Het is het mistrouwen van het volk tegenover het liberalisme en de ver- fransching en de onwetendheid zijn alleen de oorzaak van dit mistrouwen in Vlaanderen dat het liberalism hier onmachtig maakt. De liberalen doen zich bij het volk niet genoeg kennen. Wij zijn als een leger dat niet optrekken durft omdat het zijn veldtochtsplan niet te bepalen weet. En dit veldtochsplan, iedereeii moet het in het hart dragen, mag niet anders zijn dan eene uitbrei ding van het stemrecht door de be kwaamheid, en eerst en vooral de her ziening van het art. 47 der Grondwet. De formuul om den tekst van dit artikel te vervangen zal zich vanzelfs aanduiden. En als grondgedachte dezer vervanging zou men kunnen de wet van 1883 aannemen, deze welke de catho- lieken thans aan het verminken zijn dat is te zeggen dat alle groepen van burgers waaraan de wet van 1883 het kiesrecht voor gemeente en provincie toestaat, in het bezit van hetzelfde recht gesteld worden voor de Kamers. Doch hier zou moeten bijgevoegd wor den, dat op volgenlij k nieuwe groepen van bekwanmheidskiezers tot de bus toegelaten zullen worden om zoo alle maatschappelijke belangen van fortuin wetenschap en werk rechtstreeks te ver- vertegenwoordigen Daarover tenminste kunnen wij toch wel eensgezind worden, en het fe niet door met de armen overes a blijven zittenen door klagen en jammeren dat het liberalismus de clerikalen beletten zal het bekwaamheidskiezerskorps er versnijden en te verminken tot dat te niets meer zal van overblijven. Gelukkiglijk zijn de twee groote libe rale partijen van Brussel het eindelijk eens. Dat artikel 47 moet herzien en ge wijzigd worden. De handen uit de mouwen dus En dit voor eene algemeene, krachtige handeling, en nademaal het wetsvoor stel op de bekwaamlieidskiezers eene uitdaging is welke eene snelle en tref fende verdediging uitlokt, is er maar een enkel wapen, eigen tot dezen af stoot, en dat is de herziezing der Grond wet en de wijziging van art. 47. Van aangevallenen moeten wij aan vallers worden De clerikalen hebben het vooral op de liberale steden gemunt zij willen kost wat kost de vrijzinnige stadhuizen be machtigen, welke nog liberaal gebleven zijn. De geuzen onzer groote steden wil len het hoofd niet buigen voor ons jezuietenministerie, en daarom wil men ze kortwieken en muilbanden, en zoo maar 60,000 kiezers in eens van de lijsten vagen. Mag dat Zal die laffe kiesknoeierij gelukken Iedereen gevoelt dat de strijd, die gaat geleverd worden, en dien, wij, liberalen, als eenen nieuwen politieken vooruitgang aanzien, voor Belgie beslis send zal zijn, Het geldt hier inderdaad te kiszen tusschen den voor- of achter uitgang, tusschen de vrijheid of de priesterheerschappij, tusschen bestaan of verdwijnen. Moesten de liberalen thans niet lukken om het volk tot de gedachte der herziening te winnen, en moest de voorgestelde wet gestemd en door den Koning bekrachtigd worden, dan ware het voor lang in Belgie met de overwinningen gedaan die tot hiertoe op het veld der ontslaving van den geest werden verkregen. J. B. G. Maar het vermoorde slachtoffer zal daar niet blijven liggen, in dit verborgen graf, dacht Lionel. De hand, die mij naar het tooneel van de misdaad gevoerd heeft, zal mij ook wel naar het graf van den doode geleiden. De hand, die op dezen kelder gewezen heeft zal ook wel verder mij den weg wijzen langs het duistere pad, dat ik bestemd ben te betre den. De Voorzienigheid is sterker dan de men- schen, en ik, die geerne niets dan goeds zou willen denken van Julia's vader, ik ben be stemd om de ontdekker en aanbrenger te zijn van zijne schuld. De Eumeniedeu die hun vreeselijk werk der wedervergelding op Ores tes uitoefenden, zijn niet anders dan zinnebeel den van de Voorzienigheid,die bij de christenen de taak van wreker op zich nemen. De jonge man verliet den kelder niet eerder dan nadat hij nog een nieuw bowijs van de schuld des bankiers gevonden had. Bij het schijnsel van de keers ontdekte hij een donker voorwerp, dat in eenen hoek van den kelder lag. Lionel bukte en raapte eenen handschoen op, eenen handscnoen van bereid leder. Hij stak dien in zijnen zak bij het lapje la ken. Hij had nu bijna een uur in den kelder doorgebracht en denzelve in alle hoeken en op de nauwkeurigste wijze onderzocht. Er bleef hem niets anders te doen dan terug te kee- ren lang denzelfden weg, dien hij gekomen was, ditmaal met te maar al te vreeselijke overtui ging dat de vader van 't meisje dat hij beminde de laagste der menschen was. Hij keerde terug door de kelders en den onderaarschen gang rechts en links onder het het voortgaan om zich henen ziende, en met afschuw dacht hij eraan,dat hij ieder oogenblik op het spoor van het lijk kon komen, d t hier ot daar in den omtrek van VYilmingdon Hall begraven moest zijn. Maar zulk eene getuigenis ran Rupert God- Doet uw exaam. Geheel de liberale partij gaat krachtig verzet aanteekenen tegen de afschaffing van G0000 be kwaamheidskiezers. De klerikalen ziende dat de protestatie begint ernstig te worden en niets kunnende vinden om die afschaffing te verrecht vaardigen roepen nu op alle toonen uit Het exaam alleen Geene willekeurige voorrechten meer Niets dan het exaam Voor gansch de klerikale pers is het exaam hetwecpius ultra van al de bewijzen voor kies- bekwaamheid. Toen de kieswet van 1883 besproken werd hadden de klerikaaltjes een gansch ander gedacht van het exaam zoo als wij hieronder klaarblijkelijk gaan doen zien. Meester Malou zegde in zitting van 7 oogst 1883 Wanneer ik de kwestie van 't exaam gelezen heb, heb ik mij bijna zot gelachen. Dat heeft nooit, nergens bestaan, zelf bij de n chineezen niet. Daar moeten de gekozenen examen doen, hier zijn 't de kiezers zelf. En de blikroarchand Cornesse Zoo men in 't exaam niet lukt, zal men ij uit die proef met een bewijs van onwetend- beid of domheid komen. Het systeem van 't exaam is dwaas En den anti-archimilitarist Nothomb Met vele mijner vrienden en om dezelfde ij ouwederlegbare beweegredenen verwerp ik krachtdadig het exaam. Niemand zal dit martelaa'rschap willen onderstaan. Wat zegt ge daarvan, Denderbode Toen was het exaam een martelaarschap en nu wil men het voor alle bekwaamheioskiezers ver plichtend maken welke klerikale konsekwen- tie 1 Er is nog meer Het exaam is de onpartij - digheid, de rechtvaardigheid voor iedereen zingt de sakristijpers. En hoe sprak men iu 1883 luistert Den derbode Mr. Malou Men zegt dat er een Jury be- staat Zulks is dat woord onteeren. Er is geen jury, er zijn geen rechters maar een bestuur op voorhand gevormd van partijdi- ge leden, n Meester Cornesse De samenstelling der ii jury is eene uitoaging aan den goeden zin en het recht. De jury is onpartijdig en zijne be- sluitenzullen zonder twijfel willekeurig zijn. Mr. Nothomb De instelling van een jury is eene willekeurige inrichting vermits het gou- vernement alleen daardoor zal kiezer maken wie het wil. Zie,dat is op den kop geslagen Het ministerie maant kiezer wie het wil en vermits de jury's danseu zooals de ministers fluiten roept men Leve het exaam Vroeger was het exaam voor een jury eene willekeurige ea partijdige instelling, thans is het de rechtvaardigheid zelve. Landbouw. Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. Het Komiteit zal vergaderen den 20 October, om 3 ure namiddag, in de. Vier Winden, te Aalst. (Med.) Over de Intensieve veespijzen, (Vervolg.) De eikel en de kastanie (paarden), voorna- mentlijk de eerste, zijn betrekkelijk arm in proteine en vetstof en rijk in zetmeel. Deze vruchten verteeren gemakkelijk in voeding- proefuemingen ingesteld op het schaap gevoed met eikels, zijn er 88 °/0 van de totale organieke zelfstandigheid verteerd geworden. Het verken eet met gretigheid de eikelhet schaap en de os eten ook gaarn de kastanie, bijzonderlijk wanneer deze vruchten, voorafgaandelijk ge roost, hun ingebroken staat werdsn opgedischt. Oliezaden en koeken. De oliezaden onder dewelke het vlaszaad 30 a 40 en het sloor kool- of raapzaad 35 a 45 olie bevat zijn zelden iu de voeding gebruikt. Nogtans zou het dikwils voordeelig zijn ze te benuttigen op eene behoorlijke wijze het zou een middel zijn om eene beloonende partij te trekken der vlaszaden van weinige waarde. Door die tus- schenkomst, kan men merkelijk het algemeen voedend uitwerksel van een voeder arm in vetstoffen vermeeoderen, op voorwaarde nog tans eene overdaad in de hoeveelheid vetstof te vermijden, zooniet zouden er bij vele die ren onregelmatigheden iu de verteering kunnen uit voort spruiten. win 's schuld vond hij nergens. Hij keerde naar de grot terug en van daar in den tuin. De zuivere frissche lucht was hem niet weinig wel kom nadat hij zoolang in ,den Iduffen grafach- tigeu dampkring van de kelders had doorge bracht, welke iu zijne verbeelding, sedert hij de bloedsporen gevonden had, geheel met eene ondragelijke boedlucht vervuld scheen te zijn. Hij ging het grasperk weêr over, waar de dauw dik en zwaar op het gras lag, trad ver volgens de eetzaal binnen en bevestigde de deu ren en blinden. Daarua sloop hij voorzichtig naar boven eu bereikte zijne kamer, zonder dat iemand hem gehoord had. Terwijl hij in het donker naar boven sloop,kon hij zich niet weêr- houden te bedenken, hoe de moordenaar op dezelfde wijze door het huis geslopen moest zijn, om het lichaam van zijn slachtoffer te gaan verwijderen en op eene veilige plaats te brengen, jwaar het noodlottig bewijs zijner misdaad voor aller oogou verborgen zou blij ven. 11- Op het spoor. Wat Clara Westford gevoelde op den avond toen Violette met list uitde.i schouwburg ont voerd werd, laat zich gemakkelijker gevoelen dan beschrijven. Slechts tien minuten nadat Violette vertrok ken was, kwam zij aan de tooneeldeur. Mrs. Westford was toen reeds zeer goed bij de lieden, die gewoonlijk aan de deur de wacht hielden, bekend geworden, dewijl zij iederen avond kwam om hare dochter af te halen. Men stond haar niet toe op het tooneel achter de schermen te komen, en zij gevoelde ook geen de minste lust, die geheimzinnige plaatsen te be treden, maar men gaf haar steeds een stoel in een rustig hoekje van 't voorportaal. Dien avond echter begroette de portier haar in plaats yaij met zijnen gewoneq goêq avond Wij bezitten weinige rechtstreeksche opzoe kingen over de verdierbaarheid der oliegevende zaden. Te Hoheuheim heeft men ze zeer hoog gevonden voor het vlaszaad, voornamentlijk voor wat de ruwe proteine betreft. Het is zeer waarschijnlijk dat zij gelijk staat, als midden- cijfer, met degene der koekeu voortkomende uit de stamperijen. De verteerbaarheid der vlas- of lijnkoeken, der sloor, van het katoen, der palm, der coconoot, van de arachide, der Sesanne en der groote zonnebloem heeft aanleiding gegeven aan bijzondere opzoekingen. De getallen aangeduid in de tafel van voeder- waarde of verteer baarheid (1) voor de lijnkoe ken zijn de middenuitslagen geleverd door de waarnemingen te Hohenheim bestatigd, op schapente Halle (M. Stohmann) op geiten, en te Möckern (M. C. Ivühn) op ossen, en waarvan de uitkomsten zeer wel overeenstemnïen. Eenige proefnemingen te Dresde (M.Hoffmees- ter) aangewend op schapen, en te Möckern, op koeien, onder oogpunt der verteerbaarheid der raapkoeken hebben veropenbaard, voor do prot inieke zelfstandigheid, als ook voor de uittrekbare stikstofvrije lichamen, dat zij 80 ten hondert staat, terwijl volgens opzoe kingen onlangs ondernomen in dees laatste ge sticht, op ossen, de cijfer 86 voor de eersten en 75 voor de andere zou zijn. De verteerbaarheid der katoenzadenkoe- ken is te Hohenhein en te Bresnlau(M. Schufze) onderzocht geweest, in de voedering bij het schaap degene voortkomende van ongepelde zaden (29 a 25 °/0 celstof) zouden nog al moei lijk om verteeren zijn, terwijl de koeken voortkomende van gepeld zaad (4 a 6 celstof) zeer wel verteerd worden. Onder dit opzicht alsook onder betrek van den smaak der dieren om ze te verbruiken, mogen" zij op dezelfde lijn geplaatst worden als de koe ken voortkomende van de coconoot, de sesame- de arachide- en de zonnebloem zaden. De coëfficiënten (1) toegewezen aan den coconootkoek ziju afgeleid naar de opzoekingen gedaan, te Hohenheim, op varken meteen tion samengesteld uit een derde cononootkoek en twee derden gebrokenen geerst. SSg o 3 5* Wat de Candeuatkoekenbetreft, die de rijk ste in stikstof zijn, derzelver drooge stof bevat 58 ruwe proteine). De varkens hebben ze hardnekkig geweigerd ^te verbruiken, niettegen staande een vasten van drij dagen en de men geling vau den koek met eene kleine hoeveel heid gebroken geersthetzelfde feit hoeft zich voorgedaan bij de schapen. Deze waarnemin gen zijn iu strijd met degene elders aange stipt, bij ossen, die ze gaarne verbruikten. Deze koeken worden echter zeer zelden in den handel aangetroffen. De palmkoek is zeer gemakkelijk om verteeren zijn smaak behaagt aan de dieren en hij is bijzonderlijk geacht voor de vetmakiug van het hoornvee en den onderhoud der melkkoeien. De koeken van uitheemsche oliegevende zaden, bij zonderlij k degene van de arachide en de sesame, die rijk in stikstof zijn, degene van ongepeld katoenzaad, en, tot eenen minderen graad, degene van het zonuebloemzaad, zijn heden van een algemeen gebruik. De eiwit achtige lichamen die zij bevatten in groote hoeveelheid, zich kunnende gemakkelijk aan schaffen aan eenen betrekkelijken lagen prijs, jufvrouw I met een blik, die de uiterst 3 verba zing' kenteekende, De weduwe was geheel biuten staat de bedoe lingen van dien man te raden. Zij begaf zich echter naar haren gewonen stoel in den afgele gen hoek, waar zij alle avonden zich neer zette. Wei jufvrouw, riep de portier eindelijk uit, toen gij daar straks binnen kwaamt, ben ik haast omgevallen van schrik. Ik dacht dat gij ziek, heel ziek waart. Neen beste vriend in hot minste niet. Wat kan u zoo iets in het hoofd gebracht hebben. vroeg mrs Westford, en glimlachte om de ernst waarmede de man sprak. Wel jufvrouw, er moet hier het een of an der misverstand heerschen, want uwe dochter is met alle haast van hier weggehaald geworden door eenen man, die zegde dat hij de knecht van een docter was, eu dat hij met eene rijtuig van zijnen heer gekomen was om haar te halen, en ik heb nog nooit zulk eene lieve jonge juf vrouwzoo bedroefd en verschrikt gezien. Zij was zoo b'eek als eene doode en zij beefde als een espenblad. Mijne dochter Gij moet u bedriegen. Het moet iemand anders geweest zijn. Oneen, volstrekt niet, jufvrouw. Ik ken uwe dochter heel goed. 't Is een mooi, lief en vriendelijk meisje. De knecht van den docter had een briefje medegebracht, waarin stond, dat de moeder van miss Westord plotseling on gesteld geworden was, en dat zij zonde»- een oogenblik tijds te verliezen, naar huis moest komen. Hij vertelde mij d it. terwijl hij hier op uwe dochter stond te wachten Eu Violette mijne dochter, is zij met dien man mede gegaan Ja jufvrouw. Zij was nog geen tien minu- vertrokken, toen gij binnenkwaamt. Wordt voortgezet.) worden deze koeken aanzien als zeer geschikt om met andere voeders arm in stikstof zoo vereenigd of aangevoegd te worden. Zij zijn voornamentlijk geschikt voor de melkkoeien, bij dewelke men ze niet in te groote evenredig heid mag gebruiken (ten meeste 1 al 1/2 kil. per hoofd en per dag) op dat de boter en de melk hunnen goeden smaak zouden behouden. Men wendt somtijds de aichidekoek in het regiem van het paard aan. Hier ook mag men niet overdrijven men zal een derde des haver- ratioen door dezen koek vervangen. Bijv. in plaats van 6 kil. haver zal men er slechts 4 en 1 kil. arachidekoek gebruiken. Maar er moet acht geslagen worden op de zuiverheid van den koek, die eene stellige voorwaarde is, en noch zand,noch hair of andere onzuiverheden vervat, die de gezondheid der dieren blootstelt en zelfs doodehjke gevolgen zou kunnen ia zich slepen. Men zal ook uit het oog uiet verliezen dat de oliegevende zaden en hunne ingevoerde koeken afkomstig van de zuidersche landstreken zeer dikwij Is met bacteriën en zwamsporieu bedekt zijn, wat een begin van verrotting of een be derf die den goeden smaak vermindert, aan duidt nht zelden valt het voor dat de dieren ze weigeren teeten of de uitwerksels ernadeelig van zijn. In dit geval,beperkt men zich niet aan eene scheikundige ontleding, maar men on Ier- werpt ze aan eeiie microscopieke ontleding of onderzoek, 't Is zeer waarschijnlijk aan de aanwezigheid van zwamsporien of zaden. enz. dat de kwade gevolgen die men al heeft waargenomen ten gevolge va het gebruik der katoenkoeken eu andere, wanneer zij niet in droegen staat maar iu 't water geweekt en geroerd zijn opgedischt gewordepr moeten toe geschreven worden. Vervolg nadien.) Ongelooflijk. Als 't waar is wat men ons vertelt, dan mag men gerust zeggen dat onze klerikale kopstuk ken zoo slim zijn als de fijne jezuieten bij wel ke zij ter schole zijn geweest. Het was kermis'/in eene straat vau Mijlbeke en 5 bazen gingen naar den Burgemeester toe lating vragen om eene dansfeest iu te richten. Deze drukte zijn spijt uit dat het nieuw regle ment hem verbood die toelating te geven. Klerikalen gekozenen raadden hen eventwel aan dansfeest te houden zij zouden wel ver oordeeld worden, maar dan hadden zij maar een verzoekschrift in te dienen, de kwijtschel ding vragende hunner straf. Men zou hunne vraag ondersteunen en deze zou dan natuurlijk ingewilligd worden. Wij kunnen met moeite gelooven dat perso nen, welke politiereglementen gestemd heb ben, zulke sluiksche middelen aanwijzen om dezelve te laten overtreden. Iets weten wij zeker, namentlijk dat die 5 herbergiers kwijtschelding van straf bekomen hebben, ondersteund vau zekere zijde. Dit bewijst dat onze Bokken bet hoogst noo- dig vinden zorgvuldig alle oorzaken te vermij den die den wrevel der Mijlbeeksche kiezers nog kunnen vermeerdereu. Gebroeders Govaert. De heer Fl. Govaert was Zondag jl. het voor werp eener hartroerende betoogiug. Ter gelegenheid der onderscheiding door zijn huis in de wereldtentoonstelling te Parijs ver worven twee zilveren en een bronzen medalie, hebben de werklieden der fabriek hem eenen prachtigen bloemruiker en eene puike kroon aangeboden. Het deed goed aan het hart die twee honderd werklieden, jongens eu meisjes, rond hunnen Heer geschaard te zienmet het geluk en de achting op het gelaat geprent. Eerst biedde een meesterknecht kroon en ruiker met eenige schoone woorden den held aan. Dan las M. De Backer, in naam van het werkvolk en van het bureel, eene puike rede voering, waarin hij de plechtige belofte deed dat zij allen zouden gewedijverd hebben om, gelijk het M. Florimond telefonneerde aan zijnen schoonvader, M. Sadoine nog beter te doen in 't vervolg. M. F. Govaert, diep aangedaan, antwoordde op eene treffende wijze. Hij zegde aan zijne werklieden, dat hij hun als vrienden aanziet, dat zij grootendeels medegewerkt hadden tot het bekomen dier ondersc leidingen en dat hij op hen rekende om nog beter te doen. Dan vergastte hij hun op een lekker glas bier in de 38 omliggende herbergen, zonder ouder scheid van politieke denkwijze. En vau politieke denkwijze gesproken, gansch de gebuurte had gevlagd. Slechts twee, twee raadsleden, hebben zich gewroken op den politieken tegenstrever en hebben hun vaandel niet uitgestoken. Hoe kleingeestig 11 Aalst, 12 October 1889. Heer Opsteller De geleerdheid, die ik bezit, heb ik in de Middelbare school van Aalst genoten daarom veroorloof ik mij, alhoewel ik maar een een voudige ambachtsman ben, eenige aanmerkin gen te maken over het aanhoudend geschreeuw dat Fier uit 't Land wekelijks tegen die school uitkraamt. Het Land van Aalst kan maar niet vei krop pen-' dat de Staats-Middelbare scholen van Aalst steeds groeien en bloeien en meer om meer het volste vertrouwen van katholiek en liberaal verwerven. In zijne dolle woede randt de Farizeeër deftige personen der stad aan, omdat zij die hooggeprezen gestichten warm toegenegen zijn. Gelukkig zijn zij verre boven dat gez wadder Pier weet nochtans dat zekere' geestelijke school niet concureeren kan tegen de Ecole moyenne van de Graanmerkt. Hij weet en is overtuigd dat, iu dit laatste gesticht de godsdienst en de politieke deukwij - zen volstrekt geëerbiedigd worden. HiJ weet dat onze Middelbare school goede leerlingen vormt, die door hun grondig en de gelijk onderwijs in staat zijn alle openbare bedieningen op te drijven. Hij weet dat er te Aalst, te Brussel, te Gent en in tal van andere steden en gemeenten, niet enkele, maar methonderde oud-leerlingen vaii die school, schoone plaatsen bekleeden in de Besturen van IJzerewegen- post en tele graaf, in het leger, in het onderwijs, in de ontvangerij, in de nationale banken, in de bu- reelen van het ministerie, in een woord, overal. Hij weet dat de fabrikanten en handelaars van Aalst ver uit de leerlingen der Middel bare school verkiezen, boven die der geeste lijke gestichten, en dat er zelfs katholieke nij- veraars aangetroffen worden, die zich naar die school richten, als zij oenen bekwamen, jongen klerk noodig hebben. Dit alles weet hij maar al te wel, doch zal hij zich wel wachten dit alles aan de ooren der ouders te hangen. Maar wat hij ook weet, en wat hij noch tans niet voortvertellen zal is, dat zekere Bis schoppelijke school, waarvan hij dag en nacht droomt- en niet zonder reden geen enkele leerling voortbrengt, die tegen die der Middel bare school van de Graanmerkt in het strijd perk treden durft, dat de leerlingen der pas- toorsscholen de noodige bekwaamheid niet bezitten om de exaams tot de bovengenoemde bedieningen af te leggen en dat vele katholie ken van Aalst er hunne kinderen uittrekken om ze naar de Graanmerkt te zenden, waar zij eene goede geleerdheid bekomen. En waren vele katholieken niet bevreesd nering of werk to verliezen Met hare bevol king staat de school der Graanmerkt reeds ann het hoofd der Middelbare scholen van de Vlaarnsch sprekende gewesten, maar in een aar tijds zou zij de bevolkgte van gansch het and wezen. O wij weten wel waarom Pier zoo razend kwaad is. De boutiek draait nietde boom werpt bijna geene goede vruchten af en ongelukkiglijk de spijkers zitten er tusschen, en ge weet interest is zulke kwellende beest. In de irce van daar die woede. Het publiek beproeven op te dringen, dat het onderwijs er gebrekkig is, ware eene dwaas heid de bewijzen van het tegenovergestelde zijn te talrijk. En daarom vindt hij andere kaarten in zijn spel, Hij schildert dus de leerlingen dier school af als vrijmetselaars, als kleine duivels, als onbeschaafde kinkels, als jeugdige godlooche naars, in een woord, als toekomstige antichris ten, die onder de mis zitten als eene wilde bende, enz., alhoewel de kinderen zich dui zendmaal deftiger gedragen als schijnheilige Pier die, gelijk een katholiek der stad het onlangs zegde, daar zit, uitwendig als een lam- meken Gods, met den grooten paternoster in de hand, maar dio inwendig, in plaats van te bidden, naar helsche middelen zoekt om nieuwe schelmerijen over de Ecole moyenne te kunnen uitkramen Doch het volk laat zich niet misleiden I Zelfs een hevige katholiek van de markt, een man van elk gekend voor zijne zuivere katholieke princiepen, doch die karakter en liefde voor de waarheid genoeg bezit om zulks ombewim- peld te bekennen, zegt openlijk in't volle zij ner herberg aan al wie het hooren wil, dat de Ecole moyenne van de Graanmerkt eeu goede school is en dat zij zijn volle vertrouwen bezit. De gewijwaterde Pier, die nochtans weet dat de Middelbare school haar groot getal kin deren aan haar goed onderwijs te danken heeft, spreekt gestadig van dwang 1... Waarom dwingt men dien man zijnen zoon uit de Middelbare School te trekken Waar om heelt men reeds verscheidene andere katho lieken gedwongen, die wij niet noemen moeten, vermits zij genoeg gekend wezen Waarom bedreigt men de eenen met de broodwinning, terwijl men aan andereu werk en schoone plaatsen belooft Waarom gaan de priesters overal eenvoudige lieden van den buiten alle schoone beloften, die zij niet houden kunnen, wijsmaken en hun zeggen Laat uwe kiuderen naar de geestelijke .scholen gaan de katholie ken liggen boven, en wij verzekeren u dat zij beter en gemakkelijker zullen geplaatst worden den die der Middelbare School, en dat nog zonder exaam Zij weten nochtans dat dit vuige leugens zijn 1 Zij weten wel dat minister Van den Peereboom, al is hij nog zulke kwezelaar, zich niet tevreden houdt met jongelingen die enkel den catechismus kunnen zeggen En dat is hunne voornaamste kennis in de Bisschoppe lijke scholen Die dwang echter schijnt nog niet voldoende; er moet laster bij. Pier de Farizeeër randt deftige liberalen aan onder verdenking van propaganda te maken ten roordeele der Ecole moyenne. En wat doet gij, Pier?... Bij hen ten minste is die propaganda van allo winst- belang ontbloot en dus deftig en eerlijk omdat zij eene deftige strekking heeftde geleerdheid onder dehurgerskinderen te verspreiden. Duch er zijn er andere die het volk lollen opvijzen omdat zij voor hunne spijkers vreezeu. En dat nog voor mannen die de zolen van den Paus gekust bobben I... Foei II. Ah, volgens Fier zou men geene deftige propaganda mogen maken En waarom liepen er drij vier tikkenhanen in de vakantie de omliggende gemeenten af, overal bij de weiin gezetene boeren?.. WTaarom gingen i zij daar leerlingen afbedelen, uren lang hen pramen en smeeken, hen met schoone beloften verleiden, met hen pellepataten en roggen boterhammen eteD,lekkere cigaren en met gansche handsvolle aanbieden om hen te overhalen, on met geheele hoopen van herberg tot herberg gaan tournée's drinken Het volgende staaltje der klerikale propa ganda werdt ons uit do omstreken vau Burst medegedeeld Een jongeling had zich als leerling der Middelbare School laten inschrijven en had reeds eenige dagen de leergangen gevolgd. Maar de vrouw van den Burgemeester, die zulks vernomen had, liep aanstonds bij den pastoor. Zonder uitstel schreef deze eenen brief aan eenen priester van Aalst, en zond er vader en zoon mede op. Oogenblikkelijk werd er daar voor hen een lekker maaltijd opgediend en eene goede flesch geledigd, en er werd zoodanig veel goed van zekere geestelijke school, en zoodanig veel kwaad van de Middelbare School gezegd, dat de vader zich eindelijk liet over halen zijn zoon uit deze laatste te trekken om hem bij Pier's vrienden te zenden. En dan roept Pier Triomf, weeral eene ziel gewonnen Weeral een domme vader, een slacht offer, zeggen verstandige lieden Wij zullen binnen een paa< jaren zien of die vader zijn beetje eten en zijne flesch wijn niet bitter zal beklagen. --a ,'jaaax-cv--' -ya nywrmii dim^i «rcxfirn Raapkoek Lijnkoek Arachidekoek Sesamekoek Zonnebloemkoek Katoenkoek (gepeld. Cocokoek Palmmael (gepeld). Soort van Voeder. 65,5 86.5 85.0 77,4 75,4 80,2 77.6 91.1 Organieke zelfs tandigheid 81,0 85,7 90,9 90,3 89.6 84.7 75,7 94,6 Ruwe proteine. 8,0 43.7 15,9 30,9 30,5 0 61,5 82,2 Ruwe cel- itof. 78.6 89,9 85.7 89.8 87.9 87,0 100 94,6 Ruw Vet. 76,1 80,4 98,1 62,8 77,4 95,1 81,1 94,0 ET 0 .2. 1 1

De Dendergalm | 1889 | | pagina 2