D00VEN- HET GEHEIM Nummer 41 (205) Zondag 15 October 1889.' 4de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. voorop betaalbaar. Abonnementsprijs: J 6 tr 80 voor den buiten, THIJS PER NUMMER 10 GEN TIMEN. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der AnnoncenEeklameni 76 08ntim6n i>«r drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het bad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 12 OCTOBER. Buitenlandscli politiële overzicht. Frankrijk. Do uitslagen der ballo teering die den 6 Oktober plaats gegre pen hebben, versterken die door de kie zingen van den 22 September gegeven. Op 186 kiezingen die zondag 11. gebeurd zijn, zijn er 135 republikeinen en 51 tegenstrevers gekozen. De nieuwe Ka mer bestaat dus uit 365 republikeinen en 211 reactionnairs die op de volgende wijze verdeeld zijn Koningsgezinden 104 bonapartisten 60enboulangisten 47. Dit enkel politiek verslag bewijst den beslissenden triomf der Republiek en de kans dat de samenstelling der Kamer haar geeft, voor zich een kalmer en vruchtbarer tijdperk te zien beginnen. De boulangisten en hunne bondgeno ten de bonapartisten,de koningsgezinden en de klerikalen zijngansch verslagen. Duitschland. De Scar heeft zich naar Berlijn begeven. Dit bezoek zoo dikwijls aangekondigd en altijd uitge steld, is slechts eene wellevendheidsdaad en een antwoord op het bezoek van kei zer Willem te Petersburg. Volgens de algemeene gevoelens zou de bijeenkomst der twee keizers geen politiek doel hebben. Zoo zal het niet zijn met het bezoek dat keizer Willem op het einde dezer maand zal doen aan den keizer der Turken. In Turkije zou men gewenscht hebben hem niet te zien, niet alleen, om de aanzienlijke kosten dat de ontvangst van zulken gast zal veroorzaken, maar ook en vooral om de politieke moeilijk heden die voor Turkije uit dit bezoek zouden kunnen ontstaan. Engeland. De liberale partij heeft een der belangrijkste kieszegepralen behaald sedert zij de minderheid vor men in de Kamer der gemeenten. Hare kandidaat M. Alphens is vertegenwoor diger gekozen van Petersborough met eene meerderheid van 251 stemmen te gen M. Parvis, kandidaat der vereenigde tories en dissidente liberalen. In de voorgaande kiezingen was M. Fitzwil- liams, overledene conser vat eur, benoemd geweest met eene meerderheid van 290 stemmen. Men is van algemeen gevoelen dat dit belangrijk feit eenen zekeren invloed zal hebben op den gang des poli- tieken toestands in Engeland. De liberalen hebben nogmaals den zege behaald in eene gedeeltelijke kiezing in de omschrijving van Elgin en Nairn. Hun kandidaat, M. Seymour Kay is met eene overgroote meerderheid be noemd. Egypte. Het nieuws van de reis des prinsen van Wallis in Egypte wordt heden bevestigd. Gast van denKhediv, zal de 'prins de wapenschouw van het Engelsch garnisoen en van het Egyp tisch leger bijwonen, en de eerbewijzen die hij zal ontvangen zullen aan deze gelijken, hem tijdens zijne reis in Indië door de prinsen, leenheeren dezer groote Britsche koloniën,bewezen. Het zal eene min of meer bedekte bevestiging zijn van het Engelsch protectoraat over de Nijlvlakte. Het algemeen stemrecht. Het algemeen stemrecht heeft in Frankrijk zich veel wijzer getoond dan het beperkt stemrecht in België, dat, over vijf jaar het liberaal gouvernement omversmeet, 't volksonderwijs aan zijne ergste vijanden overleverde, de herin- x-ichting van onze landsverdediging dwarsboomde, en de voornaamste socia le vraagstukken en volksbelangen in den steek liet en dit alleen omdat de libe rale partij eene kleine belasting op den tabak en op den alcohol geheven had. Zekerlijk, ons liberaal gouvernement van voor 1884 had misslagen bedreven, maar het waren zeer geringe fouten in dien men ze vergelijkt aangene welke de verschillende ministeriën, die sedert eenige jaren aan het hoofd van Frank rijk staan, zich schuldig gemaakt heb ben. En hier om een half dozijn liberale ministers te straffen, hebben onze kort zichtige cijnskiezers, de dweepzuchtige woestelingen, met de zoogezegde inde- pendenten als bondgenoten, de liberale partij ten val gebracht, terwijl het open baar kiesrecht in Frankrijk, ondanks de kuiperijen der boulangisten, ondanks de bemoeiingen der geestelijkheid, die de Republiek in gevaar wilden brengen, is getrouw gebleven aan het huidige gouvernement dezer Republiek. Trou wens, men moet het bekennen, de zaken in Frankrijk zijn in zekeren zin de za ken van Europa, en thans wel bij uit muntendheid. In de stemming van zon dag laatst lag misschien de lotsbestem ming vrecL of oorlog niet slechts van het fransche volk, maar ook de lots bestemming van midden-Europa. De fransche geestelijkheid had het grootste geweld gebruikt om de reac- tionnaire candidaten te kunnen doen gelukken. Te midden van Parijs predik ten de pastoors tegen de Republiek, en bevolen op den stoel der waarheid de boulangistische candidaten aan, die voor het meerendeel vrijdenkers en athA'sfen zijn, zooals Naquet en An- drieux, maar die de heilige verdienste hebben een aanhang der bonapartisten en koningsgezinden te zijn, ten einde de democratie te kunnen verwurgen. In Frankrijk heeft minister Constans seffens een dozijn pastoors hunne trak tementen afgenomen, alleen omdat zij zich bij deze verkiezingen wat al te veel in de worsteling hadden geworpen. Moest men zulks in Belgie beproeven, geheel het budget van eerediensten bleef er aan. In Belgie mag de geestelijkheid alles ondernemen en afbreken, terwijl de wereldlijke beambten van den Staat zich moeten koes houden, willen ze niet aan de deur vliegen. Doch zeer waar is het ook dat wij in Belgie voor volksvertegen woordigers den afvalligen protestant Woeste hebben en Jan Delaet, die Het huis van Weezenbeke schreef jannen van dezelfde stof als Naquet. Maar wanneer het haren winkel geldt, ziet de kerk zoo nauwniet.Hare mannengehoorzamenaan een wachtwoord uitgaande van het Va- tikaan, en hebben in de handen van den Paus alle recht en gezag afgestaan. Welsprekend antwoorden nu de uit slagen der fransche verkiezing op den versleten rimram onzer tegenstrevers over het uitgebreid stemrecht. Bij die lieden is het mode altijd en overal te zeggen Het algemeen kiesrecht, dat ware het clerikalisme voor altijd aan het roer En daarmede denken de aanbidders van het cijnsstelsel alles ge zegd te hebben. Hemel en het stelsel van 8 en 12 frank met de bezitters van het strooien huizeken erbij, gaat zulks ons nog niet dieper en dieper in den wijwaterbak wentelen Meer terugwerkend behan deld dan wij het nu gaan worden, kan het nooit of nimmer, alware het ook met het algemeen stemrecht met de vrou wen erbij Trouwens, indien men de andere lan den overziet, waar het algemeen stem recht in voege is Duitschland, Frank rijk, de Vereenigde Staten, Zwitserland, enz., dan moet men bestatigen dat in geen enkel dezer gewesten het bewind aan het clerikalisme of aan de terug werking is. Integendeel voor Nederland, en België, oin maar op deze twee lan den te wijzen, is het meest clerikaal en behoudend voor wat gemeente, provin cie- of staatsregeering betreft Dat het algemeen stemrecht in Bel- hie vele dwaasheden zou kunnen ver richten, dat is mogelijk doch nooit of nimmer zal men ons dieper kunnen doen zinken dan waar het cijnskiezerssijs- teem ons gebracht heeft het is nu negen-en-vijftig jaren dat dit stelsel hier gaande is, en men ziet waartoe de hr. De Volder het binnen weinige weken zal leiden. Waarheid zal het zijn te zeg gen hoe ouder, hoe zotter en hoe te meer jezuïet Zoo wij het in een vorig artikel zeg den, is het cijnsgerechtigde stelsel ver anderlijk van geest en doel ikzuch tig vooral en des te meer clerikaal naarmate men den cijns verlaagt, ter wijl wij zien dat het algemeen stemrecht sedert negentien jaren in Frankrijk een loffelijk streven van eensgezindheid in al zijne uitingen naar het algemeen be lang aanbiedt, immer vreedzaam in al les den vooruitgang wil brengen en te vens, als het noodig is, heilzame waar schuwingen en berispingen aan het gou vernement weet te geven, wanneer het van den rechten weg zon afdwalen. De verkiezingen in Frankrijk' kunnen niet anders dan menige gezindheden ten onzent naar het uitgebreid stemrecht overhalen, en insgelijks de nog menige tegenstribbelende liberalen bekeeren. Politieken, die niet van doctrinaire over drevenheid te beschuldigen zijn, moeten thans volkomen in deze denkwijze dee- len. Doch, dat men zich niet bedriege voor het algemeen stemrecht wij hebben het reeds gezegd is Belgie nog niet geroepen. Maar wat men bekomen kan, als het eenig billijk, maatschappe lijk en eerlijk stelsel, is het stemrecht voor deze die door hunnen stand en niet door hun ambt gelijk Pier uit het Land onze woorden weer verdraait bekwaam zijn om over de belangen van gemeente, provincie of Staat te oordee- len, en hetzij door fortuinwetenschap of werk voor die belangen werkzaam kun nen zijn. Alle belangen, stoffelijke of zedelijke, moeten rechtstreeks hunne vertegen woordigers en bij gevolg hunnne kiezers hebben om die vertegenwoordigers aan te duiden. Daarin ligt het recht voor allen. Vaartkapoen. Wat wij te doen hebben. Men moet bekennen dat de hevigheid waarmede de klerikale partij te werk gaat, en de middelen die het ministerie in zijne wrokkige politiek gebruikt bij het voorstel der nieuwe kieswet, de liberalen in alle gewesten des lands wakker geschud hebben, en dat men van zin is met eene echto eensgezindheid eene beweging van propaganda in het werk te stellen met het vooruitzicht de noodwendigheid te doen zien tot het bekomen eener herziening van art. 47 der Grondwet. Er is geen ander middel om uit den toestand te geraken waarin men ons brengen wil. Ja, dat wetsvoorstel tegen de bekwaamheidskiezers heeft eene zoo danige opschudding en tegenstand in de gezonde gemoederen des volks gebracht, dat men zich afvraagt, al wierde deze wet door de Kamers gestemd of de Koning die toch wel van deze cleri- kale snoodheid overtuigd is, en een vre- deminnend en verstandig man is der gelijke wet met zijn handteeken zou willen bekrachtigen. Dat de liberalen op de tusschenkomst van den Vorst niet rekenen Leopold II heeft andere onweêrsvlagen, zoo drei gend als deze, over zijn hoofd zien voorbijtrekken, zonder dat men aan zijne verwittigingen voor het gevaar acht gegeven heeft. Zijne redevoeringen destijds te Bergen, te Doornijk en te Irugge waren eene klacht en een oproep ;ot de vaderlandsliefde, tot vrijheidszin, vooiuitgang, eendracht en vrede doch men heeft naar zijne woorden niet ge- "uisterd men heeft ondanks hem onze scholen vermoord men heeft zelfs het onderzoek voor de herinrichting van eger en voor den dienstplicht niet wil- en aanvangen. Eens de wet gestemd en waarom zouden de clerikalen die niet stemmen zal de Koning ze met spijt en leed wezen misschien, aannemen, en zich de handen wasschen. Hij mag niet anders. 60. VAN DEN BANKIER. Een ondoordringbare (duisternis heersckte in de laan. Lionel vervolgde voorzichtig zijnen weg tot aan denbouwval en trad de grot binnen. Hij vond het gewelf, dat de huishoudster hem beschreven had, en met de punt van zijne leers vooruit den grond betastende ontdekte hij de eerste trede van eenen smallen trap, die naar beneden geleidde. Alvorens hij neder daalde, nam hij een luciferdoosje uit zijn zakje en stak de keers aan, die hij medegebracht had. De plaats, waar hij zich bevond was niet ver van huis; hij bevond zielvaan de achterzijde van den noordelijken vleugel, en hij wist dat geene levende ziel hier het schijnsel van het licht zou kunnen opmerken. Langzaam en voorzichtig daalde hij langs de glibberige treden van den trap naar beneden, gedurig bukkende, want het gewelf was te laag om recht te kunnen staan. Aan alle zijden zag hij het sprekend bewijs dat deze verborgen trap in jaren niet gebruikt was. De spinnenwebben hingen in zijn gelaat en kruipende dieren schrikten onder zijn voe ten op en kropen voort naarmate hij lager daalde. Bij elke schrede, die hij deed, scheen hij het een of ander levend wezen op te jagen Jat tot hier toe ongehinderd en ongestoord daar geleefd had. Een natuuronderzoeker zou hier lang uitgestorven soorten van haagedissen en adders, spinnen en padden, zoowel als ver scheidene zeldzame exemplaren van het ratten- gelacht, gevonden hebben. Verdorde en half vergane bladeren van lang verledene zomers, lagen in menigte op de treden van den trap het mos groeide langs de muren en tegen de zoldering, en hel was niet dan met veel moeite, dat Lionel er in slaagde op de slibberige treden een vast steunpunt voor zijne voeten te vinden en niet uit te glijden. De huishoudster had hem niet verkeerd inge licht. Hij vond den geheimen gang, en ging dien door, tot dat hij aan eene gewelfde deur kwam. De deur was met groote ijzeren spijkers vastgenageld en diep in het sterke metselwerk gezet. De deur was zoo als Lionel wist, den ingang naar den eersten kelder. Maar hier bemerkte hij dat zijne onderne ming hoogst waarschijnlijk plotseling zou ein digen. Wat was waarschijnlijker dan dat de kelderdeur goed gesloten zou zijn Hij trok aan den roestigen ouden deurknop en tot zijne groote verbazing ging de deur open. Hij had echter al zijne kracht noodig om haar zoo ver open te'rukken, dat hij er door kon, zoo moei lijk draaide zij op hare verroeste hengsels. Ver volgens trad hij den eersten kelder binnen. Hij wist, dat hij nu onder de eerste kamer in den westelijken hoek van den vleugel stond. Het zevende venster van den westelijken hoek af was datgene waarop Caleb Wildred gewezen had, toen hij van de misdaad sprak, waarvan hij getuige geweest was. Lionel had reeds opgemerkt, dat elke kamer twee vensters had en niet meer. Het zevende venster moest derhalve aan de vierde kamer behooren, altijd van den westelijken hoek af tellende. Met de hand boven zijn hoofd bleef hij een oogeublik staan, en zag den kelder rond, Hij zag echter niets dan eene donker ledige ruimte, waar overal spinuewebben hingen, en waarvan de grond bezaait was met stukken hout, die in vroegero dagen daar schenen geboren te zijn. De deur tusschen dezen kelder en den vol genden stond open. Die tweede kelder is even ledig als de eerste maar langs de muren be vonden zich gemetselde steenen beeren waarop in vroegere dagen wijn moest gelegen hebben, terwijl de grond met nat, duf riekend zaagsel bedekt was. De derde deur was dicht, maar niet gesloten. Lionel duwde haar open, en trad den derden kelder binnen. Hij was nu zeer dicht bij de kamer, waarin het zevende venster bevond. Deze kelder verschilde van den vorigen. In eenen hoek tegen den muur stond eene zware ijzeren kas, en een steile, smallen steenen trap voerde naar boven. Oogenschijnlijk was dezen kelder geheel ledig. Lionel klom den draaienden trap op, en kwam uit op een klein vierkant portaal, met een smalle deur. Hij hield zich bijna verze kerd, dat die deur toegang moest verleenen tot de vierde kamer, de kamer met het zevende venster. Maar hier, juist op het punt, waar hij het meest begeerig was zijn onderzoek voort te zetten, werd hij plotseling daarin gestuitwant toen hij beproefde de deur te openen, vond hij dat zij stevig gesloten was... Teleurgesteld en mismoedig bleef hij staan, ontevreden over den onbeduiden uitslag van zijn onderzoek. Hij had oneindig moeite gedaan om zoover te komen, en in het midden van den nacht de spookachtige verschrikkingen van den noorde lijken vleugel getrotseerd. En wat bad hij nu gevonden Niets anders dan die ledige kelders en eene geslotene deur waarvoor hij moest blijven staan. De hemel zij gedankt, dat ik niet meer gevonden heb 1 dacht hij ik wensch niets liever dau dat die afschuwelijke visioenen van Iemand, die door een eenvoudig middel van 23jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag zenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Pa rijs. den ouden tuinman niets anders mogen blijken dan een koortsachtigen droom. Hij stond op de bovenste trede van den trap, terwijlhij aldus dacht, en was juist voornemens de geslotene deur den rug toe te keeren en zich te verwijderen, toen zijn oog op een stuk doek viel, dat aan een krommen hagel hing. Hij haalde dien lap van den hagel en be schouwde hem bij het licht van de kaars. Het was een stuk blauwachtig laken, blijkbaar afgescheurd van eenen mansjas, eene strook ongeveer zes duim lang. Maar de blauwe don kere kleur was gedeeltelijk verdwenen door eene donkere vlek. Het eene of het ander donker gekleurd vocht moest het lapje laken geverwd hebben, dat hij in zijne handen hart en stijf voelde. Eene rilling van afschuw doorliep al zijne leden. Er was iets in zijn binnenste, hetwelk hem zegde, dat die zwarte plek op het laken eene bloekvlek was. Hij stak het lapje in zijnen zak en begon de treden van den trap nauwkeu rig bij het licht der kaars te bezien. Het was niet alleen dat lapje laken, dat aldus gevlekt was. Donkere plekken vertoonden zich op elke trede van den trap, zwarte afschuwelijke vlek ken, die duidelijk zichtbaar waren op de voch tige steenen treden. Aan den voet van den trap moest een groote bloedplas gelegen hebben, die langzamerhand in het oude vermolmde hout getrokken was, waaruit de vloer van den kelder bestond. Caleb had niet gedroomd. Er bleef weinig twijfel meer over dat hijdoor de reet in het blind ziende, getuige geweest was van de eene of andere gruwelijke misdaad. Een moord was gepleegd geworden. Het bloed van den vermoorde was echter gebleven, als eene donkere dreigende vlek, die eene nood lottige en afdoende getuigenis tegen den moor denaar aflegde. Noodig is het niet om de herziening op het algemeen program van verzet te brengen, dat de liberalen herbeginnen te twisten en te krakeelen, en, om zulks te vermijden,hebben zij zich maar onder het vaandel der verzoening te scharen dat breed genoeg is om al onze verzuch tingen te bevatten, en ze als grondge dachte te doen erkennen en waarderen door het volk; want zonder het volk heeft het liberalism nooit iets voortge bracht, en zonder de medewerking van het volk kan het liberalism ooit iets verrichten. Lionel's hart kromp met een dof gevoel van wanhoop ineen. De vader van Julia Godwin was eeu moordenaar en de Voorzienigheid had hem aangewezen als degene, door wien de ont dekking van den moordenaar zou geschieden. Hoezeer zal zij mij haten, dacht de jonge ling, hoe zal zij den dag vloeken, waarop het edelste gevoel van haar hart aandreef, belang stelling in mijn lot te toonen. Maar het is mijn plicht dien misdadiger aan te klagen zelfs als hij is haar vader. Het onderzoek van den kelder was nog niet geëindigd. Lionel Westford bleef staan |om na te denken op wat wij hij het best in het geheim dezer plaats zou kunnen doordringen. Dat afgescheurde en met bloed bevlekte stuk laken, die bloekvlekken op elke trede van den trap, die groote zwarten bloedplas beneden op den vloer, dat alles voerde tot een en hetzelfde besluit. Het slachtoffer van Rupert Godwin, was na 't plegen van den moord door hem den trap af naar beneden geworpen. Het lichaam nad bloedende beneden aan den trap {gelegen, en moest eenigen tijd lang in dezelfde houding gebleven zijn want in geen ander gedeelte van den kelder was eenig spoor van kloed te ont dekken. Maar wanneer had men het lichaam van daar weggenomen en waarheen had men het gebracht Zonder twijfel was de moordenaar in het duister van den nacht naar de plaats, die getuige zijner misdaad geweest was, terugge keerd om het lijk van zijn slachtoffer elders heen te voeren en voor ieders oog te verber gen. Te verbergen ja, maar waar In een graf, dat in een der afgelegene hoeken van den tuin gedolven moest zijn. éêm DENDERGALM MM

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1