LIEFDESAVONTUREN De personen die een abon nement nemen op De Dender- cjalm, voor bet laatste halljaar 1886 en bet bedrag van hun abonnement zenden naar de Redactie, zullen bet blad gratis ontvangen, te rekenen van be den tot einde Junij. Buitenlandsch politiek nieuws. Kieskronijk. IJ BEHAAL WEEKBLAD VOOR f 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijsvoorop betaalLaar. 5 fr 50 voor den buiten, PB LTS PER NUMMER 10 CENT TELEN. Men abonneert zich op alle postkantooren rooi' den buiten voor de stad, ten kantonre van het 40, Korte Zoutstraaf, 40, Aalst. blad, 11ET ^NDlbsmENT AALST "«ntimeu Gewone, io Prijs der annonce.: u ïleklainen, 7o eentimen Vonnissen op de, dercle bladzijde, HO eentimen. oer drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 19 JUNI. Het feit dat, in de laatste dagen het meest de politieke aandacht op zich heeft getrokken, is de afzetting van den koning van Beiëren, om rede van zinne loosheid. Prins Luitpold, oom van den koning wierd als Regent aangesteld. Ko ning Lodewijk II heeft zich deze week verdronken in het meer van het kasteel waar hij overgevoerd was. De genees heer die hem oppaste en vergezelde is insgelijks verdronken met den vorst te willen redden. Tot nu toe blijft dit dra matisch voorval met veel geheimenis omwonden. Volgens de bepalingen der Grondwet is tot Koning uitgeroepen pring Otto I, broeder des overledenen vorstes, door eene ongeneesbare zinneloosheid aange daan. Het volk toont zich zeer veront waardigd dat de Grondwet hun eenen Koning opdringt die niet bij machte is te regeeren. In de Nederlandenis, sinds het afster ven van den prins van Oranje, laatste mannelijke afstammeling, in rechte lijn van het koningklijk stamhuis, eene her ziening der Grondwet noodzakelijk ge worden, om de orde der troonsopvolging te kunnen bepalen Nu, de Kamer vanVolksvertegenwoor- digers (T weede Kamer) bestond uit even veel conservateurs als liberalen, zoodat deze laatste, zonder de medewerking der eerste tot de herziening der Grond wet niet konden overgaan. Maar de con servateurs, als prijs hunner medewer king, vereischten ook de herziening van het grondwetsartikel waarbij het onzij dig openbaar onderwijs ingericht is. Door de afwezigheid, bij de stemming, van een paar liberalen, waren de Con servateurs in meerderheid, en stemden voor de herziening van dit laatste arti kel. Maar die herziening wierd in de Eerste Kamer (Senaat) waar de liberalen in meerderheid waren, verworpen. Eene ontbinding der Tweede Kamer wierd dus noodzakelijk. Deze week hadden de kiezingen plaats voor de nieuwe Kamer. De Liberalen bekwamen 46 zetels. De bewarende partij bewam er 34, verdeeld als volgt :de Ultraprotestanten 16, de Katholijken 17, de eigentlijke Conservateurs 1 Er zijn 4 balloteeringen waarvan de 10. van eenen Geleerden. Naar het Fransch. VII. Liberalen zeker zijn eenen zetel te win nen. Het schijnt ons dat Frankrijk deze week 'een gevaarlijk pad is ingeslagen. De kamer der afgevaardigden heeft de wet gestemd waarbij du Prinsen die aan spraak kunnen maken op de fransche kroon uit Frankrijk verbannen worden. Zoo als het nu de beurt is der prinsen, zou het later de beurt kunnen worden der gematigde republikeinen en zou men haast terug kunnen komen tot de bloe dige dagen van het Schrikbewind. Gelukkiglijk voor onzen Zuidernabuur is het niet zeker dat de wet in den Senaat zal aangenomen worden. De Engelsche Gemeentenkamer heeft, in tweede lezing, den home-mie bill, ten voordeele van Ierland, met eene meer derheid van 30 stemmen verworpen. De eerste minister M. Gladstone heeft de Kamer ontbonden. Argus. Balloteering van 15 Juni. VERVIERS. Bij de stemming op 8 juni werd een katholiek en een liberaal gekozen. Er was balloteering tusicben twee klerikalen en twee liberalen. Liberalen. Klerikalen. Getal stemmer* 3500. Mallar, u. 1. gek. 1796 Delmarmol 1707 Peltzer, id. 1769 Fettweis 1696 De liberalen hebben dus een honderdtal stem men meerderheid CHARLEROI. Een klerikaal, M. Drion, werd bij de eerste stemming met drij liberalen gekozen. Balloteering voor drij zetels tusscben een kle rikaal en vier liberalen. M. Lucq, zich terug getrokken hebbende, bleven er maar drie libe rale kandidaten over. Stemmers 5055. Mondez,u. (n. g.) 2466 Noël (gek.) 2554 Sabatier,u.(gek.) 2678 Van Dam, id. 2540 124 stemmen geraakten verlorenopden naam van M. Lucq. De liberalen verliezen dus een nieuwen zetel. M. Noël gekozen zijnde met 124 stemmen min dan de meest begunstigde kaudidaat en 14 stem men meer dan de minst begunstigde. De derde liberaal beeft 88 stemmen min dan den klerikalen kandidaat. BERGEN. MM. Houzeau en Sainctelette, uittredende liberalen, werden bij de eerste stemming geko zen. Balloteering tusscben twee klerikalen en zes liberalen der twee verscbillige lijsten. MM. Steurs en Masquelier zich terug getrokken heb bende, ziehier den uitslag Stemmers 3771. 1598 1551 Wat zal ik u antwoorden, Mijnbeer? Ik WMt dat niet. Van die zaken heb ik goene ondervinding. Nu Mejuffer, veronderstel dat u iemand op dergelijke wijze bemiune, dat men gereed zij zijn leven voor u ten beste te geven; veronder stel dat die man nooit iemand anders bemind hebbs dan u alleen, en dat bij bet u durft ver klaren, trots al de hinderpalen die hem zouden moeten ontmoedigen wat zoudt gij hem ant woorden Mijnheer, antwoordde Alice bewogen, ik wil goene bloote veronderstelling onderzoeken. Maar toch, indien dat alles waar was, indien het leven, de toekomst,de roem misschien van dien menscbvan u alleen afhingen? Gij vergeet M. Harrison. Ik vergeet hem niet, maar bij vergeet u en dat voor een dwaas rechtsgeding. Het is waar dat hij beter zou gedaan heb ben ons te volgen maar gij, Mijnbeer, indien Carlier 2184 Corbisier Hardy, u. 1. 2048 Harmigniea Pichuèque 2063 Lescarts, n. 1. 2259 Al de liberalen zijn dus gekozen met eene meerderheid van 450 a 650 stemmen. Opmerkenswaardig is het dat het gan- sclie Vlaamsch België geenen enkelen liberalen vertegenwoordiger meer in de Kamers telt, terwijl het Walenland schier uitsluitend door liberalen is vertegen- gij mijns vaders drift niet hebt voor oudheid kunde en beroeste degens,wat doot gij dan bier? Kunt gij dat niet raden Neen, op mijn woord. Hewel, gij ziet bet, ik onderzoek veronder stellingen mot u. En gij spreekt kwaad van dien armen Herkules. Wat beeft bij u misdaan Zie, Mejuffer, sprak Quaterquem, laat ons ernstig handelen. Ik bemin u en ik voel dat ik u mijn leven lang zal beminnen.... Gij gaat zeer haasiig te werk en alvorens die dwaasheid te beginnen, moest gij mij in allen ernat geraadpleegd hebben, mijn goede Heer, en, terwijl zij sprak, rustte zij zachtjes op Quaterqucm's armgij inoogt mij niet bemin nen. Ik wil van mij zelve niot spreken, maar wat zou mijn vader zeggen, wat zou bij denken, hij die zijn woord gegeven heeft aan Harrison, en die voor u en uw volk eenen onoverwinbaren alkeer beeft B.ih bet genoegen over oudheidkunde te mogen opreken, zal de wanhoop, zijne dochter aan den moordenaar van Nelson te geven, wel overwinnen. Maar, Mijnheer, alvorens bij mij geve, moet ik mij zelve schenken eii daarvan zijn we nog zeer verwijderd. Gij bemint Harrison niet. Wat weet gij daarvan Hij i3 een braaf man die alles doet wat ik verlang en mij doodgaarne ziet. wóórd ig tl. Welke is daar dc oorzaak van Vlaanderen is in de handen der poli tieke geestelijkheid. Bijna op elk dorp is er een langgerekte kiesdraver, die de kiezerslijsten opmaakt en de kiezingen bereid. De ledige uren die hun, na het vervullen hunner kerkelijke plichten, overblijven,besteden zij aan kieswerk en politieke bemoeiingen. Dat is eene in bet oog springende daad zaak, die afkeer verwekt zelfs bij de buitenlieden die den moedof de noodige onafhankelijkheid niet bezitten om zicli aan den invloed te onttrekken van pas toor of onderpastoor. Deze maken hunne kiezers wijs dat, zoo zij voor de liberalen kiezen, zij stemmen tegen het Geloof. Het Geloof! Ziedaar het woord dat zij gedurig op de lippen hebben, het tooverwoord waar mede zij de liberalen weten ten gronde te werpen. Welke onbeduidende kandi daten ook men aan den keus der buiten- kiezers opdringe, boe Waarblijkend ook de onbehendigheid der klerikalen aan het roer van Staatszaken zijhoe gevaar lijk ook voor de samenleving zicli de klerikale politiek voordoe, één woord is voldoende om van dit alles de aandacht van den buitenkiezer af te trekken Voor de liberalen stemmen is stemmen tegen de Religie. En de ligtgeloovige buitenkiezer be grijpt niet dat men liem voer den aap houdt hij herrinnert zich niet dat het reeds meer dan veertig jaren is dat men hem de liberalen als kerkvernielers en Geloofs vervolgers heeft voorgesteld en dat, gedurende de lange jaren die de li beralen sinds dien aan 's landsregeering hebben doorgebracht, zij nochthans de Kerk noch de Religie hebben vervolgd. Zelden, haast zegde ik nooit, wordt aan de buitenkiezers het woord van rede en vrijzigheid gesproken het vrije woord komt tot hen niet. Maar onze tegenstrevers hebben voor hen de wekelijksche sermoenen der buiten pastoors, die maar al te dikwijls niets dan politieke voordrachten zijn. Slechts bij uitzondering komt een li beraal blad, hoe gematigd ook, op de buitengemeenten. Het is ongelooflijk wat al moed, wat al onaf hankelijkheid vereischt wórden omop den buiten een liberaal blad te lezen. Hij die zulks doet wordt als een godclelooze aanzien en als een pestlijder vermeden. Integendeel worden prul- blaadjes, waarin men de menschen in domheid en onnoozelheid tracht te be houden, op de dorpen aangemoedigd en met honderde exemplaren verspreid. Vele liberalen helpen, op hunne beurt onrechtstreeks mede om het klerikalism meer om meer in Vlaanderen in te wor telen. Het is eene groote verdienste, waarlijk u beminnen en u gehoorzamen. Zon maan en starren ronden evenveel doen, indien gi j slechts wildet bevelen. Daaraan twijfel ik niet maar wie zal hen mijne bevelen dragen Intussehentijd vind ik het zeer aangenaam tenen goiden man geieed te hebben, die aan al mijne grillen gewoon if, die mijne gebreken kent, gelijk ik de zijn# ken, en die mij in vrede en in der eeuwigheid zal beminnen Geheel ea al in vrede, inderdaad Mijn God dat is geen ideaal, ik weet het wel, en de helden van Lord Byron zijn van eenen heel anderen aard maar die eerlijke Engelschuian, zonder driften, ronder zwakhe den, zonder ondeugden En zonder deugden Ja, voegen wij dat erbij, indien u dat lust, zonder deugden en die zal te Londen heel goed zijne rol van gehuwd man vervullen. Ja, hij zal geld hebben, krediet, faam misschien er zijn er duizendeu anderen di* dat hebben en die niet imer waard zijn dan hij maar hij zal u het spleen doen krijgen. Gij zult voor hem een schoon meubel zijn, gij zult zijne feesten besturen, indien hij er geeft, gij zult benijd worden voor uwe schoonheid, voor nwe onwederstaanbare lieftalligheid, voor uwe be vallige luim maar gij zult inwendig van ver- veoling en afkeer uitdrogen, en gij zult duizend maal den dag verwenschen waarop gij eenen Aan klerikale scholen en gestichten vertrouwen zij hunne kinderen hunne dochters laten zij als kwezeltjes oplei den, gansch onder deu IÜY1 oed der gees telijkheid. En welke macht zijn de vrou wen niet op politiek terrein. Hoevele kloeke, volbloed liberalen zijn hunne ojiinie niet afgevallen uit oorzaak der vrouwen? Hoevele plaatsen,waar vroeger een geest van vrijzinnigheid heerschte, liggen nu onder den domper versmacht door toedoen der vrouwen Waaruit komt het dat de invloedrijke mannen op den buiten, doktors, advo- katen en andere, getrouwe partijgangers zijn der klerikale denkwijze Vele on der hen zijn zonen van liberalen, maar zij deden hunne studiën in klerikale kollegieën, aan de klerikale Hoogeschool van Leuven, waar hunne ouders hen, uit een belachelijk menschelijk opzicht, heenzonden daar wierden zij in de kle rikale beginselen opgebracht en verloren er elk begrip van vrijheid en onafhan kelijkheid. Op hun geboortedorp terug gekeerd wierden zij klerikale voorvech ters en wisten weldra hunne vaders, oude liberalen, naar den klerikalen kant te doen overhellen. Daar zijn eenige der oorzaken waar om ons A laanderen onder dweepzucht en slavernij gebukt gaat. Die reden zijn reeds dikwijls aangewezen geweest, maar toch is het goed ze bij tijds nog eens voor oogen te leggen, opdat men, de oorzaken der zedelijke ziekte ken nende. de geneesmiddelen aanduiden kunne Naast de politieke sermoenen moet men de liberale voordrachten inrichten door het verspreiden van vrijzinnige bladen en boeken moet men den nadee- ligen invloed der klerikale prulbladjes bestrijden. De libeialen van den buiten zouden, in den keus van scholen, voor hunne dochters en zonen, wat meer klaarziendheid en vastberadenheid moe ten toonen. Zoolang zulks niet geschied, zal men er niet in lukken Vlaanderen van den domper te verlossen. E. F. Ware het niet dat 't Land van Aalst, door het bestrijden van 't overdreven militarism een zeer loffelijk doel beoogd, men zou den schouder ophalen hij liet lezen van al het onnoozels dat uit de pen van onzen Confrater vloeit Men komt dagelijks oude wijven te gen die met volle monden praten van zaken waar zij hoegenaamd niets van verstaan. Zoo een oud wijf is het Land van Aalst, wanneer het van millitaire zaken handelt 50,000 man zijn genoeg om de rust in 't binnenland te behouden schreef het zondag laatst Ehwel, in ons land zijn er zelfs geene 50.000 want op vredesvoet telt ons land slechts een 40000 manschappén onder de wapens. Engeluchman uwe baud geschonken hebt. Wellicht ja m&ar wie verzekert mij dat gij mij meer zult beminnen, en dat die zoo on verwachte verklaring niet een uitwerksel is van eenen zonnestraal der aankomende lente, of van don zang des nachtegaals m het bosch. en dat wie verzekert mij dat uwe liefde niet zoo kort en vluchtig zal zijn als de ontwaking der natuur die haar heden doet ontstaan Alice, antwoordde Quaterquem, terwijl hij met ontroering hare hand in de zijne nam, ik zweer u dat ik u eeuwig zal beminnen. Van het eerste oogenblik dat ik u zag, behoorde mij ne ziel n teenemaalik heb geene andere ge dachte meer dan u. Gij zult mijne vrouw wor den, of ik zal er van «terven. Gij vergeet Mijnheer Harrison en mijn vader. Hm- rison Ik zal hemdooden. Uw vader wil ik bekeeren Indien het noodig is, zal ik hem mijn geheim en mijnen roem afstaan Uwen roem Indien gij dat doet, dan zal ik gelooven dat gij mij bemint, en dan... Ga voort En dan Dan zal ik u toelaten t® hopen. Quaterquem, vreugdedronken, kust hare hand met vervoering. Neem acht, sprak zij haastig, hare hand terugtrekkende, mijn vader keert zich om en zal ons zien. Aan al wie mij nu zal zeggen dat Miss Horns- by wel haastig is om over hare hand en haar 't Tand van Aalst, is, en met rede, tegen de vermeerdering van het leger. Elke vermeerdering legt het ten laste der liberale minisGi iën. Maar hebben dc klerikale ministeriën de krijgslasten dan nooit verzwaard Om niet hcoger in onze heden- daagsclie geschiedenis op te klimmen, zagen wij niet, in den laatsten wetge vende zittijd, de klerikale meerderheid het eerste beginsel der reserve stem men Beliield zij bet oorlogs budget en het jaarlijks contingent niet op den zelfden voet Men zal ons antwoorden dat zij niet anders konden, dat zij gedwongen wa ren het bestaande contingent en het bud get te behouden. GedwongenDoor wie Waarom indien de klerikale beloften op recht gemeend waren, konden de kleri kalen oorlogsbudjet en contingent niet veranderen, gelijk zij de schoolwet ver anderd hebben Door de reserve, gelijk zij er't prin ciep van gestemd hebben, drukken do krijgslasten nog meer om meer op de volks op de werkersklasse, reeds al te zeer beproefd, op het oogenblik zeli' dat eene beweging ontstaat, om, in bet leger, wat meer gelijkheid tusscheu de belgen daar te stellen entot den persoon lijken verplichtenden dienst te geraken. De persoonlijke verplichtende dienst is de schrik der klerikalen. Zij vreezen voor hunne zonen, als meisjes opge bracht, de lasten en de moeielijlcheden van het militair leven zij begrijpen dat daardoor welhaast het voorrecht der Seminaristen zal verdwijnen. Daarom nemen zij hunnen toevlucht tot eenen anderen middel Zij zouden gaarne het leger, zooals het nu bestaat afschaften en door een vrijwilligersleger vervangen. Moest men zulk een leger hebben, dan zou voorzeker het zedebederf in ons land grooter worden, dan kwame men wellicht tot den ondergang der finan- tiën. Hoe zal men er ooit toekomen een vrijwilligersleger van 50000 mannen, op de gewone wijze, bijeen te krijgen Men bekomt tegenwoordig nog juist het noo dig getal vrijwilligers om de onderge schikte kaders aan te vullen. Het is met de hoop ten minste de onderofficiers galons eens op den mouw te hebben, dat de jongelieden zich engageeren. Maar het getal onderofficieren is beperkt, er zijner geene 50,000. Men ;.al dus aan de overige eenige vergoedingmoeten geven, 't zij eene engagements-premie, 't zij eene liooge soldij in alle geval geraakt men tot eene zeer gevoelige verzwaring van het oorlogsbudget. En hoe laag zal niet het zedelijk peil vallen dier soldaten die de militaire loopbaan gekozen hebben, niet om er zich eenen weg te makeneen deftig te beschikken, Jat het betamelijker ware ge weest de toestemming barer ouders af te wach ten. en dat eene zulke overijling geene groote eer doet aan de rolniaakte opvoeding welke zij van de waard# Kate ontvangen had. aan alle zulke onbescheiden vitter» wil ik antwoorden dat Mis« HornsUy eene Engelsche is, dat wil zeggen dat zij zeer vrij is in hare handelwijze, dat zij Quaterquem bemint en niet Harrison, dat zij voor dezen laatste den natuurlijken afkeer heeft welken ten rijk, verstandig, schoon en eigenzinnig meisje moet gevoelen voor dien braven Hercules ik zal er bijvoegen dat eau m»n die door een vader moet aangeboden wor den op verre na het aangename en de aantrek kelijkheid niet hoeft van eenen anderen die zich zeiven doet gelden en welken men gestolen wag binnensmokkelt eindelijk zal ik nog beken nen, indien gij dat verkiest, dat onze heldin niet volmaakt is, en dat zij veel beter zou doen naar de stichtelijke preeken van dan eerwaar- dan Bpargeante luisteren dan naar de redevoe ringen van eenen zeer rachtzinnigen, zeer ver liefden, zeer de tigen en tevens zeer onbezonnen Q.urterquem. Overigens welk ook het oordeel zij, dat men over de zaak veile, da geschiedenis is eclit. Hat is dus aan mij niet dat men over het gedrag van de beminnelijke Mias Hornsby, eenige dochter van den geleerden Cornelius, verwijtigingen kan toesturen. (Wordt voortgezet -J!-,—,. Ir "^^EZJBSÏsseiar^ A ik «J» J. v "Is 5-C sj:

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1