EENDRACHT... VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST College-pen regulier Academy-pen Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE: 29, Korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER De Morgen Land en Tuinbouw In de Katholieke Grondwettelijke Vereeniging 74atc JAARGANG. - Nr 4918. 15 CENTIEMEN HET NUMMER/ ZONDAG 5 OCTOBER 1924. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 Ir. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 4 OCTOBER 1924. October of Wijnmaand. 5 Zondag. 17e Zondag na Sinxen. H Placide en gez. Benedictijnen, Martelaars. H. Maxentia en Constantia,Maagden, Martelaressen. 6 Maandag. H. Bruno, Belijder, Insteller der Kartuizers. T Dinsdag. Feestdag van O. L. Vr. van den H. Roozen krans. H. Augustus, Priester, Belijder. H. Marcus, Paus. Belijder. 8 Woensdag. H. Brigitta, Weduwe. H. Badilon, Abt, Belijder, Patroon der stad Leuze in Henegouw. H. Valerie, Maagd. 9 Donderdag. H. Dyonisius St Denis"1 [Bisschop, Mar telaar. H. Ghislenus, Abt, Belijder, Stichter en Patroon der stad St Ghislain in Henegouw. 10 Vrijdag. H. Franciscus van Borgia, van het gezelschap jesus, Belijder. II. Zaterdag. H. Gommaar, Belijder, Patroon de{ stad Lier. H. Nicasius, Martelaar 12 Zondag. 19c Zondag na Sinsen. H. Wilfried, Bisschop, Belijder. H. Herlinde en hare zuster Renelle, Maagden te Maeseyck (Limburg). Aan het einde zijner flinke rede, Zon dag 1.1. te Ninove uitgesproken, deed minister Moyersoen een dringende op roep tot eendracht in de katholieke ran gen. Aan eendracht hebben wij allen in~ lerdaad eene broodnoodige behoefte. Het menschdom schermt zoo graag met nooie leuzen als Eendracht baart nacht en ten onzent is het zelfs een ationaal motto geworden, doch, een maal dat wij het platonische rijk der venschen en theoriën verlaten, om tot le werkelijkheid te komen, is er van die endracht weinig te bespeuren. Integendeel. Dan zien wij, hoe niet illeen p het stuk van ondergeschikte westies, doch ook in zake principieele aagstukken, de menschen r gewoonlijk zooveel gedachten en ge- Kelens op na houden als er kleuren in :n regenboog zijn Dit gemis aan eenheid, aan eendracht het denken en het uitvoeren, blijkt •o wat een fataal uitvloeisel der men- ichelijke zwakheid te zijn. Waar drie lenschen te saam zijn, daar zijn ge woonlijk ook drie verschillende meenin- :n en opvattingen die radikaal tegen- ver elkander staan, en uiterst weer- stig blijven aan alle verzoening, want >m zich bij het idee van een ander neer leggen, om ootmoedig de Waarheid aanvaarden zonder meer, moet men lok zijn ik kunnen wegcijferen, en ik is bij alle schepsels zoo blik- tms taai ingeworteld Het menschelijk goisme, dat ook bestaat, in een koppig asthouden aan eigen gedacht èn eigen :nswijze, komt hier dan telkens in het idrang. En dit egoïsme krijgt verschil- nde modaliteiten, al naar gelang den aad van eigenwaar, hebzucht, hoog- ioed, enz." waarmede elk individu in tt bijzonder besmet is. Om al deze redenen heerscht er ten ottezoo weinig werkelijke eendracht ider de menschen. Niet alleen in elk luisgezin afzonderlijk, waar zich vaak, Jiter de schermen, heel wat tooneelen 'au tweespalt afspelen, doch ook in »e groote familie welke maatschappij eet. Om maar van één feit te gewagen oe lang reeds heeft men niet in Europa inferentie na conferentie moeten hou- om akkoord te kunnen geraken die groote princiepen, waarmede itans eenieder verklaart het eens te zijn, als Rechtvaardigheid en Vol kenverbroedering De oorzaak Zoekt ge niet ver. Ge mis aan eendrachtBewegen wij ons nu op het speciale terrein der politiek, zoo als deze in ons landje met alle groote vraagstukken wordt verbonden, dan ko men wij tot de bevinding dat de Eendracht dit woord dat wij aanhoudend op de lippen hebben, een niet te verwezenlij ken ideaal schijnt te zijn. Wanneer wij als katholieken even ons geweten willen polsen, rechtzinnig en deemoedig, zooals alle christene menschen eens af en aan gewetenson derzoek moeten doen, zullen wij een drievoudig mea culpa slaan. Door noodlottige oneenigheid ver brokkelen of verzwakken wij zoo vaak onze beste krachten, en maken aldus een gemeenschappelijk opgevat en doorgedreven strijdprogram waarmede wij alleen den zegepalm kun nen halen, onmogelijk. Waar die oneenigheid, vóór den oor log, toen al onze vestingen nog gaaf stonden, alreeds zeer te betreuren was, wordt zij in de huidige omstandigheden beslist misdadig, want het groote bol werk van het katholicisme ligt immers in België deerlijk gehavend, en er is zooveel verloren terrein dat wij terug veroveren moeten. Met sterk gebonden krachten hebben wij alle kans de verloren vestingen terug te winnen, en onze katholieke vlag er op te planten. Doch, indien de geest van oneenigheid onder ons blijft heerschen, wordt het allicht eene ramp. Laten zich dan alle katholieken door dringen van deze dwingende waarheid, en luisteren zij naar den wekroep hunner aanvoerders EendrachtMaakt front 't Was de ure dat de wind ontwekt, En 't wentelend kooren laaft en lekt, En zoetjes ruischen doet Dat uit de nialsche Velden jaagt Die lucht, die 't lieve leve draagt In 't drijvend, dravend bloed. 't Was de ure dat de landman gaal En op zijn herte een kruise slaat En op zijn land een kruis En gaande bidt, en weent, en zaait Hetgeen misschien een ander maait En lachend voert naar huis. 't Was de ure dat de leeuwerk zoet Heur hooge zeevaart laten moet En, zoekende op der aard' Om heur behoef, geen stonde en let, Maar zingend weer de zeilen zet En stiert ten hemelwaard. 't Was de ure dat uw stemme luidt, En klinkt en klapt en lacht en fluit' O blijde nachtegaal O orgel die m' in 't veldaccoord, En liev- en lang- en luider hoort Als alle vogeltaal G. Gezelle. VERKWIST GEEN FRUIT. Veel fruit dit jaar en vandaar het tegen de borst stootend gedoe van vele buiten lieden, die de sappige peren en appelen met volle manden storten in de kuip der koe. Gemis aan doorzfcht of onwetendheid zijn stellig oorzaak van die onverstandige handelwijze. Daarom willen we thans in enkele re gels beschrijven hoe men er toe komen kan hetfruit te bewaren, teneinde het later aan voordeelige prijzen aan den man te brengen. De geplukte vruchten legt men dun uit een in een open, droge plaats, om het te laten uitzweeten. Om het te bewaren moet men over eene geschikte plaats beschik ken, 't zij eene fruitkamer, fruitkelder, zot der, koffers of kisten. De fruitkamer, door gaans beter dan de kelder, weze langs de noordzijde gelegen en moet aan de vol gende voorwaarden voldoen er heersche zooveel mogelijk dezelfde warmtegraad, welke best de 6 graden niet overschrijdt ze weze vorstvrij en droog. Gm den voch tigheidsgraad der kamer te verminderen, neme men zijn toevlucht tot levendige kalk, welke men op tellooren of bakjes plaatst en vernieuwt wanneer ze mede zou te vochtig worden. Men vermijde luchtstroomen te verwekken, tenware de warmtegraad ögraden zou te boven gaan. Men moet de fruitkamer ook donker hou den. Als bijzondere voorzorg dient de ka mer eerst een soort ontsmetting te onder gaan, welke men met kleine onkosten doen kan men brand solfer in ijzeren kommen, rustende op een plavei of bak steen en men sluit alle spleten en gaten goed af. Schabben, vloeren muren dienen met solferbloem bestoven te worden. De schabben worden langsheen de muren op gesteld, de eene boven de andere en langs voren moeten ze voorzien zijn van een rand om het afrollen te beletten. Op de schabben spreidt men vloeipapier open en daarop plaatst men de vruchten, zoodanig dat de eene de andere niet raken kunne. Wekelijks moet men de vruchten nazien om er de bedorven of de te verre in rijp heid zijnde uit te verwijderen. Dat vraagt te veel onkosten hoor ik opwerpen. Welnu, voor hen, die zulks meenen, geven we nog andere middelen van bewaren. Men wikkelt de vruchten in zijdepapier en men legt ze tusschen twee lagen zand in koffers, die men voorafgaandelijk met solferbloem heeft bestoven. Die koffers moeten zoo dicht mogelijk sluiten en op een droge plaats bewaard worden. Een andere manier is dus uiteengieten op den zolder, onder het dak, en op een weinig stroo. Men weze oppassend bij strenge vorst en dekke goed af. Eindelijk wordt het inkuilen van fruit ook zeer aanbevolen. Men kieze hiervoor de droogste plaats uit den tuin en men bevrijde tegen vochtigheid en vorst. On der den grond bewaart het fruit nog best zijn frissche kleur. Middelen tot bewaren zijn er dus ge noeg. Met een weinig moeite kan men zijn overvloedig fruit achteruit houden tot op het oogenblik dat meer schaarschheid het aan voordeelige prijzen zal laten afzetten. van het ARRONDISSEMENT VAN AALST Algemeene Vergadering en Jaarlijksch Banket te Ninove. Zondag 11. had aldaar het jaarlijksch banket plaats. Dit banket dient tevens ook als algemeene vergadering der afgevaar digden van 't Arrondissement Aalst. Ruim 300 disgenooten vergaderden in ruime en prachtig versierde zaal van den Werkliedenbond, Het feestmaal vereerd door de tegen woordigheid van Z. E. Mijnheer Moyer soen, Minister van CEconomische zaken, was voorgezeten door Mijnheer Jozef De Clercq, Voorzitter der Kath. Grondwette lijke Vereeniging van 't Arrondissement. Aan de eeretafel bemerkte men den Z. E. H. Weemaes, pastoor-deken van Ninove, MM. L. de Béthune, Van Nieuwenhove en Van Schuylenbergh, Volksvertegenwoor digers, MM. F. De Hert, Burgemeester van Aalst, Flamant, Burgemeester van Gee- raardsbergen, Rollier, bestendig afge vaardigde, De Vuysten Rubbens, provin ciale raadsleden. M, Vincent Dierickx, oud volksvertegenwoordiger, M. Van den Berghe, Notaris, Dr Prové, enz. EE. HH. Van den Steen, Bestuurder van 't Klooster der HH. Herten, Rasschaert, Principaal van 't Bisschoppelijk College te Ninove. M. Senator j. De Clercq verontschul digde de heeren Van der Linden, Behaghel, Glénisson en de Cooman oud Burgemees ter van Ninove, alsook de vrienden van Pollaereen Kerkxken thuis gehouden door hunne kermis. De gebruikelijke heildronk aan Z. H. den Paus werd ingesteld door den Z. E. H. Deken Weemaes, en M. De Clercq, Sena tor, stuurde een heildronk aan Z. M. den Koning. Beide heildronken werden recht staande aanhoord. Daarna bracht Senator De Clercq hul den aan den Z. E. H. Pastor-Deken die niet tegenstaande zijne zwakke gezond heid er aangehouden heeft hier tengen- woordig te zijn. In die zelfde hulde be grijpt hij ook de E.E. H.H. Van den Steen en Rasschaert die te zamen met Mijnheer den Deken de apostels zijn van het vrije onderwijs dat.zoo nauw aan 't hart ligt van iederen Katholiek. Daarna wees hij op het Congres der Katholieke Jeugd onlangs gehouden te Charleroi en vraagt zich af, of zoo iets ook in Vlaanderen kon verwezentlijkt worden? en hij antwoordde bevestigend. Ja dat kunnen wij, maar wij moeten willen, recht zinnig willen al de geschillen op taalgebied die de jeugd van ons verwijderen uit den weg ruimen. De Vlaamsche kweste ver giftigd onzejpolitiek, zij is een gevaar voor de eenheid onzer partij. En hier stelt hij een feit vast, en God beware mij hier een bitter woord te spreken. Als voorzitter en tevens ook verantwoordelijk voor mijne daden, moet ik zeggen dat de overgroote meerderheid der franschschrijvende pers onbetwistbaar kwaad heeft gesticht en nog sticht met onverdedigbare voorrech ten te verwarren met onze heilige rechten. Wij moeten elkander leeren en willen be grijpen en ook nog bijzonderlijk het prin ciep der rechtveerdigheid en der christene liefde toepassen. Betrekkelijk de Standorganisatie moet ik zeggen hier valt niets op af te dingen maar de stoffelijke belangen van een staud alléén mag niet uitsluitelijk verzorgd wor den ten nadeel van 't algemeen. Het doel der katholieke partij in 't pri vaat zoowel als in 't openbaar leven is de Godsdienst. Zonder Hem geen geluk, geen vrede, geen voorspoed. Hij weze dus ons ideaal. En om te sluiten nog een woord. De kiezing is nakend en ik sta hier om zoo te zeggen als Generaal. Zijn onze legers klaar en onze vestingen bezet Zijn wij allen,soldaten, gewapend voor den strijd Is er voorraad en munitie in onze maga zijnen Daarop durf ik te nauwernood bevestigend antwoordenLaat ons dus zonder verwijl de handen aan 't werk slaan,onze plannen opmakenen bijzonder lijk de eenige weken die ons nog overblij ven ten nutte maken om den aanval af te weren die misschien den vreeselijksten zal zijn die wij reeds hebben uitgestaan. Ten slotte brengt spreker hulde aan den heer minister Moyersoen. Hij zegt dat de intrede van M. Moyersoen in het ministe rie bij hem gevoelens van spijt en tevens ook van fierheid hebben verwekt; van spijt omdat wij hem M. Moyersoen in ons midden als koene werker en wijze raadgever zullen missen; van fieiheid om dat het arrondissament Aalst een minister geeft-aan het land. Ook, wat er ook ge- beure, zal M. Moyersoen zijne pensioen wet in den Senaat niet moeten verdedigen en 't zal steeds voor hem een eeretitel zijn de ontwerper te zijn van de pensioenwet waarvan een liberaal senator verklaarde, dat het de schoonste wet der wereld was. Luidruchtige toejuichingen onthaalden M. Moyersoen toen hij verklaarden dat zijn ministersambt hem niet zal beletten een trouwe dienaar te zijn van het arron dissement van Aalst. Minister Moyersoen brengt hulde aan M. De Clercq en wijst eveneens op het groot gewicht der aanstaande kiezingen. Verder zegt hij den financieelen toe stand van het land uiteen en eindigt met een krachtigen oproep tot eensgezind sa menwerken. M. de Béthune doet op zijne beurt een oproep tot eendrachtig samenspannen aller pogingen in de partij. Hij hoopt dat de twee punten Vlaamsche Hoogeschool en legerdiensttijd, aldra eene oplossing zullen vinden. Ten slotte stelt hij een heildronk in op de katholieke jeugd. Volksvertegenwoordiger Van Nieuwen hove drinkt op de gezondheid van de katholieke drukpers, die niet altijd (wij zeggen nooit) naar verdienste wordt gesteund. Hij hoopt nochtans dat zij met evenveel offervaardigheid de katholieke partij zal steunen, en even dapper op haar post zal blijven. Hij stuurt ook een woord van dank aan de heeren leden der sym- phonie maatschappij De Eeendracht die binst het feestmaal de puikste num mers van haar repertorium ten gehoore gaf. Ook nam Volksvertegenwoordiger Van Schuylenbergh het woord en zegdeDe uitslag der kiezingen ligt in onze handen, indien de katholieken ernstig en eendrach tig den kiesstrijd aanvatten. Misverstand baat alleen onze tegenstrevers. Hij hoopt dat alle geschillen kortelings zullen uit den weg geruimd zijn. De pensioenwet zal het kiesplatform zijn der socialisten en dit is een heerlijke inzet voor ons. Hij verdedigt verder de katholieke scho len en wijst op het gevaar van eene liberaal socialistische regeering die ge heel zeker,ten volle akkoord gaan,om den schoolstrijd aan te binden zoodra zij er kans voor hebben. Dit mogen wij niet laten gebeuren en dit zal niet als wij ons allen eensgezind scharen onder den ka tholieken standaard. In de beste stemming en onder de grootste geestdrift liep de vergadering te spoedig ten einde. Op deze inleidingsvergadering is het sein gegeven voor den strijd Op Katholie ken allen onder dezelfde vlag gestreden voor onze heilige zaak. Wij willen van geen onzijdige scholen zonder God. Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind Dit was den strijdkreet van dezen die ons in 1884 den volledigen zegepraal hebben behaald. Laat ons too- nen dat wij hun waardige zonen zijn en dat wij ook nu willen zegevieren. De vrijheid voor den katholieken godsdienst, waarin bestaat die, of beter, waarin moet die be staan. Is 't enkel in het celebreeren der Heilige Mis en het ontvangen der Heilige Sacramenten, gelijk de vervolgers in Frankrijk beweren Neen Daarenboven moet de prediking der geloofsleering vrij wezen, evenals het godsdienstig onder wijs, en moet men de katholieken aan de bedienaars van hun eeredienst de midde len laten verschaffen om te leven en hun-

De Denderbode | 1924 | | pagina 1