Valsch Getuigenis Per Vliegmachien Een schoone daad Priesterlijke Benoemingen Gemeentebelastingen SPORT Burgersbank van Aelst ZON DAGDIENST. HOPTEELT. 1 ren hebben water hun te doen en te laten valtAlia 't licht moet van ievers ko men zegde Stientje Vos in zijn tijd en hij getrooste zich met een nachtlichtje. Als de vos de Passie preekt, Boerkens wacht uw ganzen zoo luidt het oude spreekwoord. Die raad komt van pas tegenwoordig. Het opper- comiteit van de blauwe federatie der onderwijzers vergaderde te Brussel en heeft beslist dat de voorwaarden van aanneming van vrije scholen moe ten zeer streng en zeer nauwkeurig be paald wezen en dat er moet vastgesteld 'worden, dat de aanneming kan onttrokken worden, indien de voorwaarden niet na geleefd worden. Is 't uit belangstelling voor onderwijs en opvoeding, dat die blauwe heerschappen zulk besluit namen? Hoegenaamd niet. 't Is om langs dien kant den schooloorlog te doen losbarsten. Weg met zulk ongelukswerk Wel gespannen is half gereên Stout gesproken is half gevochten Wel gezeept is half geschoren Wel begonnen is half gedaan. Een door en door christen mensch wordt niet socialist. Alleen de onverschil ligen, de onwetenden en de belagers van godsdienst laten zich bij de rooden inlij ven. Wel bekome het hen Soort zoekt soort. Wilt gij man zijn van verstand, Prijst de zee en blijft aan land. De wolven eten elkander niet op. De gruwelen van Dinant (21 Augustus 1914). Het bekoorlijke zomerverblijf werd door de Duitschers in enkele dagen vernield de prachtige Lie- ve-Vrouwe-kerk ging in vlammen op. En wat al gruwelen... Mannen, vrouwen en kinderen werden voor de rangen der Duitschers geplaatsttot op den kaai muur van de Maas voortgedreven dienden zij als bostwering van de Duitschers. Ver scheidene dezer ongelukkigen werden op die wijze door het vuur hunner vrienden getroffen... En zeggen, dat onze "schoone,, roode bazen steeds met de hoogste ach ting spreken van die «brave» Duitschers Menschen Menschen dat moet gij ont houden 1 Vrije gedachte en socialism zijn nauw verbonden riep de roode gezel Ernest verleden Zondag uit te Gos- selies. Laat ons dat goed onthouden. Het zegt ons eens te meer, dat al wie den kostbaren schat van 't Geloof bewaren wil, zich verre afhouden moet van 't so cialism en van alle gemeenschap met diens ongelukkige volgelingen. Ja 't is zóógodloochening en socialism gaan, als twee gezworen boosdoeners, hand aan hand. Van 't ongeloof en 't socialism in ons land, verlos ons, Heer Sterft men trage of sterft men snel Was 't leven goed, zoo sterft men wel. De liberale vrijdenkers met het volk te ontchristelijken, hebben het ontstaan van de roode partij in de hand gewerkt. De blauwe godsdienstha ters hebben alzoo eene schrikkelijke ver antwoordelijkheid opgeladen. Ze zijn er, overigens, reeds duchtig voor gestraft daar de liberale partij op nul gedaald is. 54e Vervolg. Uw vader is op en top een gentleman, zeide Olive tot mij toen wij aan het hek stonden, gereed om te vertrekken. Ik heb nooit een zoo sympathiek uitziend man ontmoet. Men kan zich voorstellen, dat ik dit gaarne hoorde De rit naar San Martino was zeer aan genaam bijna dadelijk nadat wij de villa achter ons gelaten hadden, reden wij een nauwe, oneffen vallei binnen. De weg steeg voortdurend, totdat ten laatste Pa lermo, met haar zeldzaam mooie omge ving zich achter ons uitstrekte als een prachtig panorama. Ofschoon wij thans reeds een vrij hoog punt in de bergen hadden bereikt, omringde ons nog steeds een weelderige plantengroei, en een plot selinge scherpe kromming van den weg toonde ons, duizenden voeten beneden ons, een heerlijk onderhouden vallei, als bezaaid met groepjes sinaasappelboomen, terwijl tegen de bergen bijna overal de wijdstok weelderig bloeide. Het meest imposante gezicht was evenwel de zware steenmassa van het klooster San Martino, dat wij vrij onverwacht in zicht kregen, en hetwelk als door een gril der natuur uit de aarde omhoog scheen te rijzen. Meer dan een uur brachten wij door Sedert eenigen tijd zijn de Italiaan- sche fascisten weer overgegaan tot het plegen van gewelddaden. Een priester werd zoo vreeselijk met stokken geslagen dat de ongelukkige er dood bij gebleven is. De Bolchevisten hebben een nieu wen aanval gedaan in Bess^rabië. In de omstreken van Takarbunar werd de aan wezigheid geseind van een sterke groep gewapende bolchevisten. Rumeensche strijdkrachten werden er op afgezonden en kwamen in botsing. De bolchevisten lieten dooden en gekwetsten achter. In Sicilië heeft men 's nachts twee hevige aardschokken gewaar geworden. Eene groote paniek heeft zich van de be volking meester gemaakt. De aardbeving heeft nergens schade aangericht. De Italiaansche vlieger Anollette, die tijdens den oorlog eene groote vermaard heid verwierf door het aanta 1 vijandelijke vliegtuigen die hij neerhaalde, heeft Zon dag in een automobielongeluk de dood gevonden. De Fransche Akademie heeft een prijs van 25.000 fr. toegekend aan het ge zin Debreuil. Dit gezin telt tien kinderen, waarbij een vierling, geboren den 7 Januari 1915. Deze laatsten hadden als peter twee staatshoofden M. Poincaré en koning Joris van Engeland, en als meter koningin Elisabeth en de keizerin van Rusland. In den koolput van Winterslag, te Genck heeft een grauwvuurontploffing plaats gegrepen. Er zijn 5 dooden en 2 ijselijk verbrande slachtoffers. De burgeroorlog is in China nog niet uitgewoed. Het kanon buldert gewel dig. Al de aanvallen door de troepen van den maarschalk Thang-Tso-Lin onderno men, konden afgeslagen worden. De Italiaansche ministerraad heeft beslist dat de edeldomstitels, welke door Z. H. den Paus verleend worden voor taan door den Italiaanschen Staat zullen erkend worden. De personen welke deze pauselijke titels hebben bekomen, moeten de erkenning aanvragen. De stakingswoede is doorgedrongen tot in den Berlijner tempel der Duitsche financiers. De wisselagenten en make laars van de Beurs zijn in werkstaking, ten teeken van protest tegen de zegelbe lasting op de waardeverhandelingen. Tusschen Niagara-Falls en Buffalo, in Amerika, zijn twee electrieke treinen op elkander gebotst. De twee konvoois werden heelemaal verwrongen. Twee rei zigers werden gedood en een tachtigtal andere gekwetst. Tijdens de schietoefeningen van de Amerikaansche vloot heeft er aan boord van deri Trenton eene ontploffing plaats gehad. Drie matrozen waren op den slag dood en achttien andere zeer erg ge kwetst. De Japansche regeering heeft de statis tiek afgekondigd der slachtoffers van de laatste aardbeving. Het getal dooden be loopt op 90.000 dit der gekwetsten op 50.000. Er zijn 14.000 verdwenen. 700.000 huizen en paleizen vernield. Woensdag, in den vroegen inorgend is er brand ontstaan in de inrichtingen van den Belgischen sleepbootdienst, gelegen op het Vlaamsch Hoofd. De pompiers van Antwerpen zijn, met gansch hun blusch- materiaal ter plaats gekomen. Drie werk zalen zijn vernield. Men heeft twee uren lang moeten werken om den brand meester te worden. De schade wordt op 500.000 frank geschat. met de bezichtiging van dit geweldig mid- dtleeuwsch bouwwerk, wandelend door de lange, uitgestrekte gangen en over de prachtige trappen. De diepe, bijna som bere stilte die overal romd ons heerschte, oefende een sterken invloed op ons uit zelfs Olive babbelde niet meer en wij spraken allen onwillekeurig op bijna fluis terenden toon. Ik voor mij was er niet rouwig om toen onze onderzoekingstocht was afgeloopen, want het gebouw scheen mij in zijn uitgestrekte leegheid iets druk kends te hebben; ik geloof dat de anderen van hetzelfde gevoelen waren, want wij maakten allen bijna gelijktijdig een gebaar van verlichting toen wij weer buiten in de frische lucht stonden. We moesten nu maar terugkeeren, dunkt mij, zeide lord Parkhurst geeuwend. Wat denk jij ervan, Olive Heb je genoeg gezien Olive was overal mede tevreden, en dus bestegen haar vader en zij weder het voer tuig en wij onze muildieren en begaven wij ons op weg naar huis, de frissche zeelucht blazend in ons gelaat, en het prachtige panorama van Palermo voor onze oogen. Ongeveer een uur later bevonden wij ons weder bij de villa, en binnentredend zagen wij mijn vader en Mr. Leigh met een stapel boeken voor zich, nog steeds in ernstig gesprek verdiept. Ik had lord Parkhurst beloofd, met hem en zijn ge zelschap naar Palermo terug te keeren en De ontdekkingsreiziger Dr Hollan der, die een tocht van tien maanden in Congo heeft ondernomen, heeft daar een dwergras ontdekt, die in slavernij leeft in een negervolksstam. Dr Hollander, die te Joannesburg, in Kaapkolonie, is weerge keerd, weet zeer belangrijke bijzonderhe den te verhalen over deze dwergen. In den loop van een onverwacht be zoek heeft de geallieerde krijgskommissie van toezicht, in een der grootste inrich tingen Borsig, van Berlijn, verscheidene duizenden houwitsers ontdekt, besteld door de Reichregeering in strijd met de gewonen bepalingen van het Versailles- Traktaat. In de opslagplaats van olie en naphta eener groote maatschappij te Koblenz (be zet Duitschland), heeft een geweldige brand gewoed. Een menigte vaten naphta ontploften en de aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Er zijn gelukkig, geen slachtoffers te betreuren. Ergens in denGrooten Indischen Oceaan tusschen Madagascar en Australië, ligt een klein, rotsachtig en onvruchtbaar eiland, Kerguelen genaamd. De Fransche minister van openbaar onderwijs besloot onlangs om naar dit land een wetenschap pelijke missie te zenden. Aan het hoofd daarvan kwam een zekere Peau, die door zijn löjarigen zoon vergezeld zou worden. Teneinde nu Gods zegen over hun werk te verkrijgen, kochten de onderzoekers, alvorens uit Le Havre te vertrekken, een groot Christusbeeld van gegoten ijzer, dat door den pastoor der Notre Dame-kerk aldaar plechtig werd gezegend. In de Port Jeanne d'Arc op de Zuidkust van het eiland aangekomen, vervaardigde Peau van aangespoeld drijfhout een groot kruis en hechtte daaraan het Chistusbeeld vast. Op een rotsachtige hoogte werd dan het kruis opgericht. In een flesch, welke aan den voet van het kruis is neer gelegd, bevindt zich "een in het Fransch en Engelsch gesteld schrijven, waarin aan hen, die het 'eiland zullen aandoen, de zorg voor het kruis wordt aanbevolen. Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd Onderpastoor te Haeltert, den E. H. Coppens, id. te Erpe; te Erpe, den E. H. Impe, leeraar te Aalst. De Burgemeester en Schepenen der stad Aalst, maken bekend dat de Gemeen tebelastingen op de dansfeesten en op den toegang in lokalen waar feesten en ver makelijkheden worden ingericht, verschul digd zijn, wanneer het feest niet volkomen kosteloos is. Wordt het inkomgeld vervangen door gelijk welke verplichtende bijdrage, hetzij voor drank of eetwaar of aankoop van eenig voorwerp, hetzij voor kleederka mer, de belasting moet betaald worden, zelfs dan wanneer het feest aangekondigd is als voorbehouden aan eene bijzondere maatschappij. De Burgemeester en Schepenen, F. DE HERT. De Gemeentesecretaris, Oscar REYNTENS. daar dien avond met hen te dieneeren, maar toen de lord op hartelijken toon ook mijn vader daartoe uitnoodigde, kon ik mijn ooren niet gelooven toen ik hem na een oogenblik van beraad, de uitnoodi- ging hoorde aannemen. Ik had echter goed gehoord, en slechts weinige minu ten later begaven wij ons gezamentijk op weg naar Palermo. Die dag en vooral de avond die er op volgde was een van de aangenaamste die ik sedert jaren had beleefd nog nooit had ik bij mijn vader zooveel belangstelling gezien als voor Mr. Leigh, en toen wij dien avond in het zachte maanlicht samen huiswaarts reden, kon ik niet nalaten, hem mijn verwondering erover te kennen te geven. Ik heb nog nooit iemand ontmoet voor wien ik zoo spoedig zulk een sympathie heb opgevat en in wien ik zooveel belang stel, verklaarde mijn vader als antwoord op mijn vraag. Hij heeft langen tijd onder de Arabieren gewoond, en het schijnt dat hij het daar bijzonder interessant heeft gevonden. Hij gaat nu zeker terug naar Egypte, nietwaar vroeg ik. Ja, er broeit daar iets, en hij wil trachten zooveel mogelijk onheil te voorkomen. Hij heeft mij gevraagd, hem te vergezellen, Hugh, antwoordde mijn vader. Dat zult u toch zeker niet doen riep ik uit. Hij zag mij even aan met den ouden OVERLIJDEN. Dinsdag is te Burst godvruchtig in den Heer ontslapen den heer Richard, August, Maria Philips. De eerzame overledene was lid der Kerkfabriek en van al de genootschappen der Parochie. Lijkdienst,Maandag27October, te 10 u. H. R. I. VOETBAL Verleden Zondag bekwam Eendracht's eerste elftal gelijk spel 2-2. dit schijnt onze ver gelijking van verle den week, steunend op de matchen ge speeld door Een dracht en Sparta tegen Eecloo, te recht vaardigen. Nochtans bekennen we, en het talrijk publiek zal het met ons eens zijn, dat de sterkte der ploegen niet gelijk is. Eendracht is van beiden zeker het sterk ste elftal, en dwong onder andere gedu rende gansch^het tweede deel Sparta tot verdediging zijner netten. Alleen het slecht spel, het aarzelen bij de aanvallen en het dikwijls te persoonlijk of het ongeredeneerd spel, kostten Een dracht het verlies van een der punten. Zondag 26 October, speelt het elftal te RONSE tegen F. C. R. eerste van het klas sement, en die onder leiding van een aan geworven gangmaker, wel de sterkste hunner afdeeling schijnen te zijn gewor den. 't Is eene verre verplaatsing voor onze wit en zwarte, die hopen we zonder plaatsvervangers zullen kunnen optreden, en F. C. R. alhoewel spelende op eigen veld, de overwinning hard zullen betwis ten. Dat onze spelers zich het spel niet meer laten opdringen zooals verleden Zondag, maar wel zooals tegen Dendermonde, de combinaties van hun tegenstrevers breken, de mannen niet laten shoten, met groote passen en beide vleugels aanvallen en Ronse's doel bestoken. Dan zijn we verzekerd een schoonen match te zien. Supporters allen Zondag naar Ronse. Scholieren elftal speelt te Aalst tegen Ronse om 2 1/2 uur en zal zijn best doen om op eigen veld een schoone overwin ning te behalen. Aalsterscliesportvrienden moedigd onze mannekens aan. Intresten vergoed van af 1 October 1924 Rekeningen op zicht 3 °/0 met 15 dagen voorbericht 4 1/4 0/o 1 maand voorbericht 4 1/2 °/0 3 maanden 4.3/4 op 6 maanden na dato 5 °/0 1 jaar 5 °/0 3 jaar en meer interesten over een te komen. SPAARKAS 4 zuiver. Handelsrekeningen, Beursorders, enz. Al de Apotheken zijn open tot 's mid dags. Zal 's namiddag alleen open blijven de apotheek van M. De Kezel, Boterstr. N.B. De apotheken sluiten dagelijks om 20 uren. genoeglijken glimlach op het gelaat, dien ik met onuitsprekelijke vreugde terugzag, en legde de hand op mijn schouder. Ik heb beloofd, erover te zullen denken, antwoordde hij rustig vóór ik een besluit neem, zullen wij nog eens praten, maar niet dezen avond. HOOFDSTUK XXXVII. EEN VREEMDE REDDING Het kon even voor zessen geweest zijn in de volgenden morgen, roen ik plotse ling uit mijn slaap werd gewekt, en de oogen openend, mijn vader over mij ge bogen zag staan, half gekleed en met zijn hand op mijn schouder. Word wakker, Hugh riep hij, sta vlug op Ik rees in mijn bed overeind en zag hem verwonderd aan. Mijn vader was bezig, snel. zijn schoenen aan te trekken Zijn gelaat droeg een angstige uitdrukking. Wat is er gebeurd vroeg ik, terwijl ik snel uit mijn bed stapte. Is er iets niet in orde Kleed je vlug aan, Hugh, en volg me. Ik ga naar José. Pietro is zoo juist hier gekomen met de boodschap dat de mo vers in den afgeloopen nacht een wan hopig gevecht hebben geleverd met eenige reizigers die op weg waren naar Palermo. Twee der movers zijn gedood, maar zij hebben den man die hen doodde gevan gen genomen. Pietro gelooft dat het een Engelschman is. Als wij het niet kunnen Te verkrijgen ten bureele dezer allerhande Schoolgerief,Zakboekjes, Co books, Cahiers, Leien, Griffels, Penn Dagboeken, Crayons, Passersdoozen, alle prijzen, enz. enz. Beste kwaliteit van Cahiers aan conc reerende prijzen, namelijk aan 8,50 en 11,00 fr. de 25. Allerbeste papier. V trouwd de goedkoope schrijfboeken n 't papier drinkt door. Tusschencjemeentelijk Werkloozenfon AALST. PLAATSINGSDIENST. Bureelen Stadhuis. Telefoon N° Open van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur i werkdagen. I i Bulletijn van den 20 October 1924. Worden gevraagd. Voor de stad. Mannen. Coffreur en IJzervlechl i voor Betonwerk, Spinners voor Pantoffi i Houtdraaiers, 16 a 17 jaar. Vrouwen. Scheerster voor weve Breisters voor fijne en grove beenen voeten, Haspelaarsters Opnaaiers vc 1 Pantoffels, Stikster. Leerjongens. Tabakbewerkers. Leermeisjes. Boordjeszetsters. Vragen naar werk. IJzerdraaier, Smid, Stoofmaker, Aul 1 geleiders, Jutevtfevers, Schrijnwerkers h ve gasten, Leersnijder, Schoenmake Schavers voor.Vellenfabriek, Nachtwak Wijnaftrekker, Werkvrouwen. Worden gevraagd 1 Voor buiten de Stad. Grondwerkers, Buizenleggers, Macl nisten, Hoefsmid, Loodwerker, Kuip i Behanger, Garnierder. j !i Staatsbedienden. Stokers, Ketelm kers, Paswerkers, Smeden, Lampisli Machienkuischers. Het Bestuur. N. B. - De belanghebbenden kunn ten bureele van den Plaatsingsdienst a I inlichtingen bekomen nopens de aanbi dingen en aanvragen van en naar werk. I BURGERLIJKEN STAND. 1 Geboorten. Mannelijk 6 n Vrouwelijk 7 Huwelijken. h C. Rombaut, meulbelm. met R. Jouri i bed. J. Verleysen, koolm. met M. Piro i tw. P. Keymeulen, meubelm. met J. Di t Haene, z. b. A. De Moor, tw. met l Van Paentel, tw. - H. Bosschaert, da| j met M. Boemans, z. b. F. Sonck, we i met M. Borms, naaister. G. Van Drol genbroeck, metser, met M.Verstraeten,u W. Vincent, schoenm. met L. Viersé, sl Overlijdens. J. Goffa, m. Roelandt, stadsw. 51 j., f Vilanderstraat. P. Merckx, landb. 49 w. te Denderwindeke. G. Podevyn, Kieckens, verwer, 62 j., Violettestraat. C. Coene, m. Schockaert, ondern. 62 Molenstraat. Cl. Delnoye, kloosterzu ter, 73 jOnderwijsstraat. j 2 kind. onder de 7 jaren. J Het bijzonderste huis van hophandel Duitschland schrijft ons j g Wij volgen uwe zeer belangrijke r j dedeelingen. Het isonmogelijk zichreke schap te geven van de wijze waarop i hophandel heeft gewerkt en zich onb 1 zonnen naar den afslag heeft gericht. I Boheemsche hophandelvoornamelijkhei zoo gehandeld en op eene belachelij wijze heeft men hier Saazerhop verkoc aan de bespottelijk lage prijzen van 2251 (1125 frank) vrij vrachten rechten. Erzi 1 ook Duitsche handelaars die zich hebbi 5 verhinderen, zullen zij hem vanmorgi I stellig ophangen. Haast je, Hugh, en ko mij achterna. Je weet niet wat deze kere t voor duivels zijn als zij de hand kunne leggen op iemand die een lid van In bende heeft gedood. Zij hangen hem 0 zoo zeker als twee maal twee vier is. I vrees dat wij reeds te laat zullen komen 1 in elk geval zal ik den weg door de be gen nemen, die is korter. Terwijl hij sprak, had mijn vader haa tig eenig toilet gemaakt, en toen hij daa mede gereed was, haastte hij zich mi kamer uitslechts eenige oogenblikke later hoorde ik Jacko de laan afloopt Weinige minuten later was ook ik geklei en volgde hem te voet. Onze villa lag 0 een afstand van ongeveer vier en halve mijl van den berg waarop Monsiei José en zijn mannen hun woonplaats hai den opgeslagen de weg daarheen stei voortdurend en was zeer oneffen. De we die eigenlijk niets meer was dan een spo< doo'r de bergen, was bedekt met losli] gende steenen, en op vele plaatsen slech enkele voeten breed. Ik liep zoo snel a mijn voeten mij dragen konden, en i zachte frissche zeewind die mij in b gelaat blies scheen mij dubbel kracht verleenen, want toen ik mijn vader inhaa de dicht bij de plek onzer bestemmi® was ik nog even versch als toen ik villa verliet. Naast elkaar bereikten wij den op et afgrond lijkenden spleet die de bek

De Denderbode | 1924 | | pagina 2