MN DE DENDERGALM van den lö Augustus 1886. f-ww25° 60 ft»- De Werkcommissie, M. Van dee Meeesch. Ja. h«eft alhier, donderdag morgend, eene zitting gehouden in de zaal van den Gemeenteraad. M. 1 rammens bekleedde den voorzit terszetel, naast hem zetelden M.M. Jans- sens, baron 'tKintdo Roodenbeke,leden, en Odilon Périer, geheimschrijver. Aan de tafel van het bureel nemen insgelijks plaats M.M. Van Wambeke, Yerbrugghe, baron Béthune, Senator Yrau Vreckem en doktor Monfils, alsook de 11.11. Man- rits Fonteyn en Andries VanderMeersch, afgevaardigden der twee socialistische kringen Vooruitgangsvrienden en Voor uitziende werklieden Vele werklieden woonden de zitting met belangstelling bij. De eerste getuigen is M. Adolf Van der Smis sen Zoo de crisis hier zoo hevig woedt, zegt hij komt het daaruit dat de invoer van vreemde voortbrengselen in ons laad gemakkelijk ge schiedt, terwijl de uitroernaar vreemde landen door beschermende rechten wordt belemmerd De heer Van der Smissen vind geene redding dan inhet heffen, door ons Land, van bescherm de rechten op de vreemde producten. Hij is niet voor de regeling van het werk, maar voor hot verplichtend onderwijs dat de onderjarige kinderen uit de fabrieken zal houden. Er wer ken bij hem geene kinderen onder de 14 jaar. Dij de H.H. Van der Smissen werkt men gemiddeld 11 uur daags het dagloon beloopt, voor de mannen totfr. '2,10 voor de vrouwen tot fr. 1,60 en voor de kinderen totfr. 1,20, Elders is liet gemiddeld loon, voor de eersten, fr. 1,75 tot fr. 1,80; voor de tweede fr. 1,10 tot fr. 1,30 voor de laatsten van fr. 0,60 tot f'r. 1. De werklieden worden wekelijks en in geld speciën betaald. De meestergasten mogen geeuen hoegenaam- den handel uitoefenen, zij kunnen dus ook gee uen hoegenaamden invloed op bnune werklie den uitoefenen. Een misbruik dat ook m den schoot der wer kende klas bestaat zijn de uitleggenwaar de werkman wekelijks een deel van zijn loon in stort, in banden vaudezen of genen herbergier; naeenigeutijd heeft hij aldus een rond sommetje vergaard, dat alsdan op de eeue of andere wijze wordt verbrast. Andere verteeren een deel van bun loon, soms 3 en 4 franken per week, aan prijskampen met duiven. M. René Borremans, van het huis Jelie en C% verklaart zich een overtuigd, aanklever van den vrijhandel. Hij vraagt dea vrijen invoer in België, der grondstoffen alsdan zal de cou- curentie met vreemde landen mogelijk worden. M. Fonteyn, a%evaardigde, zegt dat M. Borremau, ongelijk heeft zich te steunen op de loonsvermindering om den strijd te kunnen volhouden. M. Bobbeman. Het dagloon op zijne fa briek is van 1'r. 1,60 tot fr. 2 die op het stuk kunnen we.ken winnen boven de twee franken. Er zijn bij hem vrouwen die tot 12 frs. per week winnen. M. Fonteyn. Dat zijn uitzonderingen. M. I jammens, Voorzitter. Wat is liet ge middeld loon M. Bobbeman. fr. 1,80 tot 2 fr. M. Van Wambeke. Wat winnen de kin deren M. Bobbeman. Drij, vier en vijf franken per week. Het fabriek heeft eenige kinderen aangenomen beneden de 12 jaar. Op de vraag of hij voorstander is eener bepaling van den ouderdom waarop de kinderen in de fabrieken zouden mogen aangenomen worden, antwoordt hij dat zulks voor de fabriekanten heel nioeië- lijk zou zijn. Op de vraag of hij gunstig gestemd is voor het half-times stelsel (de kindereu mo gen volgens dit stelsel tot zekeren ouderdom, eeiieu halven dag werken en den anderen hal ven dag moeten zij ter school gaan) antwoordt getuige dat hij dit rstelsel een weinig heeft toegepast, maar zulks leverde moeiëlijkheden op voor den nijveraar. Nochthans is dit stelsel in gebruik in het fabriek dat de tirma Jelie al daar heeft opgericht. Op 't fabriek van MM. Jelie, Borrenun en Cie, Vallen er heel zelden ongelukken voor. Er be- op staat geene levens- of ongeluks verzekering die fabriek dit kost te duur. I)e betrekkingen tusscben bazen en werklie den zijn goed nochthans hebben er zich, in den laatsten tijd eenige moeiëlijkheden voorgedaan. De eerste maal was het omdat wij werklie den moesten afdanken eeue andere maal was bet omdat wijvoor zeker werk, bet mannen volk door vrouwvolk hebben vervangen Die moeiëlijkheden zijn gemakkelijk over komen geweest de werkrechtersraad heeft, ter dier gelegenheid, groote diensten bewezen. Ml' Borreman denkt dat het niet noodig is Kamers van bemiddeling in te richten. Op zijne fabriek bestond er des tijds eene bijstandskas maar talrijke misbruiken bestatigd geweest zijnde, beeft men ze moeten afschaffen. Zoo waren er werklieden die zich als ziek deden doorgaan en het niet waren, onder andere een die slechts 4 frs. in de kas had gestort en reeds 60 frs. had getrokken. De werklieden zelf heb ben daartegen gereclameerd. Voor wat het alcoolism aangaat, zegt getuige dat de werkman, te Aalst zich zeer op zijne Elaats houdt. De meestergi slen mogen geene erberg houden dwang op het werk\ o'k zou niet geduld worden. M. Lammens. Vraagt of M1' Borreme* gedacht deelt der Ninovesche fabriek a üet zouden willen dat er eeno ui tv anten die voorde garens zou beta"' üerings premie staatsbestuur. Zulks id worden ,ioor het lijks 2 a o hond' zou aan den Slaat jaar- zou de nc .ord duizend franken kosten en j verheid van Aalst en Ninove redden. ..Bobbeman.-- Dit kan waar zijn voor Ninove, maar te Aalst is de nijverheid bezig zich te hervormen en eene andere richting te nemen. Degetuigeis tegen de uitvoeringspremie. M. Van Wambeke.Waarom zijn de werk lieden, die naar Duitschland uitgeweken waren, zoo spoedig teruggekeerd naar België M. Bobbeman. Begrijpt moeiölijk waar om zoo winnen de werklieden der spoelmolens 16 fr in Duitschland tegen 9 frs. te Aalst. In Duitschland betalen zij 6 franken per week voor hunnen kost. (i) 3d" Getuige. M. Fbans De Cuypeb. mees tergast op liet fabriek Leirens (in het vlaamsch. s gaslen is fr. 1,75 tot 2 fr. J zij zijn aanvaard geweest op het aanhoudend aandringen der ouders, 's middags hebben de werklieden een uur rnst's morgends en 's na middags een kwartier. Er zijn weinige of geene ongelukken, maar in dergelijke gevallen komt de fabriekant zijne werklieden ter hulp. Er zijn geene moeiëlijkheden tusschen meester en werklieden. Er bestaat op het fabriek geene ziekenbeurs maar getrouwde werklieden krijgen gemeenlijk een hulpgeld fr. 5. voortskomende van den /verkoop van afvallen. De boeten dienen voor, koslen van geneesheer en geneesmiddelen maar boeten worden zelden toegepast.De mees tergasten mogen winkel noch herberg houden. De groote inkomende rechten, door Duitsoh- ignd eheven, doen groot kwaad aan de garen- wijnderij. M. Fonteyn afgevairdigde, Er is op uwe fabriek geene ziekenbeuis zouden de werklie den geen deel mogen maken van een ziekenkas, buiten de fabriek. M. De City per Op die vraag kan ik geene stellige antwoord geven. M. Van Veeckem. Is het, in het alge meen, in de fabrieken verboden deel te maken van vrije ziekenbeurzen M. Van de Meeesch, afgevaardigde. Eenige werklieden zijn bij M. Leirens gaan vra gen of zijne werklieden mochten deel maken van eene dier vrijë ziekenfondsen. M. Leirens heeft vlakaf geweigerd. M. Van Wambeke. Hebt gij dat alleen gezegd, dat bet niets anders was dan een zie kenfonds M. De Cuypeb. Ah! nu versta ik, M. Byl de stichter en het hoofd van eene dier vrijë ziekenbeurzen heeft gezegd dat het geld ook zou gediend hebben om werkstakingen te doen. M. Van Wanbeke. Juist;'tis dat wat ik wilde doen zien. M. De Cyypeb. M. Leirens, toont zich zeer goed voor zijne werklieden want hij behoudt in zijnen dienstwerkers zoodanig in ouderdom ge vorderd dat zij bijna tot het werk onbe kwaam zijn. Op ondervraging, verklaart ge tuige dat vrouw- en mannenvolk volkomen ge scheiden zijn. In den tij d gaf getuige zelf les aan de werk lieden. Sinds eenigen tijd is hem zulks onmoge lijk geworden, doch nu komt er dagelijks een schoolmeester om aan de kleinen les te geven. 4" Getuigen. M. Ringoib, fabriekant. Hij klaart zich voor den vrijhandel; zijne nijver heid, katoentwijnderij, heeft daar belang bij, want de fijne nummers katoen worden uit En geland geirokken. Wat de vlassengarens aan gaat weet hij niet of de vrijhandel voor-of na- deelig zou z^n, daar bij dien nijverheidstak niet beoefend. M. Bethune. Hebben de inkomende rechten door Duitschland gezet op de vlassen garens kwaad gedaan aan de Aalstersche nijverheid M. Ringoib. - Dat is klaar de bewijzen ervanhebbeu wij voorhanden.Deafschaffingdier rechten zou aan de twiiuderij veel goed doen. M. Ringoib gebruikt ook kinderen in zijn gesticht, maar geen enkel is beneden de 11 ja ren. Het is met tegenzin, en alleenlijk op het gedurig aandringen der ouders dat hij ze aan vaardt. Het "gemiddeld loon, voor de mannen, ii fr. 1,75, voor da vrouwen fr. '1 ;60. Er gebeuren geene ongelukken. Eertijds bestond er in zijn gesticht eene bijstandskas de menigvuldige misbruiken hebben ze doen afschaffen. De boe ten worden jaarlijks aan de werklieden ver deeld. Deze mogen, buiten de fabriek, van eene bijzondere bijstandskas deel maken. Er zijn 80 werklieden. De vrouwen komen later binnen dan de mannen, cn scheiden ook vroeger uit. M. Van Wambeke.Mag al het werkvolk naar den bazar van M. Cumont gaan koopen M. - - Van dee Meebsch, afgevaardigde maar bij den jaarlijkschen deel trekken werklieden, van M. Cumont 6 °j0 meer op winsten, dan de andere koopers. M. Lammens. Bestaat hier, in Aalst,, zeer slecht gebruik niet dat de jongelingen, Ja, de de hot op zekeren ouderdom bij bnune ouders hunne kosten koopen. M. De Cuypeb.Heeft daar nog niets van gehoord. M. Ringoib. Heeft daar wel reeds hooren van speken. Van Wambeke. uitzondering zijn (2) Dat zal wel eene kleine De winst dergroote daags. Op dit fabriek, dat ongeveer 250 werk lieden telt, werkt maar eene enkele getrouwde vrouw en 50 a 60 jonge meisjes. Er werken ook een tiental kinderen beneden de 11 jaren en 6a getuigen H.IL Fonteyn en Van de Meeesch, afgevaardigden der socialistische werklieden, (in het vlaamsch.) M. Fonteyn. Er is veel volk zonder werk. Het middelmatig loon is fr. 1,60 tot fr. 1,80 maar, daar in vele huisgezinnen een of meer leden zonder werk loopen, is de armoede groot. Een middel om deze te keer te komen ware het oprichten, door de stad, van eenige werkhuizen waar de werkeloozen zouden kunnen op stuk werken. Er bestaan twee volksmaatschappijen De Vooruitgangsvrienden en de Vooruitziende Werklieden. Deze is een ziekenfonds, gene eene kas van weerstand en ouderlingen bijstand- De fabriekanten hebben er tot nu toe nog 1 tegengewerkt. .iet M. Van dee Meebsch. Ons zie1 ingericht voor de werklieden „.enfonds is waar geeue ziekenbeurs be"' dier fabrieken wel is waar, in geval Jiaat. Deze kunnen, huis gaan, maar an ziektenaar het gast en velen wen" oiiceen is daartoe niet genegen Op ond»" ..,ohen te huis verpleegd te worden. 8*" „rvragiDg antwoorden de werklieden- ócvaardigden dat, bovengenoemde werklieden maatschappijen inderdaad socialistische strek kingen hebben zoodia zij sterk genoeg zullen zijn zullen zij de voetstappen volgen van Vooruit, te Gent,. Dat is de reden waarom zij in Aalst zoo weinig bijval hebben. M. Fonteyn. -Zou kunnen verstaan dat de fabriekanten binnen hunne gestichten de socialistische propaganda zouden verbieden, maar daarbuiten zond n zij volle vrijheid aan hunne werklieden moeten laten De werkman, zegt Lij, verhuurt wel zijnen arbeid maar niet zijne gewetensvrijheid. M. Lammens zegt dat de fabriekant het grondwettelijk rechtheeft geene s cialisten als werklieden tc aanvaarden. 7" en 8" getuigen Patera Jezuïeten Bogaekt en Sebvaxs (in het fransch.) M. Bogaebt. Er zijn in Aalst twee Con gregatiën, eene van jongelingen (300 leden) en eene van jonge meisjes (700 leden.) De drie vierden dier leden behooren tot de werkers klas. De vergaderingen duren vijf kwartiers, des zondags, en dienen om de jongheid in den godsdienst te onderwijzen en ze tot het fami beleven op te leiden. De meisjes worden aan vaard van haar 16 jaar tot haar huwelijk. Be neden de 16 jaar worden er geene aanvaart omdat de bestuurder in zijne onderrichtingen zaken moet aanraken die het niet zeer laesch zou zijn te behandelen in het bijzijn van jeug dige meisjes. De bekomen uitslag is zeer bevredigend men leidt de jongheid op tot goede en heerlijke werklieden, tot goede huisvaders en goede huis moeders. M. Servais, bestuurder van het Genootschap der P'ranciscanen. Het Aalstersch werkvolk, beleid den catlio- licken godsdienst en is er zeer aan gehecht Dit he ben zij bewezen onder de schoolwet van 1879, wanneer zij hunne kinderen, ondanks de ware vervolgingen die zij moesten onderstaan, (3 naar de klerikale scholen zonden die dan ook met leerlingen opgepropt waren. Het bestaander Xaverianen bewijst ook hoe vast de godsdien stige geest, die hier sinds eenige jaren veld beeft gewonnen, in de harten der werklieden ge ankerd is. De leden van het genootschap zij zijn ten getalle van 458 genieten geene stof felijke voordeelen (4), zij hebben geene kas van ouderlingen bijstand, omdat de bisschop van Gent, voor wat de Genootschappen van zijn bisdom aangaat, er tegen is. Het kan wei zijn dat er onder de Francisca nen eenige mannen zijn wier gedrag, vöèr hun ne intreding in het Genootschap, nog al te wen- schen lietmaar niet zoohaast maken zij er deel van, of zij beteren zich volkomen, zoo niet wor den zij buitengesloten. Vrouwen zijn aan den getuige komen haren dank betuigen omdat hare mans, sinds zij franciscanen geworden zijn, niet meer herkenbaar zijn, zoozeer hebben zij in naarstigheid en oppassendheid gewonnen. (5) Op verzoek van M. Lammens herbaalt, getui ge in eenige woorden, in bet vlaamsch, zijne lofrede op de Franciscanen. Wat de dronken schap aangaat, roept getuige, op plechtigen toon, ik mag zeggen dat de suskens daarvan bevrijd zijn, zij stichten de gansche bevolking, en daaromtrent heb ik de getuigenis van M. den Deken on andere voorname persoonen. Op ondervraging, zegt getuige dat er ook nog eene andere dergelijke maatschappij bestaat, namentlijk vooi Christene Huismoeders, wier doel omtrend hetzelveis alsdat des Genootschap voor mannen het staat onder het bestuur van M. Thibaut. Voor elke zitting die zij bijwonen hebben de Christene huismoeders recht op tien centiemen, waarmede zij, ten einde het jaar, zich eenigkleedingstnk kunnen verschaffen. (6) M. Verbbugghen. bekrachtigt de woor den van M. Servais, voor wat de Franciscanen betreft. 9e, 10e en lle getuigen H.H. AdoliBraeck- man en Jaak Collinkousenfabrikantenen Camiel Vranken, uitgever van het Verhond van Aalst. M. Braeckman. Hot lot van meester en werkman kan merkelijk verbeterd worden door eene wet op de slechte coucurentie, 't is te zeg gen dat de wet op de bankbreuken veel strenger zou moeten gemaakt wordeu. Het is aan zekere lieden heel gemakkelijk coucurentie te doen, daar zij hunne schuldcischers uiet betalen zij maken, hier falliet en gaan elders met paard en koets rijden. De getuige zet dan een gedacht vooruit dat ernstig dient overwogen te worden en misschien geroepen is om tot zeer zonderlinge en zeer gunstige uitslagen te leiden. Hij zou nament lijk willen dat de taxe die men heden per werk man betalen moet zou in eene bijzonde re kas gestort worden waaruit men aan de werklieden, op zekeren ouderdom een pensioen zou betalen, bij voorbeeld op 55 jarigen leeftijd. In geval de schatkist daardoor zou te kort ko men ware het gemakkelijk daarin te voorzien door eene belasting van 5 cent. bij voorbeeld, op eiken boom. Die nienwsoortige pensioenkas zou voor werkman en werkbaas zeer voordeelig zijn. Deze laatste zou er ook profijt in vinden indien hij door mansvolk de talrijke 'getrouw de vrouwen verving die nu op do fabrieken werken. Zeer nadeelig, zegt getuige verder, is het werken in de gevangenhuizen en in de kloosters waar er handel gedreven wordten die geen patent betalen. M. Lammens. Voor wat de gevaugeuhuizen aangaat kunt gij gelijk hebben, maar niet voor de kloosters. Deze betalen paten en de voordee len die zij doen dienen tot het onderhouden van weezen en liet doen van andere goede werken. (7) M. Beaeckman zegt dat de kloosters, in allen gevalle, groot nadeel aan nijverheid en handel toebrengen. M. Van Veeckem. Zoudt gij hier in de omstreken cenig voorbeeld kunnen aanhalen. M. Beaeckman. Hier in de omstreken, ik weet zoo niet, maar onlangs kwam er handelaar van S' Amands, boven Dender' -en ten mijnent om koopwaren te ne»" monde, zegde niet meer te kunnen koe men en hij klooster van St. Amands. pen omdat bet van sayette en andere uoor het verkoopen eene doodehjke ce -■ dergelijke zaken, hem M. Lamme1-" acurrentie aandoet, dissenten* -»s. Nu, dat is in dees arron- coinr niet 2 't is in dat van Mechelen en de mssie zal bet daar kunnen bestatigen. (8) M. CoLlin.Heeft niet te klagen over zijn werkvolk, omdat zij congreganisten zijn. Hij zegt dat het schandelijk gebruik, dat kinderen, wanneer zij een tamelijk loon verdienen, hunne kosten koopen bij hunne ouders, hier inder daad op breeden voet bestaat. Doch de werk bazen, indien zij wilden, zouden het kunnen beletten met het wekelijksch loon rechtstreeks aan de ouders uit te betalen. M. Beaeckman, De stiel van 't kousse- breiën heeft altijd goed gegaan en men betaalde weleer een veel hooger loon aan ds werklieden daunu. De reden van den verval is dat Fran krijk, over 4 jaar, een imkomendrecht van fr. 2,42 per dozijn, op de koussen heeft gezet. On ze vertegenwoordigers zouden moeten werken om de engelsche producten, ook aan eene be lasting te onderwerpen. M. Bethune doet opmerken dat hij dien wensch reeds geiiit heeft in het senaat. M, Van Wambeke zegt dat het. zeer moeië- lijk is daarover uitspraak te doen beide stel sels, vrijhandel en beschermhandel, worden hevig tegengesproken en hebben hunne tegen strevers gelijk zij hunne aanklevers hebben. M. Beaeckman. Weet gij wat het is Dat de groote koppen benauwd zijn van Pruis- sen en van Frankrijk. M. Fonteyn.De eene koussenfabriekant maakt den anderen kapot met elkander eenedoo delijke concurentie aan te doen. Zoo heeft Aalst het koussenfabriekeeren van Leuze te niet ge bracht. Het werkvolk werkt te goedkoop. M. Collin. Leuze concureert nog altijd met Aalst. M. Braeckman. Het fabriekaat van Leuze is niet dat van Aalstwat de kwestie aangaat dat de loonen te Aalst zouden te klein zijn haalt getuige als voorbeeld aan, dat het huis Tellier, van Brussel, eertijds te Aalst deed fa- brikeeren en het nu te Brussel doet doen om dat de loonen alhier te hoog zijn. M. Vrancken vraagt of het waar is dat een koopman der stad breimachienen geplaatst heeft in het meisjes weezenhuis M. Béthune (vrij bitsig.) Dat is eene leugen M. Vrancken. M. Béthune gij zijt wel onbeleefd mij eenen leugenaar te durven noe men M. Lammens doet aan getuigen opmerken dat M. Béthune niet gezegd heeft dat hij een leugenaar is, maar dat het rondgespreid ge rucht eene leugen is. M. Veancken. Er was hier, ten tijde, een zeer bloeiënde nijverheidstak, die aan hon- derde vrouwen werk en een eerlijk bestaan verschafte; 't was de kantennijverheid.Nu heb ben de kloosters er zich bijna uitsluitend het monopolium van toegeëigend en laten de kinde- a 26 centiemen daags winnen. Tot staving van zijn gezegde, verhaalt getuige dat hij eene, op wandeling langs Cherscamp, een huis binnen trad waar eenige meisjes aan het kantwerken waren. Op zijne vraag hoeveel zij daarmede nog wel verdienen konden, wierd hem geantwoord dat zij in den tijd, toen zij nog voor wereldlijken konden werken, rond de twee franken daags konden winnen nu nog twee franken, in de week. Toen hij vroeg waarbij dit kwam, kreeg hij voor antwoord dvt het de schuld was der kloosters. M. I jammens. Die kwestie is over een viertal jaren breedvoerig in de kamers bespro ken geweest. De kantscholen zijn zeer nuttig. M.Van Veeckem voegt zich bij M. Lammens om de kantscholen te verdedigen. Dank aan die scholen kunnen de buiten meisjes, na den veld arbeid, nog iets of wat verdienen en dat hebben ze hoogst noodig. (9) Do kloosters zijn ook nut tig omdat zij op de plattelandsche gemeenten nij verheidstakken invoeren die er vroeger onbe kend waren, zooals, bij voorbeeld het keurslij- venmakente Herzele. M. Yrvnken, beklaagt zich ook dat de hem- dens in het weezenhuis aan veel lageren prijs gemaakt worden dan in de stad. M. Bethune. Wel zij werken voor huizen der stad Mag men dan de kinderen niet laten werken M. Braeckman vraagt dat eiken burger het recht zou hebben in de weezenhuizen te laten werken. 12" en 13" getuigen 31. M. Alinnaart voor zitter, en Van Achter, griffier van den werk rechtersraad. M. Minnakrt. De werkboekjes zouden weder verplichtend moeten werden of wel ge heel afgeschaft. Getuige is niet voor de faculta tieve werboekjes. De werkrechtersraad heeft, op 100 zaken, er 95 in der minne geëindigd. M. Fonteyn zegt dat de raad het volle ver trouwen der werkersbevolking geniet. M. Van der Meebsch vraagt dat er meer werklieden bij den raad zouden moeten zijn. Het zijn nu meestergasten. De leden-werklie den zouden door het werkvolk moeten gekozen worden. Men doet hem opmerken dat zulks gebeurt. M. Minnaert. -Het werkvolk klaagt over zijne meesters niet. 14een 15° getuigen M. M. Crick, sekretaris der Hosplciën en 3Ioreels bediende van het W e Idadighei d sbu reel M. Crick zegt dat men in de Godshuizen aan den gewonen loon werkt. Er hebben nooit brei machienen in het weezenhuizen geweest. Yiet vierde deel van het loon komt aan de leningen toe en wordt in de spaarkas gestori „g]d trekken zij wanneer zij het geacht verlaten. Boven hun halam en een uitrjt kleederen tor Wai r nVo^° Tken" de jon: ens ge middeld 200 fr^;^ jy, meigj j halam V aJl* Césae Moeeels. Er staan 10000 (tien auizend) personen op den armen boek inge schreven, die op verschillige wijzen geholpen worden. Gewoonlijk zijn er drie duizend die gedurigen onderstand genieten. Onder betrek van -weldadigheid is de stad verdeeld in 27 wij ken elkeen dezer wijken is aan eenen armbezoeker toevertrouwd. Telken jare doen die armbezoekers e n verslagover den toestand der werkmansbuizen (die nog al zuiver gehou den worden.) Volgens dit verslag, worden de prijzen van reinigheid uitgedeeld. Die prijs- deeling leidt tot zeer goede uitslagen. De rede waarom, op verscheidene fabrieken de ziekenbussen zijn afgeschaft, is dat liet bu reel van Weldadigheid jaarlijks gemiddeld 3000 ziekenkaarten afievert, waarvan de dra ger recht heeft op de verpleging door een ge neesheer en op de geneesmiddelen. Dit aantal is sinds 10 jaren verdubbeld het zijn niet alleen gewone armen, maar alle de werklieden die van die kaarten genieten. M.VANWAMBEKE.Wat iser bijzonder gedaan geweest met dezen tijd van crisis M. Moreels. Erie eene inschrijving ge daan geweest, waarvan men de opbrengst, met kleine giften seffens, aan de werkeloozen heeft uitgedeeld. M. Crick. Om rede der talrijke misbrui ken waartoe het huiten huis werken der wee zen jongens aanleiding gaf, is het bestuur der Godshuizen verplicht geweest in zijne gestich ten zelf werkhuizen in te richten. 14°, 15 en 16 getuigen M. M. Jan De 3fee- ter. kleermaker, Nichols, tabakbewerker, P/e- ter Van den Berghemarmei'werker, socialis tische werklieden, zooals zij het zelf verklaren M. De Meeter. De toestand der kleer makers is heel slecht. Een der reden daarvan is dat de weesjongens voor de magazijnen aan eenen te lagen loon werken. Zoo heeft er bij getuige een weggeloopen weesjongen gewerkt die hem gezegd heeft dat men in het weezen huis voorfr. 0,50 broeken maakte waarvoor er gewoonlijk fr. 1 en ft. 1,25 betaald wierd. Ge tuig (5 z:gt ook dat de werkuren te lang zijn uren ware voldoende nu is het 13 ure. M. Nichels. Vraagt de afschaffing van hot op stuk werken. Met dit stelsel worden de klieden gedurig opgejaagd en hunne loo. nen verminderd. Hij vraagt dat het loon per dag, en niet per stuk betaald worde. Hij beklaagt zich ook dat bedienden van het armbestuur winkel houden en krediet geven aan de personen die van den armen trekken. M. Lammens zegt dat zulks bet gemeente bestuur aangaat, M. Van Wambeke zegt dat het de eerste maal is dat hij zulks hoort zeggen. Indien ge tuige gegronde klachten te doen heeft, kan hij zich tot het schepeneukollegie wenden. Maar hi on kan toch de armbezoekers niet beletten winkel te houden zij verrichten hun ambt kos teloos en 't valt zeer moeiëlijk er nog te vinden. M. Nichels. Ehwel Mijnheer, als gij er wen geene vinden kunt moogt gij mij nemen. Men zou best doen slechts 5 armmeester te hebben, iu de plaats van 27, en ze eene goede bezoldi ging te geven. M. Lammens. Dit ware weêr zooveel ver loren voor de armen. M. Nichels. De armen zouden er voor deel bij vinden. Getuige vraagt de afschaffing van het werk in de gevangenissen. Huisvrouweu konden eer tijds te huis nog iets of wat verdienen met het maken van zakken, nu worden die in de prison gemaaktEr zouden op de fabrieken geene kin deren mogen werken, beneden de 14 jaar, noch ook getrouwde vrouwen, die de plaats innemen barer mannen. Ten slotte vraagt hij,het algemeen stemrecht. M. Van Wambeke.Wat zoudt gij daar- meê hebben. M. Nichels. Indien wij van onze huidige vertegenwoordigers geen recht zouden beko men, zonden wij er ons andere kunnen kiezen. M. Van den Berghe. De toestand der marmerwerkers is verslecht sinds het op stuk werken in voege gekomen is als ook het werk ten huize. Bij het uitbarsten der crisis hebben de meesters alle slach van arbeidslieden als polisseurs opgezet, die niet bekwaam waren en die zij betaalden wat zij wilden. Men zou de gasten moeten op don winkel doen werken en ze betalen per uur. Het 10 uren werk zou moeten ingevoerd worden. M. Nichels. Waarom, indien de Jezuieteu met hunne franciscanen zoo machtig zijn, waar om riehten zij zelf geen ziekenfonds in. Getuige beklaagt zich ookdatgroote werkhuizen te Aalst slechts 25°/o ran het loon in geld betalen,en het overige in koopwaren. De Meeter. De plaats van meester kleermaker in het weezenhais zou moeten bij prijskamp gegeveu worden. Do weezen kunnen hunnen stiel in het gesticht niet goed leeren. Een meester kan aan 12 a 15 leerjongens niet genoeg zijne aandacht wijden werkten de wee zen in de stad, zij zouden heter hunnen stiel kunnen leeren, omdat zij alsdan op winkels van 5 a 6 werklieden zouden zijn waaronder eenige die reeds op andere winkels zouden geweest zijn en, reeds iets vaa den stiel kennende, aan hunne makkers zouden kunnen behulpzaam zijn. M. Bethune. Het gebruik van in de stad te werken heeft eertijds bestaan, maar het gaf aanleiding tot vele misbruiken zelfs waren er jongens van 17 a 18 jaar die van 15 tot 16 cen tiemen daags wonnen. M. De Meeter, zegt dat hij elf jaren in het weezenhuis heeft geweest en er verre van af is het gezegde van M. Bethune te kunnen bijtre den 17e, 18° en 19°getuigen Ghysbrecht, oud garentwijnder, De Schbyver Petrus,vodden koopman en Aug. Van Audenh'ove, werkman beklagen zich over de slechte verdeeling der fondsen door het bureel van Weldadigheid uit gedeeld. M. M. Lammens en Van Wambeke zeggen dat zij zich tot de bevoegde overheid moeten wenden. M. Fonteyn, (fransch.) Vraagt dat de bu- reelen van weldadigheid zouden samengesteld zijn voor den helft uit leden benoomd door den gemeenteraad, vrj0r de andere helft uit leden bonoemd door 'de werklieden. Een Yveveu klaagt over de loonsvermindering cj, vraagt dat de Staat de fabrieken zou bezit ten. Hij klaagt over den werkrechtersraad en vraagt dat deze zou genoemd worden door het algemeen stemrecht. Cornand Alexander, kaaiwerker, klaagt over de concurrentie die aan de kaaiwerkers gedaan wordt door de werkeloozen der fabrie ken. Op de vraag van den afgevaardigde Van der Meersch, antwoordt getuige dat zulks niet zou geschieden indien er eene vermindering van werkuren in de fabrieken wierd ingevoerd. M. De Politie Commissaris. Er zijn bier 600 herbergen op 22,000 zielen. Eene wet op de dronkenschap zou meer slecht dan goed doen en totmisbruiken aan leiding gevenmaar het zou goed zijnhetgetal herbergen te evenre digen naar het getal der bevolking, zoo als in Holland. M. Fonteyn. Waarom zijn rr nu meer bergen dan voortijd. M. I)e Commissaris. Omdat elkeen, dezen tijd van crisis, iets verdieden wilt. M. Lammens. Bestaat er hier ook neiging om de werkmanshuizen buiten de te dringen M. De Commissaris. In de nieuwe stad wel, maar in de oude niet. (10) De staat der werman8huizen is nog al goed, zij zijn in eenen voldoenden staat van reinigheid. De dansorgels doen hier veel kwaad omdat zij de werklieden veel geld doen verteeren. M. Fonteyn. Denkt dat het reglement op de danszalen goed is, maar strengelijk zou moeten toegepast worden maar in vergoeding zouden er andore vermaken aan het werkvolk moeten vergund worden,- onder dit betrek ware het maken van een volkspark, waarvan tijd tot tijd door het volk eens gedanst zou kunnen worden,eene wemclielijke zaak. M. Van Wambeke. Is dansen dan toch zulk groot vermaak Het Reglement op de danszalen is zeer streng en wordt strengelijk toegepastmaar 't baat tot niets, want weke lijks bestatigt de politie van 20 tot 30 overtre dingen. Buiten de kermis- en vaste na vondagen zal hij aan iemand meer vergunning geven tot het houden van eenen speelman, M. De Commissaris denkt dat de werklieden die weieens gevallen zijn niet altijd zouden moeten verstooten blijven, want zoo lijden zij gevaar dieper om dieper te zinken. Men zon hun bescherming moeten verleenen. (II) M. Van der Meersch zegt dat'aan de af braak van hét Hoogmuis de werklieden maax fr.l,10wonnen.Voor de openbare aanbesteding en zou de stad in 't cobier van lasten, het minste dagloon mogen bepalen dat aan de wei klieden zou moeten betaald worden. Die opmerking van den afgevaardigde schijnt M. Van Wam- hcke zeer te verveffin want hij antwoord, ta melijk bitsig, dat het onmogelijk zou worden nog aanbestedingen te doen, moest men aan die opmerking gehoor geven. De Zitting wordt om 12 1/2ure geheven. her met eene stad (ïyNlënverzekert ons dat dit loon van 16 frs. eene zeldzame uitzondering is, en dat de werklieden, niet ti fr. per week, maar een mark i'r 1,'J5 daags, dus fr. 8,7-5, per w-eekvoor hunnen kott betalen. (2) I'rolieiaat,lieer Burgemeester, gij kent uitnemend di- crebruiken n'w <a««> noten. (3) Welbone deus 't is wel dat men zulke flanskes i het fransch is komen vertellen, anders ware er een algemeen gclacliin de verhoorzaal op gegaan (4) Och neen wie weet het (5) Is hot mij geöorlofd te vragen waarvan dan de spotnaam Yrouwkntof.kers komt dien men hier wel eens der franciscanen toeroept. (6) M.Servais zegt ons niet hoe het daar met de dron kenschap gesteld. (7) Ja, zoo zullen welhaast de kloosters ons land her schapen hebben in een waar luilekkerland.... voor pa ters en nonnen. (8) Ilehben de klerikale leden der commissie M. Braeckman misschien in het nauw willen brengen met hem zoo in eens bewijzen te vragen voor het omlig gende. Althans is het zeer begrijpelijk dat getuige niet seffens eigen namen heeft kunnen noemen, omdat de vraag hem op eene verrassende wijze is gesteld ge weest om bewijzen toviudenlioe se nadenk de kloos ter zijn, met hunnen handel en hunne nijverheid, hoe wii j\ii uIW|n* 11ijnji un- t-auto-u.ti- iriian (9) Dat de kloosters aan het volk werk verschaften, daar hoeft eenieder vrede medemaar dat zij aan ware spotprijzen doen werken cn de meisjes voor 14 a 15 uren arbeids conije centiemen in de handen stoppen, dat is eene schande. (10) Hebt ge wel gezien, lieer Commissaris (11( DitiB een goed en edel gedacht, heer Commis saris.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 5