Feesten en vermakelijkheden. -T Sterfgeval. Verschillig nieuws. knechten moeten vallen en, om de spijs verteering voor onze kwezelaars nog wat lastiger te maken, eindigen wij met|de volgende vragen en antwoorden: V. Waar zien we dat gebeuren A. In al de normaalscholen van meisjes en n zekerlijk in het nonnen gesticht van Thielt Welnu de meeste onzer meisjes, nor maalscholen liggen onder den pantoffel van den bisschop. V. Maar wie laat dit gebeuren De bis- schoppen en de ministers A. u Ja, maar rooral het Ylaamsche volk Na zulke bekentenis mogen wij ge rust de gordijn laten vallen. Het Land en de Denderbode zullen mis schien zeggen maar dat is dwazen of geuzenpraat. Wij nemen hem van waar hij komt 't is te zeggen uit de katholieke Univer siteit van Leuven, en ons dunkt, dat die voor alle klerikalen moet geheiligd zijn. Wij weten nu wat den bluf onzer sakristijbladen over de vlaamsche kwes tie waard is. De ministers en de bisschoppen, 't zijn al fransche koekon van eenen deeg. R. S. waardoor zich, in menig arrondissement, de kiezers hebben laten beet nemen. De zaken staan dus goed voor de libe ralen en zulkdanigen toestand istenzeer- ste geschikt om aller moed en betrouwen herop te beuren, indien aan de scheu ring, in onze eigene gelederen ontstaan, een einde kon gesteld worden. Wij hopen dat het zoo zal zijn deze week zijn de onderhandeling tusschen de verschillige liberale kiesvereenigin- gen, over eenigen tijd begonneu, weer voortgezet geweestmochte uit die on derhandelingen de liberale Eendracht geboren worden Buiten het reeds neergelegde wets ontwerp tot beteugeling der dronken schap zal het ministerie eerlang zoo meldt de clericale Journal de Bruxelles tolk van het kabinet een wetsontwerp neêrleggen tot beperking van het getal herbergen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de patenten van tappers en her bergiers daarbij merkelijk verhoogd worden. man. 31, vrouw. 37 onwettigo, mail. 1. Dood geboren man. 2. vrouw 2. Ovcrlijdens man. 22, vrouw. 16. Inde gemeente gekomen 16 man. 13 vrouw. Uit do gemeente getrokken 22 man. 26 vrouw. Huwelijken 12. Bevolking op 31 Docember 1886, 2236. MoorselGeboortcns Wettige, 112. On wettigo, 2. Overlijden8, 52. Doodgeboren, 3. Huwelijken 28. Hooglede. Er bestaat te Hoog lede een aloud gebruik van Sebastiaans- feest te beginnen met eene mis ter eere van den schutterspatroon en te eindigen met een vrolijk bal. Dit jaar echter toen men de mis ging vragen gaf de eerwaar de pastoor voor antwoord Niet dan- sen, of geene mis dat is met God be- j) ginnen en met den duivel eindigen, Daarop eene beslissing van het gild, met bijna eenparigheid van stemmen, van te dansen, en 'ne ferme spronk te doen. Toekomende jaar zal men het geld der Mis smakelijk verteeren en de dames- confrateressen op eenen goeden pot koffij met koekestuiten vergasten. Hoe vindtgij, beste lezer,de beslissing van den Hoogleedschen Bastiaan De Dixmudenaar. M. Woeste, onze volksvertegen woordiger, heeft deze week, tijdens de bespreking in de Kamers der begrooting van Justitie, gevraagd een krediet te stemmen voor de geestelijken en om nieuwe plaatsen van onderpastoors te stichten. M. De Volder verzette zich te gen de stemming van dit krediet, niet omdat hij de bestemming ervan afkeurt, verre vandaar, maar omdat het de toe stand van Staatskas niet toelaat. Scholen afschaffen en een groot deel {for belgische jeugd het onderwijs ontne men dat voor den bloei en den vooruit gang van onB vaderland zoo onontbeer lijk is maar van eenen anderen kant de gespaarde sommen aan de geestelijk heid ten beste geven en er plaatsjes me de stichten voor de kweekelingen der Seminariën Ziedaar de politiek, de strekking der klerikalen. De persoonlijke dienstplicht alhoewel de meest bevoegde mannen het stelsel der plaatsvervanging ten zeerste af keuren en bewijzen leveren hoe slecht het is, de persoonlijke dienstplicht, zoo noodzakelijk en zoo rechtvaardig, wordt door de klerikalen op de heftigste wijze bestreden. De reden hiervan is dat, zoo zij vreezen, de persoonlijke dienst plicht voor gevolg zoo hebben dat de seminaristen niet langer meer vrij van den dienst zouden blijven, en dat zou, volgens de klerikalen beweren, noodlot tig zijn voor de aanwerving der geeste lijkheid die nu reeds met zooveel moeië- lijkheden geschiedt. Maar indien dit waar is dat men zooveel moeite heeft om geestelijken aan te werven, hoe komt het dan dat de jonge priesters in het se minarie somtijds een half jaar en nog meer op eene plaats moeten wachten hoe komt het dan dat het pastoors ge vang, te Gent, en ook elders, zoo vol priesters zit die, om de eene of andere reden in hunne bediening zijn opge schorst hoe komt het dat de bisschop pen zoovele priesters in hunne kollegiën en middelbare scholen van hunne gees telijke bediening aftrekken hoe wilt dan pater Woeste nieuwe plaatsen van onderpastoors vragen, om de moeilijk heden nog te vermoerderen Wij zijn van gedacht dat het voorstel van onzen representant alleenlijk voor doel heeft eene plaats te bezorgen aan de jonge priester s, die te lang in de semi nariën naar een postjen wachten De verdeeldheid heerscht onder de klerikalen en verschillige reden geven r aanleiding toe de inkomende recli Parlementaire werkzaamheid. Eindelijk is de begrooting van justitie afgehandeld. Nog verscheidene begroo tingen moeten gestemd worden. Zoo zal de Kamer stillekens tot aan den vasten tijd komen en dan neemt zij zooals men weet eenige dagen vacantie. Na den vasten zullen er nauwelijks een twintigtal zittingen kunnen plaats heb ben om aan de paaschvacantie te gera ken en na de paascheu is het met de parlementaire werkzaamheidzoo als met de vijgen. Het is waarlijk bedroevend te zien dat de Kamer zoo weinig werk aflegt en. over zoo weinigen tijd beschikkende, dezen niet beter weet te gebruiken. In derdaad, de minste qurestie wordt door onze afgevaardigden behandeld met eene langdradigheid om er grijs Laar van te krijgen. Vooral in de rechterzijde zit er eene collectie «zagen» die geene be spreking kunnen laten voorbijgaan zon der eene litanie af te lezen zoo lang als eenen bierwagen. Dit zijn gemeenlijk de representanten der kleine steden, die hun discours doen opmaken in het geestelijk collegie hun ner stad en zich door het plaatselijk blad doen bewierrooken als groote rede naars, dikwijls zelfs voor dat huune redevoering werd uitgesproken, zooals M. Meyers het geval heeft ontmoet. Doch, men zit uiet in de Kamers om dan naar zijn arrondissement als een groot muu jj-usi. jjTwnJrp.n ;-Tnan wordt en gezonden om de belangeu van het land te behartigen. Dringende en belangrijke wetsvoor stellen liggen te wachten en worden uit gesteld om de ijdelheid der babelzieke afgevaardigden te voldoen. Misschien steekt minister Beernaert daar wel een handje aan toe het schijnt dat liet mi nisterie bang is van met de sociale *ier" vormingen, alsook met de wet op het veerecht, voor den dag te komen. Dit maakt de rekening van het land niet De openbare denkwijze eischt, in 't belang der openbare rust, eene spoedige oplos sing der sociale vraagpunten en bijge volg eene werkzaamheid die zou beletten dat deze vraagpunten tot latere zittij den... of tot in der eeuwigheid uit ge sluierd worden. Kalverlieiclc. V. Als de vreugdevolle lente Zijt gij lief en schoon, o jeugd Spreidend, als een open bloemkelk, Balsemgeuren van geneucht Aan het hart schenkt gij gevoelen, Aan de ziel de teeder zticht, Aan het lichaam geeft gij wieken Voor des levens wilde vlucht. Jeugd, gij zijt de volle beker Waar het vuur der liefde in blaakt, Die, zich uit haar kluister rukkend, Slechts naar lust en vrijheid haakt Gaarde der begoochelingen Waar de droomen, hemelsblauw, Tusschen ioos en lelie bloeien, Mild verkwikt door morgeuddanw. Jeugd, gij zijt geloof en hope Zuivre trouw blinkt om uw hoofd, Die nog geen bedorven adem In haar luister heeft verdoofd Onbewust des mensoheu boosheid, Kent gij rampen noch geween Klein schijnt u de wijde wereld, Want gij jeugd, zijt groot alleeu VI. O, 't is zoo lang geleden. Dat ik dit liedje heb gezongen Dan was ik jong een knappe jongen Met klare stem, met forsche longen Maar 't is zoo lang geleden 1 Waarvan het harte vol is, Wil overal de mond gewagen Dus spreek ik vaak mot zielsbehagen Van 't zoet genot dier liefdedagen Waarvan mijn hart nog vol van is Vietorien Van de Wèghe. ten op granen en vee, rikalen hunne partijgangers en hunne bevechters hebben de persoonlijke dienst die door een deel der klerikalen aangenomen, door de andere verworpen wordt de vertegenwoordiging der min derheid, die onder de klerikale organen hare vrienden en hare vijanden heeft. Of de invloed dor bisschoppen die ver deeldheid zal kunnen doen ophouden valt sterk te betwijfelen, want de hier boven opgegeven reden zijn het voor- Werp geweest van klerikale kiesbeloften die onder de klo- STAD AALST. "Willemsfonds Liberale Associatie "V olks v o o rdr aehten 1° Zondag 30 Januari 1887, OVER DEN CONGO door den heer kap'""' v -tTr" '-hten verlicht do"- door den De Cor gevar vo 2° WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit worden de vol gende heeren behouden, voor eenen nieuwen termijn van zes jaren, in hunne fonctiën als leden van de kommissiën der wateringen Osbroek onder Aalst en Erembodegem: bestierder M. F. Moyersoen, eigenaar te Aalst gezwornen, MM. H. De Cock, brouwer te Erembodegem en E.D Hondt koopman te Aalstontvanger-griffier, M. Yauderpoorten te Erembodegem. Ninove-Meerleke bestierder M. Van Vreckem C, advokaat en eigenaar te Meerbeke gezwornen, MM. De Coo- man-Eliaert, Burgemeester te Niuove en F. Goelens, stoker te Meerbekeontvan ger-griffier, M. Dufour, slachter te Ai- nove. Do door den i. Deze twee Feest en zullen opgeluisterd worden dooreen OONOEBT te geven door den Zangkring Le Cercle Lyrique. Telkens om 5 1/2 ure 's avonds in den Graaf van Egmont. Ingang Leopoldstraat. Ingangvrij on kosteloos voor Mannen en Vrouwen désignó a l'unanimité des suffrages aux fouc- tions de Sous-Lieutenant. Dans l'exercice do eet omploi si difficile et si délicat, il a su gagner l'affectiou de ses subor- donncs. Abthub VAN LANGEN HOVE était un gardera juste et bon o'était un Officier sé- rieux, esclave de son devoir. II justifiait pleiuement la coufiance do ses chefs, qui pou- vaient compter sur ses connaissances militaires. Les uns perdent uu Sous-Lieutenant aime et respecté et les autre un bien brave compagnon d'armes. Ami d'enfance du défunt, ayant passé une par tie de ma jeunesso avec lui, sur les bancs de l'école, j'ai pu persoimellemeiit apprécier toutcs les qualitcs de ce camarade il était d'une na ture franche et honncte, et, je peux le dire, VAN LANGENHOVE Abthub ne comptait que des amis. Aujourd'hui, comme Capitaine, avant que la terro couvre ses dépouilles mortelles, jo dire a mon Sous-Lieutenant, au nom du corps d'Officiers, au nomde la 3rao Cle du 2mo B°" un solennel adieu Qu'il sache combien tous, nous pleurons avec familie si cruellement éprouvée sa perto irre parable. Repose en paix, Abthub Voici des fleurs que notre Compagnie dépo- sera sur ta tomba. Ellos diront a tes Pareuts que nous partageous leur douleur, que nous t'avous bien aimé et que ton souvenir survivra parmi nous. Pauvre AmiAdieu 1 Redevoering van M. Is. VAN TRAPPEN. Mijnbeer en, Eeue droeve taak valt mij te beurt. In naam der maatschappij van onder-officie- eieren en korporaals der Burgerwacht van Aalst kom ik, vooraleer zich deze grafstede sluitte, een laatsten vaarwol sturen aan onzen Abthub, welke ons door den dood zoo plot selings komt ontrukt te worden. Ja, Mijnheeren, het verlies welke onze maat schappij door dit afsterven ondergaat is groot want men mag het in waarheid zeggen, Abthub mocht onder hare vlijtigsto leden gerangschikt worden. Aan bijna al de vergaderingen was zijn bij zijn verzekerd, en was het dat zijne bezigheden hem belettedeu zich op het gesteld uur aan te komen, toch wist hij de zaak zoo te r dat na weinig wachtens hij bij de lessen kon te genwoordig zijn. Ik herhaal het, niet alleen onder werkelijk opzicht waren zijne daden goed to keuren maar ook onder Sociaal opzicht heeft hij zich e sympathie der leden weten aau te werven i il'™ hnm niet alleen als gezel maar ,-vl.o up- rechten vriend aanschouwden. In grooten deele heeft onze maatschappij haar bestaan aan hem te danken want hij was ook een dergenen welke de grondvesten van haren tegenwoordigen bloei hebben geworpen. Toen over bijnx elf jaren, dit ontwerp in zijnen geest ontstond, wie weet niet, hoe moei lijk hot was eenige mannen bij een te scharen om tot de stichting onzes krings to kunnen Beweging van den Burgerlijken in 1886. Aalst Geboorten Wettige, man. 423, vrouw. 391 Onwettige, man, 22. vrouw. 24. Doodgeboren wettige, man. 24. vrouw. 17 Onwettige, man. 1. vrouw. 2. Huwelijken 164. Ovcrlijdens man. 277. vrouw. 224. Personen welke zich gedurende het jaar in de stad heb ben gevestigd man 347. vrouw. 295 hebben de stad verlaten man. 259. vrouw. 278. Ninove Bevolking op 31 December 1885 6741. Geboorten wettigo, man. 117, vrouw. 83 onwettige man. 11, vrouw. 7 Overlijdens, man. 80, vrouw. 78. In do stadgekomen: man. 85, vrouw. 75. Uit de stad gegaan man. 177, vrouw. 126. Huwelijken 58. „Bevolking op 31 December 1886 6658. Sint-Lievens-Hautem Bevolking op 31 December 1885 2227. Geboorten wettigo, Verleden dijnsdag had alhier de be- gravenis plaats van den heer Arthur Van Langenhovenonder-luitenant on zer Burgerwachteen jongeling van eenieder geacht en bemind en te vroeg, op 32jarigen ouderdom, aan de liefde zijner ouders ontrukt. Een groote menigte woonde de lijk- plechtigheid bij. Twee lijkreden wier den op het graf uitgesproken de eerste door kapitein Ferdinand De Clercq, de tweede door sergeant-majoor Van Trap pen, sekretaris "der maatschappij van onder-officieeren en korporaals der Bur- wacht. "Wij laten ze hier volgen Redevoering van M. F. DE CLERCQ. Messieurs Pour la soconde fois, en moins d'une année 4'intervalle, la 3mo Ci0 du 2mo Bataillon est appolée sous les armes, pour rendro les derniers honneurs a deux de ses chefs. Quelques mois sont a peine écoulés que nous pleurions notre Commandant de Compagnie lenom du regrotté Capitaine VAN ASSCHE est encore bien présent dans la mémoire de tong. Aujonrd'hui, nous venons pleurer nne perte de plus: L'impitoyable mort vient de nous enlever notre digno Sous-Lioutenant Abthub VAN LANGENHOVE, a l'age de 30 ans, alors que s'ouvrait devant lui un avenir brillant con- quis par sa persévórance et par son activité alors qu'il aurait encore pu rendr® de grands services a la Gards-Civique d'Alostau mo ment, dis-je,oüsesmalheureux Parentsavaient la certitude d'etre justoment récompensés de leurs peines, dans leurs vieux jours, par le fruit du travail d'un digne hls. II était bien jeune encore, lorsqu'il a sent son cceur battre de sympathie pour l'institution do la milico citoyenno. En 1876, il s'y en- gageta comme volontaire, et au hout de 2 ans, son aplitude le fit monter aux grades de Sargent et de Sargent-Major lbrsqu'on 1883, il était overgaan. Vela pogingen hebben er diensaangaaude moeten aangewend worden en het is hij die zich, op ditoogenblik, moedig vooruitzette en het ambt van Geheimschrijver aannam. Het is ook onder dezen titel dat hij de sta tuten, op 30° April 1876 opgemaakt, onder- teekende.en tot in de laatste tijden toe, beoogde hij altijd het welzijn onzer maatschappij. Ongelukkiglijk, Abthub, mocht de loc welke voor u pas begonnen was, niet langer voortsgaan en moest gij nu, in den nog jeugdi gen ouderdom van 32 jaren, uit ons midden gerukt worden. Helaas tevroag, veelte vroeg in deze schei ding. Wij koesterden nogtans de zoete hoop op uwen steun nog lange jaren te mogen rekenen maar de Voorzienigheid heeft er anders over geoor deeld en er valt niets over, dan ons aan haren wil te onderwerpen. Vaarwel dus Abthub, vaarwel, en geloof dat uwen naam altijd in het geheugen uwer wapenbroeders zal geprent zijn. Aalst en omliggende. Deze week afgeluisterd van twee vaart- werkers Jef, gaat ge zondag naar die con ferentie in den Grauwen Steen. Ze gaan daar spreken over den Congo, en er komt ne zwarten prins uit dat land. Wel Tist dan moeten er in den Congo ook liberalen zijn Dat die zwarte prins geen liberaal was, zou hij in eene liberale Maatschappij eene conferentie komen geven CABINET dn Dr J. VIXDEVOGEL, ruc Gal- lait, 97, llruxellès. Envoi sur domandes des livrce avec l'cxposó du traite-ment curatif Bur la goutte, les r/tumes et catarres ou tchai'Jcmcnts de poitrtjie, les tumeurs du sein. Rémise par la pharmacie de 40 sur les medica ments. aux personnels de peu de moyens id. sur les pilules reconstituantes du sang (ancinies, chloroec). Eene familie pilules reconstituantes du sang LOKEREN, 25 Januari, vim Loïeron hoeft buiteDgevroon veel geluk go- had bij de vervroegde trekkingen van Brussel. In de laatste trekkingen der leening vau 1879 kwamen drij loten uit, twee met premies van honderd duizend frank elk, toehoorende aan eene dame en aan haren zoon de derde met eene premie van tien duizend frank, toehoo rende aan de dienstmeid van dit gezin. De meid heeft dadelijk haren dienst verlaten, zoodat moeder en zoon verplicht zijn voor eeni ge dagen in de restauratie te gaan dineeren. KORTRIJK. De genaamde Arthur Boutens, oud 25 jaar, wonende in de St. Anto- niusstraat, heeft zich uit verdriet op zonderlin ge wijze gezelfmoord. Hij had op de tafel een kanouske gezet en hetzelve fel geladen daarna ging hij neergebukt zitten en stak meteen sol ferstek het vuur aau het poeier. Eene harde ontploffing weergalmde on de ongelukkige ont ving de volle lading in het aangezicht en rolde omver. Toen de geburen hem ter hulp snelden, zagen zij een vreeselijk schouwspel Boutens lag daar uitgestrekt afgrijselijk verminkt zijn kin was weg, zijn tong lag ten gronde, de keel was doorschoten en de strot afgesneden. De zelfmoordenaar gaf weldra den geest. Hij had sedert meer dan twee jaar reeds het voornomen geuit zich om den hals te brengen. Men schrijft uit Ilingeue Een ontzettend ongeluk is verleden vrijdag in onze gemoente gebeurd. Een brouwersgast, Sogers genaamd, in dienst bij den heer César Van Kerkhoven, is bij toeval in den brouwers- ketel gevallen. Alhoewel dadelijk opgehaald, was de onge lukkige gansch verbrand. Maandag is hij, te midden van de grootste pijnen, bezweken. Hij laat eone weduwe met zeven kleine kinderen na de verongelukte was een toon beeld van werkman. De heer Van Kerckhoven zal voor het arm gezin zorgen. Sedert zondag zijn te Brussel en in de voorsteden viei zelfmoorden gepleegd, die moe- ton toegeschreven worden aan aanvallen van waanzin, veroorzaakt door de dronkenschap. In den nacht van dinsdag tot woensdag heeft ze kere Destin, oud 60 jaar, zich opgehangen op de zolderkamer, welke hij op den Yorstschen kassei 122, bewoont. Hij laat zijne vrouw en kinderen iu do diepste ellende na. BORSTPILLEN Vergauwen. (Zie annoncen.) Tongeren. Een droevig ongeluk heeft verleden zaterdag, rond vijf ure 's avonds, te Wouteringen plaats gehad. Drie werklieden waren bezig met steenen uit een kuil te halen '8 avonds, toen reeds twea der werklieden hun werk uitgescheiden hadden, gebeurde er eene inst^tinedie df-*vterden merkman in den k'iil begroef. De twee andere werklieden daalden spoedig den kuil in om hunnen makker hulp te brengen, doch vruchteloos toon zij hem terug vonden was hij slechts een lijk meer. Het slach toffer was gehuwd en laat eeue weduwe met vijf jonge kinderen achter. Plet is waarlijk niet to begrijpen hoe ge makkelijk zekere menschen zich laten bedrio- geu en hun geld toevertrouwen aan gelnkzoe- kers. Eene nieuwe zaak van afzetterij is dezer dagen weer ontdekt. Zekere Conti, die het be roep van agent van landverhuizing uitoefende en beweerde in 1870 kapitein goweest te zijn onder Garibaldi, had eene soort van maat. schappij voor de uitrooiiug van den phyloxera of druifluis gesticht. Hij zegde dat hij in Noord-Amerika eene colonic ging inrichten om er wijngaardbergen aan te leggen, die hij dan zou verkoopen aan de landen, door de phyloxera verwoest. Hij geluk te er spoedig in 23 huisgezinnen, samangesteld uit 117 personen, aan te werven om naar die zoogezegde kolonie uit te wij kon. 't Waren allen inwoners uit den omtrek van Verona, in Italië. Hij beloofde hun gouden bergen en verzekerde dat in Amerika do maatschappij hun alles zou bezorgen. Zij hadden eukel de reis te betalen. De landvorhuizers verkochten alles wat zij bezaten enkregenalzoo 2.500 fr. bijeen, welke zij aau Gonti betaalden voor hunne reis in 3* klas. Conti huurde plaatsen aan boord van een Hollandsch schip en betaalde daarvoor 1,100 fr. Het overige geld moest gestort worden op den dag van het vertrek, den 8 Januari. Onder voorwendsel van do noodige toebereid selen te doen, was Conti naar Rotterdam ver trokken. Hij bleef echter zoolang afwezig, dat do landverhuizers ongerust werden en twee man naar Rotterdam zonden om Conti op te zoeken. Zij vonden hem. Conti verzekerde hun dat alles gereed was voor het vertrek, doch dat er nog eenige formalitei ten te vervnllen waren, waarvoor het noodig was naar Brussel te gaan. Fen der Italianen bleef to Rotterdam terwijl de andere met Conti naar Brussel kwam. Zij stapten af in een hotel der Brabantstraat, 's Anderdaags zond Conti den Italiaan terug naar Rotterdam en zegde hem dat hij zijne gezellen mocht verwittigen dat alles gereed was. De twee Italianen waren op het punt naar Verona te vertrekken, toen zij vernamen dat Conti de 1400 fr. welke voor de reis nog moes ten betaald worden, niet gestort had. Zij schre ven aan Conti, doch te vergeefs; zij kwamen hem te Brussel opzoeken, doch hij is niet meer {G Yinden.

De Dendergalm | 1887 | | pagina 2