zij ook, met hun geile geverfde monden, huilden mede, en liepen scheldend achter de Leeuwekvlag die eens, glorievol, in het vuur van den oorlog had gewapperd! Walgend schouwspel. Op de Groote Markt moest de politie chargeeren, en toen hoorden wij een dier dolle Brusselaars, dronken van bier en woede, wanhopig roepen tot zijn we derhelft die hem beletten wilde te vech ten. Laisse moi donee'est pour la bonne cause, voyons Het was pour la bonne cause Idiote mentaliteit van den hyperpa- triotischen Brusselaar. Onder den dek mantel van patriotisme, verscheurt zij het vaderland, en ruit twee broederras sen tegen elkander op. Wij hebben er genoeg van. Wij vragen en vergen vrijheid van betoogen voor alle deftige lieden. De vrijheid van de straat voor Walen en Vlamingen, ook in Brussel In Brussel vooralEn krijgt mijn vriend de Brusselaar dan een beroerte, wij zullen hem met veel christelijke liefde een glas water bieden. Elmar. Wilt gij wijs zijn, grijze luiden, Komt, begeef u op het land Leert hier van de stomme kruiden, Daar is wijsheid in geplant, 't Kleinste wiedsel van de beken, Heeft zijn zonderlinge kracht, En zal wonderen uitspreken Van Gods onbegrepen macht. Wel gelukkigdie zijn akker Met de ploeg en de egge keert En van binnen e wakker, Uit zijn hart de zorge weert... J. Cats. Onze vleeschbevoorrading Voor den oorlog kwam het quasi totaal getal onzer geslachte dieren voort van den Belgischen veestapel. Wij voerden slechts 60,000 a 80,000 stuks zwaar vee in van alle kategories, meest uit Holland en Frankrijk. Deze levensbron werd, om zoo te zeggen, gansch verlamd door de Duit- schers. Sinds den wapenstilstand hangt onze vleeschbevoorrading grootendeels af van vreemden invoer, en zulks ten grooten na- deele onzer finanties. Het bedrag der aankoopen van vleesch beliep in 1922, op 267 millioen fr. verdeeld als volgt Levend vee Fr. 45,000,000 Bevrozen vleesch Fr. 97,000,000 Versch vleesch Fr. 40,000,000 Bewaard vleesch Fr. 85,000,000 In 1923 werden hooger vermelde som men nog in ruime verhoudingen overtrof fen. Waarom Het vleeschverbruik neemt aanhoudend toe. Land- en fabriekarbeiders, dank de hoogere dagloonen, verbruiken veel meer vleesch dan wel vroeger. Statistieken bewijzen ons, dat voor de enkele maand Februari 1924 er dagelijks ongeveer 1500 bevrozen veestuks, met een middengewicht van 250 kgr. werden uitverkocht. Bewijst de steeds aangroeiende verkoop van vreemde runders wel degelijk het ge brek aan voldoend inlandsch slachtvee Op deze vraag bekomt men onderschei dene antwoorden, naarmate ze gericht zijn tot de bevoorraders onzer markten ofwel tot onze veekweekers. Volgens de meening der eerstgenoem- den, zou onze tegenwoordige veestapel zich op onvoldoende wijze vermeerderen. Te dien einde steunen ze zich op de sta tistieken van 1921, 1922 en 1923, welke volgende cijfers vermelden 1921 1,514,957 stuks zwaar vee. 1922 1,556,700 stuks zwaar vee. 1923 1,600,000 stuks zwaar vee. Deze verhoogingen zijn klaarblijkend bitter gering. Verder steunen ze zich ins gelijks op de marktbewegingen der slacht huizen van Cureghem (zeker de meest gevolgde) waarvan de marktberichten op gemaakt voor den eersten trimester 1924 volgende besluiten daarstellen Het getal geslachte kalveren staat mer kelijk boven dit der geslachte volwassen runders. Bovendien brengt deze practijk zulke aanzienlijke profijten op, dat de be langhebbenden weinig lust gevoelen dit stelsel te verlaten. Gedurende den eersten termijn 1924 waren ne prijzen als volgt Januari kalveren (levend gewicht), le kwaliteit, 8,50fr.; 2e kwaliteit, 7,50fr. 3e kwaliteit, 5,50 fr. Februari zelfde prijzen. Maart50 centiemen vermindering op elke categorie. De slachting gebeurt wanneer de kalve- 'ren 11 a 12 weken bereiken. Dan wegen ze nagenoeg 120 a 140 kilogr. Een andere categorie, in gewone boe rentaal broekmans genaamd, overigens tamelijk talrijk, geldt doorgaans nog 1,50 a 2,00 frank meer per kilo. Anderzijds is er een aanzienlijk gebrek aan runders tot de vetmesting bestemd. De vetmesting geschiedt op twee onder scheidene manieren de eerste door be middeling van afvalproducten der nijver heid, suiker, bier, stokerij, de zoogezegde nijverheidsaanmesting. De tweede door vetmesting op de wei landen. Meer dan een derde der vetmesting werd door beide vermesters afgeleverd. Thans vinden ze sinds lang reeds het noo- dige aantal magere dieren niet meer, 't welk ze als gewoonte zouden willen ver- mesten. Een ruim gedeelte dier magere dieren kwam weleer van Frankrijk, waar er thans ook geen vee te veel is. Een ander gedeelte kwam ons toe uit Holland en ook Engeland, waar nu, ge zien den hoogen wisselkoers, de aankoo pen schier onmogelijk geworden zijn. Zelfs is er een oogenblik geweest dat onze reeds zoo kleine inlandsche beschikbare voor raad door Hollandsche kooplieden groo tendeels werd opgekocht en de Holland sche grens overging Doch in het midden van Amerika is er voor het oogenblik zeer groote overvloed aan beschikbare veestapels. Ongelukkig lijk wordt de invoer nogmaals gestremd door de aanzienlijke onkosten en wissel schommelingen. Sommige boeren en kweekers zijn van meening dat het slachten der kalveren noodzakelijk is, wijl, naar hunne denkwij ze, er een voldoende voorraad is van al lerlei slachtvee en dat men zelfs eerlang den uitvoer er van zal moeten toelaten zij beweren dat de aankoopprijs en de groote hoeveelheid van bevrozen vleesch den verkoop van eigen vee verzwakken, verlammen en benadeelen, om reden dat de verkoopprijs van ons slachtvee uit hoofde der nog altijd te hooge prijzen der krachtvoerders niet kan verminderd wor den in de huidige omstandigheden van levensduurte waarin we verkeeren. Welke onzer bevoegde lezers, met de zaak voldoende ingewijd, geeft ons de juiste en openhartige oplossing van dien zoogezegden Gordiaanschen knoop Dezen zeggen er is gebrek aan in landsch slachtvee anderen beweren dat de voorraad voldoende is. Waar ligt de waarheid Er wordt tegenwoordig veel aan parti cularism gedaan elke groep, hoe klein die ook zoude wezen, houd er zijn bijzon der 0 zoo zeer bijzonder program op na, op taalgebied, voor sociale organi saties, voor belastings- en beschermings rechten, voor politieke wetgeving, voor economische belangen, voor legerdienst, betreffende de Grondwet van België en dies meer. Die bijzondere programs worden opge maakt en verdedigd voor zooveel zij de particuliere belangen kunen dienen van den groep die ze aankleeft. Dit stelsel leidt natuurlijk tot verbrok keling, want het blijkt uit alle omstandig heden, dat de particuliere programs en wenschen feitelijk als hoofdzaak be schouwd worden, wanneer zij toch eigen lijk maar leden, enkel deelen zijn van een geheel politiek staatsprogram. Het is eene verbrokkeling van organi satie, eerst en vooral, want^ elk blijft met zijn eigen programmetje in zijn klein ka pelleken wonen, afzijdig, onverschillig, ja dikwijls vijandig tegenover de andere groepen, zoodat de onderlinge voeling van deze lieden, die anderszins zooveel gemeenschappelijke belangen hebben, heel en al uitblijftmen vindt zooveel nevens elkander wonende kringen, die malkan der weinig of geen geburen vriendschap betoogen. Ten tweede volgt uit dit particularism de verbrokkeling van werking. Enkele moedige mannen wroeten in 't zweet huns aanschijns voor het goede in al die groepen, maar de oogst brengt weinig opzij gaan allen hun weg, uit eenloopend en verspillen zooveel nuttige en ook onontbeerlijke krachten die best ten goede zouden komen aan 't algemeen. Bovendien blijft een gezamenlijke actie onmogelijk, waar zij echter zoo brood- noodig is om de gemeenschappelijken vijand te bestrijden, om de groote belan gen te verdedigen, oin de wetgeving aan te passen aan de algemeene welvaart van land en volk. Er wordt dag in dag uit geschreven en gewreven over de stevige inrichting der Katholieke Partijzou het dan niet meer mogelijk zijn al de particularistische strek kingen onder te brengen in de sterke Katholieke Partij en ze te beschouwen in het licht van de overwegende christene princiepen, ze te vereenigen onder de leiding van een gezaghebbend organism Waar is een wil, daar ook is een weg. De Katholieken zoo sprak Paus Pius XI, hebben alleszins den plicht, groot belang te stellen in de openbare zaken, en bijgevolg deel te ne men in het politiek leven I Laat ons al len dien vaderlijken raad van de opper herder der Heilige Kerk volgen. Zoo doen de werken wij voor onzen Opperkoning, onzen Lieven Heer zeiven, die den rijk sten loon schenkt aan allen, welke te zij nen voordeele zich inspannen. 't Beste en 't nuttigste, dat zoekt een goede moeder voor haar dierbare kindje, en of zij gelijk heeft. Dat is onder lichamelijk opzicht. Maar onder zedelijk opzicht keert soms de kaart er barmelijk. Zie eens hoe het gesteld staat met den keus eener school voor het dier bare kind I... Alia 1 christene moeders en vaders, weest daarin ook voorzichtig. Nooit een christen kind toevertrouwen aan een meester of een meesteres, die niet door en door katholiek en christelijk zij I dat zij het wachtwoord. Vermijdt, vermijdt alle school, die door 't liberalism of 't socialism aanbevolen wordt. Als de Vos de passie preekt, Boerken wacht uw ganzen I Een baanbreker der liturgie, ten onzent was voorzeker de priester-dich ter Guido Gezelte. Inderdaad die groote man droomde nog den idealen droom van

De Denderbode | 1924 | | pagina 1