DOOFHEID Annuaire Rosez Feest J. De Windt. Stad en Arrondissement. Verschillig nieuws. en Tuitingen in liet hoofd. Manier om zich ten zijnent te genezen Menzeudt eene örochuur van 132 hladz. tegen 0.30 Men wende zich totJ. H. Nicholson, 4, Dronestraat, Parijs. Onverdraagzaamheid Waarom toch schrijven do liberale gazetten op de Geestelijken; waarom laten zij de priesters niet met vrede Die vraag hoort men dikwijls, zelfs door menig liberaal, stellen, alhoewel er daar reeds maar al te dikwijls afdoende op geantwoord is. Ziehier een feit, over eenige dagen te Thourhout, in West-Vlaanderen, voor gevallen en dat meer dan welke uitmun tende redenering, en op eene meer treffende wijze die vraag beantwoorden zal. M. Fraeys, brouwer te Thourhout, trouwde met Mej. Do Brouckere van Roesselare. De bruid behoort tot deu protestantschen eeredieust en het huwe lijk werd dan ook volgens het rituaal van dien eeredienst ingezegend. Dit ontstak den deken Stroom, van Thour hout, in eene hevige woede. De muziekmaatschappij Ste Cecilia was voornemens het jonge echtpaar, bij zijne aankomst in de stad, na zijne speelreis, eene serenade te geven. Aan stonds schreef de vergramde priester aan den Voorzitter der Muziekmaat schappij dat hij zich zou genoodzaakt zien aau de maatschappij de jaarlijksche S'* Cecilia mis te weigeren, indien zij, geheel of gedeeltelijk, muziek uitvoeren zou voor het verheerlijken van het bur gerlijk en kettersch huwelijk van M. Fraeys De Maatschappij stoorde zich om het schrijven van den deken niet maar wierp zijnen brief in de scheur mand. M. Stroom meende beter te gelukken bij den Bestuurder van S" Ceciliahij bedreigde dezen dat, bijaldien hij de voorgenomene serenade bestuurde, hij zou worden afgesteld in eene katholieke maatschappij waarvan hij ook nog be stuurder was. Hier weêr werd de fana tieke zwartrok afgescheept. Deze heer is ook iets dat recht zonderling mag genoemd worden Voorzitter van den Bestuurraad der Godshuizen. M. Fraeys had het lofwaar dig gedacht opgevat eenige lekkernij den ouderlingen der Godshuizen, ter gelegenheid van zijn huwelijk, ten ge schenke te geven de Deken-Voorzitter heeft dit geschenk geweigerd. Eene brooddeelingterzelfder gel egenheid kon niet verboden worden, doch, door aanhit- sing der geestelijkheid, stelden kwezels en krochtmannen zich te been om aan de behoeftigen dit brood als duivelsbrood af te schetsen en hen aan te zetten de gift van M. Fraeys te weigeren zij gin gen zelfs zoo ver van de arme menschen, die ze aannemen zouden, te bedreigen, dat ze voortaan hun aandeel in de giften der Damen van Barmhartigheid niet meer zouden krijgen. Hoe vindt ge die handelwijze van den Deken, van Thourhout, beste lezers, klerikalen zoo wel als liberalen Zijt ge niet, met ons, van meening dat dergelijk gedrag schandelijk en wraakroepend is Eiwel zoo gedraagt zich de geestelijkheid bijna overal en voortdurend en verwon dert het u dan, dat wij somtijds, en hevig, op de kazak zitten der geestelijk heid die haar priesterkleed bezoedelt met twist en haat onder de menschen te verwekken en de wet van Christus aldus onder de voeten te trappen houden tuin en het roode schijnsel van het vuur, dat door het venster scheen. Als mijne moeder en ik slechts zulk een huisje hadden als dit, dacht zij, zouden wij ons zeer gelukkig rekenen en toch zou ik wel durven zeggen, dat de lieden die daar wonen dikwijls onzen rijkdom en weelde benijd hebben. Eene vrouw stond in de opene deur, toen Violette naderde, en kwam naar buiten, om de bezoekster welkom te heeten. Heere, miss Westford, riep zij uit, gij deed mij daar bijna verschrikken, zoo somber en spookachtig als gij daar staat. Kom binnen en rust wat uit bij bet vnur. 't Is zoo kil in de meertsche avondlucht. Hoe droevig is bet, u zoo in die zwarte kleederen [te zien, en daarbij te denken aan dien armen vriendelijken goeden beer, die weggegaan is. Ab, hij was een goede voor ons, arme menschen, er zijn er velen bier in den omtrek die hem missen zullen. Neem een stoel, bier dicht bij bet vuur, miss. Ik eu zoo blijde te ziei dat gij gezond wordt, al ziet gij er nog al zwak uit. Ik ben wat dikwijls naar u komen vragen, toen gij ziek waart. Vlolette'8 hart begon hevig te kloppen. Zij begon zich te verbeelden dat het de [heer Stan more was die de vrouw gezonden had. Dat was zeer lief van u, zooveel belang in mfj te stellen, stamelde zij. Heere, miss, dat was immers zeer natuur lijk, dat ik verlangend was om te weten boe het met u ging. Ik heb u immers reeds als kind gekend, en is uwe lieve moeder niet dikwijls goed voor mij geweest, en beeft uw vader mij niet, verleden kermis een jaar, toen hij boorde dat ik ziek was, eene flesch van zijn eigen wijn gestuurd Wordt voortgezet.) Een en ander. Fopperij. Grootere foppers dan de klerikale raadsleden van Brugge, zijn er in geen enkel zothuis van Europa te vinden. De onzijdige Breidel en De Coninc-coinmissie, die voor 50,000 fr, al de feesten wilde inrichten, werd door de Stadhuisdompers wandelen gezon den, omdat ze maar 30,000 fr. gingen besteden. Welnu die Breidel-feesten hebben meer dan 100,000 fr. gekost Die kerkmeesterachtige fopperij van 70,000 ballen, verwekt nog al wat op schudding in de stad der 54 kloosters Naar Transvaal. Men schrijft uit Londen De Britsehe Regeering heeft haren vertegenwoordiger in den Transvaal bericht verzocht nopens de mededeelin- gen, die onlangs in de nieuwsbladen verschenen, omtrent de vraag naar werklieden in den Transvaal, en ontving den 22 Februari een antwoord, blijkens hetwelk er te Pretoria en te Johannis- burg goede vooruitzichten bestaan voor ongeveer 600 werklieden, grootendeels steenhouwers en timmerlieden, waarvan het raadzaam is, dat er voorloopig niet meer dan 300 komen. De loonen voor steenhouwers, metselaars, timmerlieden, pleisterwerker8 en schilders zijn te Pretoria 25 fr, en te Johannisburg zelfs 27 fr. per dag. Daartegenover staat, dat het leven in den Transvaal zeer duur is en dat de reis daarheen meer dan 750 fr. kost. Er is groote vraag naar vrouwe lijke dienstboden. Daar gaan wekelijks tal van Vlaam- sche en Hollandsche werklieden naar Noord-Amerika en Argentina. Waarom, met zulke van Britsehe officiëele zijde bevestigde berichten voor oogen, niet liever naar den Transvaal, waar ze hun eigen taal kunnen spreken Nota dee redactie. Waarom geeft onze belgische regeering geene inlich tingen over het broederland, alwaar de taal van onze vlaamsche landverhuizers gesproken wordt Vroeger en nu. Onder het laatste liberaal bestuur, van 1878 tot 1884, ver meerderde 't getal der locomotieven op den Staatsijzerenweg met 650, dus 60 °/0 op het bestaande getal. Van 1884 tot 1887, onder het clericaal bestuur, was de vermeerdering maar van 4 °/0. Voor pe wagons, was de vermeedering onder hat libtraal bestuur,van 35 ten honderd onder het klerikaal bestuur van 1884 tot 1687, is er varmindering in plaats van vermeerdering en t'is maar in 1888, dank aan den drang der gebeurtenissen, dat er opnieuw eene lichte vermeerde ring, 1 °/0, is gekomen. Deze cijfers zijn onder alle oogpunten welsprekend. Indien M. Van den Peere boom besparingen heeft kunnen doen op het materiaal van den ijzerenweg, is het te danken aan het voorgaande liberaal ministerie. Er blijkt ook uit dat het li beraal ministerie zich niet alleen ernstig bezig hield met de veiligheid der reizi gers en het spoedig vervoer der koop waren, maar tevens, dat het, in een tijd van erge crisis, werk bezorgde aan eenen der belangrijkste takken onzer nationale nijverheid, namelijk den machienbouw. Cijfers. In 1884, wanneer de libera len aan 't bewind kwamen, was de totale opbrengst der belastingen van 155,820, 571 franken, voor eene bevolking van 5,784,958 inwoners, dat is 17 fr. 10 e per inwoner. In 1888, onder bet klerikaal bewind klimmen de ontvangsten tot 172,711, 164 [franken voor 6,031,000 zielen, of 28 fr. 62 c. per hoofd, t'zij 1 fr. 52 c. meer per hoofd dan in 1884, bet is te zeggen eene vermeerdering van 9 miljoe nen franken. Landbouw. Ktus der soorten In den landbtuw. Zomersoorten. (2° Vbbvolo.) De rubabaga of zweedsche raap is sedert lang in den Landbouw bekend, maar wordt niet naar waarde geschat. Waarom dit slag niet meer aangekweekt wordt, zou men dienen te weten, want alle onze proefnemingen met die raap zijn met den besten uitslag bekroond geweest eenen schoonen, ja, overvloedigen oogst, wanneer men de goede soorten weet te verkozen, een kloek voeder, dat zich wel en gemakkelijk in den winten bewaart. Onder de beste soorten zijn de gele met rooden Jcop waarvan de champion der engelschmans eene ondersoort is de de gele Lalatng en de Shirvingte rekenen. Men zaait ze op zaaibed, om ze 'ater te verplanten, of wel men zaait ze ter plaats. De eerste wijze van verbouwing schijnt alhier de voordeeligstete zijn. Dat zemen beide beproe- ve, daar de gronden niet overal de zelfde zijn, en dat men zich dan aan de beste houde. De planten wassen snel op en men gaat naar tot de verplanting over als het wtder zich min of meer vochtig voordoet. De koolraap of de Siamsche kool of raap wordt ook te weinig aangekweekt het is een voedsel dat melkgevend is en in de vee en scha penstal hoog goprezen is en wonderen doet vele soorten zijn in zwang in de noordorstrekeu en dijden zeer wel ton onzent. De groote late witte reuskoolraap, de gele late reusachtige end e Goliath lerend purptr dringen zich op. Dat men er de teelt van beproeve en na ééne proefneming zal men ze alom zien verspreiden. De kleinere on vroegere kunnen ook zeer voor- deelig als veevoeder aangekweekt worden, maar om eenen bijna even zwaren oogst, als met de andere, te bekomen, zal men dichter lanten of zaaieD de kleine Weensehe koolraap ei ft eene opbrengst opgeleverd die met de gene van de beetwortels kan medekampen hetgene afhangt van de vruchtbaarheid van den grond en der gebruikte meststoffen. Rapen, turnips, loof. Als lentevrucht wordt de turnips niet gezaaid; het zaad van het braakloof wordt slechts later aan den grond toevertrouwd. De soorteu zijn menigvuldig eu hebben alle gedaanten, 'zooals de beetwortels •r zijn vroege en late soorteu. De platte vroege van Auvergne en de platte Hollandsche, de gouden bol, moeten vooral de aandacht vestigen voor da zaailingen die in het laat geschieden en dan altijd nog eenen belangrijken oogst ople veren. Onder de late soorten vinden wij de engelschon green barreel en verdienen de witte ronde en de langwerpige nog palatinaatsche genaamd den voorkeur zij zijn kloek tegen den vorst, terwijl de malsche engelsche soorten, zoo als de Norfolck en de Bïllocg door de minste guurheid van hei weder gekrenkt wordendaarentegen de gele schotsche en de gele met purperen hals, nog gekend onder den naam van Border imperial wederstaan dikwijls aan harde winters. Wat da groene voeders betreft, zoo als de maïs, sorgho, enz., wij hebben vroeger er ons meê bezig gehouden. De boomkool, duizend koppen, de ridderkoo> leveren iu den zomer een overvloedig en degelijk veevoeder op, maar in sommige jaren worden zij de prooi van zekere rupsen die er gretig naar zijn dit belet niet weinig de algemeene verspreiding dier gewassen- (Vervolgt. liiiiteiiliindscli politiële overzicht. ltalii. Do ellende in de Zuiderprovinciën is verschrikkelijk in volle straat vallen er menschen van honger dood. De oorzaak daar van is de krisisdie er op den Landbouw weegt, ten gevolge van het verbreken van .het han delstraktaat met Frankrijk. Italië heeft, in 1888, in den vreemde voor 53 miljoen franken minder wijn verkocht dau in 1887, voor 17 mil joen olie, voor 14 miljoen rijs, voor jl 1 miljoen oranjeappels en citroenen, voor 5 miljoen amandels, noten eu andere fruiten, voor 16 miljoen vee en dieren ten gebruike van den landbouw, minder dan in het vorig jaar. Het is dus niet te verwonderen dat de bevolking van dag tot dag mees- om meer eene verstand houding met Frankrijk, op het handelsgebied, als eene weldaad afsmeekt. Bulgarië. Men is verwonderd dat prins Ferdinand zoo lang te Philopopel blijft vertoe ven en naar zijue hoofdstad, Sofia, niet terug keert. Men beweert dat de vorst zoolang van de hoofdstad afwezig blijft omdat hij schrik heeft dat er eene zamenzweering tegen zijnen persoon gesmeed wordt. Anderen ziji echter van gevoelen dat eene oneenigheid raet de bijzonderste ministers, Stamboelof en Moet- koerof, die uit het ministerie de conservatieve leden verwijderd hebben, de oorzaak is van de afwezigheid des prinsen. Water ook van zij, het is oen bewezen teit dat de hooge geeste lijkheid, die in Bulgarië zoo wel als in België eenen doorwegenden invloed bezit, zich zeer vijandig tegen prins Ferdinand toon omdat hij, aan den R. K. Godsdienst behoorende, in hunne oogen voor eenen schismatiek door gaat. Oostenrijk-HongariS. Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad te Weenen zegepraal den, tot groote verrassing, de met de clerikalen verbondene antijoodsgezinden. Van de 17 mandaten veroverden zij er 11, ten koste der liberalen en democraten. Thans zitten er niet minder dan 23 verklaarde antijoodsgezinden in den gemeenteraad. Voor de stemming verschenen verscheidene heftige verkieziagmanifesten, waaruit bleek dat de afkeer vau de joden te Weenen veel grooter ia dan te Berlijn. Buda-Pesth, 19 Maart. Een jong student ia de reohtea, Coloman Schamozie, die in de voorzaal der K mer deu liberalen afgevaardig de Rohonzx had beleedigd, werd deor deze met een revolverschot eene wond aan de rech terbil toegebracht, Hierop ontstond eene hevi ge opgewondenheid onder de studenten. Een duizendtal studenten zijn des avonds voor den liberalen Club en voor de woning van den heer Rohonzy gaan roepen en tieren. Zij worden door de politie teruggedreven. Troepen door kruisen nu de stad. Lrankrijk. M. Antoina, de afgevaardigde van het distrikt Mets in den Duitschon Rij ksdag waar by tegen de inlijving van Elzas-Lotharin- gen protesteerde, heeft zijn ontslag als rijksaf gevaardigde gegeven en is in Frankrijk terug gekeerd. M. Antoine was uit den Elzas verban nen en leefde in het groot hertogdom Luxem burg. Hij meent dat hij, doorzijn ontslag, een einde zal brengen aan de knevelarijen welke zijne landgenooten van wego Duitschland te verduren hebben. Een decreet van den Voor zitter der Republiek zal hem zijne rechten als fran8chen inboorling terug geven men meent dat hij alsdan, bij de eerste gelegenheid tegen Boulanger optreden zal. Deze laatste deed zondag eene redevoering te Tours, waarin hij zijn dubbelzinnig program ma uiteen zette hij wil eene republiek, met bouaparti8ten en koningsgezinden hij toont zich zeer lief ten opzicht» der geestelijkheid. Ook is het Gouvernement niet weinig verlegen dat hij, door medehulp van bisschoppen en pastoors, er in gelukken zou met de aanstaande Oktoberkiezingen de overhand te behalen. Rechterlijke kronijk. Een valsche gendarm. Dinsdag verscheen de soldaat Dussart van bet 4* lansiers voor het krijgshof. Dussart, door de gendarmen als deserteur nagejaagd, had niets beters gevonden dan zich voor gendarm te doen doorgaan. Te Doornijk schreef hij op het boak der herberg waar hij logeerde Dussart, gen darm Te Namen gelukte zijn spel beter. Hij knoopte kennis aan met eenen wachtmeester der gendarmerie en zelfs zoodanig dat deze hem aan zijne collegas voorstelde. Eenige dagen later, ontmoette hem den wachtmeester nabij de statie en vroeg hem een handje hulp om eenen gevangene in zekerheid te brengen, 't Is Dussart die, drager der stukkeu, den gevangenisboek onderteokende. Een weinig later werd alles ontdekt bij het onderzoek van den boek van den zoogezegden gendarm, die de meeste loftuigingen ten zijnen voordeele er in had opgeschreven. Dussart is te Gent veroordeeld geweest voor desertie, te Bergen voor diefstal en misbruik van vertrouwen, te Namen voor onwettige uitoefening der openbare macht. Het is onder die verschillige betichtingen dat Dussart voor den krijgsraad verscheen. Het Hof heeft het vonuis der vorige rechters goedgekeurd, die hem verwezen hadden tot 8 maanden gevangenis eu 3 jaar correctie. Aan de liberale inschrijvers. Het feest J. De Windt ia verschoven tot Maandag 1 April. De liberalen, van geene maatschappij deel makende, kun nen zich doen inschrijven bij jden heer Banneville tot Donderdag aanstaande. Door plaatsgebrek zijn wij verplicht eenige artikels tot een volgend nummer te verschuiven. Pour annonces et abonnements s'adresser au bureau du journal. Willems-Fonds. Een puik feest wordt onze bevolking door de Vlaamsch liberale stu denten der Hoogeschool van Gent aangeboden, een prachtig Concert met eene Voordracht, te geven door denheer Vercouillie,den uitmunten den professor aan de Hoogere Vlaamsche Nor maalschool gehecht aan de Universiteit van Gent. De gevierde spreker heeft tot onderwerp gekozen Levensbeschrijving van den Duivel, een onderwerp waarmede hij reeds, te Oos tende en te Gistel,den meesten bijval behaalde. Het programma van het Concert laten wij hier achter volgen. Wij hopen dat de ruime bovenzaal der Liberale Associatie te klein zal zijn, morgen, Zondag, 24 Maart, om 6 ure stipt, *n dat ook het Schoone geslacht op het feest voldoende zal vertegenwoordigd zijn. PROGRAMMA Eerste deel. i. Eene misgeeep, VOORDRACHT 2. [KLOSTEï^LIEFDE, Toegang vrij en Kosteloos voor Damen en Heeren Overwegende dat Vlaamsche liederen en er zijn er zoo schoone zoo weinig onder ons volk verspreid zijn, la'en wij hier De Geyter's lied De Vlaamsche Leeuw en de Geuzen volgen, dat Zondag moet gezongen worden dit zal, hopenjwij, het helpen verspreiden. Dit zal ook veel meer hartverheffender zijn dan de straatdeun Waseht a kmenen Melanie I De Vlaamsche Leeuw en de Geuzen. De Geuzen houden wacht 3. 4. Volkssoep. De Damen van het Bestuur bedanken het publiek voor de milde medo- werking welke het, in groote meerderheid, aan dit lieldadiwerk heeft willen verleenen om het te doen gelukken. Zij bedanken iusgelijki den Gemeenteraad die een zoo wel geschikt lokaal ter harer beschikking heeft willen stel len Het is daar aan te danken dat, gedurende de drie wintermaanden, 39487 soephous zijn kun nen uitgedeeld worden als mede 2301 brooden Volgens het algemeen oordeel zijn die uitdee- lingen voordeelig geweest voor de arme zieken en hebben grootelijks bijgedragen om de ar moede te verzachten. Moesten, in later jaren nog, de omstandighe den aanzetten om die uitdeelingen te herbegin nen, iiet Bestuur durft verhopen dat het, van de Aalstersche bevolking, de zelfde mild# on dersteuning zal mogen verwachten. Moordenaar. Wij hebben over vetrtien dagen de moord gemeld gepleegd te Boom, op eene vrouw, de genaamde Jo Hellemans. De dader, door het gerecht reeds aangehouden, is zekere Egied Masquelier, afgestrafte onder officier van het Belgisch leger, klerikale be kwaamheidskiezer, haantjevooruit en troetel kind der Boomsche klerikalen. Die kerel, die vroeger reeds voor diefstal net het gerecht heeft moeten afrekenen, heeft volledige beken tenissen [gedaan. Vermoedens van medeplich tigheid wegen ook op verschillige ander» kle rikale bekwaainheidskiezers van Boom. Er ia weinig aan te twijfelen of die ktrtla namen hier, verleden zomer, ook deel aan bet Vaandelfeaet der klerikale bekwaamheidskie zers en beschuldigden onze vrienden hen in de statie van Dendermoude mingevallen en bele digd te hebben. Een burgemeester die weerlooze burgers in de straten zijner gemeente laat doodschieten, bekwaamheidskiezers die dieven en moorde naars zijn de klerikalen van Boom mogen zich voor zulke voortbrengsels geen klein pluimken op den hoed steken; niemand zal het hen benijden. Land van Aelst. Ouders, overweegt de volgende woordeu welke 't blad van achter de Weri'kapel durft schrijven en zegt gy dan zelf met welken naam dit boterpapier moet bestempeld worden. Ziehier wat het schrijven durft Land van Aelst, er gaat nogtan» 'n» Priester naar die Scholen (Middelbare Seho- len.) Ja menschen, krachtens de Wet naai' de Prison» gaat er ook 'ue Priester. De Scholen die gansch uw vertrouwen bezit ten aan Gevangenhuizen vergelijkcD, uwe jonge meisje», uwe kleine jongous, onschuldige! kia- deren, op gelijke voeten stellen met boeven en andere door het Gerecht geschandvlekte kra- watten, ziedaar wat het Land van Aelst niet aarzelt te doen. Dergelijke schandpapieren, op welke wijza ook, ondersteunen int is, vergeet het niet, o liberalen, verkeerdelijk, zeer verkeerdelijk bandelen. Klaag stoutelijk dengeue aan die u een na maaksel zou verkocht hebben. Dilsen, 14 oktober 1888. Ik leed sedert lang aan verzwakking der darmen eu moei lijke spijsverteriug. Ik heb uwe Zwitsersohe Pillen Hertzog van Parijs genomen, die mijne kwaal veel verlicht hebben ik wil et- geeno ontbreken en ik heb de overtuiging al spoedig volledig te zullen genezen zijn. (Handteeken gewett.) Mabtin Schebpkes. Aan M. Pelerin, apoteker, 12, Schildknaap- straat, Brussel. Kindermoord. Maandag namiddag rond 5 ure is te Gent met den trein van Kort- rijk aangebracht eene jonge vrouw van Deinza beticht van kindermoord, zondag aldaar ge pleegd. Het is reeds de tweede maal dal do helle veeg zulke misdaad bedrijftvoor moord op baareerste kind werd zij veroordeeld tot 10 jaren opsluiting en zij had nog maar sinds een laar het gevang verlaten, Het lijkje is insge lijks naar onze stad gebracht, De jonge vrouw is in vrijheid'gesteld, hot onderzoek bewezen hebbende dat haar kind doodgeboren was. Voor het assisenhof van Mayo, te Enge land, verscheen maandag zekere Iliggens, be schuldigd een jonge vrouw, Bridget Swift, te hebben aangevallen. De vervolgde beweerde onschuldig te zijn. De beschuldigde en de vervolgster waren beiden jong, en zagen er zeer goed uitde voorzitter stelde de zaak vooreen uur uit, ea liet den gevangene gedurende dien tijd vrij. Toen de zaak weer werd opgeroepen, bood de vervolgde den voorzitter een getuigschrift aan van zijn huwelijk met de vervolgster. Deze verklaarde van de klacht af te zien, en arm aan arm verlieten zij de gerechtzaal. Italië. Uit een brief van Andréa uit het distrikt Apulië knippen wij het volgende Den 7 is een man in de straat dood geval len, eene vrouw en drie minderjarige kindere® 1. Lied van 't Willemsfonds, woorden van Jul. Sabbe, t» zingen door den heer F. V. D. W 2. Drinklied, stuk voor Klavier uit te voeren door den heer W. H. Schulofo. 8. Rip, Rip, solo voor viool uit te voeren door den heer K. C. tweespraak. 5. Ik ken een lied, van Antheunis, te singen door F. V. D. W. 6. La Mascotte, solo voor viool, uit te voeren door den heer R. C. Lecocij. van den heer VEltCOUILLIE, Levensbeschrijving van ilantje Pek, den Duivel. Tweede deel. 1. Les Pècheurs de perles, stuk voor klavier, uit te voeren door den heer W. H. Bizet, blijspel iu één bedrijf door H. Hendrickx, 8. Geuzenlied, woorden van J, De Geyter, te zin gen door den heer H. D. Zij brallen Leeuw va» Vlaanderen En keilen tegen oas, Zij die den Leenw doen kruipen Doen kruipen voor Bourbons! O Breydel en de Coninck, Gent, Brugge van weleer, Hebt gij dan geene Klauwaarts Geen trotsche zonen meer Op geuzen 1 wreekt uw vaadren Zwaait gij de Leeuwenvaan I Wee, wee den landverraadren, Wanneer hun uur zal slaan I 2. Blikt om u heen, e Broedren I Trekt gansch de wereld rond Weer rijzen als paleizen De kloosters uit den grond. Het glanzend lioht der Rede, De waarheid moet gedoofd, Voor bedevaart, mirakels, En spooken in het hoofd.... Ach over Leie en Schelde Hangt zulk oen sombre nacht.... O Land van Artevelde, Jezuieten zaaien tweedracht; Zij blazen haat en twist; Wij juichen Recht on reden Zij grijnzen Laag eu list Hoort, Rome smeedt ons ketens Voor 't lijf en voor de ziel Het zwart gespuis zal 't memebdom Verplettren met den hiel. Dan, Geuzen, dan te wap#u, Do vrijhaidsvlag ter hand Van 't ongediert der papen Verlost ons Vaderland Wanneer rijst eans het daglioht In d'aardsche rampwoeitijn, Dat elk zijn eigen Koning, Zijn eigen Paus zal zij» Geen slaven meer aan ketens, Geen ziel aan boei of band, En 't menschdom, ganscL het menschdoia Een enkel Broederland 1 - Dat willen wij, o Geuzen Al kost het goed en bloed Wij gaan vooruit als reuzen, Met Vlaamschen leeuwen moed. Julius DE GEYTER.

De Dendergalm | 1889 | | pagina 2