Valsch Getuigenis STEDE Een Herderlijk schrijven Per Vliegmachien OMZENDBRIEF hoegenaamd niet. In de katholieke scho len werkt men, welgemeend en onver poosd, om van de kinderen menschen te maken, die door hunne geleerdheid, hunne lichamelijke, verstandelijke en zedelijke ontwikkeling den roem hunner dierbare ouders en de eer van't Vaderland zullen uitmaken, spijts de duivelschen aanhang en de razen woede van al de roode leu genaars en bazen van 't verachtelijke socialism. Hoe het komt dat er dulle Grieten op den aardbol loopen. De legende verhaalt als volgt Zekeren dag wandelden Ons Heer en Sint Pieter op de wereld, toen zij in de verten twee gedaanten zagen, die aan den slag lagen. Sinte Pieter. liep bij en bemerkte een duivel aan 't gevecht met eene vrouw. Haastig trok hij zijn zweerd en kapte alle twee de vechters 't hoofd af. Dit ziende was Ons Heer l^waad op zijn apostel, omdat hij nog eens zoo haastig was geweest met zijn zweerd. En, zooals hij vroeger aan Malchus zijn oor had weer aangezet, zoo zette hij nu ook de twee hoofden terug op hunne plaats. Jamaar, in zijn haaste om Sint Pieters misslag te her stellen, zette hij den duivel zijn kop op 't lijf van 't wijf, en 't hoofd van 't wijf op 't lijf van den duivel. Ge kunt raden hoe dul dat wijf nu werd, met dien duivelskop aan. Alhoewel die dulle Griete reeds lang dood en begraven is, zijn er nochtans nog altijd voort d'eene of d'andere van heur familie, welke een speurke hebben van Grietes dulligheid. Van 5 tot 35 milliard steeg de openbare schuld van ons land, op de drij jaren, dat de socialisten in 't Ministerie gezeteld hebben. Die gasten gooiden het geld der Staatskas met heelé schuppen weg. Bij hun henengaan stond ons arm landeken op den rand van den afgrond, 't Is dan, dat de heer Theunis den last op zich nam van orde te bréngen in dien bedroevenden warboel. Er is maar één middel om het budget van ons land in orde te krijgen en de ramp van den oorlog en van de vorige socialistische verkwistin gen te herstellen. Het is het volgende minder uitgeven, en meer geld doen bin nenkomen. Sparen, zuinig leven, gierig zijn met staatspenningen is een hoofdzaak. En die besparingen moeten op alles ge beuren, overal waar het mogelijk is, ook op het leger, ook op de overtollige ambte naren en bedienden, die in het bestuur ingewoekerd zijn. De laatste kreet van het Congres, te Charleroi, uitgebracht door den Bisschop van het Waalsch Diocees, Mgr. Rasneur, over het plein, waar 25.000 jongelingen geschaard ston den, bevatte den echo van het Congres en werd met ongemeenen geestdrift toege juicht. De Bisschop zei Bemint God boven alles, bemint Hem in het Heilig Hart van Zijn Goddelijken Zoon, en deze liefde zal u tot de overwinning leiden. Weest steeds eendrachtig en volgt steeds moedig de banier van het Geloof. Bemint uwen evennaaste bemint ook uwe tegen strevers, maar kleeft nooit hunne leerstel sels aan. Bemint de zaak van Godsdienst en Vaderland en werkt onverpoosd, opdat België meer en beter aan Christus be- hoore 1 Met de jeugd mede juichten de ouderen van jaren deze woorden toe. De onder vinding heeft hen geleerd dat het leven en de werken enkel langs dien weg hun vruchtbaarheid verkrijgen. Men is er wars en beu geworden van het materialism. Er wordt begrepen dat het geluk van het menschdom niet te vinden is in uitsluitend stoffelijken welstand. Goddank er blinkt hoop in de toekomst. 50e Vervolg. Toen zeide hij kalm Je hebt verkeerd gedaan, Hugh. Je had het aanbod van je grootvader moeten aannemenje moet terugkeeren naar Engeland en naar hem. Vader, antwoordde ik, een eed is heilig, en ik heb gezworen dat ik dit niet doen zal. Zoolang uw naam Arbuthnot is, blijft hij ook de mijne. De naam Devereux moge mijnentwegen uitsterven. U zijt de eenige Devereux dien ik hoogachten lief heb, en daarom wil ik bij u blijven. Zijn handen waren geklemd in de mij ne, en een wonderlijke verandering had zijn gelaat verzacht. Maar langzaam scheen het licht in zijn oogen weder uit te dooven, en hij schudde droevig het hoofd. Je weet niet wat je zegt, Hugh. Wat, een jongen man als jij, met het volle leven vóór zich, zou zich gaan begraven bij een kluizenaar zooals ik Neen, dat mag niet zijn. Je moet dien eed herroepen en terug keeren naar Engeland, omdat ik het wensch neen omdat ik het beveel 1 Het is onnoodig om hier de argumenten die hij aanvoerde, en mijn hardnekkig ver zet, weer te geven. Wij spraken met elkaar tot de zon wegzonk, kleurend de spiegelgladde zee en de wolkjes aan den horizon met gloeiende tinten van oranje, purper en goud. En toen het laatste woord TEGEN DE ONZEDIGE KLEEDING Hunne Hoogw. de Bisschoppen van België richten aan de geloovigen, inzon- derlijk aan de Christene Moeders, een Herderlijk schrijven, dat we hieronder in zijn geheel overdrukken. Op den Feestdag van O. L. V. Geboorte den 8 September 1924. Oproep aan de Christene Moeders, Christene Moeders, met betrouwen wenden wij ons tot u gij zult ons uwe medewerking niet weigeren. Reeds in verschillende omstandigheden hebben wij u de wetten der christelijke zedigheid herinnerd en met voldoening mochten wij vaststellen dat, althans in de kerk en op de communiebank, uwe doch ters en gij zeiven er op nagedacht hebt, welke verplichting de weerdigheid van uw Doopsel en de verschuldigde eerbied voor de goddelijke Majesteit u opleggen. Nochtans is in het huis Gods alles nog niet gelijk het zou moeten zijn, en inge volge daarvan bevelen wij aan de heeren Pastoors te hechten aan de vermaning, welke vroegertijds werd openlijk aange plakt en die wij hier herhalen Uit eerbied voor het huis van Ood, worden de vrouwen en de jonge dochters verzocht, zich in de kerk niet te vertoonen dan met hoog kleedsel dat borsten schou ders bedekten met mouwen tot onder de ellebogen. De personen die een ander kleedsel dragen, worden verzocht niet tot de H. Tafel te naderen, Wij smeeken de huismoeders erom dat zij hunne kinderen van jongs af, zouden gewoon maken aan de zedelijkheid en aan den eerbied voor de weerdigheid van Christen mensch. Het is voornamelijk op de jonge kinde ren, dat wij vandaag uwe gestrenge aan dacht inroepen. Het is een gewetensplicht voor u, die kinderen op te leiden en te bewaren in de eerbaarheid. Gij moet ze met een zekere behoedzaamheid kleeden en onder andere moet gij toezien dat het kleedset uwer dochtertjes hunne armen bedekke en tot beneden de knieen af dale. Wij gelasten uitdrukkelijk de bestuur ders der katholieke scholen en pensiona ten, dit openlijk aan te plakken in de spreekkamers, waarin de families toegela ten worden. Sint Paulus, tot Timotheus schrijvende nopens het verkondigen der zedenleer van het Evangelie, schreef hem namelijk Omstandigheden zullen er zeker voor komen, waarin de geloovigen zullen last vinden om het woord der kuischheid van het Evangelie te verdragen zij zullen bij voorkeur hunne ongeoorloofde lusten raadplegen en naar meesters luisteren die hen vleien. Edoch, zei de groote Apostel tot zijnen leerling, wat u be treft wees niettemin waakzaam, doe het werk van een Evangelistpredik het woord van Godhoud aan, gelegen of niet gelegen, bewijs, smeek, bestraf in alle lankmoedigheid en leering. Christene Moeders, bij een andere ge legenheid hebben wij getracht aan onze geloovigen met onweerlegbare bewijzen te doen begrijpen de strenge eischen der christelijke zedelijkheidwij spaarden zelfs onze berispingen niet voor hen die er aan te kort bleven doch heden, ons schikkende naar de vermaningen van den Apostel spreken wij liever de taal der bede, en wij smeker. u indachtig te wezen uwe verantwoordelijkheid als christene moeders schaamt u niet het woord en het gezag uwer Bisschoppen met kinder lijken eerbied te aanhooren. Het geldt hier immers de toekomst uwer kinderen het geldt hier de opbeu ring van het gevoel van eerbaarheid in ons Vaderland. Een krachtdadige hervorming in zake de opvoeding der kinderen, zal aanleiding geven tot nog andere hervormingen van denzelfden aard betrekkelijk de kuischeid in den schoot der families en de verbeter nis der zeden in het openbaar leven. Christene Moeders, Bestuurders en Opvoedsters der kindsheid, wij bedanken u bij voorbaat voor uwe dienstveerdige medewerking en wij bidden den Heer, dat Hij over uwe huisgezinnen, uwe pensio naten en scholen zijn besten zege gelieve uit te storten. Kolonel Theodoor Roosevelt, onder- staatssekretaris der vloot en zoon van den gewezen president der Vereenigde Staten, heeft de republikeinsche kandidatuur aan vaard voor den post van goeverneur van den Staat New-York. Zagloul Pacha, eerste minister van Egypte en die door zijne nationalistische volgelingen als Koning van Egypte wordt uitgeroepen, is Dinsdag te Londen aangekomen. De Spaansche troepen hebben hun nen opmarsch hernomen naar Chechouan (Marokko) met het doel de heilige stad te verlossen. Verscheidene malen botsten zij op benden oproerlingen en waren zij ver plicht hevige gevechten te leveren. De Vereenigde Staten staan tegen woordig waarschijnlijk aan 't hoofd van alle landen der wereld inzake militaire voorbereiding. Het Amerikaansch stelsel is gegrond op de algemeene mobilisatie van de physieke, ekonomische en finan- tieele krachten des lands. De neef van wijlen den Tsaar van Ruslar,.!, groothertog Cyril, heeft een pro- klamatie geteekend waarin hij zich zelf uitroept tot k-U over heel Rusland. Dok!'> Ho id, eerste minister van Beieren, he..It te Trundenhausen eene redevoering uitgesproken. Hij deed een geweldigen uitval tegen generaal Luden- dorff, die de stokerijen tot eene revolutie in Beieren in de hand werkten. De ministerieele krisis in den Ier- schen Vrijstaat is nog niet opgelost. Mr Cosgrave zal in de eerstkomende verga dering van het parlement zijn ontslag als president indienen. In Engeland heeft er een vreeselijke storm gewoed volgens berichten is er in het noorden van Schotland overvloedige sneeuw gevallen. Verscheidene schepen zijn vergaan in den Atlantischen Oceaan. Volgens een Grieksch bericht heb ben drie Bulgaarsche benden verscheidene dorpen op de grens van Thracië aange vallen. Het dorp Dobrava werd omsingeld, 13 ingezetenen werden door de Bulgaren gedood en anderen werden gevankelijk weggevoerd. President Coolidge heeft den sekre- taris der vloot, M. Wilbur, die zich te San Francisco bevond, naar Washington terug gesproken was,toen was ik het die in mijn besluit ongeschokt was, en mijn vader die had toegegeven. Wij waren overeenge komen dat wij althans voor een zekeren tijd samen zouden leven. De duisternis viel met een snelheid die mij vreemd voorkwam, maar waaraan mijn vader reeds gewoon geraakt was. Wij moeten althans voor dezen avond van elkaar scheiden, Hugh, zeide hij op staande. Het zal binnen een half uur vol slagen donker zijn, Ik moet den jongen Pietro roepen om je terug te brengen naar de stad, tenzij aarzelde hij, tenzij ge lust zoudt gevoelen om van nacht bij ons te blijven. Ik kan je echter slechts een bed van gedroogde bladeren aanbieden. Ik blijf natuurlijk bij u, antwoordde ik snel. Men kan gerust buiten slapen in dit land. Kom dan, zeide hijarm in arm gingen wij snel over de heide, geen weg of pad volgend, om de eenvoudige reden dat er geen was, maar afgaande op den top eener heuvelenrij vóór ons, en op een eerbiedi gen afstand blijvend van den afgrond die links van ons gaapte als een immer drei gend gevaar. HOOFDSTUK XXXII. HET VERBLIJF DER ROOVERS. Het was een vreemd, wild, maar prach tig plekje. Een inham van de zee was slechts door een smalle strook land ge scheiden van den afgrond dien wij zorg vuldig vermeden. En alleen over die smalle strook konden wij onze bestemming be reiken. De inham maakte de vreemdste bochten, soms nauw, soms wijder, en ein digde voor een soort voorgebergte dat op de zee uitzicht gaf. Toen wij den heuvel ik mocht het eigenlijk een berg noemen bereikten, zag ik terstond dat deze heel wat vruchtbaarder was dan de andere in de omgeving, Aan de eene zijde strekte zich een heerlijke wijngaard uit, en kleine boschjes olijf- en cypressenboomen ver toonden zich op den top. Een schel gefluit begroette ons, waarop mijn vader terstond antwoordde. Toen was het weer stil. Wij klommen de helling op en gingen den top over zonder een sterveling of eenig teeken van een menschelijke ver blijfplaats te zien. Ik keek mijn vader vra gend aan, doch hij glimlachte slechts. Volg mij maar, Hugh, doch wees voor zichtig, zeide hij, voortgaande alsof hij den berg aan de andere zijde weder wilde afdalen. Ik deed wat hij mij vroeg, en wij gingen verder langs een nauw slingerend pad dat met steenen als bezaaid was, tot dat wij plotseling bij een scherpen hoek stil stonden. Ik kon een kreet van bewon dering niet weerhouden. Vlak onder ons was een groot, natuurlijk plateau, zich zoover uitstrekkend alsof het hing boven de zee, en langs den rand, vlak tegen de bergzijde aangedrukt bijna stonden op ge regelde afstanden een aantal ruw ge vormde bruine tenten. Op den zachten geroepen omdat hij in de Commercial Club een rede gehouden had, welke door M. Coolidge als ongelegen be schouwd werd. Dinsdag, voor dat M. Herriot den ministerraad verliet, kwam eene vrouw in de policiewacht van het kasteel, gaf een revolver af en verklaarde dat zij gekomen was om M. Herriot te dooden, doch dat zij de moed niet had te schieten. Deze vrouw schijnt krankzinnig te zijn. Voor heel Borinage waren er Dins dag een 200tal arbeiders die zich terug aan 't werk begaven. De Sovjets zijn er nog niet in gelukt den opstand in Georgië te dempen. In heel het land wordt de strijd hardnekkig voortgezet. Verscheidene Sovietsafdee- lingen voeren krijgsverrichtingen uit tegen de Georgiërs. Het petrolschip Ivor is op 500 mijlen van Sand-Island in brand geraakt. De Deensche steamer Lituania heeft de bemanning aan boord genomen. In Italië, omtrek van Genua, heeft men verscheidene aardschokken waarge nomen, vergezeld van onderaaresche ge rommel. Een ongemeen hevig tempeest heeft in Amerika gewoed. Verscheidene steden zijn door den wervelstorm gedeeltelijk verwoest. Men schat de schade op ver scheidene miljoenen dollars. Er zijn 37 dooden. Een twintigtal Bulgaarsche bandie ten,, hebben een trein tegengehouden. Zij hoopten erin M. Sophoulis, eerste minister van Griekenland te vinden, doch 't viel tegen. Om zich te wreken hebben de ban dieten zich meester gemaakt van al de waarden, die de reizigers bezaten. Volgens een loopend gerucht, zou Koning Boris van Bulgarie in zijn paleis vermoord zijn geworden. Het gezantschap logenstraft nochtans dit bericht. De Amerikaansche vliegers, die dé reis om de wereld hebben gemaakt, zijn Dinsdag te Los Angelos, hun uitgangs punt, aangekomen. Zij hebben 25.000 mijl afgelegd. Mininisferie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid. aan de Provintiegouverneurs Heer Gouverneur, De conferentie der Burgemeesters en Schepenen van het Brusselschaglomeraat, heeft aan een Comité, waarvan Mr Demets, Burgemeester van Anderlecht, de Voorzitter is, de inrichting toever trouwd van een "Verkeersweek„. Deze week is bepaald op 28 September tot 6 October aanstaande. Tijdens deze week zal de aandacht van het publiek bijzonder gevestigd worden, op het moeilijke vraagstuk van het ver-, keer. Er zal eene speciale propaganda ge voerd worden om onze medeburgers er toe aan te zetten de noodige voorzorgen te nemen om de verkeersaccidenten te voorkomen. Door gansch het land zullen namelijk affiches uitgeplakt en postkaar ten aan de schoolkinderen uitgereikt wor den, De propaganda zal bijzonder sterk zijn in de bioscoopzalen, de draadlooze telegraphie en de pers. Om het vooropgezette doel beter te bereiken heeft het inrichtend comité der Vcrkeersweek het verlangen te kennen gegeven, dat de burgemeesters, gedurende deze week, heel het beschikbare politie personeel zou te werk stellen om de voor schriften van het reglement der verkeers politie te doen naleven, inzonderheid betreft het rechtshouden, de voorziet heid in de bochten, het alleen laten i verlichting der voertuigen op de open wegen. Deze buitengewone mobili der politie zou, volgens de inzichten aanleggers, eerder een 'opvoedend dan beteugelend uitwerksel dienen te hebl Ik treed volgaarne het voorstel van Comité bij. Ik verzoek u de burgemees uit uw provintie er met aandrang toe te noodigen om aan de plaatselijke po uitdrukkelijk de speciale taak toe te trouwen welke bovenvermeld lictij haar te dezer gelegenheid zou willen i vervullen. Zoodoende zullen deze magistraten li ne kostbare medewerking verleenen het werk der volksopleiding welke instelling der "Verkeersweek heeft oni nomen- Voor den Minister De Algemeene Bestuui BONET De Revolutie in Georgië Het rood schrikbewind De bolchevistische Tcheka heelt gansch Georgië het rood schrikbewind gevoerd, en zulks als bestraffingen wt wraak. Drie der beruchtste foltera echte beulen en onmenschelijke bloedlii den, Peter-de-Zeeman, Pankrotoff en Chinees Li-A-Zuh, zijn te Batoum aam komen, met onbeperkte macht. Zij begi nen met eene massa-uitmoording. Mees de slachtoffers zijn boeren, handeldrijv en onderwijzers. Ook vele vrouwen w den wreedaardig om het leven gebract Te Tiflis hebben reeds 1200 person de doodstraf ondergaan in gansch Gei gië beloopt het getal slachtoffers r» 5.000 En de beschaafde wereld Iaat zulks to De goeverneur Ibrahim Edhem Bey de bevelhebber van het Turksche 9e legi korps hebben aan hunne regeering te A gora geschreven dat de muselmansc Georgiërs, in Turkije gevestigd, vernom hebben dat hunne bloedverwanten in G orgië, door debolchevisten vermoord zij Zij smeeken eene tusschenkomst af, een einde aan het bloedbad te stellen. Boetstraffelijke Rechtbank van Dendermonde SMAAD. De Schry.. Edward en Va Essche Marcelina beiden van Aalst, liai den op 25/26 Mei 11. zich toch zoo got vermaakt derwijze dat ze hun plezier luk ruchtig deden kennen. Twee politieagei ten legden hun het stilzwijgen op, doe de beide politiebedienden werden op e hoop scheldwoorden onthaald door i twee Iawijdmakers, die bovendien nogi dronken toestand verkeerden. Dit kost aan den eerste eene geldboet van twee honderd vijf en vijftig franke en aan de tweede eene van dertig. grond lagen verschillende mannen, gekleed in een schilderachtig mengsel van helder gekleurde gewaden. Zij rookten lange ci- garetten en dronken wijn uit hoornen be kers. Het geheel herinnerde mij aan een tooneel uit De Spaansche student een looneelstuk dat ik lang geleden had zien opvoeren, doch dit was door het meer natuurlijk veel schooner. Een hooggebouwd man met donker uiterlijk, bijna zwarte oogen en donkere gelaatskleur, maar die volstrekt geen onaangenamen indruk maakte, kwam langzaam naar voren om ons te begroeten. Mijn vader sprak snel eenige oogenblik- ken met hem, en daarop wendde hij zich weder tot mij. Dit is monsieur José, Hugh, wins gast ik ben Monsieur José nam zijn met vederen versierden hoed af en maakte een sierlijke buiging voor mij. De zoon van mijn vriend, den Engeischman, is mij van harte welkom zeide hij in het Fransch U zult ongetwijfeld wel willen rusten Als de heeren hun tent willen binnengaan, zal ik voor ververschingen zorgen Wij traden een van de eigenaardig ge vormde tenten binnen en ik keek nieuws gierig en verwonderd rond. Er was een kleine kast, een geweer, een klein boe- kenreken een bed van gedroogde blade ren en heide, die een aangename geur verspreidden. Dat was vrijwel het geheele huisraad Vlaamsche Toeristenbond. De vier daagsche fietstocht naar Limburg lukt uitstekend, wie den tocht niet heeft mede gemaakt, heeft zonder twijfel, het schooi ste reisje van gansch het seizoen gemist Iedereen heeft zich ruimschoots vergas aan 't overvloedige natuur- kunst- en ste denschoon van die, jammerlijk genoeg, f weinig bezochte streken. Voegt daarbi het gezelschap van eenige oprecht fijn Veel meubelier is er niet, zooals ji ziet merkte mijn vader glimlachend op Kom nu maar weer mee naar buiten Een wit laken was op den grond ge- i spreid, en houten schalen met olijven, t prachtige druiven en andere vruchten,» benevens een soort gedroogd meel waren daarop gereed gezet. Twee fle6schen wijn en 'n paar bekers werden gebracht, en daarop maakte de man die dit alles voot ons had gereed gemaakt een onbeholpen buiging en verdween. Ik zette mij naast mijn vader op den grond en voor de eerste maal sedert vele jaren gebruikten wij te zamen den maal tijd. Toen het geëindigd was rookten wij lange sigaretten, waaraan geen gebrek scheen te zijn en ik strekte mij op den grond uit met een soort van droomerige voldoening. De warme, zachte lucht, be- zwangerd met den zeldzamen geur van ii wilde bloemen en de geurige reuk van den wijnstok schenen mijn zintuigen langzaam k te verifooven en uren lang lagen wij daar, r nauwelijks enkele woorden wisselend. De heldere maan scheen reeds hoog boven de glinsterende, gladde oppervlakte van de kalme zee aan den hemel en over- goot het vreemde tooneel met een zacht licht. Ik keek naar de slapende roovers in 5 hun fantastische kleederdracht, en naardf 1 donkere cypressen die vreemde schadu- wen afwierden, en naar den helderen, met sterren bezaaiden hemel. Ik volgde met mijn oogen tal van glimwormen totdat ik a

De Denderbode | 1924 | | pagina 2