TEEKEN DES TIJDS VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST College-pen regulier Academy-pen Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Op het afsterven van Rozelijntje Land en Tuinbouw Iet over lectuur In de katholieke vereeniging van 't Kanton Aalst. 74ste JAARGANG. N' 4921. 15 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 26 OCTOBER 1924. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Posl 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 25 OCTOBER 1924. October of Wijnmaand. 16 Zondag. 20e Zondag na Sinxen. H. Evariest, Paus, Martelaar. Heden solemniteit der Kerkwijding. V Maandag. H. Frumentins, Apostel der Ethiopiers, Bisschop Belijder. 8 Dinsdag. H. Simon en H. Judas Thadeus, beide Apos tels, Martelaars. H. Fason, Bisschop, Belijder. B Woensdag. H. Ermelinde, Maagd te Meidert bij Leu- H. Narcies, Bisschop, Belijder. )0 Donderdag. H. Lucanus, Martelaar. H. Astère, Aartsbisschop, Belijder. II Vrijdag. Vigiliedag van Allerheiligen. Geboden vastendag. H. Quintinus, Martelaar. H- Wolfgang, Bisschop, Belijder. November of Slachtmaand Zaterdag. Hoogdag van Allerheiligen. H. Floribertus, Abt, Belijder te Gent. 2 Zondag. 21e Zondag na Sinxen. H. Victorinus, Bisschop, Martelaar. In den namiddag wordt het office der overledenen gezongen voor de zielen des Vagevuurs. Dezer dagen waren wij in een fraai,flink bevolkt dorp, in de omgeving van Gent, waar tamelijk veel fabriekslui vertoeven, en wij bemerkten daar de sporen van een algemeenen opsmuk. Aan alle deu- en ramen hingen nog verfomfaaide festoenen en papieren kransen van alle kleuren, en men stelde daarbij dadelijk vast hoe de versiering algemeen moest geweest zijn. Ook het minste huizeke had met een stuk wimpel of een krans uitgepakt. Aan een facteur die, met de asch onder den arm, naast ons stond te wachten op de komst, van het stoom- rammeken, vroegen we Hier heeft zeker de inhaling van een pastoor of een burgemeester plaats gehad De facteur, die er een thalkschen schranderen kerel uitzag, schudde het hoofd, en legde uit met een ijnen ironischen glimlachBijlange niet, vriendschap. Hier werd gister een 17-jarig manneken gevierd dat 25 keeien Jen eersten of den tweeden aankwam in jroote en kleine velokoersen. Het leuke geval interesseerde ons, en Jat zag de fakteur ook wel, want hij kwam nog wat naderbij, en vertelde jfertrouwelijk Dat had ons dorp nog nooit ge ien, meneer. Zoo wordt geen pastoor >f geen burgemeester gevierd. Alleman leed mee, ook het gemeentebestuur, en ie veloheld zat in een auto vol bloemen, nij kreeg als geschenken eenen imper- Qeabel, een chronometer, en wat weet kal. Fakteur, wij leven in de eeuw van iet sport man Eilaas ja, en nog alleen de kracht eelt mee. Geleerdheid wordt niet ge- that, noch betaald. Groote mannen Ferven van honger, maar boksers ver- tenen millioenen, en zij zullen nog hun tandbeeld krijgen. Fakteur. gij klapt als een boek. De aankomst van het fluitend tram- aeken zette ons gesprek met den wijsgeerigen briefdrager top, doch nadien zaten wij nog over ijn woorden te mediteeren, en het ge- al van den 17-jarigen velorijder, ge tierd als een prins, scheen ons rijk aan «teekenis. Het is een feit dat de sport- Tie, na den oorlog, met meer vuur dan >oit in Europa opleefde, en het js ook feit dat, terwijl alom zoo gejammerd 'ordt over de levensduurte, millioenen ia nog aan het sport, kinema enz. weg- tgooid worden. Is het niet teekenend voor de mentaliteit van onzen tijd als wij in alle bladen lezen hoe een 13-jari- ge knaap, Jackie Coogan, die zich ont popte tot een begaafd kinemaspeler, in alle grootsteden onthaald wordt als een wonderkind, en door de massa op een echt afgodische wijze op de handen ge dragen Niet alleen het volk, ook de intellectueelen moesten willens nillens met den stroom mee, en zoo zagen wij hoe een zwerm journalisten dan telkens heel ernstig den jongen snaak ging inter viewen. Gingen zelfs de poorten van het pauzelijk paleis niet voor hem open Wij weten nu wel dat Jackie Coogan voor een liefdadig doeleinde Europa rondreist, en dit initiatief van het wonderkind juichen wij van harte toe, doch wat wij hier afkeurenswaardig vinden is het soort afgoderij waarmede men dit alles omringt, omdat het ten slotte niets an ders is dan een uitbuiten van het sport- instinkt der menigte. Tevens zit achter dit alles de bliksems vernuftige Ameri- kaansche reklaam verscholen, die er een handje van heeft om hare filmsterren, groote en kleine, te lanceeren, en het hoofd van het menschdom op hol te brengen. Cijfer nu maar zelf eens uit wat zulke reklaam niet opbrengt. Jackie Coogan heeft voor zijn part reeds een reusachtige fortuin met de kinema ge wonnen. Wij vragen ons nu af of een ander wonderkind van zijne jaren, dat evenzeer zou schitteren op het ge bied van wetenschap of kunst, een zelf de succes zou hebben in Europa En zou het evenveel duizenden mogen op strijken Och kom, voorgeleerdheid en kunst heeft de massa noch enthou siasme, noch geld. Laten wij het maar bekennen dat wij niet alleen een stoffe lijke, maar ook een vreeselijke zedelijke crisis doorworstelen. Een schrijver zegt het heel raak Na groote oorlogen, of vóór diepe maatschappelijke omwen- telingen, komt de massa naar voren, omdat de gedachten verbleekt zijn, en alle geestelijk leven verzwakt ligt. Zoo is het. Wij leven meer dan ooit in een tijd van brutale kracht en gemak kelijk te veroveren succes. Het is de tijd der vlugge beenen, sterke biceps, ko mische tronies a-la-Charlot, etc. God betere 't Is Rozelijntje neergestort? Die lieve en jonge spruit verdord Helaas wie helpt mij klagen Maar wie verbaast zich dat een bloem Hoe schoon, hoe eêl en rijk van roem Werd door een hagelbui geslagen Lycoris, zijt toch niet bedrukt Ze is niet geslagen, maar geplukt Door hares Scheppers handen, Eer dat de spin of vuil gediert Haar zuivre blaadjes heeft ontsierd, Of middagzon haar deed verbranden. B. Wellekens. Boeren en boerenzonen op post Binnen eenige dagen worden in de meeste onzer landelijke dorpen de avond lessen over landbouw en veeteelt hervat. Er wordt verteld dat op sommige plaat sen de landbouwers niet bijzonder veel meer zouden voelen voor deze lessen. En de reden Er is maar één mogelijk Die landbou wers hebben nooit wat voor die lessen gevoeld. Omdat ze nooit het nut er van begrepen, noch het belang ervan ingezien hebben. Hadden ze dat wel dan zouden ze in tegendeel meer dan ooit vasthouden aan dezen vorm van landbouwonderricht, dien vele landen ons benijden. Voor ieder die niet stekeblind is, wordt het toch met den dag duidelijker dat onze landbouw meer en meer den weg der wetenschappelijke bedrijfsuitbating op moet. Zoo niet, houdt hij het onmogelijk tegen zijn vreemde mededingers uit. Voor- loopig wordt hij door den hoogen stand der büiteniandsche geldsoorten nog be schermd. Maar laat dollar, gulden en Deensche kronen terug hun normale waarde benaderen, onze boerkens zullen oogen opzetten. Reeds nu is de concur rentie voor sommige producten zóó scherp dat ze, op onze eigen markten, onze iniandsche producten in den hoek dringt. Stel u voor wat het worden moet als de vreemde gelden voor de helft of het vierde van hun huidigen prijs zullen te krijgen zijn. Dan beteekënt dat voor de Belgische koopers de huidige prijs der büiteniandsche waren vermindert tot de helft of tot het vierde. Zullen we dan nog kunnen concuree- ren Neen, als wij voortgaan te boeren zooals nu .Ja, als we ons bedrijf inrichten en uitbaten op denzeifden wetenschappe- lijken voet als onze concurenten. Er valt niet aan te denken op eigen houtje met die wetenschappelijke metho des vertrouwd te geraken. Die zijn niet af te kijken, die moet ieder voor zich be- studeeren in boeken of in de school. Daar is geen andere weg. Daarom is het zoo 'n gelukkige oplossing, die in ons land aan het landbouwonderwijs gegeven werd. Al de boeren en boerenzonen kunnen op hun dorp zelf, tijdens de winteravonden, als ze dus best op de hoeve gemist kunnen worden, landbouwlessen volgen. In wei nige landen ter wereld hebben ze die kans. En wij zouden kortzichtig genoeg zijn om die kans niet waar te nemen. Er zal een tijd komen waarop we ons dat, te laat helaaserg zullen beklagen. Laten wij dus verstandig zijn en in ons eigen belang de uitzonderlijke gelegen heid, die ons geboden wordt om ons be drijf op de hoogte te brengen van de tijds omstandigheden, gretig waarnemen. Laten we dus allen, die eenigszins kun nen, de lessen volgen en er alleszins onze zonen naartoe sturen. De vruchten zullen niet uitblijven. De tijd aan vakboek en aan landbouw school besteed Brengt voor den boer meer op dan jaren [zorg en zweet De lectuur is voor den mensch veel ge wichtiger dan men, zoo oppervlakkig be schouwd, wel denken zou. Om meer te zeggen lectuur speelt een rol in 's menschen leven. Is zij slecht, de genieters zijn niet beter. Ik zeg genie ters dus degenen die zulke lectuur ver bruiken als genot. In de bepaling van goede geschikte lec tuur, voor kinderen, moet men zeer streng zijn. Het kind wordt dikwijls als de held van een of ander boek, of wilt het althans worden. Is de held nu goed, zoo zal het kind ook goede gedachten vormen, ja trachten dien held te overtreffen. Zoo ook zal het gaan als het boek slecht is. Het kind neemt de beschreven neigingen over in zich en vormt onher roepelijk alles behalve goede gedachten. Want het kind leeft naar het voorbeeld. Ik herhaalmen moet zeer streng zijn op kinderlectuur. Een slecht boek is erger nog dan een slechte vriend(in). Het spreekt tot de kin derharten, telkens wij er in lezen. Ieder uuf; ieder oogenblik, is het bereid zijn vergif over te planten in de jonge zielen. En wee de kleinen, zoo zij reeds zoo vroeg verdorven zijn, want heel hun leven zal die rotheid aanrijpen, om bij zoo ve len, helaas, zoo vreeselijk te eindigen. Schrijvers waakt Ouders waakt Gij allen, vrienden van Christus, waakt. Want nooit was de tijd van slechte lec tuur zoo bloeiend, nooid spuwde de "ede- Ie schrijfkunstzooveel gift, nooit was de drang naar het kwaad, naar het slechte zoo groot als nu. Nooit waren de gevangenissen, de krank zinnigenhuizen zoo volzet als nu. Nooit was de jeugd zoo lichtzinnig, zoo los in woord en daad, als nu; door het slechte dat zich genieten laat in zoovele boeken tijdschriften, of hoe het ook heeten wil. Ouders, schrijvers, waakt Waakt over de zielen der kinderen Gij, ouders, onderzoekt de lezingen uwer kinderen. Zijn ze slecht, werp ze dan daar, waar ze ten minste hun eenigste nut kunnen geven in het vuur als brandstof. Gij, schrijvers, voert strijd tegen dege nen die zich vergrijpen in hun lectuur. Strijdt eensgezind, hooghoudend de zede lijke moraal van ons volk. En gij, kinderen, spuwt op hetgeen slecht is. Bij de eerste kwade zinsnede, werp de lezing van u af, ver, ver weg waar het uw reine ziel niet raken kan. Laat eerst uw boekan keuren door va der, moeder of onderwijzer, en lees dan zoo dezen het goed vinden. Ik zegde het reeds de lectuur is voor den mensch veel gewichtiger, dan men zoo maar zeggen zou. Ruth. Zondag II. had in den Katholieke Kring, eene prachtige vergadering der afgevaar digden van de Kantonale Kiesvereeniging plaats. De afgevaardigden waren zeer goed opgekomen. Z. Ex. R. Moyersoen, Minister van GEconomische Zaken, had de verga dering met zijne tegenwoordigheid ver eerd. Verders waren ook tegenwoordigd Dr E. Rubbens, voorzitter der Kantonale Vereeniging, de heeren L. de Béthune en Van Nieuwenhove, volksvertegenwoordi gers, M. De Hert, Burgemeester der stad. Verschillende sprekers kwamen beur telings aan 't woord, en zetten den poli- tieken toestand van 't arrondissement uiteen. Wat reeds door de katholieken gedaan was en wat zij zouden willen ver wezenlijken, ook wat zou verwezenlijkt zijn zonder de tegenwerking van de libe ralen en hun bondgenooten de socialisten. Als slot een woord om allen aan te wakkeren eendrachtig ten strijde te trek ken en aldus den zegepraal der katholieke partij te verzekeren. De algemeene poll tot benoeming der effectieve- en plaatsvervangende kandi daten zal plaats hebben in de eerste dagen van December. 's Menschenleven is een onophoudend streven voor het be tere, het schoonere, het hoogere. Het is maar zelden dat wij gelukken in al ons ondernemen. Heel dikwijls schijnt het kwaad de bovenhand te hebbenOnze ernstige pogingen loopen op niets uit. Er is tegenkanting zonder einde, misverstand en kwade wil. Wij verwachten betere dagen doch tevergeefs. Zullen wij de han den vouwen en den moed opgeven Onze kwade luimen meester laten, de wereld verwenschen Dan hebben we den strijd verloren. Hij die nooit den moed opgeeft is nooit overwonnen. Er is veel kwaad dat wij niet verhelpen kunnen. Er zijn veel toestanden die wij niet kunnen verande ren. Er zijn veel lasten die we onvermij delijk dragen moeten. De wereld is niet slechter dan vroeger. En het is onredelijk van alleen het onrecht te zien, en voor het goed de oogen te sluiten. Betrouwen op God. Betrouwen op ons zeiven. Betrou wen op onze medemenschen dat is 't wachtwoord. En streven is ons lot. Zoo schreef zijne Eminentie Kardinaal Mercier onlangs aan een vriend te New- York. Ook ons doet het deugd eens zulke wijze woorden te hooren. Die geven op rechte aanmoediging in den strijd van het leven, hier op aarde. Wie lang bedenkt en zachtjes doet, Maakt zijne zaken zeker goed. Wat gij wachten liet tot morgen, Vindt ge weer met zwaarder last Ieder dag baart nieuwe zorgen, Eiken dag dus wel verpast. De liefde, die 't socialism de werklieden toedraagt blijkt eens te meer uit hat volgende nieuws, dat ons uit Rusland toekomt Zestig duizend werklieden der metaal nijverheid van de Ouraldistrikten hadden den arbeid gestaakt. Zij eischten loons- verhooging en wegzending van zekere bolchevistische ambtenaars der fabrieken. Daar deze staking het maken van wapens voor het rood leger dwarsboomde, werd de krijgswet onmiddellijk afgekondigd en troepen ter plaats gezonden. De werksta kers moesten op de doodstraf, den arbeid hernemen...!!! Men vergete niet, dat de boichevisten niets anders zijn, dan socialisten-ten-volle, de boezemvrienden van onze roode ba zen. Werklieden, werklieden I onthoudt hetdat zijn uwe grootste vijanden, zor gend voor hun eigen zeiven alleen en ai- tijd 't mes op de keel zettend aan eiken werkman, die een enkel woordje durft tegenspreken. Wie God niet vreest, Wordt vaak een wreede beest I Ha 1 ha 1 het dure leven zou opgehouden hebben in Frankrijk zon gen de socialisten en radicalen in Frank rijk, bijaldien op 11 Mei de kiezers hen aan 't bewind brachten. En zie I de 11 Mei kwam, en daar kwam een radicaal ministerie aan 't hoofd, gesteund door het socialism... Ja, maar't dure leven is in Frankrijk, nu dat de 11 Mei reeds zoolang voorbij is, hoegenaamd niet opgehouden. Integendeel, alles sloeg sedertdien ver schrikkelijk op. Dat toont eens te meer wat staat men maken mag op de beloften der socialistenbazen, bij het naderen der kiezingen. Menschenbedriegers en men- schenfoppers dat zijn die mannen. Aai 1 Aai 1 Aai I 't ophitsend blad van 't Daensism ligt 't hert ingestampt I.. Als een zware kassei steen is op hem het nieuws gevallen, dat op het Congres van het Katholiek Ver bond, te Brussel, de katholieken zich zoo goed t'accoord hebben gesteld om eens gezind en zijde aan zijde den kiesstrijd aan te gaan. En 't liberaal blad van Aalst eigent zich r.u de pretentie en 't recht toe van de woorden van Zijne Heiligheid den Paus te verklaren Dat blad wil abso luut de Heilige Kerk redden 't Is van dat blad, dat de Eerwaarde Heeren De kens, Pastoors en Onderpastoors te lee-

De Denderbode | 1924 | | pagina 1