Geheim van den Geneesheer. 3de Jaar. Zondag 27 Mei 1888. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren roor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 oentimen Prijs der AnnoncenEeklamenp 75 oentim9n Vonnissen op de derde bladzijde, SO centimen. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST. 26 MEI. Bnïteiïlaiiclseli polltielf overzicht. Het is langs russiscli-Oostenrijksclie zijde dat wij den onvermijdelijken oor log, dien Europa vreest voor korten tijd te zien losbarsten, verwachten moe ten 't is langs dien kant dat liet onweer broeit. Generaal Gourko, de held van den russisch-turkschen veldtocht van 1877, die in Polen het bevel voert, heeft uit Petersburg bericht ontvangen dat hij, vóór 't najaar, de bijzonderste vestingen aan de Oostenrijksche grens in volledige gereedheid moet brengen. Op die zelfde grens houd Rusland niet op talrijke legerafdeelingensamen te trekken. Oostenrijk bekommert zich alhoe wel niet te zeer in schijn over derge- golijken toestand. Eene onlangs gestem de wet laat aan het staatsbestuur toe de troepen te huisvesten in de gewesten waar ze gerecruteerd wierden. In toe passing dier wetsbepaling heeft het Oostenrijksch gouvernement besloten dat de regimenten, bestaande uit man schappen uit de streken aan de russische grens, aldaar in garnizoen zullen gezon den worden. Men meldt ook dat eene duitsche militaire zending oorlof heeft verkregen om de vestingen en de garni zoensteden, die in eenen russisch-Oos- tenrijkschen krijg zouden geroepen zijn eenen voornamen rol te spelen, te be zoeken en na te zien. Aan het Verbond van Engeland met de drij groote Mogendheden van Mid den-Europa valt er niet meer te twijfe len, evenmin als aan die van Frankrijk met Rusland. Zelfs meent men dat dit laatste land, wiens bezittingen in Azia van de Engelsche alleen gescheiden zijn door den min of meer betwisten staat Afghanistan, aldaar eenige verwikkeling zou doen ontstaan, waardoor Engeland zou verplicht zijn zijne bemoeiingen in Europa op te geven. Op die wijze zou den de kansen tusschen de twee vijan delijke kampen, in Europa, meer gelijk worden. Over eenige dagen wierden een viertal duitsche studenten, in bezoek te Bel fort, door de bevolking dier fransche stad uit hare muren verdreven eenen duitschen Elzasser die voor zaken eenige dagen in eene fransche grensstad moest verblijven, wierd zulks verboden. Daar omtrent wierd er in een engelsch blad geschreven, dat het duitschstaatsbestuur daarover maatregelen van wederwraak zou genomen hebbenDuitschland heelt wijselijker gedacht zulks niet te doen. Geene onrustwekkende tijdingen uit het balkansch Schiereilan 1Zoolang er daar geene buitengewone verwikkelin gen zich op doen, mogen wij voldoend gerustheid hebben even eens als de ge- zondheidstoesand van den vredelieven- den duitschen keizer zoo goed blijft als hij 't in de laatste dagen was. Bedevaarten Nu het warme jaargetijde aangebro ken is komen even de bedevaarten aan de dagorde, en Lede, Slootendries,Halle en Scherpenheuvel krijgen hunne ge wone bezoekers. Het spel is begonnen, en laat reeds eenige herinneringen achter zich deze van over eenige dagen zijn den aanval op zekere sloeproeiers uit Brussel door de bedevaarders van Nedero ver-Hum - beek, eene streek aan de oevers der wil- lnbroeksche vaart. Deze boeren, door ergens een fanatiek onderpastoor opge leid, hebben daar nog eens te meer be wezen hoe zij voor niets zullen terug deinzen, zelfs voor geene doodslagen, om God te behagen en eenen vollen ai- laat te verdienen. Des morgens knielen zij voor het beeld der moedermaagd te Scherpenheuvel, en bij hunne weder komst des avonds rossen zij de schuite voerders af, of gooien de vreedzame wandelaars in de vaart, omdat zij den ken dat deze liberalen zijn. Zoo verstaan onze boeren het om eenen goeden beêweg te doen. streken, in een zeer schilderachtig vlek- zou een ander leventje genieten. En zeg- Er is heden eene nieuwe leer opge haald welke men u folklore of volks kunde heet. De geleerden die zich met deze opzoeking bezig houden, zullen stellig een vruchtbaar en uitgestrekt ar beidsveld vinden in het bijgeloof of su perstitie welke nog onder onze vlaam- sche bevolking voortleeft het blijkt dat er in onze eigen gewesten niet min der dan 18 soorten van lievevrouwbe- gankenissen bestaan, welke ieder hare bovennatuurlijke legende, uit tijdper ken waarin de verbeelding eene zeer aanzienlijke rol speelt, én hare verschei denheid van wonderdadige bezitten. Allen houden immer nog eene stevige concurrentie aan onze doctoor en heelkundigen. De omstreken van Aalst zijn met geene Lieve-Vrouwen misdeeld wij hebben on der andere Lede, Termuren, Mculeschette schrijft Pol de Mont daar is namelijk spraak van zekere bron, welke op het gehucht Ter kluizen bij Affligem, en wel op het grondgebied van Erembo degem moet bestaan hebben, en wel licht nog bestaat, en waarvan het water van de kwade koortsen kon genezen. Op Paaschmaandag cn daaropvolgende da gen, werd deze 'plaats, waar later eene je op le helling eens dichterlijk plekje gelegen, heeft men mij eenen waterplas aangewezen, welke in den omtrek eene zekere vermaardheid bezit. Die water bron, der Lievevrouwe toegeheiligd indien men de brave dorpelingen moest gelooven, heeft dezelfde wonderdadige eigenschappen als gene van Lonrdes. Zij geneest menigvuldige kwalen, geeft den blinde het gezicht, den kreupele de be weging, den doove het gehoor, en is vooral de toevlucht voor onvruchtbare vrouwen.... Gedurende het heele jaar stroomen de dorpelingen naar Broeckbeek zoo heet het gehucht vooral met hunne ziekelijke kinderen die men in het won derbare wateibad nederlaat. Wanneer men aan hun zinnebeeld, aan huime lichtgeloovigheid twijfelt, bejegenen zij u met minachting of gramschap, aan zien u als goddeloozen, als vrijdenkers, als hellegespuis. Zij hebben vertrouwen in de geestdriftige vereering van hun nen patroon, den grooten heiligen Ger- manus. Nadat zij hun kroost in den mi- rakuleuzen plas gedompeld hebben begeven de bedevaarders zich naar het kerkjeder gemeente, waar te hunner in tentie eene mis gelezen wordt. Doch de eigenlijke inwoners van C. die slimmer over de geheimzinnige kraht van dat water oordeelen kunnen gaan weinig naar de fontein. Zij laten dit over aan de boeren uit het Waas de menschen die zich altijd veel liever in eene meer ideale kwezelwereld verplaatsen die van het eenig en rachtig geloof meer zijn. Iets dat de dorpers van C. vooral spijt, is dat het rijk volk, met koets en paard, niet meer afkomt, en dat zij hooren zeg gen hebben hoede welstellende lui thans de voorkeur geeft aan de meer onheil- werende grot van Oostacker, cn zelfs aan de moeder grot van Lourdes, in Frankrijk. De mannen van C. zeggen dat zulks niet gepermitteerd is Zij heb ben gelijk. De oorzaak van dit alles, zegde mi] verleden week een boer uit Broekbeek, in volle tranigere overtuiging, de oor zaak is dat wij geen pastoor hebben om onzen beêweg door te drijven. Wij zou den hem wfel duizend frank jaarwedde willen toestaan, kon hij onze waterbron doordrongen gen dat dit alles aan onzen pastoor liegt, die hier geene mirakels wil laten gebeu ren. Die man bekreunt zich om de for tuin zijne parochianen niet. Waarom niet heinde en ver de geschiedenis, het volks geloot en de mirakuleuze bemoeiin gen van onzen patroon doen kennen. Waarom hier over geene verschijning van Maria gewagen gelij c dit te Salette en te Lourdes zoo voort reffelijk geslaagd is?'tis dat hetgeen hier een deftig volk je zou naartoebrengen, dat het gehucht zou rijk makenen vooral mijn herbergs- ken in eene benijdbare afspanning zou veranderen Terwijl die goede bloed van herber gier daar zoo ermbarmelijk aan het kla gen was over zijnen nieuwen pastoor die zich voor geen aardigaard of charlatan wil doen doorgaan, dacld ik aan al die wonderbare verschijningen welke men sedert eenige jaren de heilige maagd doen spelen heeft en die gelegenheid zijn dier menigvuldige bedevaarten, door onze geestelijkheid zoo zeer aangemoe digd, en die, wij moeten het wel bestati- gen, de opkomst en de voorspoed zijn va i menig dorp en sta l, en buiten de kerk of kapelle nog de welvaart uitmaken van gansch eene wijk berber giers, paternosterskramers, hotelhou ders, enz. enz. Het zijn deze die dikwijls de mede werkers zijn tot het brouwen van die domme bovennatuurlijkheden, van de mirakels, om met de eene of de andere getuigenis een schijn van waarheid te geven, en den eenen of den anderen persoon voor te stellen of te vertegen woordigen die, om zijne ongezonde her senen, door de geneesheeren verlaten zijnde, toch beweert van zijne gebrek- kelijkheid verlost te zijn, en gezicht, gehoor of beweging en gevoel heeft te ruggekregen O.l'. Vrouwkapel gesticht werd, door tal- op de hoogte houden als gene van Sloo- onze rijkelieden bezocht. Ik zelf herinner mij nog zeer goed, dat ik, kind zijnde, op eersten en twee den Paaschdag, met andere knapen mij ner kennis vaak naar het nabijgelegen dorp, Borgt-Lombeek, ben gewandeld, ten einde in het aldaar bekende en ver eerde Sint-Am andsborreien water te gaan putten. Onlangs bij een uitstapje door onze tendries. Maar zie, het schijnt dat onze nieuwe herderde vorige was eenan dere kerel zelfs met het beêwegen niet zeer ingenomen is. En zoo komt het dat wij slechts hier nog eenige vlaam- sche boerinnen zien komen, die hier niets verteren, die efea noch drinken maar hunne proviand van liuis mede ne men. Ah indien wij hier de rijke mada- men te beêwegen kregen, Broekbeek Een mirakel wordt daar uitgevonden, gewikt, gewogen en afgehaspeld, even als eene handelzaak op de beurs. Met behendigheid in het openbaar uitge strooid, gelukt de zaak altijd en zij gelukt des te gemakkelijker, daar men geenegroote capitalen noodigheeft om ze den lichtgeloovigen op te disschen een houten moedergodsbeeld eene verdo ken springfontein zijn meer dan vol doende En zoo ziet men op het einde wetenschappelijke XIXe eeuw, wanneer allen vooruitgang zich opdringt wanneer alle geestesonderzoek met zijne bewijzen voorlicht en de uitslagen dei- kennis oplevert, zoo ziet men op onze vlaamsche dorpen de zoogezegde ver openbaringen het bijgeloof en het vooroordeel nog dagelijks aangroeien, zich uitbreiden en ze tot eene winstge vende uitbuiting najagen en eikanderen concurentie aandoen. Het mirakel ge loof is voor vele dweepzieke lieden de verdediging van zeker eigenbelang ge worden eene bron van inkomsten, en in alle geval eene voortreffelijke dwang- eiding en speculatie voor onze geeste- ijkheid. Een romandichter heeft geschreven dat men bij alle ongemeen voorval de vrouw moet opzoeken om het geheim ze vinden. Ware hij meer menschen- ïenner geweest, zeker zou hij met eenen schrille a spotlach op de lippen, bij de vermenigvuldiging onzer bedevaarten, moeten bestatigen dat het alleen de geldqusestie is, welke in alle derge lijke omstandigheid besloten ligt. De hebzucht en de gelddorst van de eene zijde, en de verpaapsching van de an dere maken inderdaad van onze buiten gewesten ware gekkengesticliten. Wan neer nadere dan toch eens de dag dat een degelijk onderwijs het eenige redmiddel daar een einde zal aanstel len Zal aanstaande 12e Juni die hoop aan brengen J. B. G. Iden eu ander. Geld! Geld! Geld! Dit is het geluid van de klerikale klok, zonder geld is men nie mand. Verleden jaar bracht de Voortplanting van het geloof 9,462,276 li-s. op de St. Pieters penning in ons land alleen bracht 1,578,276 fr. 64c. op; de H. Kindsheid 2,857,384 fr. 12 c.; en daarbij de giften voor de katholieke Hooge- school van Leuven beliepen tot 987,479 met deze vier posten alleen vindt men de verbazende som van elf miljoen, aclit honderd zes-en-tachtig duizend, tivee honderd zeven franks, acht-en- twintig centiemen, (11,886,207 fr. 28 c.) Verstaat men nu waar 't geld naar toe gaat Boeren en burgers doet uwe oogen open Gevolgen van bedevaarten. Men meldt uit IJperen Eene dame dezer stad, die deelgenomenheeft aan de Belgische bedevaart, is gedurende haar verblijf te Rome, het slachtoffer geweest van eenen behendigen zakkenroller, die den zak uit baarkleed heefc gesneden, waarin eene brie- ventesch zat, inhoudende de som van 2500 frs. De dief heeft natuurlijk de strengste incognito in achi genomen. 3. EEN Tricot, die van tijd tot tijd den ouden Durant kwam bezoeken, om den afstand te berekenen die hem van zijn erfdeel scheide, kwam juist met zijne vrouw op het ergste der ziekte. Het was een dier slimme boeren, welke zich onbe schoft toonen om vrijmoedig te schijnen, en luid op spreken opdat, men zoude gelooven hetgeen ze zeggen. Op het zien vhn den stervenden kozijn, begon hij jammerklachten uit te brengen, aan welke deze spoedig een einde stelde door te verklaren dat het niets was, en dat hij binnen eenige dagen geheel hersteld zou zijn. Tricot bezag hem zijdelings met eene twijfelachtige ongerustheid. Waarlijk? sprak hij: he wel, op mijn woord, dat doet mij 't grootste plezier.... Gij vindt u dus beter Veel..., veel beter 1 sta melde Durant. Zoo is 't goed hernam de boer, die den zieken steeds op eene twijfelach tige manier aanstaardebrave lieden moeten niet ziek worden. De doktor is zeker gekomen Hij komt alle dagen, antwoordde de oude deurwaarder. En wat heeft hij gezegd Da,t er niets aan te doen was, dat alles wel zou gaanp Ha! ha! ziet ge wel! hernam Tricot ont hutst j inderdaad, kozijn, ge zijt van kalk en zand gebouwdge zult ievers 'ne kou gehaald hebben.... maar van binnen is het toch goed, niet waar?Ja, ja, zei do zieke, die eraan hield anderen te overtuigen dat zijne kwaal niet ernstig was, ten einde hot zelf te gelooven t is slechts de macht die mij ontbreekt, maar dat zal terugkomen. En daarom hebben wij uiets meegebracht, viel Terrine Tricot hem in de rede, terwijl zij eene gepluimde gans en drij flesschen uit haren korf haalde; ziehier een gansken dat voor u alleen is vetgemaakt, kozijn, en een goed wijntje van achter de boterkuip ge moet dat proeven, dat zal u de maag herstellen. Durant wierp een schuinschen blik op de ficsschen en op de gans. Bekoort op het gedacht zich eens goed te doen zonder het hem iets zou kosten, riep hij Roza, toonde haar het geschenk en verklaarde dat hij met den pachter en Ter rine wilde middagmalen. Het jonge meisje, gewoon hem in alles in te volgen, en wetende dat de doktor haar allo vrijheid gelaten had, gehoorzaamde haren peter zonder de minste opmerking te maken. Weldra vervulde do r uk der gebrade gans de kamer, en de zieke, wiens maag verarmd was door de lange ontberingen, voelde zich aangeprikkeld door die krachtige uitwasemin gen. Hij herleefde bij de gedachte van dit kos teloos feest, deed de tafel dicht bij zijn bed plaatsen en vond in den achterstel zijns zoolang onvoldauen eetlust een overschot van honger en dorst voor deze onverwachte lekkernijTh icor, vulde hem zijn glas, welk hij bevend uitdronk om het nogmaals te doen vullen. Do wijn en de spijs, verre van zijne kwaal in den eersten oogenblik te verergeren, schenen zijne gebro- kene krachten to herstellen; hij zette zich recht, eene halve dronkenschap deed zijne oogen schitteren; hij begon luid op over zijne ontwer pen te spreken, de handen te drukken van den braven neef en der goede nicht, herhaalde dat het zijne echte bloedverwanten waren, en gaf hun raad over het geen zij met zijn arm erf- deeltje doen konden. Tricot en Terrine weenden van aandoening, en toen zij eindelijk den ouden deurwaarder verlieten,om eenige boodschappen in de stad te verrichteu, was het met de belofte afscheid te komen nemen alvorens Versadies te verlaten. Fournier trad juist binuen op 't oogenblik dat zij uitgingen. Hij zag de zieke hen met eenen'loozen blik achterna kijken, zijn glas ledigen en dan met eenen spotlach zijne tong doen klakken. He wel, gehuur, het schijnt dat we beter zijn, sprak de verwonderde doktor. Veel beter... stamelde de halfdronke Durant; ja, ja, veel beter, dank aan hun eetmaal... Ha ha! ha! zij maken het hof aan mijne nalaten schap, met ganzen en wijn!... Ik neem alles aan, ik... Men moet altijd'alles aannemen, al ware 't maar uit beleefdheid. Gij denkt dus dat hunne milddadigheid berekend zij vroeg Fournier al lachende. Zekerlijk, gebuur, zekerlijk!... Ha! ha ha! zij gelooven dat ik gefopt ben, omdat ik hunnen wijn drink en de gans eet, die voor mij is vet gemaakt, zoo Terrine zegtHa! ha! ha' wij zullen zien wie 't meeste zal gefopt zijn. De gendarmerie heeft zaterdag avond een priester, T... genaamd, geboren in Frankrijk in 1857, aangehouden en in de gevangenis van St-Gilles opgesloten. T... was in den loop van 1886 naar Belgie gekomen. Die priester, welke in Februari 1887 bij ver stek door het Assisenhof van Toitiers veroor deeld werd tot 20 jaar dwangarbeid voorschan- dige aanslagen op kleine meisjes gepleegd, was er in geluk aangenomen te worden als hulp priester in eene parochiekerk der Brusselsche agglomeratie. Verleden vrijdag heeft hij zich in die ge meente insgelijks plichtig gemaakt aan aan slagen op de eerbaarheid van twee kleine meis jes van 10 en van 11 jaar, die in de kerk de katechismuslessen volgden. Hij had aan de twee kindereu opgelegd daarover aan niemand te spreken, zelfs niet in den biechtstoel. Na met het Belgisch gerecht voor die feiten afgerekend te hebben, zal hij de aan Fransche overheden overgeleverd worden, die hem waarschijnlijk voor 20 jaar naar Nieuw Cale- donië zullen zenden. Zoudt gij dan voornemens zijn hunne hoop te verijdelen En waarom niet?... Het weinige dat ik bezit, hoort mij toe, denk ik... Ik mag erover beschikken zooals't mij belieft; en zoo ik een arm meisje wilde bevoordeeligen... Mejuffer Iioza zei schielijk de jonge dok tor; ha! zulks doende, meester Durant, zult gij alle eerlijke lieden met u hebben. De oude deurwaarder trok de schouders op. Bah! de eerlijke lieden, stameldehij, wat raakt mij dat!.... Wat mij verlustigt, dat is den dikken.... en zijn wijf te foppen. Die gedachte deed Durant in eenen lach uit barsten maar die stuipachtige lach verdoofde zich in eene plotseling i ycismachting, die hem deed achterover vallen. Fournier haastte zich hem alle mogelijke hulp toe te brengen. Hij kwam tot zich zeiven, begon [weder te praten, en viel wederom in eene nieuwe flauwte, veel erger dan de eerste. De overspanning aan dewelke hij zich had blootgesteld, had de laatste veêrkrachten zijns levens vernietigd, en, bij gevolg, de laatste krisis verhaast. De doktor zag met afschrik dat die achtereenvolgende versmachtingen zich in doodstrijd veranderden, terwijl Durant, ont nuchterd door het heimelijk voorgevoel des doods, begon bang te worden. Ach! mijnheer Fournier, ik gevoel mij slecht, zeer slecht, sprak hij met gebrokene stem.. Is er gevaar verwittig mij, indien er gevaar is... Alvorens te sterven... heb ik een geheim te verklaren, j Zeg het maar, hernam de jongeling. Het is dan waar hernam Durant, ganscb verdwaald. Er is dus geene hoop meer.... geene.... Mijn God Ik moet dan afzien van al wat ik... met veel moeite bijeen vergaard heb... alles aan anderen laten.... alles.... alles De gierigaard wrong zich de hauden met eene hopeloze woede. Fournier zocht hem te bedaren en sprak hem van Roza, die toen afwe zig was, maar dadelijk ging terug komen. Ja, ik wil haar zien, stamelde Durant, (die gelijk alle stervenden, zich aan degenen die hun overleven willen vastklampen, om aldus hun bestaan te verlengen), 't arme meisje Zij zullen haar alles willen ontnemen maar haar aandeel is bepaald.... zij heeft slechts te zoeken... Hij zweeg. Langs waar? vroeg Fournier, zich over het bed buigende. Ha er is... nog hoop... zuchtte de vrek... Zeg... het is... maar eene flauwte.... Waar moet uw petekind zoeken her haalde de jongman, die de oogen van den ster venden zag verglazen. Open... het venster... stamelde Durant; ik wil... den dag zien.... in den hof gaan... gin der... achter den put... het kapiteel.... De stem verdoofde... De doktor zag de lippen zich nog eenige stonden verroeren alsof zij nog spreken wilden; eene stuipachtige ril ling bewoog zijn gelaat, waarna alles onbe- onbeweeglijk bleef. Meester Durant was dood. (Wordt voortguei.)

De Dendergalm | 1888 | | pagina 1