LIEFDESAVONTUREN le Jaar. Nummer 21 Zondac 25 Mei 1886. Vooruitgang door 't Wérk. - LIBERAAL WEEKBLAD VOOR i 5 fr: voor de stad. Abonnementsprijsvoorop betaalbaar. 1 5 fr 50 voor den buiten, r I'HIJS PEIl NUMMER 10 CENTIMEN. Wen abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten karitoore van het blad, 40, Korte Zouf straat, 40, Aalst. Prijs der annoneen HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 een timen Reklamen, 75 eentimen Vonnissen op de derde lUuhijdc, oO centimen per drukregel. Men maakt meldina van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Hondschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 22 MEI. van eenen Geleerden. Naar liet Fransch. Op Zondag 6 Junij, om 2 uur, herope ning der Zondaglessen, verplichtend voor de beschermelingen. De andere leden, die de lessen begeeren te volgen, worden verzocht zich te doen inschrij ven bij den Sekretaris, M. K. Klaes. Balloteoi'ingf Ie Brussel. De heer Buis, burgemeester van Brus sel, heeft in de balloteering van Dijnsdag laatst eene meerdeiTieid van 19G6 stem men bekomen. Ondanks den invloed van het Hol;, ondanks de voetstappen door den Adel aangewend, ondanks het groot getal officieren kiezers, gepensionueerde en andere, die te Brussel verblijven en bij wien de kandidatuur van eenen generaal een gunstig onthaal moest genieten, ondanks dat alles ligt Mr Jacmartouder eene outzagelijke meerderheid, door AL' Buis bekomen, verplet. En met hem de klerikale-independen- tenkliek, en met hem de klerikale meer derheid, en met hem het klerikaal minis terie Want de nederlaag' van M. Jacmart is de veroordceling der ganse,he indepen- denten afvaardiging, door Brussel naar de Kamer van Volksvertegenwoordigers gezonden, en zonder die afvaardiging bestaat de klerikale meerderheid in de Kamer nog slechts uit 2 leden een van Nijvelt (arrondissement dat met de Se- naatskiezingen naar de liberalen is terug gekeerd) en de Verviersche klerikale volksvertegenwoordiger Loslever, die op 8 Junij aanstaande naar zijne vorige bezigheden zal teruggezonden worden. Want het valt niet te betwij felen welken weldadigen invloed de kiezing van M. Buis, te Brussel, op de aanstaande wet gevende kiezingen in de provintiesteden zal te weeg brengen. De prachtige uitslag, van dijnsdag laatst, zal voor onze vrien den van Gent, Verviers en Zoningen, een spoorslag' zijn die hen aanzetten zal zege pralend den aanval der klerikalen af te weeren hij zal den geestdrift doen ont staan die de waarborg is der overwinning. En nu dat de eerste klank der doods klok van ons ministerie over den lande heeft weêrklonken, wij, Aalstenaren, blijven wij niet ten achteren bij de andere liberalen van België, nemen wij ons deel van den algemeenen geestdrift en ook van het werk dat noodzakelijk afgelegd moet worden om onze stadons arrondis- I sement uit de vernedering te doen opstaan. A. Z. In zijn nummer van zondag laatst wilt de recht geestige Eenderbode den spot drijven met de zoogezegde kandidaten der Liberale partij te Aalst. Op onze beurt zullen wij onze vier volksvertegenwoordigers onder de hand nemen om te zien of zij wel die onberis pelijke, doorluchtige mannen zijn aan IV. Maar, antwoordde Alice, moest ik zijne plaats nemen en hem niet bedanken Gij zelve mama, hebt hem zeer beminnelijk en beleefd gevonden. Van wien spreekt gij vroeg Mijnheer Hornsby. Het is een natuurkundige die het middel gevonden heeft om de luchtballons te richten sprak het meisje, en die de heerschappij over de wereld aan Frankrijk wil geven. Verstaat gij zulke dwaasheid Mama heelt hem wel het zijne gezegd. Het is een buitensporige, zegdede vader. Het ergste, voegde Mevrouw Hornsby er bij. is dat zijn vader, die deel nam aan den slag bij Trafalgar, de matroos is die Nelson omver- schoot. wie men blindelings zijne stem geven moet. Zien wij vooreerst M.Woeste. In eenen verloren hoek van België, protesteren eenvoudige visschers en heidebewoners tegen de kandidatuur vau eenen persoon vreemd aan hunne streek en hunne taal onmachtig. Te Aalst hebben wij ook een vreemdeling, die ook onze taal niet kan, als volksvertegenwoordiger gekozen zonder protestatië, zonder tegenspraak. Terwijl in een arrondissement, zooals Aalst, er mannen van bekwaamheid ge noeg te vinden zijn, gaat men te Brussel eenen Woeste opzoeken, eenen waal, oip in de Kamer de tolk te zijn eener Vlaam- sche bevolking. Hoe wilt ge, kiezers,die geen fransch verstaan noch spreken kunt, hoe wilt ge dat M. Woeste uwe belangen, uwe wensclien, uwe noodzakelijkheden kenne daar gij onmachtig zijt u met hem te verstaan En wie is die Woeste,als politiek man? Een fanatiek van de ergste soort die de wereldlijke macht onder die der Kerk en der geestelijkheid zou willen doen buigen en daarom in 1884 door den Koning aan de deur van het ministerie wierd gezet. Hij is een der bewerkers van de noodlot tige schoolwet, in 1884 gestemd, en die, volgens den oud-minister Jacobs zelf, tanden moest doen knarsen en tranen doen vloeiën. Kiezers van ons arrondissement onder zoekt eens goed het budget uwer ge meente gij zult daar eene groote ver meerdering van schooluitgaven zien beziet uwe contributiebiljetten gij zult daar eene vermeerdering van gemeente lijke opcenten vinden, dit alles sinds 1884, sinds de afschaffing der liberale schoolwet van 1879. Ehwel, die vermeerdering van schooluitgaven die verhooging van gemeentetaksen zijn het gevolg der schoolwet van 1884, en die wet, waardoor zoo vele oude bekwame onderwijzers afge zet en vervangen zijn door onbekwame bengels, die wet heeft Woeste helpen opmaken. Welke eigentlijk de politieke gezind heid is van M. Van Wambeke zou best kunnen uitgedrukt worden door een vier- letterig woordjen. Bij het aanvangen zijner politieke loopbaan gaf hij, in een openbaar schrijven, zich uit voor over tuigd liberaalheden zit hij, als klerikaal volksvertegenwoordiger, in het Paleis der Notie, waar hij zich niet de minst fanatieke toont. Reeds zou M. Van W ambeke als poli tiek man vergeten zijn, zonder die mach tige coterie diesinds vele jarenalhier over ambten, bedieningen en kandidaturen beschikt en onverbiddelijk het hoofd doet buigen aan allen die haar niet aan genaam zijn. Die coterie deed in 1871 de kandidatuur van M. Byl mislukken en deze laatste, daarvoor in gramschap ont stoken, heeft M. Van AVambeke doen kennen zooals hij was. Uit den Denderbode van 10 Julij 1871 knippen wij de volgende bemerkingen En lii) durft zich daarop roemen Hij wist niet hoe zeer die dood onzer fa milie noodlottig was. Parhleu zegde Cornelius, hij hoeft mij mijne dochter niet ten huwelijk gevraagd, maar ik zou gelukkig zijn ze hem te mogen weigeren. De zoon van Nelson 's moordenaar. En indien ik hem beminde s[T.ik Alice. Indien gij hem bemindet Kan men den zoon beminnen van Maar toch, indien ik hem beminde Nu, dat is gek gij bemint hem niet. Neen, ma ar indien ik hem beminde Eh wel, gij zoudt dan niet vergeten dat gij mijne docht r zijt en gij zoudt Ham on huwen. Alice viel in eene diepe mijmering. Het is tijd om te slapen, sprak de moeder en Cornelius ging in de naburige kamer. Zoo haast zij te bed lag, droomde Alice van Quaterquem, zonder nochtans te slapen. De zeventien vrienden van Quaterquem brach ten den volgenden dag door aan het opzoeken der woning van de jonge Engelsche. Des avonds om 8 uren, vereenigden zij zich bij den natuur kundige ep zeiden. Zij heet Aljce Hoj'usby, Alice 0 de zoete naam piep Quaterquem uit. Zijn vader Is de edele Cornelius die der wereld, voor veel geld. verscheidene millioenen toekomst geeft om aan den catechismus te ge- Men heelt ons zeer dikwyls een groot bezwaer gemaekt omdat wy er zoo hardnekkig a< n hielden M. Van Wambeke, dan in openbare, treffelyke vergaderingen, dan in byzondere gesprekken,dan in ons blad,dan by zvne eygene klienten altyd met de zelfde standvastigheyd te verdedigen. Velen van deze die lwnn nu vleyen omdat hy tot eere gekomen is,hebben wy berispt en tegengesproken als zy kwaed van hem spra ken, en hunnen afkeer den vollen teugel vier den. Wy dachten altyd dat men hem benydde, dat men hem beloog, dat men hem la>terde. Immers, wy gaven plaetsae ihetbskendespreek woord quisque habetur bonus doncc probdur malus, men moet altyd iemand voor goed hou den tot dat men bewyzen hebbe van het tegen- strydige. ij Deze onze overmaetvan goedhevd en vriend schap jegens M. Van Wambeke, wy alleen weten hoe schadelyk zy aen onze stolfelyke belangen geweest is, en wat bitterheden wy daerom dik wijs hebben verkropt. Den afkeer van M. Vanderhaegeu, pastor te Steenhuyze. tegen M. Van Wambeke, was zoo hevig, dat hy eens, in onze afwezigheyd, ten onzen bureele zoodanig kwamopspeleudat onze oude brave moederen geheel de familie er zoo danig van verschrikt waren, dat zy my al te samen smeekten Af. Van Wambeke te laten varen. AL Verbrugg'he is de man di#, in 1871 zoo weinig karakter had, dat hij zich hat speeltuig liet worden in handen van per soonlijken wrok en familiecoterie. Het is hieraan, en niet aan zijne verdiensten, dat hij zijne benoeming van representant te danken heeft. Als privaat persoon is M. Yerbrugghe een zeer deftig man, heel kwezelachtig en fanatiek in de Kamer zwijgt hij. liet is waarschijnlijk 't beste dat hij doen kan. AI. De Saedeleer is ook juist niet om zijne hooge verdiensten tot volksverte- genwoordiger gekozen geweest. Waarom men hem, pas de hoogeschool ontloopen, boven AL Mussely, eenen ouden strijder, )ij voorkeur gesteld heeft, weten wij niet. Coterie et mystère In den beginne liet hij zich nog wel wat liooren, in de Kamers. Nu. inde laatste jaren, zwijgt hij liever alleenlijk in de kwes tie der brouwerijen heeft hij het woord gevoerd ten voordeele van liet nieuw ingevoerd brouwstelsel, dat zoo voordee- lig is voor de Vlaamsche brouwerij, dus ook voor de brouwerij De Saedeleer te Haaltert In deze gemeente, het geboorte dorp van onzen uo.8uqoni.ioop represen tant, ziet men dezen, sinds zijn huwelijk met eene millioenrijke representants dochter, nog heel weinig. Dat zijn onze vier volksvertegenwoor digers, Alannen zoo als men ziet over- waardig ons arrondissement in de -Kamers te vertegenwoordigen. Zij verde digen er zóódanig de belangen onzer streek, dat het Land van Aalst zelf ge noodzaakt is te bekennen dat zij er nog niets voor gedaan hebben. Het kan mij nu heel weinig scbeelen of die hoogberoemde quatmr korte broeken en schoenen met gaten draagt. AVat ik meer nazie is zijne politieke afkomst, zijne politieke daden, en die zijn waarach tig niet van aard om er op te boffen. E. F. Politioke Goostelijkheid. Hoe dikwijls reeds hebben de klerika len, in Kamer of Senaat beschuldigd slechts de creaturen der bisschoppen te zijn, niet bij hoog en laag houden staan dat zij, zij alleen vrije mannen waren, en onafhankelijk van de bisschoppen. Wat onbeschaamde lengen. De vermaarde oud-minister Cornesse, waarvan de kiezers van Arerviers, sinds 1874, niet meer willen,vond over eenige jaren, ondanks de prptestatiën van een groot getal kiezers, de gelegenheid zich door het arrondissement Alaeseyck als representant te doen uitroepen. De Alaeseyckers voelen zich niet al te zeer over hunnen vertegenwoordiger gevleid; hij is immers eene star van zeer middel matige grootte, is vreemdeling aan de streek en, waal zijnde, de taal zijner kiezers onmachtig. Ook was men te Alaeseyck vast besloten zijne kandidatuur te bestrijden. Maar de bisschop van Luik deed aan de klerikale kopstukken van Alaeseyck weten dat AL Cornesse en gee- nen anderen mocht gekozen worden. AI. Cornesse is zaterdag avond naar Alaeseyck vertrokken om er aan zijne kiezers eenige lollekens op te hangen maar te recht vreezende er geen al te gunstig onthaal te genieten, verzocht hij den bisschop van Luik hem te doen ver gezellen door den Vicaris-Generaal, AL Rutten. Deze trok op met den blikken representant en nam des zondags plaats aan het bureel der vergadering waar Al. Cornesse het woord moest nemen. Deze zaagde zijne toehoorders gedurende eene volslagene uur. Dan vroeg AI. Herman Schoolmeesters, vrederechter van het kanton Mechelen aan de Alaas, het woord om op Ar. Cor- ne ise te antwoorden zulks wierd hem geweigerd door het bureel, waaraan ook AL Rutten zetelde. AL Schoolmeesters drong aan, hij wilde volstrekt spreken. Het bureel bleef bij zijn besluit en AL Rutten, de Vikaris-Generaal, stond regt om te verklaren dat Algr. de bisschop van Luik legeerde dat Al. Cornesse het arrondissement Alaeseyck bleef vertegen woordigen. Al de aanwezige pastors en paters juicl d m dit gezegde toe. Al de ernstige klerikalen van Alaeseyck, de burgemeester aan liet hoofd, toonen zich zeer misnoegd. Alen meldt dat AL Herman Schoolmeesters zijne kandida tuur tegenover die vm AL Cornesse zal stellen en waarschijnlijk zegenpralen zal. Oh neen, onze geestelijkheid bemoeit zich met geen politiek de klerikale representanten zijn de creaturen niet der bisschoppen hoor/amen, een werk van barmhartigheid te volbrengen an de na ikten te kleeden. Dus Cornelius. Hare moeder is de waardige Kate, en haar toekomende, de lieer Herkules, een zeer braaf man, zeer koppig, zesr verliefd en zeer behen dig met bet pistool. Ik schiet redelijk goed, sprak Quaterquem, en de kans is gelijk. Geheel het huisgezin vertrekt morgen. 0 Hemel, riep Quaterquem, terwijl hij verbleekte. Zij gaan naar Poitiers, eene zeer beroem de stad. 'tis goed. Ik vertrek. Wat willen zij te Poitiers doen De oude Cornelius, die oudheidkundige L, gaat de plaats opzoeken, waar de slag tus- schen de Sarazijnen en Karei Martel geleverd werd. Een grappenmakker heeft hem te Londen den degen van Abderame getoond hij wil zijnen helm zoeken. Wie heeft u dat gezegd Het Kamermeisje, dat den ganschen dag aan de deuren luistert. Ongelukkigen Gij hebt haar verleid 0 1 zeer weinig, sprak het koor. Ik heb haar nauwelijks omhelsd, Nog één woord. Waar woont Alice Zij is in 't hotel Meurice. Dank u, mijne vrienden en weest geze- hand zouden gaan met de liberalen, voor de gedeeltelijke kiezing te Brussel, dat zij hunne stem aan AL Buis gingen geven. Nu, bet, is klaar dat AL Buis weinig of geene socialistische stemmen heeft beko men maar het is even klaar dat de kle rikalen de hulp hebben ingeroepen van socialisten en radikalen, voor hunnen kandidaat Jacmart. Alorgen. zondag, zijn er provinciale kiezingen te Brussel. Op dit terrein zijn er de klerikale onmachtig de lijst der radikalen staat tegenover dien dergema- tigde liberalen, zoodat de klerikalen, volgens zij iu dezen of genen zin kiezen, dezen of genen lijst zullen doen zegepra len. Wanneer den 11 mei AI. J-ansou de nederlaag had geleden, zijn zij bij de ra dikalen gekomen en hebben hun voorge steld te kiezen voor AL Jacmart en heb ben hen verzekerd dat zij. klerikalen, met de provintiekiezing zouden gestemd hebben voor den radikalen lijst. Nu, als men opmerkt dat de hoofden der radikalen AL AI. Feron, Arnould, Ilobert, nog al redelijk naar 't socialis- mus rieken, mag men zeggen dat het weinig eerlijk is de liberalen te beschul digen handlangers te zijn der socialisten wanneer zij in hert en ziel weten dat zij zelf de hulp van radikalen en socialisten inroepen. Ik moet er niet bijvoegen dat het aan bod der klerikalen maar aanstonds van de hand is gewezen. Klerikale Eerlijkheid. Al de klerikale bladen hielden niet op te schrijven dat de socialisten hand aan De Vlaamsche Akademie. Het schijnt dat de zoolang verhoopte Vlaam sche Akademie het lot niet zal ondergaan van het Vlaamsch 8taatshlad zij zal tot stand komen. Zulks blijkt uit het verslag der zitting van den Senaat van 18 Mei. De heer Beernaert vergenoegd zich niet met Vlaamsch minister te zijn in woorden, zooals de heer De Volder, die zijne eigene Vlaamschgezindheid roemde, maar het inrichten van het vlaamich Staatsblad van de hand wees Heer Beernaert heeft een te goed gewijd aan het inrichten eener Akademie voor ons Vlam ngen, daar onze taal toch uit die van Brussel onmeedogend verbannen was. De Vlaamsche Akademie zal hare zetelplaats hebben te Gent, de bakermat der Vlaamsche beweging want daar was het, inderdaad, dat Jan Frans Willems, wien het dankbare volk den naam van Vader Willems schonk, eene schaar wakkere strijders bij zicli sloot als Van Duvse, Ledeganck, Snellaert, Rens, Serrure, Bloimnaert, St. Genois, die allen ijverig werk zaam waren om Vlaanderen op te beuren door het eigen taal en zeden te leeien beminnen. Willems was de eerste die de gedachte eener Vlaamïche Akademie uitte. In 1835 reeds was hij er mede bekommerd zooals wij zien uit een schrijven aan zijnen vriend Van Duyse De tijd nadert, waarop onze Vlaamsche nationali teit met veel levendigheid het hoofd gaatopbeu- ren. Weldra zil ik de gronden leggen tot een verbond van weldenkende Vaderlanders om de Vaderlandsche letteren meer werkdadigheid «n aanmoediging, te verstrekken. Gij en zooveel andere goedgezinden zult mij, hoop ik, daarin de handleeuen. In 183!) werd door zijn toe doen een verzoekschrift ingezonden tot hst scheppen eener Vlaamsche Akademie benevens die van Brus el. Maar daar dit plan mislukte, liep het sleehts uit tot liet stichten der u Maat schappij tot bevordering der Nederduitsche taal cn letterkunde. In 185li noemde de heer De Decker eene com missie die zich bezig hield met het inrichten gend, riep Quaterquem, en komt allen op mijn hart Men zal u hesp brengen.... Nooit zal mijn hart vergeten: Hij werd door de geheele hinde onderbroken. En de wijn l'achus en Ceres zullen niet vergeten worden. Aan tafel Ik drink op mijn aanstaande hu welijk met Alice. Des anderendaags vroeg wandelde Quater quem in reisgewaad in de Rivolistraat. Het koor der zeventien vrienden volgde hem op eenigen afstand. De een die vooruit gezonden was, bracht het nieuws dat de Engclschen in het rijtuig stapten en gingen vertrekken. Het oogenhlik is gekomen, sprak Quater- quern, u voor altijd onsterfelijk te maken door uwe verkleefdheid aan de vriendschap. Belet dat Harrison vertrekke. Wees gerust, zei het koor. Herkules be hoort ons. Een kwam aan den spoorweg. Quaterquem, die zonder gepak was om rasscher te kunnen gaan, trok in allerijl de wachtzaal binuen. Aohter hem kwamen, maar zonder hem te be merken. Alevrouw en Mejuffer Hornsby. Her kules, die het reisgoed moest laten wegen, was achter gebleven Eensklaps kondigde eene bel het aanstaande vertrek aan. Herkules sprong vooruit om in de wachtzaal te zijn. Ongelukkiglijk hij stiet hef tig tegen eenen jongeling, en wilde zijnen weg voortzetten. Maar we 8 toch voorzichtiger, als 't u blieft, Mijnheer. sprak de andere met fierheid. Herkules zette zijnen weg voort zonder ant woorden ma ir de aangestootene plaatste zich vóór de deur der wachtzaai. n In Frankrijk, ging hij voort, verontschul digt men zich wanneer men eene plompheid be gaat. De Engelsehnian werd rood en wilde zijnen tegenstiever uit den weg duwen maar een ge- buur van deze hield hem bij den arm vast. In één oogenhlik stonden verscheidene andereu rond hen. Wat is er vroeg het koor, Het is een Engelschman die mij beleedigd heeft antwoordde de tegenstander van Herkules en die geene verschooning vragen wil. Dat hij zich verschoone, sprak eene stem. Neen, dat zij vechten, hernam eene ander* Harrison balde zijne vuist met woede. Heeren, sprak hij, ik heb niemand willen beleedigen. Laat mij los. De bel luidt en de trein zal zonder mij vertrekken. Alaar hij kon uit den kring niet geraken waar in men hem gesloten hield. In zijne woede, greep hij zijnen vijand hij den kraag om hem te verwurgen hij rukte los en, deed den anderen achteruitwijken, met eenen slag op zijne borst. 8 Goed daar bokt hij nu, riep een der aan wezigen. C L ■^^«■jqananrrr wrrair-ifetifi ns a?>g3i^üu»3v»a

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1