's jaars beliepen, in 1678 tot 10,125 frs. zijn geklommen. Maar er is geld in de Staatskas en de bisschoppelijke geldkis ten barsten ten gevolge der vrijgevigheid van overgeloopene liberalen, thans cleri- cale ministers. Hoe stichtelijk. Geen man, geen cent, geen kanon meer La Defense nationale meldt dat, ten behoeve van de Maas-versterkingen, eerstdaags de volgende kredieten door de regeering zullen worden aangevraagd Fr. 1,650,000 voor den aankoop van de helft van het vereischte veldgeschut fr. 300,000 voor de proefnemingen met het gieten van stalen geschut door de binnenlandsche nijverheid; fr. 2,000,000 voor de voortzetting der in uitvoering zijnde werken, als ver vaardiging van bommen, affuiten, pant serplaten, proefnemingen met kruit- soorten, enz., en uitbreiding der inrich ting te Brasschaet, waar de schietproe ven met geschut plaats hebben, zooda er in het vervolg zonder gevaar tot op afstanden van 9500 meters geschoten za kunnen worden. Kiezers, houdt uwe beurs gereed! Gr elij klieid. Te Gent weigert een socialist te getui gen voor den onderzoeksrechter en deze magistraat veroordeelt hem terstond, zonder de minste complimenten,tot eene boet. Maar te Luik wordt de bisschop ge dagvaard om te getuigen, in eene zaak van een priester die zich had schuldig gemaakt aan feiten, welke men raden kan. Hij weigert te antwoorden op eene vraag en... hij wordt niet veroordeeld. Is dat alweer gelijkheid Maar 't is waar, te Gent was het maar een socialist, en te Luik was het een gemijterde Monseigneur Daar die twee mannen niet gelijk zijn, kan ook de wet voor hen niet gelijk wezen. Maar toch staat het in de Grondwet, dat al de Belgen gelijk zijn voor de wet. Wie 't niet gelooft of wie 't loochent, kan het daarin lezen om zich te over tuigen. gelijk het tegen woo i'dige bisdom, samengesteld uit de twee provinciën Luik en Limburg. Be halve de uitzondering van zekere kantons, behoort de provincie Luik tot het Walenland, terwijl de provincie Limburg uitsluitend vlaamsch is. Dus, evenals in het tegenwoordige België, waren het vlaamsche en het waalsche ras in het land van Luik vertegenwoordigd. Werd daar ook éóne taal als de officieele gebruikt, ter uitsluiting der andere Neen, maar ingevolge het belang der be stuurden en niet der bestuurders, werden beur telings het vlaamsch en het fransch gebezigd, in het bestuur, in het gerecht, in het legerin de vergadering der Staten of Kamers, met een woord, overal. De schepenraad der stad Luik, die het hooge rechtsgebied voerde over het gansche prins dom, was altijd samengesteld uit vlaamsche en waalsche schepenen, zoodat de gedingen aan dien raad onderworpen, altijd op de oorspron kelijke stukken konden beoordeeld worden. De bestuurlijke oorkonden werden in de beide talen opgesteld en dat is zoo waar dat, van zekere stukken, uitsluitend de stad Luik betreffende, in de archieven nog enkel de vlaamsche tekst aanwezig is. Het leger was verdeeld in twee hoofdafdee- lingeu, waarvan de eene in het vlaamsch en de andere in het fransch werd bestuurd en aange voerd. En nu beschuldigt men vau overdreven heid een wetsontwerp, waarbij enkel de kennis van een weinig vlaamsch n van de officieren wordt geëischt 1 In de Staten vergadering werd door de Vla mingen vlaamsch en door de Walen fransch ge sproken. De afgevaardigden van Hoei legden aan hunne waalsche collegas de woorden der vlaamsche redenaars uit; die van Tongeren verklaarden aan de vlaamsche algevaardigden de redevoeringen in 't fransch uitgesproken. Kortom, de gelijkheid van rechten der beide talen was volkomen. Niemand was verplicht meer dan ééne taal te kennen, aangezien hij in die taal bestuurd werd en recht kon bekomen. Voor de ambtenaars en bekleeders van open bare waardigheden was de kennis der beide talen de regel, niet uit dwang, maar uit nood zakelijkheid, aangezien het niemand in het hoofd kwam te betwisten, dat de ambtenaar voor het volk en niet het volk voor den ambte naar is gemaakt. het stadhuis voor een uur of vijf kwartiers, leggen er zich in gemakkelijke zetels, warmen hun voetjes, rooken lekkere Havanna's, geeu wen ofslapen een weinig, knikken eens ja of schuddenbollen eens neen, en trekken tien franlten Voor hen die zooveel noodig hebben niets voor degenen die ten overvloede bezitten alles. Is dat loon naar verdiensten netten stuiver kost. Wat iedren dag ons kindje doet. V iet or i en Van de Weghe. Getoonzet door H. Steppe. Eene zonderlinge benoeming, Men meldt uit Kortrijk Er moest eene benoeming van greffier- adjunct bij de Rechtbank van eersten aanleg plaats hebben. M. Van Roosebeke, schrijver in het parket sedert 11 jaren, die onberispelijk en uitmuntend deze plaats bekleedt en zeer bekwaam is, was eerste kandidaat. Maar er is daar een wonderbare vogel die door de broeders onderwezen, om trent 23 jaren oud is en maar 2 jaar bij M. Deschamp in de griffie schrijft, voor eene jaarwedde van 600 fr. Door de voorspraak van de kopstukken van den cler.calen Burqerkrlagis het deze cleri- cale phenix die tot die plaats benoemd is, met eene jaarwedde van 3,000 fr. en daarbij omtrent 800 fr. profijten. Het schijnt dat bijna al de magistraten deze benoeming met de grootste veront waardiging vernomen hebben. Flandriana. De heer Jozef Demarteau, hoofdopsteller der Gazette de Liège, heeft in eene voordracht, onlangs te Luik gehouden, getoond de oplossing der vlaamsche kwestie, gausch en volledig te hebben gevonden in de geschiedenis van het oude prins-dom Luik. Het oude prins-dom Luik was na genoeg teld aangebeden zelis door de jongelingschap der 'hoofdstad schetste haar huwelijk met den riiken Adolf Seynave; schandvlekte heur dub belzinnig en laakbaar gedrag dat de veroordee- ling van heuren echtgenoot na zich sleepte en schilderde ze dan als moeder, heur eenig doch tertje hatend en verfoeiend, om heure hebzucht en heuren hoogmoed te bevredigen. Ja, dieis nlichtig: n besloot hij, «zij kan met anders dan nlicbtig zijn; lichtzinnige jonge dochter, mijn- eedige echtgenoote, slechte moeder, scheen zij voorbestemd om op de banken van het assisen hof te eindigen. Het pleidooi van Delfarge was flauw, niets beduidend zelfs nevens dat van den openbare* beschuldigerook achtte deze het met noodig te antwoorden. Het geding werd gesloten verklaard en de gezwoornen verwijderden zich om te beraad- "^Namin dan een half uur, keerden zij weder met een bevestigend antwoord op alle de vra- geu. De hoogmoed ge DoriiiJe waa tot vijl jaren opsluiting veroordeeld. In la Réforme komt een artikeltje voor, ge kuipt uit een parijzer blad waardoor wordt bewezen dat er zich in het Fransche leger sol daten bevinden uit Fransch Vlaanderen, die geen woord fransch verstaan en anders niet kennen dan liet Vlaamsch. De Réforme roept daarop de aandacht van het zoogezegde mouvement wallon, en wenscht de Walen, dat hen nooit gebeure wat gedurig in ons leger tegenover de Vlaamsche soldaten, geschiedt. Zekere Graeschepe, geboren te Eecke, s (Frankrijk,werd onder een kanon verpletterd I, omdat hij de bevelen van den adjudant La n burque niet verstaan had. Graeschepe kende anders niet dan bet Vlaamsch 1 't Moet er waarachtig lief uitzien in ons Bel gisch leger, alwaar de Waalsche officieren niet in staat zijn de taal der soldaten te kennen. De Walen moeten die niet kennen... beweert M. Robert, en wij, Vlamingen, voegen er bij Wij laten niet langer onze Vlaamsche broeders, door eenige onbekwame waalsche oversten overschreeuwen en overvloeken 1 Dit recht zullen wij verkrijgen al moesten al de Frère's, Bara's en C" mettre le feu aux pou- dres, zooals M. Robert, de uitvinder van la lumière intellectuellezegde Tati V Perriqui, het Luikerwaalsche mees terstuk, gaat stellig de wereld rondt, 't wordt in alle talen vertaald. 't Gaat nu zelfs in 't Namensche gespeeld worden. Maar vooraleer daar te kunnen verstaan worden, moet het,wif het Waalsch van Luik, waarin 't geschreven is, vertaald worden in het Waalsch van Nameur. De Réforme vertelt dat als volgt Tati V Perriqui a la gloire due aux chefs- d'ceuvres il est traduit, non pas en al Iemand, en anglais ou en francais, langues tristes, inca- pables de iendre joyeusetés de M. Remou- champs, mais en... wallon. Dimanche prochain, en effet, Tati V Perriquiai rangé en wal lon namurois, sera joué a Spy. Als bij ons, in de Vlaamsche gewesten of in Holland, een stuk geschreven wordt, dan ïshet geschreven in hetNederlandsch,en wordt overxl in Holland zoowel als in Belgie, in datzelfde Nederlansch vertoond en verstaan. Maar de Walen van Namen en Spy verstaan die van Luik niet Is dat geen bewijs dat er eene Waalsche taal en letterkunde bestaat en dat het Vlaamsch, het Nederlandsch een patois is, verschillend is, van dorp tot dorp. Leve 1t fransch dan, dat iedereen verstaat in Belgie.... behalve Vlamin gen, die slechts Nederlandsch kennen Laura Seynare, het lieve, blonde dochtertje van Adolf Seynave, verblijft thans te Leuven bij heuren oom en wordt er met de teederste TaSmet alleen heur voogd, hij verstrekt haar tevens tot eene liefderijken vader. De onheilen van het onschuldige wichje hebben hem diep, zeer diep getroffen. Ilij heeft gezwo- zoethartige meisje als nimmer zoo heur rampzalige ontaard als heure ren dat het ongelukkig zal wezen vader, noch zoo boos noch eervergeten moeder.En dat een man als Roland zynen eed houdt, heeft ons verhaal overvloedig XLlrlDÜi* gewezen. In zijne beruchte redevoering, in de nieuw- iaarsmaand ter zittinge des Gemeenteraads uit gesproken, zette M. au Wambeke op het actief zijns bestuur eene menigte werken, ot wel door den Staat, of wel door de burgerij zeil bekostigd, zooals namentlijk het stichten der nieuwe voetpaden. Dender galm deed zulks opmerken, maar Denderbode verhaastte zich hem te logen straffen. Ziehier nu wat wij in t budjet van 1887 aantreffen Te ontvangen van de aanpalend eeigenaars 2/3 kosten stichten voetpaden. 't Zijn dus wel inderdaad, volgens eigene bekentenis van 't Schepenkollegie, de aanpa lende eigenaars die, zoo niet geheel, dan toch 't grootste deel der kosten van de voetpaden betalen elkeen weet hoe hoog die 2/3 be- loopen. Kijlcjes in 't ronde. De winter heeft lang en fel gewoed, de nood is drukkend geweest, vooral in V laanderland, waar honderden armen zonder werk vielen. Voor den rijken Paus schooit men miljoenen op miljoenen, voorden armen van honger venden werkman vindt men nog geen broods ster- bete arbei- Over eene maand of zoo wat wonnen ders aan dekaaiwerken 1,40 fr. daags. Na herhaaldelijk lij den heer burgemeester geklaagd te hebben kregen zij 10 centiemen opslag. De aneeuwvervoerders trokken 60 centen per dag, maar moesten schup en kruiwagen mede brengen. Om die benoodigheden te hure die arme menschen bezitten ze niet waren ze dage lijks verplicht van 20, tot 25 ceDtiemen van hun gering dagloon te laten vallen! Hoeveel, och arme bleef er over Verslag van 't Stadsbestuur. Het verslag ovei het dienstjaar 1886 is weer aan de kiezers uitgedeeld, die er, zoo als uit de vroegere, heel weinig zullen uit leeren. Dendergalm heeft verleden jaar het verslag van 1885 op eene volledige wijze onderzocht en besproken. Alles wat voor 1885 waar was is het ook voor 1886. Er zijn ei voor dit laatste geene, of toch zeer weinige, veranderingen aange bracht. Wij hebben er slechts een koppel kunnen aanstippen. Wellicht door eene inspreking van den H. Geest, heeft het Schepenkollegie in zijn verslag niet alleen de namen doen neerschrijven der Officieren van ons Pompierskorps,maar ook nog die der Onder-Officieren. Sinds jverleden zomer deed 't nut ervan zich hevig gevoelen. Voortijds wierden de huwelijken in t verslag verdeeld, in verschillige categoriënjonge lingen en jonge dochters, weduwen en weduwe- naars, enz.; thans verdeelt het verslag de gehuwden volgens ouderdom. Zou dat soms een overgangsmaatregel zijn en zou men, toeko mend jaar, eenen wensch van 't Land van Aalst vervullen, met de gehuwden te verdeelen in van moetens en in van uiet moetens n 't Land zendt reeds sinds maanden en maanden eenen reporter na-ur t Landhuis, op de dagen van huwelijk, om er de toekomende bruiden in oogenschouw te nemen men zou opj't budjet van 1888, naast 't postjen schadeloosstelling aan den Archivist voor 't klasseren der oude gemeentelijke handvesten..., 600 fr. dat wij in 't budjet van 1887 aantreffen, een postjen kunnen ucêrschrijven in dezen aard; u Schade loosstelling aan den reporter van 't Land voor 't klasseren der gehuwden in al of niet van moetens 600 fr. Enfin, wat er ook van wezen zal, elkeen zal moeten bekennen dat de aangebrachte wijzigin gen van het grootste belang zijn en dat het een ongeneesbare blinde is die thans in de gemeen- terekeningen niet klaar ziet. Wij zullen later, als 't plaats'geeft, op dit vorslag eens terugkeeren. Vergenoegen wij ons heden met eenige opmerkingen, ter loops. Volgens 't verslag telde onze middelbare jongensschool, in 1886, 320 leerlingen. De geestelijkheid bezit hier twee gestichten vau middelbaar jongensonderwijshet Kollegie, met 94 leerlingen (natuurlijk nemen wij de leerlingen inwoners niet in aanmerking) en het St. Martensgesticht, mot 185 leerlingen dus, voor de beide klerikale gestichten 279 leerlin gen, of 41 min dan voor de enkele Middelbare school!... Een bewijs te meer dat deze laatste school de meeste genegenheid der aalstersche familievaders geniet, om het voortreffelijk onderwijs, de degelijke opvoeding die er aan de leerlingen gegeven worden. Die cijfers alleen zijn een afdoend antwoord op de woeste aanvallen door 't blad der Werf- kapel tegen dit voortreffelijk onderwijsgesticht gericht. Op het budjet van 1687 zijn de ontvangsten der zwemkom beraamd op 2500 fr. Als uitgaven voor diezelfde zwemkom lezeü wij er 1° Onderhoud der zwemkom en bestuur- kosten. ft- 2,000.00 2° a) Stichting van kabienen in de zwemkom 4,150.00 b) Buitengewoon krediet voor het voltrekken der zwemkom 13,587.00 Te zamen voor t voltrekken van de zwemkom ft Intrestende aan 4%, is weer eene som van 709 fr. 48 te voegen bij de 2,000 hierboven,'t zij reeds Beramen wij op 25,000 fr. (ciffervan 'tbestek) de kosten van eerste inrichting der zwemkom de intresten dier som, 1000 fr, moeten ook al gevoegd worden bij de jaarlijksche kosten van bet Zwempaleis Hooger spreken we van't postjen schade loosstelling aan den archivict, enz.Dit postje schijnt ons een behendig middel om de jaar wedde eens stadsbedienden op eene bedekte wijze te vermeerderen. Lezen wij niet sints jaren en jaren* dat de archieven der Stad met eene voortdurende zorg gerangschikt zijn geweest n Dus, ofwel hebben de vorige verslagen schaamteloos gelogen,ofwel is 't klasseren der gemeentelijke handvesten, dus cok het toekennen eener scha eloosstelling daarover, totaal onnoodig. Dit herinnert ons eea historietje uit de ge schiedenis van ons huidig Stadsbestuur, Een zijner bedienden genoot het eerste, of de twee eerste jaren zijner indiensttreding, eene wedde van 2000 fr. 'sjaarsde man vond die som onvol- dendeen, uit eigene beweging, bracht hij, op t budjet van't volgend jaar, voor zijne wedde, eene som die nagenoeg het dubbel was van t voorgaande jaar.'t Gemeentebestuur, aan dien bediende vastgekluisterd, moest die vermeer dering van jaarwedde toestaan. Heden handelt men niet meer zoo rechtzin nig men vindt eene schadeloosstelling van Archivist uit, en de vermeerdering van pen jaarweddeis er, en zal de 3500 fr. bereiken. zoo wel stillekeus aan Ons gemeentebestuur en zijne creaturen zijn zoo behendig, och toch zoo bthendig J. J. Denderbode en Burgerwacht. Armzaliger antwoord dan dat welk wij woensdag 1. 1. in Denderbode aantroffen, had den wij voorwaar van hem niet verwacht. Hij is tegen de Burgerwacht niet, zegt hij, hij zoekt uiet ze te doen verdwijnen, alsof collectie zijner nummers niet ^meer bestoud de spotternijën, de lasteiungen, de beleedigin- gen, die er, bijna alle vijf voeten, tegen die Nationale lnsteiling, aangetroffen worden geen protest aanteekenrie tegen de huichelende woorden van 't bokkenorgaan der Lange Zout- straat. Denderbode heeft de Burgerwacht lief, zooals deboer 'k verken dat hij vet mest om het nadien te slachten. zou moeten verbrandenwanneer ze dit meesta onverdiend geld in de zakken steken. Indien ze zich niet kosteloos willen opofferen voor de belangen de r burgerij, maar alleen uit ambitie ot winstbejag dat ze dan van t land huis afblijven. Zeg eens, Denderbode, zou daargeene dikke som te besparen zijn En de toelagen voor de Jonge Garde dan De duizenden, welke aan dit muziek worden toegeworpen, zijn die noodig Moest er oproer of oorlog uitbarsten, zij zouden misscLiien niet hunne klarinetten en fluiten de gemoederen bedaren, de orde hand haven, volk en land verdedigen Zeg eens, zijn daar geene 1400 fr. te rapen Ziedaar twee geldbronnen w aaraan men met volle handen putten kan. Wij zullen er geene andere opnoemen, maar Denderbode aanraden over St. Blazius, patroon tegen de kromme ijven te schrijven, liever dan over onze burger wacht te spreken. Ditje» en Datjes. Wonder, boven wonderMen vertelt dat Menheer Cliarel de Deken, dit jaar niet zal rond gaan om gelden in te zamelen tot kleeding der arme eerste koramumekanten. Het schijnt dat hij deze week reeds genoeg vette brokken opgedaan heeft om alle onkosten te kunnen betalen. Ik heb de wereld rondgerezen Al wel een iaar of tien, Maar zooveel dikke brokken in de kuip Heb ik nog nooit gezien 1 Platbroekerij. De muziekbestuurder welke laatst met een zijner onderhoorigen in twist lag, zijn ontslag in diende en iu eenen Café aan d'Esplanade, openbaar en luidop zwoer (op zijn eerekruis en op.... dat willen wij nog niet zeggen) van nooit zijnen kop te leggen, heeft nu bij mijnheer zijven tegenstrever gaan Molle- poetje spelen en verschooning vragen. Wat platbroek 1 em dat voor een gewezen ■oldaat 111 Hij moet nog al veel ontzag hebben in zijne maatschappij. Toe, muzikanten, kaatst er mrar op los II De slimme rechtsgeleerde die Denderbode aaneenflaust beweert dat de wet van 1853 de wet van 1848 niet gewijzigd heeft. Zeg eens mistrouwde jurisconsult, wanneer de bepalingen eener wet tegenstrijdig zijn met die eener andere, welke is de wet dat toege past moet worden De jongste niet waar Dus, wanneer de wet van 1848 zegt dat elke kompa- gnie van 75 tot 100 manschappen moet tellen, en dat die van 1853 (art. 27)kdit getal tot op 60 vermindert, is het niet dit laatste artikel die de wetgeving op de getalsterkte der kompagniën uitmaakt Overigens, Denderbode, gij doet de waarheid te kort wanneer ge zegt dat het een koninglijk besluit is die het getal manschappen op 60 be paaltgij wilt aldus aan die bepaling hare kracht ontnemen. Die bepaling is in de wet van 13 Julii 1853, art. 27, te vinden, en het tegendeel beweeren getuigt van uwent wege van eene verregaande kwade trouw. Gij vraagt ons, Slimmeke, waarom wij t vrij willig Pompierskorps en deze kwestie vermengd hebben: wel dood eenvoudig hierom, dat gij naar besparingen zoekt en er in 't hmrinrichten der Burgerwacht wilt vindendat de Pompiers- kompagnie ook een gewapend korps is, eenig- zins ingericht om de Burgerwacht tegen te kanten en dat dit Pompierskorps, alhoewel bet zich met de hoedanigheid van vrijwillig begif tigt, op stadsbudget voorkomt als kostende, in 1885, 3720 fr. 01som waarop wij vermeenen dat er ook al 't een en 't ander zou kunnen ge spaard worden. 't Einde van Slimmekens artikel is subliem Maar laat er ons nu maar over zwijgen voor heden en later nog eens op terug komen Kan men op eene nederigere wijze om genade smeeken Kan men op eene naïevere wijze xeggen 'k heb daar de grootst© dommigheden vertélt, 't ware beter dat ik voortaan zweeg Kap. P. W illemsfonds. Het feest van verleden Zondag mag oprecht welgelukt beeteu. Wat ons vooral genoegen deed, was d© talrijke opkomst v; n het publiek, waardoor de ruime zaal wel bezet was. Wij hopen dat er op eene toekomende voor dracht nog meer volk zal komener is daar leerstof en genoegen te vinden voor elkeen, voor kleinen en grooten, voor rijken en armen daarbij men woet nooit te veel. Cercle Lyrique (waarom die fransche naam in Aalst) zong ons twee bevallige kooren. Was het aantal er niet, de hoedanigheid en den goeden wil vond men er toch, en daarom waren de toejuichingen wel verdiend. Wie zich dien avond vooral overtroffen heeft is wel M. Ladeuze! Welke schoone «tem Hoe natuurlijk, hoe gemakkelijk, hoe verrukkelijk die geleid En dan, wat zuivere uitspraak voor een geboren Waal 1 Bravo, Ernest, immer beter 1 De heer Voordrachtgever gaf ons eene puike aanspraak. Het deed on» goed aan 't harte eenen Gentenaar te hooren, die dank aan het kosteloos onderwijs in de Nijverheidsschool genoteD, er toe geraakt is, het publiek op zulke flinke voordracht te vergasten. Spreker heeft ons doen verstaan wat electri- citeit en telephoon zijn, en wel op zulke wijze, dat al de aanhoorders wij twijfelen er niet aan thans een gedacht van beide bezitten. Ten slotte heeft hij doen uitschijnen hoe dwaas vele kleine burgers handelen met van hunne kinders voor hun leven lang penneknechten, in plaats van verstandige ambachtslieden te maken. Wij voegen er bij om hierin te slagen zou Aalst eene Nijverheidsschool of Beroepsscholen moeten hebben, en in onze nijverige stad, zijn er die gkoot noodig. M. De Keukelare sprak eene klare, gemak kelijke taal; zijn onderwerp was der aandacht ten volle waardig en wij zijn verzekerd dat iedereen het met groot genoegen aanhoord heeft, zoo als men uit het herhaald handgeklap heeft kunnen opmaken. M. Everaert kenden we reeds als hoboïst, doch als kluchtzanger nog niet. Het viel goed in den smaak, want wie zong er niet meê, of wie lachte er niet Nu, Vlamingen, tot eenen volgenden keer. Terwijl komen er rijken, millionnairs naar Zoo dat dit laatste jaarlijks kost fr. En slechts opbrengt Of een jaarlijks verlies van fr. 1,209,48 Ge ziet het, als men de mannnen die Aalst willen doen groot schijnen tegen andere ste den )i hunnen zin laat doe i en zich, met stads- centeneen burgermeesterspeterstaal laat oprich ten, het uan de belastingbetalers nog al eenen Ze steektzijn oog-enxiit. Denderbode roert hemel en aarde om onze burgerwacht op een bataljon te brengen. Be daar u toch wat, manneken, en wringt of kron kelt u toch zoo niet, ge zoudt er nog wel uwen ruggengraat meê uit den haak helpen. Ziet eens, raaskalt hijmet die vermindering zou men 1400 fr. kunnen sparen, en die zouden van pas jaarljks komen om beter den reinig- heidsdienst te doen verrichten. Wij laten het leste sneedje voor M. Em. Bor- reman, maar wat we niet begrijpen kunnen is, dat Slimmeken 1400 fr. sparen wil met de af schaffing van het 2» bataljon onzer burger wacht. 't ls dus de garde-civiek welke in den weg loopt, 't is daaruit dat men geld zou willen kloppen, juist als of er geen ander middelen meer voor handen zijn om gemakkelijker en meer besparingen te doen. Gij hebt daar vooreerst het presentiegeld der gemeenteraadsleden, dat nooit onder t liberaal bestuur bsstaan heeft eu dat hun de handen Sterfgeval. Eene der achtbaarste familiën ouzer stad komt getroffen te worden door het overlijden van den heer Alfons Yan 4.ssclie, in den jeugdigen ouderdom van 29 jaren. Hij was van geuiakkelijken omgang, een goede meester voor zijne werklieden, een milde weldoener voor de armen. De liberale partij verliest in hem een over tuigde aanhanger. Dat de diepbeproefde familie hier tot verzach ting barer smart onze welgemeende rouwbe tuigingen aanvaarde. Aalst en Omliggende. Door plaatsgebrek zien wij ons, tot ons groot spijt verplicht eenige ingezonden artikels de laustgekomene tot ean volgende nummer te verschuiven. Dat onze geëerde medewerkers het ons niet ten kwade duiden. Tooneelnieuws. Heden avond geeft de maatschappij Taal en Vrijheid, hare laatste vertooning voor 1886. Het programma bestaat uit twee blijspelen en een drama. Wij kunnen verzekeren dat er smakelijk zal gelachen, veel zal geweend worden. Het drama iiutelt van vaderlands- en vrijheidsliefde, de blijspele zitten vol humoer, de rollen zijn wel ingestudeerd, de kostumen prachtigkortom alles belooft dat het publiek er een solwonen avond zal door te brengen hebben. Uit zosten droom ontwaakt het wijze kind, En knielt en bidt voor allen die het mint. Gereinigd dan de handjes ent gelaat Aleer het vader, moeder kussen gaat. Een frissche zoen, een blijde goeden dag i Heeft 't kinderhart voor allen met een lach. Door moederzorg is 't maal bereid voor elk, De boterham, koffie en warme melk. Dan gaat het kind met lees- en schrijfgerief Naar zijne school, want leeren is hem lief. Want 't kind ge/oelt dat stadie, kennis, vlijt, Niets dan geluk kan zijn voor later tijd. Dan brengt het spel verpoozing en vermaak, Maar na de les, na de volbrachte taak. Des avonds gaat weer slapen 't wijze kind, En bidt in droom voor allen die het mint. 17,737.00 2,709.48 1,000,00 3,709.48 2,500.00 1

De Dendergalm | 1888 | | pagina 2