Geheim van den Geneesheer. 3^e Jaar. Nummer *20 (lw24) Zondag 13 Mei 1888. H Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. Sa HET ARRONDISSEMENT AALST. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 GEN TIMEN. voorop betaalbaar. Gewone, 15 centimen P"is <«or Annoncen76 09ntlmen Per drukregel. Vonnissen op cïe derde bladzijde, SO centimen. Men abonueeit zich op alle postkantoren voor den buiten yoor de stad, ten kantore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee AALST, 12 MEI. Buitenlaiidscl» politiek overzicht. In den toestand van het Balkaansche Schiereiland is er eene lig te beternis te bestatigen. Zoo zijn, door eenige toege vingen van turksche zijde, dezes betrek kingen met Griekenland veel min ge spannen dan zij het over eenige dagen varen. In Servië is de vrees voor eenen burgeroorlog voorloopig geweken en in Roemenië ook is het oproer nagenoeg verdwenen. Wel is waar loste dezer dagen een afgedankt ambtenaar te Bu- karest, van op de straat, een geweer schot in eene zaal van 't Baleis waar koning Karei zich bevond deze bleef ongedeerd; deze moordpoging is van geenen staatkundigen aard, maar enkel de daad van een uitzinnig, door dron kenschap misleid persoon. Van de Russisch-Oostenrijksclie grens wordt bericht, dat weer twee russische troepenafdeelingen uit het binnenland derwaarts zijn afgezonden. Van russische zijde loochent men dat men, met aldus te handelen,eene andere bedoeling gehad liebbe dan deze van zich te schikken volgens de nieuwe voorschriften van het russiscli concentratieplan. De oosteni;ijk- sche regeering hecht, in schijn, ook weinig belang aan die troepenbeweging, maar toch houd zij zich bezig met het nemen van de noodige voorzorgen om cenen waarschijnlijken inval af te wee- ren. Thans worden de inzichten van E ige land duidelijker om zich bij het Duitsch- Oostenrijksch- Italiaanscli verbond te voegen, en daar is wellicht de ware ïeden te vinden der bevrediging welke men in ue Balkansche streken opmerkt. In Bulgarië geeft vorst Ferdinand blijken van groote vastberadenheid en bewijst door zijn gedrag dat hij slechts voor liet geweld der overmacnt bukken zal. Turkije heeft de inkomende koop waren van Bulgarië geslagen met e n inkomrecht van 8°/0 hunner waarde; liet bulgaarsch gouvernement eischt nu ooi dergelijk recht op de turksche koop waren; prins Ferdinand heeft den metro politaanschen aartsbisschop Clémens, hoofd der russische partij, van zijne waardigheid afgezet, om lat deze zich oneerbiedig ten zijnen opzichte gedragen heeft. De gemeenteraadskieziigen welke verleden Zondag in Frankrijk plaats hadden zijn, in de steden en vlekken gunstig' geweest voor de republiekeinen, doch ten plattenlande mogende konings- gezinden zich over eenige voordeelen verheugen. volk ons Het onderwijs voor den Senaat. De Senaat hoeft verleden week de algemeene discussie over het budjet van onderwijs afge haspeld. Gedurende het debat bekende minis ter De Volder dat in de aangenomen en dooi den Staat betaalde vrije scholen thans onder wijs wordt gegeven door 107 vetbroers en 1400 masceurkens Hoe dikwijls hebben wij reeds gehandeld over de qusestie van onderwijs dat alleen de ust, het leven en den voorspoed aan het brengen kan. De schooloorlog, welke men sedert 1879 aandoet, zal, nevens het verval waartoe hij ons gebracht heeft, de bevolking meteen doen begrijpen hebben met welke graad van eigen belang en onrechtvaardigheid de catholieken ons behandeld hebben. Inder daad, van deur tot deur, in openbare vergade ringen en meetingen, in den zoogezegden stoel der waarheid werd van 1879 tot 1884 de opstand tegen de wet als de eerste plicht aan gewezen. Men Kon geene pogingen genoeg aanwenden, geene middelen genoeg vinden de vrouw werd tegen den man opgeruid, de kinderen aangezet het ouderlijk huis te verla ten, zelfs openlijk tegen vader op te staan. Sedert vier jaar hebben de clericalen ge werkt voor hunne vriendjes, en bij dit werk hebben zij alle gevoel van billijkheid of welzijn voor het volk verloren gehad. Onze gemeente onderwijzers, die niets gedaan hadden dan hunnen plicht, die zich met geene politieke quiestiën bemoeid hadden,werden driestweg op een mager wachtgeld gesteld en daarna, om de deugnieterij kracht te geven, heeft men hun dit wachtgeld reeds verminderd, en kon men het doen het hun wille,; afnemen. Waarom Omdat andere kerels die geestelijke scholen en klooster; besturen waaraan men niets weigeren kan of durft, met gapenden muil en gapenden klauw gereed zit ten om het geld binnen te rijven, welke men de arme slachtoffers der gevloekte wet van 1884 en hunne kinderen harteloos uit den mond rooft. Bij de bespreking der begrooting van het openbaar onderwijs heeft senator Crocq er op gewezen hoe de wet van 1884 geheel ons onderwijs ontredderd heeft. De heer Crocq sprak voornamelijk ten opzichte van het arrou- dissement Biussel. Mocht hij de Vlaanderen nader bij kennen, hij zou stellig nog meer kunnen uitweiden hebben over den droeven toestand waarin onze dorpen verkeeren. Hij zoude vrij mogen zeggen hebben dat wij over 't algemeen geene opvoeders voor onze kinde ren meer bezitten, maar alleen een hoop onbe- bekwame verslaafde kosters. Ziethier eenige brokken uit de diepdoor dachte rede van senator Crocq 1. lïldES Gelijk meest al de straten van Versailles, is rle Waterbakstraat des winters vroegtijdig stil en verlaten. Zoodra de arondduisternis neder daalt, ziet men de deuren sluiten, de gordijnen aflaten, en men ontmoet in die lange eentoo- nige straat niets meer dan eeuige achtergeble vene voorbijgangers, die zich in alle haast naai hunne woning begeven. Een dezer voorbijgan gers bereikte een klein paviljoen met eene enkele verdieping, welk zich bijna ten einde dei- straat bevondt. Hij opende zelve de deur bij middel van een sleutel, en men kon weldra van huiten een flauw lichtje bespeuren, hetwelk eueden werd aangestoken. Wie dit lichtje had kunnen opvolgen, zou gezien hebben dat het vooreerst eenen kleinen salon verlichtte, gemeubleerd met die valsche en om zoo te zeggen betreurde pracht, welke do opoffering toont aan de noodwendigheden van den maatschappelijken standdan een cabinet met blinkenden lessenaar, en eindelij! een smallen trap die naar eene slaapkamer ge leidde, alwaar het lichtje stil hield. Hier had de spaarzame sierlijkheid der beuoden iianiei plaats gemaakt voor eene zichtbare armoede. Het bed, zeer laag en zonder gordijnen, was overdekt met eene afgewasschen katoenen sprei; eenige gemeene stoelen, eene tafel en een oud- Wat het aanwerven onzer boerenonderwij zers betreft, heeft de heer Crocq nog vele punten onverlet gelaten. Wilt gij weten, lieve lezer, hoe men hedendaagsch onderwijzer wordt Ieder jaar noodigt het ministeiie tot een examen de vrije niet-gediplomeerde onderwij zers die in geene normaalschool opgeleid wierden, of die geen diploom konden bekomen uit hoofde van krasse onwetendheid of pedago gische onbekwaamheid. Deze domme vlegels, welke de clerikalen aan het hoofd hunner scho len op 1 Juli 1879 geplaatst bidden, worden nu sedert 1884 gediplomeerd volgens een schijn van examen. Zoo heeft men reeds een duizend tal onderwijzers en onderwijzeressen nevens de broederkens en de nonnen gefabrikeeid. Bij dit getal moet men nog het groot leger van oud leerlingen der vrije niet-aangenomen normaal scholen voegen, wier diploom men goedge keurd heeft zonder verder ernstig onderzoek. Er bestaan dus ovc-r het land eenige duizen den personen met een wettelijk diploom in zak, en met onze Staatsgediplo meerden op gelijken voet gebracht. Wel is waar men begint te gevoelen wat het onderwijs dier kerels voortbrengt. De ouders klagen putten in den grond, maar zij zijn gedwongen door de pastoors. Ja, het was juist dien toestand welken de geestelijken begeerden, en welken zij van het ministerie bekomen hebben onwetende, ontmoedige, kruipende slaveD. Een slach van cretins op de dorpen voortbrengen moest de zending der clerikalen wezen, en het was om dit doel te bereiken dat zij het wereldlijk onderwijs vernietigd hebben, om het te vervangen door de vrije scholen, nesten van domheid, dweepzuchten verkweze- ling, uitvloeisels van het blind geloof waarvan onze priesters altijd de zaakwaarnemers ge speeld hebben. Zooals men ziet het wordt een hartroerend schouwspel. Het elerikalism heeit door en door de opleiding onzer kinderen ingenomen de geestelijkheid kent de waarde van Leibnitz woorden Laat mij het bestuur over de scho len en ik vervorm de geheele samenleving n Die vervorming heeft heden plaats de school meesters en meesteressen die uit de bisschop pelijke normale gestichten komen, en zij welke het huidig gouvernement in zijne eigen nor maalscholen verkwezelt, zijn met eenen achter uitkruipenden geest en wil doordromen, en geven aan onze kleinen een onderwijs en eene opvoeding welke gansch tegenstrijdig zijn aan de rede, aan het gezond oordeel en aan de beginsels der moderne beschaving. Eindelijk, om dit somber tafereel te volle- digeu, blij ven er nog 1200 a 1500 leeraars en leeraressen op wachtgeld. Sedert lang laat men ons verstaan dat men dit wachtgeld teenemaal zou afschaffen. De heer Melot, die zeemzoete jezniet, kondigde het telkens aan in zijn verslag der middensectie. Onmogelijk is 't voor al die in beschikbaar heid gestelde onderwijzers in de openb.re scholen eene plaats te vinden; wat meer is, de bisschoppelijke normaalscholen brengen reeds de helft te veel kweekeliugen op, en die gaan voor. Moet dit systeem nog eenige jaren duren, Belgie zal dieper gevallen zijn dan de oud- pauselijke gewesten, dan zelfs de huidige republiek van Ecuador Vaartkapoen. In Zij hebben alles gedaan liet blijspel De Schoolmeester waarin zoo schoon te zien worut gegeven wat eene katholieke school is, vraagt schoolmeester Kras aan een zijner leer lingen Wie heeft de wereld geschapen En de leerling Otto Van Bremen ant woordt weenende Ikke, meester maar 'k zal het van mijn leven niet meer doen Moesten wij de clericale pers geloo- ven, dan zouden de clericalen alles ge daan en gemaakt hebben, en de liberalen niemendal. De clericalen, dat zijn de redders van het menschdom, de beschermers en rijk makers van burger, boer en werkman Ten minste, zij zeggen liet zeiven, en men mag lien op hun woord gelooven Ongelukkiglijk voor hen, meesten deels pronken zij met de veêren van een ander. In eene der laatste zittingen van de Kamer heeft M. Frère hun meest al die pluimen en veêren af den hoed gerukt, en de laatsten, die er nog overbleven, heeft M. Graux in den Senaat uitgetrok ken. Zoo zegde M. Frère, sprekende over de wetten ten voordeele der werkende klas voortgesproten uit het onderzoek der Arbeidscommissie Als men de studies dezer Commissie raad pleegt, treft, men vele feiten aan, die voor ons niet zonder belang zijn. De Commi-'sie heeft hare aandacht geves tigd op de maatschappijen van ouderlingen bijstand DE WET WAS GEMAAKT (door de liberalen); n Zij heeft zich bezig gehouden met de werk manswoningen ZIJ VOND DE WET GE MAAKT (door de liberalen) n Zij hield zich onledig met de spaarkassen ZIJ HEEFT DE WET GEMAAKT GEVON DEN (door de liberalen) i, Zij heeft zich bezig gehomFn met de pen sioenkassen ZIJ VONI) DE WET GEMAAKT (door de liberalen); Zij heeft zich bezig gebonden met de voor- zorgkassen voor de mijnwerkers DEZE VOOR- ZORGKASSEN BESTONDEN (van onder de liberalen) Zij heeft zich bezig gehouden met de gof- mannenraden DE WET WAS GEMAAKT (door de liberalen) Zij heeft zich beziggehouden met de samen werkende maatschappijen DE WET WAS GEMAAKT (door de liberalen). «En voeg ik daarbij de afschaffing der wet op de samenspanningen en de afschaffing van het artikel, waarbij de haas op zijn woord ge loofd werd in de betwistingen tusschen hem en zijnen werkman over de ilagloonen, vindt ik een tamelijk groot getal belangrijke wetten, waar aan, ik zeg het in 't voorbijgaan, mijn achtbare vriend M. Bara, grootendeels heeft medege werkt, en welk bewijst, dat wij nooit hebben opgehouden bezorgd te zijn vour het lot der werkende klassen Geen enkel Minister, geen enkel re presentant, zelfs niet M. Woeste, hebben dit durven loochenen. Door lmn stilzwijgen moesten zij be kennen en bekenden zij, dat M. Frère niets dan de waarheid gesproken had. Al de maatschappelijke wetten, die de clericalen sedert een paar jaren hebben doen stemmen, waren gereed gemaakt door het liberaal Ministerie Frère- Bara. Blijft dus de goede geldelijke toestand van het land. Is die te danken aan de clericalen en hun groot vernuft In de verste verte niet, dit heeft M. Graux in den Senaat bewezen. Die goede toestand is het gevolg der belastingen doorliet liberaal Ministerie in 1883 ingevoerd, en aan de verbetering van handel en nijverheid, waaraan noch liberaal noch clericaal iets kon doen, maar welke verbeteri ïg enkel voort vloeit uit de wending der omstandighe den. Als men dit alles optelt en te zamen i trekt, wat schiet er dan over, welk te danken is aan het clericalism Eene kolossale O. En ziedaar hoe de clericalen de we reld hebben geschapen en alles gedaan Maar, even als Otto Yan Bremen in den Schoolmeesterzullen zij het niet meer doen. Daar zullen de kiezers in Juni weivoor zorgen. modische secretaire waren het gansche ameu blement, hetwelk, verge'eken met de pracht van den salon, de harde noodzakelijkheid be wees, voor al degenen die eerst beginnen, om van het noodige wat aftekorten, ten einde zich met den schijn van oveivloed te kunnen tooiën. Aldus was, inderdaad, de toestand van M. August Fournier, toen huurling van het pavil joen der Waterbakstraat. Ontvangen als doktor in de geneeskunde, na ernstige studiën, die het schoonste deel van het kleine erfdeel hem door zijn vader nagelaten, hadden opgeslurpt, had hij het overige moeten gebruiken om zich rij kelijk genoeg in te stellen, ten einde het ver trouwen te winnen. Veroordeeld tot eene schijn bare welstand, die de wreedste ontberingen verborgen, wachtte bij geduldig bet geluk af. Maar sinds meer dan een jaar dat bij Ver sailles bewoonde, de oogen steeds op den gezichte-einder gevestigd, zag hij niets dan het stof van't tegenwoordige en de groene vooruit zichten der toekomst. Zijne middelen waren bijna uitgeput, zonder hem de zieke kliënten aan te brengen, die hij steeds droomde, maar die altoos onzichtbaar bleven. Nogtans de noodwendigheden om te gelukken werden elke maand dringender. De jonge doktor, aangeprikkeld door de onrust, had rondom zich beschermers gezocht en had niets gevonden dan persoonlijke vooringenomenheid. Men roemde zijne kunde, zijne vlijt, zijne nauwgezetheid maar dit was ook alles hem recht laten wedervaren, verschoonde van hem dienst te bewijzen. Ten laatste had hij met veel aanhoudendheid en kracht het ambt verzocht van doktor eener liospice,die door eene mensch- lievende gifte in zijne gebuurte werd opgericht. Ongelukkiglijk liaddeu degenen die hem zouden kunnen ondersteunen,al hunnen invloed noo lig voor zich zeiven er waren hem eenige beloften gedaan, men had hem eenige hoop gegeven; daarna had elkeen zijne eigene zaken waarge nomen, en de jonge doktor kwam te vernemen dat een beter bevoorrechte concurrent deplaats bekomen had Deze laatste teleurstelling had de droefheid verdubbeld die sedert oenigen tijd zijne ge lach ten verduisterden. Na eenen ontmoedigden oogslag op de naaktheid zijner slaapkamer ge worpen te hebben, en zich te hebben bezig gehouden met deszelfs opschik, hetwelk ge- w onlijk aan de mannen der studie gespaard wordt, naderde hij het venster en drukte pein zend zij n voorhoofd tegen de natte ruit. Van dien kant der kamer zag men eene ge meenzame opene plaats, op dewelke het pavil joen van den jongen doktor uitgaf, benevens eene bouwvallige woning, in welke een oude deurwaarder, de heer Durant, huisveste. Deze laatste, in de gansche gebuurte gekend door zijne gierigheid, was eigenaar der twee huizen, alsook van eenen verlaten tuin, door een ver molmd houten hekken van de plaats afgeschei den. Elen arm meisje, waarover hij peter was en 't welk hij als kind had ingenomen, was zijne huishoudster aldus doende had hij, onderden schijn eener liefdadige bescherming, zich eene soort van dienstmeid zonder loon verzekerd, die met dankbaarheid zijne vrijwillige armoede deelde. Roza had zich, trouwens in deze ruwen toestand, noch verstompt noch verhardt. Altoos alleen, had zij deze eenzaamheid benuttigd door de overwegingonwetend en zonder mid delen iets aan te leeren, vergenoegde zij zich met duizendmaal de weinige boeken te herlezen die het noodlot haar in de handen had doen vallen. Zij had er al het zoete, al den geur uit getrokken. Nogtans, sedert de komst van M. August Fournier, had zich de kring harer lezingen een weinig uitgebreid. De jongeling had haar eenige klasiieke boeken geleeod, die in zijne doktors bibliotheek verdwaald waren, en deze leenin gen waren ooi zaak van gebuurlijke betrekkin gen, die zich echter tot eene korte woorden wisseling beperkten. Sedert eenige dagen hadden de persoonlijke ongerustheden van den doktor hem belet aan Roza te denken, wanneer hij haar haastiglijk de plaats zag overstappen en zich tot het pavil joen wenden. Bijna aan de kleine achterdeur gekomen, hief zij het hoofd op, herkende M. Fournier aan het venster, wenkte k ;m en sprak eenige woorden die hij niet verstaan kon. De doktor hanste zich beneden te komen om te openen. Roza, wiens vermoeide en verwelkte trekken haren nanm schenen tegen te spreken, was nog bleeker dan gewoonlijk en hare armoedige kleeding scheen nog zichtbaarder door eene wanorde die den doktor in 't oog sprong. Wat is er wat hebt ge vroeg hij. Zij scheen aangedaan, belemmerd, en ant woordde Verschooning....ik verlan ieIk kwam u een dienst.... een groote dienst vragen. Spreek, zei de doktor, waarin kan ik u dienstig zijn Het is voor mij niet, maar voor mijn peter. Sedert acht dagen is hij lijdend, hij ver zwakt... Dezen morgend is hij nog kunnen opstaan maar zich zoo even weêrnaar 't bed begevende, is hij kwalijk geworden Ik ga hem zien, sprak de jongeling, ter wijl hij een stap voorwaarts ging. Roza hield hem tegen. Mijn God 1 ver schoon mij, sprak zij stamelende.... maar m jn peter heeft altijd geweigerd een geneesheer te roepen. Ik zal mij als buurman aanbieden. En onder eenig voorwendsel, niet waar?.. Mijnheer de doktor zou bij voorbeeld, den prija kunnen vragen van den stal en van het kleine koetshuis... beide zullen hem noodig woorden wanneer hij zijn rijtuig zal hebben. Een bitter gevoel doorsneed het hart van den jongman. Vroeger, in de eerste dagen der begoocheling, had hij inderdaad deze hoop laten blijken. 't Zij zoo, sprak hij kortaf. En de deur van 't paviljoen sluitende, volgde hij het jonge meisje tot aan den bouwval, bewoond door den onden Durant. Zijne geleidster verzocht hem eenige stonden buiten te blijven en na haar binnen te komen, opdat de zieke niets zoude vermoeden. (Wordt voortgezet.) spe nee metu. y ./rertfrcy gten-rvrev nr De Regeering beroemt zich, wel is waar, op de herstelling van den schoolvrede. Waar beBtaat echter die vrede Ik zie slechts haat en twist rondom de Bchool De oorlog tegen de officieele scholen wordt met meer hevigheid dan ooit gevoerd. Maar zij die er vroeger over kloegen dat het schoolstelsel van 1879 den oorlog deed woeden, zijn over het tegenwoordig stelsel voldaan, en verklaren zoo maar dat iedereen dient voldaan te wezen. n Als 't volk zal gewaar worden dat uwe schoolwet eigenlijk maar eene kloosterwet is, zal het er zich on vermijdelijk tegen verzotten, en gave God dat het volk alsdan slechts het vreedzame wapen der stemming gebruiko. Hoe droevig is het niet den Staat alzoo te zien af stand doen. De schoolvrede kan enkel in de onzij dige school gevonden worden daar alleen ligt de oplossing, die aller toetreding kan wegdragen. Het programma der onzijdige school had niets met godsdienBtelsels, met dogmas gemeens. De achtbare baron de Coninck beweert dat de wet, van 1879 het geweten der katholieken niet kou bevre digen en de godvreezende onderwijzers dwong bet on derwijs te verlaten de godsdienst mocht echter in de school onderwezen worden. Men sloot den g-ods- dienst niet uit, men onderwees hem afzonderlijk, zie daar alles Het was de godsdienst niet die uit uitge sloten was, maar wel het godsdienstig onde rwijs ziedaar de waarheid. Het was niet de godsdienst, maar wel de overhesrsching der geestelijkheid die bedreigd was i! Ook hebben de onderwijzers, die het onderwijs in 1879 verlieten, geen recht tot welke herstelling het ook weze. Zij namen hun ontslag en bevinden zich dus in denzeliilen toestand als alle ambtenaren die hun ontslag nemen. n In een woord, de volkomene scheiding van het godsdienstig onderricht en vau het wetenschappelijk onderwijs alleen kan ons den schoolvrede geven, even als de volkomene scheiding van Kerk en 8taat alleen ons den maatschappelijken vrede kan verschaffen. Men spreekt van zelfstandigheid der gemeente. Doch men dient vooral de goede inrichting van het onderwijs te verzekeren, Verlicht het volk, indien gij het beter wilt maken Overigens, vele belangen mogen niet overgelaten worden aan gemeentebesturen, bij voorbeeld het be- teugelender vervalsching van levensmiddelen. Ook de spoorwegen behcoren tot dat soort: zouden wij ooit voorstellende spoorwegen aan maateohappijen af te staan Nooit 1 De spoorw'eg is, evenals het onderwijs, van openbaar belang. n Dus moet de Staat, verre van zijn aftreding te be reiden, onderwijs geven voor hem is 't eene ver plichting waar hij niet mag van afzien, zonder te kort te blijven aan zijnen eersten plicht. i, Ten anderen, er dient eene verzachting toegebracht te worden aan de vrijheid van onderwijB naast het Onderwijs gegeven door onverschillig welke personen, dient er een officieel onderwijs te zijn, welks bestaan verzekerd is. n Men heeft zelfs beweerd dat het onderwijs van den Staat eene mededinging voor 't vrij onderwi|S was. Hat tegendeel is waar het vrij onderwijs is de mede dinger van 't Staatsonderwijs. n Veronderstelt dat ik een spoorweg legge die nage noeg dezelfde lijn volgt als de baan van .Brussel naar Antwerpen. Zou ik gerechtigd zijn den Staat te vragen dat hij afzi van zijne baan, als regel opgevende dat hij mijn mededinger is Ben ik zijn mededinger niet? Dat is het zelfde met het openbaar onderwijs. i, Mijne zienswijze is die der gansche liberale partij. In zekere kringen is men verheugd over de onder linge twisten der liberale partij voorzeker behoor ik tot dezulke niet, maar niettemin is 't waar dat men er een bewijs van levenskracht kan in zien. De liberale partij zal haar hereenigingswoord vinden in de her inrichting van 't openbaar onderwijs. Weest er zeker van, 't eerste werk van 't aanstaande liberaal ministe rie zal de herstelling en de herrinrichting zij n van 't openbaar onderwijs in den zin der wet v.-.n 1879.

De Dendergalm | 1888 | | pagina 1