BERICHT EENE VLUCHT uit Siberië 1<* Jaar. .Nummer ^8 Zondag *28 November 1886. Aan onze Lozers: Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor da stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS I'EI' NUMMER 10 C EN TIMTIN. voorop betaalbaar. Yni al omteert zich op alle postkantnoren voor tien buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zontstraat, 40, Aalst. Nee Prijs der annoncen HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 een'Amen ïteklamen, 75 centimen pÊr drukregel. Vonnissn op He. derde llaihijde, oO centimen. Men maakt meldinj van elk werk waarvan een exemplaar aan het l.lad gezonden wordt. Ilandseliriften worden niet terug eezondeji. nee metu. AALST, 27 NOVEMBER. De personen die een abonnement op Den Denderg-alni zou den nemen voor het jaar 1887, zullen van heden af tot nieuwjaar het blad kosteloos ontvangen, Het eerste jaar van ons bestaan spoedt ten einde. Met zekere zelfvoldoening- durven wij op onze afgelegde loopbaan terugblikken, omdat wij gelooven. in de mate onzer krachten, getrouw te zijn gebleven aan ons programma en onze beloften. Die terugblik zal ons aanspo ren om op den ingeslagen weg voort te gaan en, voor zoo veel mogelijk, naar verbetering en volmaaktheid te streven. Wij zullen meer om meer onze krachten toewijden om onze lezers op de hoogte te houden van alle in- en buitenlandsche gebeurtenissen, van handel, nijverheid, landbouw en kunsten. Wat wij reeds dit jaar, ter gelegenheid der juni j kiezingen en van 'twerkenkwest,deden zullen wij, met het nieuwe jaar, meer om meer uit breiden wij zullen, in afwachting dat ons blad tweemaal ter week, in liet zelf de formaat, kunne verschijnenwan neer bijzondere gebeurtenissen de al- gemeene aandacht op zich roepenonze a bonneriten door een bu itengewoon num mer van ons blad op de hoogte trachten te honden. Lit zaj van onzentwege eenige opoffe ringen eisschen, voor de welke de gene genheid onzer lezers en liberale vrien den ons zal instaan. De Redaktie. DE TOESTAND. I)e vrede in Europa hangt aan een draadje liet levensbehoud van Duitsch- lands Keizer. De toestand is zoodanig gespannen, dat, moest de oude inonark morgen sterven, de oorlog onmiddelijk zou uitbarsten, alhoewel het winterge- tijde voor de deur staat. Welke tegen strijdigheden ons toch het einde der ne gentiende eeuw aanbiedt Alleman wil vrede en alleman wil tevens den oorlog. Er zijn slechts twee middelen om de orde te behouden, zegde Thiers in 1840. of v. ul de oorlog in het buitenland ofwel onze scholen sluiten, liet is alsof de groote mogendheden, op-ervaring steu nend!, met den raad van den franschen staatsman heden geheel ingenomen zijn. Maar hoe dezen .raad naleven De scho len sluiten, is voortaan eene onmoge lijkheid wat meer is, niemand denkt daaraan, liet is zelfs het tegendeel dat 14 NAAR HET P00LSCH vau Rutin Piotroxvski. men begeert, omdat de noodwendighe den van den hedendaagschen gang tot. voortbrenging altijd langs om meer uit gestrekte kennissen vergen. Daarbij de toeneming van geleerdheid en kennis vermenigvuldigt de krachten en de eisschen waaraan de samenleving langs om min voldoening kan geven, en deze gespannen toestand, die nog alle dagen aangroeit, vermeerdert insgelijks de revolutionnaire massa's. Om uit dien neteligen warlboel te geraken, is er maar een middel de oorlog. Ja, maar de voorwaarden des oorlogs zijn insgelijks veranderd, en moeilijker geworden Men behoeft thans miljoe nen man om te strijden het zijn geheele volkeren die men wapenen moet men moet het geweer op den schouder lengren der hongengen, der verdrukten, der opstandelingen, der om wentelaars Wie weet of deze proletairs, de Saksen te Lei] zig navolgende, den geweerloop naar hnne oversten niet zouden keeren Wie weet of zi j zich niet zouden voegen nevens de verdrukte kameraden van naburige volkeren Wie weet of de sociale omwenteling-niet uit eenen po- )iti< ken oorlog zou kunnen vloeien Al deze gewichtige qusestiën beheeren thans liet br« in der monarken en dezer ministers, en doet hen nog eenige uren, eenige dagen of eenige weken aarzelen. Zij gelijken aan verdwaalde toeristen, die, in de i euzengebergten verloren, op eens door eenen donkeren nevel over vallen worden, en dan niet weten langs waar zich te wenden ofte koeren Niet willende voortstappen uit vreeze te strui celen, uit vreeze in den afgrond te rollen, leggen zij zich ter plaats plat op den grond neder en durven zich niet verroeren tot, do nevel, men weet niet wanneer, optrekken en den omtrek ver lichten zal. En gedurende deze gedwongen rust, vermeerdert de armoede onder de vol keren op eene verschrikkelijke wijze. De russische dagbladen bekennen dat de hongersnood te Petersburg, op twee stappen van het keizerlijk paleis, dui zenden slachtoffers medesleept-zes per honderd der binnenkomende recruten worden onbevoegd voor den dienst ver klaard, door gebrek onderbleven of krachteloos geworden. O}» 900,000 inwoners telt men 050.000 behoeftigen zonder emeu woning:. Deze half verhongerden hebben tot verblijf wat in het russiscli ongli heet (straathoeken) kelders, zolders, trap pen. en de nachtverblijven. De bestge- plaatste onder hen liggen daar met vijf- eu-twintig a dertigen in die verbiijven en slapen op den vloer of op planken. Indien er er ergens een bed is, drie, vier personen, zonder onderscheid van ouder dom of kunne, nemen het. Zieken of ge zonden liggen gemengd ondereen. Er bestaan ook nachtverblijven voor de werklieden waar men aangenomen wordt IV. tegen 3 copecks of 7 centiemen per hoofd Aioeten zulke afgrijselijkheden nog langer doorstaan worden Neen, zulks kan niet blijven duren De Nihilisten beginnen weder hunne bloedige rol te spelen. Deze week werden er een aantal aan houdingen te Odessa gedaan zij zijn in verband met het komplot der Oosten- rijksche Anarchisten, die voor doel had den Weenens verwoesting. In deze laatste stad heeft men stapels van dynamiet en brandstichtende stoffen ontdekt, en on- d(U-aardsche depots van wapens. Waar gaat dat heen In Duifschland, bijzonderlijk te Leip zig, hebben er onlusten plaats. Men kondigt werkstakingen aan in vele steden. Wat betrekent de reize van Keizer Willem, die niet verder yeyaan is dan te Straatsburg. Was het omdat men ontdekt had dat de ijzerenbaan om trent Metz ondermijnd is geweest en dat men vreesde den Keizerlijken trein inde luchtte zien springen. In alle geval een tegenbevel voor de omreis langs Metz werd bevolen In Belgie gaat de werkersinrichting dapper vooruit, terwijl het gouverne ment het leger laat verkwijnen Het remplacement zal waarschijnlijk behou den blijven. De officieren zen-yen vlak af dat zij geen vertrouwen in die plaats vervangers kunnen hebben. Er bestaat maar éen land in Europa waar de rijke zich aan den krijgsdienst onttrekken kan. In Ierland is hot thans wat kalm r, maar in Londen heerscht eene helsche beweging. Grove wanorders zijn in Indië, tusscheu Hind ens. en Alahomedanen uit gebarsten. Groote werkstakingen hebben plaats in de Yereenigde-Staten. Zeer waar schijnlijk dat de uitvoering vau het von nis tegen de Anarchisten van Chicago die tot de koorde veroordeeld zijn andermaal onlusten zal te weeg.brengen. Het regiem der militaire opstanden begint weder in spanje bloedige ge vechten vielen voor tusschen de troepen en de muiters. Pogingen van oproer lubben plaats in de omstreken van Va- lence. Waar gaat dat heen Wij herhah n het, de vrede in Europa hangt aan een draadje. J. B. G. Vervolging zonder genade. Arme onderwijzers De maat dor on rechtvaardigheden jegens u is nog niet vol. De clericale drukpers blijft aandrin gen op het intrekken vau het wachtgeld dat wordt verleend aan degenen, die op zulke brutale wijze hunne toekomst werden afgesneden, en wat erger nog is, er wordt gezegd dat er in de clerikale Kamer-meerderheid hartelooze lieden genoeg te vinden zijn, om de aanneming- van zeiken wraakroependen maatregel als waarschijnlijk te doen beschouwen. Wij vragen ons af welke gruwelen dan toch die arme ambtenaren mogen bedreven hebben, om op zulke voor- bpeldeloos harde proef te worden ge steld Wij zeggen voorbeeldeloos, en zoo is het inderdaad. De onderwijzers hebben hunne jeugd doorgebracht in het opgaren der kennis, voor hun vak vereischt zij zijn staatsambtenaren ge worden en hebben, als alle ambtenaren, hunnen eed afgelegd. En daar komt eene partij aan liet roer die niets, hoegenaamd niets tegen die personen tv eet in te brengen, maaralleen in haren haat te gen het openbaar onderwijs zeiven eene rede zoekt, om ze te behandelen als 011- waardigen, als honden Onderstelt dat een deel van het leger wordt afgeschaft, zou men de officieren, wier loopbaan men breekt, zoo zonder genade durven van alles berooven Zou den indien de grcnstollen werden opge heven, de douaniers wel zonder vergoe ding worden afgedankt Neen, dat zou niemand durven En nochtans worden de ambtenaren van het onderwijs bedreigd met de berooving van bet stuk brood van genade, dat de clericale partij bun, in een oogenblik van beschaamdheid over de roekeloos heid hunner afstelling, heeft toegereikt! Toen de octrooien werden afgeschaft, kwamen een aanzienlijk getal beambten en bedienden in beschikbaarheid, maar er werd gezorgd om hen ter hulp te komen, en tot heden zijn er nog van die dienaars, die eenen trek of een pensioen blijven genieten. Het openbaar onderwijs is een Staats dienst, en hij die zich onberispelijk in dien dienst heeft gedragen, zou niet als een plichtvergeten dienaar ongenadig mogen worden aan de deur gezet. Aiaar de haat der bisschoppen tegen het open baar onderwijs is zoo groot, dat er voor geen grein gevoel van rechtvaardigheid of menschllevendheid in hun hart plaats is. De onderwijzers willen zij uithonge ren, alleen omdat zij onderwijzers zijn, omdat zij in het door hun gedoemd open baar onderwijs zijn werkzaam geweest. Ei n blad over de afschaffing der wachtgelden sprekende, zegt Dat een grondwettelijk parlement, dat bij name het Belgisch parlement, hoe klerikaal het zij, zulke monsterachtige daad zou stellen, dat kunnen wij niet aarzelen als onmogelijk te beschouwen. Voor de eer van ons land, ware het wenschelijk dat de monsterachtige ver volging der onderwijzers door de cleri cale partij niet tot het einde gedreven worde. Doch die partij is tot veel, ja tot hel erg-ste in staat. De geschiedenis is daar om het te bewijzen. Dy te- en Demerbode. Hadden wij gelijk, Denderbode toen wij, over eenige weken, tegen u staande hielde.-, dat de vrijmetselaars deftige menschen waren Dan dreeft ge met ons den spot en scheent ge het te genovergestelde te beweeren. Ziehier nu wat de Heer advocaat Hemeleers van Brussel, een fanatiek klerikaal zooals er weinig zijn, zondag laatst, in de Kle rikale Associatie n van Brussel verklaar de u achtbaar is het belgiseli officiers- korpsmaar toch vol francs-masons. Wij hielden de vrijmetsers voor def tige lieden, do klerikale AI. Hemeleers houdt ze voor achtbaar Een kaak smeet aan I)e Denderbode gegeven door eenen partijgenoot Maandag morgend, toen bet nog don ker was, wierd eenarme drommel, in bet gasthuis gestorven, in allerliaast naar zijne laatste rustplaats gevoerd. Zoo gaat het ongelukkiglijk nu in de Roomsch-katholijke kerk sterft er een arme duivel zonder geld aclitoi te laten, dan brengt men zijne withouten kist tot in het kerkportaal en een priester komt haastig weg, gansch verstrooid, eenige gebeden over het lijk prevelen op een paar minuten tijds is 't er meê gepast. W anneer er centen bij zijn 0111 eenen dienst van Bermhartigheid te betalen, mag bet lijk al eenen stap verder de kerk in godragen worden en wordt er een mis gelezen, enz Hoe meer men betaalt hoe dieper 't lijk de kerk in ge bracht wordt, hoe plechtiger de mis is, hoe meer er gezongen wordtEen echte winkel, ziet ge, waar men ge diend wordt volgens het geld dat men kan bestedenEn dan toonen zieh klerikale bladjes verontwaardigd als men vu* inomtnevijën spreekt De Leeraar van Godsdienst, in onze middelbare jongensschool, geniet eene jaarwedde van veertien honderd franken (1400.) A oor die vette jaarwed de geeft hij vijf dagen per week, gedu rende eene uur, catechismusles. of on- ongeveer 200 uren per jaar, of nayt noeg 7 franken per les En dan moet de onderwijzer nog in de klas blijven om het toe zicht te houden over de leerlin gen. Verwonderlijk is liet dat dit votbe- taald postjen altijd ten deele valt van den jongstbenoeinelen onderpastoor van Sint Alartenskerk. Onze, en ook zekei' uwe meening, vriend lezer, is dat zoo een buitenkansje de belooniug zoo moe ten zi jn van lange jaren uieiist, en dus aan Men oudsten on lerpastor te beurt vallen. Nu, t is heel wat anders, en wij zijn al zeer geneigd te gelooven dat de last op den jongsten onderpastor alleen valt, maar dat alle de andere hun deel in den lekkerkoek hebben Eenschooue koek, inderdaad, door (Wordt voort f et et.) "SS!* DE DENDERGALM De wind drong door alle spleetjes binnen maar het hout wéinig duur zijnde, staken wij alle nachten een groot vuur in de schouw aan overigens, wij bezaten eenen te huis en waren ontslagen van het afschu- w dijk gezelschap der galeiboeven alleen de soldaten, die wij betalen moesten om ons te bewaken, verlieten ou.' nooit. De lange wint.machten brachten wij in ge sprek doorzelfs plannen makende voor de toekomst. Ah Zoo dit huis nog recht staat en het den eenen of' and ren ongelukkigen ballingsbroeöer tot. schuilplaats «li -utdat'hij wete dat hij de eerste niet is (lie er weent. i*n er liet verre vadu-land voor zijne oogen te- rugro. pt, ló i.i o landgenoten die in de omstreken, als een voudige bnnn ling. n, woon*",en, namen van de feest dagen gebruik om ons te komen bezoeken. Zij moch ten dan, met de toelating der overheden, uitstapjes doen tot F.kuterininski-Zavod, Zij lichtten ons in O O over het lot der andere banneling-en, en wij herdach ten zoovele duizenden onzer gestorven m dit land van uitboeting, Ik was redelijk rap van den laagston tot den hoog- eten trap waar zieh de gal -iboaf, in ons gesticht der boorden van da Irtitsj, verheft n kan, opgeklommen. In't begin van 1846 kon ik mij zeiven bijna Verblinden en mij als een eenvoudig rekruut aanzien der almach tige bureaucratie, jammerlijk naar deze verre gi wes ten, onder eene ongunstige luchtgesteltenis, verban nen. Hoe hemelsbreed verschilde die winter niet met den ver.chrikkelijken winter van 1844, wanneer ik de watcrloopen moest kuisschen, hout dragen of klieven, en leven moest onder het zelfde dak met het schuim der maatschappij Helaas hoevole onder mijne land genoten zuchten op dit oogenblik 111 de mijnen van Xort.jiusk cd' in de tuchtcompagnieën hoevelen zelfs ouder hen. tot eend min strenge straf veroordeeld dan ik, zouden zich niet gelukkig gewaand hebben in de plaats die ik, in 1846, te Ekateriniueki-Zavod, had verkregen, en waaraan ik nochthans besloten had mij te ontrekken, zelfs op gevaar af veroordeeld, te worden tot den knoet of tot de geheimzinnige koten van Akatoeja Het misprijzen dat de inwoners der streek natuurlijk over hebben voor don galeiboef, gaat ook over op den gewonen balling, die maar al te dikwijls bloot gesteld is zich te hooren verwijten met den naam varnetkuit drukking aan dit land eigen en die al de gedachten van schande en verachting samenvat. Pe banneling heeft geene burgerlijke rechten, zijne 7 O el verklaring it in rechte niet aangenomen, en zijne vrouw, in het lanil gelaten, kan een tweede huwelijk aangaan, want hij wordt als dood aanschouwd. Deze toestand waarin men den balling plaatst is gansch tegenstrijdig met het doel dat de wetgever beoogde, namentlijk de vermeerdering der bevolking van Sibe rië. De veroordeelde inag e alleenlijk trouwen in de laagst" en minst eerbiedwaardige standen der bevol king. en bovendien moeten zijne kinderen voor altijd lijfeigenen blijven der Kroon. Een onverbiddelijke maatregel, die eveutwel de zelfsopoffering niet belet heeft, noch dar vorstin Troebctskoj noch van Me vrouw Koszakieviez en zoovele andere poolscbe vrou wen, laat wel is waar aan de. vrouw toe harén veroor deelden echtgenoot naar Siberië te volgen, maar alsdan heeft zij het recht niet meer hem te verlaten en de kinderen, in dit ballingsoord geboren, worden insge lijks lijfeigenen der kroon. Stippen wij nog eene au- ilere zonderlinge bepaling aan. AVanneer men kwijt schelding van straf'verleent, is deze alleen aan vader en moeder geschonken hunne kinderon, in Siberië geboren, deelen in die genadeverleening niet mede, tenzij door esn bijzonder Keizerlijk besluit. Alle die voorbehoudingen sehenen eventwel niej voldoende, aan Keiier Niklaas in December 1845 kondigde hij eene groote verordening nopens Siberië af die, buiten vele andere verzwaringen die het onnoo- dig is hier aan te halen, alle bannelingen onbekwaam verklaarde eenig goed, zelfs roerend, te bezitten en bepaalde dat al de tot dwangarbeid, veroordeelden, zonder onderscheid, gehouden zouden zijn de kazer nen te bewonen, Dit bevelschrift bracht het land ia verslagenheiden wierd, door de beambten zelf even wreed als ontijdig en bijn» onuitvoerbaar verklaard. Ik weet niet of het strengelijk toegepast wierd, maar ik moet zeggen dat het die nieuwe maatregelen waren die mij grootendeels bet beBiuit deden nemen uit Sibe rië te vluchten.Ik had liever mij aan alle gevaren bloot te 6tellen, dan er vrijwillig in toe te stemmou naar de kazernen, in 't midden der galeiboeven terug te koeren. Hoe wreed ook bet verblijf in Siberië aan de poli tieke veroordeelden noodzakelijk schijnen moet., hoef ik nochtans te bekennen dat de gewone misdadigers zieh er niet al te zeer over hun lot beklagen, cn het zelfs dikwijls boven hunnen voorgaauden toestand «tellen. Eu nochtans trotseeren niettemin die zelfde mannen, in menige gelegenheid de knori en de ver schrikkelijkste straffen, met de ballingschap te ont- loopen, zoo machtig heerscht bij den menseh de drift naar vrijheid en de liefde tot den huiselijken haard Op mijne reis door Siberië, was ik verwonderd, reeds vóór ïiosmen, overal langs beide zijden der baan, ontelbare rapenvelden te zien. Op meer dan eene plaats schenen de rapen met geweld uitgetrokken te zijn e» overal droeg het land de sporen vau menschen vosten. Ik vernam alsdan dat de bewoners van het land met opzet die knollen kweekten, opdat zij tot voedsel zotiden dienen aan de vluchtelingen gedurende hunne nachtelijke reis. In de dorpen en gehuchten, langs de baan gelegen nemen de inwoners bovendien nog de voorzorg des avonds aan de vensters brood, zout en potten Biet melk te plaatsen, met hetzelf de doel. Misschien wel doen zij het meer uit eigen- belang- dan uit liefdadigheid, Immers geetadig zijn er op de groots wegen ran Siberië vluchtend.: galeiboe ven eu men kin zich niet voorstellen welke gevaren, welke onthei-ringen, welke smarten die oagelukkigen trotsceren om aan de gevangenis te ontsnappen. Deze die gebrandmerkt zijn verbranden hun aangezicht nnt vitriool ot. cantharide, ten einde de ongelukslettrren te (loen verdwijnen zelden gelukt het hun te ont snappen, en wat hun gelukkigst kan overkomen is van hun zeiven te veroordcelen als wilden in de wou- d n te leven -u roovers te worden, of liever weder te wordsn. Indien de neiging tot vlucht.11 bijna alge ine 11 is onder de gewone misdadigers van Siberië, de politieke gevaugenen, mijne landgenoten, integendeel, laten er zich zeer zelden door bekoren. De vrees tooi- de kuoet en de lichamelijke straften, die zich, natuurlij kerwijze, sterker voordoet bij de menschen uit desi gegoeden stand, de zeer onvolmaakte kinnis der taai der wegen en der zeden vau het land, dit alle6 veree- nigd zich 0111 zulk eoti wanhopend pogen aan den Po lak af te keuren. Overigens heeft hij dc hulpmiddelen met die de russische boer bezit wanneer bij ontvlucht; hem is liet niet genoeg dat bij in de boeschen of in een onbekend dorp uit het oog worde verloren om tot zijn einde te geraken zou hij eane vreemde grens moe ten bereiken kunuen, ejn de onmeetbare afstanden, die hij at te leggen heeft, zijn wei geschikt om hen* alle hoop te ontnemen. Maar de pogingen om zich in massa te verlossen ziju niet zeldzaam bij de politieke bannelingen.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1