LIEFDESAVONTUREN Ie Jaar. Nummer 16 Zondag 18 April 1886. Wij verwittigen onze nieuwe abonnenten dat hun abonne ment begint te loopen met den 1n van eiken trimester. Al de verschenen nummers van dien trimester zullen bun toegezonden worden. Buitenlandsch politiek nieuws. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR j. 5 fr. voor de stad. 1 Abonnementsprijs K 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der annonce» °e*Te' 15 Reklamen, 76 centxmen M a Vonnissen op de derde bladzijde, 50 centhnen. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 17 APRIL. Verledene week heeft Minister Glad stone de hervormingsbill voor Ierland in de Engelsche Volkskamer neergelegd en eenige uitleggingen, over de bijzonderste punten gegeven. Ierland zou een eigen Parlement bezit ten en slechts nog met zeer verzwakte banden aan Engeland gehecht blijven. Alleen de Daily News, onder de groote britsche dagbladen is dit hervormings- ontwerp genegen. Al de andere vallen het heftig aan, alsook de bewarende en de afgescheidene radikale en liberale af gevaardigden in de kamer de Parnel- listen en het Iersche volk heeft er vrede mede. Nog dagelijks mordt M.Gladstone door zijne oude vrienden verlaten. De bill is in eerste lezing aangenomen al hoewel Gladstone zich geneigd toont toe gevingen te doen aan de oppositie, valt het nochthans erg te betwijfelen of hij den zegenpraal zal behalen. Wordt zijn ontwerp verworpen dan zal hij eenen oproep doen tot het land. Eindelijk is het Bulgaarsch vraagpunt opgelost Prins Alexander stemt toe in zijne benoeming, voor sleulito als Gouverneur-Genera al van Rumelië, onder voorbehouding nochthans zijner meer uitgebreide; rechten. Nog1 heeft Griekenland niet ontwa- perrcl. De Grieksclie Kamer heeft, met eene tamelijke groote meerderheid, haar volle betrouwen in het ministerie doen kennen. Het italiaanscli ministerie Depretis heeft zijn ontslag gegeven. De Kamers zullen ontbonden worden. De Eerste Kamer van Holland, eene wijziging aan de Grondwet verworpen hebbende waarbij de onzijdige school wordt afgeschaft, zoo trad Neclerlandsch ministerie Heemskerk insgelijks af. Te Chateauvillain, in een nijverheids gesticht, bestond eene kapel waar de geestelijkheid dier gemeente hevige aan vallen deed tegen de republilceinsche in stellingen en ambtenaren. Eene wet ver bied kapellen of bidplaatsen te openen in private gestichten. Toen de magistra ten aan het gesticht van Chateauvillain kwamen om de wet te doen eerbiedigen, wierden zij met stokslagen en revolver schoten onthaald. De gendarmerie heeft, tot zelfsverdediging ook hare wapens moeten afvuren,eene vrouwwierd gedood alsook de bestuurder der Aug us. eene andere, fabriek wierd gewond van eenen Geleerden. Naar het Franseh. II. Ivo Quaterquem was een der meest beschaafde geleerden die de trappen van het In-tituut zijn beklommen. Zijn vader, een oud bretanjer vischer, eenig geld gewonnen hebbende met de stokvischvangst op de kusten van Nieuwland, had hem met zorg doen opvoeden, en de jonge Quaterquem die, de wilskracht, zijnen volkstam eigen, met een doordringend geestvermogen paarde, was op korten tijd een der uitstekeudste werktuigkundige van Frankrijk geworden; maar immer bezig met het uitvinden van nieuwe werktuigen, besteed bij geene hoegenaamde zorg aan het beheer van zijn fortuin hij leefde met groote moeite, zonder geld en bijua zonder ui-hulden, op het zesde verdiep van een huis der Montmartre straat. Somtijds droomde hij van roem en van eenige uitvinding die zijnen naam onsterfelijk moest maken het is die droom die de miskende mannen van genie voedt. God weet, dacht Quaterquem, zekeren dag, God weet wat het menschel ijk geslacht niet al to danken heeft aan den uitvinder der diligenticn de stoomkracht en de ijzeren wegen beschaven De laatste eu ergerlijke gebeurtenissen, die op zulke droevige wijze, België's naam in bet buitenland hebben doen weêrklinken,wekten ook de aandacht op ten voordeele der sociale kwestie. De oproerige beweging in bet land heeft, midden der puinen en der rampen die zij veroorzaakt heeft, toch dezen goeden uitslag opgeleverd. Men moet er gebruik van maken, wanneer bet, tijd is, en niet wachten tot op den oogenbiik dat, de drang der ver blinde volkswoede geenen tegenstand meer duldende, de ondergang der maat schappij onvermijdelijk zal geworden zijn. ele middelen ter oplossing van bet sociaal problema dringen zich op, vele grieven van liet volk. zelfs wanneer men de socialistische dwaalbegrippen van kant schuift, vergen een nader toezicht, wij zullen er later over handelen. Heden zullen wij slechts twee punten, het onder wijs en liet leger, aanraken. Dat niet alleenlijk op godsdienstig, maar ook op stoffelijk terrein, de menscli door dweepzucht kan bezield zijn, bleek maar genoeg uit de onlusten rond Char leroi even als eene, door godsdienstigen dweepzucht a angevoerde menigte anders denkenden in lijf en goed met koortsige woede aanvallen en, als wilden, in bloed en brand, hunnen godsdienstigen wrok w illen koelenzoo ook lieten de onwetende mijnwerkers, rond Charleroi, door eene andere soort van dweepzucht aangedre ven, de afgrijselijke sporen van bunnen domuien opstand na. V elke is de bron waar de dweepzucht uit voortspruit, wat is bet voedsel waaruit zij hare krachten nut de onwn"ia,WTO ueene andere clan eene onwetende massa zal zich er toe laten bréngen te huilen op het graf van eenen nietgeloovigen, te spotten met zijn lijk geene andere dan eene onwetende massa kon vermaak scheppen in galgen en brandstapels. Geene andere, dan eene onwetende massa, zou zich laten opruien hebben om het onmogelijke van nijveraars en mijnbe- zitters ,met doodsbedreigingen ,te eischen, om de nijverheids gestichten te verwoes ten waar zij werk konden vinden, om den doodsteek te geven aan eenen tak der nijverheid waarin zij hun levensbestaan vonden. De onwetendheid is de moeder van liet kwaad zij is de vijand die 'er'te bestrij den valt, haar dood is liet leven van het volk.Wanneer zij niet meer bestaan zal, zal liet volk in waardigheid winnen en in zijne waardigheid de macht vinden om zijn lot te verbeteren, op eene billijke en vredelievende wijze, zonder buitenspo righeden, zonder overdrijving en zonder gevaar voor liet maatschappelijk even wicht. Daarom is het, voor onze klerikale meesters, eene eeuwige schande, het onderwijs, dat de bevechter der onwe tendheid is, in den weg te loopen en op eene schijnheilige wijze te willen vernie tigen. Het volk tot de onwetendheid doe- men, is bet tot de revolutie ophitsen. Het volk moet onderwezen worden. Europa en bevolken Amerika wie weet? met de luchtballen zal ik misschien Oceanië ontgin nen Nu, wat ontbreekt er aan de luchtballen Het is 't steunpunt niet, 't is de bewegingskracht niet't is het roerZiedaar wat er te zoeken valt. Indien ik het vind zal Christoffel Golomb een nietig beurtschipper zijn tegen mij. Hij zocht gedurende twee jaren. Den 15 April 1859, dag waarop dit verhaal begint, was het vraagstuk, na talrijke proefne mingen, eindelijk opgelost en Quaterquem zag zich in de mogelijkheid, in vier en twintig uren tijds, de reis rond de wereld te doen en over de kruinen der hoogste bergen te zweven. Hij had dan den ouderdom Tan 2t> jaren 't is op dien ouderdom dat men den roem lief heeft en er be geert van te genieten. Er zijn mannen van genie die onmiddelijk de aandacht op zich trekken, en die men in de straten van Parijs ziet wandelen, met de statig heid van onsterfelijke goden. Onze vriend Qua terquem behoorde tot dit slach niet. I)e handen op den rug gekruist, den hoed van achter op het hoofd geschoven, stapte hij langzaam heên, vol be wonderlijke kalmte en zonde" iemand te bezien. Op den hoek van het heulevard en der rue Yivienne bleef hij een stond in overweging staan. Inderdaad, dacht hij, ik hen een verstokt ikzuchtige. Om drie ure maak ik fortuin 't is kwaart na drieën en reeds heb ik mijne vrienden vergeten dat verdoemd geld moet toch zonder- De Bien Public, daarin gevolgd door meestal de klerikale bladen, bestrijd den persoonlijken verplichtenden dienst volgens die bladen zou het eenen anti- demokratische maatregel zijn. A reezen die organen der klerikale partij misschien dat, met aan te nemen dat elkeen, wien een slecht lot te beurt valt, de soldaten plunje moet aantrekken en de wapens opvattenzij den weg zonden bereiden om liet voorrecht der Seminaristen, van den soldaten dienst vrijgesteld, af te schaffen Om dit voorrecht, dat ongrondwettig- is en geene rede van bestaan heeft, in leven te behouden, zou de klerikale partij weigeren mede te werken om een einde te stellen aan eene instelling, die de scbreeuwendste onrechtvaardigheid, ten nadeele der volksklas daarstelt, af te schaffen Ja oor de eischen der gees telijkheid moeten de rechten van bet volk opgeofferd worden, onze volkskin deren moeten geslachtofferd worden voor eenige seminaristen Neen.de persoonlijke dienstplicht is geene anti-demokralische inrichting Ja, zij is eene der rechtsmatige vol doeningen aan het volk gegeven De plicht om leven en streven aan bet Vaderland ter beschikking te stellen is een plicht die op rijken en armen druk ken moet, dien men voor geen geld af- koopen mag. Nochthans is het, tot hiertoe nog, de grond tegen vreemde overweldiging te verdedigen hij immers beeft geen geld genoeg om zicli eenen plaatsvervanger te bezorgen, dus moet bij alleen de schoonste jaren van zijn leven in de kazernen aan zijn land opofferen, wijl zij, die milder door de fortuin bedeeld wierden, die zelfde jaren in feesten en vermaken door brengen en, in tijd van gevaar, de bel- gisclie soldaten zouden zien ten oorlog gaan Als natuurrecht is dus, op militair terrein, de gelijkheid eene noodzake lijkheid beter dan in andere zaken kan zij bier verwezendlijkt worden. En buiten de zedelijke voldoening die, voor den nederigen, uit liet daarstellen dier gelijkheid zou voortspruiten, zou hij er ook nog stoffelijk voordeel bij genieten. Om niet te langdradig te wezen zullen wij lieden slechts een punt daaromtrent aanraken. Zeker zouden de jongelui van rijke en yan begoede familieën zich in de kazer nen, zooveel mogelijk, van allen zwaren of veilen arbeid ontmaken, zicli aan den wachtdienst onttrekken, zoo dikwijls als het de tucht toelaat. Arme jongens, die lieden, bij gebrek aan eenige kluiten in den geldbeugel, na hunnen dagdienst volbracht te hebben, niets beters te doen hebben dan, in luiaardij, hunne ledige lingc kansen hebben. Indien ik bun, om bet kwaad te herstellen, eene punchmaat aanbood? Welverduiveld daar is juist de kom. Hij trad eenen dier prachtige prulgoedwinkels binnen, die men, uit alle boeken der beschaafde wereld, bezichtigen komt, en waar men wapen uitrustingen, helmen, Sabels, dolken, zwaarden, koffijkannen, potten van japanscb porcelein en bet prachtig speelgoed, dat eene specialiteit der parijsche nijverheid is, onder een a-mtreft. Wat kost die pot van Sèvres porceleir. vroeg bij aan den winkelier. Drie duizend franken, Mijnbeer. Quaterquem beet zich op de lippen. Mijnheer, sprak de verkooper, merkt wel op dat er, in gansch Europa, slechts een enkel pot is als deze. Zoohaast hij gemaakt was,beeft men den vorm verbrijzeld. Bezie de schildering eens, 't is eene kopij van Greuse's tafereel 't Meisje met de gebroken kruik. Die kopij is opmerkens waardig. Zij wierd gemaakt op bevel van Napoleon den Grooten. Quaterquem begon te lachen. Gij twijfelt er aan, misschien? ging de koop man voort. Zijt gij van den stiel -Neen, ik ben meetkundige. Dat valt goed, Mijnbeer; Napoleon gaf den pot ten geschenke aan M. Monge, graaf van Peluse, die een vermaard meetkundige en zijn goede vriend was, zooals ge weeten de erfge namen van M. den graaf van Peluse hebben hem verkocht aan eenen russischen prins van wion uren op bunnen strooizak door te bren gen, zouden toespringen om de soldaten van den gegoeden stand in werk en dienst bij te staan, zij zouden in werkzaamheid hunne ledige uren kunnen overbrengen en iets in den zak krijgen om wat beteren mondkost zich te verschaften, of, door bet drinken van eenen borrel of een glas bier, het heimwee te beteugelen. Andere voordeelen zijn er nog,waarop wij later zullen terugkeeren. olgens de Bien Public zou bet afschaf fen van het militair remplacement, een nadeel zijn voor de volksjongens. Heden- daagè doen zicli honderde burgers jongens in den dienst vervangen, met het geld dat zij daaraan besteden maken zij zoovele arme drommels gelukkig. Gelukkig Is bet wel zoo Moet men niet bet tegen overgestelde zeggen? Hij die eenige jaren bij de soldaten heeft doorgebracht, die met aandacht er zijne omgeving heeft aanschouwd, moet met ons bekennen dat bet nooit liet puik der werkjongens is dat zicli verkoopt zij zullen met ons beken nen welk schandelijk misbruik de plaats vervangers van hunne centen maken,wat verschrikkelijk contingent zij jaarlijksch aan lie tucht- en strafcompagnieën leve ren. In het belang van liet zedelijk, van bet stoffelijk welvaren onzer volkskinderen, moet de plaatsvervanging afgeschaft worden J. J. Het lager onderwijs in de vereenigde Na over clë mnïcleïen te hebben ge sproken waarover het onderwijs beschikt en over zijne stoffelijke inrigting, blij ven er ons nog eenige woorden te zeg gen nopens een paar vraagstukken die hoogst belangwekkend zijn en ook al veel besproken worden namelijk het verplichtend onderwijs en de gemeen schappelijke opvoeding vanbeidekuim en Met bet eerste punt hebben liet de Amerikanen over 't algemeen weinig op die afkeer spruit hieruit voort, dat de Amerikanen wars zijn van al hetgeen maar aan verplichting gelijkt, en zij hechten boven al prijs aan de persoonlij ke vrijheid. Tot in 1883 had men liet. verplichtend onderwijs slechts in 15 sta ten en 6 grondgebieden kannen opleg gen, en nog was liet niet zonder lievige tegenspraak. Nochtans kan men eene strekking naar liet verplichtend onder wijs bestatigen in de groote middenpun ten eenige steden hebben bet grondbe ginsel voor eigen rekening aangenomen alhoewel dit grondbeginsel dit van den staat niet zij. In ons land gewaagt men ook al som tijds van het verplichtend onderwijs Zulk onderwijs is en moet het droom beeld eëner verlichte liberale partij. Onze tegenstrevers over 't algemeen zijn hoogst afkeerig van het verplichtend onderwijs zij zijn de voorstanders der hij tot mij kwam. Ik geloof u, zei Quaterquem maar 't is verdniveldsch duur, drie duizend franken Mijnheer, viel hem de koopman in de rede, wij hebben ook porcelein van Limoges, nog gansch nieuw en goedkoop. Dat maakte de rekening van den kooper niet. Hij ging eens den winkel rond maar hij dacht aan niets dan aan den Sèvresche pot. Eindelijk, betaalde hij er den prijs van, droeg hem m de ten zijuenten schreef aan zeventien zijner innig ste vrienden, den volgenden omzendbrief Beste Vriend. Archimedes vroeg slechts eenen handboom om den wereldkloot op te heffen. Ik vond wat beters ik bestuur de luchtballen gelijk een koetsier oenen omnibus. Binnen de maand zal ik I'ekin gaan bezichtigen; brengt uwe boodschap pen voor hetHoofd van het Hemelsch-Keizerrijk, broeder der maan,kozijn der zon, in gereedheid. Een geluk komt nooit alleen; mijne zakken wegen af van het goud, en ik kom den aankoop te doenvaneenouil scheerbekken van Napoleon, cn dat te Sèvres het levenslicht aanschouwde in dit hekken zullen wij punch gereed maken. Ik verwacht u dezen avond, om negen me. Uw verkleefde Ivo Quaterquem. Toen de zeven brieven geschreven waren stond hij op om een stokjen zegellak te nemen door die haastige beweging raakte hij den kos- telijken pot, die, op den planken vloer, in uui zend stukken brak. persoonlijke vrijheid zeggen zij zonden zij dan meer liberaal zijn dan wij Toch niet. Achter de groote woorden persoon lijke vrijheid schuilt eene vrees im mers bet verlichte onderwijs zegepraalt altijd over dom bijgeloof en dwaze dweep zucht dit is juist niet hetgeen zij wen- sclien bet verplichtend onderwijs zou de oogeu der groote menigte openen het licht mag wel eventjes branden van hunnent wege mits de vlam al niet te klaar zij dan ware bet met bun rijk ge daan. Zij zouden ons nu kunnen wijzen op het voorbeeld der Vereenigde Staten om hunne afkeerigbeid van het verplich tend ondervijs te verregt vaardigen. Maar hoe zijn de toestanden verschillend bier en in de Vereenigde Staten Daar doet zicli de noodzakelijkheid van bet verplichtend ouderwijs niet gevoelen als bij ons. De overgroote meerderheid der burgers is er hoogst met het onderwijs ingenomen, en staten, graafschappen, gemeenten wedijveren ondeieen voor bet ontwikkel en van bet jongere geslacht: de stoffelijke middelen waarover het on derwijs kan beschikken, de ontzaglijke giften door bijzonderen geschonken ge tuigen genoegzaam boe hoog het men daar met het onderwijs op lieeft. Dan is er nog iets dat de verplichting minder noodzakelijk maakt het is de volstrekte kosteloosheid van bet lager onderwijs in alle trappen de normaalschool er onder- begrepen hetgeen toelaat aan een leer ling zijne lagere studiën te voltooien zon der dat liet aan zijne ouders iets kost. Daardoor is bet verstaanbaar dat men de ^TOnü'Kan scniuv Gul 'én aairr'is (ie* cm- - legging der gretigheid met welke de menigte naar onderwijs snakt. En noch tans is de openbare maclit door hare grondbeginselen niet vijandig aan het verplichtend onderwijs eertijds hebben de eerste landverhuizers niet achteruit gedeinsd om het onderwijs verplichtend te maken. De beer Passy maakt bier eene uiterst belangwekkende studie over den oorsprong der gunst in welke het onder wijs bij iederen Amerikaan staat, maar wij kunnen ongelukkiglijk over die stu die niet uitweiden. Er blijkt in alle geval uit dat bij iede ren Far Wester de vaste overtuiging in het hart gegrift is, dat het voor den mensch om zoo te zeggen een zedelijke, bijna godsdienstige verplichting is een grondig onderricht te verwerven. En, al is het onderwijs verplichtend verklaart in talrijke staten der vereeniging, toch denkt men doorgaans dat de verpligting niet noodig is daar waar de goede wil voldoende is, en dat men zonder volstrek te noodzakelijkheid, niet tot dwangmid delen mag overgaan. Wanneer wij aan dien bloeienden toe stand van het onderwijs in de Vereenig de staten, den toestand in België verge lijken, moeten wij wel bekennen dat de vergelijking ten onzen voordeele niet is, en dat de verplichting bij ons zoo gemak- Quaterquem bleef eenigeu tijd roei loos staan. De verras ling, de wanhoop, bet spijt over het verloren geld en bet gebroken meesterstuk over laadden hem ter zeiver tijd. Eindelijk nam hij zijn besluit, en vol droefheid schreef hij, onder aan de brieven, het volgend naschrift V. S. Donil r en bliksem Ik breek daar zoo even Napoleon's scheerbekken. Spaart u alle moeite de punch is tot betere tijden uitgesteld. Docmnis voor den pot, voor den werkman die hem maakte, voor Napoleon die hem aan Monge gaf, roor Monge die hem naliet aan zijne neven, voor die neven die hem aan eenen russischen prins hebben verkocht en voor den russischen prim die het dwaas gedacht kreeg zicli ervan te ontmaken Vaarwel, ik ga naar het Opera- Comiqne. Hij lakte de zeventien brieven toe en stak ze inden post.Om 3 ure trad hij het Opera-Comique binnen. Bij toeval vond hij nog slechts plaats in eene loge, waar hij zich voor aan plaatste. Dit toeval moest over zijn leven beschikken. De loge was ledig; maar een kwaart uur» nadien kwam een engels :hman met twee engelsche dames aan zijne zij de de loge innen;d>ene blond en reeds rijp van jaren, geleek zeer wel aan eenen door den winterkou gerimpelden appel de andere was insgelijks eene blonde, maar schoon als eene leliö eu lief als eene heldin van Walter Scott. Het waren moederen dochter. En de engelschman't was een engelsch- man Elkeen kent dat krachtig ras. lomp. ver- DE DENDERGALM O O O ggOZii«SfiiösfciiS

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1