■s# LIEFDESAVONTUREN Ie Jaar. Nummer 19 Zondag 9 Mei 1886. Wij verwittigen onze nieuwe abonnenten dat hun abonne ment begint te loopen met den 1« van eiken trimester. AI de verschenen nummers van dien trimester zullen hun toegezonden worden. Buitenlandse!» politiek nieuws. De kantscholen der kloosters. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD YOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 60 voor den buiten, voorop betaalbaar. rJRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der anaoncen Reklam<mi 76 centtaien Vonnissen op de derde bladzijde, 50 centimen per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 8 MEI. Wij kondigden verledene week aan dat Griekenland, op aandringen van Frankrijk, naar den vrede overhelde en zich bereid toonde te beginnen zijn leger op vredesvoet te brengen. Die uitslag, de voetstappen van den franschen zaakge lastigde bekroonende, wasprachtig voor 't ons naburig Gemeenebest dat, nu ein delijk, wilt afbreken metde overleverin gen van het Keizerrijk en enkel door den vrede lauweren zoekt te plukken. Dat viel nu juist niet in den smaak van eenige der groote mogendheden, Enge land, Oostenrijk en Duitschland, nament- lijk die zich niet voldaan voelden over de verklaring door Griekenland s eersten Minister aan den franschen ambassadeur afgelegd. Hij moest meer duidelijk zijn en maar onmiddelijk orde tot de ontwa pening der troepen geven in dien zin zonden de drij bovengemelde Mogend heden hem een Ultimatum. Wanneer men nagaat hoe zeer de gemoederen zich se dert eenige maanden,in Griekenland,op gewonden en strijdlustig vertoonen, is het gemakkelijk, te begrijpen dat de nationale trots, bij dieontijdige bedreiging zich getroffen en weerbarstig toont. Zoo komt het dat door den belachelij- ken naijver van hooger gemelde landen, de vrede nog altijd onzeker blijft. In den strijd dien hij voert om zijn plan van rechtsherstelling voor Ierland te doen aannemen, toont M. Gladstone een karakter even buigzaam als vastberaden, zonder hetwelk hij tot eene onvermijde lijke nederlaag zou geraken. Zoo hij zich pal houdt jegens het grondbeginsel van zijn plan, namentlijk het daarstellen van een IerschParlement, zoo toont hij zich ook geneigd om op bijzaken, die in niets zijn ontwerp kunnen hinderen toe te geven. Zoo komt het dat hij langsch om meer veld wint. Liberale Associatie. Wij roepen nogmaals de aandacht on zer lezer s in op de algemeene vergade ring onzer arrondissements Associatie, die morgen, zondag, om 3 ure 's namid dags zal gehouden worden in het lokaal Graaf van Egmontop de Groote Markt. Zoo als wij gezegd hebben zijn er zeer gewichtige punten aan het dagorde men zal namentlijk beslissen of de liberalen van ons arrondissement met de Juni kie zing in het strijdperk zullen treden. Leden der Associatieallen en moedig op den post. van eenen Geleerden. Naar het Fransch. III. Intusschentijd liep de vertooning ten einde, zonder dat de verliefde Quaterquem een middel had gevonden om zijne geliefde terug te zien. De damen stonden op en gingen de logie uit, ge volgd door Harrison. Hij zag ze in een rijtuig stappen en hoopte ten minste hun adres ten wete te komen maar de fortuin, die hem immer vervolgde, liet dit niet toe. Harrison, die zijn plan geraden had,gaf het adres aan den koetsier op stillen toon. Doch het rijtuig stelde zich in beweging, en Quaterquem maakte zich gereed om het te volgen, wanneer luide kreten zich om hem lieten hooren. Daar is hij schreeuwden zeventien stem men te gelijk. De ongelukkige was gevangen tusschen zijne De provincie- en gemeentekiezers zul len voortaan, als lid der liberale Associa tie, eene jaarlijksche bijdrage van slechts één frank te betalen hebben. l)e Senaat. De Senaat is bijeengeroepen tegen vrij dag, 14 Mei, ten 3 ure. Door de uitvinding der stoommachie- nen verloren in Vlaanderen, in de jaren 1835-1840 ongeveer 300 duizend werk lieden hunne broodwinning. Het gouvernement van dien tijd stich- te leerwerkhuizen en onze geestelijkheid die altijd op loer ligt om het volk uit te buiten, begreep dat het oogenblik guns- stig was om eene groote zaak te verrich ten. In 1840 stichtte de clericalen 100 kant- scholen en kort daarop klom dit getal op 500. De mannen sponnen vlas terwijl de vrouwen en de kinderen kant werkten. In 1841 waren in de provincie Oost-Vlaan- deren alleen 400 kantscholen. Die scho len waren door art. 3 der vermaarde wet van 1842 als aangenomene scholen be schouwd. Een katholieke hoofdschoolopziener M. Kervyn, van Gent, deed, in een ver slag de gebreken dier scholen uitschij nen het onderwijs was er totaal ver waarloosd. In 1857 sprak M. De Breyne representant van Diksmuide. in de Ka mer eene redevoering uit waarin hij die scholen aanrandthij riep de aandacht der regeering op zekere feiten, namelijk op den mangel van onderwijs kinde ren van 4, 6 en 8 jaar, bekwamen hoe genaamd geen onderwijs. Later werden verslagen door school opzieners naar de regeering gestuurd waaruit blijkt dat geene 3 per h. der kinderen hunnen ABC kenden. Op onze dagen zijn in Vlaanderen de kantscholen nog in volle bloei. De werk uren zijn er vastgesteld in den zomer van 5 ure 's morgens tot 8 1/2 ure 's avonds in den winter van G 1/2 ure 's morgens tot 8 's avonds Niet alleen de meisjes hoeven het kantwerken aan te leeren neen, dit kan ook nuttig zijn voor de jongens, want in vele scholen vindt men er zelfs te Meu- lebeke trof men over eenige jaren 234 jongens van 8 tot 11 jaar aan het kant werken De kleine kinderen van 4 tot 7 jaar winnen niets. Van 7 tot 8 jaar verdient men 4 cent. Van 8 tot 12 jaren verdient men 8 cent. Van 12 tot 14 jaar verdient men 10 tot 15 centiemen. Gij denkt nu misschien, dat die kinde ren dit duur en zuur gewonnen geld mo gen opnemen. Ho, gij bedriegt u. Voor dit geld is men verplicht koffie, zout, en katoen, enz., bij die godvruchtige zus- terkens te koopen en wat men elders een frank betaalt, daar moet men hier een zeventien vrienden die hem omringden,hem met geweld terug hielden en hem over zijn gedra" rekening vroegen. Waar is de punch, man zonder trouw, zon der duurzaamheid en zonder zelfstandigheid sprak het vriendeukoor. Om Gods wil, iaat mij los riep Quater quem, ik ben haastig. Waar is uw ballon-omnibus Laat mij los Ga turende dien strijd was het rijtuig aan den hoek van den boulevard verdwenen. y N u, sprak Quaterquem wanhopig, komt met mij, vijl gij het wilt; laat ons in den punch mijn ongeluk en mijne litfde versmooren. Allen volgden hem tot iu het naastgelegen koftijhuis. Men doofde reeds het licht uit en de vermoeide gaiyons bereidden zich om te ver trekken. Hij bestelde den punch, nam den lepel in de hand, en, in het midden der algemoene nieuwsgierigheid, sprak hij de volgende woor den Burgers en edellieden mijner goede stad Parijs, gij ziet vóór u den gelukkig,ten aller menscheu en den ongelukkigsten aller.... Bravo Zeer welriep de vriendenkring. Mijn geluk is zonder grenzenals de Oceaan, en mijn ongeluk is Zonder einde, als de eeuwig- frank dertig centiemen voor geven. Dit is de zuivere waarheid Dus bedriegt men niet alleenlijk de kinderen en hunne ouders, maar men brengt ook nadeel aan den kleinen han del door hunne oneerlijke concurrentie Op zekere plaatsen worden de w insten in drij verdeeld 1/3 aan de kinders, 1/3 aan het klooster en 1/3 aan de congrega tie De kloosters oefenen dws een bedrijf uit, maar betalen geen patent Grootere schelmerij en diefstallen dan daar ge beuren bestaan er nergens Men bezit de onverwerpelijkste en klaarste bewijzen, dat de geestelijken en nonnekens zaken handelen, dat zij koo pen en verkoopen, dat die huichelaars aan arme en ongelukkige personen kant koopea aan 1,30 waarvoor zij 3,50 fr. bekomen. Men kent de geschiedenis der kloos ters. In het beginne zijn het schuren, daarna nederige huizen weldra worden zij in weelderige gebouwen herschapen om eindelijk prachtige paleizen te wor den. Waar halen zij het geld? De inpalming der erfenissen is daar niet voldoende toe. Domme burgerij, zeggen de kloos- tera, gij moetgeen tiende meerbetalen i! pas op, want wij liggen op loer op uwe erfenissen zooals een wildstrooper op eenen haas. En gij, klein volk, denkt gij het ernst ig dat wij het wel met u mee- n nen dat wij u genegenheid toedragen uwe vrouwen en kinderen zullen van 's morgens 5 ure tot 's avonds 8 en 9 ure in 'tzweet van hun aanschijn als slaven arbeiden voor een stuk brood besproeid van eenen bitteren traan, indien zij de vermetelheid hebben v zich aan onze macht te ontrukken, slaan wij ze in den ban der H. Kerk. Men zou wellicht denken dat dit over dreven is en nochtans is dit alles maar al te waar dit is bevestigd op oorkonden en getuigenissen van eerlijke personen. Er wordt jaarlijks in de kloosters en in de scholen voor eene waarde van 10 a 12 millioen gemaakt. Nemen wij aan, dat op de hierboven gemelde som van 10 millioen de nonnen slechts 4 millioen winnen ;let wel op, dat dit spel nu reeds 46 jaren duert (46 x 4 184 millioen) en dat dus de kloosters aan het arme volk van Vlaanderen honderd vier en tachtig millioen ontstolen hebben. (Voor ic aclit.) Volgens het Land van Aalst zouden wij het volgende geschreven hebben in een onzer nummers Veel personen hebben de kerk verlaten omdat er op 't kerkhof een scheiding is, omdat de zelfmoordenaars, de bazen van slechte koten, de vrijdenkers niet op gewfjden grond liggen. Wij achten het onnoodig tegen de be wering van het loyaal kwezelsorgaan te protesteeren. Wij hebben nooit ge schreven wat liet ons ten laste legt, en dat heel en al tegenstrijdig is met onze gedachten. In de artikels die wij over de kerkhof- heid.... Gij hebt het reeds gezegd riepen allen. Nu, ik herhaal het. Onderbreekt mij niet, of ik zeg niets meer.... Ik bemin de schoonste aller vrouwen Luistert, luistert, riepen de vrienden. Zij is blond, met smaragden oogen, kora len lippen en tanden die zoo wit zijn als de paarlen welke men opvischt bij de eilanden Bahrein... He wel huw ze dan, sprak het koor. Zij weet niet dat ik haar bemin Zeg het haar. Ik kan met haar niet spreken.... Schrijf dan. Ik weet niet waar zij woont. Zoek haar. Ik weet haren naam niet.... Zijt ge gek?vroeg het koor. Gij vertelt ons geschiedenissen om rechtstaande bij te slapen, en de punch wordt koud. Quaterquem schonk in en zuchtte. Eilaas, sprak hij, ik zal haar nooit weder zien. Zij gaat terug naar Londen.... Bij dia woorden zetten allen hun glas weder op tafel. Het is eene engelsche riepen zij als met ééne stem. kwestie schreven trokken wij te velde tegen de onverdraagzaamheid der gees telijkheid die, zelfs nog na den dood, den andersdenkenden aan de oneer en den smaad wilt ten prijs geven met hem, af gezonderd van de overblijfselen zijner medeburgers, op den schandehoek te doen begraven. Wij zegden, ter dier gelegenheid, dat de geestelijke onverdraagzaamheid onge lukkiglijk zoovele personen reeds de Kerk heeft doen verlaten. En dat is waar. In hoe groot getal zijn zij niet die denken dat kerk en geestelijkheid één zijn, dat de fouten en de misdaden der geestelijk heid de Kerk en den katholijken Geloofs- dienst moeten aangerekend worden. En de klerikalen, de klerikale bladen bijzonderlijk, zien in den strijd dien de liberalen voeren tegen onverdraagzaam heid, dweepend vooroordeel en politieke geestelijkheid, niets dan een strijd tegen Kerk en Godsdienst. Het domme, onwetende volk, gelooft aan hunne gezegdens. Zijn wij er te slechter, te ongods- dienstiger om, omdat wij den vrede pre diken tusschen de menschen eener stad, van een land, der gansclie wereld, al verschillen zij ook in hunne manier van God te danken en te aanbidden zijn wij ketter en vrijdenker omdat wij de brand stapels, waarop men de niet streng ortho doxe over hunne vrijzinnigheid strafte, als eene nuttelooze onmenschheid aan klagen? Benadeeligen wij de Kerk en den Godsdienst omdat wij trcchten den pries ter in zijne kerk te houden en hem willen beletten zijn priesterkleed te bezoedelen in onze politieke twisten en in bemoeiin gen van gansch wereldlijken aard. Wanneer een priester denkt te mogen gebruik maken van zijne burgerrechten en zich in de politiek op een voet van ge lijkheid stelt met de hoofden der beide staatkundige partijen, dan stelt hij zich bloot, even als die heeren, besproken te worden en hebben wij het recht, in den priester, de handelwijze van den politie- ken man te beknibbelen. Zijn wij vrijdenker omdat wij de be dienaren van den Eeredienst gaarne zou den zien terugkeeren tot den eenvoud en de weldadige afgezonderdheid der eerste kristelijke priesters omdat wij den godsdienst zouden willen ontdaan zien van alle wereldsche banden, slechts strekkende om J esus' leer van liefde en vrede te verkondigen en de gansclie we reld in eenen enkelen broederband te vereenigen Wij denken het niet. liet is juist om dat wij aan den Godsdienst gehecht zijn en bedroefd al de afscheuringen, ih den schoot der Kerk ontstaan, aanblikken, ziende dat de schuld ervan grootelijlcs ten laste valt der politieke geestelijk heid, daarom is het, zeggen wij, dat wij tegen haar ten strijde trekken, dat wij onvermoeibaar zullen opstaan tegen dweepzucht en onverdraagzaamheid. De inrichting der geestelijkheid,gelijk zij uit de middeleeuwen is voortgespruit, heeft kerkscheuringen en vrijgeesten gebaard, omwentelingen veroorzaakt en stroomen bloeds doen vloeien. 1789 heeft Ik beken het.... -Arme jongen, zegde het koor. Zij is te Parijs, hernam Quaterquem. Wat weet gij van haar -Zij was dezen avond in het Opera, en zonder u zou ik haar gevo'gd hebben, zonder u, onmeedoot enden, zou ik nu hare woning en haren naam kennen. Gij heht mij fegengehou den Welnu, hernam het koor, wij zullen onzen misslag herstellen. Driuken wii en gaan wij dan uiteen om haar adres te zoeken. Waaraan kan men uwe geliefde herkennen Aan hare weergalooze schoonheid.... Die aanduiding is wat onbepaald. Is zij alleen Zij geeft den arm aan hare moeder en aan eenen doghond met roste bakkebaarden, Her- killes Harrison genoemd en die haar aanstaande man is. Zeer wel, riep het kooi. Drie vermaledij dingen voor Herkules, en driemaal hourrah voor Quaterquem. IV. Miss Alice was de eenige dochter van den heer Cornelius Hornsby, bijzondere deelgenoot der Finne Harrison en CieHerkules Harri er tijdelijk een einde aangesteld, maar weldra rees zij weder op en tot op onze dagen werkt zij ijverig voort om tot haren voorigen stand van macht en ver drukking te geraken gelijk weleer zoekt zij, door hare handeldrijvende en nijverige kloosters, den openbaren Rijk dom te b( machtigen. Daartegen opkomen, dit alles bestrij den, dat is het doel der liberale gezind heid, dat en geen ander. J. J. Eenige artikels in ons blad verschenen zijnde onder de beginletteren E. F., zegt het .Land van Aalstin een geestig spottend artikel, dat MT Emiel Eranckx er den schrijver van is. Dat is onwaar. MT Eranckx is volkomen vreemd aan onze redactie. Een Schandaal. Men schrijft uit >S' Hubert aan het nieuwsblad l'Ourthe Den 8 Januari laatst veroordeelde de boetstraffelijke rechtbank van Neufcha- teaueene zeer kristelijke vrouw dier stad tot eene gevangzitting van veertien maan den voor diefstallen met inbraak. Denkt ge dat de kwezel zich bekommerd heeft met het vonnis dat haar trof In het ge heel niet zij wist wel dat onder het pas torsministerie dat ons bestuurt, de kle rikalen, de dieven niet uitgezonderd, niet verontrust mogen worden. Zij deed enkel eene genadevraag aan zijne majesteit den Koning der Belgen die bij een besluit, gedagteekend van den 3>'lfr" April laatst, haar volle kwijtschelding geeft liarer straf Hoe men representant wordt. .Tong, rijk,het advokaats diploma,na tamelijk goede studiën, in den zak, nog al welsprekend, zietdaar genoeg om geneigd te zijn grootsche plannen voor de toekomst op te maken. Op het geboortedorp is de partijaan de welke men toebehoort, er in gelukt, u alle mogelijke kuiperijen gebruikt te hebben, eenen allsrdef- tigsten en allerbekwaanisteii burgemeester zijne meerderheid in den gemeenteraad te ontnemen. Waarom zou hij zelf niet eindelijk vallen en de plaats van eersten dorpsmagistraat niet ledig maken Ja, de jonge advokaat zal burgemeester wor den 1 Nu hij in den gemeenteraad zetelt, slaat de jonge advokaat zijnen blik reeds hooger en beloerd eene plaats in den provintieraad. Hoe zou men niet proviutiaal raadslid gekozen wor den in een kanton waar men door zijne grond bezittingen zoo'n grooten invloed heeft Tot hiertoe gaaf alles gemakkelijk. Maar de eerzw ht blijft niet stilstaan. Men is maar zoo even in den provintieraad, en reeds betracht men eenen zetel in de Kamer. Maar representant worden dat is heel mosië- lijk Toch niet. Gij zijt nog niet getrouwd Wet, dan gaat alles bij na van zelf. Luistert. Gij zoudt gaarne te representant gekozen worden; nu daar hebt ge reeds M. X. als vo'ks- vertegenwoordiger, en M. X. heeft eeue nicht», een lief, braaf meisje, die nog altijd op eenen man wacht. Laat door woorden en daden blijken dat gij genegen zijt haar ten huwelijk to vragen, en wees verzekerd dat haar poiu uwe kandida tuur zal doen doorgaan en dat uwe mededinger, al had hij dan ook nog in eene behendige depu tatie, blijken van kunde en politiek talent gegc- son, de toekomende van Alice, was de zoon van den associé, e i om hunne belangen niet van elkander te scheiden, hadden de twee kooplieden sinds lang dat huwelijk besloten. Die schikking mishaagde Alice zeer. De arme Herkules, alhoewel hij noch leelijk, noch boos, noch zonder verstand was, kon geeneu romun- held uitmaken. Het was een goede gentleman, stijf, trotsch, zwijgzaam, bijna harsch, zooals Engeland er jaarlijks hij honderd duizenden vervaardigt, en voor wie de hoofdzaak in het leven was geld te vinnen en die, wanneer hij veel gewonnen had, nog meer winnen wilde. Overigens sterk gebouwd, deftig bokser, stijf en recht voor het zedelijke zooals voor het licha melijke, was hij een dier mannen die aan alle vaders behagen en aan de meeste dochters mis hagen. Nochtans, zooals hij was, en bij gebrek aan iemand beters, weigerde Alice niet hem te trouwen, en zij vergenoegde zich dat huwelijk onder allerlei voorwendsels te verschuiven. Zij wachtte op den beminden barer fantasie, dien volmaakten edelman, met den oogopslag van eenen Byron, waaraan elk jong meisje het recht heeft te droomen en welke iud rdaad haar hart met hoop vervult. (Wordt roortg z t.) sstssrasMs-.gsscgniA DE DENDER

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1