Het Parlement zette zijn deuren open... VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Academy-pen Ban onze Katdolieke Vrienden Iringende oproep aan al de Katholieken Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig College-pen regulier Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER O ZONNE Land en Tuinbouw 74s" JAARGANG. - N' 4924. 20 CENTIEMEN HETÏNUMMER. ZONDAG 16 NOVEMBER 1924. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1924. November of Slachtmaand 6 Zondag. 23e Zondag na Sinxen. H. Edmond, Aartsbisschop, Belijder. Te Aalst en Iders waar de H. Martinus Patroon is,"ts het heden de Solemniteit. Maandag. H. Qregorius de wonderdoener, Bisschop, Belijder. H. Hugo, Bisschop. Belijder Dinsdag. Verjaardag der inwijding der basilieken van de H. H. Petrus en Paulus te Romen, H. Odo, Abt Belijder. 9. Woensdag. H. Elisabeth van Hongarië, weduwe, Pa- rones van den 3e regel van den H. Franciscus. H. Pontiaan, Paus, Martelaar. 0. Donderdag. H. Felix van Valois, insteller van het Orde der H. Drievuldigheid tot verlossing der slaven. 1. Vrijdag. O. L. Vr. Presentatie. H. Albertus, Bisschop van Luik, Martelaar. 2. Zaterdag. H. Cecilia, Maagd, Martelares, Patrones der Muzikanten. H. Philemon en zijne huisvrouw H. Appia, Belijders 5 Zondag. 24e en laatste Zondag na Sinxen. H. Clemens, Paus, Martelaar. H. Trudo (SaintTrond Abt, stichter der stad Sint Truiden (Limburg). Welhaast vangt de Kiesstrijd aan. Zooals in het verleden worden de Kie- :ers uitgenoodigd hunne medewerking ;e verleenen voor het aanstellen der ;atholieke kandidaten. Elke gemeente vordt vriendelijk doch dringend uitge- loodigd over te gaan tot'het benoe nen der afgevaardigden welke in naam ïunner kiezers aan den Poll komen deelnemen. Het is niet ongepast te herhalen dat n de Katholieke Partij iedereen kandi daat kan zijn, mits zich te gedragen laar de voorschriften van onze stand egelen. Deze luiden als volgt De uittredende gekozenen zjjn van echtswege kandidaat op den Poll. Ike persoon (of groep personen) heeft iet recht zijne kandidatuur voor den *011 te stellen mits eene verklaring van ;ehechtheid aan de katholieke grond- leginselen en 50 handteekens van latholieke kiezers voor te leggen. Daaruit volgt dat alwie wil, kan neêwerken tot den kiesstrijd. Aangezien de tucht noodig is in eene lartij zoowel als in een huisgezin of ;eljjk welke andere inrichting is het eene noodzakelijkheid dat de kandida- en voor den Poll verklaren zich naar te uitspraak van den Poll te gedragen. Er wordt gewerkt voor beginselen, •oor onze godsdienstige belangen voor echtvaardigheid door gelijkheid en 'pijheid en voor geene personen. De Kiezers hebben het woord. De Kiezerslijsten die zullen dienen voor e aanstaande Wetgevende Kiezingen, iggen ter inzage Katholieke Kring, Groote Markt, 26. latholieke Burgerskring, Korte Zout straat. Katholieke Volkskring, Sint Jozef, Meuleschettestraat. Katholieke Werkmanskring, Moorsel- baan, (Mijlbeek). Het is den plicht van al de katholieken ia te zien, of ze wel op de Kiezerslijsten laan. Iedereen kan vergeten worden, en Ie wet is formeel. Die op de Kiezerslijsten niet staat IIEST NIET MEE. Men moet niet alleen -zien of men per- oonlijk op de lijsten staat, men moet ook orgvuldig nagaan of al uwe Katholieke rienden en kennissen er op staan. Zulks moet gebeuren VOOR 20 Novem- «r aanstaande. Öus niet meer getalmd. Alles zorgvul- ig nagezien. Zeg niet'k Stond er erieden keer op en 'k zal er dus nog op staan. De tegenwoordige lijsten zijn herzien en herdrukt, eene missing is rap ingeslopen, en na 20 November is het gansch nutteloos nog eene inschrijving aan te vragen. Onze vroede heeren mandatarissen, dragend in hunne vroede handen het heil der natie, hebben dus weerom hun par lementaire portefeuille onder den arm genomen, en zijn, in afwachting dat zij ons vergasten op een nieuwe reeks par lementaire redevoeringen, hunne plaats komen innemen in het statige gebouw waar zoo mild geparlementeerd wordt in het belang der natie. Uit het breedvoerig verslag over de buitenlandsche politiek door minister Hymans voorgedragen, blijkt dat bijal dien België en Frankrijk het Dawes-plan niet aanvaard hadden, zij heel alleen zouden gestaan hebben met hun Ruhr- avontuur en hun eischen tegenover Duitschland feitelijk, zooals wij vroeger herhaaldelijk schreven en voorspelden, wordt hiermede erkend dat de Ruhr- bezetting bijster weinig praktisch nut heeft opgeleverd, en veeleer een looden bol aan het been van Frankrijk en België was geworden. Wij zullen nu maar tijdelijk akkoord gaan met de rooskleurige vooruitzichten van Minister Hymans, en met hem hopen dat de Statenbond eenmaal den Euro- peeschen vrede mogen baren. Als wij echter nagaan hoe het militarisme nog alom het hoofd opsteekt, en hoe daar steeds gepraat en geschreven wordt over toekomstige oorlogen waarin che mische wapens een overwegende rol moeten spelen, dan zijn we niet geneigd te gelooven dat alle staatslieden in Eu ropa duiven geworden zijn, met den olijftak in den bek... Wat nu speciaal ons landeken betreft, hier hangen de nakende kiezingen stil aan poederreuk en electriciteit in de lucht, en alras wellicht komt ook het groote... praatoffensief in de kamer los. Elke partij zal hare batterijen gaan in actie zetten. Intusschen schijnt de positie van den eersten minister Theunis, die zoo pas te Destelbergen, in de nabijheid van Gent, een kasteel van meer dan een half millioen aankocht, waar hij waarschijn lijk na zijne ministerieele loopbaan uit rusten zal, ernstig bedreigd. Theunis. als geboren finantieman, heeft vooral de politiek van het cijfer doorgedreven, en hij heeft den geldelijken toestand van ons land stellig meer gezond gemaakt, maar ten laatste begon zijn stelsel van belastingen toch zwaar op de algemeene nijverheid van het land te drukken en nu is er een meerderheid ontstaan-die kop pig tegen alle verdere belastingen op dit oogenblik gekant blijft. Op deze oranjeschil zal Theunis vermoedelijk aan het wankelen gaan. Valt hij, dan hopen we, in het algemeen belang, in zijn plaats den schranderen staatsman Vandevyvere te zien komen die alreeds bij de jongste ministerieele crisis aangewezen was als eerste minister, doch de listige taktiek der tegenstrevers en het gemis aan durf bij de katholieken was oorzaak dat Theunis van her kwam opdagen. Het is in elk geval thans een uitgemaakte zaak dat Theunis niet langer de Onmisbare is. En het is onze innigste wensch mochte bij de toekomstige verkiezingen blijken dat ook voortaan de hulp der liberalen kan gemist worden om het land te be sturen. Al die bont gekleurde ministeries, nu eens socialist, dan liberaal getint, waarmede wij sinds den wapenstilstand getrakteerd werden, hebben fameus veel kwaad gedaan aan het prestige en de eenheid der katholieke partij. Daarbij kwam ook fataal het gemis aan eenheid in de leiding bij het uitwerken van het groote staats- program. Nu de kiezingen in aantocht zijn zullen de socialisten en liberalen wellicht in chorus zingen dat de klerikale partij de partij van den achteruitgang is, dat zij het land naar den dieperik helpt, etc. Welnu, dan is het besluit ook lo gisch laten socialisten en liberalen dan voor goed verzaken aan alle verdere ministerieele medewerking met zulk een verachte partij. Laten zij dan de katho^ lieken alleen aan het roer. Zij hebben vroeger bewezen het land te kunnen leiden naar de welvaart. Zij kunnen thans weer, indien zij willen, de sterkste partij zijn die België op de banen van den voorspoed voert. Indien zij willen Het parlement werd geopend. De fonteinen van welsprekendheid gaan weerom spatten. Laten wij luisteren, en afwachten. Zonne, als 'k in mijn groene blaren En vol waterpeerlen sta En dat gij komt uitgevaren, Schouwt mijn bloeiend herte u na. Troonend op den troon gezeten Van den rooden dageraad, Wil het bloemke niet vergeten Dat naar u te wachten staat, 's Avonds, als het wordt te donkeren, Als ge in 't gloeiend westen daalt, Schouw ik naar uw laatste vonkelen Zinkend met u nederwaard. Hangende op mijn staal gebogen, Weene ik toen den nacht rondom, Van u niet te aanschouwen mogen Kom toch weêre, o zonne, kom. G. Gezelle. Hoe ons Winterfruit bewaren Het is een heele zaak appels te bewa ren tot Mei-Juni. Door den band denkt men dat daartoe een bijzonder ingerichte kelder noodig is. Dat is natuurlijk het beste, maar het is niet noodig. In een gewonen kelder, langs den Noor derkant, doch behoorlijk koel, kunnen we op de volgende wijze heel gemakkelijk de appels bewaren tot een heelen tijd na den Winter. Wij maken bakjes van 1,20 met. lang, 60 centim. breed en 10 cent. hoog, den bodem getimmerd uit latten, welke 3 a 4 centim. van elkaar liggen. In elk der vier hoeken van zulken bak staat een houten pootje, 10 centim. boven de bakjes uitstekend. Zoo kunnen wij in den kelder verschil lende bakjes op elkaar stapelen, zoodanig dat de lucht in, achter en onder en boven aan de vruchten kan. De onderste bak komt op den grond te staan, liefst op vier kareelsteenen rusten de hij wordt gevuld met twee lagen fruit; op dezen bak komt de tweede en men belegt hem ook zoo met fruithierna volgen de derde, vierde, vijfde en zesde bak. Men kan aldus zooveel bakken op elkander stapelen als men wil zelfs kun nen gansche rijen bakken te midden van den kelder worden opgesteld, waarin men fruit bergen kan. Wanneer het fruit in zijn bakken zoo opgestapeld staat, wordt de keldervloer netjes opgedweild, zoodat een frissche lucht u tegenademt. Dag en nacht blijft het keldervenstertje open, met een stramijn er voor om insecten en ander ongedierte te weren. Men houde den kelder niet droog noch vochtig, maar liever tusschenin een mal- sche, koele, frissche lucht. Na omtrent 5 weken en opvolgende 4 a 5 weken, moeten de vruchten worden na gezien. Daartoe zet men de rijen om, om dat de bovenste beneden op den vloer en de onderste bovenop komen. De vruchten, welke hun volledige rijp heid nabij zijn, worden uitgenomen en gemerkt, degene welke bederf hebben worden verwijderd, de welhoudende ver der bewaard. Wanneer men er wel op bedacht is geweest uitsluitend gave vruchten te be waren, en kleine, roestige en schurftige of gevlekte vruchten streng te weren, hou den wij het fruit tot half Maart zeker door. Vanaf half Maart komt meer rot voor rond half Mei zijn de schoone appels zeld zaam geworden, maar niettemin zal men tot Juni toe enkele exemplaren kunnen overhouden. Een machtig verbond van al de katholieke groepeeringen van Frankrijk komt tot stand. De generaal de Castelnau de beroemde man staat aan het hoofd van dat katholieke leger, dat vast besloten is niet te wijken bij de aanvallen der Framassonsche bende van Herriot en Cie. Ja, die Herriot zal nog droeve dagen beleven... Met 't Kruis in top, Zoo varen wij Door 't wereldtij Ten hoogen hemel op De Vlaamsche strijd heeft, Goddank, reeds menigen triomf be haald, en de nationalistische scheurma kers hebben het monopolinm niet der Viaamschgezindheid. Van hunnentwege hebben wij geen lessen te ontvangen wij weten zeer juist waar wij heen willen, en met Mer Rutten oordeelen wij des te beter ons doel zullen bereiken, daar wij BINNEN België op eerlijke en wettige wijze, onze grieven trachten te doen herstellen. De tegenwoordige jeugd, zoo schreef de grijze bisschop, zal nog den algeheelen triomf beleven, op voorwaarde dat België onafhankelijk en nauw vereenigd blijve onder het wijs beleid van ons Koninklijk Stamhuis. Mijn Vlaanderen heeft een eigen taal, God gaf elk land de zijne En laat ze rijk zijn, laat ze kaal, Ze is Viaamsch en ze is de mijne Van zich doen spreken, dat zouden de Spaansche anarchisten doen, en ze gingen een grooten slag slaan tegen de Hoogere Overheid in Spanje Ja, maarze zijn van een kale reis tehuis- gekomen. En 't schijnt, dat de fameuze en schoone.Soviets uit Rusland, hun geld gezonden hadden. Om kwaad vuur te stoken, daarvoor hebben de roode Soviets altijd geld. en goud doch om hunne hongerlijdende bevolking te onder steunen, daarvoor hebben zij niemendalle. En 't Nationaal Syndikaat der Spoorwegbedienden heeft 50.000 fr. gestemd om den strijd der socialisten te steunen tegen de aanstaande groote kie zing. Het is goed om weten. Nu toch zal er geen sukkelaar, of ziende-blinde meer kunnen beweren, dat het fameuze syndi kaat niet rood is. Alia maakt niet langer deel van een inrichting die steun verleent aan de ergste vijanden van Godsdienst Huisgezin en Vaderland. Een heel millioen moeten de werklieden samen afdokken, die deel uitmaken van de roode syndika- ten. Dat is om den kiesstrijd te voeren. En nergens zegt men hoeveel de groote, rijke roode hoofdmannen moeten geven Sukkelaars zijn 't, die zich door de roode ketens laten binden. Dat is zonneklaar. De belastingen riep de roode leider Vandervelde verleden Zondag te Gilly uit, zijn nog niet hoog genoeg En hij vroeg ineens een ver meerdering van drij tot vier millioenen nieuwe lasten Mercilieve roode hoofdmanWij betalen reeds tien tot twaalf keeren meer dan voor den oorlog, en dat is de roode bazen nog niet genoeg. Een eigen huisje bezitten, dat mag een werkman niet, zoo beweert de hoofdman van het Belgische socialisme, 't Is toch waar, de oprechte vrienden van denk werkman zijn in het roode kamp niet te vinden. De boeren hebben nog in 't geheugen hoe minister Wauters destijds den boerenstand behan delde met zijn maximum prijzen en uit voerverboden, hoe hij het geld van den Staat verspeelde met zijn commissies, zijn nationale kostumen, en zijn bevrozen vleesch Zij weten nog hoe de socialisti sche pers de boeren uitschold voor woe keraars, voor uithongeraars van 't volk, ja zelfs voor... moordenaars Wie een greintje Vaderlandsliefde in 't harte draagt, mag niet vergeten, dat, over weinige dagen, in den Algemeenen Raad der socialisten, te Brussel, de Russi sche revolutionnair Kerenski door den Belgischen heer staatsminister Vander velde met pronkerige lofspraak gehuldigd en omhelsd geworden is. Kerenski....?!? Is dat geen der marxisti sche minimalisten, die midden den oorlog de revolutie in Rusland deden uitbreken ten bate van den Duitschen overweldiger? Isdat geen dergenen die,later door demaxi- malisten Trotzky en Lenine overmeesterd, te Brest-Litowsk met den Duitschen roof gier gingen onderhandelen tegen de aan gevallen bondgenooten van hun eigen vaderland Ja, dat is Kerenski, en dien durven de socialische kopstukken huldi gen en vieren. Een schande, een eeuwige schande voor hen Wanneer gij weet in uw gemoed Dat iemand vreemde kuren broedt, Zoo stel u nooit in zijn gebied, En leen hem ook uw vinger niet; Of andejs zal het grillig hoofd, Als gij het allerminst gelooft, U zoo eens grijpen bij de hand, U zoo eens nijpen met den tand, Dat gij uit enkel onverduld, Uw zotte daad verfoeien zult. J. Cats. Die Theunis! die Theunis! Waarom heeft hij de openbare diensten niet heringericht in een geest van bezui niging Daar ligt de vraag. Er zijn hon derden diensten, waarop er kan gespaard worden en er zijn al die overtollige post jes, die zouden, moeten afgeschaft wor den.

De Denderbode | 1924 | | pagina 1