Katholiek tooneel. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST College-pen regulier Academy-pen Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Tot de Maan Inde Katholieke Jonge Wacht 749te JAARGANG. - N' 4919. 15 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 12 OCTOBER 1924. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 11 OCTOBER 1924. October of Wijnmaand. 12 Zoniag. 18c Zondag na Sinxen. H. Wilfried, Bisschop, Belijder. H. Herlinde en hare zuster Renelle, Maagden te Maeseyck (Limburg). 13 Maandag. H. Edward, Koning van Engeland, Belijder. 14 Dinsdag H. Donatiaan, Bisschop, Belijder, Patroon der Stad en van het Bisdom van Brugge. H. Calixtus, Paus, Martelaar. 15 Woensdag. H. Theresia van Jesus, Hervormster der Orde van den Carmelusberg. H. Rogerus, Bisschop, Belijder. 16 Donderdag. H. Gerardus Magella, Redemptorist, Be lijder. 17 Vrijdag. H. Maria-Magaretha Alacoque, Kloosterlinge. Verspreister van de Godvruchtigheid tot het H. Hart. H. Hcdwige, Hertogin van Polen, Weduwe. Zaterdag. H. Lucas, Evangelist, Martelaar. i Zondag. 19e Zondag na Sinxen. H. Petrus van Alcantara, Franciscaan, Belijder. Er is dezen laatsten tijd buitengewoon veel reklaam gemaakt geweest voor het Katholiek Vlaamsch Tooneel, (omwer king van het Kunstgezelschap gesticht door Dr De Gruyter) dat, onder nieuwe leiding en met een nieuw program, thans beslist het katholiek kunstideaal dienen wil. De eerste opvoeringen door de nieuwe groep van het oud mysteriespel Ma- rieken van Nymegem te Antwerpen en te Brussel, hebben een uitbundig suc ces mogen inoogsten. Wij verheugen ons erom, niet omdat wij hier opdracht kre gen voor dit of een ander kunstgezel schap reklaam te maken, doch omdat wij onvoorwaardelijk elk streven toejuichen dat, van katholieke zijde, er op gericht is het peil van ons tooneel te doen stijgen. Bekennen wij maar dadelijk dat dit peil, vooral in de grootsteden, op heden erbarmlijk laag staat. Het tooneel lijkt zoo wat een satelliet geworden te zijn van de kinema, en verlustigt zich in de zelfde oppervlakkige pikante kunst welke van het leven slechts een parodie geeft, en, nog erger, zoo vaak de meest laakbare driften opdirkt en tooit als een luxe-artikel.- Wij weten het allen behalve detec- tief-tafereelen, moordscènes, en derge lijke, die de verbeelding en de zenuwen van het volk op de meest ongezonde wijze prikkelen, vormen de meest ge waagde liefdesavonturen, waarvan het grootste misprijzen voor de heilige lief dewet van het huwelijk uitgaat, schering en inslag der moderne kinema. Aan het samenstellen dier filmen, waarmede een echte Barnum-reklaam gepaard gaat, worden duizelingwekkende sommen be steed, doch nog duizelingwekkender winsten worden er mede gedaan, want, avond aan avond toch, gaan duizenden men- schen er naar kijken, immer gedreven door hun hartstocht voor het nieuwe, het sensatiewekkende, het ophitsende van zenuwen en zinnen. Wat heeft echte, diepe kunst daarmede te maken Zoo bitter weinig. Wat heeft katholieke kunst daarmede te maken Niemendal. Integendeel, in die kinema-spektakels, >waarheen het geld der massa stroomt, wordt het katholieke kunstelement met zorg geweerd, dewijl het lichtzin nige, dubbelzinnige genre er almachtig heerscht. De meeste onzer theaters volgen het zelfde spoor, en disschen aan het ver wend publiek ofwel huilerige draken op, i waarvan het onzinhig romantisnle tra nen met tuiten doet schreien ofwel stuk ken vol zwoele perversiteit. Onder den dekmantel der Kunst wordt voorts heel wat schoonheid van bedenkelijk al looi voor het voetlicht gebracht. De Franschen noemen dat une tranche de vie maar die tranche de vie heeft soms een heel viezen geur. Waar dan én kinema én theater de opleidende rol der kunst zoo verkeerd opvatten, zij doen het moreele gehal te dalen in plaats van het te verstevigen, verdient het aanmoediging wanneer wij zien hoe menschen, bezield met kunstijver al evenzeer als met goede wil, het aandurven kordaat stroomopwaarts te roeien, en ons tooneel te zetten in het licht van het katholicisme. Het staat toch immers vast als een paal in den Dender dat er yan het tooneel een grooten invloed ten goede op het volk kan uitgaan, en het is al even onbe twistbaar dat het katholicisme, dat heel ons leven omvademt en het tot in zijn diepste diepten beroert, schoonheid ge noeg bevat welke vermag te boeien. Meer nog, in het rijk der ziel. kan het tooneel ons konrlikten schilderen welke dieper en machtiger aangrijpen dan pro fane dramas. Eeuwen geleden beleefde ons katho liek tooneel. dat een echte volksschool was, een ongemeenen bloei. Late het wederom in levën komen, en ons mo dern heidensch wereldje zal dadelijk min arm zijn aan ideëen die opbeuren, en schoonheid die veredelt. Och hoe schoone vaart gij daar, Helderblanke nrane klaar, Hooge boven veld en wee, Zwemmende in een wolkenzee 1 't Dunkt mij dat gij weet en ziet al dat u beneên geschiedt Ai, en wilde of wenschte ik kwaad, 'k Wierd benauwd voor uw gelaat. Schoon, doch schoonder duizendmaal, Onbevlekte, is uw gestraal Gij, die zonne en sterre en maan Diepe doet in 't donker staan. G. Gezelle. VAN AALST. Feestelijkheden ter gelegenheid der 25e verjaring harer stichting. Verleden Zondag werd er feest gevierd in de Katholteke Jonge Wacht. Zij her dacht immers haar vijf-en-twintigjarig bestaan. Niet tegenstaande het ongunstig weder trokken de leden der wacht met muziek aan 't hoofd naar d'Hoofdkerk van van StMartinusom er de 10 ure mis bij te wonen welke bijzonderlijk ter intentie der Wachters en tot zielelafenis der over ledene medeleden werd opgedragen. Na de kerkelijke plechtigheid trok men met vaandel aan 't hoofd rond de stad. Het banket had plaats ter Borze van Armsterdam Een lOOtal leden vergader den rond den disch. Zeggen wij terloops dat de spijzen lek ker waren en den hospes van den Katho lieken Kring haalt er eer van alsmede van zijn puiken wijnkelder. De zaal was sober maar prachtig versiert. De prachtige ver siering hadden wij te danken aan Me vrouw K. Van den Bossche, daarvoor onze beste gelukwenschen. Het feestmaal was voorgezeten door M. Antoon De Hert, Voorzitter der Katho lieke Jonge Wacht. Aan de eerètafel hadden plaatsgenomen: de Z. E. H. Kanunnik Coppieters, pastoor deken Z. E. Minister Moyersoen M. Fé- lix De Hert, Burgemeester der Stad M. Achiel Eeman, oud Schepen M. Dé- siré De Wolf, oud Voorzitter der Katho lieke Jonge WachtM. M. de Béthune en Van Nieuwenhove, Volksvertegenwoor digers M. Arth. De Paepe, Ondervoor zitter M. Fritz Keppens, Penningmeester; M. Hendrik Matthieu, Secretaris en de overige leden van 't bestuur der K. J. W. Wanneer de beurt aan de heildronken kwam stelde de Z. E. H. Kannunik Cop pieters, de eerste in aan Z. H. den Paus. Wij laten hieronder die prachtige aan spraak, die luidruchtig en herhaaldelijk werd toegejuichd, volgen Mijnheer de Voorzitter, Mijnheer de Mini ster, Heeren en Vrienden. Het is eene groote eer voor mij en te vens een waar geluk in deze zoo talrijke als geestdriftige vergadering der Katho lieke Jonge Wacht, samen met de beproef de leiders der Partij, het woord te mogen nemen om Hem te huldigen dien wij met den diepsten eerbied vereeren, met de ne derigste onderdanigheid gehoorzamen en met de vurigste liefde beminnen, om een heildronk voor te stellen aan Zijne Heilig heid Paus Pius XI. De Paus is voor ons de drager van het oudste, het hoogste en het heiligste gezag hier op aarde. Drager is hij van het oudste gezagHet is bijna 1900 jaar geleden dat een vis- scher uit Palestina, dien zijne ouders Si mon hadden genaamd, maar dien de Meester Petrus heette, te Rome aankwam en in de hoofdstad van het Keizerrijk, de groote wereldstad zijn gezag vestigde ik zeg niet zijn zetel of zijn troon want die bezat hij niet. En sedert dien heuglijken dag, wat al kronen zijn er niet gevallen, tronen verbrijzeld, volkerengrenzen ver legd en herlegd, beschavingen opgerezen en verdwenen, en het gezag van Petrus en zijn opvolgers is immer gebleven, staat steviger dan ooit door de liefde van milli- oenen Katholieken door den eerbied van gansch de beschaafde wereld. En dit gezag is ook het hoogste. De Paus heerscht niet door de macht der wa penen door vrees en dwang. Hij heerscht door hêt gezag van Christus, als zijne ste dehouder hier op aarde, als opperhoofd der Heilige Kerk. Hij heerscht over ver stand en wil, geest en hart omdat hij met onfaalbaar gezag Christus geloofsleer voorhoudt en zijn zedenleer verkondigt voor meer dan drie honderd millioenen geloovigen. En daarom is dit ook het heiligste ge zag, omdat het berust op het woord van den Zoon Gods gij zijt Petrus d. i. steen rots en op deze steenrots zal ik mijne Kerk bouwen en de Poorten der Hel zul len tegen haar niets vermogen, en omdat dit gezag dient om de leden der Kerk van Christus heilig te maken. En of die Paus nu Gregorius heet of Pius of Leo, of Benedictus, hij is de Paus, de opvolger van Petrus dit is alles voor ons dien eeren, dien gehoorzamen wij, dien beminnen wij. Thans zetelt in Petrus' stad Pius XI, den 261 opvolger van Petrus, het Apostelhoofd hij de Paus van vrede, op godsdienst en liefde en rechtvaardigheid gesteund, die den broederband tusschen alle geloovigen vaster wil samensnoeren en op de puinen van den oorlog het heerlijk gebouw van Christus rijk opbouwen wil. Hij Mini ster Moyersoen zal het mij niet ten kwade duiden dien ik wil noemen Christus' minister voor herstel van zedelijke en geestelijke oorlogschade. Heilige Vader zoo mag ik toch wel spreken hier in uw aller naam de Ka tholieken van Aalst zijn uwe trouwe zo nen, en van de trouwste dan nog zijn de leden der Katholieke Jonge Wacht, wij luisteren naar uwe stem, wij bidden opdat uwe loopbaan zegenrijk en vruchtbaar zij, en hier in eenvoudig en gezellig maal ver gaderd, naar oude vlaamsche gewoonte, heffen wij den beker op uwe ons zoo kostbare gezondheid. Aan Zijne Heiligheid Paus Pius XI. De heer voorzitter der Katholieke Jon ge Wacht richtte zich dan tot zijn disch- genooten en stelt een heildronk in om de gezondheid te drinken van den Koning en der Koninklijke Familie. Hij drukte zich uit in dezer voege Mijne heeren Ik heb de eer U een heildronk voor te stellen aan Z. M. Koning ALBERT, aan Koninging ELISABETH en aan de Konink lijke Familie. Te recht mogen wij fier zijn zulk edel vorstenhuis te bezitten. We zijn gelukkig hulde te brengen aan onzen dap peren vorst, den wereld door erkend als een toonbeeld van heldhaftigheid, aan onze geliefde Koningin, engel van mensch- lievendheid en zelfopoffering. Deze woorden luidruchtig toegejuigd werden onderlijnd door een flinke Bra- ban^ónne. En dan vervolgt hij zijne aanspraak Zeer Eerwaarde Heer Deken, Mijnheer de Minister, Mijne Heeren en Vrienden, Als ware Katholieke Jonge Wachter heb ik de eer een eerbiedige welkomgroet en eene warme hulde te brengen aan den Zeer eerweerden Heer COPPIETERS, Pastoor- deken onzer stad. Enkele weken slechts is Hij hier in ons midden en reeds verwierf hij de genegenheid van alle Aalstenaars. Hij is een ware herder die zijne schapen met wijsheid en liefde leidt. Arm en rijk vinden bij hem troost. Ga bij voorbeeld naar St Job, waar Hij van huis tot huis is geweest, iedereen spreekt er over Hem met eerbied en lof. Wij Ka tholieke Jonge wachten zijn er fier op, Zeer Eerweerde Heer Deken, dat gij ons de eer aandoet hier op het banket tegen woordig te zijn, wij beloven U dan ook plechtig steeds naar uwen wijzen raad te luisteren en het beste onzer jeugdige krachten in te spannen tot verdediging van onzen Heiligen Godsdienst. Het is mij ook een groet genoegen he den in ons midden Zijne Excellentie Mi nister MOYERSOEN te mogen begroeten. Pas zes maanden vertoefde hij in zijne moederstad, of Zijne Majesteit den Ko ning, die hem als Minister van Nijverheid en,Arbeid leerde kennen en hoogschatten had, riep hem terug in den kroonraad om als Minister van (Economische Zaken op te treden. Het is eene eer voor de Katho lieke Jonge Wacht hem als Eere voorzit ter en Minister te mogen begroeten, ook drukken wij de hoop uit hem nog lange jaren aan het hoofd onzer Katholieke Jonge Wacht te mogen behouden. Een woord van hartelijken dank aan de heeren volksvertegenwoordigers die door hunne aanwezigheid een blijk van genegenheid en aanmoediging geven aan de Jonge Wacht die met hem strijden en werken wil, tot heil onzer Katholieke Par tij. Ik zou aan mijne plicht te kort komen moest ik hier niet wijzen op onze twee groote strijders, wier lange en .kostbare diensten in het geheugen aller Katholieke Jonge Wachten steeds zal geprent blijven. Ik noem de heeren Achille EEMAN en Désiré DE WOLF. Hunne tegenwoordig heid in ons midden.is eene aanmoediging voor den aanstaanden kiesstrijd die we zullen te voeren hebben. Vergeten wij niet den heer Etienne EEMAN, die in de moeielijke na-oorlog- sche tijden, op zoo een verdienstvolle wijze den heer Désiré De Wolf als voor zitter heeft vervangen. Den prachtigen vooruitgang dien we deze laatste tijden maakten, is vooral te danken aan het wijs bestuur dat zich geen moeite noch kosten spaarde, om den groei en den bloei onzer geliefde Jonge Wacht te bevorderen. Noemen wij onder ande ren onzen onder-voorzitter Mijnheer Arthur DE PAEPE, oudste bestuurlid die met zooveel iever, met hand en tand, de belangen onzer Jonge Wacht voorstaat, onzen onschatbaren secretaris, heer Hen drik MATTHIEU, die deze lastige en on dankbare taak met zooveel zorg en toe wijding op zich neemt, onzen vriend Fritz KEPPENS, den schatbewaarder die op zulke behendige wijze onze kas ledigt doch ook steeds middelen vindt ze weer aan te vullen. En, om te sluiten, aan U allen, beste vrienden, eere- en werkende leden van harte dank voor uwe medewerking aan het wellukken van ons feest. Deze redevoering werd uitbundig toe gejuicht en meermaals onderbroken. Dan komt de heer Minister van (Eco nomische Zaken aan 't woord. Toen M. Moyersoen rechtstond werd hij door een storm van toejuichingen begroet, het was een ware ovatie. Hij schetste ons in korte woorden den toestand van het land en deed een oproep aan de Katholieke Jonge Wacht om allen eendrachtig te strijden om zooals voor den oorlog aan 't land en aan de gemeen ten een zuiver katholiek bestuur te geven. Als voorbeeld, ofschoon hij het oudste lid is der Jonge Wacht, stelt de heer Mi nister den Jongen Wachter M. Achiel Eeman voor die nog steeds op zijn post is om de Katholieke Vlag hoog te houden, 't geene hij reeds sedert 60 jaren doet. Hij sluit met te drinken op de gezond heid van den onvermoeibaren Voorzitter, M. Antoon De Hert: Dan gaf den heer Voorzitter lezing van de lijst der jubilarissen. Hij overhandigde aan den oud-voorzitter M. Désiré De Wolf een gouden gedenkpenning, al de andere jubilarissen kregen er een zilveren. Volgende heeren, reeds sedert de stich ting lid der Jonge Wacht, zijn jubilarissen: De Wolf Désiré Moyersoen Romaan Cammaert JozefDe Coninck Prosper De Hert Felix D'Hoir ProsperDe Ke ghel Cecilien De Loose Felix De Nayer KareiDe Winter AugustDe Wolf Fritz; Eeman Achille Eemans Emmanuël Gril- laert Emile; Huylebroeck Leon Lenssens René; Pilate Camile Semey Robert; Spanoghe RenéThybaert ArthurVan den Bossche KareiVan de Maele Ger maan Van de Putte Joris; Van Nuffel Jan. De heer Hendrik Matthieu, Secretaris der Wacht gaf een zeer uitgebreid verslag over den toestand der Jonge Wacht, waar uit wij den vooruitgang en den aangroei van 't ledental vernemen. Hij gaf ook een overzicht over de algemeene werking der Wacht. Mijnheer Désiré De Wolf bedankt den heer Voorzitter voor den hem toegezwaai- den lof en zegt verder met vreugde ver nomen te hebben uit het verslag van den heer Secretaris dat de K. J. W. steeds in ledental aanwint. Hij zet de jongeren aan de schreden te volgen der ouderen die zooals hij een gedenkpenning van 25 jaar trouw lidmaatschap hebben ontvan gen. Hij eindigt met een krachtigen oproep tot de Jonge Wacht om te zamen met hunnen Voorzitter te strijden tot den groei en bloei der Katholieke Partij. De heer A. De Paepe bedankt de heeren Muzikanten voor hunne welwillende me dewerking tot het wellukken van het feest. Hij richt ook een woord van dank tot de Katholieke Drukpers vooral 't goede dat zij tot hiertoe voor de K. J. W. heeft ver- wezentlijkt.Wij rekenen op haar om ons in den aanstaanden kiesstrijd terzijde te staan en het hare bij te dragen tot den volledi- gen triomf der Katholieke Partij in 1925.

De Denderbode | 1924 | | pagina 1