EENE VLUCHT uit Siberië Zonrins 10 October 1886. If Jaar. N?yminer 41 VRRONDISSEMENT A AT ST. Gewone, 15 centimen IT b/i Prijs der annoncen LIBERAAL WEEKBLAD OOI! 5 fr. voor de stad. voorop betaalbaar. Abonnementsprijs 6 fr 60 voor de„ tuiten, PRIJS PER NUMMER 10 VEN TIMEN. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den bniten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte ZonUtmat40, A a 1st. per drukregel. Reklamen, 7o centimen Vonnissn op de derde bladzijde, oO centimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 9 OCTOBER. VERZOENING EN EENDRACHT. Grootsch en indrukwekkend was de betooging die zondag laatst te Namen plaats had. Duizende liberalen waren, uit alle gewesten des lands in de oude Maasstad saamgestroomd om te protes teeren tegen de willekeurige afstelling van eenen sckepene, tegen de wetsver krachting door onze klerikale meesters begaan Zij die, verblind door de ongelooflijke meerderheid van 58 stemmen die zij in de Kamer bezitten, dachten dat de libe rale partij, verdeeld en verslagen, aan het uitsterven was, niet meer bestond, hebben verleden zondag bevonden dat zij mis waren in hunne berekening. Sliep de liberale partij tot dien dag, lag zij op het ziekbed uitgestrekt waar eerlang de dood haar zou komen treffen de wet- schennis op M. Ronvaux gepleegd is de electrische schok geweest die de slui merende levenskrachten heeft opgewekt en niet wachten zal de geknakte belgi- sche liberale partij weer kloek op hare beenen te helpen, ze weder sterk te ma ken. Verdeeldheid was de ziekte waaraan zij leed, eendracht was het eenig genees middel Die medecijn is de liberale par tij zondag naar Namen gaan halen, t was haar dat al de liberale redenaars, op dit heuglijk feest, in hunne redevoering- vroegen. Terwijl de liberale partij tegen de afzetting van M. Ronvaux manifes teerde, manifesteerde zij insgelijks den wenseh genezen, 't is te zeggen vereenigd te worden. Vooral die wenseh drong dooi de redevoeringen door der 11.11. Gillard van Namen, Delvaux van Antwerpen, Bergé van Brussel, Janson en Ronvaux: vereenigd te zijn om den strijd te voeren tegen het klerikalism. Wanneer, na de prachtige redevoe ringvan M. Janson de vredekus klonk tusschen de H.Il. Bergé en Janson, tus- schen de Doctrine en het lladikalismter wijl M. Ronvaux, het vereenigingspunt tusschen beiden, beider hand vastnam, begroette een donderend, een geestdrif tig gejubbel dit tot weenens toe beweeg lijk tooneel. I)e vreugde was algemeen, de eendracht gemaakt. En als men wilt bestond niet alleenlijk die eendracht zondag laatst, te Namen, maar zij bestaat nog en zij zal blijven bestaan liet gansclie land door, indien de dagbladen het maar willen, indiende Doctrinair en en de radikalen zich niet al te intransigeant toonen. Dat zij uit de ge- houdene redevoeringen alleen die zin sneden in aanmerking nemen die trek hebben op eene verzoening tusschen de liberalen, maar dat zij die redevoerin gen niet uitpluizen en er de ingebeelde geheime gedachten der redenaars niet gaan in opzoeken. Wij begrijpen niet waarom Janson en 10 NAAR HET POOLSOH van Iluiin Piotrowski. Zoo duurt v. de reis van Kiow naar To bolsk een gansch jaar, en zoo de toelit eene verdere bestemming heeft, b. v. de mijnen van Nertsjinsk (gewest trkoustk) duurt de reis meer dan twee jaren. De veroordeelden ti dwangarbeid zijn onder een sterker geleide ge plaatst dan de bannelingen en zijn ook aan een strenger toezicht onderworpen gewoonlijk maken zij eenen bijzonderen tocht uit. Die Caravaneu, die ik dikwijls op mijne droe vige re s tegenkwam, reisden in de volgende orde vooraan rijdde stapvoets een Kozak, gansch ge wapen d en de lans in de vuist alsdan kwamen de mannen, geketen 1, 't zij alleen, 't zij twee aan twee, aan han len e:i voeten achter deze kwamen er een twintigtal met de handen aan heide zijden eeuer lange ijzeren staaf gebonden andere, op dezelfde wijze vast gemaakt droegen daarenboven nog boeien aan de voeten de vrouwen, tenminste deze die ik zijne partijgenoten van hunne politieke denkbeelden meer zouden moeten afzien dan de zoogenaamde dfetrinairen deze mogen niet willen dat de radicalen hun ne vooruitstrevende beginselen op het altaar der verzoening zouden slachtoffe ren. Zelfs zonder dat kan de eendracht tusschen de liberalen weer tot stand ko men de radikalen mogen hun ideaal be- ïouden, indien zij maar willen toestem men alleen ter gepaster ure het te ver wezenlijken en zij willen weigeren den rol te spelen van den sterrekijker der 'abel die, altijd met den kop in de lucht, den put niet zag waarvoor hij zich be vond, en er in viel. Meer mag men van de radikalen niet agen en de Flandre Libérale die in den beginne der week wat meer scheen :e eisslieen heeft weinigof geenen bijval in de liberale rangen gevonden. De brusselsche dagbladen melden ons dat er onderhandelingen aangeknoopt zijn tusschen bet comiteit der Liberale Associatie en dut der IAgue Libérale ten einde te beraadslagen over de grondsla gen van een gemeenzaam programma en van eene kiesinrichting gelijk aan die welke sinds jaren te Antwerpen in voege is. Goed zoo. Verzoening en Eendracht zij de leus en dat men wederzijdscli eeni- ge toegevingen doe, dat de doctrinairen ook al iets slachtofferen, het een of an der vooruitstrevend artikeltje in hun programma schrijven en uit de doorge stane crisis zal de liberale partij machti ger te voorschijn komen dan ooit en krachtdadiger kunnen werken tot den zedelijken, en ook tot den stoffelijken welstand van België. A. Z. ZIJ EN WIJ. Denderbode kan maar onmogelijk het artikel betrekkelijk het openbaar ma ken der Vrij metselaar slijst verteeren, welke wij hem over 14 dagen keihard op de maag gelegd hebben. Wat wil de Dendergalm pochen over de deftig- en eerlijkheid der logieman- nen, als men er leden onder vindt zoo als Perceval, Fontainas, Emerique, Eor- tamps, de Ryckman en Peltzer, altemaal Br..., welke doorliet gerecht geschand vlekt zijn geworden 't Met bijna zoo een liedje denkt de arme sloor ons in slaap te wiegen en tot zwijgen te bren gen. Wel, jongen, wat slaat ge den bal deerlijk mis, en dut ge troef voor onze kaart gekeerd hebt, gaan wij maar oogenblikkelijk bewijzen. Dat alle logiemannen St. Antoniussen zijn zullen wij geeszins staande houden. Volgens ons is geen enkel mensch vol maakt bij de katholieken alleen wordt de onfeilbaarheid aangetroffen. Doch mag men het niet wonderbaar noemen dat in eene maatschappij, welke gezien heb, droegen geene ketens. Soldaten met geladene wapens, gingen? langs weêrskanten van den toclu, terwijl Kozakken er vrij rond reden. Na de gevangenen kwam, in het eerste rijtuig, de officier, die deu tocht commandeerde, met gebogen hoofd e.i zijne jiijp rookeude. In de andere nj tuigen bevonden z.ch de reis goedereu en de zieken deze laatsten droegen tenen ijzeren halsband waarmede zij aan eeimn in den wagen vastgemaakten paal, vastgeketend waren. Telken male ik zulk eenen stoet tegen kwam, voelde ik mijn hart toegenepen het aanschou wen der vrouwlieden was roerend, i e .e dood- sclie stilte heerschte gewoonlijk in die groepen en slechts het dof gerucht der ketenen kwam ze stooren. Voorzeker waren het gewoonlijk oprechte misdadigers, het uitwerpsel dor Maat schappij maar wie kou mij verzekeren dat er met ook eenige onschu digen tusschen hen wa ren, plichtigeu aan het een of auder staatkun dig misdrijf, landgenoten'?binds dien, tij d n> mijn verblijf aan de oevers deiirt.tsjiiau ik vo.r gezellen tvyes staatkundige bannelingen zto als ik, Siésicki en Syczewski, die den weg te voet eu in tocht hadueu aigeiegd zij hebben mij tot in de minste bijzonderheden over die reis ingelicht. Zoo kan, b. v. zich geen enkele dier ongolukkigen veroeren, gedurende den slaap, zonder zijne gezellen, aaa dezelve st uif vastge bonden, te doen ontwaken, zonder zelfs, eene Le.igepijii te veroorzaken indien de beweging, zooals dit in den slaap gewoonlijk gebeurt, de beweging een weinig haastig is. Tijdens de ruststouden eu de maaltijden, uit zooveel honderden leden bestaat, er slechts op 20 jaar-een half dozijn door liet gerecht veroordeeld zijn geworden, wanneer men in aanmerking néémt dat volgens de klerikale bladen de vrijmet selaars met hunne vrije zedeleer tot die bedorvenheid vervallen moeten, welke den mensch tot de misdaad leidt Langs den anderen kant zien wij eene vereeniging van lieden, welke in de ware zedeleer(Pjzijn opgevoed, door de hemel- sche gratiën versterkt worden en aan de wereldsche genoegens vaarwel heb ben gezegd, zich zonder ophouden aan de walgelijkste feiten overgeven, waar van er in ue rechterlijke jaarboeken ge sproken wordt. Vergelijkt die schanddaden eens met elkander Wat beteekenis. hebben Fortamps, Emerique en de Ryckman tegenóver Langrand met zijnen pauselijken zegen en dozijnen anderen van die soort Wat waarden bezitten Perceval, Fon tainas in vergelijking van Duchêne, Knoops, Renard en honderden martelaars van dit gespuis Waaruit wij besluiten dat de vrije ze- deleer heter vruchten afwerpt dan de zoogezegde ware zedeleer der klerikalen Verder is er nog een ander verschil aan te stippen. Telkenmale dat er in de rangen der vrijmetselaars eenen plichtige wordt aangetroffen, dan zullen er van wege zij ne vrienden geene pogingen aangewend worden om het gerecht te misleiden, om den misdadiger aan de verdiende straf te ontrukken, de uitspraken der rechtbank als onrechtvaardig af te schilderen of hem na het uitboeten zijner straf in ze gepraal te ontvangen. Zulke ergelijke feiten zien we slechts langs klerikale zijde gebeuren, waarde kinderverprossers als martelaars en als Kindekens Jesus vereerd worden en na hunne vrijstelling in rang en aanzien opklimmen. Ziedaar wat vooral afkeer en walg in boezemt ziedaar waarom wij mogen zeggen, dat we bij de vrijmetselaars ons tusschen deftige en eerlijke lieden be vinden, daar er geene schurftige schapen met open armen ontvangen worden. R. S. Khu'ikalcn rokfiiliig. De Denderbode meent den vogel afge schoten te hebben met den buitengewo nen uitslag door de leerlingen der katho lieke scholen van Doornijlc en Kort rijk behaald. Welke zegepraal roept hij vol ver waandheid uit en dan durven de liberale bladen de geestelijke onderwijzers nog als domkoppen uitmaken hoe dwaas, niet waar Is het niet spijtig dat wij onzen con frater in zijne goede meening niet mo gen laten voortleven en den doek van voor het goochelspel wegschuiven moe ten, waarmede hij het volk misleiden wil Denderlo:/c-jongenuwe cijfers zijn juist en uwe berekening zonder fouten. Doch, wat bewijst het, dat uwe scholen van Kortrijk en Doornijk schitterende uitslagen bekomen, als uwe overige scho len van 't land u zoo zwart in de scha duw stellen, dat er dien gedeeltelijken glans gansch wordt door uitgedoofd Wat bewijst het, dat ge twee goede scholen kuilt aanstippen maar over zooveel honderden slechte zwijgen moet Wat beteekent het dat er in eene kudde schapen een onbeduidend getal gezond zijn als de overgroote massa aan de schurftziekte lijdt Zoo is liet met uw onderwijs gelegen, beste vriend. De meeste uwer scholen hebben weinig geene v aarde de uitzonderingen zijn zeer zeldzaam. Zoo ge hieraan twijfelt behoeft ge slechts de algemeene uitslagen per pro vincie te nemen, dan zult ge over uwe klopping beschaamd staan. Misschien zult ge antwoorden Maar wij hebben minder leerlingen voor den prijskamp dan gij. Zoo zoo Maar ge hebt reeds sedert G jaar geboft over het groot getal leer lingen der katholieke scholen Waaraan hebt ge clan uwen tijd be steed Om domkoppen te maken Ge hebt insgelijks zulke talrijke kol- legiën met eene sterke bevolking, en wat bekomt ge in den laatsten kamp strijd tegen eenige afficieeleAtlieneum's? 23 onderscheidingen tegen 298 aan deze laatsten toegekend. Is die uitslag niet poverties Voor uwe kakscholen met God is hij niet beter. De ouders, welke onder den hiel van den pastoor of kasteelheer nog niet ge bukt liggen, hebben daarom gelijk van hunne kinderen aan de oflicieele onder wijzers toe te vertrouwen, van wien ze zonder fout een nuttig en degelijk on derricht zullen bekomen. hurken al de gevangenen in kring neder, ter wijl de soldaten ze te voet bewaken en de Ko zakken te paard den toer des krings do. n De kolon marcheert twee d igea vervolgens, en rast denderden dag. Ten dien einde heeft men niet een bijzonder iuzielit, omdat te rekenen van Ni-ijm- Novgorod de dorpen zeldzannr worden, op afgemetene afstanden, huizen op gericht om de stoeten gedurende de rustdag n te beschutten die lange, weinig verhevene ge- bouweu(zij hebben slechts een en kei verdiep) zich in het midden van onb. woonde vlakten uit strekkende en waar er slechts op zetere tijd stippen eenig leven is, brengen eenen zonder lingen indruk te weeg. Daarenboven zijn er, op o igelijke afstanden en op deu gansehen door tocht wachthuizen opgericht, van af Kiow en Smolensk tot aan A'ertsjinsk in elkeen dier wachthuizen bevindt zich een officier met een gcaoegzaam getal sol. aten o u liet aankomende geleide te vervangen. De officier is voor de ge vangenen verantwoordelijk eu beeft op hen eene willekeurige macht hij kan ze straffen met stokslagen, met de roeden en de plcte de misbruiken zijn dus onvermijdbaar. Zeggen wij noclitbans voor de eer van t menschdoni dat vele dier officieren, verre van vreedaardig bun onbeperkt gezag uit te oefenen, zich dikwijls vo'i inschikkelijkheid en vol medelijden toonen o >r de onge'ukk g ai over de welke zij gelast zijn liet bevel te voeren. Tijdens den strengen vorst en de overstroo mingen der Siberische rivieren (van einde Mei tot half Junij) houden zich de kolonnen op in het wachthuis waar zij zich bevinden. De dagbladen deden over een drietal weken melding van een ongehoord von nis eens krijgsraads waardoor een sol daat, die uit den koffer van zijnen slaap- kamaraad eene pruim tab;; k had genomen tot een jaar correctie wierd veroordeeld. Een militiaan, voor de loting gehuwd, was over eenige dagen in verlot naar huis gekomen en had daar zijne moeder, door haren man verlaten, en zijne vrouw in de diepste ellende gedompeld gevon den. Aanstonds zette hij zich ijverig aan het werk en verloor uit het oog dat zijn verloftijd verloopen was hij wierd als deserteur aangeteekend en door de gen darmerie aangehouden de krijgsraad van Luik straft liem met een jaar cor rectie Eenieder dacht nochtlians De verzending der gevangenen is derwijze geschikt dat er elke week een tocht van te To bolsk aankomt, terwijl er een andere die stad verlaat om zijn reis voort te zetten 't is im mers te Tobolsk dat de zoogezegde bannelingen commissie verblijft, dio aan elkeen, volgens de noodwendigheden der openbare werken en de plaatselijke geschiktheid, zijue bepaaldelijke bestemming aanwfst. II. In eene kibitka reizende, was ik zeker spoe dig, te spoedig zelfs, op mijne bestemmings plaats aan te komen ik was niet vastgebonden aan misdadigers, aan vadermoorders, eu ik liad de handen vrij. Alleen de nauwe schakels mij ner boeien deden mij lijden. Waarlijk do pijn was lievig maar door veel bidden verkreeg ik van de gendarmen dat de schakels in een er naa ge egeue stan Iplaab n zouden verbree l worden overigens dit was maar overeenkomstig met de hevelen die zij te Kiow hadden ontvangen. In den beginne hadden mijne bewakers bal sturig geweigerd, hoe ik het ook beproeven mogt, eenig gesprek met mij aan t» kuoopen zij antwoordd ;n mij dat het hun verboden was tot m j te spreken. Echter de dagelijksche en voortdurende omgang met elkander eindigde met hen tot menschelijker gevoelens over te ha len welhaast spraken wij vrijelijk en dron ken wij samen meer dan een glas van dien russiechcu brandewijn wier versterkende en heilzame hoedanigheden ik alsdan heb leeren waardeeren. dat die ongelukkige militiaan, ingezien de bijzondere omstandigheden waarin hij zijn misdrijfindien er l ier van misdrijf spraak mag zijn bedreef, in dien hij niet vrijgesproken kon worden, tocdi slechts eene geringe straf zou heb ben bekomen. Die zonderlinge vonnissen roepen de aandacht in op onze militaire strafwetten en rechtspleging. Zijn de straffen, die in de liöogeraan- gehaalde vonnissen uitgesproken zijn, door het krijgsstrafwetboek voorge schreven, dan mag liet een echt schan daal genoemd worden dat dergelijke be palingen der wet in ons land nog kun nen bestaan. Reeds lang is het gezegd en geschre ven geweest dat het krijgsstrafwetboek niet meer overeenkomstig is met den menschel ijken geest van onzen tijd, dat zijne draconiaansche verordeningen en straffen niet meer in onze eeuw te huis belmoren Vooral is dit strafwetboek, waaruit alle menschelijk gevoel gebannen 's, waarin zoo weinig rekening wordt ge houden van het menschelijk hart en de menschelijke zwakheden, niet geschikt voor een leger als het onze. Den vader- landschen grond verdedigen tegen vreem de overweldiging, dat is de zending der Belgische krijgsmacht, die bezield moet zijn mei oenen geest van vrijheid en dus die slaafsche krijgstucht moet bezitten die men vergt van een leger dat geroe pen is om de heersehzuchtige plannen van zekere diplomaten te Voldoen. Wat de militaire rechtspleging aan gaat verklaren wij ons opontlijk tegen de militaire rechtbanken, gelijk wij zijn tegen alle buit eng etc one rechtshoven. Menigvuldige bezwaren kannen wij daartegen inroepen. Ton eerste, de sol daat wordt niet door zijne pairs, door zijne gelijke, geoordeeld hij de gewone rechtbanken vindt de burger rechters die misschien eene hoogere maatschap pelijke waardigheid bekïeedai dan hij. die rijker, geleerder zijn dan hij,, maar van wie hij, buiten het gerechtshof, vol komen onafhankelijk is, die wettelijk slechts zijne gelijke zijn. De soldaat en de onderoff icier staan te recht voor hunne overheden en deze, hoe-rechtschapen hoe onpartijdig men ze ook al achten moge, knnnentoch onmogelijk, zij tij delijke rechters, zich van die hoedanig heid van overheden los makenen de ver dachte clie voor lien verschijnt is bij slotsom, in hunne oogten toch slechts een oi der oo, ige. Waren het dan nog alleenlijk over militaire misdrijven of schelmstukken dat die krijgsraden bevoegheid hadden, wij zouden hunne inrichting nog eenig- zinsaannemen kunnen, maaralle lioege- naamde misdrijven, wanneer zij slechts door militairen bedreven zijn worden door hen gevoimisd. Welnu, hoe duister zijn niet vele dier zaken, hoeveel rechts- Mijne twee bewakers hadden stellig geene kwade inborst en hunne zending bracht hun meer ousteltruis dan genoegen bij. Zekeren dag, ziek geworden zijnde ten ge volge der vermoeienis en dei lijdens, was ik bedlegerig in eene standplaats, eu ik verbaste onder hen het volgende gesprek Wi j zpn wel ongelukkig zoo wij. niet op gestelden tijd Ie Omsk aankomen, zullen wij met de roede ge straft worden, en zoo wij ons te zeer spoeden en hij ven vermoeienis sterfr, zullen wij insge lijks gestraft worden. Wij zijn wel ongelukkig.» De schrik dat ik aan vermoeienis zou sterven of mij zou zelfmoorden kwelde hen onophoude lijk Wanneer wij ri i ren moesten overgaan, hielden zij, op de pont, mijne armen vast, uit vrees dat ik mij in het water zou werpen bij den e ten gaven'zij nij hetvlee ch in k'eiie stukjes g sneden, nadat zij er zorgvuldiglijk al'e beentjes hadden uitgedaan, en die brokj"s meest ik met eenen lepel eten. Oprecht wreedaardig waren de gendarmen niet, maar zij toonde i eene zonderlinge onver schilligheid aangaande mijn droevig lot. Zoo, b.v.,in bovenaangehaald gesprek was mijne menschelijke hoedanighe'd,mijne hoedanigheid van lijdend en ongelukkig schepsel Gods volko men uitgesloten ik was voor hen niets dan een gevaarlijke toevertrouwde pand, waarvan het nuttig was zich zoohaast mogelijk te ontmaken, eu zij waren slecht s over liun eigen lot aange daan. Was niet alleenlijk bij hen dot ik zulk- danig ik zuchtig medelijden moest aantreffen, zulk eene droevige opgevooliglieid. leus, wijl wij in het Oeralgebergte stil hielden, kwam de 1 W kX :^-srr JSd»*-V&.^wr&***ajms/8SBK --g - ïessaeasss l*l Tl C

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1