r-BERICHT EENE VLUCHT uit Siberië Aan onze Lezers: DS VLUCHT- Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD YOOIi 5 fr. voor de sfcad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMES, voorop betaalbaar. Men abonneert zich: op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. Prijs der annoncen liET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 een timen K.9ldamen, 75 een timen Vonnis.op de derde bladzijde, SO centimen per drukregel. Men n aakt melding Nee spa nee metu. van elk vork waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 4 DECEMBER. M De personen die een abonnement op Den Dendergalm zon den nemen voor het jaar 1887, zullen van heden af tot nieuwjaar het blad kosteloos ontvangen, Het eerste jaar van ons bestaan spoedt ten einde. Met zekere zelfvoldoening darvea wij op onze afgelegde loopbaan terugblikken, omdat wij gelooven, in de mate onzer krachten, getrouw te zijn gebleven aan ons programma en onze beloften. Die terugblik zal ons aanspo ren om op den ingeslagen weg voort te gaan en, voör zoo veel mogelijk, naar verbetering en volraa iktlieid te streven. Wij zullen moor om meer onze krachten toewijden om onze lezers op de hoogte te houden van alle in- en buitenlandsehë gebeurtenissen, van handel, nijverheid, landbouw en kunsten. Wat wij reeds dit jaar, ter gelegenheid der junij kiezingen en van 'twerkenkwest,deden zullen wij, met het nieuwe jaar, meer om meer uit breiden wij zullen, in afwachting dat ons blad tweemaal ter week, in het zelf de formaat, kunne verschijnenwan neer bijzondere gebeurtenissen de al- gemeene aandacht op zich roepen, onze abonnenten door een buitengewoon num mer van ons blad op de hoogte trachten to houden. Dit zal van onzentwege eenige opoffe ringen eisschen, voor de welke de gene genheid onzer lezers en liberale vrien den ons zal instaan. De Redalt'e. Het was eene hemelsche vreugde in het klerikaal kamp toen, in de laatste jaren van het in 1884 gevallen liberaal ministerie, de radikale afgevaardigden van Brussel het gematigd liberaal kabi net gedurig dwarsboomden en een gevaar wierden voor de liberale meerderheid. Hoe wierden alsdan de klerikale bladen, vau alle grootte, opgevuld met angst kreten de liberale partij had het rad: k.dism in den rug, aan dien drang ko zij niet langer meer wed erstaan, Int r: - (iikalism zou haar overrompelen, het zon de liberale partij overvleugelen haar in zich opnemen zij zou verdwijnen, en met haar het Koningdom, de grondwet, de godsdienst, de rust van 't Vaderland! Het land wlerd door schrik bevangen en het liberaal ministerie viel. Het was onwaar wat de klerikale ga zetten schreven de klerikaleu zouden zich niet meester gemaakt hebben van 15 NAAR HET T00LSCH van Rulin Piotrowski. de leiding en het programma, der libe rale partij, omdat de radikalen c ene ge ringe minderheid uitmaakten die heel veel gerucht kon maken maar weinig macht bezat. De liberale partij was sterk genoeg om aan de radikale eisschen too te geven, zij was te vurig aan haar blauw vaandel gehecht dan dat zij er een rood aan nemen zou. 't Is juist daarom, omdat zij aan de radikale eisschen niet toegeven wou, omdat zij wou vooruit gaan maar niet vooruitloopen, dat zij, aan het Staatsbewind door cle klerikalen vervangen wierd. Maar hoe wonder toch is de loop der tijdsomstandigheden De klerikalen die zoo verheugd waren over den strijd die tusschen de twee fracties der liberale par tij ontstaan was, voelen thans dien zelf den strijd in hun midden woeden daar ook wordt de gematigde fractie, waaruit het ministerie bijna geheel is saamge- steld, door de ultramontaansche lievig bestookt, verwoed aangevallenMaar iets waarin 't verschil begint is dat bij de liberalen de hevignten de neerlaag bekwamen, terwijl bij de katholieken de gematigden geheel en gansch door de geavanceerd en worden overvleugeld. En daar is het gevaar voor ons land, niet het radikale gevaar, dat slechts her senschim was, maar het ultramontaan- sche gevaar dat zich maar al te zeker, al te werkelijk aan het oog voordoet. Wij mogen, op grond van waarheid, eenen angstkreet slaken over 't gevaar dat onze duurgewonnene vrijheden be dreigt, over den rampzaligen toestand waarin ons land misschien welhaast zal verkeeren, wat zeg over 't verlies onzer nationale zelfstandigheid, over de ver deeling van den vaderlandschen grond. Wie kent de inzichten, het doeleinde niet dier ultramontaansche partij voor wie onze Grondwet, om de daarin ge schrevene vrijheden, slechts eene vuil niskar is waarvan men zoohaast moge lijk België zuiveren moet, voor wie Rel- qië verrot is en slechts in een bloedbad kan gezuiverd worden. Wie weet niet dat. on der een ultramontaansch regiem het Staatsbestuur niet langer meer eene grond wettelijke monarchie zal blijven, maar eene theocratie onder de welke alle macht zal komen, niet uit het volk zoo als nu, maar uit de Geestelijkheid. Kloosters zullen, meer nog dan nu, als paddestoelen uit den grond oprijzen en den lande den laatsten druppel bloed af zuigen daardoor in zijne zelfstandige krachtdadigheid en werkzaamheid ge stremd, zal België verloeren, zooals Frankrijk uitgemergeld was vóór 1789, en zwak, ontzenuwd, zal liet eene ge makkelijk te bemachtigen prooi zijn voor onze roofzuchtige naburen. Want omwentelingen als die van 1789 geluk ken niet altijd en niet alle landen bezit ten moed en zelfsvertrou wen genoeg om, zooals Frankrijk in de jaren 90, zegen- pralend aan de samenspannende reactie het hoofd te kunnen biên. Maar wat wil ik die sombere vooruit zichten voor het oog roepen België zal klaarziende genoeg zijn om zich aan den rand des afgronds tegen te hóuden, cle liberale partij zal vaderlandsliefde ge noeg bezitten om niet langer meer, door hare noodlottige verdeeldheid, het be staan des ge vaars te verzekeren. A. Z. Minister van d9n Peereboom zoekt zich bij het persooneel der IJzeren we gen erg populair te maken en de midde len die hij daartoe aanwendt zijn, men moet het bekennen, allerslimst uitge dacht en kosten niets aan de Schatkist, integendeel. Mijnheer Peereboom ver neemt dat er ergens een kleine bediende ziek is hij gaat hem bezoeken hij be grijpt dat het gevaarlijk is. voorde, trein wachters, langs de smalle voetbankjes de reiskaarten te gaan afhalen: hij be sluit dat de kaartjes niet meer op den in gang zijnden trein zullen afgenomen worden, maar wol bij het uitgaan der statiën. De klerikalen gazetten zijn liet eens om den roem af te kondigen van den populairen minister. Dat was event- wel nog niet voldoende hij wou en hij zou de kleine bedienden tot het toppunt van geluk en tevredenheid brengen en, hoezei hij heeft het middel gevonden nu dat de reiskaartjes niet meer op den trein worden afgehaald, is één wachter op eiken trein genoegzaam, en volgens M. Peereboom, en mogt hij 't soms wat te moeiëlijk hebben om de deurtjes der v agons te openen en te sluiten en de rei zigers behulpzaam te zijn, de Serre-frein en de treinoverste zullen hem moeten behulpzaam zijn. Dat deze beide laatste overgelukkig zullen zijn dit bijgevoegd werk te mogen doen, is klaar en duide lijk, vooral wat den treinoverste betreft, die voortaan in zekere mate, op gelijken voet zal gesteld worden met zijnen serre frein Nog een ander voordeel le vert het nieuw stelsel van den doorluch- tigon minister op men begrijpt gemak kelijk dat er nu veel te veei garde con- voi s zijn, dat die loopbaan voor vele jaren aan een groot aantal jongelingen zal gesloten zijn ook nog dat het per sooneel der trein wachters,, in elke statie zal verminderd worden, dat een groot g< tal onder hen, nu bij hunne ouders of verwanten Wonende en er mot weinige kosten kunnende leven, naar elders zul len verplaatst worden en hunne kosten zullen zien vermeerderenEn zou den dan de kleine bedienden niet huppe len en zingen van vreugde Zouden wij, belastingschuldigen hunne blijd schap niet moeten deelen, omdat de Heilige P. Boom dit middeltje gevonden heeft om besparingen te verwezentlijken? En toch zullen er mensclien zijn clien godvreezenden man zullen beknibbelen, die zullen vinden dat hij ongelijke had te willen sparen op den kap der kleinen en geringen, terwijl hij aan de grooten hunne luidaardsposten met de vette jaarwedden laat behouden, er zul len personen zijn, van die eeuwij e k tie- zers, die weêrom al zullen beweeren dat niet. het eigenlijke land, maar wel de geestelijkheid, uit de gedane besparin gen voordeel zullen trekken, en patati en patata En ik zal zeggen dat die kniezers ge lijk hebben. Het schijnt dat de lijst der Vrijmet selaren, onlangs uoor de goede zielen uit de sakristijën uitgegeven eene groote verbeeldingskracht bewijzen. Niet alleen zijn er, zoo men zegt talrijke leemten iu aan te stippen, maar hij vermeit tal rijke personen die nooit in hun leven den voet in eene franc-masons logie heb ben gezet. De Opinion denkt dat er daarin roden zouden zijnvoor de personen die er ten onrechte in voorkomen, zoo'n lieve procesjes in te spannen. Niet dat de hoedanigheid van vrijmet selaar, die men hun zonder gegronde reden toekend, als beledigend kan aan zien worden. Maar die uitgave geschiedt met het bekende doel deze die er in se- noemd worden, aan den klerikalen haat bekend te maken en ze in hunne belan gen te kwetsen en deze beweegreden zou volop genoegzaam zijn om de vraag tot schadeloosstelling te rechtvaardigen, De eensgezindheid der partijen. Het vraagstuk van den persoonlijken dienstplicht moet worden opgelost dooi de eensgezindheid der beide partijen zegden de troonrede en liet adres. Te Charleroi is bewezen dat dit mo gelijk is. Daar werd verleden donderdag, in het stadhuis, onder voorzitterschap van M. Audent, burgemeester, eene meting ge houden, samengesteld uit liberalen en clericalen. Aan bet bureel zetelden onder ande ren de heeren Fourcault-Frisonvoor zitter der Liberale Associatie Michel Lev ie, voorzitter der clericale Associa tie en verscheidene notabiliteiten be boerende tot de beide partijen. M Warnant las, in naam der liberalen eene verklaring, waarin hij zegde ge lukkig te zijn over de samenstelling van het comiteit uit liberale» en clericalen, die het allen eens waren over de nood zakelijkheid vanden persoonlijkendienst plicht. M. Levie, voorzitter, der clericale Associatie, zegde dat dc zaak van den persoonlijken dienstplicht, geene par- tijquaestie is, maar wel eene nationale, waarboven de prijzen zich moeten ver heffen. In denzelfden geest werd het woord nog gevoerd door andere redenaars, zoo clericalen als liberalen waarna de lezing werd gegeven van eene petitie, waarin aan de Kame#s gevraagd wordt den per soonlijken dienstplicht in te voeren. Die petitie werd met vele handteekens bekleed en in het commissariaat gede- pomeerd, waar ieder ze kan ondertee- ken. De liberalen en clericalen van Char leroi geven dus eene goede les aan de representanten, en het is te hopen dat hun vaderlandslievend voorbeeld overal navolgers zal vinden. Kleine maar zekere voorteekens van de ontwaking der Liberale Partij doen zich sinds eenigen tijd voor. Ver- ledene week zegepraalden de liberale kandidaten, in eene gedeeltelijke ge- meentekiezing te Tempieurekantons hoofdplaats van het arrondissement Doornijk, en waar de liberalen voortijds den strijd niet dierven aangaan. Zondag laatst hadden de liberalen weêr twee nieuwe zegepralen aan te stippen. De provinciale raad van Luxemburg had de verkiezing van M. Deleau, klerikaal lid der BestendigeAfvaaidiging, provinciaal raadslid voor Neufcluiteauverbroken de herkiezing had verleden zondag plaats en Déóme, de liberale kandidaat, behaalde de meerderheid met 25 stem men te And ennein het arrondissement Namen, had er eene gemeentekiezing plaats, de klerikalen spanden alle hunne klachten in om den liberalen burge meester omver tewerpen, ende liberalen behalen eene meerderheid van -00 stemmen, op eene bevolking van 700(1 zielen Ie Namen en te Neufchateau, waar nu klerikale representanten gekozen wor den, is het in 88 kiezing LIBERALE FEDERATIE. Maandag heeft de Ilond der Liberale Kies- ver euigi gen van België zijne gewone jaar- lijk che algemeens vergadering te Bru.-sel ge houden. I)e voorzitter, M. Oswald de Kerchore- de Denterghem, heeft er eene belangrijke rede voering uitgesproken. Onder de werkzaamheden van den Bond, noemde de achtbare spreker de opneming va» al de gemeenten des lands, die h ire uitgaven voor het lager onderwijs hebben zien verhoogon ten gevolge der wet van 1884. Daaruit bleek dat zeventien honderd acht en twintig gemeen ten van België door de noodlottige wet waren getroffenen gezamenlijk eene vermeerdering voor schoolkosten tot beloop van twee millioen en half 's jiais hebben op te brenger. Spreker spoorde de liberale association aam om krachtdadig en standvastig te werken tot het vormen van Bekwaamheidskieiers. Dit ia des te meer noodig, daar de liberalen op verre Wordt veortgsHt.) t$$Br^Zia^zsP— 111 i. Keizer Niklaas had, op liet einde van 1846 de veror- deriug uitgevaardigd waarvan ik hooger sprak en die voor doel had den toestand der bannelingen in Siberië te verergeren met ze aan «ene meer gestrenge tucht te onderwerpen, tueht die mettertijd, door de ge woonte en zelfs ten gevolge der onmogelijkheid waarin men maar al te dikwijls was de hnrde wet der liatorga toe te pa ssn, heel verzwakt was. Com niosiën, to dien einde benoemd, bezochten de tuchthuizen om er nieu we maatregelen vau gestrengheid voor te stellen. H :t eerste punt waarop men dacht het eerst te kun nen en te moeten toegeven, aan 's Kaizers argdenken- keuda verordeuing, waa de verplichtende sameziwoo- ning iu de kazerne, van alle dwangarbeiders. Dit alle» moeit mij doen volharden iu een ontwerp dat ik heel lang reeds had gevormd. Op den zelfden oogenblik dat ik te Kiow het vonnis toekende dat mij tot levenBlan- geu dwangarbeid veroordeelde, had ik het besluit ge nome» mij aan dit vervloekt verblijf te ontrekken, Een onbepaald vertrouwen nog eens hot land der le venden en der vrijë mensehen te zien, was mij iu den geest gedrongen. De harde arbeid waaraan ik, in de eerste tijden van mijn verblijf op de \atorgawas on derworpen, was niet van aard om mij aan te moedigen; maar mijn vertrouwen vermeerderde zoohaast ik, beambte geworden op do buretlen van hut gesticht van Ekatorininski-Zavod, den kring mijnor betrekkingen uitbreiden kon. Reeds in de leute van 1S45, had ik twee wat te haastige en onbezonnene pogingen gedaan die. re ds bij hunnen aanvang, schipbreuk leden, zon der evontwel argwaan te verwekken. In de maand Juni had ik een klein bootjen bemerkt dat men dikwijls verwaarloosde, des avonds, op den oeverkant der Irtitsj te trekken. Ik dacht er aan dit vaartuigje te gebruiken om denstroom, totaanTobolsk af te varen maar nauwelijks had ik, op eenen don keren nacht, den boot losgemaakt en was ik eenige meter» ver geroeid, of de maan kwam vun achter de wolken te voorschijn en deed eone gevaarlijk te klaarte op de landstreek vallen ter zelver tijd hoorde ik op den oever do stem van den smo/iïttel die er met eenige beiimbteu wandelde. Ik keerde stilletjes aan wal terug voor deze maal was het er meê gedaan. De volgende maand zag ik denzelfdcn boot op eene meer gunstige plaa's, op een meer dat, door eene vaart, op een nog al tamelijk van ons gesticht afgelegd n punt, met de Irtitsj in gemeenschap was, Een verschijnsel dat, in dat jaargetijde, nog al dikwijls op de wateren van Sy- berië voorkomt, kwam eenen onoverkombaren hin derpaal stellen aan dit tweed© onderneming. Ten ge- volge der plotselinge verkoeling der lucht, met het x*Uen van den nacht, ontstaan er dikwijls dazapkolon- nen, overgroot, zoo dicht bijeen en'zoo zwaar dat het mij onmogelijk wtord op twee schreden nog iets te on derscheiden. Ik had schoon mijnen hoot, gedurende de doodelijk lange uren van dien verschrikkelijken nacht, langs alle kanten te richten, de nevel belette mij de vaart te zien langs waar ik in de Irtitsj moest afvaren, t Was slechts met het krieken van den dag dat ik eindelijk do zoo lang te vergeefs gezochte ope ning vond 't was echter te laat, en ik mocht mij ge lukkig achten, zonder hindernis, terug naar mijne woning te kunnen keeren. Voortaan gaf ik het op nog langer mijn lot aan de zoo weinig gunstige wateren der Irtitsj toe te vertrouwen, en ik begon mijn plan om te vluchten rijpeljktr te overwegen an beter sani n te stollen. Het eerste punt over het welk ik wel moest naden ken, en eerst en vooral een besluit namen, was de richting die ik moest nemen voor mijne gevaarlijke reis. De groote baan, de natuurlijkste, deze die mij t eerst in t gedacht kwam en die mij van 't uiteinde van Sibeirë tot in het hartje vau Groot-Rusland zou gebracht hebben, moest ik algauw als voer mij de minst geschikte herkennon. De overheid bowaakt ze gedurig en zorgvuldig, en zeer dikwijls wordt zij door den ijver, of liever door den hebzucht der inboorlin gen, daa in geholpen. Deze vipden hot dikwijls zeer voorijoellg den vluchtenden dwangarbeider, vap sch ter eene haag, eenin kogel in het lijf te jagen. Zalfs is er te dien opzichte ondor hen, bijzonderlijk onder de Tataren, eene volkspreuk wanneer men een etk" hoorntj en doodt, heeft men slechts één vel, terwijl wnwnmiiaaimi.-i.rMnicstCT.ajia men er drij heeft wanneer men eenen vernah (i) den ja«, het hemd en het vel van den mensch. Er waren nog andere wegen, in verschillige richtingen. Ik kon oostelijk Siberië doortrekken langs de ïrkoetsk, Nert- sjinek, tot aan de zee van Okhotik, om er een schip op te zoeken dat mij naar een der haven van Noord-Ame- rika of Californië zou gebracht hebben. Ik kon mij ook naar het zuiden richten, de steppen der Kirghezen doortrekken om in Bockharaland te geraken en van daar de engelsche bezittingen in Oost-Indië te berei ken. Van eeneu anderen kant, zoo ik gelukkig genoeg had kunnen zijn om tot aan den oorsprong van den Oeral te geraken, zou deze stroom mij tot in de Ca- spische zee gebracht hebben en zou ik een toevluchte oord lcnnnen zoeken hebben in Daghertan, bij de Cir- cassiers. Eindelijk, een vierde weg, langs waar ik ont vluchten kon, was dwars door het Oeralgebergte eens op de hoogte van Oefa, in het gewest Orenburg gekomen, kwam ik aan to Wolga, een weinig lager aan de vaart welke dien stroom met den Don veree- nigt, en deze laatste stroom zou mij in de zee van Azow gebracht hebben, van waar ik, volgens goed dunken, Europeesch- of Asiatisch Turkije, ofwel wei- telijk Cirassië had kunnen bereiken. Om reden, die ik hier niet breedvoeriger zal be spreken, moest ik opvolgentlijk van de vier wegen afzien, en ik besloot mijne verlossing lange het Noor den te wagen door het Oeralgebergte, de steppen van Petsjora cn Arkhangelsk. Die wegwas het minst ge bruikt en dus de veiligste daarenboven leverde hij het zeer groote voordeel op de kortste te zijn, want eens te Arkhangelsk scheen het mij onmogelijk dat er, (1) Beledigend woord, waarmede men den banneling noemt. onder de vier of vijf honderd handelschepen, meeital vreemde, die jaarlijks in die have binnenloopen, er zich niet een zou bevinden die eenen vluchtenden poli- tieken veroordeelden zou willen opnemen, 't W»i omtrend die verre wonderstreek en de geweiten dor itte zee dat ik voortaan het nauwkeurigst onderzoek deed, zonder nochtans eene gelegenheid te verwaar- loozen van mij iu te lichten nopens de andere richtin gen waar het toeval mij kon brengen. Onze galei was eenigzius wereldlijk, en weinig tijd verliep er, eer ik in het midden der galeiboeven, uit de meest verschillende hoeken van 't Keizerrijk ge komen, eene tamelijk juiste konnis der zeden en ge woonten van gansch Rusland had opgedaan, maar vooral de herhaalde gesprekken met do kooplieden en reizigers, va» alle zijden naar Ekatnrininski-Zavod komende, brachten veel bij om mijne kennissen t« volledigen. De gevangene, die de verschillige middelen tot ont snapping berekent, is verslonden iu de berekening der minste kleiuigkeden waarvan de slotsom alleen eenig belang aan den lezer kan opleveren. Langzamerhand, met de grootste moeite, verzamelde ik de onontbeer lijke benoodigdheden voor de reis, en eerst en vooral een reispas er zijn twee soorten van reispassen voor de inwoners van Siberië die, even alB alle Russen, eene neiging hebben tot de groote omreizen in het Rijk eene soort van doorgangsbiljet voor korten duur an kleine afstanden, dan een paspoort van veel meerder aanbelang, door de hoogere overheid, op gezegeldpa- pier, afgeleverd, de pluhatnIk gelukte er in een ©a ander te kunnen fabrikeeren.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1