VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST College-pen regulier Academy-pen Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD üi tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST r Merkwaardig Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Van vrije menschen en ruime geesten... De Heilige Agnes Land en Tuinbouw Oorlog aan den Oorlog 74s1e JAARGANG. - Nr 4917. 15 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 28 SEPTEMBER 1924. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1924. September of Herfstmaand. 8 Zondag. 16e Zondag na Sinxen. H. Wenceslaas, Koning van Bohemen, Martelaar. H. Eustochie, Maagd. S Maandag.Feestdag van den Aartshengel Michaël,Be schermer der H. Kerk. H. Ludwinus, Bisschop, Belijder. jODinsdag. H. Hyronymus St Jerome) Priester,Kerklee raar. H. Honoré, Aartsbisschop, Belijder. October of Wijnmaand. 1 Woensdag. H. Bavo, Belijder, Patroon van de Cathe- draal en van het Bisdom van Qent. H. Remi, Bisschop, Belijder. H. Piatus, Apostel van Doornijk en Patroon van het bisdom. 2 Donderdag. Feestdag der Engelen bewaarders. H. Leodegarius (St Leger), Bisschop, Martelaar. 3. Vrijdag, le Vrijdag der maand. H. Gerardus, Abt, Belijder. L Zaterdag, H. Franciscus van Assisen, insteller der Franciscanen, der Arme Claren en van de 3e Orde. H. Edwin, Koning, Martelaar. 5 Zondag. 17e Zondag na Sinxen. H. Placide en gez. Benedictijnen, Martelaars. H. Maxentia en Constantia,Maagden, Martelaressen. Wij hadden het hier verleden week over het gevaar van het socialisme dat, onder een mom van zoogenaamde ge wetensvrijheid, op de hatelijkste wijze die vrijheid krenkt, en alle middelen goed vindt om de kudde zijner volgelin gen buiten den weldoenden invloed der kerk, te doen afdwalen op de donkere paden des ongeloofs die leiden naar... een graf zonder kruis Op dit punt hebben de socialisten trouwe bondgenooten in hunne broeders in het ongeloof de liberalen. Wij we ten genoeg hoe het program dezer beide politieke partijen op zuiver sociaal ge bied heel wat van mekaar afwijkt, doch daar is toch immer een sterke brug velke al die afwijkende princiepen ver binden blijft, en dat is namelijk, in drie woorden de haat tegen Christus. Wij weten het wel, nu vooral dat de tiezingen in aantocht zijn, krijgt de haat eene "sourdine,,, en het a mort 1'Infa me van hun geestelijk voorvader Voltaire komt niet over hunne lippen. Doch essentieel blijft hunne leer onver zwakt doordrongen van de anti-gods dienstige princiepen waarmede de treu rige helden der Vrije Gedachte een Voltaire, een Rousseau, e. a. weleer uit pakten, en, praktisch beschouwd, blijft hun program er de logische voortzetting van. Was de onvergetelijke schooloorlog, in 1879 door de liberalen ontketend, iets anders dan een rechtstreeksche oorlog tegen Christus Blijven de triestig befaamde kopstukken uit die sectarische strijdpe- riode, Piet Van Humbeek, Bara, de Brusselsche burgemeester Buis, en tutti quanti, door de huidige liberalen niet immer beschouwd en gehuldigd als hoogst verdienstelijke, begaafde mannen "qui ont bien mérité de la patrie,, Wie rijn de stichters der Vrijmetselaarsloges ten onzent Het antwoord op deze vragen is met een een kategorieke vaststelling van wat we zoo juist beweerden de liberale ge dachte en de liberale leer bouwen, zon der poozen of te rusten, voort aan het werk der vrijzinnige voorzaten, en dit werk is niets anders dan een bolwerk van ongeloof, Opgericht als een dam tegen de bescha ving welke van Christus komt. Langs sterk geteekende positieve lij nen wordt die strijd niet altijd doorge zet. Hij hult zich integendeel in een neu traal kleed, of wordt doorgevoerd ach ter de schermen, of treedt graag op onder de gedaante van het paard van Troya, dat, verraderlijk, gewapende krijgers in zijn rustige flanken verborg. Wanneer het er op aan komt hun haat tegen Christus, voor de groote naïeve massa te verbloe men, zijn de liberalen al even behendig en listig als hunne roode broedertjes. Het woord vrijzinnigheid koppelen zij zoo graag met het woord "verdraag zaamheid,,, en steken luid den trompet pm het overal te melden dat zij, als fijne kultuurmenschen, dragers van het licht, de ruimst mogelijke vrijheid van gedach te voorstaan, en alleen het welzijn en de grootheid der natie beoogen. Vergeefs getrompet, mijne heeren Wij weten hoeveel uwe vrijheid en uwe "ruimheid,, van gedachte waard zijn. De "schooloorlog,, welke gij thans, langs andere wegen, terug aan het laaien wilt brengen, heeft het bewezen. De ministerportefeuilles hebben, na den wapenstilstand, uwen godsdiensthaat wat omdoezeld, en gij hebt uw patriotisme als een hanenkam laten vlammen, en daarbij menige ron kende patriotische rede... uitgekraaid Achter dit alles echter zien wij uw tronies van haat grijnzen tegen Chris tus, en gij die u den luxe van vijf minis terzetels permitteeren moogt, koestert wellicht het plan eerlang heel België, la petite France tot een bloeiende gaarde van vrijmetselarij om te schep pen... Aan ons, katholieken, dit plan te verij delen Elmar. O, Agnes, o onnoozel lam Schoon dat men u het leven nam, 9 Gij kreegt terstond een beter leven Ja, eer het lijf op de aarde viel, Zoo had de Hemel al uw ziel, En haar den lauwerkrans gegeven. Al waren pijnen nog zoo groot, Zoo gaan ter dood en is geen dood Want dat is lijden zonder lijden 1 't Zweerd, dat hij door uw halsken joeg Was of hij met een bloemken sloeg Gij maakt een speeltje van uw strijden. POIRTERS. De vernieling der Rupsen Jaarlijks wordt er groote schade aange richt door de rupsen in tuinen en boom gaarden. Vele lieden bekreunen zich wei nig met de rupsen, omdat er in het goede jaargetijde te veel werk is en de tijd ont breekt dan. Nochtans het grofste en meest afdoende werk kan in dit geval in den winter ver richt worden op de boomen in boom gaard en hof kan men in den winter de rupsenpoppen verdelgen zij zijn zeer goed waar te nemen en te vernietigen er bestaat doorvoor een eenvoudig werk tuigje, de knipscheer of rupsentang, waar mee men het uiteinde der takken afknipt, waarop rupsenpoppen of beter gezegd rupseneieren hangen. Als men die witte vlokken zorgvuldig afknipt en verbrandt, dan heeft men niets te vreezen voor de harige rupsen die zeer dikwijls den dood van vruchtboomen op hun geweten hebben. De vlinders der z. g. ringelrupsen leg gen hunne eieren in een rond ringetje om een takje, zij zijn met een soort kalkstof omgeven dat zeer hard wordt en de hevig ste koude kan doorstaan. Wij hebben reeds verscheidene malen gelezen dat men die ringetjes moet opzoe ken en vernietigen dit is louter onzin. Als men ze juist voor den neus heeft ziet men ze nog niet altijd, hoe zou men dan alle takjes van de boomen kunnen nagaan. Die soort van rupsen tast voornamelijk de laagstammige boomen en het struikgewas aan zij verschijnen plotseling en in een halven dag richten zij soms onmetelijke schade aan zij zijn voornamelijk verzot op de bladeren van stekelbezie- en aal besstruiken. In den zomer moet men alle dagen zorg vuldig deze struiken in oogenschouw nemen 10 minuten zijn daarvoor vol doende al heeft men honderd struiken. De rupsen zijn klein en groen zoodra men hunne aanwezigheid bemerkt moet men aanstonds de noodige maatregelen nemen. Moet men nu insectenpoeder koo- pen of fleschjes met Engelsche namen, die door een reusachtige reklaam overal worden aangeprezen... Dit mag, doch het beste middel is kalk, on- gebluschte maar langzamerhand totjpoeder vervallen kalk die men met volle grepen door de aangetaste struiken werpt, 's mor gens vroeg als zij nog zijn van den dauw's anderdaags zijn al de rupsen dood op dezelfde manier vernietigt men ook de rupsen die de kooien opvreten. De kalk doet aan de planten geen kwaad en met de eerste regen zijn ze opnieuw zuiver. Let er wel op dat gij de kalk niet koopt in poeder, want dan hebt gij gevaarlijke vuiligheid koop hem in dikke brokken en leg hem in eene kast op een droge plaats waar hij langzamerhand tot poeder vervalt. Ahmai I de socialisten hebben reklaam- betoogingen gehouden om aan de men schen wijs te maken dat de burgerlijke partijen op oorlog aansturen en dat de socialisten die ramp zullen afweren. Daar zijn nog altijd slimmerikken, die met spokerij schermen, om de menschen bang te maken en zoo doen de socialisten ook; zij weten niet goed door welk middel hun kiesreklaam te doen inslaan en daar om halen zij het spook van den oorlog voor den dag. Wij hebben een vreeselijken oorlog achter den rug en dragen er nog de ge volgen van, maar het is wel zeker dat de eerstkomende kamerleden -niets zullen te maken hebben met een mogelijken oorlog en dat de hedendaagsche socialistische propagandisten wel degelijk dood en begraven zullen zijn eer er, ten onzent, nog een oorlog komt, Het is dus wel onnoodig met dit too- verspook voor den dag te komen als kies reklaam. Daarbij de laatste jaren en de tegen woordige geschiedenis leeren ons duide lijk dat, in zake oorlog, de menschen niet het minst te vreezen hebben van de bur gerlijke partijen, maar wel van socialis tische zijde. In 1914 stond de machtige socialis tische partij in Duitschland op de bres ten voordeele van den oorlog, hitste zij tot oorlog aan, werkte mee om de wreed heden van den oorlog op andere volken door te drijven zij roerde geen mond om de wegvoering van Belgische werklieden te verhinderen, alhoewel zij dat gemakke lijk had gekunnen. Het is het katholiek Centrum dat eerst opgekomen is tegen wreedaardige maat regelen en 't is nog eens van dezelfde zij de dat er eerst en meest gewerkt is om een einde te stellen aan den oorlog. Oorlog aan den oorlog Waarom gaan de socialisten die betoo gingen niet houden bij hunne boezem vrienden in Ruslanddaar zou hun op treden te pas komen, wat de Russische socialisten droomen bestendig van oorlog en zoeken immer twist met alle naburen om toch maar in oorlog te geraken. Nog meerZij deelen schatten gouds rond om oorlogspropagande te maken in alle landen van Europa en zelfs daar buiten I Als de socialisten beginnen met derge lijke betoogingen, als verleden Zondag, dan gebeurt dat wellicht omdat zij be vroeden dat hun geweten, in zake van oorlog, niet zuiver is zij trachten de vlek een weinig te wassthen, maar geen loog is sterk genoeg om het rein te maken. Schriften, meer schriften moeten de katholieken verspreiden onder de bevolking. Waarom Welom de menschen in te lichten over honderden en honderden zaken, waarover onze vijan den de grofste leugens en onjuistheden rondstrooien. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat onze brave menschen het een of ander antwoord moeten schuldig blijven tegenover een stouten aanvaller, doordien dat zij door onze drukpers niet beter Op de hoogte onzer toestanden gebracht wer den Ja, meer schriften, meer druksels moet de katholieke partij onder de bevol king verspreiden 't Is hoog tijd tegen de naaste kiezingen. Zoekt en ziet in alle landen, waar er gewerkt wordt te gen den katholieken godsdienst, daar nestelen Joden tusschen de booze wer kers. Op de 500 leden der eerste fameu ze Soviets, in 't ongelukkige Rusland, waren er 450 Joden. Het congres te Charleroi verleden Zondag gehouden door de Waalsche Katholieke Jeugdorganisatie is iets grootsch en indrukwekkend geweest. Niet min dan 800 studiekringen en 680 patronaten, met een totaal van 37000 te- den zijn bij die organisatie aangesloten. Zoo werken onze Waalsche broeders voor het behoud en het heil van ons Va derland. Eere en dank zij hun. Laat ons zulk schoon voorbeeld navolgen Het geluk van een mensch hangt vooral af van de meerdere of min dere mate zijner wilskracht. De wils kracht doet niet alles, maar kan veel en zegeviert over vele moeilijkheden, die den tragen mensch onoverkomelijk schijnen Wilskracht maakt het leven mooi en rijk, veredelt ons wezen en geeft ons naar ziel en lichaam, heerlijke genietingen; daarom wilt en ge zult kunnen en God zal u hel pen Ziedat is, voor dezen keer, een besten raad aan onzen goeden vriend, Jan Moeyal. Nu te weten of de man zich niet nogmaals vies maken zal tegen ons II! 's Zondags werken, ik wil zeggen, slafelijken arbeid doen, dat is verboden door de wet van God en door de wet der Heilige Kerk. Al wie wijselijk handelen wil, die werkt nooit op een Zondag. Het is leelijk zich te stel len tegen God, onzen Oppermeester. Daarenboven is het zeer gevaarlijk. De geschiedenis immers bewijst ons, dat het zondagwerk meermalen zienlijk gestraft werd. Wel I goede menschen als 't ge beurt, dat een uwer geburen, of een uwer kennissen den Zondag onteert, herinnert voorzichtiglijk den verdwaalde die waar heden. In de laatste tijden werd Frankrijk schrikkelijk gestraft, dat weet de heele wereld. Welnu, het onteeren van den Zon dag is een der oorzaken daarvan. Ongodsdienstig tot in 't merg der beenderen, zóó is de socialistische partij. Hoe is 't toch moge lijk, dat sommige katholieke mannen er ooit aan gedacht hebben een kiesverbond aan te gaan met zulke godhatende partij. Gelukkiglijk is er daar tegenwoordig geen spraak of geen gedacht meer van. Even ongodsdienstig is de liberale partij. Daarvan is ook iede reen overtuigd. Zij wordt geleid en be stuurd door de framassonsloge, die voort durend oorlog voert tegen God en Kerk. Onmogelijk is het bijgevolg in de kiezing samen te werken met liberalen. Wij, katholieken, leden van den werkliedenbond of leden van den Boerenbond, of leden van den Bond der Katholieke Kringen, of leden van den Landsbond van den Middenstand, allen samen vormen wij een machtig leger, God dank I Wij hoeven niet op te treden met een of andere vijandelijke fractie, hoegenaamd niet. Stellen wij ons t'ac- coord, zonder nog te willen terugdenken aan 't geen ons zoude kunnen verdeelen, en in de naaste kiezing is de volledige victorie aan de katholieke partij in Belgie. In 't verleden Ligt het heden Militarischen geest ingepompt Wat uitzinnigen, dwazen praat is me dat I Ge moet weten, achtbare Lezers, dat stond te lezen in een oproep van de Aalstersche roode bazen tot de werkmenSchen. 't Was voor een meeting Tegen den oorlog. Voor den Vrede I Voor de amnestie niet meer wetende wat aan de werkmen- schen te vertellen om ze te foppen en te misleiden, schieten de roode bazen zich op den oorlog lil En om hun dwazen praat ingang te doen vinden bij ne onwe tende sukkelaars, gebaren zij, vol ge maakte verontwaardiging, dat de "kapita listen den oorlog verlangen te zien ko men... Niemand wil den oorlog, tenzij gij riep een werkman den rooden redenaar toe, en die man sprak waarheid. De roode bazen, inderdaad, voeren oorlog tegen Kerk en Godsdienst, tegen de samenleving in alle landen, en in Rusland tegen de arme, ellendige, uitgehongerde en uitge mergelde werkmenschen, die de minste klacht of mistevredenheid durven uiten, ja, tegen alle werklieden, in alle landen, voeren zij een onmenschelijken oorlog, eens dat die werklieden niet dansen wil len lijk de roode, vetgemeste bazen gelie ven te schuifelen... En vóór den oorlog van 1914 hadden de Duitsche roode bazen ook alzoo gepraat over den oorlog en de onnoozele werkmenschen doen gelooven, dat zij allen oorlog zouden belet hebben! |a, maar, als het op 't doen kwam, dan stonden die roode bazen in de Duitsche Kamers al de gevraagde credieten om den ijselijksten aller oorlogen te voeren toe. "Leugen en bedrog dat is 't socialism riep gezegde werkman nog den rooden spreker toe, en 't is zoo en anders niet. En bij die leugens over "oorlog,, wor den er dan versche leugens bijgesleept over de katholieke scholen... Aai I wat gemeene, lage ziel moet er huizen in iemand, die zóó, wetens en willens, durft liegen 1 In de katholieke scholen worden de kinderen te veel den miilitarischen geest ingepompt zegt die schaamtelooze leugenaar... (Ei welke taal II.) Wel I daar valt in de katholieke scholen geen milita- rische geest te bespeuren, of te ontdekken,

De Denderbode | 1924 | | pagina 1