LIEFDESAVONTUREN lc Jaar. Nummer 18 Zondag "1 Moi 1886. NVij verwittigen onze nieuw e abonnenten dal hun abonne ment begint te loopen mei den 1« van eiken trimester. Al de verschenen nummers van dien trimester zullen bun toegezonden worden. Buitenlandsch politiek nieuws. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR I 5 fr. voor de stad. I Abonnementsprijs j 5 fr 50 voor den buiten, voorop betaalbaar. PB IJS PEB NUMMEB 10 C EN TIM EN. Men abonneert zich op alle postkantooren voor rlen buiten voor de stad. ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. NTec spe nee metu. IiET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der annoncen per drukregel. ReKlamen, 75 centimen r 3 Vonnissen op de derde hl ad zijde, SO eentimen. Men maakt melding van elk vrerk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 1 MEI. De gewichtigste gebeurtenis dezer week is dat Griekenland besloten heeft zijne troepen te ontwapenen en den vre de niet te stooren. Het kabinet van Ko ning Joris I handelt aldus, schijnbaar op aandringen vau Frankrijk, maar inder daad uitbewust zijn der gevaarlijkheid van 't spel dat het ging spelen, uit vrees eens geducht op de knekels geklopt te wor den, ten eerste door Turkije, dat met eene ontzagelijke krijgsmacht aan de Grieksche grenzen staatten tweede door de vereenigde mogendheden Duitsch- land, Engeland, Italië en Oostenrijk, die de Grieksche kusten insloten en de Grieksche vloot zouden belet hebben de vijandelijkheden ter zee aan te vangen. Een koninglijk dekreet, deze week afge kondigd, beveelt dat de twee laatste militieklassen, onder de wapens geroe pen, terug naar hunne haardsteden zul len gezonden worden. De kiezingen die in Spanje hebben plaats gehad voor de samenstelling van het Senaat, geven eene meerderheid van een zestigtal stemmen aan het liberaal ministerie. In Engeland wordt de strij d voor en tegen het home rule wetsontwerp van M. Glad stone nog altijd heviger; van beide zijden worden in de bijzonderste steden meetin gen ingericht de hoofdmannen van alle de staatkundige partijen hebben zich ten vollen in den strijd geworpen M. Glad stone werkt met onvermoeibare krach ten om zijn ontwerp te doen zegepralen. De Italiaansche kamers ziin ontbon den. Het hollandsch ministerie Heemskerk, dat over eenige dagen zijn ontslag had gegeven, heeft besloten aan het roer te blijven. Alen meldt dat de fransche leeniug van 500 millioen franken 3 p. c. den maandag 10 Mei zal uitgeschreven wor den. Argus. Het Godsdienstig gevoel in de Sociale kwestie Wat al klaagliederen hebben wij de k atliolieke bladeren hooren aanheffen na de droeve voorvallen die het Walenland tijsterden Hoe dikwerf hebben we ze hooren zuchten over het verloren gaan van het godsdienstig gevoel bij het volk, van eenen Geleerden. Naar liet Fransch. III. De gordijn ging op en, door de opvoering ran LeDomino noir, wierdhet gesprek onderbroken. De zaken staan goed, dacht onze held, Alice is verwonderd, hare moeder verontwaar digd, Harrison hoor ik op de tanden knarsen en zou willen bijten. Alsnu zijn de moeiëlijkstc stappen gedaan. Vol vertrouwen wachtte hij op het einde van 't eerste bedrijf en scheen zich uitsluitelijk met de vertooning bezig te houden. Hij bedroog zich niet in zijne berekeningen. Nauwelijks was de gordijn neêrgelaten of de oude dame keerde zich naar hem toe en begon den aanval in dezer voege Mijnheer, hebt gij ooit ran lord Nelson hooren spreken De Nelson dien mijn vader gedood heeft. Weihoe Het is uw vader die dien held gedood heeft Waarachtig zei Quaterquem, het is zijne schuld niet. Nelson deed naar hem schieten, hij schoot op Nelson. Mijn vader was een dapper matroos die te Trafalgar zijnen stiel uitoefende over het verspreiden der maqonnieke en liberale dwaalbegrippen Want de liberalen, de vrijmetselaars, moeten de schuld dragen van al het gebeurde. Hunne grondbeginselen liebben het volk het onderscheid tusschen het goed en het kwaad doen verleeren. Ja, wij hebben Denderbode en tutti quanli tegen die hatelijke liberalen zien uitvaren, en dikke, godvruchtige tranen storten over het verdwijnen van het godsdienstig gevoel. Welnu, zonder iets tegen den godsdienst te hebben, maar enkel om te toonen dat de oorzaak van het gebeurde daar niet licht waar ze de katholieken zoeken of wanen te zoeken (dit springt ten andere in 't oog,) zouden wij kunnen wijzen op do heuglijke tijd stippen waar de Kerk als meesteresse haren staf zwaaide, en dit zelfde, over dreven godsdienstig andere gruweldaden teweegbracht dan de onlusten die in het Walenland plaats grepen de Jacquerie, de oproeren in Vendéé geschiedden on der den standaard van den godsdienst dan Sl Barthelemy, de Dragonnaden, de ketter vervolgingen na de herroeping van het Edict van Nantes zijn daar om ons gezegde te staven, evenals de gru welen der Inquisitie, evenals zoo menige godsdienstige oorlog. Men kan gerust zeggen dat de helft van het bloed, op de aarde vergoten, het wierd in godsdien stige geschillen zoo zal het godsdien stig gevoel nooit"beletten aandweepers, door domperstelsels gestookt, van te rooven, te moorden, te branden. Ze zijn dus ter kwader ure gekomen, de katho lieke schrijvelaars die beweren dat de onlusten in de Walen het gevolg zijn van het godsdienstig gevoel, en van de ver derfelijke leerstelsels van cle liberalen en vrijdenkers. Dan, ware liet meergenoemd gods dienstig gevoel zoo machtig op de mas- sas, waaropi zijn ze naar het tooneel der onlusten niet getrokken, de apostels van vrede, om hunnen invloed te beproeven, evenals Mgr. Affre, aartsbisschop van Parijs, die in 1848 op de barricaden doodeüjk gekwetst werd, daar hij de oproerlingen trachtte te bedaren Maar we hebben er geen enkelen gezien, of liever, ze hebben vrede gepredikt op de wijze van den pastoor van Moustier-sur- Sambre En al cle katholieke bladen hebben een redmiddel voor den hopeloozen toestand der werkende klas het terugkeeren in den schoot der Kerk waaruit ze de liberale stelsels zoogezegd verwijderd hebben. Toed u dan arme daglooner piet veel godsdienstii) gevoel, vromen kerkzin bet zal u beletten honger te krijgen, u en uwe kinderen bet is eep hemelsch man na De dompers toch die katholieke schrijvelaars Wanneer ze het zóó wel met den werkman op hebben, waarom raden ze niet aan de kloosters hunne on meetbare goederen en rijkdommen te besteeden tot het verzachten van het lijden der armen Waarom raden ze het werk in de kloosters, in de kantwerk scholen niet af, dat aan de nijverheid zulke geduchte mededinging levert Waarom volgen de schatrijke katholie ken het voorbeeld niet van den liberalen scliepene van Leuven, den Heer Ilemy, die onlangs 200,000 franks schonk om aan openbare werken besteed te worden Maar kloosterlingen zijn arm en leven van aalmoezen Het ware ten minsten nog een bewijs dat ze van den liemel- schen dauw niet kunnen leven, zooals de katholieke schrijvers zouden willen dat de werkende klas het deed. Dan, spreek aan die mannen van zich eenige opoffering te getroosten wanneer het hunne beurs aangaat op het schip de Bcdouiable. Toen het schip de Vicion/, waarop zich Nelson bevond, de Bedoutable aan "boord klampte, zag mijnen vader, die op de mars post gevat had, den admi raal, legde op hem aan en, goed schutter zijnde, doodde hem met een geweerschot. De oude dame liet zich eenen zucht ontgaan en bedekte zich de oogen met haren zakdoek, liet ongeduld was iu den blik van Alice te lezen; men kon hem heel gemakkelijk aldus vertolken: Mijn goede heer, gij zegt daar eene groote dwaasheid. Dut bemerkte Quaterquem en hij verviel in verlegenheid. Ge'ukkiglijk kwam de juffer hem ter hulp. Troost u, lieve moeder, streelde zij, wij zijn allen sterfelijk,en die onverwinnelijke held, was hi j dan ook nog aan de fransche kogels ont snapt, had nochthans niet eeuwig in het leven kannen blij ven.Zijn dood wierd op eene waardige wijze gewroken Helaas, beste Alice, gij weetniet wat onze familie verloren heeft door dien uoodlottigen dood.t Verontschuldigt mij, kwam er Quaterquem -tusschen, indien ik onwetends eene pijnlijke herrinnering heb opgewekt. Mijnheer, zei Alice, gij kunt de droefheid mijner moeder niet begrijpen. Het geldt hier een familiegeheim. Mijn vader, dacht Quaterquem, had het ook al niet noodig zijn geweer op dien vervloek ten engelschmarfraf te vuren want dan zou dit Liberale Associatie van liet Arrondissement Aalst. Zondag 9 Mei is het Algemeéne Ver gadering voor de Arrondissement® Asso ciatie. Zeer belangrijke en hoogst drin gende punten staan aan liet Dagorde talrijke kweetiën vergen eene ernstige bespreking waarvoor de leiders der libe rale partij eenen oproep doen tot al de machten der vrijzinnige denkwijze. De leiding onzer partij, in het arrondisse ment Aalst, is toevertrouwd aan zeer kundige mannen, wier onvermoeibare n ijver ondersteund hoeft te worden dooi de medewerking van allen die het wel meenen met de zaak der vrijheid. "Wij mogen niet willen dat zij alleen immer op de bres staan wij mogen niet willen dat zij tevens overste en simpele soldaat zijn, dat zij officieren zijn zonder troepen. W anneer zij dagen en maanden gestreden hebben, wanneer zij een gansch jaar in allerijl, na de drukke bezigheden van hun ambt of bediening, hunne noen- en avondmalen genieten, zich alle vermaak of ontspanning ontzeggende, om zich uit ganscher hart aan de liberale zaak op te offeren, mogen wij lien den troost niet ontzeggen, talrijk, op de algemeene ver gadering' der liberale Associatie, hun moedig streven toe te juichen, te luiste-en naar hunne lessen en vermaningen nopens den geheiligden strijd tegenover dweep zucht en onverdraagzaamheid. Wanneer het bestuur der Associatie dezer leden bijeen roept, zou niet één lid, wanneer bet hein eenigzins mogelijk is, nalaten mogen dien oproep te beantwoorden. Het bestuur alleen is niet bij machte alle cle noodwendigheden van clen strijd, op alle hoeken van het arrondissement, te weten te komen, zijne wijsheid en zijn vooruitzicht zijnnietzóó groot clan dat het niet noodig' hebbe dat eenvoudige leden het somtijds Boor voorstellen of overwe gingen komen verlichtenDu choc des idéés jaillit la lumière uit de botsing der gedachten spruit het licht. Dat is waar voor wat de inrichting, der Associatie, des strijds, voor wat de propaganda aangaat. Komt dus talrijk op, leden der liberale kie&vereenigingen, zoo gij niet hebben wilt dat, in tegenwoordigheid uwer on ongelukkig geweerschot, van de eerste woorden die ik die oude zottin toespreek, mij niet met haar in oneenigheid brengen Eene wijl stilte volgde op dit gesprek. Qua terquem, gansch van zijn stuk gebracht, belonkte al cle logiën Eensklaps hernam de engelsche dame het gesprek. Mijnheer, zegde zij, gij zult op dit punt toch wel met mij instemmen, dat het vaderland van Nelson en Wellington immer de eerste plaats zal bekleedea onder de lauden dei- wereld. De hardnekkigheid der engelsche deed Qua terquem glimlachen en wekte weder eenige hoop in hem op. Neem acht, Mijnheer, lachte Alice, mijne moeder zal uw geheim u ontfutselen om het aan Engeland ten geschenke te geven. Wees voor zichtig, anderszins zijt gij een verloren man en gaat de wereldheerschappij over aanöe kinderen van Albion. Alice, sprak de moeder, onderbreek ons gesprek niet. Antwoord op mijne vraag, Mijn heer, bid ik u. Spreek niet, Mijnheer, hernam de juffer meer om meer lachende, zoo gij wilt c(at uw geheim, eer acht-en-veertig uren verloopen zijn, niet in de Times verschijne. - Ik hoop wel, zei de oude dame,dat het geen helsch werktuig is om I.onden en onze welbe minde koningin in de lucht te doen springen. Neen, mevrouw, antwoordde Quaterquem, nu gausch uit zijne verlegenheid gebracht, 't is verschilligheid, cle dappere hoofden der liberale gezindheid van het arrondisse ment tot moedeloosheid overslaan. Komt talrijk op zoo gij het recht wilt bezitten de daden, de handelwijze van het comiteit der Associatie te bespreken, te beknibbe len. Komt talrijk op zoo gij niet hebben wilt dat men van het arrondissement Aalst zegge, terwijl overal de liberale strijdmachten strijdlustig den kop opste ken Aalst is der vrijheid niet meer waardig, Aalst is een hourg-poarri. Neanjas. Een Noodkreet. Moest het noodlot willen dat de ka tholieke partij nog lang aan het bewind bleef, en op eene kloeke meerderheid gesteund, gerust haar vernielingswerk mocht voortzetten, hare plannen, in het donker gesmeed, mocht ten uitvoer bren gen en den teugel bot vieren met haar achteruit werk endstreven, wat waar ons dierbaar land te beklagen Reeds voelen wij loodzwaar de hand der zwarte bende op ons drukken Onze borsten die hijgen naar cle lucht der vrijheid zijn bevangen... In den dampkring hangt eene bedreiging.een nakend klerikaal ouweder God wat ware het, moesten de noodlottige zwarte mannen zich zoo sterk gevoelen dat hun overmoed niets meer te vreezen had Wat zouden die zwarte raven zich met het aas der vrijheid vergasten Waar ze naartoe willen Vraagt het den Courrier de Bruxelles die in hunnen naam het woord voert, en luis tert naar zijn antwoord wanneer hij spreekt van de sociale kwestie Er zijn heelmiddelen, er zijn er zelfs vele en krachtige De microbe der werkstakingen vindt, tot voortplanting een gunstig middel in de onsterfelijke grondbeginselen van 89. Dat is wat men moet verbranden. u Ja, men moest inde vuilniskar het vaandel der rechten van den mensch wer pen. dat overal troont; in zijne plaats moest men den standaard der rechten van God planten. Men vervange de oorkonde der ver derfelijke vrijheden door de afkondiging der geboden Gods en der geboden der H, Kerk, en de gezondheidsomheining zal machtig wezen tegen het weerkeeren der werkstakingen. Daar dat is wat zij willen. Beteeke- nis volle bekentenis Ja, werkman On derwerp u aan al de geboden welke liet onze eerbiedwaardige Moeder de II. Kerk zal believen, u op te leggen Kruip dan op uwe knieën om liaar te bedanken voor het schamel stukje brood dat ze inbare groot moedigheid u zal jonnen Maar waag het niet te morren wanneer gij de taak te zwaar voor uwe schouderen zult vinden van op een stuk droog brood een huisgezin te onderhou den Waag het niet uwen nood te kla gen, wanneer de honger in de ingewan den uwer kinderen zal woelen eene doodeenvoudige uitvinding die van Parijs het middenpunt der aarde en de werkhuizen van Portsmouth en alle de vlooten van Spithead onnuttig zal maken. Ik hen benieuwd dit wonderbaar geheim te kennen, sprak de engelsche dame. Niets zoo gemakkelijk, hernam Quater quem Ikheb den luchtbal-omnibus uitgevonden. Voortaan zal men langs den weg der vogelen van Frankrijk naar Engeland gaan. langs dien weg waaróp men noch zeelieden, noch soldaten, noch tolbedienden aantreft. Ik za.I op den klok- ketoreu der St. Pauwels kerk de fransche drie- kleurvlag planten; die vlag zal de gerechtigheid, de gelijkheid, de broederlijkheid, die gij slechts van naam kent. in hare plooiën medebrengen en ik zal aan Engeland eenige kleinigheden ontleenen die wi j niet meer kennen. Pij middel dier wederzijdsche ontleeningen, zullen al de volkeren bevriend worden en er zullen geene helden meer zijn die kosten schrikkelijk duur en leveren weinig goeds op. Gij kunt de luchtballen besturen,bemerkte de engelsche. Dat kan ik. Sinds lang Sinds dezen namiddag, om 3 ure. Nu gaat gij wellicht tot een groot fortuin geraken. Dat weet ik niet, meende Quaterquem, daar heb ik nooit aan gedacht. Zij aanzag hem met bewonderenden blik. In Engeland, hernam ze, zou men van u Waag het vooral niet uw werk te sta ken wanneer gij het niet langer uithou den kuntOf clan, gedoemd ten eeu wigen dage Want werk staken daar hebt ge geen recht toe, evenmin als om u te vergaderen en samen te beraadsla gen over hetgeen er te doen valt. Dit im mers zijn verderfelijke rechten Ge verstaat toch wat ze willen die on geluksvogels tot de herinnering aan 89 uit 's menschen geheugen vragen te rugkeeren tot het gouden tijdstip van dompersleer en dweepzucht, tot het oude leheer hatelijker geheugenis Het leeuwezen moet heringericht worden met zijne onrechtvaardige voorrechten het beheer der middeleeuwen moet op nieuw verwezentlijkt worden met zijnen hatelijken stoet van slavernij, domme vooroordeelcn, maatschappelijke onbil lijkheden, kettervervolgingen en brand stapels Daar wil de Kerk heen. Daar waar de Goddelijke meester, veront waardigd, zijne apostelen berispte en bestrafte wanneer zij hem vroegen dat hij liet vuur uit den hemel zou laten ne derdalen op de Samaritanen, die bij de Joden voor ketters doorgingen, daar wil cle Kerk pijnbanken en brandstapels op richten en haren dorst in het ketters bloed lessclien. Daar, waar liij zegde Mijn rijk is van deze wereld niet wil zij heerschen, haren staf over de heele wereld zwaaien. Niet genoeg dat de volkeren met gebo gen hoofd het heilig woord aanhooren, keizers moeten in 't stof knielen voor timmermanszonen wanneer de drievou dige pauselijke kroon hun overmoed ten top doet stijgen Daar is haar wensch en die der kleri- kalen. De hedendaagsche vrijheden, die eene inbreuk op haar opperheerschappij zijn. moeten vernield Weg met de vrij heid van geweten en overtuiging, het heiligste voorrecht van den mensch, liet kenmerk van den mensch IBlind, slaafsch, moet men gelooven dat Adam in den appel gebeten beeft, dat Jonas iu den buik van den walvisch gezeten heeft, dat Josuah de zon hield stilstaanimmers Josuali wist niet dat de aarde rond do zon draait Wie dan durft twijfelen, wordt ge doemd wie niet gelooft aan de heilig heid van aflaten welke men mits klin kende penningen verkoopt wordt tot den brandstapel veroordeeld, wie dan in dagbladen of op andere wijze iets tegen de Kerk zou zeggen, of zekere handel wijzen der Broerkens zou weinig gevoeg lijk achten, zou tot de pijnbank verwe zen worden, de vrijheid der drukpers is toch ook eene van die verderfelijke vrij heden die ze ons zouden willen afnemen, mits voor zich zeiven het kostelijk voor recht te behouden van liberalen en vrij denkers baldadigaards, schandalen, god- deloozen enz. enz, te mogen noemen, en dit ongestraft. Ik zie Denderbode, Land van Aalst, tot de Werkman toe, die ons soms ook, als een klein poedelhondje achter de hielen blaft we laten het een lord en een inillioenair maken. Oprecht, zegde de Bretanjer, mijne uitvin ding is meer waard dan dat. Zoudt gij willen minister zijn Neen. Koning of Keizer Daarvan behoede mij God, maar ik geloof dat een weinig roem mij heter in den smaak zou vallen. Wij frauschen zijn nog al hoogmoedig, en wat wij bovenal begeeren is bewonderd te zijn. Ik heb wel spijt, sprak Alice, dat mijn vader dezen avond iu het hotel gebleven zij. Quaterquem had den tijd niet er de reden van te vragen. Men begon het tweede bedrijf van le Domino noir. Gedurende de opvolgende tusschenpoos sprak men van allerlei zaken en Quaterquem wist kee! goed in de kaarten der oude Engelsche te klappen. Op weinig tijds waren zij de beste vrienden der wereld. Onze franschman, steeds inschikkelijk en beleefd, wist op zeer kiesche wijze hare gevoelens en hare vooringenomend- heden te streelen. Hij maakte een volledig gebruik dier kunst, negens bekend dan in Frankrijk, van het eigenwilligste en stijf hoof- digste karakter, zonder laaghartigheid, té stree len. Hij gaf zich minder moeite om Harrison naar zijnen kant te overhalen deze zag maar immer in de zaalzonder sprekende handen op de knieën, metstrakken blik en wel vastbeslo ten zich door de eerste pogingen van Quaterquem niet te laten medeslepen, Wordt voortges wgswwfqpwst'ff' w-J.r.auafe^'aagBK ^^^staaagrs^sxssssas^xix^ssssxsssi. rzcizs&tszz-z^ms DE DENDERGALM Q) n O O

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1