I EENE VLUCHT uit Siberië Belangrijk Bericht. Het werk der kloosters. Politieke verscheidenheden. Jaar. Nummer o 5 Zondag 20 Angnsti 1886. Al do Liberalen, dio van hot gomoonlehosliiur bericht zmi- don onhangen liobbon dat zij van do kiezerslijst gesehrabt zijn, cordon vriendelijk ver zocht er hol Secretariaat der Liberale Associatie van te ver wittigen en de noodige stukken aan den Sekretaris ter band te stellen. liet Sekretariaat, gevestigd in den Graaf v an Egmqnt, Groo- te Markt, is open van 1 I tot 12 ure 's morgends. mrmmm Abonnementsprijs IJ BEI; A At. VVEhivULAD VOO!; 5 tv. voor cla stad. 5 fr 50 voor den buiten, r Pt IJS PEP NUMMER 10 CKNTTMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle poetkantoor-en voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zpvtstraat40, Aalst. w Nee spa nee metu. AALST, 28 AUUSTIJ. Het is de taak van dag- en weekbla den aan het volk de gevolgtrekkingen te doen kennen die het werkonderzoek kan opleveren en aldus bij te dragen om dit onderzoek een waarlijk nut te doen oplevei'en. Getuigen zijn er wenschen komen doen kennen die in den grond misschien zeer rechtvaardig zijn, maar wellicht sterk overdreven en die in den geest des volks dwaalbegrippen zouden kunnen doen nederdalen. Die Wenschen van haar overdreven hulsel ontdoen, het volk in de palen der werkelijkheid en der mogelijkheid houden, de middelen opzoeken om die wenschen te verwezen! - 1 ij ken, dat is de taak der drukpers. Deze moet ook de kwalen doen kennen waar aan het volk, en inzonderheid de wer kende klas lijdt, er de grootheid en de ernstige gevolgen van doen uitschijnen en de geneesmiddelen opzoeken die moe ten aangeduid worden. Tegenwoordig is het grootste vraag punt der Staatkunde de oplossing dier sociale kwestie die, ten gevolge der ge beurtenissen van Maart, elkeen die iets- wat met de rust en den voorspoed des vaderlands behebt is, bezighoudt. Een deel der bevolking, met de socia- li>4ische menners vooraan,legt de schuld van den ellendigen toestand der wer kersbevolking op de lieerschende klas alleen zij alleen is plichtig aan den er- bar melij ken staat van stoffelijk en zede lijk verval waarin de lagere standen ge zonken liggen zij alleen, door ernstige toegevingen, wat zeg ik, door hare ver nieling, kan den werkman tot een beter lot roepen. Dat de lieerschende klas niet altijd op de hoogte van haren plicht is gebleven, dat zij wat meer voor het kleine volk had kunnen doen, geven wij gereedelijk toe maar dat zij alleen van alles de NAAR HET POOLSCH van Ilufin i schuld moet dragen, betwisten wij ten volle want ook de werker mag zich in zeker deel zijn ellende en zijn verval te schu 1de makenEn om hem met des te meer recht en kracht bij de hoog ere klassen te kunnen verdedigen, zullen wij hem eerst otimeedoogentllijk zijne eigene wonden doen met den vinger tasten. 's Werkman» voedsel is zeker niet al te lekker en meer dan eens misschien staat hij van de tafel op, niet bij gebrek aan eetlust, maar bij gebrek aan eten. Is dit de schuld van zijn al te gering dag loon Wij bekennen volgaarne dat met een weekloon van 10 of 12 franken hij zijne tafel van geen vleesch nog van overvloedige spijzen lean voorzien, maar weet hij wel altijd op de meest bezorgde wijze met zijne duurgewonnen centen 0111 te gaan Heeft hij niet dikwijls slechts een spotlach over, wanneer men hem de regelen der huishoudkunst wil aanleer en Hoe dikwijls slaat hij niet de raadgevingen van spaarzaamheid en sa men werking in den wind Niet alleen het voedsel, maar ook de uitspanning geven den werkman zijne Tijdens eenen schok, zoo als eene TetbUka er in hare verwoede snelheid er geene aan den reiziger spaart, gevoelde ik als eene braak aan de verbindingsspieren van liet hoofd, en eene scherpe, verschrikkelijke pijn in den hoofd schedel deed mij eenen woesten noodkreet sla ken, die zelfs in de koets die ons voorafging ge hoord werd. De majoor deed stil houden en vroeg mij wat ik had. Ik kon niet antwoorden, alleenlijk snikte ik luid. Hij gaf bevel stapvoe tend voort te rijden tot aan de standplaats. Dat verlichte mij eenigzins, maar bij den minsten schok herbegonnen) mijne hels lie pijnen ik liet mijnen mond luide kreten ontgaan, wijl ik mijn hoofd tusschen mijne tanden neep. Aan de standplaats gekomen, kou ik niet uit het rijtuig stajipen, en ik weende Alsdan liet mij de majoor, die haastig was om te Bra^law aau R' kouien, aan de waakzaam heid over van eeneu der politiebeambten en vau krachten terug dus moet er, op een eene uitgave werkmansbudget, ook voorkomen voor aanschaffing van uit spanning. Maar hoe dikwijls is die uit gave niet overdreven, in koevele huis houdens bedraagt die uitgave niet een vierde, een derde deel zelfs der totale inkomsten En wordt dan nog dit geld besteed aan een nuttig, aangenaam en gezond tijd verdrijf Ongelukkiglijk neen. 's Werkmans vermaak bestaat maar al te veel in liet bovenmatig drinken van bier en jenever, dat hem zedelijk verlaagt en stoffelijk zijne krachten afneemt. Ofwel waagt hij zijn gehl in d,uivenkampstrijden. Wie weet wat al geld daardoor op een jaar verloren gaat. Wel is waar dienen de uitgelegde gelden tot liet geven van prij zen. Maar die prijzen worden slechts door enkelen genoten daarbij niet alles wordt aan prijzen besteed een deel dient tot het dekken der onkosten en daar toch heeft de speler geen profijt van. En dan, hoeven de duiven geenen oppas, geen voedsel te genieten, en kost zulks niet Wellicht zal uien zeggen dat het duivenliefhebben voor den werkman toch ook een tijdverdrijf is. 't Valt ons gemakkelijk zulks te bekennen maar wij voegen er bij dat zulks een kostelijk, roor den werkman een zeer kostelijk tijd verdrijf is. Hoe wedert-pannig toont zich de werkman, en hier bijzonderlijk te Aalst, voor elke vereeniging waar hem een tijdverdrijf zou verschaft worden dat hem naar geest en lichaam zou ont wikkelen. Waar zijn de volksmaatschap pijen, van zang, van lichaamsoefening, van zelfsonderricht Maar al te vaak worden diegene door de werklieden be spot, die de werklieden willen in eenen twee gendarmen, hun wel aanbevelende stap voets te gaan. Wij hernamen onze i'eis maar na verloop van eenige uren gaf mijn reisgezel, ongeduldig over onzen tragen gang, gaf bevel den weg te bespoedigen. Nauwelijks waren do paarden aan het galo peeren,ol'mijne pijnen wierden zóó hevig dat zij waarlijk on verdragelij k waren. Ik voelde mij zot worden van pijn en, door mijne angstige kreten verwittigd, bevool mijn bewaker stil te staan. Gij moet langzaam doen rijden, merkte ik op indien gij 't niet wilt, jaag me dan aan stonds e<!Són kogel door het hoofd. Geloof me, indien gtfblijft galopeeren, zal ik het geene vijl' minuten meer kunnen uithouden, ik zal dood zijnen wat zal alsdan uw toestand zijn Ik overdreef geenszins mijne woorden, met eene innige overtuiging uitgesproken, maakten indruk op mijnen bewaker. Wij bleven liet ove rige van den nadut stapvoets rijden en, met het krieken van den dag aan eene standplaats ge komen, deed hij mij zelfs eene ijsslede geven, alhoewel de baan in het geheel niet met sneeuw overdekt, maar enkel slijkerig was. Eindelijk, om een ure 's namiddags, kregen wij Braelnw in het zicht, waar de majoor Pouloutkovskoï reeds op ons wachtte. De erbarmelijke staat waarin ik mij bevond roerde hem zichtbaar hij legde zijne hand op mijnen arm. bezag mij aandachtiglijk en ondervroeg mij over de pijn die ik gevoelde. Het was de eerste en ook de laatste maal dat hij mij een oprecht medelijden getuigde. Hij zegde mij dat de noodzakelijkhe den van den'dienst hem dringend naar Kiow riepen, maar dat ik hier den noodigen tijd zoo kring vereenigen waar men hun zou vrij waren van dronkenschap en dierlijke uitspattingen. Want ons werkvolk ver teert liever 1 op 2 franken ter week onnoodig aan zijne duiven, dan zieli -jaarlijks, eene uitgave te getroosten s van 5 ol 6 franken die hem, ten slotte, naar lijf en ziel moet profijtig zijn. Hier ter stede heeft men, over een paar jaren, eene volksmaatschappij ge sticht. Op eene werkers bevolking van 15 a 16 duizend personen, zou zulke maatschappij niet een goed honderdtal leden moeten bezitten, maar duizend dan zou zij in staat zijn een voornaam lo kaal met hof te bezitten, waar de werk man, zonder zich aan den drank te moe ten overgeven-, met zijne verwanten in zoetegenoegtens zijne ledige u ren zoukun- non slijten, danzou die maatschappij eene lioekerij kunnen inrichten, hare leden middelen tot lichaains oefening kunnen verschaffen en tot feesten uitnoodigen die de wekenlange betrachting zonden zijn des werkmans. Dan zou deze opge leid k tinnon worden tot een ernstig man, bewust van zijne eigen waarde en die zich zeiven weet te eerbiedigen. Nu heeft bij lieve r onwetend te blijven en dan, wanneer een crisis komt die zijn lot ver slechtert, zal hij, zonder eens zijn ge drag, zijne daden te onderzoeken, tot gewelddadigheden overgaan, nijverhe den ten gronde brengen en, tot slotsom, het slachtoffer worden zijner driften en zijner onbedachtzaamheid J. J. De Commission du Travail heeft bijna bare rondreis geëindigd ze heeft althans de voornaamste steden bezocht en het is reeds mogelijk eenige gevolg trekkingen uit de openbare verhoeren optemaken. In bijna iedere stad is onder anderede klacht geuit, dattówerk in de gevangenis sen en in de kloosters voor de werklieden een onmogelijke mededinging uitmaakt. Wij twijfelen niet of het Staatsbestuur zal de noodige maatregelen nemen om aan do onwettige mededinging der ge vangenissen een einde te stellen, men moge daartegen inbrengen wat men wil; de goede en brave werklieden moeten niet lijden terwille van degenen, die de maatschappij uit haar midden heeft ge bannen, en telkens een werkman zonder werk is en zijnen prijs moet verlagen, omdat de gevangenhuizen ham daartoe dwingen, wordt eene schandelijk on rechtvaardigheid begaan, die niet langer mag geduld worden, En de mededinging der kloosters Dat in de kloosters gewerkt wordt, dat de kloosters handel drijven, dat de kloos ters eene belangrijke mededinging doen aan het werk en de nijverheid en den handel der burgerij, kan niet meer ge loochend worden. blijven om mijne krachten oen weinig te her stellen. Hij nam welhaast afscheid van mij, en na nog eenigen tijd voortgereden te zijn bleef mijn voertuig in de stad, voor een uitgestrekt gebouw, van treurig voorkomen stil houden. Men deed mij afstappen de zware poorten krijsehten op hare hengsels en, na door eenige sombere gangen gegaan te zijn, bevond ik mij midden eener kleine, tamelijk nette kamer, wier venster voorzien was van stevige ijzeren staven. Ik wierp mij op eenen stroozak dien ik in eenen hoek Bemerkte, eri bedekte mij met mijnen mantel. Weinige oogenlikken nadien ontving ik het bezoek van den onderprefekt en eenen genees heer, een polak, die mij met veel belangstelling ondervroeg, mij de rust en eenige geneesmid delen voorschreef. Men liet mij met de twee gendarmen allee-. De rust was inderdaad het eenigst geneesmiddel voormijne smarten, waar van ik niets gewaar wierd zoolang ik neder en stillag. Lange uren waren verloopen, toen ik eensklaps, midden der volledige stilte een aar dig gerammel hoorde waar ik mij, in den begin ne, geen gedacht kon van geven. Eindelijk on derscheidde ik het gerucht van ketenen achter de muren en in de gangen. Ik bevond mij dan ineen dier groote gevangenhuizen Krepost ge naamd. Wie waren mijne gezellen Gewone misdadigers, of misscliiea wel politieke gevange nen, latuV'enoten M jn twijfel bleef niet lang bestaan. Ik 1 oord:; helderklinkeu'de, in koor herhaalde zangen, waart,usschen zich li t ge rinkel der ketenen mengde. liet waren poolsche woorden, het was eene welgekende melodij 11i Ali'iOAi te,semen I AALST. q.*„ I Gewone, 15 centimen 1 Pi |s der annoncen per drukreqel. Reklamen, 7o centimen p s Vonnissen op de derde bladzijde, o0 centimen. maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan liet blad gezonden wordt, Handschriften worden niet terug gezonden. Alles waf mnn nu Surft, is dit werken op eene geloofbare wij zé uitte leggen en te verschoonon. Do lieer Lammenscle- rieaal senateur en lid der Commission du 'Lravail, is meer dan eens van zijnen ze tel recht gesprongen, wanneer de werk lieden hem in het aangezicht kwamen zeggen, dat de kloosters eene plaag en een kanker waren en zij, de werklieden, de kloosters onder hunne gevaarlijkste vijanden tellen. In den beginne loochende hij kortaf, en zegge dat de kloosters aan de werk lieden geen kwaad deden. Weldra ech ter moest hij voor de gestaafde getuige nissen terugwijken. Pe kloosterlingen hebben zoo goed het recht om te werken als eenig ander burger zegde hij zoo zij niet werkten zou men ze voor ledigloopers uitschelden. Dat schijnt heel juist maar gelukkig- lijkhad de werkman, die alsbeschuldiger optrad, het ware woord gereed. Be kloosterlingen werken zeiven niet, maar doen werken, zegde hij. Niet alleen doen zij ons eene schandelijke mededinging aanaangezien zij voor geene. familie, te zor gen hebben maar wat zij verkoopenis zelfs hun eigen werk niet en alleen het werk van kinderendie zij exploiteer en. Dus een di ^ibel k waad, eene dubbele onrechtvaardigheid het werk van an deren van kinderen exploiteeron. en be neden de prijzen leveren om dat onrecht vaardig werk aan den man to brengen. Zoo zij niet werken, zou men hen voor leegloopers uitschelden, heeft M. Laimnens gezegd. Dat hij zelf de voltrekking make. Over de manier waarop in de kloos ters gewerkt wordt, hébben wij reeds veel in dit blad geschreven. In niet eene stad wordt dat op zoo groote schaal ge daan als Brugge de kloosters waar ge werkt woidt zijn hier ontelbaar en ieder inwoner van Brugge weet dat zeer goed. Ziellier eenige staaltjes van onderkrui perij, die verdienen geleend te worden. In een klooster in de Annociaden- straat wordt eene gevaarlijke mededin ging aangedaan aan de behangers. Daar lmisteeneAssociation del'adorationper- pétuelle n die aan verminderde prijzen en in zeer voordeelige voorwaarden vlaggen en vaandels verhuurt. In een vrouwenklooster der stad wor den wekelijksch geheele koffers wegge voerd met allerhande witgoed. Men heeft ons stellig verzekerd dat zeer voor name dames der stad, wier naam men ge noemd heeft, daar alle witgoed laten afwerken en vermaken. Er worden ook geheele costumen gemaakt men noemt eenen doktoor wiens vrouw en dochters geene andere kleedingstukken dragen, dan door dat klooster geleverd. Niet lang geleden is een juffer getrouwd wier bruidskleed in dat klooster was afge werkt. Een liberale handelaar uit èen der voornaamste straten der stad heeft zijne burgerlijke werksters moeten opzeggen. Het deed hem veel spijt, maar anders was het hem onmogelijk de mededin ging met andere winkels vol te houden. Een cijfer voorschootjes, die gewoon lijk 60 centiemen betaald werden, ma ken de kloosters voor 25 en 30 centie men. Ze gaan zelf hunne diensten aan bieden en moeten wel aanvaard worden, zelfs door liberalen. M ij kennen eenen clericalen beambte wiens vrouw trachtte eenig geld te ver dienen met zulke voorschootjes en kin derhemdjes. Over drie weken heeft men haar gezegd, dat een aanbod gekomen was., dat den prijs tot op min dan de helft verlaagde de naarstige vrouw heeft moeten weigeren ze verslijt maar naalden en garen. Ziehier nu echter liet schoonste Wij houden het uit den mond van iemand die ooggetuige was. Er is eene soort van nonnen die 's za terdags onder den dekmantel der liefda digheid. bij de beenhouwers vet en afval gaan schooien. Dat vet wordt hersmol ten en eene non heeft in eenen winkel der Stad dat vet beneden den prijs te koop aangeboden. Zij voegde erbij, dat zij veel zulk vet verkoopt en noemde zelfs twee pasteibakkers die, zegde zij, haar vet gebruikten. Dus, ze gaan liet vet afschooien en verkoopen benevens de beenhouwers, die liet hun schenken en beneden den prijs. Wat denkende beenhouwers daarvan? AVie nog zulke feilen weet, zal altijd onze kolommen open vinden. (Brugsche Beiaard). In 7 kribje neergebogen Het goddelijke kind Het was dus Kerstmis, (1 j en de arms gevan genen, mijne landgenoten, hieven om midder nacht, volgens liet eeuwenoud gebruik van liet vaderland, den eerbiedwaardigen lofzang aan om de geboorte van den Verlosser te begroeten! Daarop volgden de andere gebruikelijke zan gen De engel aan de herders zeiZij spoedden zich naar Bethléemenz. Ach De Kerstzangen, die zangen dio mij, in mijne kindsheid hadden in slaap gewiegd, die mijne jongheid hadden verlustigd en die ik sinds twaalf jaren, sinds mijn ballingschap, niet meer gehoord li.nl Na twaalf jaren hoorde ik ze dan weder, gezongen door ongelukkige gevan genen en begeleid door het gerucht der kete nen!.... Twee dagen u.ndidn, gedurende de welke ik verscheidene malen door den onderprefekt en don geneesheer bezocht wierdbevond ik mi j nog altijd zeer zwak, liet is waar, maar toch geheel en gansch van mijne hoofdpijnen ontsla gen, Op de vraag van den mij vergezellenden beambte, of ik bereid was de reis voort te zet ten, antwoordde ik bevestigend, want ik was haastig eindelijk te Kiow aan te komen. Op het punt in de ijsslede te stappen,zag ik op den koer een regiment, soldat n, wier houding mi j Van den aangroeienden voorspoed, in 't land brengt de Moniteur van don derdag oi s nieuwe bewijzen. De gemeente Mellet wordt gemach tigd op hare begrooting eene som van 400 fr. te behouden als bijvoegsel van jaarwedde aan den pastoor. Donderdag nog werden 700 franks verleend aan behoeftige geestelijken, waarvan men voorzichtig genoeg de namen niet opgeeft. Ziedaar waar het geld naartoe gaat. Maar van waar komt het Leest de JHoniteur, goede vrienden. Daar zult gi j o. a. vinden 1° dat de ge meente Lenzeillet verplicht is voor 5000 fr. gemecntegoèderen te verkoopen 2° dat de gemeente AVijtscliaete eene lee ning van 20,000 fr. aangaat, Ilerenthout 14,000 fr. en Tilff 13,000 fr. 3" dat de gemeente Villers-sur-Lesse hare belas tingen met 7 opcentiemen Verhoogd 4° idem Herenthout met 6 centiemen 5° dat negen andere gemeenten gemachtigd worden nieuwe belastinge/i in te voeren, 't Ging beteren onder de élericalen zoo schoon en zoo krijgshaftig voorkwam, dat ik er de opmerking van deed aan den onderpre fekt die naast mij stond Het zijn, zegde hij mij, poolsche soldaten van 1331, sinds dien in het zuider'eger ingelijfd. Ziedaar dus hoe ik, na zooveel jaren, mijne oude krijgsmakkers moest terug vinden Ik kon mij niet weerhou den nnj voor hun te ontblooten en hun, met luider stem, en in het poolscli, toe te roepen Gegroet, makkers Voorwaarts n verhaastte zich de oisler- prefekt te roepen, en de paarden verdwenen pijlsnel. Nauwelijks waren wij twee of drij mijlen van Bra claw verwijderd of ten rijtuig kwam ons, met een ongehoorde snelheid te gernoet gereden, eu bleef vlak voor ons stil staan. Ik zag er een officier der gendarmerie uit stappen die, na eenige woorden in stilte met mijnen reismakker gewisseld te hebben, tot mij nader de. en mij aankondigde dat ik voortaan onder zijne waakzaamheid stond. Het was een jong nienscli die ten lioogsten vooraan in do twintig jaren kon tellen, zeer lang, zeer nsager, zeer sterk, met een hard voorkomen, trotsch en Duitseher van geboorte, zooals ik iater vernam, liet zicht van dien man bracht mij om zoo te zeggen in ongelegenheid en ik begon spijt t* gevoelen niet meer Pouloutkovskoï aan mijne zijde te hebben. Dp zekere plaats gekomen, deed de officier ons de breede haan verlaten en wij stapten welhaast af vóór een afgelegen huig, «en wachthuis, zooals het mij toescheen, waar men mij de handboeien aandeed. (Vervolg.) - - y*«'? f»-> ,v iyp fm Men öo - ■f'grT,"V~ Tm Iff i-vft»- (1) In de afgescheidene proeiutiiii iert men de kat- j holijka feestdagen volgens den ouden kalender dus zal men begrijpen lioe ik de Kerstzangen kunnen hoo- ren heb alhoewel ik slechts den SI December wierd aangehouden.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1