AAN DE DOOVEN. Verschillig nieuws. Insparingen. Wordt er over onderwijs gesproken, dan komen de clericale bladen terstond voor den dag met den uitroep Ja maar, het onderwijs kost nu veel minder aan den Staat en aan de ge meenten dan onder de liberalen Welnu, daar is niets van aan, In 1883, dus onder de liberalen, kost te het lager onderwijs aan den Staat en de gemeenten te zamen, 16 millioen 42/ duizend frank. Geldverkwisting geldverbrassing riep de clericale pers. En wat heeft ditzelfde onderwijs in 1887, onder de clerikalen gekost 16 millioen 329 duizend frank. Maar arm 97 duizend frank minder en dat is alles. En daarvoor moest heel het officieel onderwijs worden 't onderste boven ge smeten, honderden scholen afgeschaft ontelbare onderwijzers gebroodroofd Maar ziehier waarom dit gedaan werd. Onder de liberalen ging er van die 1G 1/2 millioen fr. geen duit naar de pa- perij. Dat stak hun de oogen uit en mocht zoo niet blijven. Nu, integendeel, gaan er 2 a 3 mil lioen naar de kloosterscholen, waar het onderwijs gegeven wordt door 638 congreganisten en meer dan 1300 non nen, waarvan de meesten niet gediplo meerd en niet bekwaam zijn om de kin deren iets anders te leeren dan de pater noster. En nog zijn ze niet te vreden. Zij moeten nog meer hebben, en ze zullen blijven worstelen, tot al de subsidies, de 16 millioen die voor het onderwijs wor den besteed, in hunne klauwen zijn ge komen. 't Is voor het geld dat zij werken. Wat de geleerdheid der kinderen be treft, daar bekreunt zich dat klooster ras zooveel om als eene kraai om een zondag. En nu dit zoogenaamd onderwijs juist nog zooveel kost als vroeger, is het geene geldverkwisting meer, nu heet het insparing. De gemeenten weten er van te spre ken sedert 1884 zijn zij allen verplicht geweest hare belastingen van hare be volkingen te eischen, zoodat zij moeten betalen, wat de Staat spaart. Hoe viudt ge dat Een minister, die moet komen verklaren, dat de gevangenhuizen zoodanig vol zitten, dat men verplicht is de veroordeelden, om het even voor wat, ondereen bij malkaar te zetten. Teeken de3 tijds En dat onder een clericaal Ministerie Inderdaad, ja, 't is een teeken des tijds, een gevolg der vernieling van het onderwijs, wij bedoelen natuurlijk het degelijk,ernstig onder wijs, welk wel de sterkste, fde stevigste dam is, dien men tegen de misdaad kan opwerpen. Het Handelsblad verhaast zich te doen ge- looven, dat dit het gevolg is der wet van 1879. Dom, niet waar De kinderen, die bet onderwijs begonnen te ontvangen onder de wet van 1879 waren 7 a 7 jaar oud zij waren dus 10 a 11 jaar toen de door ons gevloekte en door de clericalen geze gende wet van 1884 tot stand kwam, waar onder zij roortgeleerd hebben, zoo dat ze uu 14 a 15 jaar ouderdom kunnen tellen. Laat er hier en daar een tusschen wezen, die 17 a 18 jaar oud is. Is het met zulke kinderen want dit zijn nog kinderen waarmede de gevangenhuizen zijn opgekropt V Neen, de overkropping der gevangenhuizen, dit teeken des tijds, vindt haren oorsprong niet in de ofiicieele schol, waar de eerbied voor de wet en de overheid werd onderwezen en aanbe volen, maar wel in de aanhitsingen der geeste lijkheid en der clericalen, die overal de mis kenning en verachting der wet en der overhe den hebben aangepredikt, om het geestelijk gezag boven alles te stellen. Is die toestand reeds nu zoo, dan zal hij nog erger worden. Hoe meer scholen men vernietigt, hoe meer gevangenhuizen zullen er moeten gebouwd worden. Blij ven de clericalen, met de gratie en hulp der geestelijkheid nog lang aan het roer, dan zal men misschien weldra de schoollokalen, die op den buiten door den geestelijken dwang ledig blijven staan, moeten veranderen in ge vangenissen. Teeken des tijds o ja, M. Lejeune heeft wel gelijk het te zeggen teeken des tijds Aan onze geëerde abonnenten en lezers van IdLtlex'gliem. zij bekend gemaakt dat er tea onzen bureele, geen invloed is gebruikt geweest om o:is doen tusschen te komen in de persoonlijke kwestiën die deze gemeente in twee vijandelijke kampen verdeeleu. Dendergalm blijft vreemd aan elke invloed en gehoorzaamt alleenlijk aan de belangen der liberale denkwijze, getrouw aan zijne leus Noch doos hoop, noch doob vbebs. o Kiezing der Burgerwacht. Als we Denderbode zaterdag laatst lazen, dachten wij dat de klerikale kandidaten 's an- derendags in de kiezing voor de Burgerwacht haul la main gingen zegepralen. Wij dachten dat de bokken tegenover de verwaande guiten, groote kinderen en vreemdelingen ernstige, bejaarde mannen en vooral geborene Aalstenaars gingen stellen, dat zij zich niet, als volgens gewoonte, te vreden gingen houden met kritiekeeren maar eindelijk eens beter gingen doen. Helaas Hoe groot was onze teleurstelling 1 Het was een compagnieken biberons die stoim liep tegen onze nationale instelling; 't was een rommelzoo van verwaande guiten, als een Mauritsken, een zwart advokaatjen.... en een schuifkenstrekker, die de pretentie hadden de prestige onzer Burgerwacht te herstellen. En waren 't dan nog allen iugeboornen geweest, 'k zou gezegd hebben passé maar, heere der heeren vreemdelingen waren er niet te kort... En zoo kwam het dat zondag morgend, al hoewel het, volgens Denderbode, voor de bok ken niet moeielijk was om te zegepralen, alhoewel dat de zegepraal berustte in de handen der katholieken als ze maar ernstiglijk wilden (en ze wilden het ernstiglijk), alhoe wel alles zoo fijnekens geschoteld en gelepeld werd n zoo kwam het, zeggen wij dat, voor aleer de elfuurmis uit was de klerikale biberons van 8 tot 20 meters diep in dsn azijntobben staken.... En de sukkelaars hebben nu nog den lach op den hoop toe. Een die razend kwaad moet zijn op Denderbode is een gebuisde kandidaat uit de compagnie der Nieuwstraat. De man had het bokken orgaan gelezen en was overtuigd dat hij overwinnen zou. Zondag morgend kwam hij, blij te moede, het hoofd opgeheven, den kende reeds zijnen sabel achter zich te hooren slepen, de Nieuwstraatpoort afgestapt om naar den uitslag der kieziug te gaan vernemen. Daar komen hem eenige wachten tegen die van de kiezing kwamen en die, om met hein te spotten, hem proficiat wenschen. Overgelukkig, noodigt de min zijne gelukwenschers uit, om in eene naastbij gelegene herberg op zijne benoeming te gaan drinken. In de herberg klinkt hetBaas, een ronde bokskes en een vijffrankstuk rolt op de toonbauk. Toen er al menig boksken langs het keelgat der far ceurs en een groot deel van het peerdenoog in de tooglade van den herbergier verdwenen is, verneemt de ongelukkige gefopte dat. hij 't slachtoffer is van eenen laten Apruvisch. De grootste schuld aan zijn misaventuur had toch De Denderbode, dat zal de man met mij bekennen waarom moost de scheeve vooiop victorie kraaien.... Wat het Gouvernement gedaan heeft. In vooruitzicht der aanstaande wetge vende kiezingen, halen de sacristijbla- den aan, wat al wetten het Gouverne ment in een jaar heeft doen stemmen. Daartusschen bevindt zich eene, die een deel invoerrechten op den koffie heeft afgeschaft. Als dit geene wet is ten voordeele van den werkman, dan kennen wij er niets van De koffie, den drank van le pov' peupmet eenige centiemen per kilo verminderen, niet waar 't Is grootsch Maar wat de wij waterpapieren er ver geten bij te voegen, is dat ditzelfde Gou vernement daarentegen eene belasting op het vleesch heeft gesteld en voorne mens is eene belasting op het brood te laten brengen. Bij de vermindering der rechten op koffie verliesthet eenige duizenden frank dat is waar doch door de belasting op 't vleesch alleen, heeft het op minder dan 8 maanden zoo wat 2 1\2 miljoen frank gewonnen. Dat is andere peper, hé Enkomt nu het invoerrecht op vreemd graan, na de kiezing en komen zal het er dan zal het Gouvernement daar weer eenige miljoentjes op winnen. Wie zal 't al betalen Boer, burger en werkman. Maar daar spreken de clerikale bladen niet van, ze weten wel waarom. Nog eene andere wet werd door het Gouvernement voorgedragen en door de Kamers aangenomen, namelijk de wet waarbij de kosten voor het uitdrijven of op de straat zetten van slecht betalende huurlingen verminderd worden. Welke huurlingen Degenen die eene gering huis- of ka merhuur ten hunnen laste hebben en niet kunnen betalen, dus eene wet die alweer de werklieden, de kleine burgers treft, maar niet de groote slechte be talers En dan maken de clerikale bladen nog den lof van zulke wet O ja, zij zijn toch zulke werkmans vrienden, die clerikale bladen. Burgerwacht der stad Aalst. Kiezing van 8 April 1888. UITSLAG. le Jöataillon. 18 Compagnie. M. De ClercqRené. Kapitein. Luitenant. Onderluitenant. Onderluitenant. Kapitein. Luitenant. Onderluitenant Teeken des tijds. Alles kan geloochend worden, en de slechtste dingen boven alles. In den Senaat zijn den heer Lejeune, minis ter van justicie, eenige woorden ontvallen, die zoo beteekenisvol zijn, dat ze niet mogen ver loren gaan. Hij zegde De onderofficier der genie, Allard, die aan den overkant stond, wierp zijne kapot uiten ofschoon de vestinggracht daar 50 meters breed is, sprong hij zonder aarzelen in 't water, en zwom naar den drenkeling. Toen hij hem ver moeid en afgemat naderde, was de kleine reeds tweemaal onder water geweest. Hij gelukte er in het kind te redden. Terug op den booid des waters gekomen, droeg hij den kleinen geredde naar de kazerne, waar geredde en redder verzorgd werden. Op dit oogenblik had een aandoenlijk tooneel plaats. De vader van het kind, die in do kazerne woont, kwam juist fluitende de kazerne binnen. Toen hij vernam wat er gebeurd was vloog hij den moedigen soldaat om den hals, en kon van dankbaarheid geen woord uitbrengen. De omstanders zelf waren tot ween ens toe bewogen. Moordpoging op eene vrouw. Men meldt uit Antwerpen Woensdag rond half zes ure namiddag, is de Zakstraat in opschudding gebracht, door eene moordpoging, die gepleegd werd in de herberg voor uithangbord dragende Lamport en Holt boot, in dezelfde straat. De genaamde W. V. H..., oud 45 jaar, dok- loods, wonende Zwarte Zustersstraat, kwam in gemelde herberg, gehouden door de echtelin gen A... Vrouw A. bevond zich met drij jonge meisjes alleen in de herberg. Na eene korte woordenwisseling, tusschen de herbergierster en V. H... haalde deze laatste eensklaps een revolver te voorschijn en loste een schot op vrouw A..die aan de linker borst getroffen werd. Onmiddelijk daarna nam de dader der moord poging de vlucht, terwijl het slachtoffer insge lijks hare woning uitliep, doch aan den over kant harer woning viel zij ten gronde. Men snelde de ongelukkige aanstonds ter Varenbex-gh Leonce. Schuermans Lodewijk. Van Schaltin Nestor. 2" Compagnie. Kapitein. M. Bethune Félix. Luitenant. Liebaut Gamiel. OnderluitenantKieckens Serafien a a D'iiert Félix. 36 Compagnie. Kapitein. M. Camu Lodewijk. Luitenant. Cumont Félix. Onderluitenant. Schellekens Leon. a De Pauw Alberic. 4" Compagnie. Kapitein. M. Van Achter Lodewijk. Luitenant. Buekens Lodewijk. Onderluitenant. Boterbergh René. a a Van Eyck Joseph. •2« Bataillou. 1Compagnie. Kapitein. M. Meert Emiel. Luitenant. Breckpot Edmoud. Van Steenwinkel Hubert. De Pauw Gustaaf. 2° Compagnie. M. Callebaut Edouard. Leolcrcq Isidoor. Cumont Carlos. De Brandt Valere. 3' Compagnie. Kapitein. M. De Clercq Ferdinand. Luitenant. Leveau Gustaaf. Onderluitenant. Van den Br.mpt Leon, a a De Blieck JezeP 4° Compagnie. Kapitein* M. Van Assche Valery. Luitenant. Moens Maximiliaau. Onderluitenant. De Bruyn Evariste. Van de Meerssche Emiel. Donderdag 19 April 1888, om 11 ure voor middag, in den Graaf van Egmont, kiezing in ieder BatailloD voor Een Majoor, Een Doktoor, Een toegevoegd Doktoor. Dijnsdag 1 Mei, zelfde uur en plaats, kiezing in ieder Bataillou voor 3 kandidaten voor Luitenant adjudant majoor. 3 Luitenant kwartiermeester. Donderdag 3 Mei, zelfde uur en plaats, kie zing voor heel het Legioen voor Een Legioens doktoor. Een Luitenant vaandeldrager. Denderbode heeft nu den weer gevonden waarop hij gedurende eenige weken zagen kan. Als hij nog wat dieper zal gezaagd hebben en als onze geachte medewerkers ons wat meer plaatsruimte zullen openlaten, om plaatselijk politiek en plaatselijke aangelegenheden te behandelen zullen wij Denderbode 8 zaag wat in8meeren. Kap. P. Drukpersprocesseu Het is zaterdag 28 dezer dat de Rechtbank van Dendermonde haar vonnis zal uitspreken in zake der processen tegen Denderbode en ons ingespanneu. Wij hebben de vaste overtuiging dat het juist onze confrater niet zijn zal die zich over dit vonnis zal verheugen. Dijnsdag 15 Mei, zelfde plaats en uur, kie zing voor het Legioen voor 3 kandidaten voor Luitenant-Kolonel. 3 Kapitein adjudant-majoor. 3 Kapitein kwartier meester. 3 Kapitein verslaggever. 3 Luitenant verslaggover. De Eedaflegging voor de gekozene en be noemde Officieren is vastgesteld op Maandag, 16 Juli aanstaande. Rechterlijke kronijk. M. Van Duyse, doktor in de rechten, pleit bezorger, plaatsvervangend rechter bij de Rechtbank van Dendermonde, is aldaar Rech ter benoemd in vervanging van M. Angelet, thans raadslid bij het Beroepshof van Gent. Tot hiertoe hebben wij nog niet hooren zeg gen dat Pier uit 't Land eene geraaktheid ge kregen heeft, van woede. Wij vreezen nog voor het afdrukken van ons blad de droeve tnding te ontvangen. Sterfgeval. Deze week is te Turnhout overleden de heer Dr Denier Snieders, de welbekenden en veel gelezen vlaamschen novellenschrijver, in 1810 te Bladel in Noord Braband geboren. Hij was de broeder van M. August Snieders, vlaainsche romanschrijver en hoofdopsteller van het ultramontaansch Handelsblad Antwerpen. van die het tegenovergestelde bewee- Aalst en Omliggende. Gisteren (vrijd g) avond, rond 9 ure, is er brand ontstaan in een klein huisje op Popen- rodedrioscli te Aalst-Mijlheke. Alhoewel de pompiers tijdig ter plaats waren en zich moedig aan 't werk stelden, was er aanblusschen geen denken op een half uurtjen tijds was de arme woning door den brand totaal vernield met gansch den inboedel. Wij weten niet of er verzekering was 't is nogthans meer dan waarschijnlijk. Brussel. Zondag, rond 5 ure 's avonds, waren twee jonge steenbakkers gelast leemgrond aan te halen, toenzij in de nabijheid kwamen van eenen waterput van 40 meter3 diep,gelegen in de steenbakkerij van de Hippo droomlaan, te Elzene, liet de jongste der arbei ders zijnen last vallen en door hem te willen grijpen, rolde hij zeifin den put. Dadelijk kwam hulp opdagen, doch men heeft het lijk van den ongelukkigen jongen slechts een halve uur later kunneu ophalen. Hij is een genaamde Frans Steenhoudt, oud 14 jaar, van Denderleeuw. Hij was slechts van den vorigen dag in dienst in de steenbakkerij. GENT. Honden vernuft. Donderdag namiddag was mevr. Hücker-De Baere, uit den Café de VAncre, op den Dok, met haar poedel hondje op boodschap gegaan bemerkende dat het diertje haar moeilijk opvolgde, bleef zij staan, en ontwaarde dat hij haren armband in de muil hield, welken zij in de Fiévéstraat moest verloren hebben. -T- Antwerpen. Bedding. Verleden vrijdag namiddag speelden er twee kinderen op de vesting der Berchemschepoort, front 8-9. Dé öjarige jongen Van Loo rolde van de hoogte in 't water. hulp, en bracht haar inbare woning terug waar zij verzorgd wordt. W. V. II... werd eene uur later aangehouden en naar het politiebureel gebracht. Het parket werd verwittigd en de heer Berré, prokureurdes konings, vergezeld van den heer Dumont. onderzoeksrechter, kwam ter plaats om het onderzoek te doen. De betichte loochent de feiten die hem ten laste gelegd zijn, terwijl het slachtoffer beweert niet te weten wie op haar geschoten heeft. Deze verklaringen schijnen evenwel niet overeen te komen met de getuigenis der drij jonge meisjes ren. Het onderzoek za! nochtans weldra licht in de zaak brengen en de drijfveer der misdaad doen kennen, die op verschillige wijze verteld wordt. De wonde van het slachtoffer, alhoewel de kogel nog niet uitgehaald is, wordt niet voor erg gehouden eti schijnt niet het minste gevaar op te leveren. Daar vrouw A... nog al dik ge kleed was is de kogel niet ver kunnen door dringen. V. H..., is gehuwd en vader vau 7 kinderen. Hij is inde celgevangenis opgesloten ANTWERPEN. Een knaap was vrij dag rond 7 ure 's avonds, op eenen boom der Kunstlei geklouterd, om eene tortelduif te van gen. Hij gelukte er in hetpluimdier te vatten, doch vertoor het evenwicht en viel met zijnen buit uit den boom op den wandelweg. De ongelukkige knaap die vrij erg aan de kin gewond werd, is io 't gesticht der jesuieten gedragen waar men hem de zorgen die zijnen toestand vereischte heeft toegediend. Hij is vervolgens naar zijne woning in de Schuistraat overgebraoht. Vrijdag morgend, omstreeks 7 ure, heeft men uit het water der vesting van het Noord kasteel, het lijk opgevischt van den heer Oscar Leo Roumont, [order-brigadier der douanen, oud 41 jaar. geboren te Luik en laatst gewoond hebbende in de Walenstraat. Deze ongelukkige was sedert den 14 van ver- ledene maand uit zijne woning verdwenen. Het lijk, dat in staat van ontbinding ver keerde, is naar het Kielkerkhof gevoerd. Brandramp te Luik. In eene enge straat der stad Luik bevinden zich de groote maga zijnen van M. Maretti, glazenmakeren inlijs- ter. Daar de eigenaars voor eenige dagen uit hunne woning moesten afwezig zijn, jhad Mad. Maretti aan hare meid, een meisje van 17 jaar, welke tot eenigen steun dient aan hare moeder, last gegeven van het noodige vet voor de keu ken af te smelten. Het meisje begon zondag morgend, ten 6 ure, aan de haar opgelegde taak. Men veron derstelt dat het vet op het te heet gestookte vuur in brand moet geschoten zijn. Het meisje heeft den pot willen van het vuur nemen bij middel van haren voorschoot om de brand wonden te voorkomen aan de handen de voor schoot zal alsdan vuur gevat hebben en door eene te haastige beweging is waarschijnlijk de pot met het brandend vocht omvergestort. De keuken van het gezin Maretti is een klein vierkant vertrek, met planken afgeslagen, van slechts eenige vierkante meters .oppervlakte. Dit vertrek is afgemaakt in het magazijn en omringd van allerlei gemakkelijk ontvlambare stoffen, zooals de kisten, waar men het glas in verzendt, stioo, houtwerk, enz. Mad. Maretti, welke nog niet vertrokken was toen het ongeluk gebeurde, werd waar schijnlijk aandachtig gemaakt door den rook of door de vlammen, en riep tot de meid Jeanne 1 wat doet gij Niemand antwoordde en Mad. Maretti liep naar beneden en de keukeu in I Het is hier dat het dramatioke van het voorval begint. Gustave Laumay, een braaf werkman, oud 34 jaar en vader van eeD huisgezin, hoorde op dit oogenblik een noodkreet. Madame riep hij Laumay I Laumay red mij was het antwoord. Op dit geroep liep de moedige werkman vastberaden door de vlammen heen, welke zich steeds verder en Iverder begonnen uit te breiden. Midden in den vuurpoel, bemerkte Laumay eene menschelijke gedaante, welke hij op de schouders laadde en in gang bracht, waar hij er de brandende kleeren afrukte. Mad. Maretti was gered. Alle gevaar verachtend, liep Laumay alsdan opnieuw de vlammen in, oin een zestigtal me ters verder, M. Maretti te zoeken, welke zich ïr zijne werkplaats moest bevinden. De werk man geraakt door den vuurstroom en tot hij zijn meester hij laadt ook dezen op don schouders en loopt er mede in don gang. Twee personen heeft hij dus gered. Een derde slachtoffer, onvrijwillige oorzaak van den brand, de meid, bleef nog te redden. Laumay aarzelt geeu oogenblik en treedt eene derde maal een kolk van vuur in. Op de plaats waar het meisje zich bevinden moest, ontwaart bij echter niets de vlammen hebben hun werk voltrokken. De overige dertien personen welke in het huis verblijven, zijn kunnen verwittigd worden door den heidhaftigen Laumay, allen hebben in tijds kunnen vluchten Dank enkel aan eene buitengewone krachda- digheid gelukten de pompiers er in het vuur binnen de palen te houden. Het volledig uitdooven der vlammen ge beurde enkel na ongeloofelijke pogingen. Wanneer men geraken kon in de plaats waar vroeger de keuken was, vond men een ontken- nelijken vleeschklomp, welke niets mensche- lijks mser had het waren de overblijfselen van het ongelukkig meisje. Een tiental stappen verder vond men een voet, afgesneden door den val eener glaskist. Als eene ijzingswekkendo bijzonderheid dient gemeld te worden, dat men aan de afgerukte kleeren van Mad. Maretti, overblijfsels der na gels van de meid vond hangen, liet meisje zal zich uitzinnig van pijn aan hare meesters heb ben vastgeklampt als aan eene reddingsplank. Later, wanneer de overblijfsels van het onge lukkig slachtoffer reeds naar het doodenhuis overgebracht waren, vond men nog eenen arm terug. Iemand, door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en ooi-suizen genezen, zend kosteloos de beschrijving aan ieder die het aan vraagt aan NICHOLSON, 4,rueDrouot, Parijs. De boeren zullen op den duur nog boter verkoopen die er in 't geheel niet meer optrekt. Te Yperen veroordeelden de rechtbank een boterboer, die de menschen 79 ten honderd margarine voor boter verkocht. Dus nog geen vierde echte boter 1 De rechtbank strafte dien eerlijken boer met twee maanden gevangenis en 50 fr. boet. Huiselijk drama Een koolmijn werker genaamd Antoine Resteleur, bijgenaamd Bou- lette de Via, oud 55 jaren, leefde sedert vijf jaren gescheiden van zijne vrouw, te Houdeng- Goeguis (Henegouw). De man welke gehuisvest is op het gehucht Trieu-Vallee, kwam donderdag middag in de gemeente Goegnies rondsluipen, met het doel er zijne vrouw te ontmoeten. Hij vernam weldra dat zij in eene herberg den wasch deed. Resteleur begaf zich naar de heui aangeduide plaats en vonder inderdaad zijne vrouw, welke aan de waschkuip stond. De man bestelde een glas bier aan de herbergierster, deze verwij derde zich om het glas te gaan tappen en Res teleur maakte hiervan gebruik om een revol ver met zes kogels geladen, uit don zak te trek ken eD gaf van zeer dichtbij driemaal vuur op zijne vrouw. Het slachtoffer van dien verraderlijken moordaans'ag viel in zijn bloed badend ten gronde. De ongelukkige vrouw wa3 door twee kogels gekwetst in den hals en een derde kogel was haar in de zijde gedrongen. Na zijne afschuwelijke daad volbracht te heb ben, is de moordenaar een naburig bosch in gevlucht, waar de veldwachter Marcot en de agent Martin hem ontdekten in den namiddag Resteleur is naar de gevangenis van Charleroi gevoerd om ter beschikking van het parket ge steld te worden. De toestand van het slachtoffer is wanhopig. Aan de schilders Sedert ik schilder ge worden ben voel ik mij dikwiils onpaselijk door den reuk der kleuren ik had aanvallen van buikpijn, veroorzaakt door het loodwit, maagpijnen en brakingen na het eten het hoofd was zwaar en ik kreeg draaiingen bij het stuipen. Ik heb drie doozen Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 genomen, en beu volkomen van al deze kwalen genezen. Ilandteeken gewettigd. Alexandeb Joniaux. te Viervea. Iets nieuws!De Brusselsche Gazette is in het bezit gekomen van eenen omzendbrief van den onafhankelijken afgevaardigde Somzóe aan de pastoors, waarin hij hunne medewerking inroept... tot het plaatsen van loten in de tentoonstellingsloterij, verbonden aan den Grooten Prijskamp, welke door hem voor dezen zomer te Brussel is op het getouw gezet. De daarin toegestane winst bestaat in 10 loten op elke reeks van 100, met welker plaatsing de pastoor zich belasten wil! De gees telijkheid gaat nu concurrencie doen aan de brief-en telegramdragers öniteiilaiidL. Frankrijk. Zes-en-zeventig huwelijken in één huis. De weldaden van de menschlievende Madame Boucicaut, in leven eigenares van de uitge strekte magazijnen van den Bon Marché, die in haar testament zoo milddadig hare bediende herdacht heeft, beginnen onvoorziene gevolgen te krijgen. Zes-en-zeventig huwelijken zijn op het punt gesloten te worden tusschen bedienden en ma- gazijnjuffers van der. Bon Mar-hé. Gelukkig huis, waar de jonge meisjes ter zelfder tijd eene bediening, eenen bruidschat, eenen man vinden Zwitserland. Eene zonderlinge maatschappij. Sedert eenigen tijd bestaat er te Freiburg, in Zwit serland, eene maatschappij van pantoffelhel den. n Die zonderlinge vereeniging heeft over eenige dagen haar jaarfeest gevierd. Om van het Verein des pantoffelhelden deel te maken, moet het van algemeene bekendheid zijn dat men te huis niets te zeggen heeft, dat de vrouw do broek draagt en de man volkomen onderden pantoffel ligt. Op 20 Januari, St Sebastiaansfeest, vinden de vrouwen, die baas zijn,'s morgens vroeg een tuil aan hunne deur, uit groene sperre- takken gemaakt, en men zegt dat de vrede in zekere huisgezinnen daardoor niet toeneemt. Men beweert nochtans dat die maatschappij veel invloed op het karakter van zekere vrou wen uitoefent. Ik hen verplicht te erkennen, (lat onze gevangen- huizen OVERKROPT zijn. Dat is een teeken des tijds. Zij zijn zoo ovorkropt, dat wij de door de wet vereischte afzonderingen niet u meer kunnen eerbiedigen.

De Dendergalm | 1888 | | pagina 2