Verschillig nieuws. i Men voorziet eene uitgave van 6624 fr. voo kaders en houtwerk om die tatereelen te versie ren. Dat maakt te zamen het bagatelle!;en van 80 duizend 674 frank Misschien zal men denken, dat die uitgave zal betaald worden, met het geld van het Kerk fabriek. Zoo dom zijn de kerkratten niet. Zij zeggen, dat zij gereed zijn het vierde ge deelte van die som te betalen, en hebben zich gericht tot den Gemeenteraad van Gent, de Be stendige Deputatie van Oost-Vlaanderen en het Gouvernement, met verzoek dat zij de drij an dere vierden, dat is 60,730 fr. 71 c. zouden betalen. De Gemeenteraad van Gent heeft geweigerd, maar men mag er zich aan verwachten, dat het Ministerie en de Deputatie terstond zullen ge reed zijn om dit verzoek in te willigen. Kan, mag een clericral Ministerie dan iets weigeren aan hen, die het doen kiezen Zaterdag verscheen voor de 7" correction- neele rechtbank van Brussel, zekeren Karei Louis Joos, oud 41 jaar, onlangs nog vrijen on-, derwijzer in de katholieke aangenomene school van St-Gilles. Joos, die nog waardig is van het broerkeuskleed te dragen, is veroordeeld ge worden tot een jaar gevang en vijf jaar beroo- ving zijner burgerlijke rechten. En wie is deze Joos die op eene zoo eer volle wijze het vrij onderwijs vertegenwoor- digt Het is een kerel die over een viertal jaren door de correctioneele rechtbank van Dender- monde werd veroordeeld tot 26 straften van 6 maanden gevang en tot 212 straffen van vier maanden voor walgelijke aanslagen op de ze den, 't zij in 't geheel 83 jaar en 3 maanden ge vang, straf welke verminderd werd op 10 jaar naalden te gaan bewonderen. Boven Namen is 't nog wat anders. Daar ontmoette hij veel groote schouwen van vuur tuigen, om ijzer te smeden en schaliën uit de diepe mijnen te halen.» Schouwen van vuur tuigen 1 Da 's nog wat anders, hé, als een toren van naalden 1 En daarbij schouwen om ijzer te smeden en steenen en schaliën uit de diepe mijnen te halen, 'k Stel voor van bij de zeven wonderheden der wereld nog deze twee te voegen. Als ze da gezien hadden hebben de kermis gasten noodig gevonden eens den Roozenkrans te bidden. En 'kvind dat ze wijselijk handel den als men zulke dingen ziet zou men haast aan de tegenwoordigheid van den duivel gaan gelooven. Een uur vau Poix ligt St-Hubert, zoo leert ons M. Petrus, die zich nog altijd herinnert schoone groote kerk van den Patroon ten ware dat men hier als een pendant voor de grafmaakster die men alleen in Aalst vindt eene g ivangenbewaakster wilde hebben ja, indien onze berichten juist zijn, zouden eenige raadsleden een ontwerp in dien zin neer leggen en zou dit ontwerp door M. Gheeraerdts hevig bestreden worden. tegen de Razernij Ai! Zou Pier al naar St- Hubert moeten gaan zijn 1 Is 'tzoo, dan zou ik hem aanraden er nog eens te gaan, want zijne artikels tegen M. Van Wambeke en de dans zalen doen gelooven dat hij nog niet geheel en gansch genezen is. Wist ge, vriend lezer, dat het ia April om 8 ure 40 reeds avond is Die belangrijke ont dekking, waarvoor het Observatorium van Brussel aan Pier den Prelaaat den eeretitel van onder-weerkundige van 5' klas heeft toe gekend, deed hij nabij de stad Luxemburg, zooals hijnabij Metz, tot groote verbazing der beroemdste geleerden van de beide werelddee- len, bestatigde dat, wanneer het half twaalt is het twaalf gaat zijn Wie had ooit gedacht dat die pleizierreis naar Roomen zqo nuttig zou geweest zijn voor de wetenschap?... WH moeten echter zeegen dat de laatste vrijheid gesteld. Wij vragen het in gemoede is het niet onge hoord dat een kerel, veroordeeld tot 83 jaar ge vang, met open armen terug aanvaard worde in het katholiek onderwijzer ff Is ongelooflijk. Maar veel ongelooflijker is het dat er, na de openbaarmaking van zulke feiten, nog ouders gevonden worden die bunne kinderen willen toevertrouwen aan de gestichten waar men zulke monsters met open armen opneemt. gebeden. keling der geesten, voor 't verhelderen van ff verstand, dan t lezen van paternosteis en schietgebedekens Voor ff oogenblik slaapt onze Pier, en te Jiei gelegenheid doet hij de diep egronde bemer king dat het lastig slapen is op 'tconvoi in een volgend nummer zullen wij Pier Onver saagd in Zwitserland zien ontwaken. Eert ivoordje aan 't Land van Aalst. Van onze veroordeeling sprekende brengt het blad van achter de Werfkapel nog eens zijne eige-ae veroordeeling te berde. Het is niet moeiëlijk tusschen de regels van zijn artikeltje te lezen, dat hij geenen hoegenaamden eerbied heeft voor de uitspraken van 't gerecht het is ver oordeeld, zegt het, wegens artikels waarover de grofste liberaal geen woord van schande kon toespreken. In andere woorden, het ver klaart zich onrechtvaardiglijk veroordeeld. Zullen de handlangers van Denderbode dit eerloos artikeltjen, met gekleurd potlood aan- geteekend, niet naar de Rechtbank van Dender- monde zenden 1 In dien Dender galm, schrijft ge, Land, 't zijn alle weken kwaadaardige, valsche, laffe, eerlooze persoonlijke aanvallen. Zoodus, wanneer wij u, klerikale blaadjes van Aalst, in menigmaal herhaalde artikels, de liberalen voor zedeloozen en slechterikken hoo- ren uitmaken, zouden wij misschien onze armen moeten kruissen of in vervelende woorden tegen uwe beweeringen opkomen onze lezers zijn niet, zoo als de uwe, gewoon zich door vervelende sermoenen te laten in slaap wiegen. Wij weten het, ff staat u niet aan wanneer wij, door vastgestelde en van eenieder gekende feiten, uwe leugenachtige gezegdens te niet doen; wij weten het, menigeen uwer politieke vrienden wringt zich krampachtig ineen wan neer wij, door de noodzakelijkheid der pole miek, eens gedwongen zijn hem op de teenen fe treden, maar dat hij het u en Denderbode ten kwade rekene wanneer ge tegenover de libe rale partij wat deftiger polemiek zult voeren en de waarheid wat min den hals zult verwringen, zullen wij op onze beurt uwe vrienden wat meer over het hoofd zien. Overigens, mag het wel een persooulijke aan val heetten, wanneer wij een openbaar ambte naar of een politiek persoonaadje eene wolver- diende hekeling geven Indien zulks eene zonde is, dan zijt gij, Land, er voorzeker niet van vrij te pleiten. Willems-Fonds. De Heeren Leden der Afdeeling zijn verzocht den Stoot te willen bijwonen welke ter gelegen heid der inhuldiging van het Vaandel der Koninklijke Maatschappij van Oud-Onderoffi cieren des Belgisch Leger, Zondag 3 Juni, om 12 1/2 ure namiddag, zich op het Statieplein zal vormen. De Voorzitter, P. ARENTS. Koninklijke Maatschappij Oud-Onderofficieren van het Belgisch Leger. Ontvangst van het Vaandel der Maatschappij PROGRAMMA Om 12 1/2 ure, ontvangst t er vreemde maat schappijen. 12 3/4 ure, vorming van den stoet, vooraf gegaan van het muziek van de School der Kweekelingen van ff Leger. 1 ure, vertrek van den stoet die de bijzon derste straten der stad zal doortrekken. behandiging, ten Stadhuize, door den 'l ure, het verschillige feesten heer Burgemeester en de Overheden van Vaandel. Aanbieding van den Eere-Wijn. 2 1/2 ure, vriendenvereeniging ten Lokale. 3 ure, bezoek aan de School der Kweekelin gen van ff Leger, waar zullen gegeven worden. 5 ure, Concert op de Groote Markt door hooger genoemd muziek, onder ff bestuur van den heer Vander Linden. EERSTE DEEL. TWEEDE DEEL. Ja, tocli... Ja toch, de clericalen hebben iets ge daan, dat, zoo maakten zij de menscheu wijs, den landbouw zou doen herbloeien. Zij hebben eene wet gestemd, die in- komrechten stelt op vreemd vee en vleescb Die wet bestaat nu een jaar. Heeft er een enkele boer een duit bij gewonnen Hij steke dan de band op. Wij hebben voorspeld, dat men weer eens de buitenlieden bedroog en thans reeds ondervinden zij dat wij de waar- beid spraken. De rampzalige gevolgen van die wet laten zicli bereids gevoelen. Door bet vreemd vee te belasten, belet men den invoer en maakt men het mge voerd vee duurder, zoodat degenen, die ten gevolge van den guren winter zich aan zeer lage p.ijzen van bun vee moes ten ontmaken, om reden van gebrek aan voeder, nu heel dure prijzen moeten be talen als zij ander vee koopen om bunne stallen weer te bezetten. Verlies op den VERkoop en verlies op den AANkoop, ziedaar dubbel verlies voor den landman, veroorzaakt dooi die wet.. De invoer is verminderd en diensvol gens in het algemeen de veehandel ook. Het schoonste, meest ontegenspreke lijk bewijs treft men daarvan aan op de markten. Komt er nu nog zooveel vee op de markten 't Verschil tusschen heden en vroeger is daartusscben groot, zeer groot, en hoe minder v^e er aankomt, hoe hooger zijn de prijzen. Wie verliest daaraan De boer, die vee noodig heeft, en al degenen die vleesch koopen. Maar bet Gouvernement winter bij. Sedert bet bestaan van die wet beeft bet meer dan 3 millioen frank opgestre- kan, welke waren opgebracht door die belasting op bet vee en het vleescb. Ziedaar bet onderscheid tusschen de genegenheid der liberalen en der cleri calen voor de boeren. De eersten nemen alle maatregelen waar de landbouw kan bij winnen en leven. De tweeden doen alles wat mogelijk is om de boeren te doen betalen zooals 't liedje zegt en bun geld op te strij ken IlumlWamag dat betcekencn Te Gent, zoo verkondigt ons ff Land, is plechtig gevierd, met redelijk veel eendracht de zuveren jubel feest van E. II. D Hoop, als deken van of. Pieters. Redelijk veel eendrachtDeze was dus niet volledig Begint men in den klerika- len wereld nu ook al te kijven en ruzie te maken Wilt ge nu wa weten? Z' hebben t Ouden aarde bij klaren dagen gestolen in de kerk van O L Vr., de sieraden van t Moeder-Gods- Beeld geroofd en prachtige bloemrozengehro ken. Ja, bloemrosen, vriend lezer! ff reeds dat rozen bloemen zijn aan onze lezers op Zondag 24 II Wist ge K. Aan den nachtegaal. Zanger uit het dichte loover, Wat beteekent toch uw lied, Wanneer de avond ff nachtlijk duistei Langzaam over de aarde giet Spreekt gij dan aan ff eenzaam stille, Nog betreurend ff helder licht; Of is ff soms eene avondbede, Die gij tot den hemel richt? Of zingt gij de schuchtre mane, Die in bleeken, zachten gloed, Op uw mollig nestje blikkert Dat het zoeltje trillen doet? Of zingt gij van ff frisch gekabbel, Kijkjes in 't Land van Aalst Wij beginnen met de reis naar Rooiuen. onze lezers zijn nieuwsgierig die ras mee to doen, ondernomen door onze doorluchtige stadsgenoten, M. Petrus en Ce. Te rekenen van Brussel wordt dercisregt intéressant, ff, Is wonderlijk wat al merkwaar dige dingen onze vriend Pier reeds ontmoet heeftwelke leerrijke en wondere opmerkingen deden zij hem niet maken 1 Te^en Gembloers zag hij eene nette kerk met spitsen langen naaldf,toren n. zeker is het, dat ik eerstdaags een ondernemen om dien spitsen langen toren van Alle Vast en reisje za Van het vlietjen uit het woud; Of misschien der bron, die murmlend Springt door ff groene kreupelhout O, ik voel dat uwe stemme, Teedre zang van melodij, Slechts de galm is der nature, Grootsch en wondervol als zij Maar wie weet of niet bet lijden Wis u toon en klanken geeft; Of het niet van droeve smart is Dat uw zilvren taal zoo beeft? Maar wie weet of u de dood niet Uw genoot der minne vroeg; Maar wie weet of de onweerszlage Niet uw kroost verloren joeg? Toch ik min uwe eedle klanken Of zij vreugd zijn of geween, Of zij smart of lust beduiden, Weet de mensch niet, vogel, neen ff Land schijnt te vragen dat de schrijvers van Dender galm zich zouden doen kennen. Maar, vriend lief, die schrijvers zijn genoeg zaam gekend, daar het bureel van ons blad derwijze gelegen is dat de spioenen van Dender bode gemakkelijk kunnen zien wie er in en uit gaat. En wat nut zou het voor u opleveren de namen onzermedewerkers ie kennen Of het de verachtelijke jejuiet en vuilbaard die, om eenen linderachtigenwraaklust te voldoen, bedienden doet vei plaatsen en andere bedieigt ze van ionger te doen creveereti, u die vraag doen stollen hebben, meenende dat er onder ons te vinden zijn die hij zou kunnen vervolgen en in hunne belangen krenken Een vraagje aan deftige lieden. Wat valt er te denken van iemand die, door betaalde gasten, zijne vrouw doet uit het huis halen van haren minnaar, haar met eene schramminke- enhaar nu zou willen een toonbeeld van deugd Met genoegen deelen wij mede dat de Oude Garde dezer, een aangenaam uitstapje zal doen naar de schoone antwerpsche gemeente Boom. Wij zijn overtuigd dat een groot getal partijgeno ten de reis zal mededoen mits 50 °/0 afslag op den trein zullen de reiskosten weinig beduiden, Van heden af kan men zich laten inschrijven bij den heer Edmond Banneville. Ninove.Liberale Kring. Den Zondag 10 Juni 1888, om 4 ure, Groot muziekaal Feest, foor den Cercle instrumental de Bruxelles Inkomprijs 1 fr., voorbehoudene plaatsen fr. 1.50. Ten voordeele van den liberalen Schoolpen ning, ling doet vereeren doen doorgaan voor en getrouwheid Kermis affiche. Het kermis affiche is ver schenen. ff Is prachtig, groot, indrukwekkend... Wij raden echter onze lezers aan zich bij de bevo idering te bepalen en de lezing ervan daar te laten: de ontgoocheling zou te hevig zijn. De Commissie die ff" programma onzer kermis feesten heeft opgesteld verkeerde zeker inde meening dat de aalstersche bevolking uitslui tend bestaat uit Melomanen ff is Co eert om te beginnen, Concert om te sluiten, Concert hier, Concert daar; een Festival van 900 franks (weeral muziek), eierkoers op Mijlbeek, schie- ting met de bolle in den Meiboom en opstijging van een luchtballon. Ziedaar onze kermis. Zulk eeu programma kon wel op een veel kleineren plakbrief gedrukt worden het grootste en het schoonste onzer kermis zal de affiche zijn. Om eene kermis te hebben die op iets trekt zullen we moeten wachten tot in 1890 ff is dan Pipo. kiezing. Sprokkelingskes. Ontslag van M. Leirens. Vooraleerde Senaat zijnen zittijd eindigde, heeft M. Leirens zijn ontslag gegeven als Senator voorliet arron dissement Aalst. Dit ontslag heeft affiier nog al verwondering verwekt. Algemeen vraagt men zich af waarom E. Leirens zijn mandaat niet blijft behouden tot binnen twee jaar, wan neer er hier kiezingen moeten plaats grijpen voor Kamer en Proviutie; het is M. Liénart, provintie-raadslid, die geroepen is zijnen schoonvader in don Senaat tc vervangen, zoo dat het ontslaggeven van M. Leireus, twee gedeeltelijke kiezingen zal veroorzaken, iets wat gemakkelijk te vermijden was en eenen schoon n stuiver zal kosten. nog al Stadswaag. Nog de benoeming van den Bestuurder. Dat is toch wonderlijk Wan neer er hier een plaatskon afhangig van het Stadsbestuur openvalt, weet men reeds lang op voorhand den naam te noemen van den uitver korenen, zelfs voor dat de plaatsen officieel zijn openvcrklaard, vóór dar. de daartoe examen plaats grijpen. Dit was ff geval met de plaatsen van speciale agen ten n, van stadsonto anger, van stadssecretaris, met de plaats van bediende ten stadhuize over eeni°'en tijd opengevallen, t is uu vcei t geval met de plaats van Pestuurder der waag zoo zal het ziin met die van bewaarder der stedelijke gevangenis over weinige dagen opengevallen vereischte onder andere Aalst en Omliggende. Flaiidriaiia. In de zitting van den Vlaamsehen Kring, aanstaanden Donderdag, zal de Heer Willem De Yreese, van Gent, eene voordracht houden over Jakob Cats als mensch. Zoo 'n studie mag belangwekkend zijn Wie kent er Cats niet, ten minste bij name ..Het kan verrassend zijn dien dichter, die nu drie honderd jaar als zedengisper gegolden heeft, en als schrijver zeer overschat wierd, eens meesterlijk te hooren afbreken. De jeugdige heer De Vreese droeg in den laatsten algemee- nen prijskamp der Athenea, den eereprijs voor het Nederlandsch weg. Men mag zich dus gerust aan iets puiks vei- wachten. De spreker zal, wij zijn er verzekerd van, het bewijs leveren dat het Neêrlandsch fatsoenlijk gesproken, wel zoö niet te ver achten is als het sommige heertjes denken, die zich niet zouden willen abaisseeren om ten hunnen huize Vlaamsch te parieeren; aan dezen mede te bewijzen dat, indien ze zich maar met half zooveel gemak in ff Vlaamsch uitdrukten, zij dan nog der liberale zaak in Aalst uitstekende diensten zouden kunnen be wijzenWe zijn niet boos evenwel. De vergadering zal plaats grijpen den Don derdag 7 Juni, te acht ure 's avonds of iets ua in den Graaf van Egmont Bericht aan de liefhebbers van een weinigje geestes genot. V. J. Tocneel-en Letterkundig Gezelschap Voor Taal en Vrijheid. De Heeren Leden zijn verzocht zich te willen bevinden Zondag .3 Juni aanstaande, om 12 1/2 ure namiddag, om deel te maken van den stoet gevormd voor de inhaling van het f aandel der Koninklijke Maatschappij van Üud-Onderoffi- ren van het Belgisch Leger. De Voorzitter, Ff.kd. LEFEBVRE. HOPHANDEL. Men leest in de Gazette du Brasseur van Brussel, den volgenden brief De Maatschappij Sint-Rochtts. Mechelsche Tentoonstellingen. Het middenbestuur der Mechelsche tentoonstel ling houdt zich ieverig onledig met de spoedige inrichtingen derzelve. Het heeft zich verdeeld in verschillende ondercomiteiten, belast met de inrichting der nijverheidstentoonslelling, van den land- en hofbouwprijskamp, der tentoon stelling van Mechelsche oudheden. Het werk dezer ondercomiteiten is reeds ver gevorderd. Het programma der hofbouwtentoonstelling, die in den kruidtuin van 10 tot 20 Augustus zal plaats hebben werd reeds uitgedeeld. Dat van de landbouwtentoonstelling, die op onze zoo be roemde merkt van Neckerspoel zal plaats heb ben, zal binnen kort verschijnen. De nijverheidstentoonstelling, die op 15 Au gustus geopend wordt, in de lokalen van het Pensionnaat van den Athenée, Leopoldstraat, zal vooral belangwekkend zijn de verschil lende kunstnijverheden, die zoo blooiend zijn te Mechelen, zullen er op schitterende wijze ver tegenwoordigd zijn. Voor de liefhebbers van oude zaken zal de tentoonstelling van Mechelsche oudheden on waardeerbare rijkdommen, eenige en aller prachtigste stukken bevatten. Inde bijzondere verzamelingen, in den schat der stad, in die der openbare besturen en der geestelijke gestichten ztl men al de noodige elementen putten. Hier hoeft niet herinnerd te worden dat het verleden onzer stad op het ge bied der kunst zeer schitterend is, en de over blijfsels er van de bewondering der oudheidkun digen zal verwekken. Eindelijk, eene tentoonstelling van schilde rijen, ingericht door de Maatschaphij tot aan moediging der Schoone Kunsten, en tot dewelke al de kunstenaars van het land zullen uitge- noodigd worden, zal terzelfder tijd plaats hebben. De Koninklijke Familie zal zeker Mechelen met een bezoek vereeren. De datum er van is nog niet bepaald vastgesteld, doch het zal naar alle waarschijnlijkheid omtient 19 of 20 der maand Augustus zijn. De Mechelsche tentoonstellingen zullen plaats grijpen tijdens de jubelfeesten van Ilanswyck, die zeer schitteren i zullen zijn. Het voornaamste deel dezer feesten is de historische praaltrei.i die den 19 of den 20 Au gustus zal uitgaan en waar meer dan 400 pei so- nen, kinderen en volwassenen, zullen deel aan nemen. De Mechelsche praaltreinen genieten eene aloude en welverdiende faam. Die aan de maand Augusti zal der anderen waardig zijn. De stoet is verdeeld iti drie hoofddeelen. In het eerste deel zullen talrijke groepen edellieden, ridders vau Pitzembuig, kanuu- nikken, bisschoppen, kruisboogschutters, enz., te paard, te voet, op wagens, de aankomst van het beeld van O. L. V. 988, de stichting van het klooster van Hauswyck en den houw der huidige kerk voorstellen. In het 2° deel zullen wij de pelgrims en ver eerders van O. L. V. van Hanswyck zien voorbij trekkende prinsen van het huis van Bugondië, de Berthouders, herauten, enz. Het 3° deel verbeeldt de verheerlijking van de H. Maagd, 1° door de kloosterorders de Ridders van Malte, de Tempeliers, de Teuto- nischo orde, enz.; 2° door de wetenschappen en de kunsten en eindelijk door de volkeren der aarde. Die praaltrein zal schitterend zijn, en de bijval er van zal zeker dien overtreffen van gelijksoortige stoeten, die in deze laatste jaren, in verschillende steden van België plaats grepen. Zij komen van Parijs, de echte Zwitser- sche Pillen bereid door M. Hertzog, apothe ker te Parijs. Coides, 8 december 1887. Sedert lang leed ik aan maagkwaal, en zeer dikwijls had ik zoo'n hevige buikpijn dat ik eenige dagen werkeloos moest blijven. Sinds ik de Zwitsersche Billen Hertzog (aan i fr. 50 de doos,) gebruik, ben ik volkomen genezen. (Hnndteeken gewettigd.) B. Fkancois. Aan M. Péleriu, apotheker, 12, Schildknaap- gtraat, Brussel. De Vlaamsche Gazette van Luik Onder dien titel is er in de hoofdstad van het Walenland een Vlaamsch nieuwsblad versche nen. Dit feit bewijst dat de Vlaamsche broeders, zoo talrijk in Luik gehuisvest, hunne taal en hunnen eigen aard niet affeeren. Tanner begon in Amerika het vasten ge durende 30 dagen. Hij vond nog al vele navol gers in Europa, onder ander Succi den Italiaan waarover wij nog gesproken hebben. Aan Ant werpen valt de onderscheiding te beurt den eersten eter te tellen die gewed heeft 30 dagen lang eene duif op te peuzelen. Reeds meerdere dagen is de proef begonnen, maar zoolang de heele reeks dagen niet achter den rug is, kan met geene mogelijkheid worden de 0-7- DEK 1. Le Valeureux Liègeois, 2. Le Jeune Hauri, openingstuk. Vander Linden. 3 Emilie, polka. Minet. 4. Tamboer Janssens, bad ril. Miry. 1. Le national Montois. 2. Grande fête au Palais de Mélu- sine, ballet, 3. Madeion, schottisch. 4. Jacob Van Artevelde. Vander Linden. Bouillon. Gevaert. «t -t- VlCTOKIEN VaNDeWeöHE. LONDEN. De prijsverlaging der hop heeft voor gevolg, dat -een groot deel onzer hopplanters zich vereenigd hebben, ten einde een verzoekschrift in te dienen om de vreemde hop te verkrijgen. De beweging ten voordeele der inkomrechten groeit dagelijks aan en zalm acht moeten genomen worden. De Duitsche winstkoopers (speoulateurs) herbegin nen hunne speculatie met den afslag te bewerken op het toekomend gewas, en houden het bijzonderlijk op de Bourgonjesche hopmenigvuldige Duitsche huizen doen van stonden af, door Belgische hop- makelaars, fransche hop aanbieden op levering October, november aan 50 fr. per 50 kilos, onder deze benaming van fransche hop verschuilt een listig bedrog en eene hoogst onkiesche handelwijs. In zekere onzer fransche departimenten kweekt men hop klaarblijkelijk va:i mindere hoedanigheid als de Burgonjesche die zeer aan de Beijersche gelijkt en in menig geval er voordeelig mag bij vergeleken worden. Met deze, onder de benaming van fransche hop aan te bieden, trachten de Duitsche speculanten de Burgonjesche onder dezen naam te doen door- gaan en op die wijze uit de marktkwoteringen te <i doen verdwijnen, om ze destegemakkebjker en voordeeliger te kunnen inkoopen en om die terug te zenden als Duitsche hop. Deze trouwelooze doenwijze is wellicht een ant- woord op de inrichting van het syndicaat, door de Burgonjesche planters, alhier in voege gebracht, voor welke die nieuwe laagheid eene aanmoediging zal wezen om des te meer te werken ten einde de hopteelt aan eenen nakenden ondergang te ontruk- ken. De vooruitgang en de verbetering die de hopplan- ters in de teelt bewerkstelligen, zullen aan de fran- sche brouwers met vaderlandsliefde bezield, toelaten geene voldoening aan onze tegenstrevers te geven. Wel, welzou men niet zeggen een briet uit Aalst geschreven Is dit niet het nauwkeurig afbeeldsel van al wat hier gebeurd is Het spel uit den handel zoo is de kreet ten allen kanten, want het is't vervloekt spel, dat het begin en de oorsprong is van het verval des AalsterBchen hop- han els. Indien de Duitsche en andere speculanten nooit het spel in den handel hadden gebracht, wij zouden de Aalstersche hop uit de marktkwoteringen van Engeland niet zien verdwijnen hebben. Maar wat hebben zij gedaan, om daartoe te komen Zij specu leerden op october-november, verkiezende juist de tijdstippen op welke de brouwerij hare provisie inkoopt. Eenige inlandsche kooplieden gaven daarin toe, en het gevolg was dat onze prijzen verhoogden, terwijl deze in Duitschland verlaagden. Onze hop niet meer dienende dan voor speculatie werd met weinig acht op prijzen en hoedanigheid gekocht. De boeren dit gewaarwordende, vervielen langs om meer in zorge loosheid. Intussehen verkochten de Duitschers hunne hop van mindere hoedanigheid in de Belgische en EngelscLe brouwerijen en de toer was gespeeld. En wat wordt er met onze hop gedaan Zoo als het spreekwoord zegtvan spelen komt kwelen, en zoo gebeurde het met de Aalstersche hop na gediend te hebben voor spel, wordt zij in de stapelhuizen opeen gehoopt om daar te kwijnen en van hare waarde te ver liezen, tot als wanneer er eens een jaar van groote mislukking komt dat ze uit dit vagevuur zal verlossen. De Maatschappij St.-ltochus, dezen beweenelijken toestand willende te keer gaan en eene volstrekte ver betering willende teweeg brengen en handel en teelt uit dezen toestand trekken, riep de hulp van het Stede lijk Bestuur van Aalsten van het Staatsbestuur in Het Gemeentebestuur, aan hetwelk do Maatschappij een verzoekschrift indiende vragende voortaan een getuigschrjtt afteleveren bestatigende de verbeteimg van den pluk, nam deze vraag in aanmerking. M. de Bidder de Moreau, minister van Landbouw, o-af gehoor aan haren noodkreet en ondersteunde da werken der Maatschappij met jaarlijksche geldelijke toelagen. Maar teleurstelling dezer wereld het bestaande getuigschrift werd niet alleen veranderd voor de ver beterde hop maar ook voor de andere, behalve dat op het eene word bijgevoegd geplukt bet per bel en zonder bladeren. Van dien dag is er hier te Aalst niets meer dan wel geplukte hop van 't oogenblik zij een getuigschrift bekomt. Wij zijn nieuwsgierig te welen wat slecht geplukte hop is. Tot nu toe kennen geene ernstige grondslagen om de eene uit de keurders zouden Hoe lang mogen de stelen zijn, en hoeveel bladeren mogen zich in eenen haal bevinden om de hop slecht geplukt te worden genoemd daar is de kwestiede weddingen zijn geopend Voor ons, wij kunnen op doze vraag niet antwoorden, dan alleenlijk dat de hop hier zooals bij betoovering in eens veroeterd is, want zoo de beide getuigschriften het zeggen alles is wei geplukt. Zulks is nooit voorgevallen, eene volstrekte verbe tering zoo in eens te bekomen en dit alleenlijk met op een getuigschrift eene melding te doen, melding van welke voor de gewoone hop er [aan de kweekers zelf geene kennis is gegeven. Wel, wij zouden bijna mogen zeggen dat hier een mirakel is geschied. Ja, een mirakel is het, zoo al in eens en op zulke wijze alles te verbeteren, of ten ware dat de planters bij het drukken van dit getuigschrift, allen zoo als door,eene elektrische snaar waren bewogen om deze zoo groote verbetering te weeg te brengen. Want menverlieze niet uit 'toog dat het juist was omdat de zorgeloosheid onzer planters zoo hoog was gestegen dat eene verbe tering aan hun werken gevraagd werd, en dat het ministerie van landbouw deze pogingen ondersteunde door geldelijke toelagen. Wij twijfelen geenszins of ons Stedelijk Bestuur zal in onze gevoelens dienaangaande deelen, en het bestaan van twee getuigschriften die beide beweren dat de hop voor dewelke het wordt afgeleverd nel geplukt is, on gerijmd vinden. Een getuigschrift alleen oai dit te fiewijzen is er noodig, het tweede kan niets dan het andere hinderen. Welke hop moet het getuigschrift van geplukte be komen Deze alleen, die inderdaad wel geplukt is, en dit is degene die geplukt is zonder stelen noch blade ren, n hedendaags genoemd geprimeerde hop in den handel en belleken één bij den kweeker. Zoo moet het zijn, en daar kan niemand bij verlie" zen maar eenieder, nijvoraars, landbouwers, brouwers, kooplieden in hop en bijzonderlijk de neringdoende menschen dezer stad moeten er bij winnen. Zulks is het gevoelen van eenieder hier ter stede altijd geweest en dit zullen wij met geschriften bewijzen dagteeke- nende van in de j aren 1860. WIJ andere te kennen, en wij gelooven dat de hopk zeiven hier omtrent geene zekere antwoord kunnen geven

De Dendergalm | 1888 | | pagina 2