VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Academy-pen Rond de gedenkschriften van Woeste Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST Merkwaardig College-pen regeer Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÈ 36, Nieuwstraat, Brussel. Aan onze Lezers. DAGWIJZER Land en Tuinbouw ADAM Groote verantwoordelijkheid 74ste JAARGANG. - N' 4928. 20 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 14 DECEMBER 1924. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDER VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER, FR. 17.50 self-filling FR. 25.00. per Post 1.00 fr. meer Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 13 DECEMBER 1924. Dezer dagen zal de post aan onze lezers en kwijtschrift aanbieden ten bedrage an fr. 8.50 voor hun leesgeld in 1925. 'en einde onkosten te sparen en opdat et blad hun regelmatig zou besteld wor- en verzoeken wij hun bij eerste aanbie- ing te betalen daar de postbode slechts enmaal komt. Wij deelen tevens meê dat hun in den )op der maandjanuari 1925 een prachtige unstkalender in 3 kleuren druk zal aan- eboden worden. Dien kalender zal alleen te verkrijgen ijn voor onze lezers die hun abonnement ernieuwd hebben. Ook zal De Dender- ode die zich mag roemen een der beste /eekbladen van Vlaanderen te zijn, in der. 30p van 't jaar merkelijke verbeteringen ndergaan. In een woord 't zal eene aangename errassing zijn voor onze lezers. De Redactie. December of Wintermaand. 4 Zondag. 3e Zondag van den Advent. Quatertemper- week. H. Odilia, Maagd, Abdis. H. Nicasius, Bisschop. Martelaar. 5 Maandag. Eusebius, Bisschop, Martelaar. 6. Dinsdag. H. Adon, Aartsbiaschop, Belijder. H. Adelaide, Keizerin, W eduwe. 7 Woensdag. Quatertemper, Vastendag. Heden geschiedt er eene Sol. Mis ter eere van de tenschwording van J.-C. die om hare overgroote uit- luntenheid genoemd wordt de Guide Mis H. Wivina van Groot-Bijgaarde, Maagd, wordt met vrucht aanroepen en gediend voor de keelpijn. H. Begga,Weduwe. Aan haar wordt toegeschreven de oprichting der begijnhoven. 8 Donderdag. M. Gratiaan. Bisschop, Belijder. H. Winebaldus, Abt, Belijder. 9 Vrijdag. Quatertemper, vastendag. H. Zenon, Soldaat, Martelaar. H. Phea, Maagd. 0. Zaterdag. Quatertemper, vastendag. H. Philogonus, Bisschop, Belijder. :1 Zondag. 4e Zondag van den Advent. H. Thomas, Apostel, Martelaar. EEN TERUGBLIK Wij lazen dezer dagen in de pers inte- essante mededeelingen over de gedenk- ichriften welke wijlen Staatsminister Woeste nagelaten heeft. Naar het schijnt /ormt het tweede deel dezer gedenk- ichriften een soort dagboek, waarin o. a. Ie gebeurtenissen tijdens de Duitsche sezetting, en ook deze te Havere met ien scherp oog en scherp woord beoor deeld worden. Men weet dat Woeste ie gewoonte niet had handschoenen aan :e trekken wanneer het er op aankwam ie waarheid te dienen, en deze intieme bladzijden van zijn dagboek moeten dan •>ok zoo raak, en bij poozen, zoo vlijmend ijn voor sommige nog levende politieke ersonages, dat men met het uitgeven er an aarzelt. Woeste is in zijn beoordee- ing vooral niet malsch tegenover een >wezen eerste minister van een der fa- i teuze na-oorlogsche nationale mi- isteries, waarin de drij partijen opgeno- nen werden. Het blijkt immers hoe deze minister, die thans braafjes zijn rol speelt in de Herstel- Kommissie te Parijs, toen hij door de katholieken zijner streek kandidaat was gesteld, den moed niet had den bisschop van zijn toekomstig arrondissement offi- ieel te gaan hulde brengen, omdat... hij lid was van een nationaal drijkleu- ig ministerie Dit sprekend feit is er eene onder de vele welke wij hier destijds aan de kaak itelden, toen wij er nadruk op legden 10e al die gemengde ministeries, sedert den wapenstilstand, het katholiek leven in ons land hebben verlamd, en ons katholiek organisme bloedloos maakten. Want eene partij welke, zooals de onze, er eene zekere kleurloosheid moest op nahouden om, in al die bont aan elkaar gelapte goever- nementen haar woördeken te mogen meespreken, was ten slotte tot volkomen bloedeloosheid gedoemd. Uit die sa menkoppeling van ministerportefeuilles van alle kleuren, is ons huidig zoetwater- katholicisme ontstaan, waarover wij geenszins fier mogen zijn... Als wij nu daartegenover die stugge, stoere figuur van een Woeste herdenken, zoo verstokt in zijn idealisme, zoo ver steend in zijn katholicisme, zoo verstaald in zijn verknochtheid aan Kerk en Christus, dan zien wij maar eerst goed hoe deze fi guur reuzenhoog boven het moreele peil van ons huidig politiek wereldje uitrijst. Stellig, Woeste kon, door de stugheid zelf zijner princiepen, wel eens onhandel baar schijnen, en op het terrein der Vlaamsche Bew. bijv. waren zijne ge dachten niet altijd de onze, maar buiten dit verschil van meening om, stond zijne moreele persoonlijkheid steeds zoo gaaf, zoo fier en zoo forsch boven het debat uit, dat zij, bij den intellectueelen tegen stander, waardeering afdwong en ont zag inboezemde. Het is wel karakteristiek dat een staatsman als Woeste, die zijn tegenstre vers geenszins spaarde, en hen, als 't wa re tot zijn laatsten ademtocht, bekampte met zijn vinnig woord dat scherp kon steken als staal, zoo heerlijk is gehuldigd geworden door zijne vijanden. Want het was een heerlijke hulde die de liberale leider Hymans, op heden minister van Buitenlandsche Zaken, hem bracht, toen hij, na zijn dood, letterlijk schreef Inclinons nous bien bas devant ce marbre sans fissures. Dit luidt, in onze taal Buigen wij diep vóór dit gaaf mar mer. Ja, een gaaf marmer, zonder spleet of barst, zoo was de moreele figuur van den grooten katholieken staatsman. Een diep gedacht een sterk plichtbesef dat, noch voor vleierij, noch voor dekoraties, noch voor goud of wierook zwichtte een katholicisme uit één stuk, dat recht zijn wegen ging, de daad boven het woord stelde: ziedaar wel de drie hoofdfactoren dezer moreel groote figuur, die de ver- bitterendste vijanden naar hun hoed doet grijpen om haar een eeresaluut te bren gen. Moge de groote schim van Woeste, aan den vooravond dezer nieuwe ver kiezingscampagne, onze huidige staats mannen bezielen met een beetje van dat heilig vuur der oude garde, die pal stond in alle stormen De Koolsoorten. Roode en witte kooien en ook Mei savooien worden meest vóór den winter geplant. Men kan ze nochtans, en ook met goed gevolg, eerst in het voorjaar planten Op natte en killige gronden is het zelfs aan te raden ze maar in Februari-Maart te zetten, omdat zulke gronden, als ze den ganschen Winter vastliggen, in de Lente niet gemakkelijk verwarmen of opzome- ren. Witte kooien bevriezen nogal gemak kelijk, en men doet dus best deze op be schutte plaatsen te legeren en ze dan na den Winter te planten. Men bekomt ook nog zeer goede witte en zelfs ook roode kooien, met ze in Februari-Maart onder glas te zaaien, ze eens onder glas te overiegeren en in April uit te planten. De Meisavooien bevriezen zeer zelden I men mag ze vóór den Winter planten. Bloemkoolen zaait men in de eerste helft van September onder glasmen repikeert de jonge plantjes onder glas, om ze later, in potjes, onder ramen, in de broeikast of in serren door te winteren. De koolsoorten vragen een goed ge- spitten en we! bemesten grond. Daar zij zich snel ontwikkelen is het geraadzaam ze tijdens den groei een paar malen vloei- mest toe te dienen. Men zaait van in Maart-April de kool soorten, welke in den Zomer moeten ge plant worden, en men zet ze ter plaats naarmate er plekjes grond ledig komen. Alle soorten zijn zeer rijk aan voedings stoffen voor den mensch en voor de die ren. In sommige streken worden er zeer veel van zekere soorten, zooals Chou Cavalier tot veevoeder geplant. De kweekwijze der koolsoorten is zeer gemakkelijk. Ze gedijen in meest alle gronden alleenlijk zijn ze in sommige streken zeer onderhevig aan tol- of knol ziekte en koolmaden. De afstand tusschen de planten ver schilt volgens de rassen 50 èemt. voor roode kool (Nergerkop) en 60 cm. voor de andere rassen. Tusschen de kooien kan men Meisavooien planten. Daar rijst het alverkwikkend licht, Dat laag gedaald beneên de kimmen De schaduwen en bleeke schimmen Verdrijft van 's aardrijks aangezicht, De vooglenzang aan 't licht ontsteken, Begint met eene morgenwijs, Den grooten Zegenaar ten prijs, Aan alle kanten uit te breken. Ai, laat ons beurtewijs den toon Der vooglen vroeg aan 't kwinkeleeren, Navolgen, en 't geluid schakeerenf, En strengelen tot eene kroon. J. Van den Vondel. In Nederland, zooals in Vlaamsch-Bel- gië, is er een groep, die buiten het Katho liek Verbond der standsgroepen, het vaan del van een afzonderlijk optreden opsteekt. Heel belangrijk is de rede naar aanlei ding van dit feit door Ms' Nolens uitge sproken en die we nu in den Hollandschen Tijd toegelicht vinden. Wij lezen er, onder andere, het vol gende Het doel, dat de Katholieke partij steeds bij al haar handelingen en in haar geheele optreden voor oogen stond en moet staan, is, zegt M«r Nolens, het alge meen belang, d. i. met het belang van den Staat als eenheid, de veelzijdige belangen van alle groepen en lagen der geheele be volking. De conclusie, die hij daaruit trok, is dat de Katholieke partij niet kan en niet mag zijn de partij van een enkelen stand, van arbeiders en ambtenaren, evenmin als uitsluitend van werkgevers, van niet-be- zitteden, van den handel evenmin uitslui tend als van industrie en landbouw. Dat alles geldt ook voor België. Ook groot, ontzettend, ijzingwekkend groot is de verantwoordelijkheid van hen, die de zaken anders willen voorstellen en zoo een noodlottige scheuring zoeken te veroorzaken in de katholieke partij. Hoe juichen de vijanden van Godsdienst, Taal en Vaderland, bij 't zien van die uit- I zinnige handelwijze Hoor eens, Mijnheer Theunis, eerste minister, van nieuwe belastingen, hoe klein gij die ook moget heeten, daar willen wij niet meer van. De belastingen zijn ruim al hoog en talrijk genoeg. Verhooging van jaarwedde der staatsbedienden, daar hebben wij niets tegen, wel integendeel wij zijn van oordeel, dat er aan de bedienden een jaar wedde moet toegekend worden, die hun toe'late met hun huisgezin behoorlijk te leven doch wij zijn ook van oordeel, dat zulke verhooging moet en kan gebeuren zonder dat de belastingen daarom ver hoogd worden. Vooreerst de beslaande belastingen brengen veel meer op dan dat men voorzag en daarbij wat al besparin gen kunnen er niet verwezentlijkt worden in het leger, in 't onderwijs, enz. enz. enz. Een staaltje van besparing in 't Openbaar Onderwijs is het afschaffen der wedstrijden tusschen de leerlingen der lagere scholen, zoogezegd het examen voor 't bekomen van het getuigschrift van volledige lagere studiën, 't Is bekend en geweien, die wedstrijden zijn zeer scha delijk aan 't onderwijs, doordien dat zij jaar in, jaar uit, den onderwijzer aanhit sen om bij voorkeur te werken en te zor gen ten voordeele der meestbegaafde leerlingen, terwijl het gezond verstand en de rechtvaardigheid luide roepen, dat het voor de minbegaafden is, dat de onderwij zer op de eerste plaats te zorgen heeft. Welnu, dat men die examens of wedstrij den afschaffe, en elk jaar zal men eene kolossale som geld uitsparen. Ten werke, zonder wachten, ten werke voor de aanstaande groote kiezing is 't ordewoord van alwie den naam van katholiek verdient. Terecht spreekt men zoo. Immers onze roode en blauwe vijanden liggen op loer en laten niets onbeproefd om de bevolking te ver blinden en te misleiden, ten einde in de naaste kiezingen de macht der katholieke partij te breken. Ten werke ja, ten werke zonder wachten, onverpoosd 't Is voor God en Kerk, en Vaderland. Wie niet meewerkt, die heeft geen deel in de vic torie En wijs te zijn roept ook elk klaarziend man den heer Theunis toe. Geen nieuwe belastingen meerZekerlijk de liberalen en de socia listen stoken al dat ze kunnen, opdat er nu de laatste maanden, een of andere on voorzichtigheid zou begaan worden, ten einde alzoó iets doorslaande te vinden, dat de katholieke partij zou kunnen aan gewreven worden. Maar, 't is wijs te zijn en vooruitziende. Poincaré en zijne man nen, in Frankrijk, lieten zich vangen, en zóó viel Frankrijk in de wreede klauwen der radicalen en socialisten. In België mag dat niet gebeuren, neen Wijs zijn, dat is de boodschap, Mijnheer Theunis en ka tholieke volksvertegenwoordigers 1 Wijs zijn en vooruitzien. Passé la Saint-Clément, On ne sème plus de froment Wat ge wachten laat tot morgen, Vindt ge weer met zwaarder last; Ieder dag baart nieuwe zorgen, Eiken dag dus wel verpast. Om lang te leven, wat valt er te doen vraagt ons, deze week, én Jan Moeyal én Boer Jan. Wij zouden die twee vrienden kunnen verwij zen naar 't geen wij daarover vroeger schreven, maar 't zijn juist twee vrienden, wier vriendschap niet enkel in zoete woordekens bestaat. Inderdaad zij brach ten ons reeds een heele lijst van nieuwe abonnenten aan en werkten zoo om den Denderbode te helpen voortleven. Voor zulke vrienden, daar wil men zich geerne eens een lastje voor aandoen. Met dank bare wederliefde antwoorden wij dus op de vraag van de twee mannen Een heel boek zouden wij daarover kunnen schrijven, maar wij antwoorden in 't kort met de scholaMens hilaris, requies, moderata diceta dat wij volgen- genderwijs vertalen "Wilt gij tot honderd jaar geraken zonder [hinken 1 "Hebt steeds een blij gemoed, zoekt rust, [mint soberheid "In eten en in drinken. "Onze Heer, die leert dat ook Daarmêe is ['t al gezeid. LappaOm te felst riep Wannes Stoef tegen zijnen knecht Staaf, van wien hij meende te moeten klagen, en zoo rap als de bladeren die waaien, vloog Wannes zijn bovenvest op den grond en Wannes in zijn hemdsmou wen, sprong naar Staaf, die zweeg als een karpel. Maar, aai mij aaimijWan nes kreeg mij daar een drevel van de hand van Staaf, dat hij in eenen zwenk van op de weide t'halven de breede Lan- dooi-beek neerplontste.. En Wannes kon niet zwemmen Iets dergelijks, als 't ware, liep de framassonsaanhang in Frankrijk op. 't Was verleden Zondag te Quimper, in 't departement van Finistére. De kliek van Herriot Frankrijks "fameuze» hoofdminister zou eens tegen manifestee ren binst dat de katholieken daar hunne manifestatie tegen de kerkvervolging zou den houden. Heel de streek en heel de stad werd in beroering gezet, ten einde eens de "ontzettende, macht ten toon te spreiden van den framassonschen aan hang. Goed. Hunne meeting werd gehou den in eene stadszaal, waaruit ten 1 1/2 ure namiddag hun stoet optrok van enkel een 3000 personen. Hunnerzijds vergaderden de katholieken in de kathedraal en begonnen hun op tocht rond 2 ure namiddag. Honderden banieren en spandoeken werden in hun stoet gedragen en eraan namen ten min ste 20.000 personen deel. Zingend bega ven de katholieken zich naar een park, waar een meeting in open lucht gehouden werd. O 't is schoon, dat herleven der katho lieke krachten in Frankrijk. Ook is 't hoog tijd, niet alleen voor het stuiten of beletten der godsdienstvervolging, maar ook voor het beletten der bloedige en alvernielende re volutie, die de Communisten aan 't berei den zijn in Frankrijk, 't Geen aldaar dezer dagen ontdekt werd, dat laat niet meer twijfelen aan het dreigende gevaar voor een revolutie op zijn Russisch waarbij de hoofden der burgers, de hoof den der neringdoeners en die van de christen werklieden zouden ten gronde rollen in een groot bloedbad en alle eigendom verbeurd verklaard zou worden, 't Ware de algeheele vernietiging der beschadiging in Frankrijk en de vol ledige vernietiging van dat schoone land. Welnu, aan niets minder dan zulke hel- sche verwoesting, denken duizenden en duizenden communisten ginder onder de aanhitsing en leiding der bloedhonden van Moskow, die nu te Parijs hun officieelen gezant hebben. Gedwongen door de ontdekkingen op dat verschrikkend gebied door de po litie gedaan, beeft "schoone» Herriot er in toegestemd, dat de politie eens snuffe len ging in de nesten der vreemde com munisten... En zie l de kerels heeft men gevonden, ja, maar 't getd en de papieren,

De Denderbode | 1924 | | pagina 1