EENE GOEDE PARTIJ. Zondag 4 April 1886. Ie Jaar. Nummer Wij verwittigen onze nieuw e abonnenten dat hun abonne ment begint te loopen met den 1 ii van eiken trimester. Al de verschenen nummers van dien trimester zullen bun toegezonden worden. Buitenlandsch politiek nieuws. ffoad xtiiuinoy r srt &!j 81 IsJï'i'l™b'™ ncv [13KI -iiK aar snussnis .nobel fi I ircsiiB FvifiRfltl ■>t ,uer feut, er ARROM) ca xistfij? 9Loi099'l9 'i9b Ll99cf'rooy icxl Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. HET Prijs der annoncen vliifodoshid eln no ajkmsB Boolallnrr als tied ioob laOji'AALST} -i9oX .n97.;'-igtiii bi jaimjitbh s - ,E uöi.«AÜ»«*a»tr"i^83laa 9i nehml ovi.td 9Ü> ismiod Gewone, 15 d,(Jrülcredéi tótblos and Reklamen, 75 cenfci^jucaiie-A naixiiu znatjxidoaq Mile# Vonmtmt op de derde bladzijde, <^>uoX 1 J 'Esbtiod i teil feta itedusl iirb§ ai ïlesiianinoiiud nenegïoijjjx I 1 L.ill-r hw, 9i llJ J'iUf lisiuhf aarvan een exemplaar aan bet blad <?ezQj)depltw,q^, t IU "tayiiiA 'ine an Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blaf Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee me Lu. U9 ml iisgoia AALST, 3 APRIL. De begrootiixgs Commissie der Fran- scke Kamer van afgevaardigden heeft M. ltouvier, een opprtounist, tot voorzitter gekozen met 17 stemmen tegen 16 gege ven aan M. Clémenceau, hoofd der Ra- dikalen. Die Commissie is ovex-gegaan tot de bespreking van het ontwerp van leening, door Minister Sadi-Carnot nedei'gelegd na een.e lange bespreking heeft de Com missie, met 20 stemmen tegen 10 de lee- uing in grondbeginsel aangenomen. Men was het echter niet eens over het beloop der leening. Eindelijk stelde M. Andrieux de som van 900 millioen voor, die aange nomen wierd. De werkstaking te Decazeville verer gerd en neemt eene ernstige wending. Nu de werkstakers in België zich zoo schandelijk hebben gedragen is de fran- sche regeering niet zonder onrust. De Kamer van Afgevaardigden heeft Dijnsdag, in tweede beraadslaging, de wet op de vrijheid der begravingen aan genomen I)e Duitsche Reichstag heeft met eene overgi'oote meerderheid het wetsont werp op het brandewijn-monopoli urn verworpen. Nochthans was M. Bismarck tweemaal in de bespreking tusschen ge komen, den val van het Duitsche Keizer rijk vooi-zegende ingeval het wetsont werp niet aangenomen wierd. De Reichstag heeft insgelijks, onder den invloed der gebeurtenissen in België de wetten tegen de socialisten voor twee jaren verlengd Het Staatsbestuur vroeg eene verlenging voor vijf jaren. De Pruissische Heerenkamer schijnt niet zeer geneigd de staatkundige-gees- telijke wetten, die een einde aan den Culturkampf moeten stellen, voor alsnu aan te nemen immers de 1'aus brengt eischen in waar de Heerenkamer geen vrede mede heeft zij is het moede maar altijd toegevingen te doen, zonder er eenige in ruiling te ontvangen. De pruis sische regeering houdt zich vastberaden tegenover het vatikaan en nu zal waar schijnlijk dit laatste toegevend worden. Volgens officieële statistieken zal het ministerie in spanje over 325 stemmen beschikken, na de kiezingen van Zondag- toekomende, tegen 94 aan verschillige andere staatkundige groepen. Zooals wij het verledene week schre ven hebben de Ministers Chamberlain en Trevelyan, hoofden der radikale partij, het engelscli Ministerie verlaten. Het schijnt ook dat een deel der radikale NOVELLE. niet instemt met dat deel van Gladstone 's programma waar hij van gedacht is het grootste deel der landen, in Ierland van de groote grondbezit ters af te koopen om ze dan weder aan delersche landbouwers weder af te staan. Wat er ook van zij het is althans ze ker dat M. Gladstone, deze week, op verschillige punten van ondergeschikt belang, in de Engelsche Kamer, ovei'- winnaar bleef. De gezichteinder, langs den Ooster kant versombert weeral. Men vreest dat Rusland op het punt is Bulgarië te be zetten en onderduimsch Griekenlaud tot den oorlog aanzet. Dit laatste land zou van het bezetten des Voi-stendoms Bulgarië, door Rusland, gebruik maken om Turkije ook op den hals te vallen. Het losbranden van eenen Europeeschen Oorlog is daaruit te vreezen. Argus. Schrikkelijke gebeurtenissen koixxen ons land in opschudding le brengen verwoestend heeft het domme volk zijixe akelige hand langsch de omstreken van Charleroi laten neervallen, alom puinen en bebloed slijk achterlatende. Wat was de rede van dien volksoploop De ellende, zeggen de werkstakers, de steeds toenemende vermindering van werkloon De opstoking van vreemde anarchis ten, handelende zij zelve onder den in vloed van vreemde mijnbestuuren, van vreemde nij veraars om hier den dood steek aan den kolenhandel aaix de glas nijverheid toete brengen,zeggen andere. Misschien, zeer waarschijnlijk zelfs, heeft een en ander tot den oproer eenig- zins bij gedi-agen.maarde grootste plich- tige in deze aaak zijn de onbezonnene socialistische leerstelsels. Aan de onwetende massa spreken over de eischen der sociale grondbeginselen, den handel, de nijverheid, de mijnen als haar erfgoed doen aanschouwen, bewee- ren dat alle macht uit haar moet komen en dat de Staat het volk moet zijn, is dit niet het zekerste middel om haar hoofd op den hol te doen gaan, om haar eene droombeeldige toekomst als een werke lijkheden te doen aanschouwen en haar te doen overgaan tot daden van verwoes ting, tot daden die het onvermijdelijk gevolg zijn eener sociale omwenteling. De Maatschappij gaat immer vooruit, meer om moer stx*eeft de menschelijke geest naar tie volmaaktheid. Een tijd zal komen dat de werkersklas haar lot zal verbeteren en zich tot eenen hoogeren stand zal verheffen, maar de socialisti sche gelijkheid, hetdaarstellenvan eenen volkstaat die meester zoxx zijn van han del en fabrieken, van mijnen en groeven, dat zijn droombeelden die tot het rijk der Utopie belmoren De bezonderste prikkel des menschen- bedrijvigheid is de persoonlijke' intrest, de baatzucht.'tIs zij die zoovele beroem de nij veraars tot immer aanhoudende verbeteringen heeft aangezet, 't is zij die de Cockerill, de Kruppwerkhuizen heeft tot stand gebracht, 't is zij die genieën Eu (laar zij, getroffen, geen woord kon uiten, ging Worlein voort Hoe schoon gaat ruij de dag ten einde, welke door het wachten zoo lau; geworden was. Zij onthladerte eene linde bloem, die vóór haar hing, en hij streek met zijnen vinger over de snede van een boek, dat hij in handen had. Ziet gij, sprak hij, ik heb mij ook eenen Eichendorft verschaft en ik dacht dat ik den dichter hier best zou verstaan heb ben. Doch het bleek welhaast dat het plaatsje alleen dat uiet vermocht... Zet u toch een wei nig, lieve Mejuffer. Ach ja, ik hen recht pro zaïsch ik weet niet waar ik de groote woorden uit mijnen brief gevonden héb en hoe ik mij inbeelden kon dat gij mijne bede zoudt kunnen verhooren v Waarom toch zóó spreken, Heer Worlein, zegde zij aarzelend. Wat hebt gij dan gedaan om u door een meisje als ik te doen verachten. Wat zijt gij goed, ging Worlein voort, zoo edelmoedig omtrent mij te denken. Overigens heeft verwekt voor wie wij heden ver stomd staan. Maar indien de Staat meester van het werk zou zijn, wanneer de voordeelen en de profijten aan de algemeenheid ko men, zou het er heel anders mede gesteld zijn. Zou ik mij nog bekreunen om in mijnen stiel, in mijn beroep vooruitgang te doen meer dan mij noodig is om tot het hoogste dagloon te komen, zou ik mij uren en uren, dagen en nachten in mijne studieboeken verdiepen oixi eene verbe tering op gebied van kunst of wetenschap daar te stellen. De Maatschappij zou mij niet genoegzaam beloonen en de menscli werkt niet gaarne voor een-dank u zeerln En zoo de Maatschappij mij, en anderen genoegzame belooning schonk voor ons onveiTOoeibaar streven naar veibeterin- gen en volmaaktheid, hoelang dan zou de gelijkheid duren die tot grondslag- moet dienen van den socialistischen volksstaat Men ziet het, de volksstaat is onmo gelijk zonder de verloochening van den vooruitgang, en deze staat vast, dringt zich onweerstaanbaar aan de menschheid op, is onloochenbaar. En dan Om tot den volksstaat te ge raken is er eene sociale omwenteling noodig die, wat der socialisten hoofd mannen ook zeggen mogen, niet vrede lievend kan zijn. Zij preken de kalmte aan, maar onderduimsch bewerken zij den opstand, zij keuren de baldadighe den uit het walenland af maar vernemen die met genoegen, maar zij keuren ook de tusschenkomst af der troepen om die baldadigheden te doen ophouden. Schijn heilige onzin die duidelijk de geheime plannen der socialisten doet kennen vernietiging dei bourgeoisie door alle mo gelijke middelen. Men oordeele dan over eenen Volks staat opgebouwd bij middel der verdel ging, op de puinen der vruchten van eeuwen arbeids van eeuwen krachtin spanning. De socialistische denkbeelden zullen vallen onder den walg en den afkeer van het wijs gewordene volk, en plaats maken voor meer gezonde gedachten tot vei'betering van 's werkers lot op de grondslagen der huidige samenleving. J. J. Het lager onderwijs in de vereenigde Staten. Het openbaar onderwijs is een onder werp dat altijd onze belangstelling op wekten terecht verdient onze aandaclit te vestigen. Wij leven in een tijdstip waar zich de noodzakelijkheid van gron dig onderwijs immer dringenden doet gevoelen, en waar het immer wensclie- iijker wordt zulk onderwijs zich onder liet volk te zien verspreiden. De verlich ting immers van het volk moet zijnen zedelijken toestand verbeteren, de macht van schandelijk bijgeloof verijdelen en het grondwinnen van verderfelijke leer stelsels tekeer gaan. Welnu, in een tijd stip waar het openbaar onderwijs zoo dikwerf besproken wordt, waar onze katholieke tegenstrevei-s zoo tieren te- alles is vandaag goed jegens mijzelfs het toeval dat mij hier lieeiibrengt, zonder dat ik zelfs wist dat hier uw lievelingsplaatsje was. Zij wilde daar iets op antwoorden, kwam er echter niet mede uit en vergenoegde zich hem eenen vriendelijken blik toe te werpen. Hij ging voort Dat kleedje staat u wonder lief, veel heter dan dat ernstigesombere van eergisteren Gelukkiglijkhadtgij dan dit nette pompadourtje niet aan want daarmede ware de hersenschim nog meer in mijnen kop gestegen. En hoe onbe hendig ben ik toch nog immer te roei en aan eene zaak welke ik zoo voorzichtig zou moeten omsluierd laten Doch gelief het te aanzien als een teekeu van berouw en ga immer voort mij te verontschuldigen. n Zij lachte en zegde, ter wijl zij haar hoofd liet zinken Ik zie niet wal ik zou moeten verontschuldigen ik zie er ge ene reden toe. Toch. lieve Mejuffer. toch, hervatte hij.» Ge weet wel wat ik u over de achting geschre ven heb. Wellicht gist gi j dat en waarom ik de innigste behoefte heb te kunnen achten. Voor weinige dagen nog vond ik mij zeer achtens waardig en het scheen mij het zeer passend en voldoende niet oplettendheid en beleefdheid aan de zijde eener vrouw te leven doch nu begrijp ik dat er iets veel vei'hevener» bestaat, eene achting die den menscli boven zich zeiven, gen het zoogezegde geld verkwisten van liet laatste liberaal ministerie in zake van onderwijs immers vindt De Den- derbode dat er heden nog te veel geld besteed wordt aan het onderwijs nadat de begrooting ervan op zulke ei barme- lijke wijze ingekort wierd zal het ge wis belangwekkend zijn eens na te gaan wat andei'e landen te dien opzichte doen. In de tweede aflevering der Revuo; de Bblgique van dit jaar, ontleedt de heer U. Cambier een zeer merkwaar dig verslag over het openbaar onderwijs in de Vereenigde Staten, gemaakt door den heer Taul Passy, professor van le vende talen aan de lagere normaalschool der Seine, na de door hem in de Veree nigde Staten volbrachte zending van per soonlijk ter plaats de inrichting van het openbaar onderwijs te gaan bestudeeren. Dia studie is uiterst belangwekkende maar ook is zij te breedvoerig om in haar geheel ineen weekblad te worden overge nomen. Wij zullen er ons bij bepalen van enkele, de belangrijkste, punten aan te stippen Prachtig is onder alle opzichten het tafereel dat ons de Vereenigde Staten op leveren. Dat volk, uit de meest ongelijk slachtige bestanddeelen gevormd en pas ontstaan geeft om het vooi'beeld van wat n volk vermag dat aan zijne vrijheid prijs hecht, naar onderwijs snakt, en met de domme, eeuwen-oude vooroor- deelen heeft afgebroken die nog heden is ons oud Europa heerschen. Hoe is het dan mogelijk dat, niettegenstaande de groote verschilligheid der volkstammen die over den onmeetbaren bodem der Vereenigde Staten zich uitspreiden, alle uitwijkelingen zich buitengewoon ge makkelijk aan de zeden en het nationaal karakter gewennen Gewisch speelt het onderwijs in de Vereenigde Staten de groote rol om die eenheid van karakter en zeden teweeg te brengen, te midden van zoo zeer verschillende vol lesrassen. Wanneer wij zulke rol door het onder wijs zien spelen, zal het wellicht nuttig zijn de vergelijking te maken tusschen de inrichting van ons onderwijs en van dat der Vereenigde Staten. Immer is het goed, zegt de heer Cambier, van de gedachten van anderen te nutte te maken, bij voorkeur wanneer zij van een volk komen dat met zulken praktischen zin begaafd is als de amerikaan. n Nergens getroost men zich meer opof feringen voor het openbaar onderwijs dan in de Vereenigde Staten. Daar er geen minister van openbaar onderwijs is, zoi men moeiëlijk het juist getal der uitgaven kunnen opgeven maar zeker is het, dat er ten minsten milliard uit gegeven wordt omstreeks 25 tót 30 franks per inwoner. Het is een buitengewoon groot cijfer nogtlians, zoo groot is het betrouwen der Amerikanen in het volksonderwijs dat zij nooit in die richting genoeg inee- nen te kunnen doen. En dan worden er bovendien nog jaarlijks overgroote som men door bijzonderen geschonken om het onderwerp te verspreiden. De lieer Peabodij gaf ten gunste der openbare scholen 10 millioenen franks. Gedurende boven zijn verleden verheft. Ik kan u niet dui delijker uitspreken wat ik meen. Lach mij niet uit, maar ik geloof bijna dat eene pen voor ons deukt, wanneer het brein te lomp, te krachte loos is om met ernst te werken. Aan mij althans heeft zij gezegd indien het u gegund ware het altaar der achting op te richten, zooals bet u in gedaehten voorzweeft, dat zou u zeiven te stade komen een heiligdom bewaren, dat brengt verbetering te weeg. Verschoon mijne verwarde rede wellicht zal zij u helpen mijnen wonderlijken brief be grijpelijker te maken en aldus komt ge mis schien rasscher tot een besluit. Eerlijk en nederig spi'ak aldus Worlein. Het was nu aan de beurt van Mathilde om te ant woorden hoe verstandig zij ook was, was zij het toch noch niet genoeg om de woorden van de gedachte te onderscheiden, en zij begon zich zeer te schamen zoo een oppervlakkige, gewone ding te zijn, dat nog nooit zulke verheven ge dachten gehad had. Dat heiligdom, waarvan hij sprak boezemde haar gewehlig veel ontzag in zij zag zich op een hoogen vergulden stoel zitten en hij stond beneden en blikte plechtig omhoog tot haar, en in den grond van haar harte gevoelde zij de verplichting die hulde waardig te zijn en zag met vuur naar hem. Zij nam al haren moed te zanuu en sprak 1882 wierd er op het nationaal bureel voor opvoeding naricht gegeven van schenkingen die meer dan 35 millioenen 'ranks bechagen. Een schatrijk Ameri kaan gaf onlangs een voorbeeld van mildheid dat nooit in Europa werd be st atigd. Het is het Senaatslid Stanford die Califorjiie in de Washingtons ver- gadering vertegenwoordigt. Reeds had hij eene uitgestrektheid grond van 83000 morgens (arpent) in Californie geschon ken die eene waarde had van 5 millioen- nen dolars (1 dollar J 5,18 fr.) en die nen moest tot het opbouwen eener hoo- geschool tegenoverzijn kasteel. Hij komt aanditkoninglijk geschenk eene som van 15 millioennen dollars in klinkende munt te voegen, om aan de lioogcsehool de medewerking te verzekeren der schitte rendste professoren der heele wereld. Dus heeft de heer Stanford aan het opeu- jaar onderwijs een geschenk van 100 millioen franks gedaan. Zulke schenkingen vallen het openbaar onderwijs ten deel. Nu zijn er nog bij zonderen die op hunne kosten bijzondere scholen stichten, zoowel lagere en iuid- delbare als hoogere, en die in het onder houd ervan voorzien. Derwijze kan de zoon van den nederigsten burger koste loos het openbaar onderwijs in alle trap pen genieten. Hierboven zageix wij hetgeen bijzon deren voor het onderwijs doen. Laat ons nu zien hetgeen van Staatswege op dit gebied gedaan wordt wij zullen dan kunnen beetatigen dat het Amerikaansch volk nooit voor de grootste opofferingen is achter uitgeweken ten einde het on derwijs zeer mild te kunnen begiftigen. Reeds in 1785 en 1787 hadden wetten het zes-en-dertigste deel der gronden voorbehouden als erfgoederen voor de scholen. Sedert 1848 is deze voorbehou ding op het achttiende deel gebiaclit van het grondgebied, voor al de Staten die sedert dit tijdstip in de vereeniging ge treden zijn. Daar de waarde der gronden altijd vermeerdert, zal niets de prachtige uitbreiding' van het Onderwijs kunnen stuiten die den roem van het Ameri- kaansclie volk uitmaakt. Die gronden hebben eene uitgestrekt heid van 75 millioen hectaren en mogen niet verkocht worden. Bij deze onmetelijke inkoxxisten most men allerhande hulpmiddelen voegen, die voortkomen van de belastingen op den drank, alsook bijzondere belastingen van Staat, Graafschap en Gemeente. Zooals het de Heer Passy doet opmer ken, zou het moeiëlijk zijn de sommen te schatten die jaarlijks voor het onder wijs uitgegeven worden. Het bureel van opvoeding rekent dat in 1882 de school uitgaven 456 millioen beliepen en de ontvangsten meer dan 471 millioen. De Heer Cambierrekent dat in evenredigheid onze begrooting van het openbaar onder wijs ongeveer 60 millioen zou moeten bedragen. In 1884 bedroeg zij ter nauwernood 22 millioen En sedei-t wierd zij nog door het hui dig katholiek ministerie verminderd Verre zijn wij er dus af in België, van Waarom zou ik mijn antwoord verschuiven, Mijnheer, tot ik weder aan mijn -n lessenaar zit Ik moet dat niet lan? overleggen om te verklaren, dat ik de grondbeginsels deel welke gij uitgedrukt hebt. Hoe gelukkig maakt ge mij, Mejuffer, riep hij met drift. Wat echter uwen voorslag betreft, ging zij voort, om nadere kennis te maken, daar voor heb ik eene groote tegenwerping. Niet dat ik vreeze daardoor ontgoocho'd te worden, in tegendeel, ik heb door uwe brieven, uwe woor den en uw gansche wezen eenen i-echt goeden indruk van u en ik twijfele geenszins of Mathilde jubelde hij. Verschoon mij Mejuffer Mathilde. Maar veel meer, n zoo ging zij voort, heb ik u iets over mij zelve te zeggen, dat u bij rijpe overweging wel zal leeren dat gij ongelijk zoudt hebben die beslissende vraag te doen, waarvan gij in uwen brief spreekt. Ik heb u reeds medegedeeld dat ik gouvernante geweest ben. Gij kunt daaruit b grijpen dat ik arm hen de dochter van eenen onderwijzer, die zelfs tijdens het leven baars vaders genoodzaakt was als leerares haar brood te verdieuen. Ik ben in verscheidene lunzen geweestnergens zeer lang om redenen welke ik niet moet verklaren, maar aan welke gij gewis uwe achting niet zoudt weigeren. Ten slotte keerde ik tot mijnen vader ter.ig aan zijn terfbed. Zijn opvolger deod mij het uaubod met hem te blijven en hem in het onderwijzen ter hulp te komen, tot ik er gens mijn bestaan zou gevonden hebben. Eenen andereu loon kon hij mij waarlijk uiet geven, maar hij hield mij als een lid des huisgezins. Gij ziet aldus dat er wel na te deuken valt... Is dat al'es i onderbrak hij haar. Is dat uwe geheele bekentenis is dat niet al erg genoeg antwoordde zij. Een man zoo als gij heeft vele voorzorgen te nemen en ik, zonder geld, zonder vrienden, zonder aanzien, zonder alles wat in de oogen der wereld aanbeveelt Gij zult mij nog boos maken n riep hij. Wat bekommer ik nr'j om de wereld? Z et hier, zegt men aan de lieden, mijn# vrouw, eene sclioone vrou eene verstandige vrouw, erna uitgelezeue vrouw, wien schoenriemen gij al te zamc-u niet waardig zijt te ontbinden, en indien gij u ergert omdat gij ze als uw# gelijke niet kunt aanzien, dan verheug ik mij koninklijk omdat ik uwe hoogneuzige dochter# eene poets gespeeld heb. Maar de lieden zij* zoo slecht nietzij zullen eenvoudiglijk mij en mijn geluk benijden. Overigens indien gij too skrupuleus zijt op het stuk der familie, gii ten minffe stamt af van eenen vertegenwoordiger 1991 tl li 1195 is'[ u O £7 O V

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1