LIEFDESAVONTUREN le Jaar. Nummer 20 Zondag 10 Mei 1880. Vooruitgang door 't Werk. Buitenlandsch politiek nieuws. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs f 5 fr- voor de stad- unnrnn p J 5 fr 50 voor den buiten, V00r0P betaalbaar, rit LTS PER NUMMER 10 CENTIMEN. Men abonneert ach op alle posttatooren roor ,len buiten voor ,1e ,ta<i, ten tantoore van het blad 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der annoncen Gewone' 15 «entimen Reklamen, 75 centimen Per tirukreSel- T onnissen op de, derde bladzijde, S0 centimen Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 15 MEI. Op Zondag 6 Junijom 2 uur, herope ning der Zondaghessen, verplichtend voor de beschermelingen. De andere leden, die de lessen begeeren te volgen worden verzocht zich te doen inschrij ven bij den Sekretaris, M. K. Klaes. Woensdag aanstaande, om 8 12 uur stipt, eerste vergadering der afdeeling van Zelfonderricht in 't Lokaal. Mat wij, verledene week, in onze laatste tijdingen, vreesden, is tot hier toe nog niet verwezentlijkt, De Turken en de Grieken zijn nog niet handgemeen geweest. Zelfs zonder den dwaze naijver eener kortziende staatkunde, zou de vrede reeds verzekerd zijn. De zaakgelastigden der groote Mogendheden bij deGrieksche Regeering, hebben Athene verlaten en de Grieksche kusten zijn door de oorlogs schepen van EngelandDuitschland, Italië en Oostenrijk ingesloten, zoo dat aan Griekenland, langsch zeezijde, alle vrijheid ontnomen is. Dus wordt de handhaving des vredes en het ontwape nen zijner troepen eene noodzakelijkheid voor dit land. Maar den minister Delyannis, die de oorlogsbeweging in het leven had geroe- pen, ging het niet aan den dwang der Mogendheden toe te geven en tot de ontwapening over te gaan. Ook gaf het kabinet Delyannis zijn ontslag; het is vervangen door een overgangs-ministerie Val vis. Donderdag is men in de Engelscho Gemeenten-Kamer overgegaan tot de tweede lezing van den ierschen home rule bill. Het valt erg te betwijfelen of die bill in tweede lezing zal aangenomen wor den. Alles hangt af van de houding van M. Chamberlain, die over eenige weken zich uit het ministerie Gladstone heeft terug getrokken. Mat er ook van zij, bemerkt men tegen dien home ruil bill zelfs in Ierland, eene vijandige beweging de provintie Belfast, in het noorden van Ierland, en wier bevolking den protes- tantschen Godsdienst belijd, wilt, met nauwe banden, aan Engeland gehecht blijven. oor de fransche leening, die verleden maandag uitgeschreven wierd, is er meer dan een en twintigmaal meer ingeschreven dan er noodig was. Men ziet dus dat, ondanks het schreeuwen der anti repu- bliekaansche partijen, ondanks de fou ten door voorgaande ministeriënbegaan, de fransche Republiek nog altijd een uitgebreid krediet bezitdit is misschien toe te wijten aan de wijze staatkunde van het ministerie de Freycinet. Liberale Associatie. Zondag namiddag is de Liberale Asso ciatie van het arrondissement Aalst in van eenen Geleerden. Naar het Fransch. III. 1 >ien dag, bij het terugkeeren van het Opera, neuriede zij het vermaarde Rule Britannia Daar zij, met al hare volmaaktheden, tamelijk slecht zong, hoorde men haar zelden, en die plotselinge lust om te zingen verwonderde Mi- stress Hornsby. Gij zijt zoo vroolijk dezen avond, ze^de zij tot hare dochter. Wat is er dan gebeurd i tlen5c' sPrnt Alice> aan tÏ9 laatdun kendheid van dien fransehman, die, met zijne luchtballons de wereldmacht aan Engeland wil ontnemen. M at hebt gij toch gelukkig de namen van JNelson en Wellington aangehaald, om hem te hall mmeneens 8'0e'i gelachen met zijne Het was waar dat Alice aan Quaterquem dacht, maar zij ontaardde min of meer de waarheid algemeene vergadering bijeen geweest. Onder de talrijke punten aan het dagor de was 't belangrijkste datgene dat betrek bad op de Wetgevende kiezingen. Het is een algemeene kreet in liet ar- i ondissement dat de strijd moet aange gaan worden, dat de kiezers liet moede worden in de kamers vertegenwoordigd te zijn door eenen Quatuor van advoka- ten, waaronder drie schitterende nulli teiten die, alhoewel advokaat zijnde, zelfs geen eenvoudig discourken in do beraadslagingen weten te plaatsen en hunne tegenwoordigheid alleen dooreen alles done tres Tien of Chaqus sou tour, doen kennen. De kiezers zeggen luidop as eiken afkeer zij gevoelen voor sómmige onzer afgevaardigden de klerikale bla den onzer stad zelf moeten bekennen dat zij a oor de stad en het arrondissement mets gedaan hebben. De misnoegdheid is klaarblijkheid, al gemeen een uitstapje naar de buitenge meenten is voldoende om er zich van~te overtuigen. En wat gebeurt er? In plaats van met honderden naar de vergadering le komen en aldaar aan onze hoofdman nen te doen zien wat omkeer er in het arrondissement plaats grijpt, in plaats van door hun getal den geestdrift in de harten te doen nederdalen en aldus al de liberale strijdmachten tot den strijd aan te zetten, vergenoegen de meeste libe ralen zich met buiten de Associatie te zeggen, dat de strijd eene noodzakelijk heid is, dat de onthouding eene groote fout zou zijn en om de leiders onzer partij in hunne meening te doen derden, komen zij met een onbeduidend getal op en ontmoedigen zij de vastberadenste. Zoo was liet wéér, zondag laatst Let valt dan niet te verwonderen flat do gadering niet een onbeduidende meer derheid, en zonder geestdrift, tot den strijd heeft besloten. Het hangt van u af, jongheid van ons arrondissement, dien toestand te verbe teren, en het heilig vuur te aanstekendat de voorbode moet zijn des zegepraals. J. J. Kiezing te Brussel. 1 erecht mag men den uitslag der wet gevende kiezing te Brussel als prachtig aanschouwen. De twee liberale kandida ten behaalden meer dan tien duizend, stemmen, tegen nagenoeg zeven duizend', aan den klerikalen kandidaat gegeven. Daaruit blijkt genoegzaam dat de kleri- kaal-onafhankelijke partij in het arron dissement Brussel, onmachtig is teoen de vereenigde liberale strijdmachterif in den uitslag van Dijnsdag' is eene heilzame les, voor de liberalen, besloten. Gelukkig mogen zij zich achten niet volkomen geslagen geweest te zijn. Zij toch bevonden zich verdeeld te genover de vereenigde klerikalen en wonder is het, dat die verdeeldheid niet tot gevolg gehad heeft de ontmoediging van een groot deel der liberale kiezers, wonder is het dat die kiezers, die maar wanneer zij zegde dat zij met hem spotte. Alle waarheid dient niet gezegd te worden, en de echte waarheid was, dat zij zeer met hem bezig was. Quaterquem, met zijn lachende wezen zijne vroolijkheid en zijne gemakkelijke ma nieren, geleek zoo weinig als het maar mogelijk w as aan den droeven Herkules en deze laatste kon, bij de vergelijking, niets winnen. Temeer zij zag Herkules eiken dag, sedert vijftien iaarj en eene zoo lange vertrouwelijkheid was niet geschikt om de liefde te doen ontstaan. Mevrouw Hornsby verdedigde Quaterquem. Gij lacht ten onrechte, sprak zij tot hare dochter. Het G wellicht een man van genie, al hoewel hij in Engeland niet geboren zij. - O moeder, wat zegt gij daar Een man van genie ,die zelis geeue handschoenen aan heeft, die zijn das als eea touw om den hals draagt, en die zijn vest maar half toeknoopt Gij moet hem met veel aandacht bezien hebben, Alice, sprak Herkules met zijne ge wone onbehendigheid. Zij beet op hare lippen. yHoe verstaat gij dat, Harrison? vroeg zij driftig. Heb ik weeral iets onbetamelijks gezegd? Zoekt gij de stof voor eenen nieuwen preek Harrison diep gekwetst, bleef zwijgen, en alle drie stapten welhaast af voor het gasthof Meurice. M. ornelius Homsbij wachtte daar op hen. Het was een groote en dikke gentleman, wier zware en statige gang aan alle voorbijgangers den bezitter van verscheidene millioenen moest altijd draaien naar den wind, niet talrij ker voor Al' Jacmart hebben gestemd, wier kandidatuur, ingezien de verdeeld heid tusschen de liberalen, de meeste kans had te gelukken De klerikalen toonen zich te vreden wij bemerken niet om welke reden. Nu toch mogen zij een kruisken maken over de eerlooze comedio die zij sinds twee jaren gespeeld hebben. AV elke waren de oorzaken van den val der Brusselsche liberale afgevaardigden in 1884. 8 1De belastingen, die het liberaal ministerie genoodzaakt was geweest te verhoogen. De uitzinnige politiek der radika- jen, die aanleiding gaf tot die schande lijke kiesvergadering waarover het gan- sche land walgde. 3° De schitterende beloften der kle rikalen, die hun politiek programma in tien zak staken, en steeds de woorden vermindering van belastingen, vermeer dering van s volks welvaart op de lip pen hadden. De uittredende libérale volksvertegen woordigers wierden, verdeeld, met eene ontzagelijke minderheid, te Brussel ge klopt en het liberaal kabinet viel. Het ministerie Malou-M"oeste-Jacobs kwam aan het bewind en aanstonds bo gie ep het land in welke banden liet be vallen was. M ei behaalden de klerikalen eenen sclioonen zegepraal met de Senaat- kiezmgen die daarop volgden, maar Brussel, die aan het gevallen liberaal ministerie den doodknak had gegeven Bi ussel die de liberals partijen gansch het land, in verwarring had gebracht. Brussel begreep, helaas te laat, dat het pendenten-comediespel Brussel herkoos zijne liberale senators, in balloteeriiig, met zeven honderd stemmen meerder heid. Alsdan waren de liberalen er ver- eenigd zij waren er ook vereenigd met de gemeentekieziugen wier schitterende uitslag de vrijzinnige gevoelens der bel- gische natie deden uitschijnen. I)e verdeeldheid tusschen de liberalen is hun dus altijd noodlottig geweest. Hoe komt het dan dat zij heden, verdeeld noebthans zooals nooit, zulke ontzaglijke meerderheid op den klerikalen kandi daat behaalden Omdat het land afkee- rig wordt van de klerikale politiek, om dat er van de schoone klerikale beloften niets meer overblijft, omdat de klerika len, aan liet roer, te kort zijn gebleven aan de verwachtingen die men nopens hen koesterde. De brusselsche kiezers hebben gestemd tegen de hatelijke reser ve, tegen de noodlottige schoolwet van 1884, tegen de ourechtstreeksche ver meerdering van lasten. Het brusselsch kiezerskorps heeft zijnen afkeer willen toonen van politieke oneerlijkheid, van het schandelijk wetsontwerp, in de Ka mer neergelegd, en waardoor de vrij heid vaa drukpers op eene heimelijke wijze wordt ingekrempt. Met aan AL Buis de meerderheid te geven op M. Janson, heeft dit zelfde kieskorpe zijnen voorkeur gegeven aan eene wijselijk vooruitstrevende politiek. Brussel wilt den vooruitgang maar niet den vooruitgang vooruitloopeu pro- gessist zijn en niet zinneloos radikaal. Brussel heelt ook den burgemeester van Brussel willen wreken over da laffelijke aanvallen waarvan hij, na den 7 septem ber, van wegens de klerikalen. 't slacht offer was. Bat thans alle de liberalen van Brus sel naar de edele woorden luisteren, dijnsdag avond in de Liberale Associatie door Al. Janson uitgesproken en op de balloteering hunne stem aan AL Bids geven Dan zal de Independenten kliek voor eeuwig in den ketel vliegen. AZ. aanduiden. Hem en zijn geld uitgenomen, beminde hij niemand zoo zeer op de wereld als zijne dochter en wat bij na zijne dochter verkoos, dat was zijn museum. M ant hij had een museum. In Engeland er- kont men (ltitircian den waren gentleman en den waren millionaire. Bij de zwaarden der voor ouders (indien men voorouders heeft) voegt men opgevulde krokodilen, zwart berookte schilde rijen van italiaansche meesters, oude romein- scne potten, oude gebeeldhouwdekasten-, oude glazuren voorwerpen, geschilderde kerkglazen, misboeken en allerleigodvruchtige voorwerpen welke door vijf en twintig of dertig verdwenen volkeren in de puinen van Bahylone, Niniva Athene en Roma nagelaten werden. M' Cornelius Hornsby was naar Frankrijk gekomen om zijne verzameling te verrijken en Alice te laten wandelen. Dien dag had juist de lust om een oud perzisch opschrift te koopen, dat van den tempel van Persepolis kwam, hem be. et zelf zijne vrouw en zijne dochter naar den schouwburg tr leiden. Ongelukkiglijk had een andere liefhebber, het opschrift in zijne plaats gekocht om het in zijn eigen museum opteslui- ten zoo dat M. 'ornelius Hornsby de ongeluk kigste koopman was welke er in dien avond in Europa bestaan kon. Hij wande'de statig, ben en weder, onder de gewelven der Bivoliatraat, toen hij Mistress Hornsby uit haar rijtuig zag stappenmet hare Klerikale Eerloosheid. He klerikale bladen maken veel werk van een boek des franschen schrijvers Lko 1 axil, handelende over Volledige Openbaringen nopens de Vrijmetselarij In dit w erk braakt de eerlooze schrijver tegen de vrijmetselarij de hatelijkste en ongehoordste leugens uit De politiek der Logiën is de Revolutie zij vereeren Satan <ds den Grooien Bouwmeester van 't Heelal. Het is te verwonderen dat zulke revo- lutionnairs en zulke goddeloozen deel kunnen maken hebben van een klerikaal ministerie, gelijk generaal Thiébauld, minister van Oorlog onder het kabinet Ahilou het is te verwonderen dat de klerikale partij in Senaat en Kamer van A olksvertegenwoordigers leden heeft ge duld, en nog duit, die opentlijk aan de de klerikale partij zeer veel aangetrok ken wierden, en zoo verschafte zich Féval een gemakkelijk bestaan. En zulke mannen spuwen hunne hate lijke gal uit op wat zij eertijds aanbaden, en zulke mannen worden door de kleri kalen als orakels voorgesteld Mrat eerloosheid Riezei's <>1 pji.sf De Patriate meldt dat het wetsontwerp En- niontinkomende rechten leggende op liet bui tenlandsch Vee. iu de midden sektie met alge meene stemmen is aangenomen en dat het ver slag, aan den heer Mclot toevertrouwd, binnen eenige dagen iu gereedheid zal zijn zoo zal de wet in het begin van dén aanstaanden wel ge ien don ziitijd re ds kunnen gestemd worden. In liet begin van <lea aanstaanden wetgeveu- (leu zittijd, dus ua de hiezinq Na de kiezing, burgers, en alhoewel de crisis altijd heviger woed, zuilen er nieuwe lasten op tiet ver.irmkgehemd worden, 't is te zeggende slechste, de hatelijkste belastingen belastin gen die de redding van den landbouw niet zul len kunnen bewerken, belastingen dien den levenstnjd onzer werkende klassen, die nu reeds niets meer over hebben, lastiger zal maken. Aan die vrienden van het volk, kiezers, uwe siemvan verachting. vrij netselari j toebehoorden mie is suft*rus ier loops gezegïIT JJe klerikale bladen weten immers beter dat al het verschrikkelijke dat van de vrij metsers wordt verteld, niets is dan Aan wen praat is om kwezels en kwezelaars te doen kiekenvleesch krijgen. M ij willen echter doen zien uit wat eerlijke bron de klerikale bladen, I)e Eenderbode medebegrepen, hunne laste ringen gaan putten. M ie is die Leo Ta xie Een kerel, door elkeen verfoeid die, over eenige jaren, smaadschriften uitgaf tegen Paus Pius IX, dien hij afschilderde als eenen man van onzedelijkheid, van ontucht, smaadschriften die hem strenge veroordeelingen op den hals haalden. Nadien heeft hij zich bekeerd, om wélke reden weten wij niet, Wij zijn er niet heel ver van af te denken dat hij, onder dit punt, gemakkelijk kan vergeleken worden bij eenen anderen franschen schrijver die nu zeer kristelijke werken schrijft, na weinig stichtelijke romans te hebben in het licht gezonden. Zekeren dag was het fortuin gaan vliegen dat hij met deze laatste gewon nen had en, met zijn fortuin, ook de op- ang die zijn talent eertijds maak te in een woord Paul Féval was een verloren manA\ at deed hij Hij bekeerde zich, wierd kwezelaar, stak zijne licht zinnige romans in eene ernstigere streng godsdienstig kleedij, waardoor zij bij 21,721 17,207 17,127 0,920 0,300 3,790 dochter en den neerslachtigen Harrison. Wat komt gij toch laat, sprak hij. \oor eenig antwoord, sprong zijne' dochter om zijnen bals. Beste ader. sprak zij, ik lioop dat gij uw opschrift gekocht hebt en dat het nog een echter spijkerschrift is dan al die van Ivortabad. Ik zie muweoogen dat de colonel Riawlinson van ijver zucht zal sterven.... Herkules. dank u. Goeden avond, n Harrisson nam bedrukt de hand welke men hem reikte en ging heen. wanhopende ooit iets te kunnen verstaan van de grillen ziiner gelief de Zoo haast bij weg was Gij hebt hem wel hard bejegend, dezen avond, sprak Mad. Hornsby, Daarentegen heeft hij mij wreed verveelt antwoordde Alice.A\ ij zijn elkander niets schul dig. Alice sprak M. Hornsby. Mijn God, lieve vader, zie zoo streng niet en frons uwe wenkbrauwen zoo niet. Ik ben mijne indrukken niet meester. Hij verveelt mij bij is een eerlijk man, een deftig burger, een zeer rijke koopman, en hij zal nog rijker wor den. ik sta u dat toe. Maar sta mij ook toe te zeggen dat hij verve lend is. Zoo haast hij spreekt, zegt hij ietsonaan- genaams, en wanneer het regent, is de klank zijner stem voldoende om mijne zenuwen te ont stellen. Kieskronijk. KIEZING TE BRUSSEL. Uitslag. Ingeschreven kiezen Stemmers Geldig olstrekte meerderheid Hebben bekomen Jacmart, clericaal Bu's, liberaal Janson, radicaal zek.T beschouwd worden.liet is opmerkelijk dat de i'lerice-indepeivdeiitenvcle stemmen achteruit gegaan zijn. M. Janson, in eene redevoering welke Lij uit sprak in de Liberale Associatie, noodigt al zijne vrienden uit om hunne stem aan M. Buis bij de herstemming te geven. Het wordt opgemerkt dat M. Janson zoo wei nig ste/nmen heeft bekomen. In de liberale ondercomiteiten van Gent, ge roepen om hun stem uit te brengen voor den li- bei alen ka.nrfid&At.dor provincial© kieziug van 23 mei aanstaande, heeft de beer Parmentier op 282 stemmers, 204 stemmers behaald. Zijne mededingers zijn de heeren Niffer vluamsche kandidaat. 128 stemmen Paul Van Acker, 110 de heer Ghellinck, 81. De socialistische partij gaat te Gent den strijd aan, in de kiezing vooreen lid in den pro- vmcieraad, ia vervanging van wijlen den heer nodo.f de Kerckhove, op zondag 23 mei aan- staande. De kandidaat der partij Anseele. is gezel Edouard De Liberale Associatie van Charleroi heeft in algemeene vergadering hare kandidaten aange duid voor de aanstaande wetgevende kiezim'vn. Ziehier de uitslag van den poll Stemmers573.Volstrekte meerderheid 23G Bekwamen MM. Lucq, 401 stemmen; Mon- dez 371 Sabatier 346 Gillieaux 332 Pirmez 304 Lambert 270 en Vandam 326. Dezezeven aftredenderepresentanten zijn bij gevolg als definitieve kandidaten uitgeroepen. M. Leopold Iagnart, die zich als progressist liv. - M ilt gij hem tot man, ja of neen vroeg Cornelius Ilorn f Gewis, wil ik hem, wijl dat onvermijdelijk is, maar haasten wil ik mij niet. Wellicht zal ïk mettertijd en met geduld Herkules lief krijgen. M ie weet? De groote Turk kan Kristene en Paus worden. Ik zon ook elders kunnen beminnen. M at zegt ge daar sprak de vader. Zou ik dan het woord terug moeten nemen dat ik aan mijnen vriend gaf en zou Cornelius Hornsbv, van bet beroemde huis Harrison, Hornsby en C" aan zijn hatidteeken te kort blijven Och lieve vader. Herku'es is een eerli k man en hij zou u van uw woord ontslagen. Denken wij niet daaraan, sprak de oude gentleman. Stel uit, indien gij wilt, maar neem eene bes'issing. Het is tijd dat Harrison naar Engeland terugkeertonze zaken gaan slecht wanneer hij afwezig is. ,77 Eh wel laat hem vertrekkenen blijven wij in Frankrijk. Parijs behaagt mij hier ver lies ik de gewoonte van te geeuwen, en gij zelf zijt verjongd door de lucht der boulevards. Ik zie graag Parijzenaars, ik bij hen ziet men de punteinsche gezichten niet die zoo overvloedig zijn in de straten van Bondon. Alice, zegde Mme Hornsby, het vasteland bederft u gij neemt de manier ran spreken en bandelen aan cher lichtzinnige natie. Zie eens met hoeveel onbezonnenheid gij dezen avond kennis gemaakt hebt met die jongen man die in den schouwburg met ons in dè zelfde logie was. Wordt voortgezet.) DE DENDERGALM TXRP.R A AT a tv irAAn J*»« W om 1"n 1,/<7J- TK'l IIIUC- u 7 L 8,604 T

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1