EENE VLUCHT uit Siberië Froebelschool. r, t f1'.*'1"8-kb6: S Durven of verzinken. le Jaar. Nummer 30 Zou dat waar ziju Zondag 23 Jnii 1886. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PR LTS PER NUMMER 10 CENTIMEN voorop betaalbaar. Met abonneert zich op alle postkantoren voor den buieen voor de stad. ten kantoor* van het blad 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der annoncen GöWone' 15 centünen Reklamen, 75 eentimen T onmssen op de derde bladzijde, ->0 centimen. per drukregel. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 24 JULI. Aan degenen die het wel meanen. Mijn leeren is spelen zei van Alphen, en zoo moet het zijn althans bij kinderen. Want anders wordt de school een gevangenis, en de meester of meesteres zijn voor het jeugdig gemoed zooveel als een cipier. J hmigt het nog, en anderen zullen gewis in dit geval zijn dat ik mij in de eerste kinderjaren, nooit heb kunnen ontmaken van eene heilige vrees voor den waardigen pedant die mij, met een altijd hetzelfde stroef aange- zicht, met eon liniaal de letters wees op het zwart bord dat diezelfde pedant mij wel eens bij de ooren durfde trekken wanneer het ant woord er niet gauw genoeg uit wou, heugt mij Zoo wordt de meester de vijand van het kind en later, om zich over al het uitgestane te wre ken spant men te zamen om den vijand op alle mogelijks manier te plagen. Dit mag niet aan het kind moet men niet een stroef, maar een welwillend aasgezicht toornen om met kinde ren om te gaan is er veel geduld, veel toege vendheid noodig en om kinderen iets in het hootd te printen ia er niets zoo noodlottig dan dedroge, stroave, regels welke men voortijds oe-gepast zag zulke wijae van onderwij zen verlamt den ijver van het kind, en ont neemt den ingeboren lust tot leeren, misschien voor altijd want het is in de kinderjaren dat de indrukken het levendigst zijn daarom ook is het een hoofdvereischte van het kinderonder- wijs, van enkel aangename indrukken te laten daarom zij het onderwijs zooveel mogelijk een spel want liet kind toch, is op anders niets uit dan op spelen, en een spel dat de jeugdige nieuwsgierigheid pnkkelt en voldoet is het beste onderwijs. Of liet utile dalei op kinderen toepasselijk is, is een vraag die zal verwonde ren. En toch, nergens wordt die regel met meer goed gevolg toegepast dan in het kinderonder- wtjs daar wordt hij niet enkel gelukkig toege- past maar daar is hij zelfs eeue vereischte. Eh- wel, aan dien regel beantwoordt ten volle bet leerstelsel gekend onder den naam van Methode b roebel. Dit stelsel is genoeg gekend opdat wij er met over uitweiden, en de goede vruchten ervan zijn htet nog beter. Indien een boom naar zijn vruchten te oordee- ien is, dan kan het systeem Frcebel anders niet dan den algemeenen lof, d« algemeene goed keuring wegdragen want nergens valt goeden uitslag beter te bestatigen. Alle steden welke pnjs heebten aan een goed onderwijs, hebben dit stelsel ingevoerd en overal zijn de Frcebel- scholen van leerlingen opgepropt. Onze sta< ook heelt het geluk van zulke instelling te be zitten, die er tot eenieders voldoening werk zaam is. Hier toch is niets gemakkelijker dan den m t oog springenden goeden uitslag te be statigen zijn het niet de kinderen in dit ge slicht opgeleid, die op onze twee middelbare scholen de beste studiën dot-n, de beste verde lingen maken Ruime, wel verluchte klassen, opgebouwd volgens de regels der strengste gezondheid leer, overdekt prieel, groot speelbeluik, waar borgen er het stoffelijk welzijn der kinderen. Twee gediplomeerde onderwijzeressen wijden de aandachtigste zorgen zoowel om de kinders te onderwijzen, als om iu hunne jeugdige ge moederen, reeds vroeg de grondbeginselen van eer, deugd, wellevendheid te printen, en maken zich voorts hoogst verdienstelijk door het lief derijkst verzorgen der kleine knaapjes en meis jes. Dus zijn de ouders haar allen lof en ver plichting schuldig. In de school is er plaats voor honderd leer- NAAR HET TCOLSCH van Htiflii Piotrowski. Mijn verfrek naar Polen was sinds lang vast gesteld en ik hield mij alleenlijk nog bezig met het maken der noodige toebereidselen tot de reis, wanneer ik eensklaps ziek wierd te Parijs. Het was op het einde van 1842. Ik wierd opge nomen in het godsbuis La Pitié, alsdan be stuurd door den baron Lisfranc, die eertijds met de Polakken gediend liad, tijdens de oorlo gen onder hut keizerrijk on steeds ten hunnen opzichte gevoelens van toegenegenheid koes terde. Een groot getal landsgenoten, bannelin gen zooals ik, slachtoffers eener der twee ziek een onder ons, uitwijkelingen, algemeen, de ering en de krankzinnigheid, bevonden zich met mij in het hospitaal. Meur dan een stier in mijne zaal, naast mij, en dit schouwspel was wel geschikt om mijnen geest te bedroeven, want zij stierven zonder klacht maar midden eener sombere neerslachtigheid. Men liadde gezegd dat zij, bij het verlaten dezer aarde, beseften dat, zelfs hi den anderen Wereld, er voor hen geen Vaderland zou geweest zijn. lingen, die er voorbereid worden tot het bezoe ken onzer twee middelbare scholen. Alle ouders dm belangstellen in het stoffelijk en in liet geestelijk welvaren hunner kinders moesten de school eens gaan bezichtigen om zich te over tuigen dat zij nergens beter geschikte instelling zouden vinden voor hunne jeugdige zoontjes en doehtertjes. Deze oproep tot de ouders is hoogst dringend, want een onheilvoorspellend gerucht loopt in onze stad. Rij gebrek aan ondersteuning zou die inrich tuig op het punt rijn te vallen. Maar dit nog met. Dit ware eene vlek op den naam van het Aalstersch liberale-ndom. Onze tegenstrevers roemen zich zoozeer omdat zij op hunne kosten hunne katholieke scholen hebben ingericht en ondersteund ze zouden alle officieele scholen willen zien afschaffen en zeggen Wij hebben onze scholen met onze centen ondersteund dit kunnen de liberalen niet ze houden te gaarne hunne duiten in hunnen zak. Ehwel, de Froebelschool bestaat alleen dank zij de opoffering van weldenkende liberalen onze tegenstrevers werpen ons hunne uitdaging naar het hootd zou hunne bewering hier in Aalst bewaarheid worden omdat er de liberalen te flauwhartig zijn, om te ondersteunen hetgeen hun zou moeten dierbaar zijn Het is niet ge noeg dat men aan die instelling eene geldelijke ondersteuning verleentalle liberalen waarvan de kinderen iu die school kunnen gejilaatst worden moeten ze er doen gaan anders is het de moeite niet waard dat zij den naam van libe raal voeren. Er bestaan in onze stad verscheidene instel lingen waar de kinderen bij gemis aan ruimte, in de meest ongunstige omstandigheden opeen gestapeld zitten die daarenboven bestuurd worden door personen zonder diploma, ja wel- kei na tot drijmaal op haar exaam a'g-vallen te zijner nog geen hebben kunnen behalen en dit in vrije geestelijke opvoedingsgestichten voor onderwijzeressen waar men natuurlijk zeer mild is in liet verleenen van diplomas steenweg door chemin depierre-t vertalen en aan hare leerlingen moeten Fransch leeren Maar eene vergoeding zulke juffers naderen wekelijks zeer godvruchtig tot dè heilige tafel, wel in het zicht van Mijnheer den pastoor die haar derhalve onder zijne bescherming neemt daar hebben wij nu in liet geheel niets tegen maar wij vinden het toch ongehoord dat er liberale huismoeders te vinden zijn welke hare kinderen naar zulke gestichten zenden, al ware het dan nog uit behaagzuchteerst en vooral ondersteunt men zijne vrienden. Ons Atheneum is gevallen. Door de kwaad- willigheid der katholieken In het minste nietmaar wel door de flauwhartigheid der li beralen. Ik zal niet zeggen dat de katholieken niets beters vragen dan het te mogen afschaffen: het was hun vurigste wenseh. Maar zij moesten eeu voorwendsel hebben, en dit voorwendsel hebben wij hen gegeven er waren te weinig leerlingen. En waarom waren er te weinig leer lingen Omdat, daar waar liberalen van Zotte- gem, Maria Oudenhove, en elders hunne zonen uit kostscholen van Brussel trokken om ze hier te plaatsen, Mijnheer een zulke, liberaal te Aalst, zijne zonen naar bet Jesuïten kollegie zond, Mijnheer een andere liberaal van Aalst de zijnen naar de Atheneums van Brussel, van Doornijk enz.. Daarom viel ons Atheneum. Zullen wij andermaal eene instelling lateu te niet gaan die ons moet dierbaar zijn, de kweekschool (lie onze middelbare scholen moet bevolken Neen, het ware eene schande. Pestalozzi. gevoerd door het klerikaal ministerie is het gouvernement gemachtigd eens per jaar den taks der accijnsrechten op de sterke dranken te ver anderen. Bij koninklijk besluit van lOjuli, in den Mo- niteur voorkomende, wordt die taks voor dit jaar als volgt vastgesteld: Huidige taksen Nieuwe taksen. Fr. 8,50 10,20 11,90 13,00 VOOR UEN Huidige taksen Fr.' 10,00 12,00 13,60 14:60 Fr. Nieuwe taksen. Fr. 10,30 13,20 14,50 14,80 Dus ziju de accijnsiechten op de sterke dran ken weer verhoogd, wat natuurlijk alle jaren het geval zal wezen. Zoo houden de klerikalen in alles hunne be- lofton. Tot hiertoe hebben wij nog geen enkel kleri- al blad een woord zien schrijven over deze nieuwe lastenverhooging. Zoodat de herbergiers en drankslijters wede- i om al hunne diinkbcUirlioid mogen betuigen aan het klerikaal gouvernement. Maar waar gaat men met al dat geld naartoe? Maandag was de Moniteur opgevuld met koninklijke besluiten, waa mede aan de geeste lijkheid, dubbel en dik vooixleelen van allen aard werden toegekend. Men broodrooft de onderwijzers, verhoogt do lasten, onttrekt miljoenen subsidie aan de ge meenten..-, en't gaat allemaal naar de geeste lijkheid, naar de kloosters, naar eenige klerika le vrienden.. En t is slechte tijd: de boeren kunnen niet meer rondkomen; de burgers brengen de twee eindjes niet meer te zamen... maar 't is feest in den klerikalen wereld; de armoede van 't volk- brengt het klerikalismus in weelde! (Dyle- in Dancrbode.) Wat beteeken; dit allemaal Is er eene waarheid, die men het land ver borgen houdt Welnu dan vragen wij met de Ré.forme, dat meu die bekend make. Maar wij gelooven eerder dat de taal vari Es- caut en Impartial niet anders is dan deblnfferij \an lieden die bang zijn, dat de Koning de loekelooshcid der katholieken moede zou kuu- nen worden er er een einde aan stellen. Scheldegalm Na gezegd te hebben dat de katho lieken met veel goeds van Leopold II te verwachten hebben, zeevert het Land van Aalst voort in zijn nummer van 11 Juli a Wat is er aan te doen Krachtdadig zijn, durvenof Anken, (teen katholiek ministerie n 9 Ziehier wat wij in den KoophandelKscant en andere dagbladen lezen De Brusselsche correspondent van het Parij- zer blad Le Francais, die volgens sommigen be weeren, niemand anders is dan M. Woeste meldde dezer dagen dat de Koning weigert de nieuwe besluiten te onderteekenen, door welke M. Thonissen weer een aantal gemeentescholen wil afschaften. Daarop laat M. Victor Jacobs in zijn orgaan den Escaut, de volgende regelen schrijven De Escaut heelt ons van over lang gewoon gemaakt aan zulke bedreigingen tegen den Ko ning. Deze ieuwe bedreiging verwondert ons dus geenszins. De Etode ver- ministerie, qeene katholieke meerderheid zat ons redden, teiui) men de lauwheid afschudde en kloekmoedig te voorschijn kome, om de liberale schavotten af te breken Men gelieve deze woorden niet te vergeten. Neen, Land van Aalst, wij vergeten ze niet. Maar, wat wij ook niet uit het oog verliezen, is dat de liberale partij het groot ongelijk gehad heeft te veel op de rechtvaardigheid barer belangen I 8'eu den rollen teugel geven gelijk wii ■e 8 eunen, en zich te verzekerd gevoel- iu onze stad er vele zien plaats hebben v tie met de grondbeginsels waarvan zij Hoe al die patronagiën in werk en leven de zegepraal van lieverleede te gemoet doen blijven Hoe de kiezingen door- Za£' I drijven die duizenden en duizenden kos ten Held, geld altijd geld, en zij we ten het te vinden. Durven of verzinken De arme werkman zoowel als de gegeven worden. De godsdienst is voor velen liet voorwendsel, dienende om hen in te lijven. Politieke dwang is het eenige einddoel dat de overste najagen. A an de laagste volksklassen af tot de hoogste standen der maatschappij, allen worden in kringen, congregatiën, comités inge richt, de religie, de belangen, het ver maak, het spel, alles wordt de spil waarrond de banden zich bewegen die het ultramontaanse!)e leger insluiten. De verlokking, de aanvragen komen uit alle hoeken. elen treden deze krin gen bij, zonder te weten waar ze gaan, wat zij doen of zonder de partij te willen dienen bij dewelke men hen aaugewor- ven heelt doch van die moedwilligen maakt men weldra onverschilligen, men vlöit ze, men troetelt ze op alle wijzen en die onverschilligen worden als was gekneed door hunne uitbuiters. Al de leden dezer maatschappijen, al deze congreganisten, brengen dan hun moeite en geld tot liet wellukken der groote propagande. Alles wordt daar een voorwendsel tot inleg of tot afper sing, alle bronnen worden uitgeput. Er moet geld zijn en veel geld. Hoe dan toch eene Universiteit in stand hou- den, hoe dan die jesuitencollegitn, die duizenden broerkens,scholen doen leven, en die kloosters voor alle kunne en goesting Hoe dan die schoonste gebou wen bevitten voor kloosters en jxmsion- naten Hoe dan eene drukpers en de dagblad schrijverij onderhouden zonder abonnenten. Hoe dan aan alle die politieke betoo- Ja, wij weten het, om te durven ofte lerzmken, heeft de cleric-ale partij hare talrijke afgedrilde bataljons, krachtic- gewapend, voorzien van het volledigste materieel biecht- en preekstoel waartegen overtuiging, gezonde rede en de eerlijke vrije gedachte in ons V laanderen thans ben. weinig vermogen lieb- Accynsrechten op sterke dranken. Volgens (le wet van 16 september 1884 iu- Dit verblijf in bet hospitaal bevoordeeligde nachthans mijne ontwerpen. Ik was gelukkig genoeg kennis aan te knoopen met een en ande ren zieken, eenen Aiaericaner der Vereenigde Staten die mij beloofde voor mij een vrij ve- leide te vinden, iets dat onontbeerlijk was voor mijne onderneming en dat ik mij tot als nn niet had kunnen aanschaffen. Ik had hem, wel te verstaan, niets veropenbaard aangaande mijne plannen ik had hem slechts gesproken over mijne vurige begeerte mijn vaderland te rug te zien. Eindelijk, na zes weken, kwam ik uit het Godshuis dat mijn Amerikaans he mak ker, eeu weinig tijds vóór mij, verlaten had. Ik ging hem opzoeken op het adres dat hij mij gelaten had en, inderdaad, hij overhandigde mij een engelsch vrijgeleideóndt r den naam van Jozef Cathar», oorspronkelijk van La Valetta (Malta.) oul 36 jaren. Het stuk wgs voluit in regel, afgeleverd door het Engelsch gezantschap Parijs, voor Cmstantinopel, en geteekend door den gezant, lord Cowley. Iets beters kon ik niet wenschen. Een Engelsch vrijgeleide was, in mijn n toestand, hoven welk ander te ver kiezen ik, was uitmuntend met de italiaan- sche taalhekend, terwijl jk heel gebrekkig het Enge'sch sprak mijne voorgewende hoe- lanigheid van Maltezer stelde mij, langs dien kant, volkomen gerust. De verschillige visas van Baden, Wurtenherg, Beieren, Oostenrijk en Turkije had ik welhaast verkregen maar in het ministerie van Buitenlandsche Zaken stelde men, naast het zegel, twee gedrukte regels de volgende woorden behelzende is gehouden zich in de politie prefectuur te laten zien. - antwoordt hierop Waarop de Impartial, een katholiek blad van Gent, volgens men zegt staat is «oed in gelicht te wezen, antwoordt De cleiikale partij houdt zich weinio bezig met. over ware grondbeginselen te twisten of hare princiepen te' doen ken nen Ernstig of wetenschappelijk onder zoek lokt zij niet uit noch met de druk pers, noch in openbare vergaderingen noch elders om door het volk hare leer stelsels met, de onze te doen vergelijken. Integendeel, zij houdt er aan te zorgen alle onderzoek, alle uiteenzetting te vermijden, zelfs ten koste der bitterste opofferingen voor de eigenliefde barer leden. -Durven of verzinken En daarom ziet men overal die uitgestrekte inrich tingen tot stand komen, waarvan de aan- klevers, weinig onderricht over het doel der pogingen, blindelings gehoorzamen aan de bevelen die uit Rome of Mechelen Nu, ik had alle reden om mijn vertrek aan den politieprefectunr niet te laten kennen, die wel wat nieuwsgieriger had kunnen zijn dan de Amerikaner. Na langen tijd mij het hoofd ver moeid te hebben met te zoek. n hoe die onge lukkige voorwaarde te doen verdwijnen, gaf ik den voorkeur aan don volgenden, niet al te vernuftigen middel ik goot inkt op de twee eg els derwijze dat het eene groote vlek scheen te zijn, en niets dan 's ministers zegel in het zicht latende. Die handelwijze was voorzeker dom zij diende mij nochthans uitnemend, en geene der talrijke politien wien ik in het ver volg mijn vrijgeleide moest laten zien had argwaan iu de vlek die het ontsierde. Langs dien kant op mijn gemak en voorzien van honderd vijftig franken, die moesten voor zien in de noodwendigheden mijner lange reis verliet ik Parijs den 9 Januari 1843. Na zonder eetaigi-n binder Straatsburg, Stuttgart, Mun- chen, Saltzb; rg en Weenen te zijn doorgetrok* ken, richtte ik mij naar Pesth, Iu het belong mijner zending moest ik mij, in de hoofdstad van Hongarië, eene gansche maand ophouden, terzplver tijd maakte ik van dit verblijf gebruik om aan den engelse-hen gezant de vernieuwing van mijn vrijgeleide te vragen daar mijn in zicht was, njet naar Constantjnopel te gaan maar wel naar Rusland en er nog al lang te verblijven. Het antwoord liet zich niet lang wachteu na eenige dagen ontving ik, uit Wee nen eeu nieuw passe-port in ruiling van het oude, pelukkiglijk zonder eenige onheilspel lende vlek en geviseerd voor Rusland. Den 28 Februari verbet ik Pesth mij naar Kamiéniéc in Pódolië, begevende. I)e geringe som die ik uit Parijs had nieiL gebracht was zeer ingekrompen, ondanks de zuinigste levenswijze ik besloot bet overig mijner reis, van Hongarië tot in Podolië, te voet at te leggen. Het jaargetijde was gunstig,' het landschap prachtig en de doortocht der lvarpa hen was wel geschikt om mij de lmte vermoeienissen te doen verget ui. Voor mij was het eene zonderlinge, soms zelfs kluchtige Ge waarwording Galiieië te doortrekken en er' aan eenige zeldzame Oostenrijksche bedienden den weg te vragen in geradbraakt duitsch' terwijl de boeren mij overlaadden met de meest nauwkeurigste inlichtingen in dc- poolsche taaT die ik verzekerde niet te verstaan. De scherts onzer boeren met de stomme man ontbrak geenszins en vermaakt- mij wel. Nochthans, wereld. Voorzeker komt hij van ver, zegden zij ajoh onderling, van heel verre, van waar de* raaf zelt geene beenderen meer medebrengt Ein delijk op eenen schoonen morgend der maand Maart van 18'43, bevond ik mij op de grens scheiding tusschen Oostenrijk en Rusland, na- hij het dorp Bojany. De grens was aangeduid door twee afsluitingen, onderling verwijderd van eenige tientallen stappen. Op het vertoog mijner papieren wierd, zon der nioeielijkheid, de Oostenrijksche afsiuitin» voor mij geopend maar aan' den yussisehen sluitboom gekomen, b.d ik wel te roepen en in i rente nier moet liet zijne bijbrengen voor de goede zaak die voor voorwendsel de re- ligie en die eigenlijk de politiek is. En zoo breken zij de liberale schavot ten af Arme burgers, verdwaa'di lieden die meenen voor hunne zaligheid te zorgen en wier geld en giften ver vreemd orden huiten uwen wil entegen uwen wete. Doe vele liberalen kennen wij niet die nog jaarlijks hun gifte doen voor de Universitet van Leuven, en die niet denken dat dit geld bestemd is om, bijvoorbeeld, aan onze studenten te lee ren dat onze Grondwet aan eeue vuilnis kar mag vergeleken worden, en dat onze gewonnen vrijheden geoordeeld en ver oordeeld zijn en waarvan men zich zoo haast mogelijk zal ontlasten En dir werk heeft bij onze fanatieken plaats stoot of stamp, zonder gerucht de keten cl ie het gansche land moet om- winden wordt in stilte gesmeed, schakel voor schakel on sterk zal ze wezen. Het arme Belgie zal ze niet kunnen breken zonder eenen lardnckk igen ruk, want geroepen en langs onder door alle richtingen te kijken, er kwam niemand. Moede van wachten kroop ik onder den sluit boom door en richtte mij naar een huisje dat een weinivje van daar stond en mij toescheen het tolkantoor te zijn. De verwondering was er groot toen men mij zag binnenkomen, alleen zonder vergezeld te zijn door eenen soldaat Langs waar zijt gij over de grens gekomen? V\ «l ginds, langs de afsluiting. W ie heelt ze voor u geopend Niemand. Ik heb nutteloos ben er eindelijk toe besloten te gaan. Weihoe De wachter was dan n et op zij- verhittii ™Pde ambtenaar uit en, van toorn ei bitt"rd, sprong hij naar buiten om zijne be telen te geven, op zulten dreigenden toon dat ik er maar al te wel den zi>i va,, begreep In de kamer terug gekomen keerde hij zijne slechte hum tegen mij; maar hij het zicht van iet engelsch vrijgeleide kwam zijn toorn plot selings tot bedaren. Terwijl mJca bezKas mijne papieren te onderzoeken en men de ant- oorden a inteokende gegeven op eenme vragen aangaande mijnen persoon en bet doel mijner reis, hoorde ik in de verte de kreteu van den ai men so.daat die, met stokslagen, ziina onacl11zaamheidof misschien mijne 'haast hoet e. Eindelnk mocht ik het kantoor verft n^io1,ngrkT^er^0eniDg d,° l- manche waakzaamheid vuR j,c [eji t« ik f"< 1 'S iaans«r ijji g rw err.y - v?-«. Jii._ VOOR DEN ARBEin OP 24 UREN. 9,30 11,40 11.90 13,20 ARBEID OP 48 TJREN. aan het land zou doen, dan zich te moeten onderwer pen aan dengeheimen dwang die op het gouvernement drukt. b Nogthans gelooven vrij dat de Koning twee keeren zal overwegen, vooraleer tegen het Ministerie-iieer- naert den slag te herhalen, die een einde heeft gesteld aan het laatste Ministerie-Malou. Men voegt er bij, dat de katholieken zich niet zul- aj vei'wurgen door de sprakeloozen van den oeratl (fes rnuets du serail). Het land zou alsdan d« waarheid weten, heel de waarheid. >i Z. M Koning Leopold moest begrijpen dat, zim plicht, is, den wil der natie te eerbiedigen, zoo klaar uitgedrukt door de kiezers. Hef behoud der grondwettelijke Monarchie is niet Mogelijk als op voorwaarde dat de Koning de eerste -ij om de rechten der meerderheden te EcrMcdegcn. «grarafcvja-.-.Brfa Met te veel den boog te spannen loopt men vjiar de koord te doen springen. k l'as op voor de ontbinding, door een onzijdig of gemengd ministerie, benoemd onder verantwoordeliik- henl van eenen Staatsminister Naar het zeggen van personen, die goed weten welke voornemens gekoesterd worden in den raad van den vorst, is (leze bedreiging niet geheel van ernst ontbloot;maar zij maakt de rechterzijde niet bevreesd die desnoodig, liarer een vrijen, een loyalen oproep rwi Marf.trinr

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1