De Levensduurte. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST College-pen regulier Academy-pen Een en ander Abonnementsprijs: 3 KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Vertroosting van vossius. Land en Tuinbouw PENSIOENWET 8.50 15.00 2 doll. innenland ^Buitenland ^Amerika ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1Ó24. November, of Slachtmaand londag. 24e en laatste Zondag na Sinxen. Einde van het geestelijk jaar 1923-1924. H. Clemens, Paus, Martelaar. H .Trudo (Saint Trond Abt, stichter der stad Sint Truiden (Limburg). Maandag. H. Joannes van het Kruis, ie ongeschoeide Carmeliet. H. Flora, Maagd, Martelares. >insdag. H. Catherina, Maagd en Martelares, te Aalst Patrones der tabak-fabrikanten. H. Mercurius, Bevelgever in het leger. Martelaar. Voensdag. H. Sylvester, Abt, Insteller der Paters Sylvestrianen. H. Conrad Bisschop, Belijder. )onderdag. H. Oda, Maagd te Oudenrothode. H. Virgile, Bisschop, Belijder, a /rijdag. H. Sosthème, Discipel van den H. Paulus, Belijder. Saterdag. H. Saturninus, Bisschop, Martelaar. "H. Badbod, Bisschop van Utrecht. 'ondag. ie Zondag van den Advent. Begin van het nieuw geestelijk jaar 1924-1925. De Advent is een tijd van bereiding tot den Kerstdag. H. Andreas, Apostel, Martelaar. Wij schreven het reeds herhaaldelijk n der noodlottige kwalen waarmede e na-oorlogsche ministeries, ten onzent elders, hebben moeten afrekenen, en s een aanhoudende oorzaak blijft van latschappelijke verbittering en on- j en wichtigheid, is wel dat zwarte spook levensduurte. Toen, nu zes jaar gelegen, de St. Mar- ïsdag ons het groote geschenk van n Wapenstilstand bracht, werden delijk alle geleden miseries vergeten dien grooten roes der herwonnen 3 ijheid, en het vooruitzicht dat nu het giem der komiteitssoep komiteitsboonen ging opgeheven orden, en de tijd van het wittebrood de biefstukken weerom aanbrak, stern- alle harten en... magen feestelijk. Alleman dacht meteen dat wij nu de vensduurte weldra onder den hiel gin- :n krijgen, zoodat eikendeen, aan fat- enlijke prijzen, zijn persoontjen zou innen voeden, kleeden, etc, Jawel, ditoptimisme kreeg alras een irde flap om de ooren. Wij zagen wel waar dat, direkt na den wapenstilstand, lerhande noodzakelijke voedingswaren melk, eieren, bloem, en dies meer, nzienlijk in prijs daalden, hetgeen aan- iding gaf tot rooskleurige vooruitzich- q, doch almeteens sprong daar weer it akelig personage, de levensduurte, in achter het hoekje, en kreeg ons leelijk pakken bij onzen geldbeugel. Dan zijn wij de zaken meer filosofisch lan inzien, en wij kwamen tot het be- uit dat de geest van geldzucht en wóe- die de oorlog zoo monsterachtig had itwikkeld onder de menschen, ook ans nog zijn heerschappij onverzwakt ed gelden, en al de prijzen der voe- ngswaren op stelselmatige wijze in de >ogte dreef. Het raderwerk dezer helsche machine, woeker, bleef dus in vollen gang, en :rijdelde intuschen alle rechtzinnige Dgingen om de levensduurte te bestrij- :n. Het spreekt van zelf dat de lange, beestige oorlog 1914-1918, de economische bronnen van zoovele nden totaal uitputte, den socialen wel- ind in den wortel aantastte, en ook in de productie in het algemeen een teselijken knak toebracht. Doch, wij hrijven nu 1924, weldra 1925, en is het et een raadselachtig iets dat de levens- Urte maar steeds criscendo gaat, ter ijl nochtans de voortbrengst in Europa dert dien tot een respektabel peil wist iteigen, en er thans meer rijken ten Zent zijn dan vóór den oorlog Wij weten het, de oorlog kwam, schriller dan ooit voorheen, het kontrast tusschen arm en rijk, tusschen paupe risme en zeep-baronschap afteekenen, en, terwijl zooveel eerlijke menschen ten gronde gingen, bouwden zooveel oneerlijke menschen zich huizen als paleizen die barsten van brutale weelde. De woekerhandel blijft hier ech ter overal de horen opsteken, en zelfs de abnormale schommelingen van onzen wisselkoers zijn, zooals is gebleken, niet vrij te pleiten van woekergeest die schuilde achter allerhande loensche beursspekulatiën Uit dit samenspannen van een heel legertje menschen, binnen en buiten de grenzen, die er belang bij hebben dat de wisselkoers maar aanhoudend nukkige sprongen doe gelijk het kwik in den thermometer, en dat de prijzen van alle levensbenoodigd- heden zich in de hoogte houden, werd dus deze stelselmatige levensduurte ge boren, die ons zooveel kwaad berokkent, en ongenadig blijft oorlog voeren tegen onze huid en onzen geldbeugel. Daarom is het verblijdend dat het Staatsbestuur eindelijk een enkwest over duur leven instelde, en middelen beraamt om het doelmatig te bekampen. Verblijdend ook is het onderhoud dat minister Tschoffen dezer dagen had met twee invloedrijke dames die hem, namens de Bonden der Aankoopers, hunne hulp aanboden voor de bestrijding der levens duurte. Slechts in eene flink georganiseerde groepeering van alle krachten tegen het anonieme vennootschap van Woeker en O, kan, met Staatshulp, een afdoende wapen gevonden worden om de profi teurs der oorlogsellende te bekampen. •«•♦♦♦«♦•♦•♦a* Wat treurt gij, hooggeleerde vos, En fronst het voorhoofd van verdriet Benijd uw zoon den hemel niet 1 De hemel trektai, laat hem los Ai staak dees ijdle tranen wat, En offer, welgetroost en blij, Den allerbesten vader vrij Het puik van uwen aardschen schat. Men klaagt, indien de kiele strandt, Maar niet, wanneer ze rijk gelaan, Uit den verbolgen Oceaan In een behouden haven landt. J. Van den Vondel. NUT DER HEN. Door jarenlangen kweek als huisdier is de hen in zooverre tam geworden dat ze zich, om zoo te zeggen, nooit aan 's men schen toezicht wil onttrekken, ja, dat ze misschien zonder 's menschen zorgen niet meer zou kunnen leven. De hoenders zijn voor de samenleving zeer kostelijke dieren. Het paard geeft zijn kracht, de koe en de geit hunne melk de hen geeft altijd dagelijks haar ei en even als andere dieren geeft zij ons ook haar vleesch. Verstandig uitgebaat zijn deze diertjes zeer winstgevend. Hunne kweek kan eene belangrijke bron van inkomsten worden in al de standen der maatschappij. Een malsche en sappige hen is een ge zonde en smakelijke spijs die iedereen zich kan aanschaffen, 't zij door kweek, 't zij döor aankoop. Haar vleesch is even aangenaam als voedzaam. Haar vet is zeer naar waarde geschat, omdat het een der vetten is, die de groot ste hoeveelheid olieachtige stoffen in houdt en gemakkelijk door weeke en ver moeide magen verwerkt wordt. De pluimen der hoenders worden tot verschillende doeleinden gebruikt. De verkoop van verzorgde pluimen kan schoone winsten opleveren. De witte plui men bijzonderlijk worden door sommige nijverheden opgezocht en deze weten ze allen, kleine en groote, tot het opsmukken van sommige kleedingstukken te gebrui ken. De eiërs, die de voornaamste opbrengst der hen uitmaken, vormen een zeer be langrijke hulpbron in het voedingsproces. Ze worden op vele manieren klaarge maakt en leveren een zeer voedzame en gemakkelijk verteerbare spijs. In artsenijbereiding weet men er ook partij uit te trekken o. a. de Iicitine, welke een bestanddeel van onze bloedli chaampjes en van het zenuwmerg uit maakt. In de handschoenennijverheid gebruikt men eene groote hoeveelheid dooiers van eieren om het fijn leder te bewerken. Het wit der eieren wordt gebruikt voor het opklaren der wijnen, enz. Zelf de eierschalen gaan in de heden- daagsche nijverheden niet verloren. Vele rookers zullen verwonderd opzien als ze vernemen dat hunne zoogezegde meer schuimen écume de nier pijp soms niets anders is dan een rabootsing, ver vaardigd uit den deeg van fijn gestampte eierschalen met ongebluschte kalk. Zulk poeder wordt ook dikwijls in schilderwerk gebruikt. De hoendermest vormt een der rijkste en krachtigste natuurlijke mesten, die we bezitten. De hen is dus een eenvoudig dier, dat niet altijd in gewenschte voorwaarden gekweekt, noch gevoed, noch verzorgd wordt, en waarvan men maar al te dik wijls het groot nut uit het oog verliest. Gelukkiglijk worden er op onze dagen nogal landbouwers en andere liefhebbers gevonden, die hunne interesten beter in zien. Menigvuldig reeds zijn de lieden, die aan dit schamele dier de zorgen geven die het verdient. We zijn er van overtuigd dat zij voor de kleine uitgaven en de moeite, welke zij er zich voor getroosten, rijkelijk zullen beloond worden. Het ouderdomspensioen voor de werk lieden boven de 65 jaar werd over ette lijke jaren ingevoerd door de Katholieke Regeeringin dien tijd waren er slechts enkele Waalschesocialisten in de Kamers, zonder Invloed, zonder positief doel. De katholieken hadden een volledige meerderheid en hebben op eigen onder neming eene maatschappelijke wetgeving begonnen, welke destijds de bewondering der naburige landen gaande maakte. Bij die reeks sociale wetten, stond het staatspensioen voor de ouderlingen. Men mag het wel effenaf een staatspen sioen noemen, want het wordt door de staatskas betaald aan al. de werklieden der private ondernemingen op denzelfden voet als aan het personeel van den Staat. De stortingen zijn uiterst gering. Bij de eerste invoering bedroeg het 18 franken per jaar, doch naderhand werden de bijdragen voor de werklieden beter ge regeld en in verhouding van den Ioon- standaard merkelijk verminderd. Was de som van 18 franken destijds aanmerkelijk, dan kan men nu niet meer zeggen dat een storting van 10 centiemen daags het vernoemen nog waard is. Daarvoor ontvangen de werklieden een ouderdomspensioen van 720 frs. dat door hunne geringe medewerking een verkre gen recht wordt op den ouderdom van 65 jaar en dat door allen met de grootste voldoening aanvaard wordt. De socialisten kunnen natuurlijk niet dulden dat de katholieken daadzakelijke voordeden gunnen aan de werklieden en zullen daarom wel beweren dat zij de katholieken in den rug geduwd hebben voor de stemming van het ouderdomspen sioen. Doch vele werklieden gedenken nog het ontstaan dezer wet, de ontwikkeling en aangebrachte verbetering en weten dat het uitsluitelijk een katholiek werk is. De jongeren, die soms geneigd moesten zijn aan de socialisten het oor te ieenen, hoeven slechts een oogslag te werpen op de katholieke sociale politiek, om te be grijpen dat zij bijna onzegeheele wetge ving ten voordeele der werklieden aan de katholieken te danken hebben. De democratische strekking onzer partij dagteekent van lang voor den tijd dat de socialisten eenigen invloed konden doen gelden en immer blijft onze partij op diem weg voortgaan. Zou er ooit een schrijnwerker, een meubelmaker, een schoenmaker te vinden zijn, die aan een jongen, wien hij zijn ambacht wil leeren, eene taal zal spreken, die de jongen niet verstaat Voorzeker nooit, bijaldien de stielman de taal van den leerling kent. Anders doen ware een uitzinnigheid, ge tuigt het gezond verstand. Welnu, zulke uitzinnigheid richt men uit in al de officieële volksscholen van heel Brussel, alsmede in de officieële scholen van de aangehechte gedeelten van Molenbeek, Laken, en Neder-Over- Hombeeck. Daar spreekt men tot de kincfers enkel Fransch, een taal die zij niet verstaan Dat geestdoodend en hertverwaarloozend werk toont ons den lagen graad van volksliefde bij de liberale en de sociali stische stadsoverheden. Hoe schoon, hoe edel is de handelwijze onzer christen werklie den Met hun eigen programma, dat de belangen van den arbeid moet vrijwaren, en waarover zij zelf beslissen, treden zij met hun eigene vlagge, in het groot katho liek leger binnen, om daar samen met al de andere christene standen en onder de vlagge van Kerk en Godsdienst ten strijde te trekken tegen den vijand, die hen, zoo wel als de andere trouwe katholieken, in hunne duurbaarste rechten en gewetensT vrijheden verkrachten wil. De gemeen schappelijke triomf is ook hunne triomf en tevens sturen zij, door hunne samen werking zelf en door de broederlijke ver standhouding met al de verbondene stan den, de gansche politieke aktie onzer partij naar een gezonde demokratie, waar elkeen het zijne krijgt, en waar rechtvaar digheid en christelijke liefde de. verzoe ning der klassen medebrengen. Wel laat het roode socialism nu maar woeden. Het katholiek leger rijst machtig en albe- dwingend op, God dank Wederom een groote militaire macht worden, dat is de droom van Duitschland, daar is het bezig met voor te streven en te werken. Zoo schrijft de briefwisselaar het groot Engelsch dagblad "The Times,,. De schoone Herriot was intusschen, verleden Zondag, te Luxemburg bezig met Europa en heel de wereld tot den vrede uit te noodigen hij, die zijn eigen land tot den burgeroorlog leidt. Wat angstvolle tijden kan de toekomst brengen En de Dutsche oorlogspartij heeft het gemakkelijk in 't bereiden van de weerwraak tegen ons en tegen Frank rijk de verscheiden scheikundige inrich tingen Duitschland door, en in 't bijzon der die van Berlijn en Hamburg, beschik ken over machtige technische en geldelijke middelen om het gebruik der gassen te bestudeeren. En zie op 't onverwachts, juist gelijk in 1914, zal eens alles gereed zijn, en 't woedende Duitschland zal den oorlog herbeginnen... Aai wat zal de schoone Herriot en zijne framassons- bende dan te babbelen weten Denkt aleer gij doende zijt, en doende denkt dan nog. Tegen de zedeloosheid ha 1 vrienden, 't is hoogst tijd, dat wij allen er ten strijde tegen trekken. Wij kunnen niet krachtig genoeg aan alle eerlijke lieden, en meest aan de ouders, aanraden eene klacht in te dienen tegen alle uitstallingen, plakbrieven, enz., die schandaal verwekken. En om dien waren kruistocht tot een zegepraal te voeren, is het uiterst geraadzaam den strijd overal doelmatig in te richten. Wel aan aan 't werkeerlijke lieden het geldt het behoudt aan ons dierbare volk. Wat uitzinnigen en verblinden durven er nog razen van ons schoone België in tweeën te scheu ren 't Is bewezen, dat Vlaanderen alleen evenals een afgezonderd Wallonië, niet leefbaar is, noch in politiek, noch in eko- nomisch opzichten dat een scheiding onvermijdelijk het verlies van de onafhan kelijkheid en de vrijheid voor beide zou medeslepen. Leve ons dierbare Vlaande ren ja, maar leve ook ons dierbare België Vlaming en Waal is ons voornaam Belg is onze familienaam. Eendracht baart macht Van Stant en Sophie. Stant had in den Witten Beer eene pint besteld en was weggegaan zonder beta len. 't Schoonste van al was, dat Stant geen voet meer stelde in de herberg, waar hij vroeger nog al eentje ging knippen. Dubbele kwaadheid dus aan den kant van Sophie de weerdin. Die pinte zal Stant toch betalen, zegde Sophie aan Jan haren wettelijke. Zekeren morgend Sophie wacht Stant af, op het uur dat hij naar zijn werk trekt. Juist is Stant vóór de herberg, toen So phie de deur opentrekt en luidkeels, dat elk het hoort, en als opzettelijk om Stanr een affront aan te doen, luidkeels tiert Stant, er staat hier nog een pinte En Stant, zoo rap als de blaren Sophie, lapt ze maar uit Durven, o Durven in de waarheid waarom kennen onze brave menschen die machtige werking niet beter Ja, van den durf in de waar heid hangt alles af. We moeten durven openlijk verklaren, dat we Vlamingen zijn, dat we Vlamingen willen blijven, wat we voor Vlamingen en Walen gelijkheid in feite en in rechte in België willen. We moeten durven openlijk zeggen dat we Belgen zijn, dat we Belgen willen blij ven, met al den roem en al de lasten aan dezen beminden nationalen naam verbon den, en dat we nimmer of nooit aan poli tiek tot zulke uitzinnige als misdadige scheiding van België willen meedoen. Die dubbele durf is eenvoudig maar eerlijk, en van deze eerlijkheid hangt niet alleen de sterkte der katholieke partij,

De Denderbode | 1924 | | pagina 1