M. baron i. Van der Noot. LIEFDESAVONTUREN Nummer "2'2 De personen die een abon nement nemen op De Dender- (ftihn, voor bet laatste halfjaar 1880 en bet bedrag van bun abonnement zenden naar de Redactie, zullen bet blad gratis ontvangen, te rekenen van be den tot einde Junij. 1e Jaar. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, voorop betaalbaar. PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. Men abonneert zich: op alle poRtkantooren voor den buicen voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. - Gewone, 15 centimen 1 Prijs der annoncen per drukregel. ReKlamen, 70 centimen J J Vonnissen op de derde bladzijde,' centimen. Men maakt melding van elk werk waarvrrn een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spa nee metu. AALST, 22 MEI. Wetgevende Eiezing van 8 Junij. Kandidaat dor Ijiberalo Associatie. Vooruitgang door 't Werk. Op Zondag 6 Junij, om 2 uur, herope ning der Zondaglessen, verplichtend voor de beschermelingen. De andere leden, die de lessen begeeren te volgen, worden verzocht zich te doen inschrij - ven bij den Sekretaris, M. K. Klaes. De maatschappij van Onderofficie ren en Korporaals der Burgerwacht van Aalst, verzoekt ons haren leden kenbaar te maken dat zij zich Zondag morgend 30 Mei om 9 uren, binst de tusschenpoos der oefeningen, naar het lokaal Graanmarkt zouden begeven alwaar de définitieve lijst van inschrijving zal gesloten worden voor degene welke aan den uitstap naar Middelburg verlangen deel te nemen. Het is dus eindelijk en bepaald beslo ten dat de Liberale Associatie van het arrondissementAalst met Juni aanstaande in het strijdperk zal treden voor de wet gevende kiezingen. Elkeen die met vrijzinnige gedachten bezield is, zal hij dit besluit toejuichen, omdat het hoogst noodig is dat de libe rale opinie alhier uit haren sluimer opsta, en dat er geen gunstiger oogen blik tot die ontwaking komen kon. De tijd is voorbij dat de kiezers zich gedwee om den tuin lieten leiden door eenige groote eigenaars en door de poli tiële geestelijkheid. De buitenkiezers, dank zij de verspreiding van het Onder wijs, beginnen eenigzins klaar te zien in den politieleen toestand van België zij weten reeds dat de naam van Geus en kerkvervolgers, door de klerikale fanatie- ken aan de liberalen gegeven, slechts ijdele woorden zijn, geenszins aan de liberalen toepasselijk en dat noch kerk noch geestelijkheid, onder een liberaal ministerie, zoomin als onder een kleri kaal, aan vervolgingen blootgesteld zijn. De buitenkiezer begrijpt ook reeds dat de hem opgedrongene klerikale volks vertegenwoordigers', voor het grootste deel mannen zijn die, in de Kamer, wer ken om den invloed der geestelijkheid 7. van eenen Geleerden. Naar het Fransch. IV. Aan wie, sprak hij met geestchift, zijn wij de standbeelden van Itoma, Je beeldwerken van bet Parthenon van Athene en zoo vele overblijf sels der schoonste gebouwen der oudheid ver schuldigd Aan wie, ten zij aan engelsche han den, opgepropt met engelsch geld en door engelschmans gebruikt De bekoorlijkste glimlach zweefde op de lippep van Cornelius. Hewel, mijnheer, sprak hij, Qu itorqurm onderbrekende, men betwist ons dien roem. Ik ken renen Normandier die zich beroemt al de opschriften van Korsabad nagegoten te hebben, en er zijn er dertig duizend, Mijnheer, dertig duizend, 't is te zegg._n genoeg om geheel het British Museum van hoven tot omlaag er mede te bedekken. Gij kunt niet gelooven hoever die te vermeerderen en de wereldlijke macht te brengen onder de roede der kerk, maar zich heel weinig met de belangen hunner lastgevers bezig houden. Men heeft het dikwijls geschreven en gezegd dat de buitenkiezers slechts kies- vee zijn, zonder vrij gedacht, zonder vrijen wil. Dat zulks waar was, daarmede stemmen wij ten vollen in, maar dat zulks nog is, dat betwijfelen wij, en dat betwijfelen met ons al wie op den buiten verkeert, alwie met onze landbouwers spreekt dat hebben de provinciale kie zers in ons Canton bewezen. De buitenkiezers zijn bedrogen, gefopt geweest: dat heeft hunne oogen geopend en hen doen klaar zien. Nu wachten zij met ongeduld het oogenblik af dat zij, vrij en onbewaakt, in het kiesgansken, bewijs kunnen geven van den omkeer, die in hen is ontstaan en gebruik zullen mogen maken dier vrijheiddié zij zich te lang hadden laten ontnemen. Zij zullen willen bewijzen welke ach ting zij toedragen aan die mannen die, ondanks hunne beloften, ondanks hun gegeven woord, niets gedaan hebben voor handel en nijverheid, de belastin gen niet verminderd, maar ze veel eer vermeerderd hebben, honderde onder wijzers aan de deur hebben doen smijten alleenlijk omdat zij hunnen plicht had den volbracht, de krijgslasten verzwaard hebben en den eersten steen hebben gelegd tot het opbouwen eener reserve. En daarom zeggen wij dat geen geschik ter oogenblik kon komen, voor de libera len, om den strijd aan te gaan. Aldus zal de ontmoediging ophouden die sinds al te lang onze krachten verlammen en in eere brengen, zooals het was toen de II. II. Cumont, Brunaut en Van Cleem- putte,met onvermoeibaren ijver, kennis, talent en goeden uitslag, onze belangen in het Baleis der Natie verdedigden. Biiutus. De afseli iïwelij ke wet. De bloedwet is zeker een der afschu welijkste wetten welke bestaan, en zulke onrechtvaardigheden zoiuhn van onzen tijd niet meer mogen zijn. Het is enkel in Belgie dat men ze nog kan tegen ko- men en dank aan de zeven wijzen die tegenwoordig het karreken van den Staat trekken. Maar wat erger is, die bloedwet welke aan 't volk, aan liet onbemiddeld volk zijne knapste zonen vraagt, is door het klerikaal ministerie zoo schromelijk ver ergerd, dat zij aan den armen jongen het dubbel der vorige lasten oplegt. Tweemaal moet den arme den tol aan 't vaderland betalen, en zoo iets is ge stemd geworden door die zelfde katho lieken die hij hoog en laag zworen dat zij de vermindering der krijgslasten zouden vragen en bekomen. Gelooft dan nog hunne beloften. Zij prediken eenen kruistocht tegen de re serve, beschuldigden de liberalen van de zwartste inzichten aangaande de ver meerdering van 'tleger en zij, zij maken lieden de verwaandheid drijven. Hebt gij Ninive bezocht vroeg Quater- quem. Men zegt dat de beer l'Iace, consul van Frankrijk, niets aan zijne opvolgers beeft te doen gelaten. Niets te doen riep Cornelius met veront waardiging uit. Mijnbeer, alles is nog te doen. Ja, ik heb Ninive gezien, zijne paleizen en zijne tempels, die met hunne puinen verscheidene mijlen vierkant bedekken. Ik heb meer gedaan, Mijnbeer, ik heb Ecbatane bezocht, de-stad van den vermaarden Dejokh. de stad met bare zeven ringmuren, waar achter zich het paleis des konings bevond. Ecbatane, galmde Quaterquem met bewon dering. Is liet mogelijk Alles is mogelijk voor eenen Engelscbman, sprak Cornelius met fierheid. In 1857 was ik in Khiva en ik nam bet middagmaal bij den vorst der Tartaren met prins llarowsky, gouverneur van Arkhangel.Eensklaps bemerkte ik opder de slaven die aan tafel dienden, eenen grooten kerel,metverbruindaangezicht,welken ik dacht te herkennen. Ik deed hem tgekeU dat bij nade ren zou en fluisterde hemEourdake Pbarana, 't is te zeggen Zijt gij niet een oude Engelsche dienaar? Ilij antwoordt mij Krak 1 dat wil zeggen Ik ben een Frank, Gij kunt wel den ken dat wij bet zuiverste tnrkomaansch spraken. Burnes perodbe barnaia, ging bij voort; 't ls eene wet, waarbij het contingent van het leger, dat thans 50 millioen 's jaars aan 't land kost, vermeerderd zal worden met 30000 manschappen. En de landbouw gaat ten oudere en de handel kwijnt. Maar wat geeft al de ellende van't volk aan de rijke klerikalen? M at geven lmn de angsten der boeren bij 't naderen van den vervaldag, de ongerustheden der bur gers wanneer de wissels aangekondigd zijn wanneer de huishuur moet betaald worden Zij, kerk- en kas teel heepen. zij leven er steeds goed van Zij vinden altijd middel om zich uit den slag te trekken en zi j hebben zulke getrouwe trawanten om het volk te exploiteeren, dat hunne onrust voor den dag van morgen niet groot is. Fin wanneer zij meester blijven in het land, wanneer zij aan de regeering hou den, dan maken zij geene andere wetten dan die welke het volk meer en meer verdrukken, terwijl zij allerhande voor- deelen weten uit te vinden voor hunne groote partijgenoot en de kleine par- tijgenooten dienen slechts om lien op do kussens te houden ;dat zijn de knechten. "Welaan dan, Kiezers, tegen de kleri kalen op die de miliciewet verzwaard hebben, tegenstrijdig aan hunne plech tige beloften, en ze nog zoo onrechtvaar dig verzwaard hebben, dat de arme suk kelaar al de vermeerdering der lasten alleen zal moeten dragen. Pylc en Donerhode.) "Wij knippen het volgende uit eene redevoe- .■Inct nitaoancnl-gn in dfijjhpralp Asane.ialje v:in Aath, door M. Oswald de kerekhove, volksver tegenwoordiger van dit arrondissement Onze tegenstrevers geven zich uit als zeer bekommerd met de belangen van allen Ah Mijne Heeren, het is wel te zien dat de dag der kiezingen nadert. Alsdan gaan zij kwistig om met pro- grammas en beloften, maar wat hebben zij gedaan om de stoffelijke belangen der natie te voldoen Zou ons land zich in eenen bloeiënderen toestand bevinden, rijker zijn dan in 1884 "Welke hervor mingen zijn er in studie gelegd of voor gesteld geweest W elke maatregelen heeft men voorgesteld ten voordeele van nijverheid en landbouw De bilan daarvan is zeer gemakkelijk op te maken de bewarende partij is inderdaad alleen bekommerd geweest met hare persoonlijke belangen, met de klerikale belangen. Het is nu reeds zeven maanden dat de afgevaardigden van Ni j vel hunnen voorstel hebben neergelegd, inkomende rechten stellende op liet vreemd vee. Door het kabinetshoofd bestreden, blijft dit voorstel in de kantoordoozen der par lementaire commissiën steken en het is onmogelijk geweest het er te doen uitko men. j) Het verslag is niet aan de Kamer onderwerpen geweest.en de Kamerleden wierden niet geroepen uitspraak to doen over dit vraagpunt waarin het gansche land, in zulke hooge mate, belang in te zeggenIk heb den colonel Burnes gediend, die in dit vervloekt land gedood werd door den batelijken Tartaar, bij welken gij u vandaag bevindt, en ik ben den knecht va n dien wreedaa'r- digen man. Ik moet n zeggen dat die taal de krachtigste en de bondigste is van bet heelal. Ik zie bet wel, antwoordde Quaterquem met deftigheid. Ga uw verhaal voort, als ik u bidden mag, ik ben zeer nieuwsgierig bet vervolg te kennen. De mededeeling van den armen duivel ont nam mij alle etenshist.Ik liet een stuk gebraden paardsvleescb, het beste van bet feestmaal, onaangeroerd op mijne telloor liggen, en dacht aan middelen na om hem te verlossen. De Khau, die juist rechtover mij zat, be merkte dat ik niet meer at. Nu, bij die brave lieden, is bet eene beleediging den beer des buizes alleen te laten drinken. Gij dringt niet, sprak bij, bevaijkp de merriemelk niet?» Ik verdedigde mij zooveel ik kou en dronk keer op keer, op de gezondheid \an den kban en zijne vrouwen, vier of vijf stieren hoornen. Na den eten gaf de kban, die ontroerd was door de merriemelk en den brandewijn welke Barouwsky ten geschenke bad medegebracht, de vrijheid' aan mijnen beschermeling, en ik vertrok aan stonds om hem den tijd niet te laten over zijne edelmoedigheid berouw te gevoelen. Hoe boette die slaaf? vroeg Quaterquem. heeft. Maar, zonder te spreken van de kwestie der inkomende rechten op het vee, waren er nog andere nuttige maatre gelen te nemen ten voordeele van den landbouw n De granen en de andere voortbreng selen van onzen grond moeten zij den voorkeur niet hebben in de aanbestedin gen van den Staat Js dit niet recht Is zulks niet billijk, niet redelijk? Nu, heeft men aldus gehandeld In het begin mijner redevoering herinnerde ik u de aanbestedingen van graan die onlangs gedaan wierden voor den dienst des legers. Den 7 November 1885 legde de Staat een millioen 500,000 kilogrammen tarw e in aanbesteding, bepalende dat de twee derden ervan vreemde moest zijn den 14 november was er eene nieuwe aanbe steding van 2,500,000 kilogr. tarwe, waarvan 1,500,000 moesten komen van Amerika en Californië.Den 20 November ondervroeg ik den minister over die aan besteding en ik deed hem opmerken dat, zoo men die 25,000 zakken tarwe aan het land had gevraagd, de schatkist er eene winst van 21,700 fr. zou uit genoten hebben en dat de landbouw er 285,750 fr. zou bij gewonnen hebben! Wat antvoorde mij M.Thonissen in naam van het Staats bestuur? Gij herinnert u misschien den grooten lach welken er in al de pachthoe ven van 't land is uitgeborsten, wanneer M.Thonissen, minister van 't inwendige, verklaard heeftWij zijn verplicht van vreemde tarwe te nemen, want met ons Belgisch graan kunnen wij geen goed brood maken. (Aanhoudend gelach.) Leuvensche Hoogeschool noodig om te verklaren, dat ons inlandsch graan van geene goede hoedanigheid was. Ik ben eventwel verzekerd, dat onze soldaten veel liever de brooden zouden eten welke er van het inlandsch meel in hunne ouderlijke woningen gebakken is, dan die wrelke er van vreemde bloem in cle militaire bakkerijen geleverd worden. Dezelfde onrechtvaardigheid zien wij met den aankoop der paarden gebeu ren. In twee batterijen worden de Belgi sche paarden vervangen door andore van Ierland, en het schijnt dat zulks voor de ruiterij algemeen zal worden. Denken onze ministers dan dat onze paarden even als ons graan, zoo goed niet zijn als de tarwe van Amerika of als de paarden van Ierland Docher is nog iets ergens Ons ministerie, dat zoo voor onze landbouwers werkt, is zoo fijn van die schepen te bevoordeellgen welke aan den laagsten prijs mogelijk de granen van Amerika of Australië in ont land bren gen. Hoe meer profijten men aan die vaartuigen geeft om uitlandsche tarwe binnen te voeren, hoe meer men de be langen van onze landbouwers krenkt. De liberale partij heeft zich krach tig tegen die onrechtvaardige overeen komsten verzet. Mahmond. Het was de zoon van eene Idiaansclic en van eenen Engelschman. Ili j had geheel Midden Asia bezocht. Ilij toonde mij Ecbatane. Ik alleen, Mijnheer, in gansch Europa, heb de overblijfselen va ndie oude stad gezien, in vergelijking dervelke Londen zelfs slechts een mierennest is. Ik heb den eersten titel teruggevonden des wetboeks van don ver maarden koning Djomschiv.dat kort begrip aller wijsheid. En gij hebt niets uitgegeven Waartoe zou dat dienen? Zou ik twee honderd duizend frank uitgegeven hebben, zon ik mijn leven blootgesteld hebben, de zeeën doorkruist, de hoogste bergen der aarde heklom men hebben zou ik gedwaald hebben in de woestijn van Coin, honger, dorst, vermoeienis en de hitte eener brandende zon uitgestaan hebben om aan duizenden leddiggangers liet middel ter baud te stellen voor drie frank zoo geleerd te zijn als ik Neen. noen. Indien zij Ecbatane willen kennen, dat zij er heen gaan, dat zij hunne gezondheid en bun geld ten prijze geven en zij zullen de belooning vinden hunner moeite. Drommels zei Quaterquem, ik bewon der u. Gij zijt wel goed. Ik wenscb niet dat men mij bewondere. maar dat ik volgens eigen goed dunken kunne bandelen en dat ik de grootsche Maar, onze slimme bestuurders heb ben met die gegronde klachten gelachen Nogmaals zien wij onze Ministers, Beernaert en G'° een kontrakt met de maatschappij Lamport en Iloll aangaan, en deze met een sommetje van 80000 fr. begiftigen om eene regelmatigen dienst tusschen Australië en Antwerpen te doen. Zeg eens, hotrkrns, hoeveel zakken graan zullen die schepen van Lamport en Iloll door onze Ministers begiftigd in ons land meer brengen Die hectoliters zijn nog niet begre pen in de hoeveelheid welke er door militaire bakkerijen gevraagd is, binnen kort doch. veest maar gerust, ze zullen er wel komen. (Algemeen gelach.) En ziedaar hoe ons Ministerie op cle intresten der landbouwers peinst. Hoe de politiek met Vlaamsche Letteren niets te zien heeft. Een noodlottige mare loopt over 't Vlaamsche land wierd dit gerucht bewaarheid, dan zou den er tranen en tandengeknars in "t Vlaam sche kamp zijn naar men zegt. Immers we gaan eene Vlaamsche Akademie hebben goede zaak voorwaar, waarvoor minister Beernaert een goede nota verdient, als is bij onze tegenstrever immers wij gedragen ons volgens de spreuk Geef aan Cresar wat hem toekomten aan Beernaert idem» Maar, boort ge de onver draagzame katholieke bladen te velde trekken om de vrijzinnige, anders gezegd, liberale schrijvers uit den schoot dier Akademie te we ren Enkel katholieken volgens ben hebben iets over voor de Vlaamsche moedertaal, en de eenige liberale kopstukken die zich met fla- mingantism bemoeien, mogen gemakkelijk bui ten den gowijden tempel blij▼<srrI Ah nis op zulke wijze dat men cle woorden van senator Lammens verstaatLaat ons hopen dat men 3t ü-arlpmie ban nen zal Ik vind bet mooi van die heeren katholieken van welker liefde tot de moedertaal nu eerst iets blijktvóór de omwenteling van 1830 liet onze geestelijkheid metverzoekschrif ten heromgaan tegen bet gebruik der moeder taal Nederlandscb was de taal der ketters van bet Noorden! Maar door wie ontstond de Vlaam sche beweging Of beeft men vergelen wat Vil leins, Van Éijswijck, Conscience en ettelijk meer anderen waren En nu Acht men de liberale Vlaamsche talenten te gering? Vergeet dat er nog een Van Beers leeft, welke de Hol landers zelf als den heerlijksten der levende Nederlandsche dichters erkennen Misschien kent men dien niet meer sedert bet zóó verhe vene gedicht Confiteor het licht zag, waar de schrijver de warmste menscbenliefde en de vreedzaamste v-rdraagza tmlieid aan den dag legt En dan, V iylsteke bet prachtig s bitte rend en veel belovend talent, niet name Pol de Mout de smaakvolle letterbeoordeelaar Max lïooses do vaderlandslievende lliel verder hoveling en Julius De Geyter, Cornette enz., telt men dit alles voor niets Wellicht wegen. In onze Vlaamsche gewesten en bet Geu zenlied zwaar op de maag onzer tegenstrevers, evenals Julius' hamerslagen zulk iets kan men moeielijlv verteren. Eb wel, als men zulke talen ten en andere op de Akademie missen kan, dan zal ze er lief uil zien! Eenige pastoors enkel zal men er toelaten en men zal er zic-b bezig bonden met.... gewijde letterkunde. Ghido Gezelle zal zeker den voorzitterszetel bekleeden met naast hem Goetscbalk, Willems, Albcrdiugk Thym... Ik misken geenszins bet talent dier heeren,maar saperloot, wien zou de gedachte te binnen geko men zijn die met de onze te vergelijken Maar men wil de politiek uit de Akademie bannen, en daarom bant men er mede de libe ralen uit Vlaamsche Jongen. gebouwen der oudheid kunne opzoeken. Napoleon zaliger heette ons winkeliers voor mij is dat een glorierijke naam. Ik wil bewijzen dat ik met mijn ge'.d alles kan hebben, zelfs smaak voor cle kunsten, indien mij dat 'bevalt. De winkelier is koning in zijnen winkel en bij ontvangt telken dage, achter zijne toon bank, de huldobewijzeu der kunstenaars en der boekenmakers. Hij hanteert goud, en voor des- zelfs glans buigen zich allen neder. Die winke lier zou een god zijn, indien bij wilde. De samenspraak ging eenigeu tijd op dien toon voort. Quaterquem liet Cornelius bet ver maak te redeneeren en te overwinnen. Ilij bad bet genoegen te zien dat de scboone Alice zijne handelwijze verstond eu hem daarvoor dankbaar was. De waardige Kate, die zich doodelijk ver veelde bij bet gepraat van baren echtgenoot, sliep weldra den slaap der gerechtigheid. Intusscben was niou te Etampes aangekomen en de trein bleef eenige minuten stil. De jonge Engelsche wilde een weinig been en weder gaan en stapte uit den wagen. Cornelius en zijne vrouw bleven zitten en Quaterquem volgde Alice. Zijn hart klopte geweldig, liet was bet beslissend uur. Miss Hornsbysprak bij. (Wordt voortgezet.) DE DENDERGALM ij Zllllt3Il ij ctrruiiiliöMt;iiic-ni w cGcr O O O O O f/" dik Eïjavr-r.ü IMcil A 1 AAnon». T.n„ J A

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1