Verschillij nieuws. Hulde aan Jan De Laet.Een vonnis van de rechtbank van eersten aanleg, (31 De cember 1868) bewijst 1° Dat Jan De Laet misbruik boeit gemaakt van zijn mandaat als volksvertegenwoordiger, met zich te laten toekennen een wijnpot van 100,000 franken tijdens de overgave der militaire gronden aan de stad Antwerpen 2° Dat hij beeft doen veroordeelen en on rechtvaardig doen gevangen zetten, wijlen Jan Van Ryswyck, gewezen raadslid van Antwer- Een, met aan bet gerecht de waarheid over oogergenoemde toekenning te verduiken. Hooger gemeld vonnis werd bekrachtigd door het beroepshof van Brussel, op 31 Mei 1869. Op 7 Maart 1870 verklaarde het beroepshof van Brussel 1° den volksvertegenwoordiger Jan Delaet plichtig aan bedrog en verder het gerecht een strik gespannen te hebben om zich te verrijken ten nadeele van een ander 2° Veroordeelde Jan De Laat zelfs bij lijfs dwang terug te geven aan de kinderen van Jan Van Ryswyck, gestorven op vijfden Juui 1869, fr. 6002,59 met de intresten. 3° Dit vonnis herstelde ook Jan Van Rys wyck in zijne eer en klonk Jan De Laet aan den schandpaal. Op 29 December 1870 verwierp het verbre kingshof het beroep aangeteekend door Jan De Laet, tegen bovengemeld vonnis. En op 20 April 1870 schandvlekte het be roepshof van Brussel op nieuw het gedrag van den volksvertegenwoordiger Jan De Laet en veroordeelde hem, zelfs bij lijfsdwang, aan de kin leren van JauVan Ryswyck 5000 fr. schade vergoeding te betalen. Jan De Laet troont nog immer in de volle glorie zijner onbeschaamdheid. JauVan Ryswyck ligt sedert jaren op Stui- venberg. Hetclencaal Antwerpen feest Jan De Laet. Het liberaal Antwerpen legt een rouwkrans op het graf van zijn slachtoffer. Koophandel Aiitwevpen. Alweèr eon kwezels historie. Hoe dichter bij de... kerk, hoe slechter kristenen. Er wordt op dit oogenblik veel gesproken over eene kwezel van zoowat 30jaaroud, vrouw van eenen horlogiemaker, woonaohtig in de nabijheid van een onzer parochiekerken, die zaterdag eene bedevaart naar Scherpenheuvel ondernomen heeften niet meer teruggekeerd is. De echtgenoot dezer godvruchtige vrouw, zeker vreezende.dat haar een mirakel te beurt gevallen was, ging om inlichtingen, doch kwam weldra te weet dat zij opgetrokken was met eenen gehuwden kerel, bij de zestig jaar oud, toezichter van herstellingswerken aan bedoelde kerk. Er wordt beweerd dat die rijpe minnaar veel in het huivan den horlogiemaker kwam en wel zooveel dat deze laatste er misnoegd over wenl. De horlogiemaker verbood hem zelfs nog eenen voet in zijne woning te zetten, doch de vriend van de kwezel nam zulks heuvel oper ontstond een hevige twist en ten slot kreeg de horlogiemaker eene duchtige rammeling van d m vrijer vaa Madame. Het schijnt dat het koppel geld genoeg mede genomen heeft om de ondernomen plezierreis eenigen tijd te kunnen volhouden. IV i ezingen. Eindelijk goed nieuws uit Brussel M, Gxxillery, een der twee liberale afge vaardigden van lit arrondissement, heeft eenen lijst opgemaakt van 16 kandida ten voor de Kamer, en 8 voor 't Senaat, waarop alle kleuren der vrijzinnige partij hunne vertegenwoordigers heb ben. Alleen de onverzoenbare radicalen en de onverbeterlijke doctrinairseene onbeduidende minderheidtreden dien lijst niet bijdoor de overgvoote meer derheid der liberalen wordt hij echter goed onthaald en aan den liberalen zege- pr al valt er niet meer te t wijfelen. Zooveel te meer dat de prachtige uit slag der gedeeltelijke kiezing van Cliar- leroy, waar de liberale kandidaat M. Grroxil 706 stemmen meerderheid be haal le, terwijl er over twee jaren de twee klerikalen met eene nog al aanzi' n- lijke meerderheid gekozen wierden, ons 't bewijs levert eener krachtvolle ontwa king der liberale gedachte. Het land wilt niet onder 't juk van 't klerikalendom gebukt zijn; den 12 Juni zal het zulks bewijzen. Kijkjes in 't Land van Aalst. 't Land is voor eenigen tijd op pleizierreis geweest en we bleven binst al dien tijd van onze gewone leute verstoken't Land is terug gekeerd en het vergoedt ons rijkelijk voor den geleden vasten. Het begint met zijnen boezemvriend, onzen burgemeester, M. Van Wambeke, zoo deerlijk over den hekel te halen alsof hij gewoon vlas ware 't is voor niets niet dat 't Land 't orgaan is van de ultramontanen onzes gemeenteraads, en 't was zeker veeleer een wensoh dan eene beves'iging, toen de burgemeester, in zijne redevoering van Januari laatst, uitriep dat de beste verstandhouding onder onze raadsleden heerscht. Een reisje naar Rooinen, dat isniet aan eiken sterveling gegeven het te doen en 't zou ons niet verwonderen dat iemand, terugkeerende van dergelijk tochtjen, zich boven zijne medebur gers zou wanen eu hen, van uit de hoogte zijner importentie verontschuldiging voor zulk ver- vlaamscht fransch de hardste waarheden onbewimpeld in het aangezicht zou durven slingeren in dezen aard, bij voorbeeld. 't Land is op onzen gemeenteraad gebeten omdat hsj alle dansfeesten en openbare verma ken nog niet totaal heeft verboden; in eene Ledige woede ontstoken, roept hij hem toe Ai mij Oesse Hoe zweept Fier Onversaagd de cravache in het wezen zijner vrienden hoe pijnlijk voor hen, hoe leutig voor ons. Zoo vind men soms behagen wanneer men, in onze volks wijken twee buurvrouwen, die langen tijd intienne waren, tegen elkaar hoort kijven en zich, inbare colère, haar wederzijdsch kwaad verwijten 't is dan dat er aardige dingen aan 't licht komen, 't Is hier juist zulk een geval. Wij meenden reeds lang te weten, dat onze bokken raadsleden uit ambitie en baatzucht zich naar bet Stadhuis lieten zenden en dat de eer, de welvaart eu vooral de toekomst van hun geborte(?)stad voorzeker het geringste deel haddeniu hunne bekommernissen; en zie 1 't Land bevestigt ons in onze overtuiging, mieux vaut tard que jamais, zegt de Fransch- man Wij danken u Land. Ja, we danken u want niet alleen brengt gij ons leute, maar ook goed nieuws, allerbeste nieuws Niettegenstaande uwe naturalistische uit drukkingen, roepen wij u eet. hartelijk bravo toe, voor uwe prachtige voorzegging. 't Land is tegen de kiezers van ambtswege. Dat is, in andere woorden de personen die, op een exaam over een programma van lager onderwijs, de 6/10 der punten behalen zijn bekwaam, maar onze officieren, de bedienden der Openbare Besturen wier diensten op eene waarde van minstens 1500 franken 's jaars ge schat worden, onze politie-oommissaris, stads ontvanger, statieoverste, enz., enz,, -zijn dus onbekwame mannen, omdat zij zich niet aan een belachelijk exaam hebben onderworpen En onze gewezen officieren en onderofficieren zouden, na jaren lang hun land gediend te hebben, het recht niet mogen bezitten dat menige als papegaai afgerichte drommel, be komen heeft Enhtt kiesrecht voor gemeente en provintie zou de beloning niet mogen zij u van deu bra ven, waardigen, oppassendeu, bekwamen arbei der, op wier kennissen en deftigheid zijn patroon betrouwt om het toezicht te houden over een vijf-en-twintigtal werklieden of deze te besturen Zou 't waar zijn, Land, dat uwe liefde voor den werkman enkel schijn is Wa pretentie Wa pretentie Nu zou er niemand auders meer mogen vojazeeren ,dan de klerikale gazetschrijvers Pier Onversaagd verwijt het den heer Van Wambeke dat hij naar de kermis van Londen is geweest. Een groot schelmstnk En binst dien tijd liet hij 't hartebloed van Aalst ver kankeren. Schromelijk Maar gij, Land, hebt gij uniets te verwijten? Zijt gij niet naar Roomen geweest en hebt ge niet, gedurende veertien dagen, uwen preek stoel, 't is te zeggen uwe gazet, (verlaten en de ongelukkige jeugd onzer stad zonder hulp m de handen van Satan geleverd Een mea culpa, Pier. Pier begint in zijn laatste nummer de be schrijving zijner reis naar Rome. Die reis moet al heel belangrijk zijn geweest, want de be schrijving van Aalst naar Brussel alleen, bedraagt reeds meer dan eene kolon van 't Land. Hoe plechtig is 't vertrek Bij gebrek aan eene decoratie, welke Pier zich op de borst zou willen hechten, slaat hij zich, bij het uitgaan van zijn huis, een kruis op de borst met de hand.... Pier komt in de statie en Manuel vraagt hem M. Petrus, wil ik uwen reiszak nemen?!> Kunt gij u een aandoenlijker tooneel verbeelden Te Gent heeft Pier in de koor der St. Baafs- kerk gezeten in die prachtige koor, zegt hij, we zitte i daar als prelaten. Pier een pre laat Ziedeg'hem daar zitten Van de Bavokerk gaan de kermisgasten pelgrims zijn het toch niet naar de statie van Gent. 't Is daar een movement, zegt Pier. 't Is moeielijk om gelooven, als er zoo ineens een extra vertrek is van eenige honderde man- neu. Wie zou er niet eens gaan kijken naar zulkeschoor.e collectie typen Ziet eens 't Aalst, eene kleine stad in vergelijking met Gent, wat volk, er op de markt staat te kijken wan neer de Sussen van Lede terugkeeren.... De trein komt 't Aalst aan Pier roept nit u Ha, ze staan daar aan den travers, we zien ze nog eens. Wie Wat Is 't in de verbeel ding dat ge nog eens iets ziet Wat Mysterie Over eenige jaren deed onze Pier een reisjen naar Duitschland en sinds dien werpt hij hier en daar, in zijn schrijven, duitsche woorden, duitsche volzinnen pas is hij uit Italië terug gekeerd en het italiaansch doet reeds zijne intrede in 't Land. Wij wilden wel dat Pier alle jaren, ten minste, zoo een reisjen naar een vreemd land deed, al was 't ook naar den Congo dan ware 't Land, na weinig tijds, ten grooten voordeele der vlaamsche geesten en der beschaving op den buiten, een ouverstaan- baarrommelzoo uit alle talen. wege zoo menigeen zijner partigenoten en die zich, op de schaamtelooste wijze, in het Land van Aalst lucht geven. Zou men niet zeggen wanneer men't laatste nummer van dat blad leest, dat M. Van Wam beke, de man die met zooveel overtuiging in de Kamers de belangen van den Godsdienst en der kristelijke opvoeding der jeugd verdedigt, hij die 't Aalst zooveelgezegd en gedaan heeft om de schoone ziel van 'tkind te redden, zou men niet zeggen dat M. Va.i Wambeke een uitwerpsel is der helle, dat hij er belang in heeft dat de zedeloosheid zich meer om meer uitbreide, dat hij volkomen 'taccoord is met de bazen der danszalen, met de bazinnen der ge heime huizen van ontucht 't Is waarlijk schande te zien hoe 't Land onzen achtbaren burgemeester aanvalt Men hoore liever. Amen II. K. M. Van Wambeke en 'tLand van Aalst.» In de Kamer gaat M. Van Wambeke door als een epicurist dien men er moeielijk kan toe brengen zich eigenlijk kwaad bloed te maken. Hij beoefent de politiek, als dilletant en bezit dus de kitteloorigheid niet welke de artisten der politiek als een Woeste of een Jacobs en zelfs die welke zich artisten wanen als een Struie, een Colaert ol een De Saedeleer, of zelfs de onbeduidendste gemeenteraadsheer eener vlaamsche stad in zulke hooge mate bezitten. Hij moet in eenen verheven graad de gelukkige eigenschap bezitten we ke ik, naar aanleiding eener vlaamsche gemeene volkspreuk, het 'k vaag er mijn botten aan zou willen noemen hoe zou hij zich anders zoo koelbloedig houden tegenover de ongehoorde aanvallen, waarvan hij het voorwerp is van Wat zegt ge er van, vriend lezer Volgens 't Land is M. Van Wambeke dus de schuld dat, binnen weinigen tijd, het werk volk van Aalst zedeloos en ordeloos zal ge worden zijn hij laat het hertebloed van Aalst, verkan keren hij houd de beteugelingde demping van 't Zedenbederf tegen hij laat zich, op 't Stadhuis, door de Orgel bazen aanspreken alsot zij van zijne familie waren Neen, voor veel geld durfde ik zulk iets, zelfs als 't waar was 't geen hier 't geval niet is eenen politieken tegenstrever niet in het aangezicht spuwen. Om zulke stoute, schaamtelooze taal te dur ven spreken, moet 't Land de vaste overtuiging hebben dat M. Van Wambeke wel een buiten gewoon goedzak is. Of zou 't waar zijn dat M. Vau Wambeke zijne verschillige mandaten ontvangen heeft uit handen der jezuieten en der geestelijkheid, en dat hij zich stil en gelaten moet hooren las teren door 'torgaan dier geestelijkheid en dier jezuieten die hem, bij de minste tegenstribbe ling, als politiek man zouden te niet doeu Wat er van zij, van het Artikel manifest over Aalst willen wij slechts één ding onthou den wanneer Land of Denderbode nog zullen opkomen met hunnen prietpraat dat het libe ralism de bron is der zedeloosheid, zullen wij hen voor oogen leggen hoe, volgens 't Land zelf, een klerikaal burgemeester de schuld is dat de zedeloosheid zich meester maakt eener klerikale stad. J. J. Het Dagblad van Brussel. Het Vlaamsch liberaal bladje waarvan wij reeds spraken, verscheen Zondag laatstleden voor de eerste maal. Het maakte goeden indruk al is het niet onverbeterlijk jonge vogels immers, wanneer zij voor 'teerst uit het nestje komen, vliegen niet om 't best. Later worden de vleugeltjes krachtiger en dan gaat het beter. Nu, juist om aan het dingetje de wiekjes te stijven konden onze liberale vrienden veel helpen. Dit ondersteunen en verspreiden ware goede politiekImmers het kon een tegenwer- ker zijn voor het klerikale Nieuws van den dag dat in onze gewesten zoo zeer verspreid is en ons bij den burger zoo veel kwaad doet. Kon de geringe burger dit dagelijks lezen, het zou ons ongetwijfeld veel goed doen. Men denke daar eens aan. Wij bevelen het der Jonge Wachtaan op dat zij[eens bestudeere hoe het onder de burgers te doen doordringent Allen liberalen ten andere bevelen wij het dringend aan we laten ons toch zoo zeer trek ken wanneer het geldt iets te ondersteunen we mochten wel eens wakker] worden zou ons liberalismus ons geen pint uitzet per week waard zijn Het ware goed dat dit bladje in de statie kon verkocht worden er zijn er zouvelen van Aalst die dagelij ksch overentweder naar Gent of Brussel of elders rijden. Zoowel als men dage lijks vijf centiemen aan eene Gazette of Bioile geeft, kan men wel een cent over hebben om Het Dagblad van Brussel zoo heet ons bladje te knopen. Dit ware als liberaal zeer wijs handelen het ware goed- koope ondersteuning en tevens goede propa ganda. Zoo zou men het bladje helpen verder verspreiden en de liberale gedachte meteen. Sprokkelingskes. De toer is gespeeld. In zitting van woens dag laatst heeft onze gemeenteraad den heer Emiel De Looze, gewezen lijnwaadbleeker, Bestuurder van Stadswaag genoemd, met 8 stemmen tegen 8, gegeven aan Mej Lagarde M. De Looze is door ouderdomsrecht genoemd. Ziet ge de verdeeling der stemmen, viiend lezer Daar is de Comédie. A propos van die benoeming. Men zou haar, zei ons een klerikaal onzer stad, een fransch sprookje, mits eene ligte wij ziging, kunnen toepassen II fallait un ma- tliématicien et on prit.... une chanteuse Er was verleden zaturdag eene zitting des Gemeenteraads.De tijdruimte, binnen de welke de kandidaten zich moesten ingeven, was reeds sinds verscheidene dagen verstreken waarom benoemde men den bestuurder der Stadswaag in die zitting niet Leverde 't schotelen en 't lepelen alsdan misschien nog eenige moeië- lijkheden op Altijd zeker is het, dat die be noeming ons weêr 170 franken kost de burger zal 't al betalen Toen we schreven dat M. E. D. L. verzekerd was benoemd te zullen worden, dan zei Dender bode dat wij er naar sloegen gelijk do blinde naar 't eiWat zal hij nu zeggen Liberale Associatie. Uit oorzaak van het uitstapje der Onder-Officieren onzer Burger wacht heeft de vergadering der Liberale Asso ciatie (Wijkcomiteiten) geene plaats kunnen grijpen, maandag laatst. Bericht voor eene toekomende maal. Als dan ook wel te zien of de vergaderiug niet plaats heeft te gelijker tijd als een prijs kamp voor vinken, waardoor vele leden zoün kunnen belet zijn ter vergadering te ko men In eene klerikale school. Een leerling van den buiten, had over eenige dagen eenen grooten voorraad meikevers,of mulders, gevan gen en dien aan kinderen der stad voor eenige centen verkoclit. 's Anderdags vernam zulks de meester van den knaap en hij beval dezen hem het geld van den verkoop te geven om er kaarsen voor 't Maria beeld meê te koopen De leerling weigerde aan dit zonderling bevel te gehoorzamen, voorgevende dat dit geld aan zijn zusterken toekwam. Daarop nam de zacht moedige meester het arm kind bij den kraag en sloeg het op de erbarmelijkste wijze. De vader van den knaap is bij den meester eens ferm komen opspelen en zou gaarne den kerel over zijne brutale handelwijze bij de Recht1 ank rekening vragen, maargeringe menschen, vooral op den buiten, zijn niet al- tijdvrij.... Wat zoün wij daar verder nog kunnen over zeggen Het nieuw boek van M. D' Is. Bauw ens. Het prospectus ervan is verschenen het talent, de keuissen, de grondige studiën van den schrij ver doen ons een degelijk boek verhopen. Maar wat, drommelkomt de volgende zinsnede in dat prospectus doen wij meeneu een leesboek verschaft te hebben, dat als prijs aandelee- rende jeugd kan worden uitgedeeld Gaat M. Bauwens nu boeken schrijven voor de pi ijs- deelingen Of meent de achtbare schrijver dat het met zijn Lijkbehandeling ex Roxtw- plechtigheden zijn zal als met zijn Iwein vak Aalst,dat in de prijsdeelingen zijnen bes ten aftrok heeft gevonden. Dat ware overdre vens zedigheid een geleerde kan als roman schrijver mislukken en op wetenschappelijk gebied voortreffelijk werk leveren. Pipo. Sterfgeval. De heer Valery Cumont, oud-gemeen- teraadsraadslid onzer stad, ridder der Leopoldsorde, voorzitter der Landbouw sectievan Aalst en een onzer voornaam ste nijveraars, is verleden dijnsdag op z!jn kasteel van Ukkel overleden. Hij had den ouderdom van 66 jaren bereikt. Even als al de leden der zoo volksgelief de familie Cumont, was de overledene een overtuigd liberaal. Zijne begrafenis had vrijdag plaats. Eene talrijke menigte, zoowel vreemde lingen als ingezetenen der stad, woon den de begravenis bij en gaven alsdan aan de zoo diepbeproefde familie eenen blijk van deelneming. Op het kerkhof legde M. Reniers, op zichter der stedelijke gemeentescholen in naam der Landbouwsectie van Aalst, de diensten uiteen welke M. Yaléry Cumont aan den Land-en Hovingbouw heeft bewezen. M, Eyerman, bewaarder der Hypothe ken te Antwerpen^ oud-gemeenteraads lid van Aalst, herinnerde in eenige hartelijke woorden de politieke loopbaan van zijnen gewezen collega. Aalst en Omliggende. Moesten wij aan Denderbode vx-agen welke de ware reden is waarom Mijnheer E. S. het huis bewoond door M. X. verkocht heeft, hij zou ons antwoorden dat wij zulks aan dien heer dienen te vragen en niet aan hem, Dender bode. Dit autwoord ware redelijk en wel gepast. Nu, aan soortgelijke vraag ons door Dender bode gedaan, gaven wij soortgelijke antwoord en dat staat onzen confrater niet aan. Grootvaartje is difficiel oude menschen zijn alzoo. Denderbode beweert dat wij hem ten onrechte van onkieschheid beschuldigd hebben, inzake der reklamen tegen de burgerwachtskiezingen de offieiëele stukken welke hij besprak waren niet officiëel, zegt hij, daar ze ter inzage waren der belanghebbende reclamanten. Wij zullen u doen opmerken, Denderbode, dat gij zelve geschreven hebt dat gij, als lid van den herzieningsraad, kennis hadt génomen van bedoelde stukken, Verleden Zaterdag heeft de Rechtbank van Dendermonde ons veroordeeld tot het betalen van 4000 fr. schadeloosstelling aan M. DrClaus, 500 fr. aan Jef Pyck, 500 fr. aan den koster van de nieuwe kerk en 1000 fr. aan de echtge noten van die beide heeren. Denderbode lacht en jubelt over die veroor deeling dat is vei'staanbaar. Er is echter een spreekwoord dat zegtdie 't lest lacht, best lacht.... Zondag 3 Juni heeft de inhaling plaats van 't vaandel door eenige bijzondere inwoners dei- stad aan de Maatschappij der Oud-Ondei'offi- cieren van 't Leger geschonken. Te dezer gelegenheid richt de Maatschappij eenen stoet in die belooft prachtig te zullen zijn. In ons toekomend nummer zullen wij het programma der feestelijkheid mededeelen. Dijnsdag namiddag rond 2 ure, was de ge naamde Constant De Saedeleer, schaliedekker, oud 45 jaren, geboren alhier, Beukendreef, Aalst-Mijlbeke, werkzaam aan de herstelling van het dak eens gebouws afhangende van hef huis bewoond door sieur Marinus De Prefer, schoenmaker, Nieuwstraat, toen hij ten ge volge van eene valsche beweging bij het uitne men van eene slechte pan, van eene hoogte van 12 meters naar beneden storto. Do ongelukkige viel met het hoold op de kasseisteenen van den koer des huizes bewoond door sieur Van der Biest, wagenmaker. De hoofdschedel vau het slachtoffer was verbrijzeld. De dood was on- middelijk. De ongelukkige De Saedeleer laat eene weduwe eu zes kinderen achter, 't jongste pas 3 maanden oud. Men heeft het gerucht in de stad verspreid, dat het slachtoffer in staat van dronkenschap verkeerde, doch het is onwaar. {Denderbode). PROGRAMME du Concert qui sera donné par la fanfare de l'École des pupilles, le Dimanche 27 Mai, a 11 1/2 heures du matin, sur la Grand' Place de la ville 1Marche de Cavalerie, Govaert 2. Barbier de Trouville, fantaisie. Le Coq. 3. L'amitié, mazurka, Minet 4. La glorieuse,marche triomphale. Hilgé. 5. Le National Montois. Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk. Algemeene vergadering op Zondag U7 Mei aanstaande, om 7 ure 's avonds stipt. In zitting van 20 Mei 1888 is de tuchtkamer der Notarissen van het arrondissement Dender monde, samengesteld geworden als volgt voor het dienstjaar van 1 Mei 1888 tot 1 Mei 1889 Voorzitter, MM. De Pauw, te Aalst. 16 Syndic, 2" Verslaggever Schatbewaarder, Sekretaris, Leden. Meeus, te Zele. Landuyt, te Dendermonde Wille, te Melsele. Van Beygaerden, te Ste ken e. Ilamendt, te St.Nicolaas. Moens, te Lede. Van der Auwermeulen, te Wet teren. Dieiickx, te Haesdouck. Het paleis te Laeken heeft een rozengaard van 1 1/2 hektaar uitgestrektheid, die i5,000 rozelaars bevat. De geliefkoosde bloem onzer koningin is de roos. Ze kent er omtrent 600 verscheidenheden. De warande rond het paleis te Laeken begrijpt in muren omtrent 115 hekt- aren. In de warande arbeiden gedurig 50 werk lieden en 25 in de warme zalen. Tijdens de Bloemententoonstelling te Gent zijn meer dan 300 leden van de tuinkundige meeting van in de hovingen van het paleis te Laeken door eene gunst binnengelaten. Het volk van de stad wordt er niet licht meer in aangenomen, sedert de vernieling die het er over eenige jaren aan richtte. Gent. Maandag namiddag was de familie Larocque, wonende in den Ham, eene wande ling in rijtuig gaan doen. Rond 5 ure bevonden zij zich aan de Minnemansbrug. De heer La rocque was van het rijtuig gestapt om eene boodschap te verrichten en had aan de meid en de kinderen de toelating gegeven intusschentijd een toertje te doen. Eensklaps, men weet niet hoe, ging de portel van het rijtuig open en het zoontje Larocque, ongeveer 3 1/2 jaar oud, viel er uit met het ongelukkig gevolg dat het ach terwiel hem over het hoofd re9d en het kiud zoo schrikkelijk verwond was, dat het een uur na het ongeval overleden is. De droefheid der ou ders is niet te beschrijven. Gent is den dag van heden de Stad dor bloemen, en bevat 280 gestichten enkel voor bloemen en planten. Die groote nii verheid, die jaarlijks te Gent voor 4 millioen fr. planten in den handel brengt, is eenvoudig begonnen in 1808 door eenige hoveniers en bloemisten die ondereen eene tentoonstelling van bloemen, of zoo zij het heetten, eene bloemenzaal openden, die gedurende 4 dagen een veertigtal bloemen bevatte. De koning heeft zich zondag morgend naar Oostende begeven. Hij is ten 10 ure 54 in het kasteel van Laken teruggekeerd. Het doei zij ner reis was de werken te gaan zien welke daar uitgevoerd worden om de haveninrichtingen te verbeteren. Z. M. heeft den wensch uitgedrukt dat die werkeu wat meer zouden bespoedigd worden. Binnen een jaar zullen rij voltrokken zijn. Die werkeu zullen het binnenloopen der postbooten veel vergemakkelijken. Bij het terugkeeren, heeft de trein eeuelichte vertraging ondergaan te Brugge, om toe te la ten eene vrouw over te brengen, welke iu een compartiment van 3e klas bevallen was. De koning, op de hoogte gesteld vau de oor zaak van het oponthoud ia de statie van Brugge, heeft dringend aanbevolen dat men voor die vrouw al de zorgen zou besteden die hai-en toe stand vereischen, er bij voegende dat al de on kosten door hem zullen gedragen worden. Als eene zeldzaamheid wordt uit Wilryck bericht, dat daar bij eenen herhtrgier, onder eene hen, een twaalftal kippen zijn uitgebroeid waaronder een dat, ongelukkig genoeg, isdood- gebleven in den nest, terwijl al de ovex-ige goed gezond zijn. Juist dit doode was het zeldzame. Het is volmaakt, maar had, indien het ware blijven leven, beschikt over vier pooten en vier vleugels. De eigenaar is voornemens dit won- derkieken te laten opvullen. Verschrikkelijke kindermoord. Eena verschrikkelijke misdaad heeft dijnsdag mor gend de gemeente Caprycke in opschudding gebracht. Rond 7 ure 's morgens drong een kerel in het huis van Constant Tromont, arbeider, en goot in den mond van een arm kindje van 15 maan den, de kleine Maria, een bijtend vocht dat op weinige oogenblikken de dood van het kind verwekte. De zorgen van den geneesheer Tyse- baert bleven nu teloos. De persoorsheschrijving van den moordenaar werd in alle richtingen verzonden. Het is een kerel van hooge gestalte, magerhij draagt eenen blauwen kiel, eene zwarte broek eu eene platte klak. Hij 1 ad een witten foulard rond den hals. Deze inlichtingen zijn gegeven door een meisje van een twaalftal jaren die zich met een ander kind in eene naburige kamer bevond. De schurk, na door de kamer gegaan te zijn waar de kleine Maria in de wieg lag, trad in degene waar dit meisje zich bevond, maar hij ging weg Als zij n. 1. de katholieke kiezers strijden, 't en is niet om eenige Heeren tot hooge en rijkbetaalde Ambten té vereffen, maar zij lijden en strijden voor hun katholiek geloof, voor de zuivere katholieke zeden, voor d'eer en de welvaart en de toekomst van hun gebortestad Straks gaan er weêr liberale ministers komen om in het katholiek te kakken (sic) en te snappen, te houwen eu te snauwen, dag eu nacht. Kiezers van Bekwaamheid, bravo (roept het uit) de Bekwaamheid is een schoon eêle zaak maar kiezers van ambtswege, waarom veranderen ze dat mët it D' Orgelbazen zijn boven 't hoofd van den zwakken Burgemeester M. Van Wambeke gegroeid, en zonder krachtdadigs maatregels is Aalst verloren, verloren voor altijd 1 Men zal hier een werkvolk krijgen, zoo zedeloos en ordeloos als in de Walen. M. Van Wambeke, de Kiezers en't Volk beginnen luidop te zeggen, dat GIJ de schuld zijt van alles. Dat gij na d'Orgelbazen te hebben laten sterk worden in Aalst, sterk en stout, ja ze durfden tegen U op 't Stad huis sprenen ALSOF ZE VAK OW FAMILIE WA REN dat gij, nadat Aalst in zulkeu drukkelijken en gevaarlijken toestand is, dat gij de beteugeling, de demping van 't Zedenbederf tegenhoudt. 't Volk begint opentlijk te zeggen dat M. de Burge meester die BEEF 1' voor eenige Orgelbazen, dat hij lacht met de 411 Katholieke Kiezers die over meer dan een jaar gevraagd hebben, de temming en uit roeiing dier Orgelbals. Gij wacht, M. Van Wambeke, gij wacht, gij trekt gerust naar de Kermis van Londen, en gij laat het laat het kertebloed van Aalst verkonkeren. Straks zal er niets meer aan te doen zijn, en bijzon derlijk DOOR UW SCHULD dat zal God, 't Volk en 't Nageslacht U aanrekenen.

De Dendergalm | 1888 | | pagina 2