EENE VLUCHT uit Siberië Vragen van den dag. De klerikale Financiers. Vlaamsche Landdag Jaar. Nummer 58 Zondag 19 September 1886. Abonnementsprijs ,n n'v.' \;:w LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, voorop betaalbaar. PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. Men abonneert zicliop alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van hët blad. 40, Korte Zohtstraat, 40, A alst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der annoncen KekIamenj 75 centime„ Per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, SO centimen. Men maakt melding van elk vork waarvan een exemplaar aan liet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 19 SEPTEMBER. I)e arReiderscommissie heeft zich in verschillende kleine afdeelingen ge splitst, die zóo hare verhooren verme nigvuldigen en eindelijk op den buiten tot het onderzoek van den kwijnenden landbouw geraken, Ieder dag, zoowel in Vlaanderen als bij de Walen, is het een aanhoudend heèn- en weerkomen van werklieden en meesters die ons de gevolgen der crisis blootleggen. Overal een bekrompen toestand, over al ellende Bij al onze nijverheden is de voorspoed verdwenen, zoowel in de steden als in de dorpen. En nochtans, voor het onderzoek zijne werkzaamheden begon, was die sombere toestand niet onbekend. Men sprak over slechten tijd en over den ondergang van deze of gene nijverheid, maar aan de oorzaken en aan de redmiddelen werd luttel gedacht. Het was van verre dat onze nijveraars de mededinging uit den vreemde zagen opdagen, welke hen thans ternederstort, in zoodanige wijze dat zij heden alle hoop in de toekomst verliezen, en hunne laatste kapitalen in den waagkroes gooien zooals een sol daat op het einde van een verloren slag, met de wanhoop in het hart, zijne laat ste patronen verschiet. Wat gaat er thans voortspruiten uit dit. enk west dat wij moeten het be kennen zoo onpartijdig en zoo i echt- schapen wordt geleid f Een overgroot boekdeel gaat verschijnen, eene lange reeks getuigenissen over de betrekkin gen van den arbeid tot het kapitaal zal overgedrukt worden, die geheel het lij den en het strijden onzer lagere klassen zal blootleggen. En daarna - Daarna is het te vree zen dat het er alles mede zal zijn. Sedert het parlementaire regiem in Europa be staat, heeft men op alle tijdstippen zulke enkwesten over de tegenovergestelde verwikkelingen zien plaats hebben Nooit, of op weinige uitzonderingen na, hebben zij iets ernstigs, iets afdoende, voortgebracht. Wij hopen dat, deze maal, onze volksvertegenwoordigers met doorzicht zullen te werk gaan, en in deze hachelijke omstandigheden van den ouden slenter wel eens zullen afwijken. Het is hier geen zaak van liberaal en katholiek: het betreft hier alleen den zedelijken en stoffelijken uitkijk naar volksverbetering. Men heeft hun menig middel bij de hand gewezen om de crisis te bevechten om de verschillende takken onzer volksnijverheid te bevoordeeligeu. Zij moeten er rekening van houden. Vele dezer middelen kunnen dadelijk toege past worden en zallen weinig vorderen uit de Staatsschatkist welke thans voor NAAR HET POOLSCIl van Kuftn Piotrovvski. Eene week verliep zonder eenige merkwaar dige verandering in mijnen toestand te brengen. Het eten dat men mij gaf was gezond en over vloedig, eiken dag wierd mijne kamer gerei nigd; maar het gebrek aan lucht, aan beweging, aan bezigheid had mij teeuemaal ontzenuwd. l)e boeien beletteden mij te gaan en zelfs mij recht op de voeten te houden en zoo bleef ik altijd op mijnen strooizak liggen. Zekeren dag, rond den noen hoorde ik een groot gerucht aan den ingang mijner cel, de deur wierd geopend en er verscheen voor mij een man, in kleine generaals klei dij, omringd van generalen en vleugel-adjudanten, allen in krijgskleediug eu die in eerbiedige houding aan het einde van den gang b'even staan. Het w. s een man van hooge gestalte, met kort gesneden hair, niét een langwerpig gelaat, zonder kne vels, en met eenen diep doordringenden blik t was de prins Bibikov, algemeen landvoogd pastoors, broêrkens en masoeurkens alles over heeft. Men heeft hun gewezen op aanzien lijke hervormingen die bewerkstelligd kunnen worden in de inrichting van ons volksbestaan. Zij handelen meest over Het werk der vrouwen en der kinde ren in fabrieken en mijnen liet dwingend verhalen van het dag loon in levensmiddelen en winkelwaren De leerplicht, de persoonlijke dienst bij het leger De belastingen op den eigendom, op de erfelijkheid De samenwerkende genootschappen, adulten- eu beroepseholen De spaarkassen, de pensioenkassen voor oude werklieden En meer andere een groot getal werklieden, en indien wij het goed mee- nen, zelfs nij verheidsbazen, die door de commissie gehoord worden, zijn tegen de concurrentie opgekomen welke de kloosters aan al onze winkels en werk- liè doen, en vroegen beschermende re glementen tegen deze ongehoorde me dedinging, welke een gevaar wordt uit hoofde der bijzondere gemakkelijkheid welke de kloosters toelaat te doen wer ken zonder patent eu voor een nietsbe- duidond dagloon. Doch. indien daartegen verordenin gen moeten genomen worden, zal zulks niet onder ons katholiek ministerie zijn. Maar, in afwachting dat de Belgen eens van dit ministerie moede worden, moe- teh onze liberale huisgezinnen er toe besluiten voor hunne benoodigdheden den voorkeur te geven aan wereldlijke, aan liberale winkels, en niet gelijk ei- velen doen, alles te laten afwerken door de kloosterzusters. Wanneer men zich voor liberaal wil doen doorgaan, moet men zich openlijk door liberale werken doen kennen, en desnoods eenige stoffe lijke belangen en voordeelen opofferen. Indien men hij de aanstaande opening- der Kamers niet al deze hervormingen te beramen zet, en ze niet w eet op te lossen, ontbreken onze wetgevers allen politieleen zin. Hunne verantwoordelijk heid staat op het spel. Indien liet erwede- romop eengehaspel vankatholieken libe raal gaat uitdraaien.— waarvan het land beu is, indien zij zwak blijven tegen over den toestandgaan zij Belgie helpen in den afgrond slingeren. Indien het de zen winter voor onze bevolking op eene misrekening uitliep, zouden ons de be treur] ijkste gebeurtenissen kunnen te wachten staan. Indien er geene kracht dadige middelen gebruikt worden, staan wij voor eene maatschappelijke revolu tie die wel tpt omwenteling zou kunnen overslaan, indien de europeesche goe- vernementen niet klaar willen zien. Wie zou het kunnen loochenen De van Volhynië, Fodolië, en Ukrane. Hij nam zij tic uniformmuts af, duwde de deur diclit zonder ze te sluiten en op eenen stoel plaats ne mende deed hij mij tecken mij terug op den stroozak neêr tezette.n. Hij sprak mij iu het fiansch aan. Gij raadt misschien wie ik ben. Ik denk de eer te hebben aan den alge- meenen landvoogd vorst Bibikov te Spreken. Uw uaam is Piotrowski gij zijt in Ukra ne geboren, hebt dee' genoin n aan den opstand yan 1831zijt naar Frankrijk uitgeweken en zijt nadien, onder den naam van Catkaro, naar Kamiéniéc teruggekeerd Ja, excellentie. -—Gij byweert teruggekeerd te zijn alleenlijk uit begeerte van uw land terrrg te zien maar na 1831 heeft de keizer genade verleend, waar om hebt gij die niet te baat genomen ]k w ju' liever niets zeggen dat aan uwe ex cellentie onaaiigeua im kon zijn maar de wijze waarop men die genade u.toefe ide, was niet van aa-d ons aan te moedigen. OvorLeus, was de genade s'echts verleend aan 's Rijks onder danen de be" oners der afgezonderde gewesten waren er van beroof l. En dan. om genade te vijigrn mooi men zijner pliclitigheid bewust zijn Wie heeft u bet engelsch vrijgeleide gege ven Ik heb bet op de straat gevonden. - Gij zijt meer dan eene maand in Honga- ric gebleven gij ziet het, ik ben wel ingelicht nopens u. Waarom zijt gij er geweest Om mijn spoor te doen verliezen en de reis strijd dien men tegen het socialism in Duitschland in Oostenrijk en in Fran krijk voert, duiden genoeg aan dat des- zelfs beginselen beginnen gevreesd te worden. De inbreuken welke men in ons land op de vrijheid der socialisten druk pers wil begaan, doen insgelijks vermoe den dat men hang voor deze vrijheid wordt. De vervolgingen die het engelsch gouvernement alle dagen aanwendt tegen de socialisten die zich slechts plichtig maken meetings te honden daar waar anti-socialisten alles mogen doen en zeg gen wat ze willen, zonder verontrust te worden, geven insgelijks liet klaar be wijs dat het engelsch goevernement op zijn gemak niet is. Over eenige dagi n zegde men op een der verhooren van ons arbeidersenkwest dat de engelsche werklieden beter onder wezen zijn dan de onze, dat ondanks de Trade 's Unions en den betrekkelijken welstand dier werklieden, de voorzeg gingen van Macaulay wel zouden kunnen uitvallen, en dat het signaal der maat schappelijke omwenteling ons wel van overzee zou kunnen toegewaaid komen. De gebeurtenissen in Ierland, die men voor godsdienstige woelingen of blinde vooringenomenheid wil doen doorgaan, mogen daar als een begin van oproer te gen de hedendaagse he samenleving aan zien worden. In Schotland, insgelijks, ontstaan er onlusten maar de engelsche pers spreekt er weinig over 0111 zich cle bedroevende uitleggingen te kunnenspa- ren. De toestand in de Britanje Eilanden kan men dus vergelijken bij detigenendie in 1787 in Frankrijk bestond, toen men overal om brood klaagde. Indien de engelsche werkklassen met hunne smartelijke grieven tegen eenen onuitstaanbaren toestand opkomen, dan is het vooral dat zij op eene statistiek wijzen welke, ongelukkig genoeg, juist is aan 874- personen behoort liet vierde deel van Engeland aan 10.200 edelen en burgers behooren de twee derden aan 12, men leze twaalf personen Be hoort het vierde deel van Schotland aan 78 de helft aan 1700 de negen tien den aan 232 heeren behoort een derde van Ierland en aan 744 cle helft. En de overige miljoenen bezitten niets! Is dat rechtvaardigheid Wij herhalen het, eene maatschappe lijke revolutie wordt aangewend, en het ware te hopen dat zij zonder groote schokken haar verzoenend doel bereike, en niet uitbarste in eene algemeene volks omwenteling het teeken zal door het engelsche volk gegeven worden, dat zij ne overzeesche feodaliteit wil omverre werpen. De klerikalen, men weet het, hebben te verkorten. Oh Gij hadt wel andere redenen daartoe Gij zijt lid der democratische Maatschappij Ik was er lid van, eertijds, 't is waar, maar het, is reeds lang dat ik mij uit haren schoot hel» venveiderd. Zijt gij niet een uitzendeling dier maat schappij -Neen* Zoodui, toen gij naar hier kwaamt liadt gij geenhoogenaamd poliliek doel, geene hoe- gemianidc politieke zending Wel zeker r.een. geene contributies afgeschaft zoo als ze hadden beloofd, maar de lasten op bier en alcool verhoogd, die aldus een groo- ter inkomen geven. Daarenboven zijn de openbare werken gestaakt, en geene worden er nog uit gevoerd dan die onder 't liberaal bestuur begonnen waren of wier studie te ver gevorderd was om nog gestaakt te kun nen worden. Op dit oogenblik is er niet een groot en ernstig werk in uitvoer, al wat uitge steld kan wordenzelfs ten nadeele dei- Staatskaswordt niet begonnen. Een voorbeeld tusschen duizend )p onze dagen dat alle nij ver aars werk vragen, zelfs aan kleine en geringe prijzen, staakt het gouvernement zijne bevoor radingen en den aankoop van het mate rieel. Voorraad en materiël geraken uit geput, worden weldra onvoldoende. Herneemt de nijverheid morgen of later haren vroegeren loopdan zal het gou vernement zich in de noodzakelijkheid bevinden voorraad en materieel aan hooge prijzen aan te koopen. Al wat geld en kapitaal vraagt wordt zorgvuldig door 't gouvernement ver- méden. Zoo zagen wij het zich van 5 millioen van 't onderwijs ontlasten om die uitgaaf op den hals der gemeenten te leggen. Thans spreken de klerikalen van heft middelbaar en hooger onderwijs te hervormenv. at in den klerikalen die- tionnaire zooveel beteekent als afschaf fen en te niet doen. Zijn de lasten daarom verminderd In geenen deele geestelijkheid en kerk ontvangen wat rut het Staatsbudget is geschrabt en weldra zal de burgerij de beurs moeten ontrijgen om nieuwe las ten te bttalen. Het jaar zal met. een ontzaggelijk te kort sluiten, lïeeds is er kwestie van eene nieuwe uitgaaf van renten enminister Beernaertdenkt er aan de Bel gische schuld tenbeloope van 1 milliard, van 4 in 3 1/2 ten 100 te veranderen. Het profijt dat het gouvernement be komt ten nadeele van de renteniers is 5 millioen per jaar, die heel waarschijnlijk zullen dienen om het te kort van 30 millioen aan te vullen dat voor 1886 in de Staatskas wordt voorzien. Die 5 mil lioen zijn dus onvoldoende, en eene nieu we uitgaaf van renten is dus onvermij delijk. 't Is waar dat die uitgaaf onze meesters niet verschrikt, die in zeven jaar de Belgische schuld met 300 mil lioen hebben vermeerderd. (Dille- en Demerlode.) 't Is niet met dusdanige beweeringen (lat pij uwen toestand verbeteren zult en die is, 'k wil het u niet verbergen, allersleóhts. Alleen lijk door rechtzinnige en volledige bekentenis sen kuut gij uwe s.raf doen verminderen en, dit vooral, u de toegeveoheid des keizers ver werven. Hebt gij lvonarski gekend g— Neen. Maar gij hebt toeb van hem hooren spre ken Ja toch, alsook van zijne martelingen. Uw toestand is dezelfde als die van K< - ni\rslu uwe rechtzinnige bekentenissen alleen kunnen er de gevolgen van matigen. Ik wil cle ïvchter niet zijn uwer gevoelens ik wil alleen lijk weten wie gij te Kaïniéuiég en in liet ge- wé-t gekend hebt. Ik vraag u niet mij t zeg- gan wat gi j u voorsteldet er to doen zeg mij alleenlijk wie gij gekend liebt. Wel lieve hemel Excellentie, ik heli schier elkeen gekend te Kaniiéniéf n in b t omliggende. Vlamingen Na lange en bange strijden, hebt gij drie wetten verkregen, welke uwe taalrechten waar borgen. In alle landen der wereld, kan de burger be trouwen op betgeen eene wet hem waarborgt. In België integendeel, heeft de ondervinding ons geleerd welke middels al vaak in bet werk gesteld worden, om de uitvoering tebe'etten der redelijkste, der eenvoudigste voorschriften, ten ;unste onzer taal bekomen. De wet van 15Jen Juni 188.3, welke hetgebruik der Nederlandsche taal, in de middelbare on derwijsgestichten der Vlaamsche gewesten, re gelt, waarvan er zooveel te verhopen is voor de heropbeiuing van bet Ylaamscb vadcrlandsch eergevoel, is, sedert baar bestaan, bet mikpunt van de heimelijke tegenkanting, evenals van de woedende aanvallen der franskiljons. Zij lijdt die nog eiken dag, zelfs van wege diegenen, wier eerste pliclit is de wetten te eerbiedigen en te doen eerbiedigen. Eerlang zal, in de Statenkamers, door den minister van Binnenl and sche Zaken en Open baar Onderwijs, verslag neergelegd worden, over de wijze waarop, tot biertoe, die wet uitge voerd werd, en voorstellen zullen gedaan wor den, om de uitvoering ervan, voor de toekomst te regelen. Van onzen kant, hebben wij, studenten, den huidigon toestand van bet officieël middelbaar onderwijs, bier te lande, willen kennen. Een zorgvuldig en uitgebreid onderzoek, in alle de scholen, heeft ons ten volle ingelicht en laat ons beden toe den vinger op de gapende wonde te leggen. Den 26st™ September, komen wij allen, stu denten uit Hoogescbolen, nit Atbensea, uit Col- legiën en middelbare scholen te zauien in de hoofdstad van 't land, om de uitslagen onzer opsporingen aan de openbare meening over te leveren. Dan zullen wij laten hooren wat wij willen. Dan zullen wij en openlijke en bedekte vijan den van onzen stam, de bestrijders van het ge bruik onzer taal als voertuig van onderwijs, aah de kaalt stellen. Gij, oudere medekampers gij, Vlamingen van alle gezindheden, die bet met onze taalbe langen goed meent, weest daar ook Toont door uw talrijk optreden, dat gij de pogingen der onverbasterde Vlaamsche jeugd waardeert en wilt aanmoedigen. Weest daar, leeraars, die overtuigd zijt dat een redelijk onderwijs voor Vlamingen, in de zer taal dient gegeven Weest daar, ouders, die niet wilt dat uwe kinders verder tot een apenvolk worden opge legd Weest daar, Vlamingen, die verlangt dat, bij bet aankomend geslacht, niet alle gc-voel voor 'a lands eer uitgedoofd'zij Weest daar, vooral, studentenen leerlingen, bij wie, trots een vervreemdend onderwijsst el se), het Vlaamsche hart nog blaakt voor a- d ar land en Moedertaal Dat het uit den mond van duizende Vlamin gen klinlce Eerbied voor de Wet Vlaainsch in 't Onderwijs In Vlaanderen Vlaainsch Het Inrichtingscomiteit des I.anddags Studenten van de Öfticieële Gestichten. Den 28 September 1886, om 1 ure, te Brussel, in den Alcazar, d'Arenberg-slraat, Het is daar niet van dat er spraak is, gij weet het wel het is van de vertrouwelijke ken nis-en. Vertrouwelijke Ik bad er geene Wel heb ik aan eenige mijne nationaliteit bekend gemaakt en hun raad en bijstand gevraagd maar gij verstaat wel, excellentie, dat ik ze niet noemen kan. Na eenige oogenblikken stilte, hernam vorst Bibikov Ik versta toch niet waarom Russen ca Polakken zicli in der eeuwigheid moeten baten en elkaar kwaad berokkenen Wij behooren allen aan den Slavischon volksstam, door oor sprong. taal en zeden nauw verwant wij zou den vereenigd moeten zijn en band aan band gaan. Wie anders denkt begrijpt de ware be langen van beide volkeren niet. Ik déol ten volle uwe zienswijze, Excel lentie ook koesteren wij jegens de musische natie geen gevoel van baatmaar wij willen vrij zijn en, wat bet staatsbestuur aangaat Ik heb den tijd niet met u te redetwisten. Ik herhaal bot. uw toestand is zeer hachelijk, maar gij kunt hem gevoel iglijk verbeteren met volledige bekentenissen te doen. Ik kan u geene volledige vrijheid beloven, ook niet eene onmid- dèTijke vrijheid ik doe nooit beloften die ik niet gestand kan blijven maar ik kau voor u Uij den kei or tusscbenkomen opdat bij u de gunst sohenke dienst te nemen iu "t eauensiseh leger. De Polakken, zooals al diegene die aan deb Slaviscben stam toobi hooren. zijn moedig en, dapper gij zijt jong nog, hebt verstand, gij zi$idt baast officier kunnen worden en alsdan Ave, Cesar, morituri te salutant Een grijnslach, eene afschuwelijke spotternij heeft, in cle klerikale druk pers, den weisprekenden heildronk Be groet, op 't laatste onderwijzersko'ngres uitgesproken door den lieer Ronvaux, den moedigen schepenen van onderwijs der stad Namen. Martelaars Wie Die hangt uwe loopbaan nog enkel van u af. Deze woorden sprak bij, rechtstaande en op eenen b'oógen en vasten toon dan voegde bij er, met zekere zachtheid bij f Daarbij, ik vraag u niet naar uwe gehei men noem mij alleenlijk de namen der perso nen die gij gekend hebt ik boef niet te weten wat gij huu toevertrouwd hebt, ik vraag u al leenlijk bi line namen en verg ook niet dat gij ze, mij aanstonds noemt. Gij zijt zwak en nog ouder den indruk van gevoelens die te kort ge leden en te levendig zijn. "Wanneer gij mij spreken wilt, doe mij verwittigen door den van dienst zijnde vleugeladjudant. In afwachting, maak mij eene nota gereed en stel uwe levensbeschrijving op. Hij groette mij stil en, uitgaande, bleef bij aan de deur staan en zegde met luider stem li Dat nen hem zijne boeien afdoe Eenige oogenbiikkeunadienkwamde Kolonel Plaatsl evelhebber met een smid die mij de ijzers afnam. Dit was bet eenigste voordeel dat ik trok uit bet bezoek van den algemeenen landvoogd, maar liet voordeel was groot en ik wist er bom uit ganseher harte dank voor. Sinds mijn vertrek uit Kamiéniéc had ik mijne laarzen niet kunnen uitdoen Mijne beeuen waren gekneusd en noclitbans liep ik den gan- schen dag lnijne kamer door, en de pijn mij daardoor veroorzaakt, was mij schier een ge noegen, omdat bet een bewijs was dat mijne voolen vrij waren. Zoo verliepen verscheidene weken toen zeke ren avond, reeds zeer laat, er iets in ïnijno c«l drong dat er nog niet in geweest wal wmé O O O O O DER

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1