Valsch Getuigenis BLUF! Per Vliegmachien Het normaal uur Pi h Vlaggewijding te Hekelgem ne bedieningen uit te oefenen. Dan alleen geniet de katholieke godsdienst de vrij heid, waar hij recht op heeft. Wee hem, dfe den katholieken wil aan banden leg gen Veel kleintjes maken een groot graantjes draadjes gaatjes schoven dreupelkes brood bol hol nen tas ne plas. 's Zondags werken, ik zegslafelijken arbeid doen, zooals metsen timmeren, spitten, enz., zie dat is leelijk en onvoorzichtig, 't Is leelijk, omdat 't een grove opstand uitmaakt te gen deogoeden God, ons aller Heer en Meester, zonder Wien wij niet zouden be staan. En het is onvoorzichtig, omdat men zoo dikwijls vastgesteld heeft, dat God het zondagwerk zienlijk strafte. Laat al het vergankelijke varen, zoek het eeuwigdurende. Wat is al het tijdelijke anders dan het verleidelijke En wat baten alle schepse len, zoo gij van den Schepper verlaten zijt Stel dus alles ter zijde, en zorg uwen Schepper welgevallig en getrouw te zijn, opdat gij ware zaligheid moogt erlangen. Navolging van Christus. Odie katten riep Boer Jan op een Zondag, toen zijn vrouw hem zegde, dat heel de prachtige «zende» saucissen en worsten verdwenen was, die van onkel Stien kwam en die Boer Jan zelf zoo goed had weggezet. O die katten zij hebben weeral een nieuwe opening weten te vinden 11... 't Schijnt, dat de framassons in Frankrijk iets afleerden van de katten, die ten tijde van Boer Jan hunne toeren speelden. In derdaad, de scholen in den Elzas en Lotharingen moesten in eens verwereld lijkt worden. Dat was de verklaring van Stoute-muil Herriot. Goed. Maar de El zassers en Lotharingers toonden hunne tanden. En zie! de Stoute-Muil Herriot wordt opeens Vleistaart Herriot, nu zou de godsdienst mogen onderwezen na de school aan die 't begeeren... Een nieuw gevonden gaatje om degodsdiensti- ge opvoeding der jeugd weg te rooven, ja. Maar 't zal het framassonsche roovers- ras niet lukken de Elzassers en Lotha ringers zullen beter op hunne hoede zijn dan Boer Jan het was. Herriot zal nog vie ze dagen beleven. Ik ben een jonge Vlaming Wiens borst van vrijheid gloeit Daarvoor heeft menigmalen Het Vlaamsche bloed gevloeid. Ik eer der vaadren burgermoed, Die ons verwierf zoo'n kostbaargoed. Ik ben een jonge Vlaming. Wiens borst van vrijheid gloeit, Willems. De brief, dien de zes Fransche Kardinalen schreven aan den eersten minister Herriot om hem af te leiden van zijn voornemen van de kerkvervolging in Frankrijk te ontketenen was waardig, krachtig en gematigd. En hoe heeft Herriot daarop geantwoord Op die edele woorden, ingegeven door liefde tot het vaderland en door een rechtzinnig verlangen naar vrede, heeft Herriot met schoone woorden geant woord, dat hij het verzoek der Kardinalen niet kon inwilligen. Die «fameuze» slaaf 51e Vervolg. Alles om mij heen en onze geheele levenswijze was zoo absoluut nieuw voor mij, dat mijn belangstelling wel moest gewekt worden het was ook met het grootste genoegen dat ik de kleur lang zaam op het gelaat van mijn vader zag terugkeeren, en zijn ledematen hun oude veerkracht zag terugkeeren. Hij kon de verandering die mijn komst in zijn leven gebracht had, niet verbergen en deed ook geen poging daartoe. Dikwijls gevoelde ik mij dankbaar gestemd dat ik had vol gehouden en mijn voornemen om zijn lot te deelen had ten uitvoer gelegd. Ons leven was eenvoudig genoeg, maar desondanks toch aangenaam. Soms brach ten wij den ganschen dag door met te trachten den eenigen vogel dien men daar schieten kan een soort van wilde een den voor het geweer te krijgen andere dagen maakten wij flinke wandelingen, daarbij soms mijlen ver langs de kust dwalend. Soms ook reden wij op ezels over de open vlakte naar Palermo, meng den ons daar onder burgers en soldaten in het een of ander wijnhuis, of begaven ons naar een der leeszalen om de couran ten in te zien. Zoo ging meer dan een jaar van ons leven voorbij, en die tijd was voor ons der framassonsloge, die te Geneve gaat gebaren dat hij voor den vrede is, wil in zijn eigen land den godsdienstoorlog. Holadat hij oppasseMeer dan een heeft zich het hoofd te pletter geloopen tegen Christus Kerk, de onwrikbare rots! Men ziet het hier en overal Waar hoogmoed komt, daar naakt de val. De mug, die om de keerse zweeft, 't Is wonder, zoo die lange leeft. Wat beestachtige wreedheid er huist in 't socialism, blijkt eens te meer door de gebeurtenissen in Georgië. In de districten Gori-Senaki, Tougdidi, Kataïs en Poti hebben de roode soviets- mannen reeds meer dan 9000 (lees negen duizend) opstandelingen doen door den kop schieten. Hoe zonderlingDe-sodalis ten eischen 't recht van tegen iedereen en tegen alles op te staan maar eens dat zij zeiven de bazen zijn, mag niemand meer roeren, of... hij bekoopt het met de dood!!! Wat diep verachterlijke en gevloekte lee ring is die van 't socialism Ik ga naar vader Een predikant begon zijn sermoen met de woorden van ons HeerIk kom van mijn Vader, en ik ga naar mijn Vader De menschen stonden te luisteren naar hetgeen volgen zou, maar de woorden bleven in gebreke. Ik kom van mijn Vader, en ik ga terug naar mijn Vaderklonk het ditmaal, maar verders van de reste, er kwam niet meer uit. Ik kom van mijn Vader, en 'k ga wee re naar mijn Vaderbegon een derde maal de onbeholpen predikant, keek naar het gewelf van de kerk, peinsde, en peins de nog, maar al te vergeefs. Eindelijk liet hij het steken en daalde van den preekstoel af. Hij moest juist voorbij een goede kennis van hem passeeren die nu eens niet beter wist dan hem zoetjes te vezelen Compli menten aan uw vader 14 uren verre trok een bejaarde onderwijzeres, in Rus land, nadat zij door 't Hooger Bestuur verwittigd werd, dat zij in de naastbijge- legen stad moest «dringende geheime in lichtingen» geven, 't Schaap deed den weg op hare houten blokken. En, als zij ter bestemming kwam, vroeg men haar enkel 't deze Hoeveel vierkante meter meet uw hof Zoo verhaalden ons de dagbladen dezer dagen en lieten ons zoo eens te meer zien hoe broederlijk het er naartoe gaat in 't land, waar de socialisten-ten-volle ofte communisten de bazen spelen. De mensch, die God niet vreest, Is dikwijls wreederdan een beest. De Volkenbond is te Geneve vergaderd en bespreekt de middelen om den vrede tusschen de vol keren der aarde te vestigen en te besten digen. Goed, heel goed Maar intusschen zijn de roode Soviets de "broederlijke socialistenraden bezig met het volk van Georgië, een land bezuiden den Caucasus gelegen, uit te moorden. en de Volken bond, die dat zeer wel weet, blijft daaro ver zoo stom als een KarpelWaar is 't recht Maar, aliahet moet ons niet verwonderen de hoogste vertegen woordiger van recht en waarheid, Zijne Heiligheid de Paus, mag ook al bij den Volkenbond niet vertegenwoordigd we zen Tist Snuggers ging op studie maar hij amuseerde zich beiden verre van onaangenaam. Mijn vader had in zijn afzondering een groote lust tot lezen opgevat, en vooral scheen hij veel genoegen te vinden in het bestu- deeren van nog voor velen duistere en verborgen zaken in het verre Oosten. Ik was wel eens bevreesd dat hij een boe kenworm worden zou, iets wat in zijn omstandigheden ongetwijfeld nadeelig voor hem zou zijn. Maar ik was te onwe tend op dat punt om met hem te redetwis ten, en daarom vergenoegde ik mij er mede, hem vooral des avonds zooveel mogelijk van zijn boeken af te houden. Dikwijls speelden wij schaak, en ik trachtte ook op alle andere manieren zijn aandacht af te leiden van zijn boeken. En tot mijn voldoening kon ik zeggen dat mijn pogingen vrijwel slaagden. HOOFDSTUK XXXIV. BEZOEKERS UIT ROME. Het was een dier avonden welke een ieder die alleen het Engelsch klimaat kent, een voorbode van het paradijs toeschij nen. Ik zat in een der aan den mond van de Marina gevestigde café's aan een marme ren tafeltje, ietwat lusteloos luisterend naar de tonen der muziek en starend over de kalme, glinsterende zee die zich voor mijn oogen uitstrekte. Er was een druk verkeer van wandelaars, maar ik nam er in het geheel geen notitie van. Met mijn hoofd rustend op mijn arm, en deze op de kostelijk en vergat te studeeren. Aan zijn vader schreef hij echter dat hij schitteren de vorderingen maakte in 't latijn. Toen hij op vakantie kwam, vroeg de vader, die over het lichtzinnig gedrag van zijn zoon was ingelicht Wel jongen hoe noemt men een riek in 't latijn Riekum, vader, redde Tist er zich uit. Zoo En mest Mestelorum, vader. "Wel, wel, en wagen Wagelatum, vader. Is 't toch waar? Welnu, Tist, trek nu gauw uw jassum uit, neem den rie kum en werp het mestelorum op den wa gelatum of ik breek mijn stokkum op uw ruggelatum. D^ Amerikaansche minister der luchtvaart heeft de plans doen opmaken voor den bouw van een reusachtig lucht schip van 1 miljoen kubiek meter/inhoud, en dat 85 mijlen per uur moet kunnen afleggen. De luchtreus moet voorts in staat zijn'tweemaal den Atlantischen Oceaan over te steken zonder noodig te hebben zijn voorraad brandstof te hernieuwen. De overstrooming van een gedeelte der gemeentelijke archieven van Valencië, in Spanje, ten gevolge der stortregens van de laatste dagen heeft groote schade aan gericht, dit vooral onder artistiek oogpunt. Een groot aantal standaarden, schilden, oude handschriften van hooge artistieke waarde werd geheel vèrnield. Andere zijn onherroepelijk beschadigd. De Albaneezen zijn te wapen geloo pen en hebben een inval gedaan in het gebied, dat door Albanië en Servië betwist wordt en dat sinds eenige dagen door Servische troepen en Montenegrijnsche benden bezet werd. Te Selza is het tot een bloedig treffen gekomen tusschen de vij andelijke groepen en de Serviërs hebben de plaat moeten poetsen. Het zeilschip Andreas van de haven van Riga, en de Zweedsche schoo ner Jainhner zijn tusschen Kotha en Lorista op eene vlotmijn gevaren en op enkele seconden tijd gezonken. Er drijven nog veel mijnen in de Finsche golf. De Regie der spoorwegen van de Duitsche bezette gebieden heeft Dinsdag eene veertiende storting gedaan, 't zij eene som 9.022.000 Fransche franks, genomen op de gedane winsten der uitbating. Dinsdagavond is brand ontstand in de raffinaderij der Belgische Union Su- crière te Gembloers. Op korten tijd sloeg het vuur over naar een groot gedeelte der instellingen. Een heele blok gebouwen vormde welhaast een laaienden vuurpoel, waarvan de vlammen tot op 20 kilometers i<n de ronde te zien waren. Te Acera (Italië) werd E. H. Demat teis, terwijl hij het H. Misoffer opdroeg, door twee geweerschoten gedood. De ongelukkige priester werd door de kogels in het hart getroffen. Als gevolg op de muiterijen in het Hol- landsch leger tijdens de manceuvers, heeft koningin Wilhelmina geweigerd troepen schouwing te doen daar zij de houding van zekere eenheden als eene beleediging voor Hare Majesteit beschouwd. Onder een overgrooten toeloop van volk had Zondag te Mannheim (Duitsch- land) de opening van een Republikeiner dag plaats. Er werd vooral opgemerkt dat de gewesten van Zuid-West Duitschland lage balustrade, was ik diep in gedachten verzonken, en de gezichten van degenen die mij, langzaam lachend en vroolijk pra tend, voorbijgingen, zag ik als in een droom. Mijn sigarette die ik tusschen de lippen hield was zelfs uitgegaan, en de koffie die naast mij stond had ik nog niet geproefd. De straatweg wemelde van de rijtuigen der Palermo'sche adel en élite, en op den wandelweg vertoonde zich een stroom van de meest verschillende personen visschers, stedelingen, bezoekers en veel vreemdelingen. Half Palermo begeeft zich op zulke avonden naar de oevers van de Marina en wie zou dat niet doen om de muziek te hooren en de frissche zeelucht in te ademen ook nog wel om redenen die in minder zonnige landen dan Italië evenzeer de wandelaars op zomer avonden naar buiten lokken Ik had mij dikwijls vermaakt met het gadeslaan dezer menigte en onwillekeurig zag ik dan naar Engelsche bezoekers uit dien avond echter had ik een Siciliaansche gravin ge zien die eenigszins op Maud geleek, en mijn gedachten waren teruggegaan naar Devereux waar zij bleven verwijlen, on danks mijn pogingen om hen terug te roepen tot mijn omgeving. Zij zweefden daar rondom een schoon gelaat, waarvan ik somtijds vreesde dat het mij liever was dan alles ter wereld. Wat was méér in staat om mijn afwe zige gedachten terug te roepen dan de talrijke afgevaardigden gezonden hadden. Te Bucharest (Roemenië) hebben 4000 socialisten na afloop eener vergade ring, eene betooging in de straten gehou den. Daar zij op de gedane aanmaning weigerden uiteen te gaan joeg de policie hen met den blanken sabel uiteen. In Georgië werd er door een boer een aanslag gepleegd op generaal Budieny aanvoerder van de sovjettroepen in Geor gië. De aanvaller heeft verscheidene revol verschoten gelost op den generaal. In Roethenië werd een trein aange vallen door een met machienengeweren gewapende bende van ongeveer 40 ban dieten. Het Hollandsch schip Defalon is in het zicht der Argentijnsche haven Rio de la Plata in brand geschoten. Onmiddel lijk verlieten verscheidene booten de haven om de bemanning op te pikken. De Braziliaansche Republiek wordt door een nieuwen opstand geteisterd. Deze beweging heeft voor doel eenige Staten een onafhankelijke Republiek te maken. De gezagvoerder van den nieuwen Zeppelin Z. R. III deelt mede, dat het lucht schip tegen het einde van deze week klaar zal zijn voor zijn tocht naar de Vereenig- de-Staten. Vier hotels en honderd andere hui zen, in de baai van New-York (Vereenig- de-Staten) zijn de prooi der vlammen ge worden. Er werden over deze schrikke lijke brandramp nog geen bijzonderheden meegedeeld. In Engelsch-Indië duren de onlusten voort. De overheid heeft de uitzending der troepen gevraagd. Er is reeds een kompanie Britsche troepen uitgezonden voorzien van tanks. Volgens een officieel bericht uit Hon duras zijn de opstandelingen bij Naran- jato verslagen. Zij hadden zware verliezen aan dooden en gewonden. De socialisten zijn gewoon de men schen op te hitsen met holklinkende woorden, met groot tamboer-geroffel en schelklinkende fluiten, gelijk op 'n foor barak, waar allerhande clowns u aantrek ken, maar waar ge gefopt zijt voor uw geld als ge binnengaat. De socialisten stellen een boel ont werpen van sociale werken aan de dag orde. Een napeinzend werkman zal wel on middellijk vragen waarom de socialisten die instellingen niet verwezenlijken op eigen initialief en eigen krachten. Bij de katholieken bestaan die inrich tingen met der daad, gesticht uit zuivere opoffering en genegenheid voor de wel vaart der mindere standen en voor den goeden gang der maatschappelijke orde. De socialisten wachten immer tot de Staatskas breed opengezet wordt, om dergelijke goede werken in te richten op de kosten der openbare besturen en door bemiddeling van betaalde ambtenaren. Dat laatsle punt schijnt voor een socia listisch bestuur immer zeer belangrijk, het fonctionarism heeft ontzettend gewoed in de socialistische ministeriesin 't eerste na-oorlogsche tijdstip. Langs alle zijden werden er nieuwe inrichtingen tot stand gebracht, waar het bezoldigd personeel malkander in den weg liep en heel dik wijls zonder veel werkelijk nut voor de bevolking, in wier belang de instelling tot stand kwam. Het eerste werkelijk bereikte doel van 0- de socialisten scheen wel het plaatse van een aantal personen tegen goede be zoldiging. Het is voornamelijk aan de bezoldigin gen dat de eerste en voornaamste som men besteed worden, die genomen wor den uit de Staatskas, op de inkomsten van ar andere lieden. Wanneer wij de voorstellen van de so. 'e cialisten beschouwen, dan vinden we daarin altijd een voorname plaats gegund aan het fonctionarism en een bende plaat- senjagers van hunne partij op den loer. Maar die tijd is voorbij en onze werk lieden laten zich niet meer vangen aan dien bluf. Wij herinneren onze lezers dat in den eerstkomenden nacht, tusschen Zaterdag Gil en Zondag, al de uurwerken op de nor male uur gebracht worden. Voor velen blijft die uurverandering nog altijd een feit waarmede zij niet goed over den weg kunnen en aangezien het Zondag is, loopen zij verward met de misbijwo- ning, met de treinen, trams, enz. Wat dus gedaan om niet te missen Alvorens dezen avond slapen te gaan, zet uw uurwerk een uur achteruit en wanneer gij Zondagmorgen opstaat is voor u niets^ meer te veranderen gij doet als voor en W na en door uw uurwerk te veranderen zijt "i gij terug tot het normaal uur gekomen, j| daar gij in t' begin van den Zomer uwe uurwerken een uur vooruit gestoken hebt. bc ;ki ]l; Ier n, •Jl er' II v E itt blij-verraste groet door een Engelsche stem uitgesproken Ik sprong plotseling op en vóór mij, het gelaat stralend van aangename verrassing en mij hartelijk haar kleine hand toestekend, stond Olive Parkhurst. Dit is toch wel een der vreemdste ont moetingen die ik in mijn gansche leven ooit gehad heb, M. Arbuthnotriep zij uit. Wie had dit ooit kunnen denken ik hield haar handje in de mijne, geheel onbewust van wat ik deed, en zag haar met verbaasden, bewonderenden blik aan. Het warme klimaat deed haar blijkbaar goed, want ik had haar nog nooit zoo bekoorlijk gezien als nu, in haar warm- aandoende mousselinen kleed dat in sier lijke plooien om haar slanke gestalte viel. Een ruikertje lichtgekleurde violen stak in haar ceintuur, zij bloosde van genoe gen en haar oogen straalden van aange name verrassing. M. Arbuthnot, ben ik soms een geest dat u mij zoo zonder spreken aanstaart? En wees zoo goed om mijn hand los te laten. Ik voldeed terstond aan haar op vrien delijken toon gedaan verzoek en herkreeg eerst toen mijn spraakvermogen. Mejuffrouw Olive riep ik uit, ik ben nog nooit zoo verjieugd geweest als nu, iemand uit mijn geboorteland te ontmoe ten. Welke goede genius bracht u naar Italiti Deze, antwoordde zij lachend, haar 5 Oktober 1924. Vorming van den Stoet, te 2 ure nabij de Abdij. 1. Hekelgem Muziek De Katholieke Gilde 2. Assche Boyscouts. 3. Denderleeuw Trompetters en Tur ners. 4. LebbekeTurners. 5. BuggenhoutTurners. 6. Veewijde a) Muziek, b) Turners, c) Christene Vefeenigingen. 7. Aalst't Groen Kruis a) Muziek, b) Turners, c) Turneressen, d) Werkers- verbond Syndicaten, Studiekring, enz. 8. Baerdegem Werkliedenbond. 9. Erembodegem Werkliedenbond. 10. Teralphene a) Muziek De Hop- pebloem b) Ziekenbond. 11. St. Catharina-Lombeek a) Werk liedenbond, b) Boerenbond, c) Bond van het H. Hart. 12. Moorsela) Werkliedenbond, On- derlingen Bijstand, Syndicaten, b) Bond van het H. Hert. 13. Esschene a) Boerenbond, b) Bond van het H. Hart. 14. Teralphene Muziek St. Cecilia 15. Molhem Werkliedenbond, Onder- lingen Bijstand. 16. a) Brussel-Centrum Werklieden bond en Syndicaten b) Jette Werklie denbond en Syndicaten c) Molenbeek Werklieden en Syndicaten Ganshoren Werkliedenbond en Syndicaten e) Gans horen De Jonge Werkman 17. Melderta) Muziek, b) Onderlingen Bijstand, c) Xaverianen. 18. Aalst (Zonnestraat) Werkmans kring. 19. Assche a) Werkliedenbond, Syn dicaten, Ond. Bijstand, Studiekring b) Studiekring St. Martinus c) Boeren- gilde. TA (01 ti ie> r-E '"j Uli lui lob 101 lai hu lot lec E sre h: bi irif )ie ire ib 'g hand leggend op den arm van een hoog gebouwd man die met verwonderd gelaat naast haar stond. Papa, mag ik u M. Ar buthnot voorstellen, M. Arbuthnot, mijn vader, lord Parkhurst. Hij stak mij hartelijk de hand toe en zeide Zeer verheugd, met u kennis te maken, M. Arbuthnot. Ik heb mijn dochter dikwijls over u hooren spreken. Wij wendden ons om en wandelden langzaam verder tusschen den stroom van voetgangers. In enkele minuten had ik vernomen dat lord Parkhurst zijn doch ter en eenige vrienden in zijn jacht van Rome naar Palermo had gebracht, en dat mén nog niet wist, hoe lang het verblijf daar zou duren. Op mijn beurt had ik mijn vrienden verteld dat ik met mijn vader leefde in een klein dorpje bij Pa lermo. Eenige oogenblikken later ontmoetten wij lord Parkhurst's gezelschap, en hij voegde zich bij hen, zijn dochter in mijn hoedé achterlatend. Een flink gebouwde, goedhartig uitziende jongen kwam met een vragenden blik op ons toe, en Olive stelde mij aan haar broeder voor, die het besluit scheen te hebben opgevat, ons gezelschap te houden. Frank, we kunnen je-op het oogenblik niet bij ons hebben, zei Olive lachend. M. Arbuthnot en ik zijn oude vrienden, en heel wat te bepraten. Wil jij in dien tijd Cissy gezelschap houden Hij lachte goedhartig, en mij toeknik-

De Denderbode | 1924 | | pagina 2