Vf 1 JL B E RIC H F EENE VLUCH uit Siberië Nummer M Zondag 21 November 1886. Aan onze Lezers: DE TROONREDE. Ie Jaar. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTTMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den lui ten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. HET Prijs der annoncen ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Reklamen, 75 centimen Vonnissn op dp derde bladzijde, SO centimen. per drukregel. Men maakt melding Nee spe nee metu. van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 20 NOVEMBER. Do personen die een abonnement op DeiuRn-galm zou den nemen voor het jaar 1887, zullen van heden af tot nieuwjaar het blad kosteloos ontvangen, Het eerste jaar van ons bestaan spoedt ten einde. Met zekere zelfvoldoening ilurven wij op onze afgelegde loopbaan terugblikken, oindat wij gelooven, in de mate onzer krachten, getrouw te zijn gebleven aan ons programma en onze beloften. I)ie terugblik zal ons aanspo ren om op den ingeslagen weg voort te gaan en, voor zoo veel mogelijk, naar verbetering en volmaaktheid te streven. Wij zullen meer om meer onze krachten toewijden om onze lezers op de hoogte te houden van alle in- en buitenlandsche gebeurtenissen, van handel, nijverheid, landbouw en kunsten. Wat wij reeds dit jaar, ter gelegenheid der junij kiezingen en van 'twerkenkwest,deden zullen wij, met het nieuwe jaar, meer om meer uit breiden wij zullen, in afwachting dat ons blad tweemaal ter week, in het zelf de formaat, kunne verschijnenwan neer bijzondere gebeurtenissen de al- gemeene aandacht op zich roepen, onze abonnentendoor een buitengewoon num mer van ons blad op de hoogte trachten te houden. Dit zal van onzentwege eenige opoffe ringen eisschen, voor de welke de gene genheid onzer lezers en liberale vrien den ons zal instaan. Pc Redaktie. Bravo Bravissino zoo beeft het land toegejuicht (de Troonrede) volgens de verklaringen van De Denderlode Gelukkig degenen welke arm van geest zijn, want het rijk der hemelen behoort hun toe Ons stadhuisorgaan bevindt zich ook tusschen die gelukkigen en wij weten wel niet of wij hem uit den zaligen slaap mogen wakker schudden. Doch waarom niet Kr maar op los eu zonder vrees er zijn to groote be langen in't spel, don dat men zou mo gen zwijgen. Wat moeten we zeggen van dien mi- nisterieëlen rimram, van dien klerikalen hutsepot, van die bisschoppelijke rom melzoo Alle ernstige dagbladen hebben wij doorlezen, nitheemsche en binnenland- sche gazetten onderzocht, het voor- en het tegendeel gewogen, en weet ge, 13 NAAR HET POOLSCH van BJiiïin Mot roMski. waarmede we eindigen moeten Beloven kost niets M. Beernaert is een kostelijke belover, maar of hij zijne beloften houden zal, dat is wat a anders. België is in vriendschappelijke betrek kingen met vreemde mogendheden bevat de Troonrede. Wie zou daar kunnen aan twijfelen Sinds België tot den laagsten der Eu- ropeesche Staten vervallen is sinds het zich aan den Paus van Rome verslaafd heeft, vinden de vreemde mogendheden het onnoodig zich met ons jezuietennest te bemoeien. Ze laten het maar zijnen draai gaan, verzekerd dat het al dieper en dieper zakken zal. :is* Men gaat zich bezig houden met de stoffelijke belangen en de verbetering van 't lot deswerhnans behcrtigai. En nochthans rept de Troonrede geen woordje over het uitvoeren van openbare werken En 't was nogthans minister Beernaert, welke er eens op pochte, dat hij op (i maanden tijd meer openbare werken zou uitvoeren, dan het liberaal ministerie op Cjaar. Ze ek nu die openbare werken of zoek waar ze eerst moeten begonnen worden. Eventwel de winter staat voor de deur; geen werk, geen brood en honger is een gevaarlijke raadsman Nu, meester Beernaert heeft beloofd, en we zullen wachten Men heeft niet alleen het evenwicht der Staatskas kunnen herstellenmaar zelfs o: TLASTEN Wel, lieve hemel, toch Met de buitengewone belastingen door de libe ra' en ges f emd en die de kalotten vroeger bestreden en onnoodig verklaarden, maar nu toch blijven behouden met hunne vermindering van millioenen op het onderwijs en de openbare werken, doch welke de gemeenten meer mogen betalen en aan het werkvolk ontstolen worden met die jezuietenmiddelen kunnen ze wel toekomen, doch of er ontlasting is, dat beteekent misschien wat anders. We zonden eens gaarne weten, hoe veel centiemen we op onze belasting- brieven minder vinden. Denderlodekunt gij het ons niet z 'ggen Nog een bloempje uit dien mooien klerikalen ruiker van ons pastoorsblad De liberate lee en of schurken, die het tcerkrolk uitbuiten, zijn dc wareplu htigen. Nog al wel dat hij niet kloosterboeren in plaats van liberale heeren gedrukt heeft, want 't zou kunnen troef zijn. ij De landbouw werd ook niet verge- ten en maatregelen zullen genomen worden om hem op te beuren.» Hier gaan we met Het Land van Aalst van Zondag antwoorden t i De boeren hebben rede om mis- noegd te zijn over de Troonrede. Leo- pold II spreekt altijd met soldaten en nooit met boeren. Proefvelden maken, landbouwvoordrachten geven, banen en wegen verbeteren, zaden en mest- stoffen doen onderzoeken, welnu, wij durven zeggen, dat dit zooveel elfekt zal maken als eene plaaster op eenen arduinsteen Inkomende rechten moeten er komen, dat ontbreekt in de Troonrede en de heeren Volksvertegen woordigers zullen dit ongetwijfeld aan vullen. Welnu, Denderlode, wat zegt ge van uwen confrater Pier Enge walmt wierook Allons, foei dan Denderlode boft ook al over de 250,000 leerlingen welke in liet lager onderwijs zijn bijgekomen. Zou hij ook niet willen zeggen aan hoeveel duizenden kindjes men in de lagere- avond- en bewaarscholen alle onderwijs onttrokken heeft De kwestie van den persoonlijken dienst: ziedaar de groote kwestie. Jacobs en Woeste willen er niet van hooren. Maar de Rechtvaardigheid, Leopold II. minister Beernaert, M. Nothomb en anderen zijn van een gansch tegenover gesteld gevoelen En M. Van Wambeke, wat denkt die er over. We zullen wachten, de kat is nog de koord niet op Denderlode, in de Troonrede, is er alles en niets de bisschoppen zullen er wel alles uithalen. Verre van u in uwen gang te belem meren, zullen we u gerust laten voort stappen, loopen, hollen, vliegen, zoo ge wilt. Op het laatst breekt ge u den nek. R. S. Het Land van Aalst schijnt zeer verwonderd dat de gemeente W elle zon der burgemeester is sinds verscheidene maanden. Zonder Burgemeester Maar beste vriend is de Pastoor daar geen Burgemeoster dan 't Zou schijnen van ja; en ziet hier waarom. Zoolang de overledene Burgemeester, de achtbare heer De Cuyper, aan het hoofd der ge- gemeentezaken heeft gestaan, bleven de gemeentescholen er in bloei en was het aan de Geestelijkheid gansch onmoge- 1 ijk Welle met nonnekeusseholen te be giftigen Niet zoohaast is M. De Cuy per ten grave gedaald, of de Pastor gelukt erin eene kloosterschool in het leven te roepen en den Gemeenteraad te overhalen die school te patroneeren en wanneer de nonnekens nog maar zoo eventjes zijn toegekomen kliint de Pastoor in den predikstoel, begint de nonnekensacliool hemelhoog te verhef fen en de olficiëele mei-jesscïiool zooda nig aan te vallen en te verachten dat zij welhaast haar getal leerlingen tot een tiental ziet versmelten. Eerlang zal do pastoor die school weten te doen af schaffen en zijne school, die der kloos terzusters, op den rug der gemeente te leggen Is de ware Burgemeester van Wel le dan niet depastoor, de geestelijkheid, en moet 't Land, zich dan verwonderen dat de bijzonderste ingezetenen dier ge meente, zij die eenige bekwaamheid bezitten 0111 aan bet hoofd eens gemeen- tebestuurs te staan, weigeren voor den zot te dienen van mannen die zich enkel met geestelijke, niet met wereldlijke te bemoeien hebben. De Persoonlijke Dienstplicht is iets dat maar al te rechtvaardig is, iets dat veel zal bijdragen om het leger onder stoffelijk en zedelijk betrek te verbete ren, ener eene inderdaad nationale in stelling van te maken. Het stelsel der plaatsvervanging is archi-slecht, wij hebben het in een onzer eerste nummer bewezen, en niemand, die eenigen tijd in de kazernen heeft verkeert en het soldaten leven is bin nengedrongen, zal onmogelijk den lof der plaatsvervanging kunnen maken. Hoe komt het dan dat de klerikale bladen, de Journal de Bruxelles uitge zonderd, zoozeer den verplichtenden persoonlijken dienst vijandig zijn, ter wijl de liberale bladen er lievige voor- staanders van zijn Die rede is eenvou dig. In gansch deze zaak ziet de liberale partij slechts de belangen van het alge meen, zij merkt op dat dit nieuw stelsel slechts goede, geene kwade vruchten kan afwerpen de klerikalen, integen deel, zien er niets in dan het belang dei- geestelijkheid, want zij begrijpen ('aL met dit stelsel van gelijkheid het voor recht der, Seminaristen vrij te zijn van den krijgsdienst, verdwijnen zal. De onafhankelijke afgevaardigde van Brussel, heer Graaf d'Gultremont. heeft op het Bureel der Kamer van Volksver tegenwoordigers een wetsontv erp van persoonlijken dienstplicht neergelegd. Eene zinsnede uit de Troonrede deed vermoeden dat het Staatsbestuur zelf dergelijk wetsontwerp zou neergelegd hebben maar neen Zoo weinig recht zinnig, zoo weinig loyaal is ons ministe rie, dat het zelfs wanneer liet de nood zakelijkheid van eenen te nemen maat regel ziet, het nochthans niets durft voorstellen 0111 dien maatregel te nemen. Volgens ons is het neerleggen van dit wetsontwerp, door den heer d'Oultre- mont, in de plaats van het ministerie, Ja n«U» d«u vertrouwelijkeu vootop den weikeu de een ellenuig middel om aan minister Röntus zijnen portefeuille te kunnen la- tin behoudt n, om eene ministerieële Crisis te voorkomen. Immers, het wets ontwerp d'Oultremont kan door de Ka mer verworpen worden, zonder dat ge neraal Pontus zich hierdoor eenigzins geraakt gevoele. De klerikale bladen brengen hier weeral den Koning in het spel 't is hij die België zou willen verpruissehen, en de persoonlijke dienstplicht is een eerste stap tot die erpruissching. Wij zullen enkel doen opmerken, aan die zonderlinge vereerders van de ko- ninglijke waardigheid, dat de Koning, met zich militarist te toonen, geenszins, de verpruissching van ons Vaderland beoogt daardoor vervult liij alleenlijk zijnen plicht die is van te zorgen voor 's Lands veiligheid. De tractaten ons Land rakende, die van 1830 opgemaakt zijn leggen aan ons land, voor zijne onzijdigheid verplichtingen op die stipt moeten nagevolgd worden. Ons Land moet zich bereid houden, om eenen eersten schok van eenen uitheemschen indringer te kunnen wederstaan, om al dus aan de Beschermende Mogendheden den tijd te laten tot onze Verdediging op te komen. Op ons is eenigzins het spreekwoord toepasselijk Aide-toi, le Ciel 't aidera, (Help u zelve, zoo helpe u God) Weest gerust, zag de Koning de nood zakelijkheid niet in van een degelijk nationaal leger hij zou zich voor zijn plesier geen militarist toonen met dezen tijd dat een republikeinschen wind over Europa waait, zoeken de vorsten niet zich onnoodig impopulair te maken. De omkeoring der Staatsrent 4 °/0 in 3 1 2 °<0, is bijna eene afgedane zaak. Minister Beernaert beeft een wetsont werp dierisaangaande in de Kamer neer gelegd. Mat zullen wij zeggen Zoo gaat liet wanneer het laatste liberaal kabinet de rente 4 1/2 in 4 omkeerde, konnen de klerikalen niet genoeg uit vallen tegen de liberale dieven die de kleine renteniers van een deel hunner inkomsten beroofden. En zieweinige jaren verloop n en reeds moeten die kle rikalen eerlij ke bestuurders dien zelfden maatregel nemen die zij in den tijd zoo hevig bevochten Die omkeering zal voor den Staat eene jaarlijkscbe bespa ring van zoo wat vijf millioenen ver- wezentlijkentismaardatdie/emewebe- stuurders,dioden overvloed in de Staats kas gingen brengen en handel en nijver heid doen herleven, die den deceit der liberalen in boni gingen omkeeren en daarbij de lasten verminderen, na drie jaren bestuur, zich nog altijd voor een jaarlijkscjh te kort bevinden, alhoewel zij een deel der lasten van den Staat op den rug der gemeenten hebben weten te [Ve rvolf.) A !g-U!U! In dien dagelijkscben omgang, die voor mij onver mijdelijk was, legde ik nocli geveinsde schaamte noch misplaatste fierheid aan den dag ik onderhield mij dikwijls met mijne vreemdsoortige gezellen, bestu deerde luin karakter en liet mij door hen de oijzon- derste gebeurtenissen hmi» levens vertallen. Ik mout ook oenige woorden zeggen over oub dorp en de inrichting onzer fabriek. Het gesticht van Kka- teriuinski-Zavod was opgericht onder de regeerin van Katharina II, wier naam het droeg zijne bevoi- kiug bestond uit de afstammelingen van oud-bauu lingen. Alle de belangen van het dorp waren in de raffinaderij vervat, die jaarlijkB van twee tot drij hon derd millioen lit -ra alcohol voortbr tobt, 11 de gansche streek, in zenen kring van een tot twee dui zend wersten van brandewijn voorzag. Zij waa verpacht aan twee rijke handslaren van het gouvernement f-imbirsk, de H.H. Orlov en Alexeïev, die er aanzienlijke voordur- ien moesten uit trekken aangezien zij, buiten den pachtprijs en de hoogerc wedde der dwangarbeiders, ook nog de soldij van het garnizoen en den officier (honderd en een man) ten hunnen laste namen, niet medegerekend de min of meer verplichtende en be langrijke geschenken die zij deden aan den opzichter en de andere goevernementsbedieuden. l)e opzichter stond ongeveer den helft der dwangarbeiders af voor het werk der fabriek, en hield den anderen helft voor u openbare diensten, zooals de wegenis, het oprichten van gebouwen, den gezondheidsdienst, enz. Elkeen van ons ontving van de schatkist drie franken per maand en negentig ponden ongemalen graan. De prijs van dit graan, aan de dorpelingen verkocht, moe.tin ons onderhoud voorzienEchters vermeerderden de pachters der fabriek, ten einde de werkers aan te moe digen, de soldij met ze tot vijf, acht eu zelfs tien franken te verhoogen de kuipers werkten op stuk en wonnen meer dan de andere. Men vond er voordeel bij aldus in dienst der pachter» over te gaan, want men bil een hooger dagloon en was miuder aan den moeiëhjkeu omgang met de bedienden van het staats bestier blootgesteld. In geval van ongehoorzaamheid of luiheid, moest de zaakvoerder der pachters eraan den toezicllter verslag over doen, die alleen de toe te passen straften uitsprak. Ik spreek alleen van de 6tok en roedeslagen, want verwijtingen en zelfs kaakslagen, die kreeg de galeiboef, belaas van elkeen. Het groot ste deel der veroordeelden woonde in da kazerne de meer bevoorrechten mochten zich bij eenen inwoner van het dorp gaan huisvesten, en alsdan moeiten zij betalen voor den soldaat dia hen in het hui» van hunnen gastheer moest, bewaken. Ein delijk het m -est gezochte werk, voor deze die eenige geleerdheid bezaten, was dit iu de hureelen der fa briek. Onnoodig er bij te voegen dat die versehillige rangsTerhoogiugen geen verkregen recht daarstelden en, indien zulks de gril ivas van den Smotrittcl kon men eiken oogeublik tot eene andere bezigheid geroepen worden. Dank zij mijne gedurige bezorgdheid om de mij op gelegde taakte volbrengen, dank de zelfbeheerschiug, waartoe ik mij tot dan toe onbekwaam had gevoeld, ging' ik het volgende jaar niet alleenlijk over in dienBt der pachters, maar ik wierd zelfs op korten tijd be diende op hun kantoor. Ik ontving een loon van tien franken per maanden mijne taak was gewis oneindig uiiti pijnlijk dan mijne voorgaande bezigheden. Ik ging uaar het kantoor om 8 ure 't morgends en bleef er tot 's middags, dan van twee ure namiddag tot tien of elf ure 's avond». Men moest er altijd aanwezig zijn, zelfs wanneer er geone haast bij het werk was of zelfs wanneer dit laatste geheel ontbrak. Gedurende die lange uren van verveling, schreef ik, nam notas. gaf mij gansch over aan overwegingen of hield mij met ontwerpen bezig die langzaam in mijnen geest tot rijpheid kwamen. Mijn kantoor was de vergaderplaats van vele reizi gers die toekwamen, 't zij voor den verkoop van gra nen, 't zij voor den aankoop van sterke dranken. In dien ik met de beiimbten, mijne toezichters en de ga- lsiboeven, mijne rampgenoten, weinig en omzichtig sprak, met de vreemdelingen, integendeel onderhield ik mij niet «ene over moei bare nieuwsgierigheid, over al de bijzonderheden aangaande Siberië. Ik sprak met mannen die te liérézow geweest waren of te Nertsjinsk aan de grenzen van China, in het sshiereiland Kamts- jatka, iu de steppen der Kirghizen, in Doekharaland. Zonder mijn bureel te veriat»u kwam ik aldu» tot de kennis van gansch Siberië, tot in de minste bijzonder heden. De aldus verkregene kennissen zouden mij later van onberekenbaar nut zijn voor mijne onderne ming tot vluchten. Een mijner landgenoten, Wysogki, was eerste beambte op het bureel der raffinaderij maar ik bad er bijzondere betrekkingen aangeknoopt niet den Rus Stépau Uazanow, zaakvoerder der fabriek en vertegenwoordiger der pachten, wier bloedverwant bij was 't was een brave, eerlijke jongen van onge veer twintig jaren, die voor eenig ongelijk bad naïef- weg den Keizer Niklaas te aanbidden. Wat vooral bijdroeg om Bazanow gunstig voor mij te stemmen, was dat bij mij zijn barteleed kon toevertrouwen. De arme jongen die, overigens, volkomen onkundig was, was vurig verliefd op e uc zijnur nichten maar de Orlov's verzetten zich tegen de geweusebte verbinding. Liefdes uitboezemingen in eene vervloekte plaats, waar galeiboeven werkten Hst is waar, de man die mij die taal sprak was vrij en stond niet eiken morgend op, beducht voor den stok en de roeden En inderdaad, ondanks de betrekkelijke en wezintlijke verzachting in mijn lot, was de gedachte alleen, bij de minste gelegenheid en op ten teeken van een beambte aan eene zoo vernederende als verschrikkelijke be handeling blootgesteld te zijn, voldoende om mijne ziel in eene gedurige spanning, om mij in eenen schu wen en somberen geestestoestand te houden. Er was geen middel bet te vergeten de kastijdingen dage lijks aan dezen of genen galeiboef, uwen gelijken iu de maatschappelijke rangschikking, riepeu u een eras tibi (welhaast uw beurt) toe dat u zot van wanhoop zou gemaakt hebben. ove sten soms met de bannelingen omgaan, heeft rij nen gevaarlijken kant, Men moet geen vertrouwen hebben in de grillige gunsten van eesieu man met on beperkte macht bekleed, meeat altijd ruw, maar al to dikwijls genegen om rijnen evenaaste tot speelbal te doen dienen, om hem eenen oogeublik te verbeft'en, om be ui nadien des te beter te kunnen vernederen. Dit is een strik waarin maar al te dikwijls vele mijner landgenoten die de reia naar Siberië gedaan hebben, gevallen rijn. Hunne opvoeding, hunne manieren, tot zelfs hun edel oog-luk doen ben dikwijls uit den hoop der verdoemden komen en verwerven hun een reker aanzien, soms zelfs de genegenheid hunner oversten dan verkeercii zij in den waan dat zij iu bet maat schappelijke li-ven hersteld zijn. Wanneer dan de ont goocheling komt wordt de galeiboef op ruwe wijw» tot het besef zijner ware hoedanigheid teruggeroepen, en gelukkig mag hij zich achten indien zulk» slecbti bij monde geschiedt I Eene andere verzachting die ik nog aan mijn lot verkreeg, nog vooraleer ik aangeduid wierd voor bet buroelwerk, en die ik evenzeer waardeerdo, was do toelating die ik verkreeg de kazerne te verlaten. Ik mocht die gewone huisvesting der galeiboeven ver laten, die plaats van dronkenschap en schandelijke ontucht, en met mijne twee landgenoten bet buis van Siésieki betrekken. Want deze was er toe gekomen, dank zij zijn lang verblijf te Ekaterininski-Zavod sa de besparingen die hij op zijn karig loon bad gedaoa, zichlangzanierhand een klein houten huisjen te ma ken. Het huis was nog niet voltrokken, hot dak waa totaal afwezig eventwel gingen wij or in wonen.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1